Wereldkampioenschap kunstrijden De Nederlandse ploeg te Garmisch Slik dit tabletje en U stilt de Pijn HEMOTABS Beschermende maatregelen in België t.a.v. fle bokssport Gehoord fteschreven ft edrukt DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA :i Op de vooravond van de wereldkam pioenschappen kunstrijden te Garmiseh- Partenkirchen waren de weersomstan digheden minder hard voor de deelne mers dan de afgelopen dagen. Dik in de kleren gestoken hadden de meisjes en de jongens deze dagen op het ijs van het iraaie stadion getraind bij temperaturen die vaak beneden de 20 graden lagen. Gistermorgen bracht een flinke sneeuw val echter een verandering in deze bit tere koude. De gehele dag sneeuwde het en de temperatuur steeg tot een zestal graden beneden het vriespunt. Hoewel het ijs door de sneeuw zwaar te berijden was, maakten onze landgenoten. Joan Haanappel. Sjoukje Dijkstra en het dans paar Odink evenals de andere deelne mers dankbaar gebruik van de verbeter de omstandigheden en zij oefenden flink op de baan. De beide meisjes, die vanuit Cortina met hun trainer Gerschwiler naar Davos waren getrokken, zijn zon dagavond reeds in Garmisch-Partenkir- chen aangekomen, waar de heer en me vrouw Odink maandagavond arriveer den. Allen zijn vol goede moed voor de aanstaande kampioenschappen, waarin zij zich met de sterksten ter wereld moe ten meten. Zij hebben zich zo goed mo gelijk voorbereid en de resultaten van de Europese kampioenschappen te Parijs (en voor wat de twee meisjes betreft van de olympische kampioenschappen te Cortina) hebben reeds geleerd, dat zij weliswaar niet op de eerste plaatsen, maar dan toch wel op een zeer behoor lijk eindresultaat mogen rekenen. Het jongste lid van de kleine Nederlandse ploeg heeft echter pech gehad. De extra week in Davos doorgebracht heeft haar geen gelegenheid geboden om de training te voltooien. Een lichte verkoudheid, reeds tijdens de olympische spelen opge daan. ontaardde in een angina zodat Sjoukje met flinke koorts in bed moest blijven. Gelukkig mocht zij de reis naar Garmisch-Partenkirchen meemaken deze dagen heeft'zij met alle krachten geprobeerd de verloren week weer in te halen. Nog is zij erg vermoeid na een in spannende trainingsmiddag, maar de meisjes zijn morgen pas aan de beurt met de verplichte figuren, zodat zij nog een dag tijd heeft om geheel te herstel len. Hedenmorgen begonnen de kampioen schappen met de verplichte figuren voor de heren, waarbij de Europese kampioen Alain Giletti ontbrak. Ook hij heeft te Cortina een verkoudheid opgedaan, maar voor hem liep het minder goed af. Hij kreeg van zijn arts geen toestemming aan de wereldkampioenschappen deel te nemen en is reeds naar zijn ouderlijk huis te Parijs teruggekeerd. Hedenavond zijn de paren aan de beurt, waarbij de eerste titel van dit kampioenschap op het spel staat. Bekende rijders uit de Elfstedentocht zullen morgenochtend om tien uur star voor de eerste nationale grachten- race over ca 100 km. in het hart var Amsterdam. Toezeggingen voor deze invitatiewed strijd zijn reeds ontvangen van Jeen van den Berg, Jeen Nauta, Anton Verhoeven de gebr. Leffertstra. Tichelaar en vele anderen. In totaal zullen vijftig rijders deelnemen. Abe Lenstra, die aanvanke lijk ook zou starten, heeft hiervan r ten afzien in verband met zijn training voor het Nederlands elftal. Hij zal nu het startschot lossen. Doordat de tiende Elfstedentocht onder zulke ongunstige omstandigheden is ge houden. is het aantal ongelukken en be vriezingen groter dan in voorgaande ja ren het geval was. Het ergst is de rijder eraan toe, die in het ziekenhuis moest worden opgenomen wegens een, bij een valpartij opgelopen, heupfractuur. Een ander is met een slagaderlijke bloeding naar een ziekenhuis vervoerd. Bij de fi nish te Leeuwarden had de EHBO-plpeg handen vol werk. Ruim honderd perso nen kwamen hier voor medische verzor ging. Sneeuwblindheid, alsmede bevrie zingen in de eerste, twee en derde graad kwamen veelvuldig voor. In het bijzon der bij de toerrijders, die laat in de avond te Leeuwarden terugkeerden, wa ren veel gevallen van ernstige bevrie zing. In een enkel geval bestaat de vrees, dat een man twee tenen zal moeten missen. VOGELS WINT TE APPINGEDAM De nationale lange baanwedstrijden over 500 m, 1500 m. en 5000 m. te Appin- gedam gehouden zijn gewonnen door Vo gels uit Wassenaar. Hij zegevierde op alle drie de afstanden. De uitslag luidt: 500 meter: 1. Vogels 49.2 sec.; 2. M. Roozendaal 49.3 sec.; 3. Pesman 49.5 1500 meter: 1. Vogels 2.37,6; 2. M. Roo zendaal 2.39,; 3. Pesman 2.40,4. 5000 m.: 1. Vogels 9.18,8; 2. M. Roozen daal 9.25,5; 3. Pesman 9.28,6. Eindklassement over deze drie afstan den: 1. Vogels 157.613 p.; 2. M. Roozen daal 159.050 p.; 3. Pesman 159.827 pnt. Een geheel nieuwe behandeling van AAMBEIEN VERLEIDELIJKE AANBIEDINGEN VOOR OOSTENRIJKSE SKIERS Enige vooraanstaande Oostenrijkse skiers, hebben van Amerikaanse zijde verleidelijke aanbiedingen gekregen. Othmar Schneider, Anderl Molterer, Ernst Hinteseer en Hans Sengcr hebben een uitnodiging ontvangen om naar Amerika te komen. Ook Toni Sailer, drievoudig winnaar bij de olympische winterspelen te Cortina d'Ampezzo, werd uitgenodigd. Hij geeft er echter de voor keur aan in Oostenrijk te blijven. Het is reeds zeker dat Othmar Schneider naar Squaw Valley zal gaan om daar als trainer te gaan werken, tevens zal hij helpen bij 't vaststellen van de skipistes, waarop in 1960 de olympische skiwed strijden zullen worden gehouden. Hans Senger, die de Italiaanse skiploeg voor Cortina heeft voorbereid, zal zich in Stowe als skileraar vestigen. Molterer en Hinteseer daarentegen hebben besloten amateur te blijven. Wel zijn zij van plan naar Squaw Valley te gaan waar zij in een nog te stichten sportzaak hun brood willen verdienen. Aetherklanken VRIJDAG. TELEVISIE PROGRAMMA NTS: EUROVISIE: 22.00—±23.45 Europese Kampioenschappen Groot Biljart. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst, 9.40 School radio. 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Gram. 11.00 Orgel spel 11.20 Gram. 11.45 Sopr. en piano 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Sport en progno se. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Clavecimbelre- cital. 14.25 Heine,- dichter van de ro mantische ironie, caus. 14.45 Instr. kwint. 15.00 Gevar. programma 16.00 Muziekale caus. 17.40 Roemeens ork. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.45 Tot nieuw bestel verbon den, lezing. 19.00 Voor de kind. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Geloof, caus. 19.50 Nieuws v.d. VPRO. 19.55 Streekriws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Heinrich Heineherdenking. 20.30 Be nelux. 20.40 Na tien jaar, caus. 21.00 Lichte muz. 21.40 Zij willen U hel pen, klankb. 22.05 Buitenl.weekover- zicht. 22.20 Lichte muz. 22.40 Van daag, caus. 22.45 Avond wij ding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM I. 298 m. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gra- mofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Gram. 12.05 Instr. trio. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Zigeunerkwint 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole ork. 13.50 Gram. 14.05 Scoolradio. 14.25 Gram. 14.45 Surinaamse volksmuz. 15.15 Literaire caus. 15.35 Accord.muz. 16.00 Tuinb. praatje. 16.15 Blaas-ens. 17.00 Voor dracht. 17.20 Vocaal ens. en solist. 17.40 Koersen. 17.45 Gram.. 18.00 Stemmen van Overzee. 18.15 Gewijde muz. 18.35 Kerk en Wereld, klankb. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Re- geringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting: Parlementaire ontmoe ting op Curasao. Regerimgsuitz. 19.20 Emigratierubriek. Het Emigratie, praatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Judas Maccabeus, oratorium (le en 2e deel). 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Boekbespr. 23.35—24.00 Gram. Lijders aan aambeien kunnen nu blijvend verlichting vinden van hun kwaal zonder dat zij hun toevlucht behoeven te nemen tot zalf of zetpillen. Hemötab8 - een volkomen nieuw middel in tabletvorm - geeft uitkomst. U slikt ze gewoon met 'n glaasje water. Hcmotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van Eijn en ongemak, maar, met un werking van binnen uit doen ze de zwellingen slinken en bevorderen ze de genezing. Bovendien zijn zc zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies te regelen, zo belangrijk voor een vol komen herstel en langdurige vrywaring van pijn. f 1.50 voor 'n complete kuur. Bij Apothekers en Drogisten. 'n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. De commissie voor de volksgezondheid van de Belgische kamer heeft zich an dermaal bezig gehouden met het wets- ontwerp-Phillippart, dat een verbod voor bokswedstrijden in België beoogt. Te vens heeft zij kennis genomen van een rapport, uitgebracht door de afgevaar digde dr. Woestijn, die een aantal maat regelen voorstelt welke ten aanzien van bokswedstrijden genomen zouden moe ten worden. Deze houden o.m. in de vervanging van het paardehaar in de handschoenen door een laag schuimrubber van 4 centi meter dikte, en bevestiging van de duim op zulk een wijze, dat hierdoor geen oogblessures kunnen ontstaan. Voorts de verplichte dracht van een kap, die de wenkbrauwen, de slapen en de oren be schermt. De pauze tussen de ronden van een match moet van 1 op 2 minuten wor den gebracht, en onder de vloerbedek king van de ring dient een beschermen de laag van 2 a 3 centimeter dikte te wor den aangebracht. De medische keuring van de bokser zal moeten geschieden in door het departement van volksgezond heid aan te wijzen klinieken en zieken huizen en. ingeval van een knock-out, zal een bokser pas vier weken nadat zijn algehele genezing geconstateerd is, weer in de ring mogen verschijnen. Ingeval van een knock-out door een te lage stoot of een stoot tegen de nieren zal de schuldige bokser civiel aansprakelijk GYMNASTIEK Turnsters en turners van de keurploe- gen van het Koninklijk Nederlands Gym- nastiekverbond krijgen een druk inter nationaal programma af te werken. Van april tot en met juni zullen enkele lan- denontmoetingen worden gehouden, waarbij ook de jeugdkeurkorpsen wor den betrokken. Op 2 april wordt te Haarlem een landenontmoeting voor de heren tegen Denemarken gehouden. Vervolgens trekken onze keurturnsters op 15 april naar Saarbrücken om de strijd aan te binden met de vertegen woordigende ploeg van Saarland. Ook de jeugdturnsters zullen meegaan om de jeugdploeg van Saarland te ontmoeten. Op 26 mei krijgen onze keurturnsters de landenwedstrijd tegen Engeland, die in de Rivièrahal te Rotterdam wordt ge houden. De jeugdturners zullen op 16 juni de vuurproef van een internationale wed strijd ondergaan. In Groningen komen zij tegen de jeugd van Denemarken uit. Ook in de tweede helft van dit jaar staan nog enkele internationale wed strijden op het programma. Voor de tur ners NederlandBelgië en BazelNe derland en voor dames en heren ten slotte de ontmoeting tegen de vertegen woordigende ploegen van Noord-Frank rijk. De juiste data van deze wedstrijden zijn nog niet bekend. DUIN U BOLLEN RIJN rooccooooooooooorfvx oryrrorrrwyooGC-.v- kunnen worden gesteld. Tijdens de hele duur van een match zal een dokter a: wezig moeten zijn. De kamercommissie heeft zich ui niem voor het rapport uitgesproken, het zal dezer dagen aanvaard worden zijn definitieve vorm te hebben gekre gen. Ook de afgevaardigde Philippart, die slechts voorbehoud maakt wat be treft de morele zijde van het boksen, gaat er mee accoord. Wat de z.g. catch- wedstrijden aangaat, sprak de commissie als haar mening uit, dat deze slechts show zijn. en geen sport, en dat zij er zich derhalve niet mee bezig behoeft te houden. VOETBAL ITALIË VERSLAAT FRANKRIJK De voetbalwedstrijd tussen de landen teams van Italië en Frankrijk, te Bolog na gespeeld, is door Italië gewonnen met 20. De ruststand was 00. CHELSEA IN DE VIJFDE BEKERRONDE Chelsea heeft zich in de vijfde ronde voor de Engelse beker geplaatst door een 20 overwinning op Burnley, na een serie wedstrijden die in totaal 9 uur duurden, slechts 22 minuten minder dan het „record", dat verleden jaar door Stoke en Bury werd gemaakt. De eerste ontmoeting, te Burnley ge speeld. eindigde in een draw: 11. Dit was ook de uitslag van de replay op het veld van Chelsea. De tweede replay, te Birmingham, eindigde met 22, waarna beide clubs elkaar op Highbury bestre den met weer een gelijk spel: 0—0. ENGELSE VOETBALBOND WAARSCHUWT Het bestuur van de Engelse voetbal bond heeft alle aangesloten clubs ge waarschuwd, dat in de toekomst strenge maatregelen zullen worden genomen te gen spelers, die zich schuldig maken aan ruw spel. In een rondschrijven zegt het bestuur: „Met bezorgdheid hebben wij kennis genomen van de berichten uit de eerste hand van onze collega's, met be trekking tot de incidenten, die zich de laatste tijd bij voetbalwedstrijden hebben voorgedaan en die het spel in diskrediet dreigen te brengen. Wij zijn ervan over tuigd. dat alle directeuren en managers van clubs weten, dat de scheidsrechter nooit verantwoordelijk kan worden ge steld voor het slechte gedrag van de spelers. De laatsten moeten er daarvoor op worden gewezen, dat misdragingen ert het tonen van misnoegen over een scheidsrechterlijke beslissing niet kun nen worden toegelaten. In de toekomst zal de bond niet schromen overtreders streng te straffen" TAFELTENNIS BAT Hedenavond is er geen trai ning. Treffers Hedenavond training voor seniorenleden. Maus Wijnhout een van de vijf „Nooit meer een afspraak in de Elfstedentocht Maus Wijnhout, de 23-jarige bloem bollenkweker van de Lisserdijk, is plotseling een beroemd man gewor den. Tijdens de elfstedentocht nes telde hij zich van de start af in de kopgroep; wist zich met gemak tus sen beroemdh 'en als Jeen v. d. Berg, Aad de Koning, Jeen Nauta te handhaven en arriveerde volkomen fit met de eerste vijf in Leeuwarden. Enthousiaste supporters van „de Dijk" hesen hem onmiddellijk op hun schouders en droegen hem in triomf naar hotel „De groene Weide". Maar ondanks de vreugde en de trots en de voldoening over deze fraaie prestatie, had Maus Wijnhout diep in zijn hart toch ook spijt van de, op voorstel van Aad de Koning, gemaakte afspraak om geen gevecht om de eerste plaats te leveren, maar met z'n vijven gelijk over de lijn te gaan. Want door deze afspraak ont ging de Lisserdyker een goede kans op de zege in deze Elfstedentocht. Maus Wijnhout stak ook de laatste kilometers nog in zo'n glanzende con ditie, dat hij de concurrentie mis schien los had kunnen rijden. Maar ja, afspraak is nu eenmaal afspraak. Neen, het was hem niet tegen ge vallen tijdens de tocht. Vorig jaar, toen hij vrijwel onvoorbereid deel nam, had hij het heel wat moeilijker gehad. Nu had hij zich terdege op deze monstertocht voorbereid en ge- trained tot-en-mèt. 's Ochtends was hij, vrij vlug na de stSart, met het pas seren in het donker een keer geval len. Hij vond het ijs over het alge meen niet erg best. Men had af en toe een laag water op het ijs, zó hoog, dat de schoenen soms onder gingen en toen Maus in Leeuwarden arri veerde, stonden de schoenen van zijn Noren zo stijf als een plank. Over de verzorging tijdens de rit had hij niet zo veel lof. Persoonlijk was hij niets te kort gekomen. Maar hij schrijft dit uitsluitend toe aan het feit, dat Jeen v .d. Berg, het Friese schaat-idool zo'n tijd in hun groep zat. Toen Friesland's hope met een ka potte schaats de kopgroep moest laten gaan en deze dus inkromp tot vijf man, toen deed 75 km. voor de finish Aad de Koning het voorstel om geen strijd meer te leveren. Maus was de De heer v. d. Lee is zo langzamer- enige, die zich verzette. Maar tegen hand de tovenaar van Lisse gewor van zijn makkers waren gesloopt op deze beulstocht door de eindeloze landerijen. Als hy zijn portie trek- v/erk aan de kop deed, dan kreeg hij vaak het verzoek wat minder hard te gaan, daar men hem niet kon hou den. Vijftig kilometer voor de eind streep bekroop hem even de lust de gedane belofte niet gestand te doen, maar hij onderdrukte deze neiging en reed met De Koning, Nauta, Verhoe ven en v. d. Hoorn gelijk over de streep. We zeiden het al: Maus is plotseling een beroemd man geworden en dat brengt meteen met zich mee, dat men hem moeilijk te pakken kan krijgen. Hij was gistermorgen nauwelijks thuis qf hij moest zich gereed maken voor een ontvangst in Hoofddorp, waar het gemeentebestuur hem wilde fêteren. En na afloop hiervan kon hij maar even een paar baantjes op de Ring- Een opkomende KOU? U voelt U weer stralend" noeen AKKERTJE Advertentie vaai't trekken, of hij moest al weer naar huis om te eten, daar elk ogen blik de auto kon voorrijden, die hem naar de televisiestudio zou rijden. Tijdens het eten vertelde Maus ons zijn relaas. Of hij het volgend jaar weer van de partij hoopt te zijn? Natuurlijk! Maar van afspraken moet hij niets meer hebben!. De tovenaar van Lisse den. Hij is de architect, die Keuken- een aandrang van vier man was hij niet opgewassen. Hij kreeg er al heel gauw razende spijt van. Want hij hof ieder jaar een nieuw en aantrek- merkte, dat de krachten van enkele' kelijk patroon weet te geven. En hoe Met kan nag- neet dalten. I Een vindingrijk vader uit de Amerikaanse stad Persons, die wel van ijs- en sneeuwvermaak hield, maar niet van het onvermijdelijk trekken aan de slee van zijn dochtertje, scharrelde in zijn monteurswerkplaats een oud benzine-motortje en een reusachtige ventilator op en loste daarmee op de hierbij geïllustreerde wijze het probleem op. De slee. die niet ten onrechte de naam „vaderredder" kreeg, haalt een zo hoge snelheid, dat hij rennend maar zeer moeilijk is bij te houden. WIELRENNEN DE ZESDAAGSE TE ANTWERPEN Gisteravond laat luidde de stand in de zesdaagse te Antwerpen: 1. Van SteenbergenSevereynsRij- ckaert CBelg.) 371 pnt.: op een ronde: 2. OckersArnoldRoth (Belg/Austr/ Zwits) 603 pnt.; 3. SchultePeters Derksen (Ned.) 447 pnt.; 4. Senfftleben ForliniGodeau (Fr.) 337 pnt.; 5. Van VlietVan EstWagtmans (Ned.) 329 pnt.; 6. KobletVon BurenBucher (Zwits.) 327 pnt.; op drie ronden: 7. HaanPlantazLauwers iNed./Belg.) BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O." De uitslagen van de viertallenwed- strijd van gisteren zijn als volgt: Team Bonnet wint van team Van Leeuwen met 37 m.p.; team Bik van team Scheeren met 19 m.p.; team Mulder van team Barendse met 10 m.p.; team v. Berge Henegouwen van team Stuyfzand met 4 m.p.; team Jeuster speelt gelijk tegen team De Boer, met 3 m.p. voor team Jeuster. ouder Keukenhof wordt, hoe meer respect men begint te krijgen voor de frisse ontwerpen, welke van de tekenplank van de heer v. d. Lee ko men. Ook van de bekende Bloemlusttcn. toonstellingen, waarvan er dinsdag a.s. weer een wordt geopend, is hij de ontwerper. ,,U moet dit werk niet beschouwen als tuinarchitectuur", vind de heer v. d. Lee. Bij Bloemlust spelen een massa factoren een rol en een van de belangrijkste is, dat iedere inzending een goede plaats moet hebben. Men kan zich in het ontwerp voor een der gelijke tentoonstelling niet uitleven. Eerst een plaatsje zoeken, waar iedere inzending en iedere variëteit goed zichtbaar is en dan trachten van de gehele tentponstelling toch nog een harmonieus geheel te maken. Ook in zo'n opgave met beperkin gen heeft de heer v. d. Lee zich in het verleden een meester getoond. De nieuwe Bloemlusttentoonstelling zal daar opnieuw van getuigen. Maandagmiddag komen de bloe men, minstens 750 variëteiten, maar zaterdag is de tuin al in wording. Dan wordt het zand met vrachtwa gens aangevoerd, dan komen er 950 balen turfmolm en 12.000 graszoden; dan ziet men er ook reeds de berken stammetjes en de verlate kerstbomen. Als dit materiaal gerangschikt is, is de ruggegraat van c!e tentoonstelling gereed. De betegelde hal is op dat moment reeds veranderd in een tuin, deze keer met een vijver, waarin fo rellen ronddartelen. De maandag noemt de heer v. d. Le, de heksenketel. Dan stromen de bloemen binnen en moet hij rekening gaan houden met de verlangens van de inzenders. Dikwijls denkt hij dan: „Zó moest ik het eigenlijk kunnen doen". Maar dat is onmogelijk. De architectuur moet plaats maken voor zakelijke belangen on dat is gezien het karakter van de tentoonstelling redelijk. En als tenslotte het eindresultaat ligt uitgestald, blijkt iedereen toch tevreden te zijn: degenen, die een tuin wensen en degenen, die hun bloe men op een in het oog lopend plekje willen hebben.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9