2>e ftjidóeSoii/KMit Indonesië wil geen wrijving met Nederland Mikojan kritiseerde zelfs Stalin Spaans student bracht de H. Vader een serenade Britten moeten buikriem aanhalen Kernwapens a!s voorbehoedmiddel tegen agressie ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13733 Directeur; C. M. v HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACU1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. man. Telefoontjes 1.50 Gemaii~de rede van Harahap De nieuwe financiëel-economische betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland zullen worden gebaseerd op de Indonesische nationale politiek, al dus heeft gisteren de Indonesische minister van financiën, Soemitro, ver klaard. Volgens hem dient Nederland te bedenken, (jat het Nederlandse ka pitaal op dezelfde wiize zal worden behandeld als ander buitenlands ka pitaal. Het overmaken van gelden kan in overeenstemming met de nationale politiek gewoon doorgaan. In andere gevallen zullen geen overmakingen ■worden toegestaan, aldus Soemitro. Do Indonesische minister was van mening, dat een opzegging van de fi- nancieel-economische overeenkomst met Nederland voor Indonesië niet nadelig behoefde te zijn, mits de te nemen maatregelen goed zullen wor den uitgevoerd. Hij weigerde com mentaar te geven op de vraag, of hij bezig is Indonesië te doen opnemen in het sterlingblok. Wel verklaarde hij dat plannen in deze richting reeds lang worden overwogen. Gezant bij H. Stoel Soemitro onthulde tevens, op welk punt precies de onderhandelingen met Nederland waren gestrand. Volgens hem wenste Nederland in Genève het Haagse protocol van 1954 te handha ven. Hierin wordt het internationale gerechtshof het recht gegeven, zich in geschillen te mengen. Soemitro zei: „Deze mogelijkheid om een interna tionaal lichaam het recht te geven het Indonesisch financieel-economisch be leid mede te bepalen, kon principieel niet worden aanvaard, want het zou een aantasting ziin van de Indonesi sche soevereiniteit". Premier Harahap heeft in een ra diorede getracht, de heftige anti-Ne derlandse campagne te matigen. Hij zei, dat Indonesië geen wrijving met of vervreemding van Nederland na streefde, maar slechts gedwongen is geweest, de overeenkomsten met Ne derland te herzien, omdat ze „schade lijk" waren voor de financiële en eco nomische ontwikkeling van Indonesië. Het besluit om de Nederlands-Indone sische Unie op te zeggen heeft volgens Harahap ten doel gehad, „mogelijke haat en vrees" tussen de twee landen uit te schakelen. Intussen heeft de Indonesische op positie voor de tweede maal een mo tie van wantrouwen ingegdiend, we gens de „mislukking" van de econo mische en buitenlandse politiek der regering. Een groot aantal leden van 's Pausen verjaardag Op de tachtigste verjaardag van paus Pius XII op 2 Maart a.s., zal hem een boekwerk worden aange boden, dat hem door de pauselijke Academie van Wetenschappen is op gedragen. Op 4 maart zal de Paus het veer tigtal leden van het corps diploma tique ontvangen, die hem ieder een boek over de vrede in hun respec tieve landstalen zullen aanbieden. Deze boeken zullen alle op dezelfde wjjze zijn ingebonden. Oppositie wantrouwt Harahap De Indonesische oppositiepartijen hebben een tweede motie van wan trouwen tegen de regering-Harahap ingediend. Een eerste motie van wantrouwen was al ingediend door drie kleinere oppositiepartijen. Deze nieuwe motie wordt gesteund door de national'Ven en de Islamitische partijen (Nahdatoel Oelama en de P.S.IJ.). In de motie van wantrouwen wordt gesteld, dat zij wordt inge diend op grond van het feit, dat de economische en buitenlandse politiek een mislukking is geweest, „hetgeen wordt bevestigd door hét mislukken van de besprekingen in Genève". De opstand in Peru Volgens berichten van de Peru- Sf "Hit." S viaanse refrerinjrsradR, zouden de op anti-Nederlandse stemming ge bruik gemaakt om een „provinciaal bestuur voor West-Irian" te vormen. Zij willen daarmee de Indonesische aanspraken op Nieuw Guinea „legali seren"! standige elementen in Peru onder generaal Pereyra geleidelijk omsin geld worden. In Lima zou de politie de kanto ren van twee kranten doorzocht hebben. De handen ineen, zo stond Z.H. Paus Pius XII te luisteren naar de serenade, die een Spaans student aan zijn guitaar ontlokte tijdens een audiëntie, waarbij de Heilige Vader twintig bewoners van het Spaanse eiland Majorca ontving in zijn paleis te Rome. De andere leden van het gezelschap zongen bij de muziek van de guitaar vrolijke folkloristische liederen. Dit Is de heer F. R. W. H. M. J. Graaf de Marchant dAnsembour, van wie binnenkort de benoeming te ver wachten is tot gnzmt bij de Heilige Stoel te Rome. De heer Marchant d'Ansembourg is thans Nederlands gezant in Praag. Macmillan strijdt tegen inflatie De Britse minister van financiën, Harold Macmillian heeft gisteren ter bestrijding van de inflatie in Enge land drastische maatregelen aange kondigd voor de beperking van de uitgaven van publiek en industrie. De belangrijkste maatregelen waarmee het publiek te maken krijgt zijn: scherper toezicht op afbetalings systemen en inkrimping van subsi dies op bepaalde voedingsmiddelen. Het minimum in contanten te be talen bedrag bij aankoop van ver- bruiksgoederen op afbetaling wordt Van 15 en 33 1/3 procent verhoogd tot 20 respectievelijk 50 procent. De maximum tijdsduur voor de afbeta ling blijft onveranderd. De minister wees er op dat het met de volledige werkgelegenheid en de hoge lonen, moeilijk te rechtvaardi gen zou zijn de subsidies voor ver bruikers in de huidige omvang te handhaven De regering wenst echter een re delijke stabiliteit in de prijzen en zal daarom de vermindering van de sub sidies geleidelijk doorvoeren Oppositie van Labour. De Labour-oppositie diende on middellijk na de aankondiging van de vergaande maatregelen van de minister van financiën een motie van afkeuring van het regeringsbeleid in. De motie zal maandag en dinsdag in bespreking komen. Schoolstrijd in Frankrijk In de Franse Nationale Vergadering zijn vrijdag verzoeken van linkse zij de om in de naaste toekomst wetsont werpen voor het afschaffen van zekere subsidies aan het bijzondere 'confessionele) onderwijs in behande- Tussen Bingen en Caub is het hele - Rijnland in rep en roer omdat de ,Ine te nemen, afgewezen. Met 288 De ijsprop ia de Rijn Als Kroests'ef naar Londen komt Te Londen wordt van officieuse Het kan verkeren jwerd afgedrukt, noemde Mikojan de zijde vernomen, dat koningin Eliza- gestorven partijleider slechts één-beth voornemens is de Sowjetrussi- De Russische eerste plaatsvervan-1 maak sprak ove,LeEn ""spraak schepremier, maarschalk Boeleanin eende nremier Anatas Mikoian hppff van stalin in diens boek „Economi- en de secretaris-generaal der Russi- donderdag op het congres van de fch! Pg*1??6,? -V»n het .socialisme sche communistische partij Kroest- Russische communistische uartii voor i1 de Sowjet-Ume en zei hierover, sjef te ontvangen, wanneer zij, m nuss e comm-iiscne pareu voordat deze uitlating „ons nauwelijksapril a.s„ Groot-Bnttanië bezoeken. kan helpen en nauwelijks juist is". Het Britse ministerie van buiten- In de gewraakte passage werd ge- tandse zaken wil echter nog geen bij- zegd, dat na het uiteenvallen van dezonderheden over het komende be- .kapitalistische markt" de omvang! zoek der Sowjet-leiders mededelen, van de produktie in de betrokken I Boelganin en Kroestsjef zullen landen zal verminderen. naar verwachting 15 april in Londen Stalins werk werd gepubliceerd aankomen en ongeveer acht dagen kort voor het vorige partijcongres, in Engeland blijven dat in oktober 1952 bijeenkwam, één jaar voor de dood van Stalin. Dat boek bepaalde toen de toon van alle redevoeringen over economische aangelegenheden op het congres Mikojan maakte ook bezwaren te gen het voornaamste werk over de geschiedenis der communistisphe, de „Korte Weg", welk boek onder toezicht van Stal'n werd geschreven en dat kort na de oorlog werd uit gegeven Spreker vond het werk „onbevredigend". De bekeerling. het eerst Stalin gekritiseerd, aldus meldt het dagblad „Provda". Mikojan, die één van de zeven le den van het presidium van de par'ij is, gaf in zijn rede ook toe. dat er fouten zijn begaan in de Russische buitenlandse politiek. Hij zei, dat de betrekkingen met sommige landen waren verscherpt, „ook door onze eigen schu'd". „Het duidelijkste voorbeeld, zo zei hij, is Zuidslavië". In zijn rede, die volledig over ru'm twee pagina's in de Sowjet-pers Georgi Malenkof die vorig jaar moest aftreden als premier van Rus land wegens de kritiek op zijn „lich te industrie"-beleid, heeft op het communistische partij-congras in het Kremlin in zijn eerste redevoering sindsdien een lans gebroken voor., de zware industrie. Hij betoogde nu, dat de zware in dustrie de belangrijkste factor is voor de economische ontwikkeling van het land. Vóór zijn aftreden heeft hij de opvatting gehuldigd, dat de produk tie van verbruiksgoederen thans snel ler ontwikkeld zou kunnen worden dan de zware industrie. Eevel is geen bevel meer De nieuwe Westduitse soldaten mo gen geen bevelen meer opvolgen, die tot het begaan van een misdaad zou den leiden. Dit heeft de parlemen taire commissie voor de defensie be slist De commissie zei ook, dat een sol daat voortaan geen bevel behoeft uit te voeren, dat in strijd is met de menselijke waardigheid en dat offi cieren geen bevelen meer zullen mo gen geven, die niet in overeenstem ming zyn met de internationale en nationale wetten en de militaire voor schriften. Deze punten zullen worden opgenomen in de „Soldatenwet", die volgende maand aan het parlement zal worden voorgelegd. reusachtige ijsbarrière die zich daar over een afstand van dertig kilome ter in de Rijn heeft gevormd, in be weging is gekomen, grote overstro mingen veroorzakend en vele dorpen bedreigend met watersnood. Twee ijsforekers waren er gisteren bezig de dam op te breken. Het ijs kwam inderdaad in beweging, maar verder stroomafwaarts vormden zich nieuwe barrières doordat de schot sen aan elkaar vast vroren. Bij het licht van fakkels en zoeklichten wa ren duizenden mannen gisteravond Iaat in de ijzige kou bezig nooddijken aan te leggen van zandzakken. De weg die langs de oostelijke oever loopt stond al ruim twee me ter onder water. Huizen op die oever moesten ontruimd worden en men bracht hotels in gereedheid om evacué's te ontvangen. Dorp na dorp werd, naarmate de nacht vorderde en het water verder steeg, uit de slaap gewekt door het gehuil van si renes en het luiden van de noodklok. Wanneer de enorme watermassa die zich achte de ijsdam heeft ver zameld, loskomt, moet men met een plotselinge stijging van het peil van de Rijn rekenen van verscheidene meters. tegen 279 stemmen aanvaardde de vergadering een agenda voor de ko mende veertien dagen, waarop be spreking van het vraagstuk van over heidssteun aan het bijzonder onder wijs niet voorkomt. Door dit besluit is zeker nog geen einde gekomen aan de schoolstrijd. De communisten zullen ongetwijfeld de aanval herhalen, mogelijk als po ging om een wig tussen de socialis ten en de volksrepublikeinen te drij ven, waardoor de regering-Mollet steeds meer afhankelijk zou worden van communistische steun. Zondag zal een verklaring der Franse bisschoppen in alle kerken worden voorgelezen. Daarin zegt het episcopaat, dat „groepen die vijandig staan tegen over het christendom, twist hebben gezaaid die het land zeker niet no dig heeft". De bisschoppen kunnen niet geloven, dat in Frankrijk, het land van de vrijheid, Fransen er mee zullen instemmen dat miljoenen an dere Fransen van onvervreembaxe rechten worden beroofd, Fransen wier enige misdaad het is, dat zij behoren tot een geestrijke familie, welke met het lot van Fa ankrijk is verbonden". Marken warmde de muziek een beetje op Zo koud was het tijdens de Marker bruiloft op het ijs van het Marker haventje, dat de muziekinstrumenten van tijd tot tijd boven een vuurtje verwarmd moesten worden. (Men was zeker bang, d*t de tonen in de instrumenten zouden bevriezen net als bij Baron von Münchhausen. Engels Witboek Bij de Britse proefnemingen met kernwapenen zal de nadruk worden gelegd op de ontwikkeling van de „ballistische raket", als afschrikwek kend middel tegen agressie. De ver grote afschrikwekkende macht van het kernwapen en de middelen om dit wapen te vervoeren hebben een we reldoorlog verschrikkelijker en min der waarschijnlijk gemaakt. Dit wordt gezegd in het witboek van de Engelse regering over de Brit se defensie, dat gisteren werd gepu bliceerd. Volgens dit witboek worden de defensie-uitgaven van Engeland voor 1956'57 begroot op 1.548.700.000 p. sterling (circa 15.5 miljard gul den), dat is 11.500.900 pond sterling (ruim 115 miljoen gulden) meer dan in het lopende fiscale jaar. In deze cijfers zij de geraamde ontvangsten uit Amerikaanse steun inbegrepen. Het Britse defensiebesluit heeft vol- fens het witboek ten doel, behalve et verhinderen van een wereldoor- leg, het voorbereid zijn op voortzet ting van de koude oorlog en op het uitbreken van gelokaliseerde conflic ten van geringer omvang dan een we reldoorlog. Bij dergelijke beperkte oorlogen mag het gebruik van kern wapenen niet uitgesloten worden ge acht. In het witboek wordt gezegd dat het afschrikwekkende atoomwapen, het vaste geloof van de vrije wereld in de kracht van haar instellingen en de voortdurende toeneming van de verdedigingskracht van het Atlanti sche verbond een wereldoorlog kun nen voorkomen. Ontkend wordt, dat het afschrikwekkend vermogen, ver bonden aan het aanleggen van een bommenvoorraad, zou verminderen doordat de Russen een voorraad wa terstofbommen aanleggen. De westelijke mogendheden, aldus het witboek, zijn op de verdediging ingesteld, maar zij moeten in staat zijn onmiddellijk en verpletterend terug te slaan als zij aangevallen wor den. HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 t uur). I AANWAKKERENDE WIND Zwaar bewolkt met opklarin- gen en hier en daar wat sneeuw. I Tot matig of krachtig aanwak- kerende wind tussen noord en oost.-Vannacht matige tot stren- ge, morgenmiddag overwegend 5 matige vorst Geen verandering van weer Er is geen enkele aanwijzing, dat er spoedig een einde aan de vorst zal komen. Integendeel: de luchtdrukver deling heeft ziah in de afgelopen 24 uur zodanig ontwikkeld, dat de vorst zich weer iets vaster genesteld heeft Het machtige hogedrukgebied boven Rusland heeft zich nu via Scandina vië tot over de Britse eilanden uit gebreid. Aan de zuidflank van dit ho gedrukgebied bev/oog een zwakke storing over Polen en Duitsland. Deze werd begeleid door een vrij omvang rijk sneeuwgebied, dat in de afgelo pen nacht over Nederland schoof. De neerslaghoeveelheden waren vanoch tend echter niet groot, Den Helder gaf de meeste neerslag, n.l. drie milli meter, wat overeenkomt met een laagje sneeuw van ongeveer 3 centi meter. Tijdens opklaringen in de voornacht kon het kwik in het mid den en zuiden van het land nog flink dalen, Schiphol meldde met 1'5 gra den vorst de laagste minimumtempe ratuur. Voor het weer van zondag is een depressie van belang, die op het ogenblik over Italië naar het noorden trekt. Deze zal morgen hoven Mid den-Europa komen te liggen en de luchtdrukverschillen boven ons land doen toenemen. In verband daarmee moet op een aanwakkerende noordoo stenwind worden gerekend, waarbij de mogelijkheid niet is uitgesloten dat de in ons land liggende sneeuw zal gaan stuiven. In het temoeratuur- verlooD komt geen belangrijke ver andering. 19 Febr.: zon op 7.51, onder 18.02; maan op 10.40, onder 2.14. 10.21 uur E.K. 20 Febr.: zon op 7.49, onder 18.03; maan op 11.31, onder 3.24. Hoogwaterstanden 19 Febr. v.m. 8.n.m. 8.30. 20 Febr. v.m. 9.n.m. 9.35. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GÉNèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. half bew. 16 C. sneeuw 7 sneeuw 7 sneeuw 3 sneeuw 1 sneeuw 2 sneeuw 5 sneeuw 9 nevel 10 geheel bew. 2 sneeuw 6 zwaar bew. 0 sneeuw 12 sneeuw 18 nevel 19 sneeuw 10 sneeuw 6 onbewolkt 10 mist 13 mist 22 sneeuw 0 Korreltje Voorspoed brengt vrienden, tegen spoed beproeft hen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1