Hier heerst 'ASPRO' Arreslee-wedstrijden te Halfweg u Vreugde Voetbalsensatie in Istamboel Wintersport in Bloemendaal MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Europees Kampioenschap 47'2 Vingerhoedt en Wafflard eindigen aan de kop Een luid gejubel ging op in de Rotnode toen René Vingerhoedt in zijn c'otpartij het ivoor voor de laatste n.f al liet klinken. De Belg is, zeer terecht, populair in ons land, en hij was in dit toernooi ook ongetwijfeld cie sterkste en meest constante speler geweest. Tevens kan hij, door zijn veelzijdigheid, als de sterkste bilj'r- ter van de wereld worden beschouwd. En al was het hart van de toeschou wers aan de kant van Kees van Costerhout, men had er toch vrede mee, dat de uitslag strookte met de sportieve moraal. Vingerhoedt was begonnen met 55 van acquit. Hij nam de tijd voor zijn stoten, ze met zijn gewone nauwkeu righeid voorbereidend Toch. speelde hij niet zo accuraat of hij mist een bal, die hij anders dromend kan ma ken. Van Oosterhoud kreeg het ivoor aan de korte band in gedrongen positie, bedwong zijn zenuwen en begon te opereren op de kaderlijn, met subtiele poezestootjes de stelling handhavend en scorend in snel tem po. Na 52 liep de rode bal iets te ver weg, de positie ging te loor en twee beurten verder miste de donkere Rotterdammer de 55e carambole. Vingerhoedt kreeg daarna een lastige aanvangstoot, die hij maakte. Op 22 miste hij een piqué, en weer kreeg Van Oosterhoud de ballen, no digend tot een grote serie, geen 20 centimeter van elkaar. Een kloi na 16, zette een streep door zijn plan nen. Een paar zwakke beurten aan weerskanten brachten lastige proble men, zonder dat er van carotte sprake was geweest Maar over het spel lag de typische beklemming van een be slissingswedstrijd, welke de scherpte van blik en de vastheid van hand aantastte, zo goed als het maatgevoel. Vingerhoedt kwam het eerst over zijn bevangenheid heen. Hij maakte in zijn zesde beurt drie of vier oer-moeilijke bandstoten achter elkaar en liep met een serie van 62 uit tot 146 tegen Van Oosterhout, die poedelde, 86. De ervaren Belgische crack hanteerde opzettelijk alle wa pens uit zijn arsenaal van veelzijdig heid en speelde, om het gevaar van de grote serie, die Van Oosterhout kan maken, afwisselend lang en kort, en bij voor keur lang. Noch thans kreeg Kees in de zevende beurt de ballen wederom in een positie, die serie mogelijkheden bood. En hij maakte er ook gebruik van, fijntjes caram boles inzamelend aan het beneden einde van de tafel, totdat op 88, door een klos een van de witte- ballen te ver doorschoot. Kees voegde nog vijf punten aan de reeks toe en moest toen gaan zitten bij vrijwel gelijke stand: Vingerhoedt L7'0, Van Oosterhout 179. In de zaal steeg de spanning, men voelde dat de Rotterdammer een kans had op een zege die een of meer barragepartijen noodzakelijk zou ma ken. En die spanning deelde zich aan de spelers, mede ,het meest wellicht aan Vingerhoedt op wiens gezicht de teleurstelling over gemiste stoten zich duidelijk aftekende. Bij de stand 217—186 voor van Oosterhout, na negen beurten, ging het er op lijken, dat de eerste de beste grote serie, door wie ook gescoord, de beslissing zou brengen. Van Oosterhout leek de uitverkorene toen hij in de tiende beurt, ineens zeer rustig en beheerst, vlot punten vergaarde. Het ging iets te vlot, want na 42 struikelde hij over een bandstoot. Vingerhoedt, ietwat van stuk gebracht, antwoordde met 8. In zes beurten had hij slechts 54 caramboles kunnen maken, en na twaalf beurten stond hij met 200 206 achter. Maar René vocht zich dooi de inzinking heen en nam de leiding in de volgende beurt met een reeks van 111, die een soliede onderbouw had in de prachtige bandstoten, waar mee hij-telkens herstel bracht, in las tige situaties. Van Oosterhout, onder de indruk, poedelde. Hij kreeg nog tweemaal een kans op de zege, faalde en stond op 273 toen Vingerhoedt met een slotserietje van 25 de 400 vol maakte en daarmee de titel verwierf. Zelfs een remise zou hierin geen ver andering kunnen -brengen. Het werd trouwens geen remise, want Van Oosterhout kon in de natstoot slechts 43 caramboles bijeen brengen. In tussen had Wafflard in 18 beur ten Ossorio geklopt. De Belg onder- kaderspeler, in die specialiteit zijn Wafflard en een Piet v. d. Pol als hij op zijn best is, zijn meerderen. De 27-jarige Wafflard imponeerde vaak door uiterst briljant en stoutmoedig seriewerk. Een ijskoud en berekenend tacticus, en een speler, die tegensla- ken kan verdragen omdat hij zeker blijft van zichzelf, ongeschokt blijft door grote series van de tegenstan der en weinig last heeft van zenuwen. Ondanks zijn dikwijls hinderlijke fratsen moet men bewondering voor hem hebben, en het lijdt geen twijfe1 of hij brengt de Europese titel nog wel eens op zijn naam. Er zijn in dit toernooi 34 series van 100 en meer caramboles gescoord, als volgt verdeeld: Vingerhoedt: 21-5, 166, 103, 111, 127, 116, 131 en 111; Van d'e Pol: 195, 392. 111, 134, 103 en 150; Van Oosterhout: 161, 131, 108, 120, 108 en 104; Waf flard: 162, 211, 109, 102, 145, 102 en 239; Galmiche: 129, 138, 164 en 118; Spielmann: 116; Ossorio: 134. Gal- vez: 110. De uitslagen van zaterdag luiden: Galmiche 361 23 Galvez Van de Pol Wafflard Ossorio v. Oosterhout Spielmann Vingerhoedt Van de Pol Galvez 17.39 27.16 66.66 13.11 22.22 11.80 Spielmann 400 26 Ossorio 311 26 Galmiche 131 13 Vingerhoedt 400 13 134 30.76 Wafflard 400 12 239 33.33 v. Oosterhout 226 12 87 - 18.83 De uitslagen van de laatste partijen, gisteren geseeld, zijn: Van de Pol 400 9 15.38 KUNSTRIJDEN 11.96 CAROLE HEISS VEROVERDE DE WERELDTITEL Galmiche Galvez Spielmann Ossorio Wafflard Vingerhoedt v. Oosterhout 316 16 Het eindklassement luidt: 1. en Europees kampioen Vingerhoedt 14 2800 82 215 34.14 2. Wafflard 10 2727 91 239 29.96 3. v. Oosterhout 10 2532 103 161 24.58 4. Van de Pol 8 2208 65 392 33.96 5. Spielmann 6 2181 141 116 15.46 6. Galmiche 2 2030 121 164 16.77 7. Ossorio 2 1682 117 134 14.37 8. Galvez 2 1562 118 110 13,23 Bij iedere maaltijd een kwelling op komst? Angst voor brandend maagzuur? Neem Bennies. Alleen al bij de gedachte aan die pijnlijke, snerpende zuurbrand hebt U al gegeten en gedronken vóór U aan tafel gaat. Waarom die ellende? Er zijn toch Rennies! Met Rennies hebt U van brandend maagzuur niets te vrezen. U eet gewoon waar U trek in hebt. Mocht de nood aan de man (óf aan de vrouw!) komen, laat U één tot twee Rennies op de tong smelten. Ongemerkt het vervelen de „glaasje water" komt er niet aan te pas! Zuurbrand en pijn zijn bij voorbaat kansloos, als U zorgt steeds 'n paar Rennies „op zak" te hebben. (Advertentie) De „Holland-Venetië"-schaatstocht Na het vrije rijden heeft het 16-jarige Amerikaanse meisje Carole Heiss de we reldtitel veroverd. Met plaatscijfer 12 bezette zij de eerste plaats in het eind klassement Tweede werd haar landge note Tenley Albright met plaatscijfer 15 en derde de Oostenrijkse Ingrid Wendl met plaatscijfer 33. De Engelse Yvonne Sugden wefd vierde (plaatscijfer 37). De Nederlandse deelneemsters Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra kwamen resp. op de elfde en zestiende plaats. Joan met een plaatsingcijfer van 111 en 829 punten. Sjoukje met 134.5 en 806.2 punten. De eindstand luidde: 1. Carole Heiss (V.S.) plaatscijfer 13 195.19 pnt; 2. Ten ley Albright (VS) 14. 194.79 pnt.; 3. In grid Wendl (Oostenr.) 33. 183.83 pnt.; 4. Yvonne Sugden (GB) 37, 182.27 pnt.; 5. Hanna Eigel (Oostenr.) 49, 179.41 pnt.; 6. Catharina Mcahdo (VS) 48, 179.915 pnt.; 7. Hanna Walter (Oostenr.) 71, 175.19 pnt.; 8. Erica Bachelor (G.B.) 72, 175.43 pnt.; 9. Ann Johnston (Can.) 72, 175.26 pnt.; 10. Mary Ann Dorsey (V.S.) 97, 170.39 pnt.; 1L Joan Haanappel (Ned.) 103,168.75 nt; 16. Sjoukje Dijkstra (Ned) 144. 162.33 pnt. Aan dit kampioenschap namen 21 kunstrijdsters deel. ZWEMMEN LORRAINE CRAPP VERBETERT OPNIEUW WERELDRECORD Voor de tweede maal in twee dagen verbeterde de Australische zwemster Lorraine Crapp het wereldrecord 440 yards vrije slag. Zij liet nu 5 min. 5.9 sec. voor zich afdrukken, een tijd waarmede zij het Australische kampioenschap ver overde. Een dag tevoren maakte zij in haar serie reeds een tijd van 5 min. 6,7 sec. Het officiële wereldrecord staat op naam van Mary Kok (Nederland) ge maakt te Londen in december 1955 met 5 min. 7.2 sec. Een maand na de prestatie onze landgenote bracht Lorraine Crapp dit record terug tot 5 min. 7.- sec., maar deze tijd is nog niet erkend. BAKKER WINT „HOLLAND-VENETIE WEDSTRIJD" Achtenvijftig rijders hebben deelgeno men aan de in de kop van Overijssel ge houden „Holland-Venetie wedstrijd" over een afstand van 50 km. Winnaar werd Bakker uit De Yhorst, de tweede plaats was voor Brinksma (Oosterwolde), de derde voor Beugelink (Ossenzijl), de vierde voor Van Bezoen (De Yhorst) en de vijfde voor Rozendal (IJsselmuiden). Ongeveer 2500 toerrijders verschenen aan de start voor de toertocht. Slechts een enkeling heeft de rit niet kunnen uitrijden. De kanalen in het „Venetië van het Noorden" Giethoorn zijn alle dicht gevroren. Zaterdag werd er door het ka rakteristieke dorpje een schaatstocht over 50 km. verreden voor wedstrijd- en toerrijders. Onze fotograaf maakte tij dens deze „Holland-Venetië tocht" bij gaande opname van een groepje rijders onderweg. MAARSE EN DE GRAAFF GAAN_ TOCH NAAR HELSINKI De Koninklijke Nederlandse Schaatsen- rijdersbond heeft besloten alsnog met de drie rijders Broekman, Maarse en De Graaff deel te nemen aan de Europese kampioenschapen nadat aanvankelijk was besloten slechts met Broekman aan deze wedstrijden deel te nemen. De zeer hoge kosten aan de reis naar Finland verbonden en de minder gunstige posi tie van het bondstrainingsfonds. waren aanleiding dat met de leider Schenk in Rotterdam tijdens de Nederlandse kam- ÜL b.WL ~.-.öpioenschapen de afspraak werd gemaakt, schatte zijn tegenstander, altijd een -e fout, en daardoor werd zijn 'zege veel minder briljant dan hem voor ogen had gestaan, maar België bezette daarmee de twee eerste plaatsen in het eindklasssment, hetgeen in over eenstemming is met de krachtsver houding in dit toernooi. Vingerhoedt, die geen partij verloor, had én door de kwaliteit van zijn spel (hij haalde het hoogste algemeen gemiddelde) én door zijn constant goede vorm recht cp de ereplaats. Hij is niet de sterkste kampioenschappen plaatsen bij de beste zestien, uit mochten komen in Helsinki. Schenk was volkomen tevreden met deze maatstaf en zegde toe zich daaraan te houden. Het heeft het bondsbestuur ver wonderd, dat blijkbaar de rijders niet op de hoogte waren van de gestelde limiet en zodoende wel zeer teleurgesteld wa ren toen zij op later datum pas hoorden, dat zij niet naar Helsinki zouden gaan. Daar de positie van het trainingsfonds thans iets meer armslag mogelijk maakt dan aanvankelijk was vermeend en naar mening van het dagelijks bestuur de rij- ders niet de dupe mogen worden van de onbekendheid met de gemaakte afspraak heeft het dagelijks bestuur besloten toch met de voornoemde rijders deel te ne men aan de strijd om de Europese schaatstitel langebaan. VOGELS WON TE 'S GRAVENZANDE Te 's Gravenzande zijn nationale lange baanwedstrijden gehouden. Winnaar werd Vogels uit Wassenaar. Hij won de drie nummers. De resultaten waren: 500 meter: 1. Vogels (Wassenaar) 49,2 sec.; 2. Vroege (Woerden) 54.- sec.; 3. Gardien (Kwintsheul) 54,5 sec. 1500 meter: 1. Vogels 2..41.2; 2. Vroege 2.48.2; 3. A. Olsthoorn (Maasdijk) 2.54,8. 5000 meter: 1. Vogels 9.34,7; 2. Vroege 10.00.2; 3. Van der Lugt (De Lier) 10.25,7 Het algemeen klassement luidt: 1. Vo gels 160.403 pnt.; 2. Vroege 170.087 pnt.; 3. Van der Lugt 175,770 pnt. Het provinciaal langebaankampioen- schap van Zeeland, georganiseerd door de ijsclub „HYV", waaraan door 47 rij ders werd deelgenomen, is gewonnen door J. de Jager uit Wolfaartsdijk. Hij werd eerste op de 500 meter en op de 1500 meter, tevens bezette hij de eerste plaats in het puntenklassement over de drie afstanden. WEDSTRIJDEN VNL Zo mogelijk houdt VNL zaterdag a.s. schaatswedstrijden, afstand 100 m., voor leden en donateurs (trices), aanvang 3 u. Er zal in afzonderlijke klassen voor adsp. jun. en senioren gereden worden. In schrijven bij: P. L. Kerkvliet, Nieuwe Rijn 97, A. Dubbeldeman, Anna Paulow- nastraat 41 en J. Smeding. Oude Heren gracht 12, tel. 30995. Bij de inschrijving wordt dan tegelijkertijd de baan, waar deze wedstrijden worden gehouden, be kendgemaakt. DAMMEN OM HET PERS. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Het toernooi om het persoonlijk, dam kampioenschap van Nederland is Utrecht voortgezet met het spelen vai partijen uit de elfde ronde. De uitslagen luiden: Van DijkRoozenburg 11 SinkeHuisman 11; Kinnegin—J. H. Beeke 02; EdinkDe Jong 02; Gor dijnJurg 20; BomW. C. Beeke 2t—0. TerlouwKeiler 02. Van Heerde vrij. Gistermiddag is het toernooi voortgezet met het spelen van een tweetal partijen uit de 12e ronde. De uitslagen luiden: De JongGordijn 11; RoozenburgSinke 1---1. Keiler was vrij. De stand ziet er na 12 ronden als volgt uit: 1. Bom 16 punten (uit 11 partijen); 2. De Jong 15 punten (uit 11); 3. Terlouw 14 pnt. (uit 11); 4. Van Dijk 14 pnt.; 5. en 6. Gordijn en Huisman ieder 13 pnt. (uit 11); 7. en 8. Keiler en Roozenburg. ieder 12 pnt. (uit 11); 9. J. H. Beeke 11 pnt (uit 11); 10. 11 en 12. Edink. Van Heerde en Jurg, ieder 9 pnt (uit IJ) ;.13. en 14. W. C. Beeke en Sinke, ieder 8 pnt. 15. Kinnegin 5 pnt. (uit 11). Om het Ned. Cross Country kampioenschap In het prachtige Pan bos te Huis ter Heide is het Nederlands kampioenschap cros-country van de KNAU over 14 km. gehouden. De Utrechtse atletiekvereni ging „Hellas" had in dit bos een uitste kend maar ook zeer zwaar parcours uit gezet. Reden waarom de technische com missie van (je KNAU besloot de veld loop voor dames over 1.500 meter te la ten vervallen. Voor de cross-country hadden in totaal 52 deelnemers ingeschreven. Twaalf lo pers lieten echter verstek gaan, onder wie ook de kampioen van het vorige jaar W. van Zeeland van AAC uit Am sterdam. Hij had een blessure opgelopen bij de cross in Hannuth (België). Voor slechts 2 deelnemers, R. en F. M. O. Muurlink (beiden van AAC), bleek het parcours met zijn vele besneeuwde en gladde heuvels te zwaar. In de twee de ronde vielen zij uit. De uitslag werd: 1. en kampioen 1956: F. Kuenen, Sprint, Breda 48.37,2; 2. W. We zien hier de twee eerst aangeko- menen onderweg op het parcours, dal door het fraaie Panbos liep; voorop de winnaar. F. Kuenen van „Sprint" en achter hem W. Roovers van „Thor" uit Roosendaal. Roovers. Thor Roozendaal 48.58,6; 3. A. Verbaan. Festina Venlo 49.10,-; 4. A. Veldhuyzen Orion Oirschot 49.12,-; 5. C. N. Janssen, Trekvogels Den Haag 49.40,-; 6. A. van der Linden, Holland Leiden 50.02.-; 7. J. Vergeer, AV '47 Boskoop; 8. A. van Zon, Holland Haarlem; 9. J. Fek- kes, DOS Rotterdam. Aan deze cross-country was tevens het clubkampioenschap verbonden. De titel behaalde de vereniging „Thor" (Roozen daal) met de lopers W. Roovers, P. van Loon en J. Schoone. De „Trekvogels" (.Den Haag) eindigden op de tweede plaats met C. N. Janssen, C. van Driel en J. van de Voort. (rezotidheid. Als U er voor zorgt, dat er altijd eert pakje 'ASPRO' in Uw medicijnkastje ligt, behoeft U niet bang te zijn voor ver koudheid, griep, hoofdpijn of rheuma- tische aandoeningen in Uw gezin. Een rilling? Pijn? Een opkomende koorts? Geen nood. Twee 'ASPRO' tabletten, met wat water of melk ingenomen, en de verkoudheid I is voorkomen, de hoofdpijn of zenuwpijn ASPRO legen X GRIEP VERKOUDHEID - 8eSt'ld en de koorts gezakt. HOOFDPIJN KOORTS RHEUMATISCHE AANDOENINGEN KEELPIJN - KIESPIJN NERVOSITEIT. Turkije versloeg Hongarije: 31 Het Turkse voetbalelftal heeft eendwenen, toen Turkije in de eerste van de grootste voetbalsensaties sinds vele jaren verwekt. Het versloeg de vermaarde Hongaren, de ongekroonde koningen van de groene velden, met 31, nadat het bij de rust al met 20 had voor gestaan. Het was de eerste nederlaag van de Hongaarse voetbal- grootmeesters, sinds zij in 1954 te Bern, in de finale voor het wereld kampioenschap met 32 van Duits land verloren. En het was, afgezien, van het wereldkampioenschap, de eerste Hongaarse nederlaag in zes jaar. Meer dan dertigduizend geest driftige Turkse toeschouwers storm den na afloop het veld op om hun favorieten als helden naar de kleed kamers te torsen. 5 De wedstrijd werd onder heer lijke zonneschijn en bij een welhaast zomerse temperatuur, gespeeld. De ontmoeting was oorspronkelijk vast gesteld op 5 februari, maar door een hevige sneeuwstorm kon er toen niets van komen. De befaamde Hongaarse bal-tover kunst scheen volkomen te zijn ver- GYMNASTTEK „NIEUW-BRUNHILDE Vrijdagavond hield Nieuw-Brun- hilde haar jaarlijkse ledenvergade ring. De presidente mevr. M. v. Dor- sen-Hoogendoorn opende de goed be zochte vergadering met een woord van welkom tot ereleden, leider, leid sters en leden. De afwerking der agenda had een vlot verloop. No tulen en jaarverslagen werden goed gekeurd; kascommissie en hamer draagster benoemd. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden werden allen herkozen. De mede deling, dat voor de rhythmische af deling een nieuwe leidster is aan gesteld nl. mej. Ter Braak uit Rot terdam werd door de vergadering met grote instemming ontvangen. Na de rondvraag sloot de presidente deze geanimeerde vergadering. Bestuur en leden bleven hierna nog enige tijd gezellig bijeen. helft een 20 voorsprong nam door doelpunten van zijn linksbuiten, die luistert naar de naam Kuchukando- naidis. En de machtige Hongaarse defensie begon te wankelen, toen Metin binnen zestig seconden na de hervatting voor de derde Turkse tref fer zorgde. Ferenc Puskas, de Hongaarse aan voerder, die weer een briljante links- binnenpartij vertolkte, verkleinde dc achterstand tien minuten voor het einde, maar dit was alles wat de Turkse verdediging zijn tegenstanders permiteerde. De zege van de gast heren was volkomen verdiend. Bij een temperatuur, die nog akelig dicht bij de tien graden vorst en op een flink besneeuwd, maar gewalsd terrein, heeft de Nederlands elftal- klub zich in Eindhoven toch nog dap per geweerd. Op het PSV-terrein waren de spe lers, begeleid door de heren Hool- boom en Pellikaan, bijeen gekomen om een degelijke oefenwedstrijd te gaan spelen. En die is er gespeeld. De uitslag, die 32 voor de A-ploeg werd, doet minder terzake. Belangrij ker is, dat de geselecteerden weer eens een extra keer bij elkaar waren er dat zij dit voetballoze weekeinde niet onbenut voorbij lieten gaan. Bondstrainer Merkel arriveerde een uur te laat, maar Henk Pellikaan nam zijn plaats in. Hij liet de spelers eerste de nodige oefeningen doen om eens flink „los" te komen, hetgeen volgens Van der Hart op de nogal dikke sneeuwlaag niet meeviel. Na een half uur „warming up" begon dan de oefenwedstrijd, waarbij te elfder ure de de PVS-ers Brusselers en Rensen (onlangs voor de B-trai ning uitgenodigd, doch door klubbe- langenverhinderd) nog werden ge charterd. Ook deze wedstrijd werd onder lei ding van de heer Pellikaan gespeeld, terwijl de heren Hoolboom, Van Es en Merkel langs de kant goedkeu rende knikjes weggaven. Het ligt in de bedoeling, aldus de neer Hoolboom aan het slot van deze traningsbij een komst, voor de wed strijd tegen Duitsland op 14 maart een paar maal extra bijeen te komen, om in elk geval te voorkomen, dat de be langstelling en de conditie van de spelers, in deze winterperiode zou af nemen. Van de A-fc>loeg waren A'be Lenstra en Mickey Clavan afwezig. Eerstge noemde wegens ziekte, de tweede wegens een blessure. Bram Appel volgde de training met een liesbles sure langs de lijn. is het Zaterdagmiddag z(jn 'n de kom de een sneeuwdek op de hoge Duin en Daal- suikerfabriek te Halfweg wedstrijden I seweg ligt. In grote getale zijn de liefheb voor arresleden gehouden. Onsé~ foto- I bers van de wintersport-ln-eigen-land graaf maakte tijdens deze spectaculaire l opgekomen om na een moeizame klim gebeurtenis bijgaande foto van tw*e 4er te genieten van de spanning van de vlie- deelnemers tijdens de strijd. gensvlugge afdaling.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5