S)e ÊeidóeGou/fcotili MIKOJAN VERLOOCHENDE STALINS LEIDERSCHAP Na 55 minuten werd 4 koppige bemanning van een reddingsvlotje uit de zee opgepikt Stalins uitspraken „niet bepaald juist' Door kou geteisterd Europa lijdt miljoenenschade Rijnijs stuwt ft water naar dorpje Nederlands vliegtuig dook bij Calais in Kanaal „Avenger" zonk na 3 minuten Vliegramp op Malta eist 59 slachtoffers Directeur: C M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPKNGRACHÏ 32 MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13734 Sta!ins ster verbleekt snel j i Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mod., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Een paar jaar geleden werd alles kritiekloos toegejuicht De Russische leiding blijkt Stalins politiek en economisch beleid vol komen verloochend te hebben; dat is wel duidelijk geworden uit de rede voering, welke de eerste plaatsvervangende premier Mikojan twee dagen geleden heeft gehouden op het twintigste congres van de communistische partij in Rusland. De tekst van deze rede werd volledig in alle kranten afgedrukt (ruim twee pagina's) en bovendien werden de betreffende passages op ruime schaal verspreid door de radio. Volgens Reuter veroorzaakte de rede van Mikojan met de openhartige behandeling van partijzaken onder Stalin en de duidelijk uitgesproken breuk met het verleden, een sensatie. zou verschrompelen. Hij wees er op, dat integendeel na de oorlog de pro ductie in vele kapitalistische landen is toegenomen. Wat het boek van de vroegere dictator over de geschiedenis der par- tij betreft, zei Mikojan, dat het in hoofdzaak aan de tekortkomingen van dit boek is te wijten, dat het propagandawerk van de partij niet bevredigt. De Sowjet-Unie, aldus Mikojan, 6chrikt er niet voor terug gemaakte fouten te erkennen en ze te verbete ren. Dat was te danken aan de invoe ring van het beginsel van het collec- Uit de tekst van Mikojan's betoog blijkt, dat Mikojan vooral de in 1952 uitgegeven boeken van Stalin „Eco nomische vraagstukken van het socia lisme in de USSR" en „Geschiedenis van het communisme in de Sowjet- Unie" heeft aangevochten. Beide boe- ken werden tot dusver als onaantast bare geschriften vereerd. Thans noemde Mikojan verscheidene van Stalins uitspraken „niet bepaald juist". Als voorbeeld noemde hij Stalins stelling, dat na de ineenstorting van de wereldmarkt de produktie van de Ver. Staten, Frankrijk en Engeland K.V.P.- KANDIDATEN heeft de Verkiezingsraad van de Kath. Volkspartij de kandidaten lijsten samengesteld voor de verkie zingen in juni. Samengesteld, nog niet vastgesteld, want de kandidatenlijsten zullen eerst him beslag krijgen na de groslijststemming. Maar opzien barende veranderingen in de volgorde zullen de groslijststemmingen wel niet meer te weeg brengen. Dat is maar beter ook. Het opma ken van de vier lijsten is begonnen in de afdelingsvergaderingen, voort gezet in de kring- en groepsadvies- commissies en besloten in de verkie zingsraad.. Er is gewikt en gewogen, gepast en gemeten om de vier lijsten op elkaar ingespeeld te krijgen, zo wel wat de „aangewezen" plaatsen betreft als de noodzakelijke geva rieerdheid in de K.V.P.-afvaardiging. Ieder ingrijpen van betekenis door groslijststemming zou de legkaart uit. elkaar-trekken. De vier lijsten te zamen. gedacht bieden nu een tamelijk harmonieuse weerspiegeling van de veelzijdige volksopbouw en tegelijkertijd een vrij gezond evenwicht tussen „aangewe zen" en „vrije" zetels. („Aangewe zen" zetels is een andere, betere naam voor de specialisten- of kwali teitszetels). Weliswaar is de volksvertegenwoor diging op de eerste plaats een ver tegenwoordiging van het volk (dit behoeft wel géén toelichting!), maar liet is ook de wetgevende vergade ring en de toeziende instantie op het regeringsbeleid. Het behoeft nauwe lijks élnige toelichting, dat op dit brede en diepgaande terrein gespeci ficeerde deskundigheid vereist is. Een Kamerfractie, alleen maar bestaande uit arbeiders, boeren en middenstan ders te zamen de overgrote meer derheid van het volk vormend zou de veelomvattende taak van een wetgevende vergadering niet naar be horen kunnen vervullen. Er moeten in een brede fractie juristen en vak politici worden opgenomen economi sche, financiële, militaire, medische en nog andersoortige deskundigen en een aantal afgevaardigden, die be kwaam zijn in het Europese politieke concert een flink toontje mee te zin gen. Wanneer men de vier lijsten in hun samenhang beziet, is een vrij be hoorlijk resultaat verkregen. Als, waar naar gestreefd wordt, in de ver grote Tweede Kamer de K.V.P.-frac- tie 48 afgevaardigden gaat tellen, zul len er 13 „aangewezen" plaatsen zijn (het maximaal mogelijke), 9, vermoe delijk 10 zetels door afgevaardigden rechtstreeks uit de arbeiders worden ingenomen, 8 door agrariërs (wat ruim voldoende is) en 5 door midden standers. In zekere zin kunnen ook deze groeps-vertegenwoordigers als sociale deskundigen worden be schouwd evenals de vertegenwoor digers van de industriëlen die, in samenwerking met de wetenschaps deskundigen en de z.g. all-round-po- litici het beleid der fractie bepalen. Het woord „progressief" is bij oekase taboe verklaard, maar er behoeft geen twijfel aan te bestaan, dat onder de voortvarende leiding van prof. Romme dit beleid der fractie „voor uitstrevend" zal zijn, met als leiden de gedachten: rechtvaardigheid en menselijkheid. Aan een kandidatenlijst als deze kan iedere katholiek, zonder enige uitzondering, vol vertrouwen straks zijn stem geven. J>e K.V.P. korat er goed mee voor de dag. tieve leiderschap sedert het laatste fen. partij con gres. Het zal volgens hem nodig zijn, dat men in de Sowjet- Unie het economisch bestel van da ka pitalistische landen weer even zorg vuldig gaat bestuderen als indertijd Lenin, Marx en Engels. Mikojan erkende, dat Rusland in de loop van bijna 20 jaar geen collec tief leiderschop heeft gehad. De uitlatingen van Mikojan ver schillen wel zeer sterk van het oor deel dat hij in 1952 op het partijcon gres heeft uitgesproken. Toen noem de hij Stalins boek over economische problemen „en schatkamer van deiik- beelden" en betoogde: „Kameraad Stalin verlicht in zijn boeken ons le ven met het schitterende licht der wetenschap. Hij geeft ons een pro gram van actie en leidt onze overwin nende opmars naar 't communisme" En aan het einde van zijn rede van 1952 brulde Mikojan: „Ere aan de grote Stalin". In Londen beschouwt men de toe spraak van Mikojan theoretisch en tactisch gezien van het hoogste be lang en zij wordt beschouwd als het sprekendste voorbeeld van de veran dering die na Stalin is ingetreden. Zowel Zjoekof als Molotof hebben na de opzienbarende rede van Miko jan nog het woord gevoerd. Maar beiden beperkten zich tot het maken van opmerkingen, die hun eigen ge bied respectievelijk dat van de defen sie en van buitenlandse zaken betrof- Italië nog steeds in de sneeuw Het door koude belegerde Europa werd gisteren door sneeuwstormen geteisterd, die het verkeer langs de weg en de spoorlijnen en de scheep vaart ontredderden en s^nieuw mil joenen toevoegden aan de reeds gele den materiële schade. Het aantal doden ,dat de Europese winter sinds drie weken heeft geëist, is tot 658 gestegen. Londen en het grootste deel van Engeland kwamen onder een dikke sneeuwlaag te liggen. In vele streken was het verkeer langs de grote wegen onmogelijk. Het aantal doden in Italië is geste gen tot 87, in Frankrijk tot 159. Zuid-Italië had te lijden van lawi nes en overstromingen, terwijl in midden-Italië sneeuwstapels van meer dan drie meter hoogte elf treinen tot stilstand brachten. De gestrande pas sagiers werden door alpentroepen uit de ingesneeuwde treinen gehaald. Boerderijen ten Oosten van Rome worden met vernieling bedreigd dooi de enorme sneeuwlast op de daken. In Galio Matese kwamen vier kinde ren in de sneeuw om toen het dak van hun huis inzakte. Te Mandela in de Abruzzen is een postbode door een kudde wolven ver scheurd. Voor het eerst sinds men senheugenis is het Trasimeense Meer in Centraal-Italië dichtgevroren. Het meer is beroemd door de nederlaag die in 216 v. Chr. Hannibal de Ro meinen op een de- oevers toebracht. De straten van Parijs waren wegens de koude verlaten. Aan de Rivièra sneeuwde het. In Oost-Frankrijk heeft de kotfcle 20 tot 40 procent van de wijnstokken gedood. In het zuiden wordt de scha de aan de wijngaarden toegebracht geschat op 3 miljoen dollar. Kardinaal Mindszenty Te Wenen binnengekomen berich ten melden, dat kardinaal Minds zenty geestelijk en lichamelijk lang zaam herstellende is. De Hongaarse primaat verblijft sedert zijn ontslag uit de gevangenis vorig jaar in een klooster, waar hij overigens geen bewegingsvrijheid heeft. Volgens dezelfde berichten volgt de kardinaal met grote belang stelling de gebeurtenissen in Hon garije. Vier Nederlandse luchtmacht mi litairen hebben zaterdagmiddag onder de Franse kust een benard avontuur beleefd, dat dank zij de spoedige hulpverlening van een Amerikaans vliegtuig buitengewoon goed is afge lopen. De 27-jarige luitenant ter zee F. L. van Meerwijk u)t Temeuzen was in de mogcnuren met een .Avenger" in het kader van een oefening van de Engelse basis Ford te Sussex opge stegen en boven het Kanaal geko men, bemerkte hij een onregelmatig heid aan de motor van het éénmoto- rige toestel. Onmidde;Ji]k stelde hij de 33-jarige telegrafist J. M. A. D. Fransen uit Lisse, de 23-jarige vliegtuigmaker Ch. M. Boer uit Oegtgeest en de 20- jarige vliegtuigmaker-constabel A. G. Romijn uit Gorinchem van zyn be vinding in kenis en dit was precies op tijd om de mannen niet al te zeer ■te laten schrikken, toen het vlieg tuig plotseling loodrecht naar de gol ven dook. Precies tijd genoeg. De bestuurder wist het toestel toch nog even vlak op de golven te kry- gen en terwijl telegrafist Fransen een SOS uitzond, brachten de andere op varenden het rubberen reddingsvlot naar buiten. Enkele minuten naderhand was het vliegtuig in de golven verdwenen en waren de vier mannen, blootgesteld aan sneeuw en koude, op de eindeloze zee achtergelaten. Het SOS-sein was echter opgevan gen en van verschillende zijden wer- Na 55 minuten. Toch duurde het nog 55 minuten, voordat een in Engeland gestationeerd Amerikaans amphibietoestel boven het reddingsvlot verscheen en even later in de buurt op de zee neer streek. Dronken van blijdschap begroet- Franse Constellation neergestort Uit Cairo zijn berichten ontvangen, volgens welke een Franse Super Con stellation ten noorden van Cairo is neergestort. Het Franse toestel had 55 passa giers en was op weg van Saigon naar Parijs. Vijf minuten voordat het zou landen verloor men in Cairo het con tact met de machine. Het wrak is on geveer acht kilometer buiten Cairo gevonden. Volgens de eerste berich ten zijn er overlevenden. Volgens nadere berichten zouden er 44 personen om het leven zyn ge komen. Van de 47 passagiers en twaalf bemanningsleden zouden 14 passagiers en een lid van de beman ning gered zyn. Het brandende wrak werd gevon den door een vliegtuig van de Egyp tische luchtmacht. Brits transporttoestel Een Brits transporttoestel voor het vervoer van troepen is zaterdag op het eiland Malta neergestort. Alle 50 inzittenden kwamen om het leven. Het toestel, een viermotorige York, was op weg naar Engeland. Het stort te neer bij het opstijgen van het vlieg veld in Luqa op^Malta. Er waren 45 soldaten van Suez en vijf bemanningsleden, onder wie een stewardess, aan boord. De stewardess en de eerste piloot van het verongelukte vliegtuig waren verloofd. Zij zouden met Pasen trou wen en de uitnodigingen voor de hu- Door een overstroomde straat in Lorch, een van de meest door overstro mingen bedreigde en geteisterde dorpjes in het Duitse Rijndal, rijdt een wagen met landbouwwerktuigen, welke ternauwernood zijn gered van een overstroomde boerderij. Voor het grote gebouw op de achtergrond staat een brandspuit, welke dag en nacht ononderbroken pompt om het water uit de kelder te houden, waarin een telefooncentrale is gevestigd. Als deze kelder zou vollopen dan zonden de telefoonverbindingen in een omtrek van 20 km. volkomen worden verbroken. De overstromingen wordenwer- oorza^kt door een 20 km. lange barrière van driifijs, welke zirh heft gevormd in een scherpe bocht van de Rijn aan de voet van de Lorelei. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: waarnemend- pastoor te Katwijk aan den Rijn, de zeereerw. heer F. P. M. van de Vliet, die leger-aalmoezenier was. Tot ka pelaan te Amsterdam (H. Hart van Jezus) S. N. Peereboom; te Rotter dam (H. Ant. Abt); G. W. J. Feliks; to Zoeterwoude (H. Joan. Onth.) G. F. J. Kapteijn (Neom.). Tot aalmoe zenier van het bedrijfs-apostolaat te Eeverwijk (Zeestraat 92), H. A. J. Dürr. Tot kapelaan te Hillegom (H. Martinus), J. A. Kruunenberg; te Brielle, R. van den Haak (Neom.). weliiksplechtigheid waren reeds ver zonden. Dit vliegtuigongeluk is de ergste Britse vliegramp sedert in 1950 in Zuid-Wales een „Avro-Tudor"-vlieg- tuig met 80 mensen neerstortte. Dit zijn de Nederlandse vliegers, die zaterdag met hun amfibievliegtuig op de Noordzee een noodlanding moes ten maken, toen de motor van hun machine defect werd. Zij zijn hier ge fotografeerd bij hun aankomst in Calais. ten de gestrande bemanning hun Amerikaanse redders, maar terwyl deze hun tinnen 't vliegtuig van iets warms voorzagen, kwamen zij tot de ontdekking, dat het vliegtuig tijdens de landing een beschadiging opgelo pen had, zodat men niet meer zou kunnen stijgen. Over zee ging het nu naar Calais en inmiddels waren ook een red dingboot en een ander vliegtuig op de onheilsplaats aangekomen, die voor een escorte zorgden. In Calais verdween de Nederland se bemanning in een ziekenhuis, maar zij bleken geen nadelige gevol- igen van het avontuur :.e hebben. Zij konden echter zaterdagavond niet meer naar huis terug, want het slechte weer verhinderde een daar voor in Valkenburg gereed staand vliegtuig de tocht te ondernemen. HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot j dinsdagavond. Opgemaakt te i 11.15 uur). WEINIG WIND. Aanvankelijk opklaringen maar j 1 hier en daar mist. Morgen tQe- nemende bewolking met plaatse- lijk wat sneeuw. Zwakke tot ma- j tige wind uit oostelijke richtin- gen. Strenge tot matige vorst. Vorst houdt aan Gedurende het weekeinde bleef de vorst in vrijwel geheel Europa zonder veel verandering voortduren. Enkele zwakke storingen veroor zaakten opnieuw sneeuwval, waar door plaatselijk het toch al dikke sneeuwdek nog verder aangroeide. In ons land is de meeste sneeuw de laatste dagen op de Wadden- ei anden gevallen. Op Terschelling bedraagt de' sneeuwhoogte ongeveer 55 centime ter. Nadat een uit Polen afkomstige st^-ing over ons land naar de Noord zee was gefrokken, klaarde het in de nacht van zondag op maandag op verschillende plaatsen op, en daalde de temperatuur weer sterk. In ons land meldde Groningen met 17 graden de laagste temperatuur. In Duitsland kwam hier en daar weer meer dan 20 graden vorst voor. Tijdens grote afkoeling vormde zich I op uitgebreide schaal mist, en trad rypvorming op. In de algemene circulatie kwamen nog steeds geen belangrijke verande ringen voor, zodat een flinke aanval op het vorst?ebied nog uitblyft. Wel daalt de luchtdruk in Noord- Scandinavië en Noord-Rusland onder invloed van een uit Groenland af komstige weinig betekenende deores- sie, doch nieuwe drukstiigin<*en brei den zich afweer in deze richting uit. 21 Febr. zon op 7.47, onder 18.05; maan op 12.34, onder 4.24. Hoogwaterstanden 21 Febr. v.m. 10.15; n.m. 11.10. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME licht bew. - sneeuw. - sneeuw - geheel bew. - geheel bew. - sneeuw zwaarbew. - mist - sneeuw - nevel - onbew. - nevel - half bew. nevel - nevel - mist - Poolsneeuw - nevel sneeuw - sneeuw - Poolsneeuw - nevel -10 C. 3 Korreltje Het geluk is los en krom; het geeft en neemt weerom.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1