De Molen- en Merentochten trokken ditmaal 6000 liefhebbers Manchester United behield de leiding met 6 punten De vijfde ronde van de Engelse bekercompetitie f HET HUIS met de J, DUIZEND KAARSEN MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Het was overal ijsfeest in Hollands polderlandschap Het zijn weer drukke dagen ge weest voor de bestuursleden en com missieleden van het Gewest Zuid Hol land van de Zuid Hollandse Ijsbond. Zaterdagdagimiddag en zondag was het een komen en gaan van schaats liefhebbers uit binnen- en buitenland. Nederland zag ze uit alle oorden: uit Zuid Limburg, Vaals en Terwinselen, uit Zeeland, Krabbendijke en Ril land Bath, uit Friesland, Leeuwarden en voorts uit alle provinciën van ons land. Hele contingenten kwamen er uit Amsterdam en Den Haag en an dere plaatsen en het was somstijds in „Bellevue" zo druk, dat de commissie leden die de startkaarten uitgaven, met tafels en al werden teruggedron gen. Was het te verwonderen, dat rond GOOO deelnemers aan deze tochten door het prachtige Hollandse Meren- en poldergebied hebben deelgeno men? De autobussen van Maarse Kroon, die een pendeldienst onder hielden met de startpost Driegaten- brug, hebben het nog nimmer zo druk gehad. De chauffeurs liepen er warm. van aan! Er is door de deelnemers volop ge noten van de tochten. De meningen over het ijs waren nogal verdeeld, maar allen waren voldaan over de tochten en enthousiast over de grote organisatie van de tochten, die van velen veel vrije tijd en opofferingen eist. Jammer genoeg, was er na af loop slechts één teleurstelling voor de deelnemers. Er waren geen insig nes genoeg om ze de „winnaars" ter hand te stellen. Maar was dit niet verklaarbaar bij een zo massale deel name? Deze week is er weer rust in de tochten, die zoveel vrije tijd van de organisatoren eist. Maar als het ijsweer aanhoudt, dan is het zaterdag en zondag weer feest op het ijs! VERSLAG VAN EEN DEELNEMER Een der deelnemers aan de Molen tocht zond ons het volgende verslag, waaraan we gaarne een plaatje geven. Waren onze verwachtingen de af gelopen week niet hooggespannen, dat de Molen- en Merentochten zouden doorgaan, omdat er een dik sneeuw tapijt over ons land was uitgespi-eid, zodat schaatsen op langere afstanden was uitgesloten, des te groter was de vreugde en verrassing bij duizenden schaatsliefhebbers, toen j.l. vrijdag en zaterdag door pers en radio ge meld kon worden, dat de Meren- en Molentochten doorgang konden vin den. De Zuid-Hollandse Ijsbond had niet stilgezeten en j.l. vrijdag was men met grote sneeuiwschuimers e.d. erop uitgetrokken en had men een baan langs de bekende routes vrijgemaakt. Ondanks Schiphol van zatex-dag op zondag een temperatuur van 1-8 gra den onder nul registreerde, verzamel den zich reeds op de vroege zondag morgen honderden schaatsliefheb bers tegen 11 uur aangroeiend tot duizenden in hotel-café-restaurant „Bellevue" en „Schuttershof" te Lei' den om hun deelnemerskaarten te halen voor de Molentocht (50 km) of één van de Merentochten, 20, 40, 60 of 90 km. Op de stax-tpldats „Bellevue" was het zelfs eenrichtingverkeer (Vóór-in, achter-uit), want de ingang werd volkomen geblokkeerd. De orga nisatoren deden echter alles, wat mogelijk was, om hun „naar de schaats hunkerende klanten" zo snel mogelijk van een kaart te voorzien. Met bussen vol van Maarse Kroon ging het toen naar de Driega ten brug te Leiderdorp, waar de start plaats en finish voor beide tochten was. De hele omgeving van de Drie- gatenbrug stond vol met geparkeerde auto's uit alle windstreken van ons vaderland en zelfs daarbuiten. Hieruit blijkt wel, hoezeer deze tochten in trek zijn. In bonte mengeling van kleuren Hier, op de eerste stempelplaats werden de schaatsen ondergebonden, In 'n bonte mengeling van alle kleuren der regenboog zag men ze in windjack's, ti'uien met een shawl of das om het hoofd vertrekken, met alle soorten schaatsen: eenvoudige „Friezen" tot rijke „Noren" en prach tige schoensohaatsen, werd de voor genomen tocht ondernomen. Jong en oud was daarbij present, eerbiedig- waardige grootvaders met sierlijke baardjes en jonge broekjes, waarvan velen voor de eerste keer zoiets ondernamen. Net zoveel van het zwakke geslacht als van het sterke geslacht. Allen hadden één doel voor ogen, de finish te bereiken, maar toch kon men ze in enkele categorieën verdelen Ten eerste: de prestatierijders, om in een zo kort mogelijk tijdsbestek de controleposten te passeren en het einddoel te halen. Ten tweede: de on telbaren in fami lie- of vriendenkring, die een dag uit zijn en het elkander zo gezellig mo gelijk onderweg maken. Ten derde: degenen, die het prach tige Hollandse winterlandschap we ten te waarderen met z'n schilderach tige molens en grillige slootjes, die zich slingeren door de landerijen en oude dorpjes in vi'edige rust, waar de kerktorens als eenzame wachters boven uitsteken. Vooral bij de Molentocht via de Vennemolen, Lijkermolen, en Moppe- molen, langs Oud-Ade, de Koppoel bij Rijpwetering en vervolgens de Hanepoel tot aan Nieuwe Wetering en tenslotte de Ringsloot, waar men halfweg afslaat naar de Brasem, vindt men Holland op z'n mooist. In res taurant Zeegers, ongeveer halfweg, controlepost no. 5, tussen Roelof- arendsveen en Oude Wetering was het een drukte van belang en deze bracht de Molen- en Merentochtrij- ders weer bij elkaar, die spoedig na de stai-t reeds ieder hun eigen gang waren gegaan. Voor velen was het onduidelijk hoe de toch hier verder verliep en een terzake kundige van de Ijsbond had hier zeker nuttig werk kunnen verrichten. Ook aan de controleposten vertoont het richting- geven nog wel eens hiaten, vooral als minderjarigen tot kleine jongens toe met afstempelen en controle belast zyn. 's Middags minder gunstig weer Zij, die vroeg vertrokken waren, troffen gunstiger weer dan degenen, die pas in de namiddag van start waren gegaan, want de lucht werd, naarmate de tijd vorderde, hoe lan ger hoe dikker en ook de wind werd krachtiger. De sneeuw bleef niet uit en met gekramde ruggen via de molens van G. Kraan en Rosmolen bij de Spijkersloot en Achter-Wate ring ging de karavaan rijders voor waarts. Hier werd ook het ijs slech ter. Voorals de scheuren en bobbels op het ijs met sneeuwijs maakten het rijden voor de ongeroutineerden en VAN HET TAFELTENNISFRONT Te Luxemburg is een tafeltenniswed- genoegen. Moeizaam werd er door- f geploeterd en bij velen gaf het idee Dc Luxemb"recrs vennen met 6-3. van „we zijn over de helft" een stimu lans om via de Stinksloot, de Does en Dwarswetering over alle moeilijk heden heen te stappen. De Doesmolen werd gepasseerd en nu kwam de voorlaatste controlepost, de Munni- kermolen bij Leiderdorp in zicht. Hier waren ook weer ruimere banen ge trokken en een onafzienbare rij van Molen- Meertochtrijders ging hier vereend naar de finish, de Driegaten- brug, waar allen vermoeid van de langere of kortere tocht, wat lag aan de capaciteiten en getraindheid der rijders, hun schaatsen afbonden om de laaitste contrölestempel te ontvangen. Hier was het wel zo bar druk, dat de heer A. Cohjn uit Hoogmade, die als enig controleur fungeerde, bijna be dolven werd door uitgereden tochten- rijders, die hier hun laatste stempel moesten ontvangen om t.z.t. in het bezit gestelde te worden van een beloning, die ze ook verdiend hebben. Er waren erbij, die zelfs beide toch ten op één dag gemaakt hebben, zo wel de Molentocht als de Merentocht. Zijn er verlangens: Laten we voor opstellen, we zijn 100% tevreden, want de organisatie van zo'n onderne ming, waar duizenden in enkele uren t(jds moeten opgevangen worden, is geen sinecure. We zagen graag, dat bestuursleden en aangestelden van de IJsbond op duidelijke wijze zijn te onderschei den b.v. door een Rozette in hun revers. Verder zagen we ook graag een soort Wegenwacht, die hulp kan bieden als rijders kapotte schaatsen hebben of andere malheurs. Dan zou er door de IJsbond nog een groter beroep moeten gedaan worden op de bevolking van de dorpen, waar men doortrekt, om de baan schoon te ve gen, (denkt aan de opofferingen, die de Friezen zich hebben getroost voor het slagen van hun Elfstedentocht). Ook de molens een nog wat feestelij ker aanblik geven b.v. door met vlag gen te pavoiseren. Alles bij elkaar evenwel: een woord van hulde aan het bestuur van de Zuid Hollandse IJsbond, die zioh zo veel moeiten heeft getoont om de schaatsliefhebbers weer enige genots volle dagen te bezorgen. VAN DE ENGELSE VELDEN De vorst en de sneeuw hebben niet kunnen verhinderen, dat vrijwel alle Engelse profs zaterdag hun partijtje hebben moeten spelen. Slechts de spelers van Norwich City en Walsall kregen vrijaf, aangezien de scheids rechter het terrein van Norwich niet geschikt achtte voor een ontmoeting tussen deze clubs. Manchester United, leider van de eerste divisie, heeft de punten van Wolverhampton Wanderers niet cadeau gekregen. Twee doelpunten van Tommy Taylor brachten Man chester de zege. Wellicht had de strijd een ander aanzien gekregen wanneer Johnny Hancocks de straf schop toegekend aan de „Wolves" bij de stand 10, had benut. Manchester United heeft nog steeds een voor sprong van 6 punten op Blackpool, dat de tweede plaats bezet. Wel versloeg de club van Stanley Matthews Luton Town met 32, doch hun achterstand van 6 punten op de leiders konden de runners up niet verkleinen. Onderaan de ranglijst kwam ech ter wel een wijziging. Huddersfield Town, sedert geruime tijd drager van de rode lantaarn, schoof, dank zij een knappe 10 zege op Burnley, een plaats op en thans sluit Aston Villa de rij. Albert Quixall was bij de wed strijd Sheffield WednesdayBristol City de grote man, hij scoorde twee maal voor de thuisclub, die zich daardoor steviger op de eerste plaats van de tweede divisie nestelde. Swansea Town en Bristol City, tweede en derde in deze klasse, ver loren namelijk, terwijl Bi-istol Ro vers, dat de vierde plaats bezet, niet verder kwam dan een gelijk spel. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Engelse League luiden: Eerste divisie: BlackpoolLuton Town 32; Bolton WanderersAston Villa 10; Cardiff CityPreston North End 1—0; Huddersfield Town Burnley 1—0; Wolverhampton WanderersManchester United 0—2. Tweede divisie: Bristol Rovers Barnsley 1—1; Hull City—Port vale 21; Leicester CityNotts County 40; Lincoln CitySwansea Town 31; Plymouth ArgyleFulham 00; Sheffield WednesdayBristol City 21. DE HOOFDKLASSE-COMPETITIE Het is tot heden vrij regelmatig ge gaan met het verloop van de hoofd klasse-competitie, maar zo af en toe val len er toch altijd wel enige verrassingen te noteren. De wedstrijden van dit week end brachten een nederlaag van Wifra tegen haar concurrente Nedlloyd, daarmee tevens de leiding van de groep A veroverde. In de B-groep wist Sparta aan Povac de eerste nederlaag toe te brengen, ter wijl Scylla zo waar een puntje verover de op Batswingers. De volledige uitsla gen waren: Hoofdklasse A: NedlloydWifra 73; B: BatswingersScylla 55; Sparta 4 Wibo 37; Sparta 1Povac 64. Overgangsklasse B: HBS—DOS 3 82; USV 2Carbon 2 64; Wibo 2Treffers 2 9—1: Carbon 3—Wifra 2 2—8; DSS— DOS 2 2—8. De standen in de hoofdklasse zijn thans: Groep A: Nedlloyd 11—19; Wifra 11— 18; Luck Raeck 1017; Sparta 2 109; PSV 10—7; VTV 10—5: Sparta 3 10—4; Barna 10—3. Groep B: Sparta 11—19; POVAC 10— 17; Quick 1013; Wibo 911; Batswin gers 10—6; Scylla 10—5; Sparta 4 11—5; Treffers 94. Treffers Twee weken geleden toon de Treffers 1 zich van haar sportieve zijde, door op het verzoek van haar naaste concurrent Scylla uit Leiden, dat toen niet volledig kon uitkomen, accoord te gaan met deze wedstrijd tot nader order uit te stellen. Minder sportief toon de zich echter het Hilversumse Quick, dat zonder taal of teken verstek liet gaan daarbij blijkbaar vergetende, dat Tref fers met raambiljetten en zaalhuur kos ten maakt, welke normaal door de en tree van de bezoekende supporters weer goed gemaakt worden. Thans was dit na tuurlijk niet het geval, waarbij de groot ste teleurstelling was, dat de bezoekers der wedstrijden tevergeefs de koude ge trotseerd hadden. In Den Haag zegevierde een opper machtig Wibo 2 over Treffers 2, waarbij alleen Ton Hoogenboom eenmaal tot winst wist te komen door Wesseling in 3 games te verslaan. Einduitslag 91 voor Wibo. De kans voor Treffers 2 op het kampioenschap is hiermee wel zo goed als verkeken. Hedenavond geen training. Sparkler Het 1ste damesteam won met 73 "van Oegstgeest 1. Het 2e da mesteam moest de eer laten aan TOV 2 en verloor met 73. Het eerste heren- team versloeg TOV 2 met 10—0; het 2e herenteam won met 82 van St. Vooruit 3, de speler J. Klerks won zijn drie par tijen. Het 3e herenteam verloor met 91 van Scylla 5. De junioren wonnen met 91 van Tempo '53. Het programma luidt: dames: 20 febr.: Sparkler 2—Den Burcht 2.; heren: 21 febr.: ATTC 3Sparkler 2. Pit '54 Een pluim voor het junioren team. dat met twee invallers toch kans zag Westerkwartier 2 in eigen huis te verelaan. Het herenteam kon het tegen Dolfijn 3 niet tot een overwinning bren gen. alhoewel er ook deze keer meer partij gegeven werd, dan bij de thuis wedstrijd. Uitslagen: heren: Dolfijn 3— Pit '54 1 82; junioren: Westerkwartier 2Pit '54 1 37. De beide wedstrijden Ook in de vijfde ronde van de En gelse bekercompetitie heeft New Castle United, houder van de cup, vrouwe Fortuna aan zijn zijde gehad. Door een 21 zege op Stoke City drong de club uit New Castle door tot de kwart-finales. Zestigduizend toeschouwers woonden de ontmoeting bij en lange tijd zag het er naar uit, dat een „replay" noodzakelijk zou zijn. Bobby Michell, binnenspeler van Manchester City scoorde ge ruime tijd het beslissende doelpunt. Ook Arsenal, Tottenham Hotspur, Everton en Birmingham City gaan over naar de kwart-eindstrijden. De „replays" van de wedstrijden Man chester CityLiverpool en Sheffield UnitedSunderland zullen woensdag worden gespeeld, Westham United en Blackburn Rovers ontmoeten elkaar een dag later voor de tweede maal. In de acht wedstrijden voor de vijfde ronde waren de doelpunten schaars; slechts negen maal troffen de voor- waartsen de roos. Niet minder dan 433.000 toeschouwers woonden deze ontmoetingen bij. Het meeste publiek trok het duel Charlton Athletic Arsenal, 72.000 voetballiefhebbers za gen de „gunners" met 20 winnen. Vic Groves en Jimmy Bloomfield zorgden in de eerste helft voor deze voorsprong. Nog nooit had een dergelijk aantal mensen het terrein van Charlton be zocht. De gevolgen bleven dan ook niet uit. 150 Personen liepen' ver wondingen op door de drukte. Een jongen van 17 jaar moest met rib-fractuur naar een ziekenhuis worden vervoerd en een andere jeug dige toeschouwer moest met een ver wonding in de rug worden wegge dragen. Voor ManchesterLiverpool was eveneens grote belangstelling. Ruim zeventig duizend toegangsbewijzen werden verkocht. Gescoord werd er in deze wedstrijd niet en woensdag zullen de teams elkaar opnieuw ont moeten. Voor Chelsea, dat in de vierde ron de negen uur nodig had om in vijf wedstrijden Burnley te wippen, is de bekercompetitie ten einde. Een doelpunt van de Ierse international Peter Farrell, gemaakt in de eerste helft van de wedstrijd Everton Chelsea, maakte een einde aan de voor onze dames zijn niet doorgegaan en tot een nader te bepalen datum uitge steld. Programma: dames: Pit '54 2AVA 3. heren en junioren: rust. De training voor de dames is deze week op dinsdagavond. JUDO JUDOTEAM VOOR BELGIE— NEDERLAND OP 3 MAART Na een te Utrecht gehouden selectie is het judoteam, dat op 3 maart te Antwer pen in de landenwedstrijd tegen België zal aantreden als volgt samengesteld: A. Geesink (Utrecht), Hessink (Eindhoven) G. van de Dolewaard lUtrecht), C. de Waal (Utrecht) en O. Dadema (Hilver sum). Als technisch leider van de ploeg treedt op G. Koning uit Amsterdam. BASKETBALL NEDERLAND—BELGIE (DAMES EN HEREN) In de Houtrusthal te Den Haag zijn basketballwedstrijden gespeeld tussen de dames- en herenploegen van Nederland België. Bij de heren wonnen de Bei- gen met 7135, ruststand 2815 en Dij de dames zegevierden eveneens de Bel gen met 5144, ruststand 3222. SCHERMEN DE INTERGEALLIEERDE WEDSTRIJDEN TE CAIRO Het invidueel degentoernooi van de in- tergeallieerde scherm wedstrijden, welke te Cairo worden gehouden, is door de Nederlander Van Kregten gewonnen. Zijn moedig en weloverwogen spel heeft grote indruk op toeschouwers en offi cials gemaakt en de enige, die hem voor grote moeilijkheden stelde, was de Ame rikaan Seller. Niettemin slaagde onze landgenoot er in ook hem te verslaan. De finale tussen genoemde schermers le verde een 53 zege (twee coups doubles werden genoteerd) voor onze landgenoot op. De Nederlander Van der Meer heeft in de finale-poule pech gehad. In de par tij tegen de Egyptenaar Mohie werd hij door het electrische wapen geblesseerd en viel flauw. Gedurende een uur heeft onze landgenoot niet aan het toernooi kunnen deelnemen. BRIDGE LEIDSE BRIDGECLUB DDS Voor het 2e deel der parencompetitie werden vrijdag j.l. de le en 2e ronde ge speeld, en de uitslagen weren als volgt: Groep Zwart: 1. VerboogBrouwer 5114 m.p.; 2. Dames v. Ingen Schenau Rijnbende 44 m.p.; 3. Hr en mevr. Lau- tenbach 38 m.p.; 4. Gebr. v. d. Zanden 37V-, m.p.; 5. Mevr. v. Zijpv. Noort 36 m.p.; 6. Mevr. BeckerBaggen 33 m.p.; 7. Hr en mevr. Kanbier 32 m.p.; 8. Hr en mevr. Eichhorn 25V-, m.p.; 9. v. d. Meer De Meyer 23m.p. Groep Groen: 1. Hr. en mevr. Kuilman 45 V-, m..; 2. Dames BrouwerVerboog 41m.p.; 3. v. Berge Heneg.Rijnbende 40 m.p.; 4. Dames Visserv. d. Meer 37>/£ m.p.; 5. KasteleynReekers 35}4 m.p.; 6. Plouvier SrEyndhoven 35 m.p.; 7. Mevr. Cleveringa—dr. Borlefs 32 m.p.; 8. Hr en mevr. v. Dooren 30V7 m.p.; 9. Dames Reekers 26\4 m.p. Groep Rood: Mevr. VerstraatenPar- mentier 65.28%; 2. Hr en mevr. Brouwer Jr 58.33%; 3. Dames v. Berge Heneg. Landzaat 56.25%; 4. Hr en mevr. Krul 55.56%; 5. Hr en mevr. De la Court 49.31%; 6. Dames VerstraatenNagel 48.61%; 7-8. Hr en mevr. Heusden en Dames SeisVan Alphen 45.83%; Hr en mevr. Braakman 39.58%; 10. Da mes LeenhoutsDen Holder 31.25 SCHAKEN COMPETITIE KNSB De stand in de competitie van de KNSB, waaraan de clubs uit de Leidse Bond deelnemen nl. LSG 1 en Alphen 1 is na de 5e ronde: 1. VAS II 10 p.39V4 bordp.; 2. LSG 935; 3. Baarn 625; 4. Het Westen 422}4', 5. Zaandam 421; 6. Watergraafsmeer 3—21; 7. VW, Alk maar 218; 8. Alphen 217]4- Zondag a.s. vindt in Amsterdam de be- slisende ontmoeting tussen VAS II en LSG plaats. Alphen ontvangt op die dag (of op zaterdag 25 febr.) het Alkmaarse VW welke wedstrijd eveneens beslis send is voor de onderste plaats. We ge ven de Alphenaren de beste kansen op de winst. VOLLEYBAL I AFDELING LEIDEN NE.VO.BO. De uitslagen van de afdeling Leiden NeVoBo zijn: Dames: Eerste klas: SalvoLUSV 22; Nw. Brunh.—Rouwkoop 30. Tweede klas: LUSV 2—Donar 2 2—2: Or. Groen—Argos 3 3—0; Nw. Brunh. 2 Nw. Brunh. 3 3—1; Prof. Wijk 3— Rouwkoop 2 31; Nw. Brunh. 3—Donar 2 2—2. Derde klas: Rouwkoop 3Prof. Wijk 4 0—3; Or Groen 2—GGV 3—1; Donar 3 -Prof. Wijk 4 0—3; NVC 1—NVC 2 3—0. Heren: Eerste klas: DonarPSVA 30; Sal- o—LPSV 2—2; HVLSleutelr. 2—2; LUSV—DES 3—0. Tweede klas: GGVProf. Wijk 3 30: PSVA 2LDM 31; Donar 2HVL 3 3—0: PSVA 2—Sleutelr. 3 3—1; Sleutelr. 2—LUSV 2 3—0; Prof. Wijk 3—Rouw koop 31. Derde klas: Ruowkoop 2L.D. 03: Prof. Wijk 4—GGV 2 2—2; Prof. Wijk 5 —Or. Groen 2 3—0; HVL 4—Or. Groen 0—3. Hoofdklasse dames: Prof. WijkBlok keer 31; OVC—Argos 30. illusies van de League-kampioenen. Birmingham City heeft zijn overwin ning op West Bromwich Albion in eerste instantie te danken aan het goede spel van de verdediging, waar door het een doelpunt van linksbui ten Peter Murphy na een adembene mende soloren, genoeg was voer de zege. Snel velde Tottenham Hotspur het vonnis over Doncaster Rovers. Bin nen twintig minuten scoorden Bobby Smith en Johnny Brooks. De „Spurs" stonden hierna hun voorsprong niet meer af. De uitslagen luiden: Chartlon AthleticArsenal 02; Doncaster RoversTottenham Hot spur 0—2; EvertonChelsea 10; Manchester CityLiverpool 00; New Castle UnitedStoke City 21; Sheffield UnitedSunderland 00; West Bromwich AlbionBirmingham City 0—1; West Ham Uited—Black burn Rovers 00. WIELRENNEN DE RONDE VAN NEDERLAND DEFINITIEF VAN 6—13 AUGUSTUS De organisatie van de achtste ronde van Nederland de Efor N V heeft van het ministerie van verkeer en waterstaat definitief toestemming ont vangen tot het laten verrijden van de Ronde van 6 tot en 13 augustus a.s. Er wordt waarschijnlijk gestart in het gemeentelijke stadion te Utrecht, waar dan op 5 augustus baan wedstrij den zullen worden gehouden. WINTERSE VOORBEREIDING OP HET KOMENDE SEIZOEN Ondanks vorst en sneeuw denken in de wielerwereld zowel renners als organisatoren al weer aan het voor jaar en de zomer, die toch eenmaal zullen komen. Ook voor Kees Pelle- naars is er, op velerlei gebied, reeds genoeg werk aan de wielerwinkeL Hij heeft dezer dagen een uitnodiging ontvangen om een ploeg jonge ren ners te zenden naar de Ronde van Romandië, die van 10 tot 13 mei zal worden gehouden. Het moeten vier man zijn. „De Pel" denkt een keuze te zullen doen uit de volgende vijf kandidaten, waarbij overigens nog wel een zesde kan komen: Boelhowers en Van der Weijde (beiden Maas tricht), Schonemaker (Blerik), Stol- ker (Zuilen) en Van der Lijke (Groede). Er doet zich bij deze plannen weer eens de moeilijkheid voor, dat het Nederlands kampioenschap voor pro fessionals op de weg tegelijkertijd (op 12 mei) de aandacht vraagt. Pel- lenaars zal edhter trachten, bij de KNWU dispensatie voor dc uitver koren renners te krijgen. Hetzelfde zal gevraagd worden voor Wim van Est, die zidx in de ronde van Spanje (26 april tot 13 mei) gaarne wel voor bereiden op de „klassieker", die hij eenvoudig niet mag missen: Bor deauxParijs, op 3 juni. Behalve Van Est zou er eventueel een tweede, jon gere Nederlandse coureur in de Spaanse ronde kunnen starten. Van Est heeft verder al een aanbieding voor een driedaagse wegwedstrijd in Duitsland. Wout Wagtmans zal van 15 tot 18 april, evenals verleden jaar, meedoen aan de ronde 'van Eibar in Spanje. Eerder nog. n.l. op 19 maart, zullen Jan Nolten, Daan de Groot en Piet v. d. Brekel uitkomen in de Italiaanse „klassieker" MilaanSan Remo. Om straks zo goed mogelijk gepre pareerd te zijn, hebben verscheidene van onze cracks de vlucht genomen uit het winterse Nederland. Niet altijd met even veel succes, omdat de trai- ningsmogelijkheden op het ogenblik in sommige zuidelijke streken ook niet bepaald ideaal zijn. Nolten blijft te Vingti Miglia in Italië, de Echtenaar Van der Brekel in Pau in Zuidwest- Frankrijk. Een vijftal andere renners heeft zijn trainingskamp opgeslagen in Menton aan de Franse Rivièra. Het zijn Van Oers (Langeweg), Roks (Zundert), Van Dongen (Breda), Maenen (Val kens waard) en Berg mans (Aalst). PIET VAN KEMPEN OP DE BAAN Piet van Kempen, de 57-jarige ex-koning der zesdaagse, is in het Gentse kuipje weer eens op de baan verschenen. Zoals te verwachten was, kon hij geen gelijke tred houden met de mededingende „azen" uit de inter nationale wielei-wereld. In een afval- wedstrijd eindigde hij niettemin vóór Oscar von Büren op de voorlaatste plaats. In de „Americaine" over 100 km. voor koppels van drie man i*eed hij met de Australiërs Strom en Ar nold naar een zevende .plaats, met zeven ronden achtei-stand op de win nende ploeg. VJ door MEREDITH NICHOLSON 34) HOOFDSTUK XVIII. Gouden vlinders In het spoorboekje zag ik, dat de express naar het zuiden om precies drie en vijftig minuten over vier in de namiddag Annandale passeerde, en wederom volgens het boekje om elf uur in Cincinati zou aankomen. Ik hacl besloten mijn belofte aan Marian Devereux te houden en was bereid daarvoor inbreuk te maken op de wetten mij door het testament van mijn grootvader gesteld. Door Glenarm House te verlaten, zou ik in het geheel geen aanspraak meer kunnen maken op ook maar het kleinste onderdeel van mijn groot vaders vermogen; dat wist ik, doch ik was niet van plan Glenarm House zonder strijd over te geven aan Ar thur Pickering, vooral nu ik wist, hoe afdoende ik mijzelf in een val geplaatst zag. Ik voelde tevens enige plichten jegens mijn grootvoder en de aanslagen van Morgan en de vreemde manieren van Bates hadden de strijdlust, die lange tijd in mij had liggen sluimeren, doen ontwaken. De volgende dag begon ik toebereidselen te maken voor mijn uitstapje. „Bates", zei ik, „ik vrees dat ik een zware kou heb gevat. Ik zal een paar glazen whiskey drinken en dan naar bed gaan. Ik zal vanavond niet aan tafel komen en je behoeft mij niets meer te brengen ook. Morgen zal je mij wel weer zien verschijnen". Ik geeuwde en rekte mij met een gekreun uit. „Wil ik een dokter voor u laten halen, mijnheer?" „Neen, geen sprake van. Morgen zal ik weer helemaal hersteld zijn". Om vier uur verzocht ik hem wat warm water en citroenen naar mijn kamer te brengen; wenste hem goede nacht en sloot de deur achter hem dicht. Daarna pakte ik mijn avond toilet in een valies. Ik wierp het valies en een zware ulster uit het venster, stapte zelf uit het raam op een dikke tak van een der bomen die langs het huis stonden, liet de tak doorbuigen en sprong dan op de grond. Door de poort trad ik naar buiten en liep in de richting van het station met een eigenaardig gevoel van vrij heid. Toen ik het station bereikt had, begaf ik mij onmiddellijk naar het perron waar de trein zou aankomen, daar ik niet wilde, dat men mij een kaartje zag kopen. De trein was op tijd, en enige ogenblikken na mijn aankomst rolde hij donderend het sta tion binnen. Ik kocht in de trein een plaatsbewijs en begaf mij naar de restauratiewagen om te dineren. Na het diner ging ik rustig in een hoekje zitten soezen terwijl de trein door het duister voortsnelde. „Wij rijden het station van Cinci nati binnen, tien minuten te laat", vertelde mij de conducteur en enige ogenblikken later liep ik reeds haastig te zoeken naar een hotel. In het hotel St. Botholp bestelde ik een rijtuig en verkleedde mij vlugger, dan ik daar voor ooit had kunnen doen. Het spoorboekje gaf aan, dat, mijn trein om half twee weer uit Cincinnati ver trok en als alles goed ging, zou ik de volgende morgen reeds weer aan het ontbijt zitten in Glenarm House. Ter voorkoming van t ijds ver lies als ik naar het station terugkeerde, betaalde ik op dat ogenblik mijn hotelrekening I en nam mijn valies mee. Het huis van dr. Armstrong was' helder verlicht en de zacht vloeiende tonen van een Weense wals drongen vanuit een der openstaande vensters tot mij door. Verscheidene rijtuigen reden mij voorbij terwijl ik langzaam naar het huis liep. Ik kwam op een eigenaardig uur, het was ongeveer twaalf uur en hoe ik er in moest sla gen om toegang te krijgen tot het huis, zonder als een indringer te worden beschouwd was een probleem waarvan de oplossing niet erg voor de hand lag. Ik moest de trein van half twee halen en had dus geen tijd om een ellenlange verklaring te ge ven aan een opgewonden gastheer wiens eerste opwelling misschien zou zyn om mij door de politie te laten verwijderen. Op dat ogenblik werd een der gla zen deuren geopend door een heer met een keurige bril op, die de lucht opsnoof en zich omwendend tot iemand die achter hem stond sprak: „Er is geen sprake van sneeuw. Het is absoluut geen Kerstmisweer". Hij wendde zich en verdween tus sen de palmen in de serre en ogen blikkelijk wierp ik mijn jas en mijn jas en mijn valies achter een struik, duwde de deur verder open en trad ,stoutmoedig naar binnen. De balzaal was op derde verdieping doch de gasten begaven zich naar beneden waar het souper zou wor den opgediend. Daarom zocht ik mij een plaatsje uit onder aan een brede trap en nam een houding aan alsof ik op iemand stond te wachten, het geen dan ook inderdaad het geval v/as. Het was een groot en schitte rend gezelschap en menig lieflijk ge laat passeeerde mij terwijl ik daar stond. De grootte van het gezelschap, gaf mij een gevoel van veiligheid en met innig welbehagen streek ik mijn witte handschoenen glad. De heer met de bril, wiens nieuws gierigheid naar de weersgesteldheid mij in staat had gesteld het huis te betreden, trad nu op mij toe en legde zelfs zijn hand op mijn arm. Op dat ogenblik verscheen boven aan de trap een licht figuurtje. Het was Marian Devereux! Bij de charme van het meisje in het bos bad zich nu gevoegd de waardigheid van de jonge vrouw en mijn hart sprong op toen ik er aan dacht, dat ik het werkelijk gewaagd had haar te spreken, dat ik daar was, omdat zij getracht had mij het gevaarlijke van mijn komst te doen inzien. De heer met de bril was Olivia's vader. Zij praatte met haar gastheer. De toestand beviel mij niet, ik v/as niet van Glenarm House gekomen en had mij niet toegang tot dit huis ver schaft om het meisje waarvoor ik dit alles gedaan had kalm te zien staan praten met een ander. Ik trad een stap nader en zag toen dat vier jonge mannen, eveneens in avondtoilet en wier handschoenen even onberispelijk waren als de mijne, klaar stonden om beslag op haar te leggen, zodra zij zich zou wil len verwijderen. Daar ik niet van plan was mij te laten overtroeven door de schonen van Cincinatti trad ik op dr. Arm strong toe. „Neemt u mij niet kwalijk, dokter", zeide ik met een onbeleefdheid, die mij nu nog een blos van schaamte op het gelaat brengt. „Oh neen, helemaal niet, mijn jon en. Ik ben ook jong geweest!", riep ij vrolijk uit en zij legde haar hand op mijn arm en ik voerde haar mee. „Hij noemde mij „mijn jongen". Ik schijn dus nogal in zijn smaak te val len", zeide ik zonder het te wagen haar aan te kijken. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6