Solex Men kan nog lang vurige kolen op hoofd van koning winter stapelen Helikopters redden duizenden vogels gisteren van hongerdood Autoverhuurder aansprakelijk gesteld A'dam werft bouwvakarbeiders Felle woningstrijd in Laren Allesziende Grote Broer reeds in vrachtauto's doorgedrongen Het betrekken van een gekocht huis Groninger kruidendokter" krijgt f 4000 boete ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE C- URANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Voorraden ruimschoots voldoende kooks van de afmetingen 40/60. Op de handel is een beroep gedaan om niet te grote voorraden aan koop krachtige afnemers te leveren, waar door kleine afnemers, zoals kamer- obmewoners e.d. in de kou zouden voorziening geen bijzondere zorgen komen te zitten. Indien het publiek Bij een globaal onderzoek in den londe is gebleken, dat de brandstof- baart. Wel zijn de voorraden plaat selijk een beetje krap, doch van ern stige tekorten kan niet worden ge sproken. De industrieën, de elektrische cen trales en de gasfabrieken hadden voor het invallen van de vorst alle voorraden voor ongeveer twee maanden. Gezien het feit, dat het winterse weer en de daarmee ge paard gaande transportmoeilijkheden binnen enkele weken vrijwel zeker afgelopen zullen zijn, acht men de situatie daar gunstig. De huisbrandvoorziening is rede lijk. De medewerking van de han del is ingei-oepen om het publiek duidelijk te maken, dat wel brand stoffen, maar niet altijd de gewenste soorten, voorradig zijn. Men weet, dat slechts 50 procent van de antra- .niet-voorziening door de neder- landse mijnen geleverd kan worden. De rest moet uit importen van dure Amerikaanse-, Wales- en Donetz- soorten komen. Gezien de prijzen daarvan heeft de handel zich op dat punt zo matig mogelijk gedekt. De door de handel aangehouden voor raden houden trouwens in het alge meen verband met de situatie van de financiële middelen, welke niet al tijd even ruim zijn. Veel vraag bestaat naar kooks van kleine afmetingen, nl 20/40. Deze kan niet altijd geleverd worden, doch doorgaans wel geremplaceerd door zijn vragen beheerst, dan zal de han del kunnen leveren, mits men niet staat op één bepaalde soort, maar by voorbeeld ook met eierkolen genoe gen neemt. 20.000 RIJSTVOGELS IN DE KOU. Met het m.s. „Indrapoera", dat zondagmorgen uit Indonesië te Rot terdam wordt verwacht, komen 19.500 rijstvogels naar Nederland. Telegrafisch is aan de gezagvoer der van het schip, kapitein P. Brunt üit Den Haag, verzocht zoveel moge lijk extra bescherming tegen de kou de aan te brengen, daar deze tropi sche vogeltjes op de huidige europe- se temperatuur natuurlijk allerminst gekleed zijn. Zo spoedig mogelijk na aankomst van het schip zullen de kooien, onder dekens gedekt, worden gelost en naar hun bestemmingen te Helmond en Gemert worden ver voerd. Vrouw lag veertien uur in de koude In ziekenhuis overleden Gistermorgen ontdekte men bij de schuur van haar woning aan de Turf markt te Gouda het bevroren lichaam van de 54-jarige hoedenmodiste, me juffrouw J. A. Bisschop Er waren nog enige tekenen van leven, doch even nadat mejuffrouw Bisschop was opgenomen in het Van Itersonzleken- huis overleed zij. Vermoedelijk is mejuffrouw Bis- schoo de avond daarvoor omstreeks zes uur na het kolen scheppen even buiten het schuurtje uitgegleden. In haar val stootte zij het hoofd. Dit vertoonde tenminste een luein wond je. Huisgenoten, die 's avonds thuis Kwamen en 'haar niet aantreffen, ver keerden in de mening dat zij was uitgegaan. Het slachtoffer 'heeft on geveer veertig uur in de felle kou gelegen. Auto onder het ijs Twee doden Gistermorgen omstreeks half twaalf is tussen Tubbergen en Weerelo een auto waarin zich twee personen be vonden, bij de Fleringbrug over het kanaal Almelo-Nordhorn geslipt. Daardoor kwam de wagen met volle vaart tegen de linkerbrugleuning, zwaaide vervolgens naar rechts en reed door de rechterbrugleuning in het kanaal. Door de val en door het gewicht van de wagen brak het ijs, zodat de auto onder het ijs verdween. Pas na uren gelukte het de rijkspolitie uit Almelo, met behulp van een kraan- wagen de auto op het droge te bren gen. De beide inzittenden waren toen reeds overleden. De slachtoffers zijn de 57-jarige heer Rozeboom en de 44-jarige heer Harbrink, beiden pluimveehandela ren uit Enschede zij waren beiden vaders van grote gezinnen. Bij werkzaamheden in een trans- formateurhuisje aan de Heemskerk- laan in Baarn heeft een 21-jarige monteur uit Utrecht gistermiddag 1G.OOO volt door zijn lichaam gekre gen. Het mag een wonder heten, dat de jongeman er nog betrekkelijk goed is afgekomen. Met verwondingen aan het hoofd en de handen is hij in het Baarns ziekenhuis opgenomen. In een deel van Baarn was het licht gedu rende een uur gestoord. j Vluchten boven Hollands Diep Gisteren is met twee Hiller-helikop- ters uit het kamp Deelen 500 kilo voedsel naar grote concentraties wa tervogels in het Hollandsch Diep ge bracht in de buurt van de Rode Vaart bij Klundert. De toestellen hebben zestien vluchten ondernomen tussen Moerdijk en Klundert, waar een lan dingstrip was ingericht. Het voedsel bestond uit brood dat uit Den Haag was aangevoerd en krachtvoerder van de Biesbossche vogelactie. De vogels bleken te uit geput om zich door de helikopters te laten opjagen, die van een hoogte van 30 meter het voedsel uitstrooiden. Uitgehongerd vielen zij direct op het voedsel aan. Dinsdag zullen van Drimmelen uit met helikopters voedselvluchten wor den gemaakt naar andere plaatsen in de Biesbosch, welke met vletten niet te bereiken zijn. Bij de Amer-centrale zijn gisteren geniesoldaten met vletten over de bevroren Amer naar de Hofiman- plaat getrokken, waar zij vier ton voedsel hebben uitgestrooid. Tot dus ver is 15 ton voeder naar de vogels gebracht. In Drimmelen heeft de Biesbosch-vogelactie nog vijf ton op geslagen, hetgeen voldoende wordt geacht voor het weekend. DE SNEEUW IN DE GREEP VAN TILBURG Het gemeentelijk bedrijf van pu blieke werken te Tilburg is de massa sneeuw, welke in hopen langs de we gen is bijeengebracht, op radicale wijze te lijf gegaan. Terwijl een grote kraan met grijper zich telkenmale aan de sneeuw „vergrijpt" rijden vracht auto's af en aan en in een verbazing wekkend tempo worden hele straten- reeksen sneeuwvrij gemaakt. De weduwe van zekere K. te Bent veld heeft tegen een tweetal houders van een garage te Amsterdam een vordering ingesteld op grond dat haar man op een trottoir te Amster dam is aangereden door een auto van die garage tengevolge waarvan hij is overleden. De garage had de auto aan een ander verhuurd en de auto werd op het ogenblik van de aanrijding door een derde bestuurd, zekere P. die veroordeeld is wegens het veroorzaken van dood door schuld. De rechtbank heeft de garage-hou ders op grond van art. 25 der motor en rijwielwet aansprakelijk geacht voor de toegebrachte schade, welk vonnis werd bekrachtig door het Am sterdamse gerechtshof. Voor de hoge raad is in cassatie door de garagehouder een middel in gediend, uitgaande van de gedachte, dat in de zin van het tweede lid van art 25 der motor- en rijwielwet al leen dan de eigenaar of houder van een motorrijtuig iemand doet of laat rijden en deswege aansprakelijk is, indien deze zelf niet eigen hand het rijtuig bestuurt en dan iets doet of nalaat, tengevolge waarvan een an der schade oploopt. GEEN AUTO'S OP DE GOUWZEE De burgemeesters van Edam, Mon nikendam, en Marken delen mede, dat wegens de onbetrouwbaarheid van het ijs a.s. zaterdag en zondag geen auto's op de Gouwzee kunnen wor den toegelaten. SCHOOL ZONDER KOLEN. Het Christelijk lyceum te Almelo zal voorlopig tot en met dinsdag ge sloten blijven omdat er geen kolen meer voorradig zijn. Bevroren lichaamsdelen Geen blijvend letsel voor militairen Bij Venraay zijn tijdens oefeningen van commandotroepen op 30 januari en 1 februari van een kapitein de oren en de vingers bevroren, terwijl bij een korporaal het topje van een teen is bevroren. Deze militairen zijn poliklinisch behandeld en zullen geen blijvend letsel of hinder ondervinden. Dit heeft de staatssecretaris van oorlog geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Haken. De staatsecretaris deelt voorts mee dat meerdere bevroren oren of randen van oren behandeld moesten worden, welke echter niet tijdens oefeningen werden opgelopen. Een luitenant, een j adjudant-onderofficier en een serge ant-majoor zijn hiervoor in het hos pitaal opgenomen geweest. Ook zij ondervinden geen blijvend letsel of hinder. De betreffende oefening in Ven raay is in verband met het slechter wordende weer voortijdig op 1 febr. beëindigd. Op de vraag of men bereid is opdracht te geven dat militaire oefeningen bij dit koude weer niet zullen plaats hebben, antwoordt de staatssecretaris ontkennend. Vorst breekt spoorstaven Tengevolge van de strenge vorst gaat de grond van de spoorbanen hier en daar werken. Daardoor ont staan, zoals in deze dagen is geble ken, breuken in de rails. Gisteren zijn spoorstaafbreuken ontdekt tussen Amersfoort en Nij- kerk, bij Woerden, Terschuur en op het traject HeerenveenWolvega. Op deze plaatsen wordt over enkel spoor gereden totdat de breuk is her steld. Ontstemming in Friesland onverwijld steppen zal doen Van de zijde van b. en w. van Am- Uit Leeuwarden bereikt ons het bericht dat het gemeentebestuur van Amsterdam o.a. in het hoorden van ons land bouwvakarbeiders vraagt voor aannemingsbedrijven, met de aanbieding dat op korte termijn voor hen woningen beschikbaar zullen zijn. De aannemers in Leeuwarden, ver onderstellende dat dit aanbod tto ge volg kan hebben dat nog méér vak bekwame arbeiders, Friesland en de overige noordelijke provincies gaan verlaten, hebben zich via hun orga nisatie met b. en w. van Leeuwar den in verbinding gesteld. Dit college heeft de verzekering gegeven dat het Serieletter W wou I niet betalen Radio uit het raam Een radioluisteraar te Amster- 2 sterdam met serie-letter W had 2 nog nooit radiozegels geplakt. s Een ambtenaar, die hem op 2 zjjn euvele daad attent maakte, 2 beantwoordde hij met: Je kan me nog méér vertellen, maar ik be- taal niet. Toen de controleur het apparaat in beslag wilde nemen, 2 smeet serieletter W het gehele toestel van twee hoog op de He- rengracht aan scherven. De controleur daalde onbewo- j gen de trappen af en verzamelde s de brokstukken om die op het postkantoor te deponeren. Zijn werk was ten einde. Vijf maal werd gezin verdreven In Laren speelt zich thans een hard nekkige '.vooncuimtekwestie af. Het uit 3 leden bestaande gezin Jansma bewoont sinds 1 februari j.l. clandes tien twee gemeubileerde kamers bij ir. De Vries aan de Bijenschans (te gen 80 gulden per maand). Na di verse aanzeggingen werd overgegaan tot uitzetting van het gezin. In de nacht van woensdag op donderdag Chauffeurs onder controle In Amsterdam is gistermiddag voor een groot aantal autoriteiten een tachograaf voor automobilisten gede monstreerd. Dit instrument, dat op het dash board van iedere wagen kan worden aangebracht en dat dan als een seis mograaf van het K.N.M.I. op een rond kaartje de hele tocht van de auto re gistreert, zou men het automatische logboek van de chauffeur kunnen noemen, want het registreert alle han delingen die een chauffeur met zijn wagen verricht. minruut tot minuut de rijtijden van de chauffeur aflezen, de gereden snel heden, de rij- en stop tijden van de wagen en de afgelegde afstand. Als voordelen van de tachograaf werden gistermiddag aangehaald de psychologische betekenis en de pre ventieve werking, die er van uitgaat voor chauffeurs van expeditiefirma's. Bovendien houdt de werking van het instrument tern nauwste verband met de verkeersveiligheid, maar ook met de naleving van het rijtijdenbesluit en met de bescherming van het bedrijfs wagenpark. Er wordt dikwijls te hard gereden. Wil men als directeur er tegen optre den dan kan men, zoals het g.e.b. in Amsterdam heeft gedaan, de tacho graaf aanbrengen in alle vrachtwa gens, en zelfs ook in de personen auto's en op die wijze een strikte con trole uitoefenen op de chauffeurs. Ook voor de reconstructie van on gevallen, waarbij zo dikwijls de me- ningen verschillen over de geschatte Zo kan men op het kaartje o.a. van snelheid waarmede gereden wordt, zou de tachograaf de justitie van nut kunnen zijn. In verschillende landen, bijv. in Zweden, West-Duitsland, Oostenrijk, Luxemburg en Zwitserland, is 'de ta chograaf voor de zwaarste typen van vrachtwagens en bussen al wettelijk verplicht gesteld. te eeu uur geschiedde dit voor vierde maal, 's nachts omdat de be trokkene overdag niet thuis was. Dit uitzetien hielp echter niet veel, want n? een uur haalde hoofdbewo ner Dc Vries de mensen alweer bin nen. Ir. De Vries gaat namelijk van het standpunt uit dat het niemand aangaat, wie hij in zijn huis wil la ten wonen, terwijl de woningdienst er daarentegen op wijst dat de heer De Vries geen kamerverhuurder is en door te verhuren aan mensen die geen vestigingsvergunning hebben, woon ruimte aan de gemeenschap onttrekt. Donderdag overdag is het gezin Jansma voor de vijfde maal uit de ka mers gezet en gisterochtend voor de zesde maal. De heer Jansma had in Baarn een huis in eigendom, dat hij hoeft verkocht. In die gemeente kreeg hij geen andere woonruimte toegewe zen en kwam toen clandestien naar Laren. Nasporingen naar echtpaar vruchteloos In vaargeul verdronken? Tot half zeven gisteravond hebben politiemannen uit Amsterdam en Am stelveen vergeefs gezocht naar het Amsterdamse echtpaar Hoogerwerf, dat na een wandeling in het Amster damse bos sinds eergisteren spoorloos is. De politie is de mening toegedaan, dat het echtpaar het nieuwe meer, waarover donderdagmorgen nog een ysbreker was gevaren, is overgesto ken en bij de vaargeul door het ijs is gezakt. Bij dit onderzoek werd ook van speurhonden gebruik gemaakt. By het vallen der duisternis heeft men de nasporingen voorlopig gestaakt. sterdam werd ons hieromtrent desge vraagd medegedeeld, dat inderdaad door middel van dc Amsterdamse ge meentelijke woningdienst vakbekwa me bouwvakarbeiders uit verschillen de delen van ons land worden aange trokken, zulks met inschakeling van de gewestelijke arbeidsbureaus. De genen die op de aanbieding van het Amsterdamse gemeentebestuur in gaan en worden goedgekeurd, zullen inderdaad woningen in Amsterdam in het vooruitzicht worden gesteld. Vierjarig jongeje bij brand omgekomen De 4-jarige Dik Brugman, een van de 6 nog jonge kinderen van de poe lier Brugmann en diens vrouw te Landsmeer, is gisteren jammerlijk om het leven gekomen, toen bij een korte, doch zeer felle uitslaande brand het woonhuis van deze familie als gevolg van een hevige explosie in •le as werd gelegd. Voor zover kon worden nagegaan is de brand veroorzaakt doordat een fles butagas in de keuken uit elkaar sprong, zodat het vloeibare gas over grote oppervlakte werd verspreid en het huis in een ommezien in een brandende fakkel veranderde. Vader Brugman en zijn vrouw waren ach ter het huis in een schuur bezig met hun kippen, doch vijf van de zes kinderen (het zesde ligt in een zie kenhuis) bevonden zich in de wo ning. Samen met een buurman wist de vader nog vier kinderen te red den, doch de kleine Dik was onbe reikbaar in een kamer op een boven verdieping. De vrijwillige brandweer van Landsmeer was zeer spoedig ter plaatse en had geen tegenslag met water. ALCOHOL BIJ SNELVERKEER Een heel vat Donderdagavond tegen twaalf uur ir. te Utrecht op de hoek van de Ma liebaan en Nachtegaalstraat bij een aanrijding tussen een vrachtauto met aanhangwagen en een personenauto een vat met 650 liter jenever op straat gevallen en gesprongen. De jenever vermengde zich met de sneeuw en vloeide voorts in een nabij gelegen put. Het vat stond op de aanhangwagen van de vrachtauto, die op het drukke kruispunt geen voorrang verleende. De voorzijde van de personenauto werd vernield. De hoge raad heeft deze opvatting niet juist geoordeeld en verstaat de desbetreffende bepaling aldus, dat de eigenaar of houder van een mo torrijtuig, die aan een ander gelegen heid heeft gegeven daarmede te rij den, voor de gedragingen van die ander aansprakelijk is, behoudens dat aannemelijk is, dat van die gedra ging geen verwijt kan worden ge maakt. De garagehouders konden zich niet van deze aansprakelijkheid ontheffen door het enkele verbod om de auto door een derde te laten be sturen. Het cassatieberoep is mitsdien ver worpen. Felle brand te Rotterdam Gisteravond omstreeks kwart voor negen is brand uitgebroken in een pand in de Kievitstraat te Rotterdam waarvan de zolderverdieping, eerste verdieping en begane grond in ge bruik zijn bij een meubelfabriek, ter wijl op de tweede etage een zakken- stopperij is gevestigd. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is, doordat een kachelpijp te dicht langs het plafond van de tweede verdieping heeft gelo pen, zodat de vloer van de zolder verdieping vlam vatte. Na korte tijd sloegen de vlammen uit het dak. De brandweer bond in de koude de strijd aan tegen het vuur met vier nevelstralen en twee stralen van de motorspuit. De mannen konden niet verhin deren, dat de zolderverdieping, waar de stoffeerderij was ondergebracht, geheel uitbrandde. De tweede ver dieping brandde gedeeltelijk uit, ter wijl de lager gelegen étages water schade opliepen. Het pand is verzekerd. Landbouwers spaarden voor eigen woning Landbouwers in Zuurdijk in Gro ningen hebben 28000 bijeenge bracht voor de bouw van veertien landarbeiderswoningen. Het geld is aan het gemeentebestuur beschik baar gesteld in de hoop dat de over heid de ontbrekende kosten zal bij passen. Leerling-conducteur onder trein gegleden Een 23-jarig leerling-conducteur uit Watergraafmeer is op de spoor lijn AmsterdamAmersfoort bij het rangeren uitgegleden en onder de trein gekomen. Zijn linkerbeen werd boven de knie verbrijzeld. DODELIJKE VAL VAN DAK De 26-jarige Maarten v. d. Broek uit Driebergen, die vrijdag in op dracht van zijn patroon te Zeist sneeuw van een dak wegruimde, gleed daarbij uit, viel door een dak raam en kwam met zijn hoofd op een stenen vloer terecht. Met een schedelbreuk werd hij naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij na aan komst is overleden. meer trekkracht meer veiligheid meer service voor minder geld van f338.— af. MOTORRIJWIELBEDRIJF H. WALENKAMP ZN. TURFMARKT 5 - TEL. 20050 interessante kredietservice j DRAMA VINKEVEEN Eis gehandhaafd Gistermorgen zijn voor het Amster damse gerechtshof wederom 5 getui gen gehoord in het proces tegen de Vinkeveense wachtmeeste, die terecht moet staan, omdat door een klap met zijn gummiestok een jongen te Vin- keveen overleden is. De president deelde tijdens de zit ting mee, dat hij de „betalingskwes tie" geheel buiten 'beschouwing zou laten. Zoals men weet, hebben enkele za kenlieden uit Vinkeveen een brief naar het Hof gezonden, waarin zij vertelde, dat de politie te Vinkeveen ontstemd was over het feit, dat de nachtbewaking van de tentoonstel ling opgedragen was aan een jongen met een hond, terwijl bij vroegere gelegenheden de politie dit in nun vrije tijd opknapte tegen 'n beloning. De procureur-generaal meende aan het eind van de zitting, dat er door de getuigenverhoren geen nieuwe gezichtpunten geopend zijn, want hij bleef bij zijn eis 200 boete tegen de wachtmeester. Echtpaar weigerde inwoning te geven Slaags met 6 agenten Een echtpaar in Zandvoort heeft zich wel van een zeer a-Sociale kant laten zien toen zij bij een poging oni inwoning te voorkomen slaags raakte met nieuwe bewoners en met zes agenten, die hen assisteerden bij hun poging voet aan de grond te krijgen. Er vielen rake klappen en het ein de van het lied was dat het echtpaar wegens misdrijf tegen de woning ruimte wet achter de tralies kwam. De Haarlemse rechter zal uitmaken of hun tijd van inwoning in het huis van bewaring nog verlengd kan worden. Eerst vergunning vragen Het komt de laatste tijd herhaalde lijk voor, dat kopers van een huis tot de ontdekk'ng komen, dat ze het door hen gekochte eigendom niet mo gen betrekken. Men moet inderdaad vergunning hebben om wonruimte te betrekken. Woonruimte mag niet af gestaan worden aan wie ook, zonder het officiële briefje van B. en W. (huisvestingbureau Zo deed zich onlangs het geval voor, dat iemand een huis gekocht en ziji vorige woning reeds verkocht had, maar toen hij tenslotte zijn nieuw verworven eigendom wilde betrekken, hem dit verboden werd op grond van het feit, dat zijn gezin voor die veel grotere woning te klein was. Het betrof nl. een gezin be staande uit man, vrouw en een kind, welk gezin een betrekkelij groot he renhuis wilde gaan bewonen. Zeer verontwaardigd was deze nieuwe eigenaar te vernemen, dat hij niet in zijn eigen huis mocht gaan wonen. Veroordeeld wegens kwakzalverij De 67-jarige kruidenhandelaar B. H. T. te Groningen is vrijdag door de Groninger kantonrechter conform de eis vier boetes opgelegd van 1000 subs, viermaal drie maanden gevan genisstraf. De man, die sinds 1934 in kruiden handelt en thans tal van klanten heeft in geheel Noord-Nederland en zelfs in Duitsland, waren vier gevallen van kwakzalverij ten laste gelegd, waarvan het ernstigste een jongeman uit Peize betrof. Deze lijdt aan een besmettelijke ziekte en kon het advies van een dokter om in een sanatorium te gaan kuren om financiële redenen niet op volgen. Daar hij bovendien van de rustkuur die zijn arts hem had voor geschreven niet direct resultaat zag, kwam de jongeman bij de "kruiden dokter terecht, die hem in strijd met het standpunt van de arts adviseerde maar wat te gaan wandelen en lichte werkzaamheden uit te voeren. Bovendien moest de patiënt van T. regelmatig kruiden gebruiken, die door T. a 2.60 per pakje wo den verkocht. De moeder van de jonge man verklaarde van een verdere medische behandeling van haar zoon niet meer te willen weten, omdat zij een groot vertrouwen in de kruiden- handelaar had. Haar zoon had zich na het gebruik van de kruiden al spoedig heel wat beter gevoeld. Ook getuigen in de andere drie zaken verklaarden aan den lijve te hebben ondervonden, dat de kruiden van T. meer helpen dan de dokters behandeling die zij zonder succes heb ben gehad. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie noemde de prak tijken van de kruidenman onverant woord en in het geval van de jonge man ook gevaarlijk, omdat hij de be smettelijk zieke maar gewoon liet rondlopen. Het speet hem geen ge vangenisstraf te kunnen vragen. Ook de kantonrechter betreurde het geen zwaardere straf te kunnen opleggen dan voor elk geval een boete van f 1 f)f)0. Kastelen en krotjes. De woonruitewet is in het leven ge roepen om de beschikbare woon ruimte zo eerlijk mogelijk te verdo len. Daaronder wordt ook Verstaan, dat de rijke niet in een kasteel van een huis kunnen wonen zolang dege nen die geen huizen kunnen kopen met een klein kortje genoegen moe ten nemen. Grote gezinnen wille ook wel een onderdak heben, zij willen ook wel gaarne grotere jongens en meisjes niet alle bij elkaar laten slapen, va der en moeder willen ook wel gaarne de beschikking hebben over een apar te slaapkamer. Nu is de verdeling van de woon ruimte in handen gelegd van B. en W., die natuurlijk volledig op de hoogte kunnen zijn of kunnen komen van dc nood ter plaatse. Zij dienen dc woonruimte te verdelen, zonder aanzien des persoons Het is begrij pelijk, dat het niet aangaat, dat iemand zonder vergunning in een woning trekt, dan zo uren ze de con trole geheel uit handen geven, Dat is dus niet de bedoeling. B. en W. beslissen. De woonruimtewet stelt het straf baar woonruimte te betrekken /.on der vergunning, ook degenen die dc woonruimte afstaat zonder die ver gunning is eveneens strafbaar. B. en W. hebben het recht, indien woon ruimte toch betrokken is zonder haar vergunning, betrokkene er weer uit te zetten of te laten zetten, desnoods met behulp van de sterke arm. Koop dus geen huis met de bedoe ling het direc* te betrekken, al wordt dit door de verkoper nog zo mooi voorgespiegeld. Niet hij, maar B. en W. beslissen over wie de woning mag betrekken Zelfs als de qoper en verkoper, zo als in het bovenaangehaalde geval óbedoeld. over een weer in eikaars huis willen trekken, is het risico groot, dat één of geen van beide partijen hun nieuwe eigendom mo gen betrekken. In dit geval was de samenstelling van het ene ons be schreven gezin te klein voor het gro te huis, terwijl de ander elders woonde en werkte dat hij om deze reden geen vergunning krijgt voor vestiging in de betrokken gemeente. Bezint voor ge begint en zeker geen huis koopt!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9