Volgende week toch Bloemlust ondanks vorst en sneeuw 14 Dagen GRATIS vacantie met Uw héle gezin in de grote prijsvraag van Stormboot en helikopter brengen hulp aan vogels in hoogste nood Ouders moeten waarschuwen Is dronken bestuurder schuldig aan dood van mede-inzittende? r HET HUIS Je DUIZEND KAARSEN DONUKKDAG 16 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COU. TWEEDE BLAD PAGINA 2 De heer W. H. de Monchy, de direc teur van de Hol land-Amerika Lijn, welke maatschappij in de loop der jaren al enorme hoeveelheden bloem bollen naar de andere zijde van de oceaan heeft getransporteerd, zal dinsdag a.s. in Lisse de 30-ste „Bloem- lust"-teit toonstelling openen, waar na men tot de daarop volgende zater dag dagelijks tussen 10 en 22 uur het winterse voorjaarssprookje kan zien in de bekende hal van het HBG-ge- bouw. Er zijn in de bestaansperiode van „Bloemlust" al heel wat overtref fende trapjes aangesleept, om „het lente-wonder" te beschrijven. Dit maakt het een beetje moeilijk, om duidelijk te maken, dat deze tentoon stelling iets heel bijzonders wordt. En toch is dat zo! Wie een blik naar buiten werpt over de ijzige vlakten, v/elke de na tuur zo rijkelijk étaleert, kan zich vermoedelijk wel voorstellen, dat het erg moeilijk is, om nu een stukje voorjaar te forceren. De Bollenstreek mag dan voor velen een wonderkeu- ken zijn, dat meent niet weg, dat er gewone mensen werken, die de om standigheden de ene keer mee en de andere keer tegen hebben. Doorzetten! Op het ogenblik staat de barometer op „tegen". Het is een bijzonder slecht forceerjaar en het regelen van de warmte in de kassen eist een zeer grote zorg. Misschien is het u wel eens opge vallen, dat de kwekers, die op een „Bloemlust-tentoonstelling" een prijs in de wacht sleeptèn een van hun broeiers naar voren stuurden om deze prijs in ontvangst te nemen. Hienmede toont men zijn waardering voor hetgeen deze mensen hebben ge presteerd. Dit jaar kan men de prestaties van de broeiers niet hoog genoeg schat ten. Zij staan voor een massa problë- men, maar toch zullen er dinsdag a.s. bloemen zijn. En niet minder dan anders! Met vis! Het ontwerp is weer van de plank van de heer v. d. Lee, de tuinarchi tect van Keukenhof, die de zakelijke en kunstzinnige wensen steeds in har monie met elkaar weet te brengen en ook nu een binnentuin zal maken, die voor de „alleen maar bloemenliefheb bers" aantrekkelijk is en tegelijk voor de vakman zö, dat hij de ongeveer 700 variëteiten op zijn gemak kan be kijken. Ter opluistering zal er in de hal ook een waterpartijtje komen, waarin forellen ongedwongen zwemdemon- straties zullen geven. Meer tulipa's Deze tentoonstelling, het beste be kend als de Daffodil-show, is vanouds het strijdperk van de narcissenkwe- kers. Zij zullen weer met het beste van het beste komen, maar daarnaast kan men ook genieten van een groot aantal tulpen, hyacinten en tulipa's, Gevolg van winterseizoen Werkloosheid steeg in januari In januari is het aantal werkloze mannen toegenomen van 47.783 tot 49.700. De bezetting van de aanvul lende werken steeg van 15.017 tot 19.953, zodat de totaal geregistreerde arbeidsreserve van 62.800 met 6853 tot 69.653 opliep. De stijging vloeide vrijwel geheel voort uit het winterseizoen, waar door een verdere inkrimping van de waarvan de laatste zo in aantal toe nemen, dat het bestuur thans ook prijsvragen voor tulipa's heeft uitge schreven. Voorts zal op deze tentoonstelling ook weer de praktische toepassing van de bolbloemen worden gedemon streerd. Amateurs en J^eroepssier- kunstenaars zullen laten zien, hoe men moet binden en schikken. De vaklieden zullen uiteraard toe stromen, maar wij geloven, dat ook zij, die alleen op een niet-zakelijke manier van de Dloemen houden, juist door het weer, dat de broeiers tegen werkte, mefer dan ooit de behoefte voelen aan een klein stukje voorjaar. Zij zullen ook willen vertoeven in de voorjaarstuin van de heer v. d. Lee, welke wordt aangelegd door de heren A Buurman uit Oegstgeest en Kooper uit Bennebroek. Eerste Kamer voelt voor uitbreiding Een grote meerderheid in de Eer ste Kamer, zo blijkt uit het voorlo pig verslag over het wetsontwerp tot uitbreiding van het aantal leden der Staten-Generaal, kan zich verenigen met een toevoeging van 50 leden aan de Tweede Kamer en 25 aan de Eerste Kamer. In de naaste en verdere toekomst zal het internationale parlementaire verkeer toenemen, waarbij tevens komt, dat zowel de schriftelijke als de openbare behandeling van wets ontwerpen de laatste jaren aanmer kelijk meer tijd en arbeid is gaan vorderen, redenen waarom de uit breiding verantwoord is. Vele leden wezen nog op het feit, dat bij de be paling van het aantal leden der Sta- ten-Generaal in 1887 voor de laatste maal rekening werd gehouden met de bevolkingsaanwas. Zij juichen het toe dat de lijn, die toen als het ware afgebroken werd, nu weer wordt doorgetrokken. waarheen en wanneer (J wilt Legereenheden zijn ingezet Tonnen voedsel Duizenden kilo's voedsel stromen momenteel door Nederland om de be dreigde vogelstand van de hongerdood te redden en vele diensten zijn inge schakeld om het voedsel op de dik wijls zeer moeilijk te bereiken plaat sen te brengen. Een van de meest moeilijke noodge- bieden is de Bieschbosch, waar hon derden ganzen en zwanen steeds min der water en voedsel vinden. De mi nister van oorlog heeft hier legeron derdelen ingezet en met gezonde avontuurzin hebben verschillende pa trouilles zich aan deze constructieve taak gezet Met stormboten en vletten hebben manschappen uit Geertruidenberg in de afgelopen dagen hele expedities ondernomen naar de „binnenlanden" van de Bieschbosch en het resultaat is, dat 8 ton voedsel naar de honge rende vogels gebracht konden wor den. Andere groepen militairen zijn vanuit Brabant met vrachtwagens de Bieschbosch binnengedrongen en von den ook weer grote groepen sterk- vermagerde dieren, die gulzig op het voedsel aanvielen. Vele centra. Ook op andere plaatsen worden grote vogel-kolonies gevonden en de voornaamste verzamelplaatsen zijn Kampen, Ommen, Deventer, Neder- horts den Berg, de Haarlemmermeer, STICHTING v. d. ARBEID Regering zal de Kamer inlichten De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. Kortenhorst, deelde gister middag in de Kamer mede, dat de regering het voornemen heeft de Ka mer op korte termijn in te lichten omtrent het conflict, dat in de Stich ting van de Arbeid is ontstaan tij dens de loonbesprekingen van vorige week. De voorzitter stelde in verband hiermede voor om de beslissing over het verzoek van de heer Burger (Arb.) tot het houden van een in terpellatie over de besprekingen die de minister van Economische Zaken prof. Zijlstra op 24 januari op de Ho- werkgelegenheid optrad, v°oral in Veluwe heeft gehouden met de de bouwnijverheid en de landbouw. werkgeversorganisaties en over het In vergelijking met eind januari 1955 conflict dat nadien in de Stichting lag de geregistreerde arbeidsreserve v{m de Arbeid is ontstaan, uit te stel- eind januari in vrijwel alle bedryfs- len totdat de regering de Kamer heeft ingelicht. Aldus werd besloten. klassen en beroepsgroepen lager. In totaal bedroeg dit verschil bijna 23.00, wat aan de gunstige conjunc tuur valt toe te schrijven. De seizoenwerkloosheid bedroeg ongeveer 35.000, de wrijvingswerk loosheid 11.000 en de structuurwerk- loosheid eveneens 11.000. De relatieve werkloosheid was eind januari het hoogst in Drente met 45 werklozen per 1000 mannelijke be roepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 7. Het aantal als werk loos geregistreerde vrouwen daalde van 4342 tot 4203. 30 APRIL-PARADE TE ENSCHEDE Het jaarlijkse defile van de strijd krachten op 30 april zal dit jaar wor den gehouden te Enschede. Het défilé zal worden afgenomen door de minister van oorlog en van marine, ir. C. Staf; als paradecom mandant zal optreden gen. maj. A. J. A. Pereira, commandant van de derde divisie. Woerden, Klundert, Waalwijk en Moerdijk; ook het rivierengebied van Brabant krijgt steeds meer hongeren de vogels te voederen, maar tot nu toe is er steeds een behoorlijke stroom levensmiddelen van het actie-comité voor hulp aan vogels gekomen. „Luchtsteun". Vooral de Bieschbosch-actie waar de nood het hoogst is is een groot succes geworden, maar met de aan houdende vorst zal het gironummer van de heer De Jaeger in Eindhoven 461303 in de belangstelling moe ten blijven staan, willen niet honder den vogels een rampzalig einde vin den. Inmiddels zijn er nog verschillende gebieden, waar vogels hongeren, die niet by de mensen bekend zijn en daarom heeft de minister van oorlog leger-helicopters beschikbaar gesteld om verkenningsvluchten te maken; vooral boven de Bieschbosch zullen deze vluchter, zeer succesvol kunnen zijn. wasmiddel tol Zwitserland, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Engeland (15 gezinnen) of ook in België, Luxemburg (25 gezinnen) en ons eigen land (60 gezinnen). Pré zorgt voor alles, zelfs voor „zakgeld"! Geen invulformulier Haal er dan een bij Uw winkelier of zend Uw oplossing in op een gewoon velletje papier. Enals U 5 x meedoet, Heeft U 5 kansen Wel bij elke inzending een ander zinnetje of rijmpje voegen. Maar haast U, want het zou jammer zijn voor Uw hele gezin, als U deze kans miste. Doe het dus meteen en vergeet het niet. Winnaars krijgen uiterlijk 1 Mei 1956 bericht. Elke wasbeurt een weldaad! Was met polyvalent Pré en ontdek, hoe verstandig dat is. Polyvalent Pré doet méér voor Uw wasgoed dan prachtig wit en smetteloos schoon wassen. Poly valent Pré wast zó donzig zacht, dat elke wasbeurt een weldaad is. Weer 'n kind met tong aan brugleuning gekleefd Voor de tweede maal binnen een week is weer een kind met zijn tong vastgevroren aan de leuning van een brug in Amsterdam. Nu was het slachtoffer de 12-jarige Arthur Baars die gisteravond om zes uur op de Berlagebrug met grote aandacht naar het voederen van de meeuwen stond te kijken en daarbij met zijn tong over de brugleuning streek. Onmiddellijk vroor het lichaamsdeel vast aan de leuning tot grote schrik van de knaap. De brugwachter snelde op het gehuil van de jongen te hulp en wist de tong los te weken met warme thee. De bovenkant van de tong werd ernstig beschadigd. De politie verzoekt de ouders hun kinderen te wijzen op het gevaar, dat ontstaat wanneer bij vriezend weer de tong in aanraking wordt gebracht met ijzeren voorwerpen. 8 Maanden geëist irocureur-generaal bij het ge- lof te 's Gravenhage heeft gis- tegen een 32-jarige kruidenier uit Den Haag bevestiging gevraagd van het vonnis van de rechtbank te Rotter dam, die hem tot acht maanden ge vangenisstraf had veroordeeld omdat hij in de nacht van 26 op 27 septem ber van het vorige jaar, rijdende on der drankinvloed, een aanrijding met een trein had veroorzaakt, tengevol ge waarvan een jonge vrouw was overleden. De rechtbank te Rotter dam had de kruidenier bovendien een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid opgelegd, maar dit vond de pro cureur-generaal niet voldoende, om dat hij op een grove manier nalatig was geweest en .zich onmatig te bui ten was gegaan aan sterke drank; hij eiste daarom een ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. In de bewuste nacht had de man in een café een groot aantal borrels en glazen bier gedronken. Dit beves tigden onder ede gistermiddag de eigenaar en de kellner van het café in Hoek van Holland, die als getui gen waren gehoord. Daarna was de man met de jonge vrouw weggere- gevoerd op 22 februari; in 1955 op den. Op een overweg bij een zeer 4 april. weinig gébruikte secundaire weg werd de bestelwagen, waarin beide mensen reden, geramd door de trein van Maassluis naar Hoek van Holland; de jonge vrouw is, na overgebracht te zijn naar het ziekenhuis aan het Westeinde te 's Gravenhage, aan de verwondingen overleden. De verdediger meende, dat niet be wezen was, dat verdachte teveel had gedronken omdat de politiemannen, die na de aanrijding aanwezig waren, niet hadden geconstateerd, dat hij dronken was. Bovendien meende hij dat de spoorwegen waarschuwings borden hadden moeten aanbrengen bij de overweg; hij vroeg vrijspraak. Het hof zal over veertien dagen uit spraak doen. TOMAAT IN DE KOU Aan de veiling Kwintheul heeft de firma Batist-Veerkamp gistermorgen de eerste tomaat aangevoerd; de op brengst, bestemd voor het Neder landse Rode Kruis, was 1.55. Koper was de heer H. Zuiderwijk uit Poel dijk. In 1Q54 werd de eerste tomaat aan- 150 gram in attractief strooipakje 68 cent ■L ZAANHAGEL r echte chocoladekorrels van echte chocola! -A. iAdvpiten*!» Boerderij in brand Jongetje zorgde voor water Te Dodewaard (Betuwe) is gister morgen brand ontstaan in een boer derij. Toen omwonenden de brand ontdekten was het vuur in de vee schuur reeds zover gevorderd, dat het niet mogelijk was het daarin onder gebrachte vee in veiligheid te bren gen; zes stuks rundvee kwamen in de vlammen om, terwijl enige andere runderen zo verwond raakten, dat zij ter plaatse moesten worden af gemaakt. Een buurjongetje van 12 jaar bezat d 3 tegenwoordigheid van geest een gat in het ijs te hakken, voordat de brand weer ter plaatse kwam. Toen deze was gearriveerd kon uit dit gat di rect water worden gegeven, waardoor het gelukte het woonhuis met een aangebouwde schuur te behouden. Paard rende met ar op publiek in Tijdens een wedstrijd met paard en arrestee, die gistermiddag te Smalle Ee (Fr.) is gehouden, werd een paard van een der deelnemers, zo schich tig, dat het met slee en al over de kop sloeg en daarna in volle ren uit de baan vloog Het rende in op het publiek, dat in paniek geraakte. Een man en een vrouw werden gewond. De eigenaar van het paard, de heer Klaver uit Hemrik, werd tegen de grond geslingerd, maar bleef onge deerd. Te hulp schietende omstan ders konden 't paard tot staan bren gen. De wedstrijd werd voortgezet, nadat bekend was gemaakt dat de verwondingen niet van zeer ernstige aard waren. Het schrikachtige paard heeft uiteraard verder niet aan de wedstrijd deelgenomen Minister v. d. Kieft heeft dinsdag avond in zijn antwoord aan de Eer ste Kamer, n.a.v. de discussies over de begroting van Financiën, meege deeld niet te kunnen inzien, dat aan de regering ten aanzien van het ver lenen van export-kredieten een ver wijt gemaakt kan worden. Deze kre dietverlening is in handen van de exportfinancieringsmaatschappij en de regering kan die bezwaarlijk be- invloeden In de cijfers van de scheepsbouw komt niet tot uitdruk king, dat de werven op onverant woordelijke wijze buitenlandse or ders opnemen. Staatssecretaris v. d. Berge vond het vraagstuk van de inkomstenbe lasting van de werkende gehuwde vrouw een te ingewikkeld probleem om daarvoor incidenteel maatrege len te treffen. Dit zal bij de algehele herziening van de inkomstenbelas ting aan de orde gesteld moeten wor den. Wat de salarissen van de belas tinginspecteurs betreft, merkte dr v. d1. Berge op, dat hij een voorstel voor salarisverhoging aan de minister van Binnenlandse Zaken heeft gedaan, waarna nog enige malen overleg ge pleegd moest worden. Binnenlandse Zaken heeft nog geen beslissing ge nomen. De staatssecretaris zei lang zamerhand ook wel wat ongeduldig te worden. Ten slotte werd de begroting van Financiën zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. PATERS LAZARISTEN De congregatie van de paters Laza risten te Nijmegen heeft te Eefde (Gld.) het landgoed met herenhuis „Het Spijk" aangekocht. Hier zal op korte termijn het novi ciaat der Lazaristen worden geves tigd, dat thans in Helden-Panningen (L.) is ondergebracht. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan (tussen haakjes) achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Paraquay Star (21 febr.). Australië: via Engeland (25 febr.); Brazilië m.s. Paraquay Star (21 fëbr.Brit Oost-Afrika :s.s. Peter Loti (20 febr.); Canada: s.s. Maasdam (22 febr): American Defender (25 fébr.); Chili: via New York (22 febr.) Indonesië: s.s. Drente (23 febr); s.s. Teiresias (25 febr.); Ned. Antillen: m.s. Osiris (20 febr.); Nieuw Zeeland: via Engeland (25 febr.). Suriname: m.s. Nestor"~(21 febr.); Unie van Z. Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. Winches ter Castle (25 febr.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. door MEREDITH NICHOLSON 31) Bates had zijn maatregelen getrof fen. Zilver en kristal, dat ik daarvoor niet onder mijn ogen had gehad, glinsterde op de tafel, en op de schoorsteen verhoogden twee grote kandelabers nog het feestelijk aan zien van de kamer. „Ik heb Pickering nog gesproken", merkte ik op. „Ja, ik heb hem ook gezien", zei hij. „Was hij in zijn geval pech of geluk?" „Daarover zou ik niet durven be slissen", zei ik, „maar om openhartig te zijn, wil ik u wel vertellen, dat ik niet van hem houd, dat ik geen ver trouwen in hem heb". „Oh, neem mij niet kwalijk! Dat wist ik natuurlijk niet!" Daar ik niet verder over Pickering wilde spreken, terwijl Bates de gemaskerde schurk! zich in het vertrek bevond, veranderde ik van onderwerp. „Ik veronderstel, dat gij hevige straffen uitdenkt voor de meisjes van de St. Agatha", zei ik. Zijn lach was aangenaam om te horen en had een oprechte klank. Ik begon steeds meer van de man te houden. „Neen, hoor! Zover reikt mijn in vloed niet. Daarvoor zorgen de zus ters en daartoe zijn zij dan ook wel degelijk in staat zonder mijn hulp". „Maar er moeten toch wel eens buitengewone gevallen zijn. Een van de jonge dames vertelde mij ik vertel u dit in vertrouwen dat zij van school gestuurd werd". „Oh, dat moet Olivia geweest zijn! Ja, haar geval is zeker ernstig. Zij is niet één meisje, zij is verschillende meisjes in één verenigd. Ik vrees, .dat de zusters hun geduld met haar I hebben verloren". „Ik zou graag een goed woordje voor het meisje willen doen", zei ik hem. Verwonderd keek hij mij aan, en ik voegde er aan toe: „U moet mij goed begrijpen. Wij hebben elkaar onder eigenaardige omstandigheden ontmoet, Miss. Arm strong en ik. „Ontmoetingen met haar vinden doorgaans plaats onder eigenaardige omstandigheden", merkte hij droog op. „Ik leerde haar kennen, toen zij een jong katje in een der offerbussen had gestopt. Ik had twee dagen nodig om te ontdekken vanwaar het ge- miauw kwam!" Hij glimlachte even bij die her innering. „Het is een levenslustig meisje", vertelde ik hem. „Zij moet een uitlaat zoeken 'voor haar jeugd in het rondvaren in kano's en het jagen op konijnen. Maar zij is een streling voor het oog". Mijn hart werd warmer bij de her innering aan Olivia. Zij was waarlijk verscheidene meisjes in één verza meld! Stoddard liet een klontje suiker in zijn koffie vallen. „Miss Devereux heeft veel moeite voor haar gedaan, maar zuster The- iresa wilde niet toegeven. Haar in vloed op de andere meisjes was wer kelijk slecht". „Miss Devereux heeft dan onge twijfeld gedaan wat zij kon. Je be hoeft niet te wachten, Bates". „Olivia was te populair. Al de an dere meisjes namen een voorbeeld aan haar. Zij is een grappig klein kind, dat zich evenwel op school zo onbehoorlijk gedragen heeft, dat het voor haar en voor de andere meisjes beter is, dat zij naar huis terugkeert. Zij is een klein meisje, dat juist tot aan de bovenste knoop van uw jas reikt, haar ogen zyn zo zwart als de nacht „Maar stond zij dan vanmorgen niet te praten met Pickering en zijn vrien den dat meisje met haar grijze hoed, een grijze mantel en blauwe ogen?" Stoddard staarde mij verbaasd aan. „Die jonge vrouw met haar blauwe ogen en haar grijze mantel? Wel, mijn waarde heer, Olivia is een kind. Ik heb zelf met haar staan praten op het perron. U hebt gesproken met Mi&> Devereux. Zij is Olivia niet; zij is Marian!" „Mar wie is dan Marian Devereux waar woont zij en wat doet zij hier?" „Wel om uw vragen in volgorde te beantwoorden: zij is een jonge vrouw; zij woont in New York; zij heeft geen andere familie dan zuster Theresa, bij wie zij dan ook dikwijls logeert". „Maar is zij dan geen muziek- onderwijzeres?" „Niet dat ik weet! Zij speelt even wel uitstekend golf en slaat op de tennisbaan een heel goed figuur. Zij heeft buitengewoon veel gevoel voor muziek en speelt prachtig orgel". „En zij vertelde mij, dat zij Olivia was!", riep ik uit. „Zoiets had ik wel avn haar ver wacht, toen gij haar en haar zuster Theresa geen bezoek wilde brengen. Zij waren de beste vrienden van uw grootvader en uw naaste buren!" „Mijn grootvader kan naar de maan lopen! Het was mij niet mogelijk, haar een officieel bezoek te brengen. Er is voor ons beiden geen plaats op deze aarde. Ik sta haar in de weg om de gelukkige bezitster te worden van dit huis. En zij is het fijnste meisje, dat ik ooit gezien heb!" Ernstig knikte hij en hij hield zijn ogen met een uitdrukking van sym pathie op my gevestigd. Als in een kaleido^koop vlogen de gebeurtenis sen van de laatste tijd op Glenarm mij door het hoofd en overal zag ik dat meisje in het grijs met haar blauwe ogen! Het scheen dat een jaar voorbij ging, voordat ik de stilte verbrak. „Waar is zij heen gegaan?", vroeg ik. Vriendelijk glimlachend keek hij mij aan. „Zij is met Olivia Armstrong naar Cincinati gegaan", zei hij. „Zij wa ren altijd dikke vrienden, weet u!" HOOFDSTUK XVII. Zuster Theresa. Er waren nog meerdere dingen om trent Miss Devereux, die ik wenste te weten en ik schroomde niet Stod dard uit te horen voordat ik hem die avond liet vertrekken. Olivia Armstrong woonde in Cincinati, haar vader was een welgesteld geneesheer in Walnut Hills. Ik vroeg nog meer inlichtingen en wanneer ik er nu over nadenk, moet mijn nieuwsgie righeid Stoddard zeer vreemd voor gekomen zijn, hoewel hij daarvan niets liet blijken en mij alle bijzon derheden van de familie Armstrong mededeelde. Omtrent Marian Deve reux, het meisje in het grijs, was hij evenwel niet zo breedvoerig. Zij woonde in New York, bij een andere tante, zij was een nicht van zuster Theresa en bracht dikwijls een be zoek aan de St. Agatha.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8