Op ijsbruiloft van Marken begaven echtparen zich gister op glad ijs Een meinedige getuigeverklaring bracht ambtenaar in gevangenis Berucht A'dams rover werd na overval op z'n voogd gegrepen Zware eis voor profiteur van de woningnood bij kleine luydsn Giethoornse smient werd tot diepvries in Siberië De dominee kreeg zn kans I Tienduizenden vogels v!euge!km in ijzige greep van de winïer VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 15 Maanden onschuldig gestraft Eerherstel In juni 1954 werd een thans 61- jarige ambtenaar uit Leeuwarden door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 maanden, zonder aftrek van de 7 maanden, die hij reeds in voorar rest had doorgebracht on in hoger beroep werd dit vonnis bevestigd, hoewel de amtbenaar tot voor de Hoge Raad zijn onschuld bleef vol houden. Hij werd veroordeeld op de getuige verklaring van een vrouw, die hem beschuldigde van het plegen van abortus en daar de vrouw kroonge tuige was en er enkele andere aan wijzingen waren, spraken alle betrok ken rechtscolleges het „schuldig" uit. De man verloor na de veroordeling zijn overheidsbetrekking, maar toen hij 8 maanden later vrijkwam, was zyn eerste werk. te zamen met zijn familie door een detectievebureau een hernieuwd onderzoek in te laten stellen. EERSTE DEEL VAN RIJKSWEG 4A WORDT BEGIN 1958 IN GEBRUIK GENOMEN Provinciale wegen brengen ver binding met oude rijksweg tot stand Wanneer de nieuwe rijksweg Bur gereven—Ypenburg de afsnijding van de verbinding AmsterdamRot terdam buiten Den Haag om begin 1958 tot op 3 km. ten noordoosten van Leiden zal zijn voltooid, is het de be doeling aldus meldt de ANWB dit nieuwe weggedeelte dan reeds voor het snelverkeer open te stellen. Het verkeer zal dan van de bestaande rijksweg Amsterdam—Den Haag na bij de Venneperweg via tussen ver bindingen naar de rijksweg 4a wor den geleid. Deze tussenverbindingen zullen worden gevormd door provin ciale wegen in Noord- en Zuidhol land, waarin echter een schakel ont breekt, n.l. het gedeelte Oude Wete ringVenneperweg. De aanleg van de aarden baan voor dit wegtraject is dezer dagen aanbesteed, zo bericht de ANWB nog. DERDE SLACHTOFFER AUTO-ONGEVAL Gisteravond is in het ziekenhuis Qharitas te Roosendaal overleden de beer L. Hendrikx uit Leur (N.B.) die zaterdagavond ernstig werd gewond, toen hij op de Bredase weg onder St. Willebrord met zijn auto tegen een stilstaande oplegger reed. Zoals is ge meld werden bij dat ongeluk een 15- jarige dochtertje van de heer H. en een 13-jarig zoontje van de fam. Rij ken uit Leur op slag gedood. Dit onderzoek is gisteren voor het gerechtshof te Arnhem met succes bekroond; het detectievebureau had het verleden van de vrouw, die de veroordeling bewerkstelligd had, laten nagaan en daarbij zoveel gevonden, dat een onwaarschijnlijk licht op haar getuigenis wierp, dat de vrouw aan een hernieuwd verhoor onderworpen werd. Zij kwam nu op haar verkla ring, die de ambtenaar had doen ver oordelen terug, en poogde een andere verklaring af te leggen. Dit was voor de gerechtelijke macht aanleiding om het onderzoek te ope nen en gisteren volgde voor de Arn hemse gerechtshof eerherstel. De vrouw zal zich voor de Leeu warder rechtbank hebben te verant woorden wegens meineed en reeds zijn stappen ondernomen om de amb tenaar zijn oude positie in de maat schappij weer te doen innemen. REÜNIE OUD-LEDEN KATHOLIEKE JONGE MIDDENSTANDS VERENIGINGEN In tegenstelling met andersluidende berichten, wordt de reünie van oud K.J.M.V.-ers afdeling Den Haag niet op zondag 13 mei, maar op een door de weekse avond en late namiddag in die periode te 's-Gravenhage ge houden. De juiste datum, plaats en aanvangsuur worden nader bekend gemaakt. Aan de reünie kunnen deelnemen degenen die in de periode van 1931 tot en met 1936 lid zijn geweest van de Haagse K.J.M.V., toen pastoor Timp van de Schenkkadekerk te 's-Gravenhage en de inmiddels over leden pastoor Beune nationaal mode rator en de tegenwoordige pastoors Van Alphen, Kerk Bezuidenhout, en Van den Oudenhoven, tegenwoordig pastoor te Voorburg, plaatselijk mo derator waren. Inmiddels zijn 80 adressen van oud-leden bekend afkomstig uit Den Haag, Voorburg, Rijswijk,Wassenaar, Leiden, Haarlem, Arnhem en Breda. 23 hebben zich reeds als deelnemer gemeld. Correspondentieadres: A. de Gruy- ter, Loosduinsekade 88, Den Haag. Aetherklanken ZATERDAG. Televisieprogramma. NTS: Eurovisie: 19.30—20.20 Rep. Wereldkampioenschappen schoonrij- den op de schaats voor dames. 22.00 23.00 Sportrep. uit Parijs. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Water standen). VPRO: 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor dcarb. in de continubedrijven. 11.40 Tenor en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Meded. v. land- en tuinbouw. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale caus. 14.50 Accordeonork. en solist. 15.20 Boekbespr. 15.35 Blaasork. 16.20 Het volle pond, caus. 16.35 Muzikale caus. 17.00 Act. 17.30 Hawaiian muz. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Tien jaren Humanistisch Verbond, gesprek. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Weense muz. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Instr. Octet. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Lichte muz. 14.20 "fi gelse les. 14.40 Amateursuitz. 15.15 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amus. muz. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Kamerork. en so list. 20.00 Lichtbaken, caus. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevar. progr. 21.45 Spx-ong in het Heelal, hoorsp. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in! Hierna: Het Getuigenis over Christus, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmuz. 23.4524.00 Gram. Radiozaak-roof thans opgelost Op 16 januari jl. werd in Amster dam-Oost een vrij zonderlinge roof gepleegd, waarbij zoals men zich zal herinneren twee bedienden van een radiozaak gedwongen wer den hun bovenkleren uit te trekken, teneinde hen te verhinderen de straat op te rennen, zodra de overvaller de benen zou hebben genomen. Tevens werd tijdens deze overval door de rover de telefoonlijn doorge sneden. De politie had al direct enkele ver moedens, maar terwijl zij al speuren de naar bewijsmateriaal zocht, kreeg zij eind januari een seintje, waardoor zij eergisteravond in een café'tje tot arrestatie van de rover kon overgaan. Dit seintje was afkomstig van een slager uit de Sweelinckstraat, die door een reclasseringsvereniging als voogd over een 25-jarige havenarbei der was aangesteld, wiens korte le venspad al reeds meerdere malen dat van de rechter gekruist had. Gevaarlijke voogdij. Op 28 januari kwam de havenarbei der bij zijn voogd een praatje ma ken en terwijl men over koetjes en kalfjes sprak en de voogd zich even omkeerde, hoorde hij plotseling ach ter zich: „Draai je om!" De verschrikte slaget keek vervol gens in de loop van een revolver dat geladen bleek toen de man er in zijn engst tegenaan sJoeg. De kogel boorde 7>ch in de grond en de haven arbeider vertelde, dat de volgende kogel in het lichaam van zijn voogd zou komen, als deze niet onmiddellijk zijn portemonnaie en portefeuille overhandigde. Da^-rna werd de slager gedwongen zijn eigen telefoonlciding door te sla"'oen en hoorde hij, hoe de ha venarbeider hem zou vermoorden, als hij de Dolitie waarschuwde. Telefoonlijn-taktiek.. De s uger wist langs een zoet lijntje nog 'n gedeelte van zijn geld te red den, maar enkele honderden guldens bleven in de zakken van de havenar beider zitten. Toen de rover vertrokken was, durfde de slager aanvankelijk de po litic riet waarschuwen, maar het d^ersnyden van de telefoonlijn zet te neir aan het piekeren en deed bom denken aan de overval op de ratio- zaak, waar eveneens de telefoonlijn doorgesneden werd. Dit deed hem tenslotte de politie waarschuwen, die na enkele dagen zoeken de havenarbeiders in een café'tje kon arresteren. Na confrontatie met de kantoorbe dienden van de radiozaak bleek, dat hij de bewuste rover was en een vol ledige bekentenis volgde. De man is ingesloten en moet we derom het oordeel van de rechter af wachten. De produktie van de Nederlandse nijverheid is vorig jaar anderhalf iraal zo groot gewees1- ?.s in 1949. zodat in vijf tijd tij'is ie industriële prodi Hie met vijftig p-ocu.1 is toe genorr en. Dit blijkt ui: het cijfer van het CBS voor de algemene produktie der n;jverheid, dat voor geheel 1955 150 bedraagt op basis 1945 100. nog iets meer gestegen en bedroeg 151 De gemiddelde dagproduktie is zelfs tevens belangrijk groter dan in 1954 toen zowel algemene- als dagproduk tie 141 beliep, tegen 127 in 1953. Alle bedrijfstakken hebben tot de produk- tiestijping bijgedragen, vooral de me taalnijverheid, waarvan de index van 1954 op 1955 steeg van 165 tot 186. De bouwmaterialen- en aardewerk nijverheid bereikte de index van 135 (129); de chemische nijverheid van 152 (143); de leer- en rubbernijver heid 123 (120), mijnbouw 109 (108), papierindustrie 164 (156), textielnij verheid 141 (138), voedings- en ge notsmiddelen-industrie 129 (123) en de nutsbedrijven van 164 (155). VOORLICHTING OVER VERPLEEGSTERSBEROEP Namens de minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft de directeur van de volksgezondheid bij zijn departement, de heer H. J. Dijk huis, arts, dezer dagen de eerste ver gadering van de raad van afgevaar digden van de stichting tot algemene voorlichting over het beroep van ver- plegenden voortzetting van het Florence Nightingale-herdenkings- comité geopend. De nxeuwe stichting heeft zich tot taak gesteld bij het jonge meisje be langstelling te wekken voor het ver- pleegstersberoep door voorlichting en propaganda. Met een enkel cijfer toonde spreker aan, dat de belangstelling voor het beroep niet is gedaald zoals wel eens wordt verondersteld maar dat de behoefte aan verpleegsters is toe genomen. In 1946 werden ca. 1400 diploma's uitgereikt, in 1953 bedroeg dit aantal ca. 2100. De gestegen behoefte kan o.m. blij ken uit de zeer sterke uitbreiding van het aantal ziekenhuisbedden. Ten op zichte van 1937 is dit aantal met 36 toegenomen. Ook het sociaal-hygiënisch werk is in de na-oorlogse jaren tot grote ont plooiing gekomen. De heer Dijkhuis dacht hier in het bijzonder aan reuma- j tiekbestrijding, kankerbestrijding, re validatie en moederschapszorg en kin-1 derhygiëne. De voorzitter van het stichtings-1 bestuur, zr. L. baronnesse van Hogen- dorp wees er in haar dankwoord op, dat deze voorlichting uiteindelijk wordt overgelaten aan de organisaties, welke in de stichting samenwerken. De stichting zal vooral stimulerend werken door algemene richtlijnen aan te geven en materiaal te verzamelen. I DE SIGARET VAN FORMAAT In misdaad opgegroeid Drie jaar gevangenisstraf met af trek iieeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam gister middag geëist tegen een 35-jari-;e Deze man, aldus de officier, mogen we niet weer op de gemeenschap los laten. Zijn slachtoffers tobben met de woningnood, en komen allen uit een niet kapitaalkrachtig milieu. Sommi gen van hen hebben de door hem ge- perser, die ten laste was gelegd "dat hij I ™gde bedragen van hun spaar- in het vorige jaar in de zomermaan- banktooekje moeten afhalen of a i_„i_gvan een ander moeten lenen. den in Amsterdam enkele gezinnen had bezocht onder het voorwendsel dat hij van bouw- en woningtoezicht kwam; hij had de mensen verteld, dat er voor hen een woning beschik baar was en had voorschotten op de huur variërend van ƒ25 tót ƒ30 in ontvangst genomen. Al deze bezoe ken legde verdachte af terwijl hij zich op proefverlof bevond, nadat hij een straftijd te Avereest had uitgeze ten. Deze vorm van oplichting was voor hem de methode om in die tijd in zijn levensondehoud te voorzien. Het strafblad van de man vermeldt al tien veroordelingen voor vermo gensdelicten voor dezelfde praktyken als hem nu ten laste waren gelegd. Eerst door een ringetje gehaald Een smient (geen smiegt, doch een soort eend) is bij Petsjora in Noord- Siberië om het leven gekomen. Dit feit zou eveneals vele andere smar telijke gebeurtenissen achter het IJzeren Gordijn niet tot de krant doorgedrongen zijn, als men in Giet hoorn er niet een overlijdenskaartje van had gekregen. De afzender was het natuurhistorisch museum te Mos kou, dat vertelde dat om de poot van het dier een ring was gevonden waar op het adres van het verwaterde plaatsje in Overijsel voorkwam. Behalve met het voederen van de vogels, die in de kooivijvers neer streken houden de eendenkooikers zich bezig met het ringen van de die ren. Jaarlijks worden een groot aan tal vogels, die in de vangpijpen ver strikt raken door een ringetje gehaald en weer vrij gelaten. Op deze wijze poogt men de geheimen van de vo geltrek te doorgronden. De bij Petsjora aan de Noordelijkse IJszee in Siberië gevonden smient was op 1 oktober 1951 te Giethoorn van een ring voorzien. Holland, zoals 't buitenland het ziet De offic'er was het niet eens met de conclusie van het psychiatrisch rapport dat over verdachte was uit gebracht en waarin werd geadviseerd hem onder een langdurige therapeu- thische behandeling te stellen, ech ter zonder hem langdurig naar de ge vangenis te verwijzen. De verdachte zelf, die zijn eigen verdediging voerde, noemde Avereest een opleidingsinstituut voor de mis daad. „Al tweemaal heb ik twee jaar zonder vorm van proces in de gevan genis doorgebracht." Hij vroeg zich af wat de justitie zelf voor schuld droeg bij de ongelukkige ont wikkeling van zijn persoonlijkheid. Hij zei er niets tegen te hebben lange tijd in de gevangenis door te moeten brengen. „Als ik maar een behoor lijke psychotherapeuthische behande ling krijg". Uitspraak over veertien dagen. Strijkijzer als bedverwarming Afdoende maatregel Een Zwolse dame wilde met een strijkijzer haar bed voorverwarmen. Een ogenblik later stond het hele beddegoed in lichter laaie en moest de echtgenoot er aan te pas komen om de inhoud van het echtelijk bed door het raam op straat te gooien. HEFFINGEN GROENTEN EN FRUIT VERLAAGD De heffingen op groenten en fruit zullen per 1 april worden verlaagd. Dit werd gisteren bij verordening vastgesteld door het bestuur van het produktschap groenten en fruit. De verlaging bedraagt 25 precent name lijk van vier tot drie pro mille bij in voer en van twee tot anderhalf pro mille bij veiling door telers. Besloten werd om de administra tieve importheffingen op niet in Ne derland getee'de produkten, zoals verse en gedroogde zuidvruchten en grondnoten na het horen van partijen nader te bespreken. De heffing op vroege aardappelen zal de helft van de normale blijven. De voorzitter van het produktschap dat heden zijn eerste openbare verga dering hield, deelde mede, dat op 23 febr. in Beneluxverband gesproken zal worden over de minimumprijzen krachtens het landbouwprotokol, speciaal over die van tomaten. Amsterdams echtpaar in een bos verdwenen Vorstslachtof f ers Sedex-t gisteravond half tien zoekt de Amsterdamse politie in samen werking met de politie van Amstel veen naar een echtpaar, dat gister middag omstreeks twaalf uur een wandeling is gaan maken door het besneeuwde Amsterdamse bos en waarvan men sedert dien niets meer heeft vernomen. Gevreesd wordt dat beide echtelieden door het ijs zijn gezakt of door de koude zijn bevan gen, waardoor ze het bos xiiet meer konden verlaten. De 57-jarige heer G. Hoogex'werf en zijn twee jaar oudere echtgenote, hadden de kinderen meegedeeld, dat ze een lange wandeling zouden gaan maken om te genieten van de fraaie sneeuwpartijen in het Amsterdamse bos. Toen het echtpaar des avonds nog niet was teruggekeerd, hebben de kinderen de politie gewaarschuwd die de gehele nacht en ochtend met een radiowagen in het uitgestrekte heeft zijn nieuwe bos heeft gezocht, tot dusver nog zon- der resultaat. NIET ALLEEN ZOMERS, doch ook in de felste winters kloppen de harten van de bewoners op Marken nog warm voor de toeristen. Zo kon het gebeuren, dat enkele initiatiefrijke Markers onder leiding en medewerking van de Marker IJs- en Dansclub op het sneeuwvrij gemaakte ijs van het kleine haventje gistermiddag een ouderwetse ,3ruiloft op het ijs" hebben gevierd. Dat er geen echte bruidspaar beschikbaar was, mocht deze ijspret niet drukken, want Marretje Boes en Jacob Kes, beiden allang met andere partners getrouwd, vormden een gelegenheidspaar voor deze vrolijke mid dag en Pieter Moenis en Pietertje Moenis-Van Altena wilden na twee jaar hun bruiloft nog wel eens opnieuw vieren. Tevoren was dit traditionele ysfeest in het hele land bekend gemaakt, maar de belangstelling van het vasteland viel bitter tegen, waaraan een waarschuwing, dat auto's de tocht over het ijs naar Marken niet zouden mogen maken, wel enige schuld zal hebben gehad. Overigens was dat helemaal niet waar: er waren over de onafzienbare witte sneeuwvlakte, waar Siberië zich niet voor zou schamen, twee banen schoongeveegd en daarover spoedden zich enkele tientallen auto's alsook fietsers en dappere voetgangers naar Marken. Wie geen eigen vervoer middel had, kon de tocht voor de somma van één gulden samen met vijf andere passagiers in een volkswagenbusje maken, waarmede een zakelijke visser een soort taxidienst onderhield. HOLLANDS TROTS. Was de tocht over de witte ijsvlak te een sprookje van kristallen puur heid, de bruiloft op het ijs maakte de onwerkelijkheid volledig. Als een kleurige klucht verscheen de bruiloftsstoet, voorafgegaan door twee Marker muzikanten met trom petten, op klompen op het ijs en schaarde zich onder het vrolijk zin gen van vaderlandse liedjes op lange houten banken, rondom de lange hou ten tafels, waarop uiteraard die pro ducten stonden uitgestald, waarop Holland trots is: tulbanden, krenten brood, taartjes, boerenjongens in schalen met één lepel en oude jene ver in flessen, die van mond tot mond gingen. MARRETJE WILDE WEL. Markens burgemeester Van Hout speelde ook mee; met ambtsketen om zijn hals sprak hij de twee bruids paren toe en via een luidspreker weergalmde zijn stem tegen de ge veltjes van de rondom de haven staande huisjes: MWy begeven ons op glad ijs", zei hij, „vooral voor u Jacob Kes, en voor u, Marretje Boes, die niet met elkaar kunt trou wen, omdat ge al met een ander in het huwelijk bent getreden, ziet het er naar uit. Dat neemt niet weg, dat ik u voor deze middag alleen toch wel in de echt wil verbinden. Bent u bereid, Marretje Boes, voor deze middag Jacob Kes niet alleen te la ten en zo vriendelijk mogelijk voor hem te zijn? Wat is daarop uw ant woord?" Boes luid- DAT GRAPPIGE HOLLAND. Na deze burgerlijke plechtigheid volgde ook nog een dominee, die, toen hij zich tot het werkelijke echtpaar Moenis wendde, niet nalaten kon met enige opzettelijke triomf te zeggen: „Het verheugt mij zeer u beiden hier te zien. Toen u twee jaar geleden trouwde bent u mij voorbijgegaan. Thans krijg ik dus toch nog de Heerjansdam J burgemeester G. W. Baron van De- dem uit Doorn (U.) gisterenmiddag op folkloristische wijze ingehaald. Hij werd met zijn echtgenote en fa milie om ongeveer half twee aan de grens der gemeente, bij Develssluis, door een commissie van ontvangst verwelkomd, waarbij loco-burge meester W Simons het woord voerde. Het gezelschap werd in tien arresle- den door het dorp gereden. Bij het dorpshuis, waar de schoolkinderen een speciaal welkomstlied zongen werd de burgemeester begroet. MOEDERLOOS PANTERTJE BEZWEKEN. Het jonge pantertje, waarvoor gis teren moederlijke hulp werd ge vraagd is gestoxwen. De oppasser had het diertje dat door zijn moeder in de steek gelaten was, mee naar huis ge nomen en daar bij de kachel aan een schoteltje melk gezet. Alles leek eerst goed te gaan, doch in de loop van de nacht is het beest bezweken. Grootscheepse voeding noodzaak Elke winter komen vele tienduizen den vogels, waaronder verschillende soorten eenden, ganzen en zwanen uit het noorden van Europa naar zuiderlijke landen om daar te over winteren. Nu geheel Europa in de greep van de ijzige vorst ligt is er voor die dieren een noodtoestand in getreden. Daar de vogels nu geheel afhankelijk van de mens zijn moet er overal waar mogelijk is hulp wor den geboden. Het comité wintervoedering van ikiij itv uuo fcwii ixyj c_ vogels schakelde eerst de scholen in legenheid ook dit huwelijk in te ze- ?m Jnzamehngen van oud brood te houden maar op de duur bleek dit toch niet genoeg te zijn. Daar komt nog bij dat veel vogels niet alleen met brood gevoederd kunnen worden. genen Was de belangstelling van niet- Markers moeilijk overweldigend te noemen, het legertje persfotografen en journalisten van buitenlandse bla den, sloeg ieder record en over en kele weken zal het buitenland met een vertedex'de glimlach kunnen le zen, hoe de simpele Nederlandse be volking zijn huwelijken op min of meer barbaarse, maar toch wel ro mantische wijze bekrachtigt. Zij nu niet bij. Er werd duizend kilo brood voor de zwanen aangevoerd. 10.000 ganzen gestrand. In het IUsselmeer en de Biesbosch verblijven duizenden eenden, meer koeten en andere vogels. Bij Numans- dorp waar tienduizend ganzen zijn gestrand zorgt men voor 300 kg. graan per dag. Geregeld rijden auto's met duizenden broden en grote hoe veelheden graan en ochtendvoer naar diverse plaatsen in het land vanwaar meldingen binnenkomen dat er vogels verhongeren. Dat dit veel geld kost is duidelijk. Het comité voederen van vogels is dan ook dankbaar voor elke gift die haar bij dit werk helpt (giro 656500 ten ïxame van de penningmeester comité wintervoedering van vogels te Amersfoort). Men kan zich ook bij de plaatselijke comité's voor dieren bescherming melden voor geregelde Er is o.a. graan en ochtendvoer nodig hulp bij het zelf voederen van vogels J~ J f op plaatsen waar dit nodig is, bij voorbeeld in grachten of vijvers in de stad. Het voedsel v/ordt dan gratis verstrekt.. De minister van O. K. en W. *>eeft een x'ijksbijdrage van 1000 over laten schrijven op de giiorekening van het comité. of vis voor visetende dieren. Er werd bijvoorbeeld gemeld dat er bij 's-Gra- venzande honderd blauwe reigers in grote moeilijkheden verkeren, bij Kampen zijn vierduizend wilde zwa nen aan het verhongeren. Deze zwa nen eten nl. waterplanten die zij van de bodem los maken, en daar kunnen

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6