Géén subsidie voor kaderopleiding van de K.A.B. King Size of King Filter PUROl in huis! Treinenloop nog steeds in de war Restauratiewagen brak in volle vaart los van sneltrein Romantische wedstrijd in Voorschoten Jongeman probeerde of 't waar is Vorstelijke wenken voor auto's VBIJDAG 17 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Als eerste gaf Arsenal ontelbare rokers de gelegenheid King Size sigaretten te roken en te waarderen. Nu gaat Arsenal weer vooraan met de King Filter sigaret! Overalbovenal SUPER QUALITY U kunt kiezen Arsenal King Filter Met of zooder filter dezelfde prijs Tweede Kamer nam begroting OK. en W. aan Mede-ondertekenaars lieten pater Stokman in de steek Pater Stokman (k.v.p.) heeft gis termiddag in de Tweede Kamer met een amendement ampele debatten uit gelokt. Hij stelde voor aan het kaderoplei dingsinstituut van de Katholieke Ar beiders Beweging een subsidie te ver lenen. Het amendement werd met 30 stemmen vóór en 51 tegen verwor pen. Het was aanvankelijk medeonderte- kend door de heren Van Sleen (p.v. da), Stapelkamp (ar.) en de Ruiter (c.h.). Volgens afspraak zou de sub sidie gevraagd worden niet alléén voor de K.A.B., maar ook voor de kaderscholen van het NW en het CNV De heer Van Sleen deelde mede, dat de partij van de arbeid verdeeld was. Een gedeelte van zijn fractie was van mening, dat het Centraal Instituut voor Arbeidsontwikkeling geen sub sidie krijgt voor de stichting van scholen dienst, maar voor de kosten van het centrale apparaat van het C.I.O. Hiermede kwam volgens enige Ka merleden de argumentering van pa ter Stokman op losse schroeven te staan. Pamflet van KA.B. De Katfy. Arbeidersbeweging heeft een pamflet laten drukken over het conflict in de Stichting van de Arbeid. Het draagt tot titel: „de handschoen opgenomen" en wordt in een oplage 1.250.C'C0 exemplaren verspreid. De KAB deelt hierin -r- onder an dere mede, dat zij het conflict be treurt, doch dat zij overigens tot el'k werkelijk overleg bereid blijft. De on georganiseerden roept zij ter verster king van in- en uitwendige kracht van de beweging op, zich bij haar tan te sluiten. In het kaderblad „Ruim Zicht" en de vakbladen der verschil lende vakbonden zullen uitvoeriger inlichtingen verschijnen. LUCHTBRUG AMELAND. Van 20 januari tot'en met 15 fe bruari ijn op het vliegveld Ballum op Ameland 42 vliegtuigen van de vliegbasis Leeuwarden geland. Het waren 28 Domini-vliegtuigen en veer tien Pipercubs. Met deze vliegtuigen vertrokken 110 personen van Ame land en kwamen er op het eiland 98 aan. Aan poststukken werd 4517 kg. naar hier gebracht en gingen van hier ongeveer 800 kg. 1 Minister Cals bevestigde dit en daardoor geraakten ook de mede-on dertekenaren van dit amendement aan het twijfelen. Wellicht hadden zij zich door het be toog van minister Cals, dat ook erg „anti" was laten overtuigen, mis schien ook wensten zij zich van het amendement te distanciëren, maar zij lieten de k.v.p. en de k.n.p. met het amendement zitten. Pater Stokman trok zich van het advies niets aan. Hij zei, dat de studie van het A. C. de Bruyn-instituut niet zonder meer „kader-opleiding" ge noemd kan worden. Van de 92 afge studeerden gingen er 32 naar sociale instellingen buiten de K.A B. of naar het bedrijfsleven. Hij meende, dat de controle op de besteding van over heidsgelden (dit in antwoord op een bedenking van minister Cals) niet Teleurstellend. Minister Cals voerde nog aan, -dat het aannemen van dit amendement tot onoverzienbare consequenties zou leiden want dan zouden ook de boe ren- en middenestandsorganisaties aanspraak op subsidie kunnen ma ken. Het einde zou zoek zijn. Toen de mede-ondertekenaren tot de conclusie kwamen, dat zij door hun fractiegenoten in de steek wer den gelaten, trokken zij zich terug. Aldus kwam de stemming tot stand die voor de katholieke in de Kamer uiterst teleurstelend moet zijn ge weest. Na de artikelsgewijze behandeling werd de begroting van O., K. en W. goedgekeurd. De wd-motie, om de scholenbouw dezelfde urgentie toe te kennen als aan de woningbouw, werd verworpen moeilijker is dan bij allerlei anderemet 61 tegen 12 stemmen (voor wd soorten van onderwijs. en cpn). In de nacht van donderdag op vrij dag is e?n ernstige brand uitgebro ken in de kapitale boerderij Huize Muilen te Nieuwstad bij Sittard, wel ke eigendom is van de heer M. Haan. Toen de brandweer van Sittard om half drie met groot materieel arri veerde, stonden de stallen aan de noordzijde en aan de oostzijde in lichterlaaie. Het woongedeelte en de overige stallen konden worden gespaard. Het vee is ongedeerd. De schade wordt geraamd op 100.000 gulden. De oor zaak van de brand is niet bekend. Het fclussingswerk werd zeer bemoeilijkt door de koude. Zaak-Hazerswoude Onderzoek wordt ingesteld Er wordt een onderzoek ingesteld naar de vraig of het z.g. dossier be treffende de burgemeester van 's Gra- venhage in handen van onbevoegden gekomen is en naar de mogelijkheid om te voorkomen dat uit dergelijke dossiers publikaties worden gedaan. Zodra mogelijk zullen de ministers Beel (Binnenlandse Zaken) en Van Oven (Justitie) hierover mededelin gen doen aan de Staten-Generaal. Dit hebben de ministers gisteren ge antwoord op schriftelijke vragen die terecht gekomen, dat zij haar been i het Eerste-Kamerlid Baron de Vos brak. van Steenwijk dinsdag jl. stelde. Ank van der Moer brak haar been De bekende actrice Ank van der Moer is gisteren toen zij haar woning aan de Keizersgracht te Amsterdam verliet uitgegleden en zo ongelukkig Vertragingen tot één uur Vele zijn de moeilijkheden waar mede de spoorwegen in deze vorst- dagen hebben te kampen. Behoudens de gisteren reeds ge noemde euvelen hebben de bestuur ders van de tre?n veel hinder door het bevriezen van de voorruiten. Om het noodzakelijke uitzicht te hebben moeten de ruiten steeds weer wor den on'dooid eer er verder kan wor den gereden. Dezelfde moeilijkheden doen zich voor door bevriezing van de geluids installaties. Bij het defect zijn daar van kan evenmin worden doorgere den. Bij de nog in gebruik zijnde stoom locomotieven blijkt herhaaldelijk de watervoorziening bevroren. Opvriezen. Weer andere moeilijkheden wor den veroorzaakt door het opvriezen van de spoorbaan. Dat deed zich van ochtend voor bij Culemborg, waar op beide sporen de treinen slechts lang zaam het omhoog gewerkte deel van de spoorbaan kunnen passeren. Door al deze oorzaken, als gevolg waarvan de spoorwegen ook vandaag weer met defecte treinstellen en lo- J comotieven te kampen hebben, is de gemiddelde toestand na gister niet veel verbéterd. Sommige treinen moesten korter worden gemaakt, an dere opgeheven. Over het algemeen is de vertra ging het grootst op de grote lijnen waar dit tot een uur is opgelopen. Op de regionale lijnen is de vertra ging minder. 1 biedt u dezelfde meesterlijk gemengde, zonrijpe Amerikaanse tabakken. Kruidig, zacht, voortreffelijk! Koninklijk van aroma. (Advertentie) Twee reizigers kregen appelflauwte Winkelhuis geheel uitgebrand Donderdagmorgen tegen half zeven is brand ontstaan op de overloop van (geweldig te schokken, zodat er een een winkelpand te Wylre, eigendom lichte paniek ontstond onder de reizi- j van de weduwe Hellenbrand. Het gers, waaronder verschillende fami- huis brandde geheel uit, evenals de lies uit Amsterdam. De restauratie- winkel. Alleen de buitenmuren staan De internationale exprestrein Bazel wagon en de laatste wagon braken J rog overeind en een klein gedeelte Amsterdam, die (londerdag3,yt>nd j van de in volle vaart rijdende expresvan de winkelinventaris kon worden omstreeks half negen in Amsterdam los. De laatste wagon schoof schuin gered. moest arriveren heeft gistermiddag tegen een paal van enige meters ovei* Overigens ging alles verloren. De om kwart over twaalf een kilometer dwarsliggers, maar kantelde niet. vermoedelijke oorzaak is kortslui- of tien voorbij Metz nabij Mondelange Vrijwel alle ruiten van deze wagons ting. De schade is aanzienlijk. De een ontsporing gehad van de twee achterste wagons van het treinstel, nl. de restauratiewagen en een personen- wagon. Behoudens een kleine ver wonding aan een hand en een flauwte bij twee reizigers heeft geen enkele van de inzittenden enig letsel Le- komen. Reeds voor Metz hadden ïnzitten- zijn gebroken. Een der reizigers van de voortsnellende trein trok toen, omdat de wagens zo hevig schokten, aan de noodrem, waardoor het mid dendeel van de trein tot stilstand kwam, doch de locomotief en de zich daarachter bevindende wagon reden door, waarschijnlijk doordat ook de koppeling tussen de eerste en tweede wagon door het schokken van de den van de restauratiewagon éen trein onklaar was geraakt. Een ^vijf- sterke olieverbrandingslucht waar-'J""J A J~~ fenomen. In Metz is de wagon nage- eken, maar toen men niets ontdekte werd de reis voortgezet naar Thion- ville, maar reeds enkele minuten na het vertrek uit Metz werden opnieuw de olieverschijnselen gemerkt en de restauratiewagen begon plotseling eigenares was verzekerd. Extra bijslag voor brandstoffen Oorlogsslachtoffers, gerepatrieer- den en gedupeerden van tie waters noodramp zullen wegens de strenge koude in de week van 12 tot en met 18 febrari een extra brandstoffen- uitkering krijgen. De beslag bedraagt 4.10 voor gezinnen en alleenstaan den die in eigen huishouden voor zien en aan gezinnen die bij derden zijn ingekwartierd, alleenstaande die niet in eigen huishouding voor zien krygen 2.05. WEER PLAKT0NGEN Enkele jongemannen, werkzaam bij een kunstmesthandel in Monster heb- honderd meter verder kwam de loco- ben gistermiddag tljdcns de mlddag. motief eveneens tot stilstand. Door het herstel der koppelingen en het Pauze besloten de proef op de som te verwijderen van de wagons op het nemen, toen een hunner het door de zwaar gehavende baanvak kreeg de nieuwsdienst omgeroepen bericht over expres een vertraging van bijna twee het vastïriezen van een tong aan een uur. De expres is zonder restauratie- Gistermiddag heeft Voorsohoten nog eens een opderwets en zeer ro mantisch winterfestijn beleefd. Het comité Paardensport Voorschoten had de hoofden bij elkaar gestoken en organ:seerde een wedstrijd ring- rijden met arresleden. Gistermiddag om half twee waren zeven arresle den met koetsiers op de Voorpraat aanwezig om de wedstrijden in het ringrijden goed te doen verlopen. De gemeente gaf alle medewerking. Door het personeel van de dienst van Openbare Werken was de paal neer? gezet. De echtgenote van de burge- meester werd met arreslede van huis I gehaald en nam deel aan de wed-1 strijden. Burgemeester C. J. v. dj Hoeven reed de openingsrit. Het fes tijn trok veel belangstelling van de zijde van het publiek. Onder de ka- le bomen van de Voorstraat klingel den vrolijk de bellen van de mooi opgetuigde paarden en er waren liefhebbers genoeg om aan de wed strijd deel deel te nem'en. De uitsla gen van de wedstrijden zijn als volgt, le prijs mevr. Saraber met als koet- Burgemeester v. d. Hoeven, die de openingsrit reed. Foto v d. Horst sier de heer A. van Zanten; 2e pr. mevr. Lekkerkerker met als koetsier haar echtgenoot, de heer Lekkerker ker. 3e pr, mej. W. van Os met als koetsier de heer W. Rodenburg;- 4e pr. mej. I. Rodenburg met; alfc koet sier haar vader, de heer A. Roden burg; 5e pri mej. A. van Rooijen met als koetsier de heer J, Hooijmans. wagen en met een personenwagon minder in plaats van om kwart voor zes te Maastricht om vijf over zeven aangekomen. HAARLEM KOOPT EEN FABRIEK. Om in de toekomst de reorganisa tie van het stationsplein te Haarlem te realiseren stellen b. en w. van Haarlem de gemeenteraad voor van brugleuning niet wilde geloven. De jongens namen een breekijzer, dat de gehele nacht buiten had gele gen en de jongeman, die het bericht het meest in twijfel had getrokken, zou er aan likken, teneinae de even tuele gevolgen te kunnen controleren Zo gezegd, zo gedaan. De jongeman had echter nauwelijks zijn t< ng op het de*N.v7 Konïnkiijkë^Fabriekèn van j ijskoude breekijzer gelegd of hij Spoorwagens en Rijtuigen Jan Bey- 1 moest constateren, dat het bericht nes de voornalige fabriek van de Ivan de nieuwsdienst wel degelijk vennootschap tegenover het Haar- waarheid bevatte. De tong bleef na- lemse station aan te kopen voor melijk aan het breekijzer vastzitten. 600.000.1 Toen tong en breekijzer weer van el- WAT KAN EN MOET Nu de vorstperiode zo hardnekkig aanhoudt ziet de K.N.A.C. reden om enkele wenken te geven voor de auto mobilisten, die in deze periode met speciale moeilijkheden hebben te kampen. Omdat blijkt, dat de sterkte van het antivriesmengsel bij verschillende wagens niet toereikend is geweest voor de ongewoon lage temperaturen van de laatste dagen, is het verstan dig de sterkte te laten controleren, zowel voor alcohol als glycol anti vries bestaan concentratiemeters, die bij de garagehouders en service- stations beschikbaar behoren te zijn. Bevroren sloten. De K.N.A.C. vestigt er voorts de aandacht op, dat het bevriezen van portiersloten en benzinetanksloten kan worden voorkomen door een weinig glycerine in het slot te spui ten; ook het slot van het kofferdek sel komt hiervoor in aanmerking, omdat het nodig kan zijn de koffer ruimte te bereiken waar in het alge meen het reservewiel en het gereed schap is opgeborgen. Remmen. Een ander bezwaar van de lage temperaturen is dat sommige-Iand- remverbindingen na het aantrekken van de handrem vast gaan zitten. Het is daarom af te raden om een auto gedurende langere tijd op de hand rem te laten staan; beter is het in dat geval een lage versnelling in te schakelen. Accu. Omdat verschillende luchtpompen bij de vorst van de laatste dagen niet of onvoldoende functionneerden, heeft men de neiging om de bandenspan ning te verwaarlozen. Dit is evenwel schadelijk voor de banden, vooral daar deze het toch al extra zwaar te verduren hebben op een bevroren, onregelmatig wegdek. Automobilisten die hun auto 's nachts buiten laten staan, hebben 's morgens moeilijk heden met het aanslaan van de mo tor. Hierin kan tegemoet worden ge komen door de accu-batterij extra te laten opladen en een dunne smeer olie te gebruiken. Materiaal. Tenslotte wordt aangeraden, om bij langere tochten enig materiaal mede te nemen, dat dienst kan doen indien men onderweg pech krijgt of moeilijk heden ondervindt op de gladde weg of in de sneeuw op gang te komen. Hiertoe behoren bijv. een schop en een oude loper of matjes; de schop kan noodzakelijk zijn bij het ver wisselen van een wiel om een steun punt te maken voor de cric en een ondergrond voor de wielen, zodat de opgevijz-Me wa^n geen risico loopt om weg te glijden. kaar gescheiden waren, bleek een stuk vel van de onderzijde van de tong aan het breekijzer te zijn blijven plakken. De ongelovige jongeman bloedde hevig en moest zich onmid dellijk naar de plaatselijke arts bege ven teneinde te worden behandeld. Het gebeurde in Monster bewijst, dat de waarschuwing, welke de Am sterdamse politie deed uitgaan, ter harte dient te worden genomen. En een tweede Gistermorgen heeft de 12-jarige jongen J. S. te Elburg bij 20 graden vorst met zijn tong aan de ijzeren leuning van de Goorpoortbrug gelikt. Prompt zat de knaap vast. Toevallig waren twee gemeentewerklieden in de buurt aan het werk, die de van angst schreeuwende jongen konden bevrijden door bij een der onwonen- den warm water te halen en hiermede de tong te oeg'eten. De tong kwam toen los, maar vel en bloed bleven aan het ijzer kleven. Zeeuwse wintertarwe door vorst verwoest In landbouwkringen in Zeeland ge looft men, dat de wintertarwe is uit- gevroren; men leidt dit af uit de stand, die het gewas, na de lagere temperaturen van de laatste weken vertoont. Ook voor veel ingekuile aardappelen wordt gevreesd en zelfs hoort men van koelhuizen waar, door verkeerde ventillatie, een groot deel der daarin opgeslagen aardappelen als verloren moet worden beschouwd. In de mossel visserij heeft de vorst eveneens zeer grote schade aange richt Percelen die bij het droog val len of waar het ijs bij laag water de grond raskt en die bezaaid waren met mossselzaad of consumptiemosse len, zowel in Zeeland als in de Wad denzee, hebben eveneens veel schade geleden. Het ijs koekt zich a?n de mosselen vast cn neemt deze mee zodra de schotsen weer gaan drijven. Thans is de toezegging ontvangen, dat de rijksweg ten oosten van Haar lem, uiterlijk 1 jan. 1983 gereed zal zijn. Met de Spoorwegen en de ge meente Haarlem is overeenstemming bereikt over de twee onderdoorgan gen bij de Pijlslaan en de Wester gracht. In plaats van tachtig zullen er twaalf huizen aan ten offer val len.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5