DUINSTREEK Geslaagde huisbroei-expositie Schoolconcert in het R.K. Lyceum Broeder Adrianus uit Leiden gaat zijn gouden feest vieren MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI.AD - PAGINA 3 Lisse-Beekbrug Het was een teleurstelling, dat bur gemeester, mr Th. M. J. de Graaf door omstandigheden verhinderd was de opening te verrichten van de huisbroeitentoonstelling in het ver enigingsgebouw aan de Beekbrug te Lisse. De heer J. W. A. Lefeber, loco- gemeester nam zijn taak waar. De heer W. v. Dijk sprak namens het bestuur een inleidend woord. Spr. constateerde, dat de belangstel ling voor amateur-huisbroei de laat ste jaren steeds groeiende is. Voor de oorlog werden er reeds tentoon stellingen georganiseerd. De oorlog bracht een kink in de kabel, daarna viel het niet mee om op toeren te komen. Aanvankelijk was er een ge ringe belangstelling van inzenders en bezoekers. Toen kon men slechts de produkten van een twintigtal expo santen bewonderen. Nu de organisa tie in handen is van enige vakbe kwame broeiers, is niet alleen de deelname sterk toegenomen doch ook het bezoek steeg evenredig. Het is een goede gedachte van het bestuur om in het voorjaar reeds het sorti ment samen te stellen. Daardoor krijgen de deelnemers allen dezelfde kansen om hun producten in bloei te brengen. Door de zeer strenge vorst had men dit jaar moeilijkheden om de bloemen naar de expositie zaal te vervoeren. De heer van Dijk was uiterst dankbaar, dat de firma J. Vink een verwarmde auto belan geloos beschikbaar had gesteld om in deze moeilijkheid te voorzien. Ook ging er een woord van lof uit naar de juryleden, die vanaf vrijdagmid dag 4 uur van de ene inzending naar de andere liepen om de inzendingen te beoordelen. De heer J. W. A. Lefeber vond het een aangename taak om deze huis broeitentoonstelling te mogen ope nen. Hij prees de uniformiteit, die hij als vakman in alle inzendingen had aangetroffen. Het spreekt van groot vakmanschap, dat ondanks de strenge vorst, men niet alleen alles tegelijk in bloei heeft gekregen, doch dat sommige inzenders erin geslaagd zijn hun inzendingen volmaakt in te sturen. De heer Lefeber vond ook een woord van hulde aan de diverse huismoeders op zijn plaats, zij heb ben er ook aan meegewerkt om in dikwijls kleine huizen een dergelijk resultaat te boeken. Hieruit blijkt weer eens, wat in een betrekkelijk eenvoudgie omgeving op-dit gebied kan worden bereikt. Na dit korte woord verklaarde hij de tentoonstelling officieel als ge opend. De prijswinnaars waren: Hyacinthen: 1. J. v. d. Peet, 2. ka pelaan Saers, 3. C. A. van Noort', 4. Tli. v. Beek. Narcissen: 1. W. van Dijk, 2. C. A. van Noort, 3. Th. van Beek, 4. J. van Duin. Tulpen: 1. Th. van Beek, 2. W. v. KATWIJK AAN DEN RIJN IJspret. Zaterdagmorgen na schooltijd werd voor de leerlingen van de 3e en 4e klas der St. Joseph- school een wedstrijd in het hardrij den op de schaats gehouden op de ijs baan van het Missie College St. Wil li br or d. Onder luide aanmoedigingen van klassegenoten werd scherp om de prij zen gestreden. De uitslag van deze wedstrijd was: 3e klas meisjes: 1. Corrie Aanhane, 2. Anneliesje Molenkamp, 3. Frieneke van Dijk. 3e klas jongens: 1. Kees Verhoef, 2. Harrie Grimbergen, 3. René van Dun. 4e klas meisjes: 1. Bauda Stam, 2. Rina Bierman, 3. Lenie Homan. 4e klas jongens: 1. Chris Homan, 2. Dick Aanhane, 3. Frans Helling. LISSE NATIONALE WEE STRIJD OP DRIE AFSTANDEN. Het bestuur van de IJsclub Lisse deelt mede, dat dinsdag op de ijs baan te Lisse een belangrijke hard rijderij op de schaats zal worden ge houden op 500, 1500 en 3000 meter. De bekendste rijders uit Nederland zullen daaraan deelnemen, o.m. Jeen v. d. Berg, Egbert v. 't Oever, Maus Wijnhout, Bruin de Bruyne, Hopman en vele anderen. Belangrijke prijzen- zijn hiervoor uitgeloofd. De wedstrijden vangen aam Dins dagmorgen 11 uur met 1 uur middag pauze. Men verwacht 30 a 40 deel nemers. VOORNOüT IJspret. Zaterdagmiddag j.l. was het op de harde ijsbaan van de Zand- sloot een echt gezellige „boel". De fa. garage Bierman, Lakeman en expe ditie Bierman, waren met echtgeno ten, kinderen en personeel naar deze plaats getrokken, om elkanders krachten te meten in het hardrijden op de schaats. Het zal vele gemeen tenaren van Voorhout bekend zijn, dat er in beide families goede rijders en rijdsters „zitten" en dat goede rij den kon men ook weer constateren bij de opkomende jeugd. Onder vro lijke tonen van muziek, kwamen een 40-tal „atleten" op het ijs en konden in café „Welgelegen" de volgende prijzen worden uitgereikt. Voor de dames- 1. To Bierman, 2. Lody Kroon (Lisse). Bij de heren was de uitslag van de verliezersronde: 1. Fred La keman, 2. Frans Werkhoven, 3. Piet van Leeuwen. 4. Kees v. d. Wiel. Winnaarsronde: 1. Ben Werkhoven 2. Joop Lakeman Jr., 3. P. v. d. Plas, 4. A. UI jee, 5. Bert Lakeman. Dijk, 3. C. A. v. Noort, 4. H. J. van Rooyen. Crocussen: 1. J. Oosterveer, 2. Th. van Beek, 3. H. Bisschops. De totaalprijs, wisselbeker, werd gewonnen door de heer Th. v. Beek. De jury bestond uit de heren: G. Papendrecht, P. Dames Nzn., Th. Werkhoven en J. Schoorl Lzn. PRACHTIG INITIATIEF VAN C. DOFFERHOFF. De jeugd van „De Engel" heeft zaterdag volop kunnen genieten van de schaatssport. De heer C. Doffer- hoff had het lofwaardige initiatief genomen om voor de schoolgaande jongens een wedstrijd te organiseren. In zijn vrije tijd heeft hij stappen ondernomen om gelden in te zame len om zodoende ook enige attrac tieve prijzen beschikbaar te kunnen stellen. Dat de inwoners van „De Engel" spontaan op deze sportieve geste gereageerd hebben, blijkt wel uit het feit, dat toen de heer Doffer- hoff de kas opmaakte, er een bedrag bij elkaar gebracht was van ruim 130 gulden. Door dit mooie resultaat be sloot hij een comité te formeren, waarvoor de eerw. broeders en de he ren H. v. Dongen, J. Dofferhoff, C. Faas en W. v. Gerven hun diensten beschikbaar stelden. De hele week hebben de jongens zwaar getraind om onder de ogen van hun ouders een zo goed moge lijke beurt te maken. Het gonsde dan ook van activiteit, toen de heer Dofferhoff zaterdagmid dag het startschot loste voor de eerste rit. Vele ouders waren getuige hoe hun kroost naar hartelust over de baan krabbelde, of vallend de finish bereikte. Om de resp. „cracks" een zo gelijk mogelijke kans te geven, had men hen ondergebracht in ver schillende leeftijdsklassen. Bij de groten werd de le prijs ge wonnen door Frans van Gerven, die in de finale Henk van Gerven sloeg en daarmee een medaille plus 5 gul den veroverde. Bij de kleintjes won Marcel van der Vlugt met minimaal verschil van Roelie v. d. Poll. ST0MPWIJK Jaarvergadering K.A.B. Gezien slechte weers- en wegomstandig- heden kon voorzitter N. Bolleboom deze vergadering openen voor een groter aantal leden dan eigenlijk ver wacht werd. Vele belangrijke punten behoefden bespreking. Het aantal leden is gestegen van 94 tot 113. In het afgelopen jaar werden weinig kosten te sparen voor het a.s. 25- leden-vergaderingen gehouden om jarig jubileum, wat gevierd zal wor den op 11 november 1956. Een gel delijk offer zal van de leden worden gevraagd. Onder aanvoering van Tom Knijnenburg zal een groep van 6 man de leden thuis bezoeken. Notulen en een uitgebreid jaarverslag wer den goedgekeurd. Hierna volgde een rij van penning meesters van afdelingen en onder afdelingen die allen een batig saldo hadden, waarop door de controle commissie geen aanmerking was. Op voorstel van het scheidende lid van de controle-commissie, J. v. Wissen werd aan penningmeester en secre taris een doos sigaren aangeboden voor hun arbeid Aan de commissie werd toegevoegd de heer Klerk. De vaandelcommissie heeft nog geen voldoende middelen om tot aankoop van een vaandel over te gaan, doch hoopt met aller medewerking bij het a.s. jubileum een vaandel te kunnen aanbieden. J)e bestuursleden J. Vogelaar en P. v. Leeuwen hadden gemeend te moe ten bedanken. Bij de discussie over de bestuursverkiezing werd nader in gegaan op de reden van dit bedan ken, wat een gevolg was van het be stuursbeleid. Tot nieuwe bestuurs leden werden benoemd J. Bos en P. Disseldorp. De periodiek aftredende voorzitter werd herkozen. Het Kanunnik van Schaikfonds werd weer nieuw leven ingeblazen Een groep van 3 leden zal zich nu beijveren voor dit fonds. De g.a. kap. J. Veldthuyse sprak zijn dank uit voor de vele taken die weer ter hand zijn genomen. Als één man moeten wij naast elkaar staan. Wij hebben allemaal een taak, groot of klein en de wijze waarop wij die taak uitvoeren vormt de kracht en de ziel van de afdeling. Bij de rondvraag kwam als belang rijkste punt te voorschijn het Gezins zorgfonds. Na toelichting kwam men tot de conclusie, dat een apart KAB Gezinszorgfonds weinig reden van bestaan heeft naast de R.K. Gezins hulp ter plaatse. Bij de sluiting sprak de voorzitter een dankwoord tot de scheidende be stuursleden. WARMOND DOOR AUTO GEGREPEN Toen de heer J. v. Seggelen de weg nabij de Meerrustlaan wilde over steken werd hij gegrepen door een juist passerende auto van de firma Maarse Kroon. Hij liep hierbij een diepe hoofdwonde op. Dr. Reynvaan verleende de eerste medisch ehulp. IJssport. De op het terrein van de Warmondse IJsklub gehouden wedstrijden voor paren, trokken grote belangstelling, en velen hadden de kou getrotseerd om van deze span nende wedstrijd getuigen te zijn. Na een enerverende strijd was de uitslag als volgt: le pr. C. Komen-^Gl. Komen; 2e pr. J. v. VelsenR. Koppers. 3e pr. W. de VroomenJ. Leenen; 4e pr. J. v. d. ZalmC. Zandbergen. Aan de wedstrijd werd deelgeno men door 17 paren. Nationale hardrijderij. IJs en weder dienende hoopt de Warmondse IJsclub morgen om 14.30 uur een nationale hardrijderij te organiseren voor juniores jongens van 17, 18, 19 jaar om geldprijzen groot ƒ40, 25, 10, 5. IJssport voor meisjes. Ook de meisjes werden door de Warmondse IJsklub niet vergeten; voor hen had de vereniging een speciale wedstrijd uitgeschreven. Ook hiervoor bestond grote belangstelling en om de prijzen werd een felle strijd gestreden. De uitslag was als volgt: Meisjes van 13 en 14 jaar: 1. P. Meskers; 2. Tinie van Velsen; 3. Joke v Rijn; 4. Helena Leenen; 5. Greetje Klaver. Meisjes van 11 en 12 jaar: 1. Nel Kortekaas; 2. Cecilia Beugelsdijk; 3. Mans Geraedts; 4. Joke Broksterman. 5. Anneke Groen in 't Woud. Meisjes beneden 11 jaar: 1. Kobi v d. Horst; 2. Leni v. Wessen; 3 Ellie V Niekerk; 4. Ria Keyzer; 5. Lena Kortekaas. VOORSCHOTEN Gistermiddag gaven de leerlingen van de R.K. Middelbare Meisjesschool „O.L. Vrouw van Lourdes" Huize Bijdorp, een toneeluitvoering voor de ouders van de leerlingen en 'n aantal genodigden. Ingestudeerd was het toneelstuk „Moord in het kloos ter", een toneelspel in 12 taferelen naar het boek van Eric Shepherd, voor het toneel bewerkt door Jos Detony. Het is een detectivespeL In de kapel van het klooster is door een van de pensionnaires, barones Sliema vermoord met een dolksteek, dood aangetroffen. De politie en de justitie worden hiervan in kennis gesteld en thans begint het onderzoek naar de dader of daderes. Door het grote aantal personen, dat aan dit stuk deelneemt is het voor de toeschouwers moeilijk te ontdekken, wie de dader is. De spanning blijft dan ook be waard tot het laatste tafereel, waar in de ontknoping bekend gemaakt wordt. Het spel werd gespeeld door leerlingen van de meisjesschool, dus allen dames met het gevolg, dat in travesti gespeeld moest worden. De enige heer, de heer L. Dullaart, leraar aan de speelde de rol Yard. Hij deed dit zeer verdienstelijk. De rol van Moeder Overste werd ge speeld door Anneke Stiefelhagen, die deze rol uitstekend speelde. We moe ten ook noemen, de moordenares, mevr. Moss, die een mooie creatie gaf van een oude dame van gezel schap en op haar sterfbed de daad en de motieven daartoe bekent. Deze rol werd gespeeld door Lidwien ten Berge. Een komische, maar ook een mooie rol had Tonny Deutekom, als de tuinman Mr. Turtle. Het zou te ver voeren om verder al de rollen te bespreken, die zeker niet minder be zet waren. Het is een geslaagde uit voering geworden. De regisseurs, de dames Maria van Mackelenberg en Anneke Stiefelhagen stonden voor dit spel voor een moeilijke opgave. Door de vele decorwisselingen was dit technisch geen gemakkelijk stuk. Maar iedere actrice heeft gedaan, wat zij kon doen om dit spel te doen slagen, waardoor het prettig werd om de veiTichtingen gade te slaan. De mooie decors waren verzorgd door zuster Salome, Mieke Hazelzet en Mirjam Oeverhaus. De zorg voor de costumes berustte by zuster Therese- Joseph. Na afloop van de toneelvoor stelling werd door de ouders luid ge- applaudiseerd voor het geboden to neelspel. Zaterdagmiddag is voor Voorscho ten een gi'oots schaatsfestijn gewor den. Op initiatief van de rijkspolitie, in het bijzonder de heer A. Versput, waren met assistentie van particulie ren kortebaan-schaatswedstrijden ge organiseerd, die gehouden werden op de Vliet nabij Jachthaven Mulder. Er bestond van de zijde van de ingeze tenen veel belangstelling voor deze wedstrijd. Ongeveer een kleine dui zend mensen waren naar de Molen laan getrokken. De wedstrijden heb ben geduurd van 2 tot half zes uur. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven startte als nummer een. Na afloop van het ijsfestijn deelde wethouder Schrama in „Het Wapen v^n Voor schoten" de prijzen uit. De entreegel den, de inschrijfgelden en de op brengsten uit de comsuptietent van de UW komen allen ten goede aan de UVV, die deze gelden zal beste den vooi de zieken en ouden van dagen in Voorschoten. De meeste prijzen waren door de plaatselijke middenstanders geschon ken. De uitslagen waren als volgt: Groep I: n.annen beneden de 40 jaar: 1. C. Broeren, kampioen en wis selbeker; 2. J. van Gent; 3. B. Keizer; 4. J. van Santen. Groep II: mannen boven de 40 jaar: 1. adjudant der rijkspolitie J. H. Schoonbeek; 2. C. Vogelaar; 3. A. Lip pens; 4. D. Mulder. Groep dames: 1. mej. Uljee; 2. mej. R. Broeren. 3. mej. Vogelaar. Bij de prijsuitreiking wees wethou der Schrama erop, dat voor het eerst ter plaatse kortebaanschaatswedstrij- den waren gehouden, ondanks dat Voorschoten geen plaatselijke schaats- of ijsvereniging kent. Hij bedankte voor het initiatief. IJSVER. RIJNDIJK—HOGEMORS De uitslagen van de wedstrijden zijn: Ringsteken voor paren: mej. I. WittemanA. v. d. Hulst; mej. W. v. d. PoelH. Verboom; mej. T. v. d. WerfP. Verboom, mej. L. Broers L. Verhaar; mej. G. Binnekade—W. v. Rooyen; mevr. A. VerboomH. Valk. Hardrijden kortebaan voor dames: 1. Mej. T. v. d. Werf; 2. mej. A. Stammers; 3. mej. C. v. d. Ende; 4. mej. I. Witteman. Hardrijden voor heren 2000 m.: 1. J. van Rijn. 2. Alb. v. d. Mey; 3. L. v d. Poel; 4. H. Valk. SVLV-SCHAATSFEEST Zondagmiddag had ook SVLV weer schaatswedstrijden georganiseerd, die gehouden werden op de Vliet, achter Nieuw Voordorp. Ook voor deze wed strijd bestond weer veel belangstel ling. Er waren 72 deelnemers, waar onder 9 dames. De uitslagen zijn als volgt: Dames: 1, mei. S. Vogelaar; 2. mej. R. Bi-oeren; 3. mej. S. van Santen; 4. mej. L. Vogelaar. Groep jorfgens van 913 jaar: 1. Loek den Elzen; 2. Jac. Duijnstee; 3. Jos Vogelaar. Groep jongens 1318 jaar: 1. J. Kooijmans; 2. A. Moerkerk; 3. J. Vioen; 4. Chris Duynstee. Groep mannen van 1835 jaar: 1. 5. Stolk. 2. H. Koo-mans; 3. J. Linde man; 4. J. van Santen;5 B. Olst- hoorn. Groep mannen boven de 35 jaar: 1. W. Lelyveld; 2. Jac. Vogelaar; 3. Th. den Hollander; 4. B. Maurits. Na de weds try d reikte de voorzit ter van SVLV, de heer L. J. van Aken de prijzen uit in café Olsthoorn. Ge tracht zal worden a.s. week wed strijden te organiseren tussen SVLV Rouwkoop. Met de plaatselijke zus tervereniging Rouwkoop zal daartoe contact v/orden opgenomen. HET WAS EEN BIJZONDER aar dige en geslaagde avond, die wij zaterdag medemaakten in de mooie en gezellige aula van St. Bonavcntura, welke verzorgd werd door drie jonge artisten n.l. Yvet Noë sopraan, Lea van Schenk Brill piano en Huib Quispel bas-bariton. Alle drie studen ten aan het Conservatorium. Begon nen werd met de Sonate in C. van D. Scarlatti. Men moet in deze compo sities geen diep gevoel verwachten, zij zijn slechts een geestige scherts der kunst. Met deze nederige aan hef vergat de componist er bij te schrijven, dat hij de grondlegger is van de Sanotevorm zoals wij die kennen. Hoe 't zij, Domenico schreef mooie fijne clavecimbelmuziek en de jenge pianiste Lea van Schenk Brill liet horen in een goed voorbereide interpretatie, hoe mooi deze eenvou dig klinkende Sonate is. Haar wel luidende aanslag leent zich goed voor zo'n fijn muziekje. Huib Quispei gaf vervolgens een kleine inleidix.g over alles wat ging geschieden, waarvan aria's en duet ten uit de verschillende épisodes van Mozart's moeilijke componistenbe- staan (bedoeld als Mozarfcherden- king) de hoofdschotel vormden. De sopraan Yvet Noë zong na het uitstekend geslaagde duet met de bas uit Die Zauberflöte: "Bei Mannern,,, een aria uit „Cosi fan tutte" in het genre van Mozart's opera Buffa. Dit genre ligt haar heel goed, hoe wel zij hierin nog niet geheel en al op dreef was. Dit komt later nog wel. (Jok de bas-bariton maakte in „Le Violette" van Alexandro Scar latti niet zijn beste beurt. Ook dit komt later nog. Het liedje over de dieren van Purcell was uitstekend. Het mooie werkje „Une Tartine de beurre" van Mozart werd tot een brulant juweeltje onder de vaardige vingers van de pianiste. Dan was de sopraan weer aan de beurt met „Bal- Jin ballé" uit Don Giovanni. Mozart zingen is ontzaglijk moeilijk, en om de geest en sfeer, én om de techni sche eisen die aan de muziek gesteld worden. De moeilijke coloratuurtjes waren nog niet volmaakt. Maar met haar zonnig opgewekt musiceren toonde zij wel het ware begrip te hebben. De „FLgaro"-aria van de bas oogstte welverdiend applaus. Daarna speelde de pianiste twee menuets met Trio van de meester. Zeer beschaafd, maar wat voorzich tig. In haar begeleidingen speelde zij zich met groter druf uit. MA DE PAUZE KREGEN wy weer een aardige korte voorlichting van Quispel, waarna hij uit Don Juan de mooie aria van Leporello voordroeg „stimmlich" goed en met gemak van bewegen. De sopraan was heel lief in de aria van Cherubin. Een goede keus had de bariton ge daan met de aria van de wanhopige Papageno, die hij met goede voor dracht zong, waarbij zijn talent voor acteren evident was, en de pianobe geleiding artistiek. Zij speelde het pittige stukje muziek van Ibert heel mooi, waaraan zich het Spaanse liefdesliedje van SadenasValverdi uitmuntend aansloot. Met Benjamin Britten en Turina werd eveneens goede sier gemaakt. In Mulhaud's Corcovado deed de pianist de bijzon dere klank en de Amerikaanse in- vloeden in rytme en de aanspreken- I de melodiek goed tot hun recht ko men. Ten slotte een geestige voor dracht van het duet Papagena en Pa pageno, het laatste komische duet I uit die Zauberflöte; de grote opera, die Mozart in diepste ellende en ar- I moede met zo'n meesterschap schreef J Hiei-mede was het goed voorbereide en geslaagde concert afgelopen, har- I telijk toegejuicht door de jongelui, I die grotendeels de zaal bevolkten. (De afwezigen zullen wellicht op het 1 ijs geweest zijn). Het is evenwel een Geboortestad werd zijn werkterrein Er zullen maar weinig katholieke gezinnen in Leiden zijn, die de be kende en populaire broeder Adria nus niet kennen. Nog steeds wordt hij wel ergens in de Sleutelstad ge signaleerd, op bedeltocht natuurlijk, om geld in te zamelen voor de „Hei bloem" of voor de Missie. Zo bekend Broeder Adrianus is, zo weinig publiciteit geniet hij ook. Hij heeft dit ook niet nodig, want de bedelbroeder publiceert zich zelf. Vandaag echter moet hij in de krant. Volgende week zaterdag 25 febr. herdenkt hij het feit, dat hij vijf tig jaar geleden ingekleed werd in de Congregatie der Broeders van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smar ten (beter bekend als de Broeders met de blauwe koorden). Bij dat gouden feest zullen er hon derden herinneringen worden opge haald, anecdoten ook, die het werk zame leven van de jubilaris zullen illustreren. Leidenaar van geboorte. En in die verhalen zal Leiden een grote rol spelen. In de Sleutelstad immers werd hij als Abraham van Rijzen op 9 Mei 1881 geboren, hij heeft er zijn jeugd doorgebracht en vandaar uit is hij broeder geworden. In verschillende streken van het land heeft hij gewerkt, o.a. in Am sterdam, Rotterdam en niet te ver geten in het vroegere internaat „De Heibloem", waar hij met veel ijver kosterde. Sedert 1931 is hij echter de bedelbroeder (tegenwoordig noemt men dat collectant) voor de Hei bloem en de Missie, en hij heeft zyn werkterrein in Leiden en in Haarlem. Een kwart eeuw reeds trekt hy dus ook rond in zyn geboortestad, by tij en ontij, onversaagd en blijmoe dig. Bij het klimmen d^r jaren is hij vergrijsd en gebogen, maar de on deugende tinteling in zijn ogen is ge bleven. Broeder Adrianus wordt wel eens een „handige broeder" ge noemd; hij weet dat wel en het deert hem niet. De koopman, die in hem leeft, weet met zijn klanten om te gaan, en ik geloof niet, dat het iemand ooit gelukt is de deur voor deze Leidse bedelbroeder, die te voet al zyn adressen afgaat, gesloten te houden. Hy weet de huiskamer wel te vinden, een kop thee of koffie wordt nooit tevergeefs gepresenteei-d en uit zijn onafscheidelijke tas ko men zijn traditionele plaatjes, waar mee hij kinderen blij maakt en de ouders milddadig stemt. Nooit met lege handen. Daarom gaat hij nooit 'met lege handen weg en weet hij de diploma tieke toon te vinden om zijn klanten méér te laten geven dan zij aan vankelijk bedoeld hebben. In al zijn eenvoud is de „Broeder van de Heibloem" een heilige kun stenaar, die het slijk der aarde een sacrale bestemming weet te geven. Hij is nu bijna 75 jaar, en de laat ste tijd heeft men hem moeten mis sen, omdat ziekte hem binnenshuis hield in de Bisschoppelijke Nijver heidsschool te Voorhout. Maar hij is inmiddels weer op pad gegaan. Een feestelijke drang om zijn gouden ju bileum te vieren houdt hem ter been. En daarna? Och hy prevelt zelf wel eens van het „Nunc dimittis. Do- mine Hoe het ook zij, volgende week is het feest. Het jubileum wordt zon dag 26 februari in de B.N.S. tc Voor hout gevierd, 's Morgens is er een plechtige H. Mis, waarna de commu niteit hem zal huldigen, 's Middags kunnen andere belangstellenden by hem terecht om hem te feliciteren. Dit stukje zou echter niet volledig zijn, als niet het gironummer (188880) van de Bisschoppelijke Nij verheidsschool te Voorhout werd vermeld. Met de aanduiding „Gou den jubileum Broeder Adrianus" komt de feestgave te bestemder plaatse terecht. Dat heeft de „sjouwer voor de Heer" wel verdiend. DE KAAG „Ringsteken per schaats".' Za terdagmiddag was er een wedstrijd uitgeschreven door de ijsklub „Ka- germeer" in het ringsteken per schaats. Onder de zeer mooie weers- omstandigheden hadden zich 13 pa- ren voor de wedstrijd aangemeld. Na een aardige wedstrijd kwamen de J volgende paren met een prijs uit de j bus. i 1. Mevi\ A. Stockman en A. Stock- man;2. mej. Kitty Verbaas en C. j Hoogkamer; 3. mej. Tinny Biemand en G. Struik; 4. mej. Annie Loogman en H. van Gerven. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP j NIEUWE IJSSPORTVERENIGING IN ACTIE. Een grote groep ijssportmensen, die de kalmte van de bestaande IJs- sportvereniging en van de van ouds bekende IJsclub „Zoeterwoude Leiderdorp" niet langer konden verdragen, hebben de handen ineen geslagen, door oprichting van een nieuwe vereniging of groep „IJssport door samenwei'king", welke gestai-t is met het organiseren van enige onderlinge wedstrijden. Hardrijden voor meisjes van 8 tot 14 jaar: 1. Willy de Groot, 2. Jeanne Kruidenier, 3. Lous Boeren, 4. Thea Straathof, 5. Elly van Teijlingen. Hardrijden voor jongens van 8 tot 14 jaar: 1. C. v. Amsterdam, 2. H. van Tel, 3 W. van Varik. 4. H. Boeren, 5. M. Postma, 6. P. Zwetsloot, 7. J. Haoraken, 8. C. Zevenhoven. Ook voor de mannen werd de ge legenheid geboden zich plaatselijk eens te meten in een wedstryd kerte baan 160 meter. Hierbij behaal den de prijzen: 1. J. de Lange 20, 2. P Rietkerk 15,3. J. L. van Velzen 10,4. A. de Lange 7.50. 5. J. de Groot 5,—, 6. H. de Lange 2.50. Het voorlopig bestuur was zeer dankbaar voor de financiële steun en heeft met veel ijver een grote hardrijderij uitgeschreven over een baan van 200 meter. verheugend teken zoveel jonge men sen in verdiepte aandacht in de con certzaal bijeen te vinden, om de kunst van het luisteren naar iets goeds te leren verstaan. Tevens wordt door een sfeervolle aandacht de voordracht van de uitvoerenden gestimuleerd. J. KORTMANN. Te Haarlem is zondag in de leeftyd van 65 jaar overleden prof. dr. J. J. Lijnst Zwikker, apotheker te Haarlem en vroeger hoogleraar aan de univer siteit te Leiden. In oktober 1936 werd hij hoogleraar aan de Leidse universiteit, waar hij in de faculteit der wis- en natuur kunde onderwijs gaf, in artsenijkunde met inbegrip van de farmeutische chemie. Na de bevrijding werd hem ontslag verleend, waarna hij zich te Haax-lem als apotheker vestigde. Z0ETERMEER KLANKBORD BOVEN PREEKSTOEL Boven de preekstoel in de kex-k is een nieuw klankbord aangebracht, omdat op sommige plaatsen in de kerk de predikant niet of moeilijk te ver staan was. Uit de verschillende mo gelijkheden, die er bestonden om hieraan een einde te maken, is uit eindelijk door het kerkbestuur be sloten over te gaan tot bovenge noemde oplossing. Het ontwerp is van dr. ir. F. W. J. Schweigman uit Vught die op dit gebied een Europese ver maardheid bezit. De berekeningen en constructie hebben ruim twee maan den in beslag genomen. De plaatsing was in enkele dagen voltooid. Bij nadere beschouwing blijkt zich boven het eigenlijke klankbord nog een kleiner klankbord te bevin den, speciaal bedoeld om ook da koorzangers voldoende te laten horen. Bij de ingebruikname gisteren is ge bleken, dat dit nieuwe systeem zeer goed voldoet en er zo een einde ge komen is aan veel miserie. Zij deden het nog best. Onder het motto „De oudjes doen het nog best" zijn zaterdagmiddag nationale kortebaanwedstrijden gehouden over een afstand van 160 meter voor heren boven de 45 jaar. Dit is wel een zeer geslaagde wedstrijd geworden. De zestien deelnemers hebben ongetwij feld hun beste beentje voorgezet, toch ging het er gemoedelijk aan toe en verwekte de een of andere oudstrijder enige hilariteit. De prijzen vielen als volgt: le prijs ƒ40.— F. Tetteroo Pynacker: 2e pr. C. Wooning, Bleis- wyk 25.—: 3e pr. 15P. den El zen, Zoeterwoude; 4e pr. C. Knep- pers 10. WASSENAAR DODELIJK ONGEVAL Bij dc olieboring aan de Zljdeweg op de grens van Wassenaar en Den Haag is gistermorgen een dodelijk ongeluk gebeurd. De pasgehuwde boorarbeider H. J. uit Erica werd getroffen door een 300 kg. wegende buis, die uit de klem van een mechanische lier schoot. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek het slachtoffer reeds overleden te zijn. Jaarvergadering Sportver. WIK. Op de jaarvergadering van de sport vereniging WIK, die eind vorige week in de grote zaal van het Dorps centrum gehouden werd waren de hei*en mr. J. A. C. Bierenbroodspot en R. van Drecht, van het sport- fondsenbad Wassenaar aanwezig in verband met de start van de nieuwe zwemafdeling van WIK. De heer Bierenbroodspot sprak in een inleidend woord over de geschie denis van de sportfondsenorganisatie in ons land en over de enorme stij ging van bouw- en exploitatiekosten ten opzichte van voor de oorlog. Daar door is het thans alleen maar mo gelijk nieuwe baden te bouwen, als de betrokken gemeente het onren dabele deel van het benodigde kapi taal investeert. Dit is in Wassenaar gebeurd: de N. V. de Sportfondsen zorgt zelf voor 100.000.—, de ge meente voor de overige 8 a 9 ton. De heer Bierenbroodspot sprak over de mogelijk tot het sparen in het spaarfonds van de N. V. de Sport fondsen, over de mogelijkheden voor bij de K.N.Z.B. aangesloten vereni gingen tot het organiseren van wed strijden enz. De eigenlijke jaar-agenda werd onder voorzitterschap van de heer J. D. Hofman in vlot tempo afge werkt. De WIK-athletiek-prestatie- beker werd uitgex-eikt aan de esta fetteploeg jongens B, de WTK-bokaal voor het meest verdienstelijke Lid (of de meest verdienstelijke leden) aan mej. J. v. Rhijn en Henk Jans. Het jaarverslag van ponningmeeste- resse mej. H. v. d.Velde sloot met een nadelig saldo van 142.de be groting voor 1958 werd vastgesteld met een geraamd tekort van 275.—. Het jaarverslag van de secretaris werd tot een latere vergadering uit gesteld. De twee aftredende bestuurs leden, de heren J. D. Hofman en mej. H. v. d. Velde werden herkozen. De contributie voor de zwemafdeling werd vastgesteld op ƒ1.per maand voor 17-jarigen en ouderen en op ƒ0.75 per maand voor leden tot 17 jaar (exclusief de kosten van het nemen van een bad. Marktberichten ROTTERDAM. 20 febr. Vee. Aanvoer 1827, vette koeien en ossen 995, vax-kens 832; vette koeien 288 320, 266—2388, 244—266, varkens 178, 175, 172; vette koeien kleiner, leven dig, wat stijver in prijs, enige prima's boven notering; varkens even ruimer, stroef, met teruglopende prijzen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3