Zandschippers weigerden ijsbreker bij de Leidse H.C.W. door te laten Poujadisten en communisten gingen op de vuist Scandinavië beleefde zelden zo'n barre winter Met een kinderpistooltje op de publieke tribune ONOPRECHT Kapitein werd gemolesteerd SteÊcidóeSoufawX DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13731 CIRCUS Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Poujade ar ijs BUREAUX:PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. tnnd„ f7,— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 HANDGEMEEN IN DE FRANSE NATIONALE VERGADERING In de Franse Nationale Vergadering heeft zich, gedurende een debat over de al dan niet geldigheid van een aantal door Poujadisten verworven zetels, een handgemeen voorgedaan tussen Poujadistische en andere afgevaar digden, waarbij de stoelen door de vergaderzaal vlogen. Het tumult werd nog groter, toen een bezoeker van de openbare tribune met naar later bleek een kinderpistooltje in de lucht schoot. Sup poosten schoten toe en poogden de vechtende „deputé's" te scheiden. Ook de man-met-het-kinderpistooltje werd „ontwapend". Een Poujadistische afgevaardigde liep een bloedneus op, terwijl de das van een ander sneuvelde. Voorzitter Le Troquer liet onmiddellijk de sirenes loeien en gaf opdracht tot ontruiming van de tribunes voor bezoekers en pers. RACE NAAR DE MICROFOON. De strijd brak uit, toen er juist ge stemd zou worden over een voorstel om de verkiezing van Cyprien Cal- mel een Poujadistische afgevaardig de voor het departement Haute Ga ronne, ongeldig te verklaren. Jean Damasio, een nauwe mede- werker van Pierre Poujade, rende naar het spreekgestoelte en poogde zich van de microfoon meester te maken. Een socialistische afgevaardigde zette toen op zijn beurt een storm loop naar het spreekgestoelte in. Hij werd door de Poujadist opgevangen, waarna vuistslagen werden uitgewis seld. Andere Poujadisten ijlden Dama sio te hulp en weldra ontspon zich een algemeen gevecht tussen Pouja disten en linkse afgevaardigden, waarbij het strijdtoneel werd ge vormd door de open ruimte tussen het spreekgestoelte en de voorste zitbanken. Uiteindelijk vochten een veertigtal Poujadisten tegen een honderd so cialisten en communisten. Zaalwachten slaagden er tenslotte tie ter sprake brengen. Voedselvoorziening raakt in de war In Noorwegen worden de komen- ken het ons niet gemakkelijk. Aan de ene kant tonen zij zich dik wijls als gemoedelijke en zelfs joviale lieden, die de indruk wekken, dat er met hun te praten valt. Zo is Kroest- sjef, de gewichtige secretaris van de Sowj et-Russische communistische par tij, in zijn redevoeringen vaak de beste man van de wereld. Zijn jongste redevoering voor het partij-congres te Moskou is er weer een voorbeeld van. Hij wil vriendjes worden met het Westen en speciaal met Amerilp en is van mening, dat we met z'n allen best vreedzaam naast elkander kunnen leven. Vreedzame coëxistentie heet dat. Maar aan de andere 0 kant doen ze dan weer din gen, die ons een heel andere kijk geven op hun oprechtheid. Zo zijn dezer dagen de befaamde Engelse diplomatieke ambtenaren Burgess en Maclean, wier spoorloze verdwijning, een anderhalf jaar geleden zoveel on-1 de «=>6** n°S temperaturen tot 26 rust'heeft veroorzaakt in Engeland, 1 Krad«' °!ld" nu ve™»cht Gevreesd plotseling ^ged^en in M^kou. Jjs'f ME2KÏ werden ten tonele gevoerd in een daar vij(tien me(er di te ecn persconferentie voor buitenlandse temperatuur van min 0.8 graad ge- journalisten, waar zij een delikate meten> Versche:dene vissoorten zijn verklaring verkondigden, verder geen hiertegen niet bestand. De Osloford woord zeiden en weer verdwenen, js> doordat gisteren een krachtige zonder dat het de journalisten toe- noordoostenwind woei, vrijwel ijs- gestaan werd om nadere vragen te j vrij, doch nu de wind zwakker is ge stellen. Het merkwaardige hierbij worden bestaat de kans op nieuwe was, niet dat zij in Moskou opdoken fjsvorming. dat hadden we zo langzamerhand I wel begrepen maar dat nog on-1 Op sommige plaatsen, vooral in het ninder dan vriend Kroestsjef zelf verzekerd had, dat hij niets afwist van hun aanwezig heid. Op een vraag van het socialisti sche Lagèrhuislid Wilson, die op 15 januari j.l. in Moskou was, zeide Kroestsjef nl.: „Zijn die mensen dan in ons land? Ik heb niets van hen gehoord en hen niet ontmoet". Ook Molotof wist niets van hen af. Arme Kroestsjef, na anderhalf jaar hebben ze hem nog altijd niets verteld over de aanwezigheid van deze twee man nen, waarover zoveel te doen is ge weest. De Britse minister van buitenlandse zaken Selwijn Lloyd zei daarvan: „Een dergelijke manier van optre den bewijst hoe moeilijk het is het wederzijdse vertrouwen tot stand te brengen, waar de Sow jetunie naar eigen zeggen zo naar snakt' Intussen vraagt men zich af, wat de Russen bewogen heeft om Burgess en Maclean op dit moment naar. voren te schuiven? Wisten Kroestsjef en Moletof daar ook niets vanaf? In het Westen weet niemand er een aannemelijke verklaring voor te vin den. Maar hoe het ook zij, één con clusie blijft en dat is: het zijn rare snuiters daar in Moskou. in de twee groepen te scheiden, waarna zij door handreiking een menselyke ketting dwars door de vergaderzaal vormden. Toen niet meer mogelijk was de meningsverschillen op de vuist te beslechten, uitten partijen hun toorn in wederzijdse beledigingen, waarbij de linksen „fascisten" riepen en de Poujadisten reageerden met „Ga naar Moskou." Je zoudt er anarchist van worden. Nader wordt gemeld dat de-man met-het- kinderpistooltje „lang leve Ravachol" (Ravachol was een be ruchte Franse anarchist, die in het begin van deze eeuw verscheidene mensen door het werpen van bom men om het leven bracht), riep, toen hij in de lucht schoot. Hij werd, na „ontwapend" te zijn, eerst naar het secretariaat der Na tionale Vergadering en vervolgens naar het dichts bij het parlements gebouw gelegen politiebureau bracht, om ondervraagd te worden. Toen men hem daar vroeg, of hij ook anarchist was antwoorde hij: „Neen, maar hetgeen ik vanavond gezien heb zou genoeg zijn om mij er een te doen worden". De vergadering werd hervat, na dat de orde was hersteld. De voor zitter, Le Troquer, deelde mee, dat Damasio zijn excuus had aangebo den. Le Troqupr verdaagde het debat daarop tot donderdag. Premier Guy Mollet zal de vergadering dan toe spreken. Hij zal de Algerijnse kwes- Met de vloed dreven zij gelukkig weer naar de kust en kwamen daar door terecht in mond van de Elbé, waar zy hadden moeten zijn. IJsprop in de Rijn. In de Rijn, ten zuiden van de Lo relei, verspert een geweldige ijsdam de rivier. Hij heeft een breedte van twintig kilometer. Het water kan er niet in voldoende mate onderdoor stromen zodat er over een lengte van tien kilometer overstromingen zijn ontstaan op de oostelijke oever. Ook ten zuiden van de dam is de rivier hier en daar buiten de oevers getreden. De dam heeft een hoogte van dertig meter Adenauer „dakloos". De sneeuwlaag op het dak van de kanselarij in Bonn heeft gisteren het plafond van de werkkamer van kan selier Adenauer ingedrukt. De kanselier, die uit een kabinets zitting gehaald werd, heeft met de hulp van anderen zijn belangrijke papieren in veiligheid gebracht. De ijsbreker „De Walvis", die moeizaam een tocht heeft gebaand van Amsterdam naar Leiden via het Brasemermeer heeft in Leiden een levende barricade ontmoet waar hij niet kon doorkomen. Het schip is gisteravond tot de Lammebrug doorgevaren en vervolgens naar Amsterdam teruggekeerd. De ijsbreker Wilhelmina Goedkoop echter, die in het kielzog van de Walvis volgde, zette de tocht tot groot ongenoegen van de zandschippers, die in de Trekvaart bij de H.C.W. hun schepen gemeerd hebben, voort. De woede van de zandschippers, die hun schepen, vrouw en kinderen en have bedreigd zagen, bereikte echter in de vroege morgen een hoogtepunt. Onvermoeibaar stootte de Wilhelmina Goedkoop, met kapitein Mud uit Amsterdam op de brug, voort. De woedende schippers drongen door tot in de stuurhut van de Wilhel mina en één van hen duwde de kapitein een mes in de rug. „Als je door vaart zal je het daglicht niet meer zien", werd hem toegebeten. Groot risico voor de schepen De situatie was ook riskant en^de houding van de schippers begrijpe lijk. De ijsbreker had immers aan beide zijden van zijn stootmes niet méér speling dan één meter. De schippers wensten van de H.C.W. een verkla ring op schrift, waarin werd vastge steld, dat alle schade voor rekening van de maatschappij zou zijn. Deze verklaring is niet afgekomen, dus bleven de schippers op het ijs bivak keren, aldus een levende barricade vormend. Niet verder. De politie kwam vanmorgen tegen acht uur de situatie opnemen. Voor lopig kreeg de kapitein van de ijs breker het bevel niet verder te va ren. De toestand moest door deskun digen opgenomen worden. Koude drijft wilde zwijnen de bossen uit Geen appeltjes uit Spanje De vorst heeft in Spanje de hele sinaasappelenoogst verwoest (meldt het Alg. Dagblad). In sommige stre ken vroor het 7 graden. Doordat Spanje in de wintermaan den de grootste sinaasappelleveran cier van Europa is, zullen de prijzen sterk stijgen. De importeurs zullen zich tot an- dete landen moeten wenden, o.a. de USA, Isarël en Marokko. Duizenden Spanjaarden bevinden zich door het bevriezen van de oogst in financiële nood. Daar Spanje een agrarisch land is, kunnen de werklo zen moeilijk door de industrie aan werk worden geholpen EISENHOWER OP VAKANTIE President Eisenhower heeft gis teren per vliegtuig Washington ver laten naar Georgia.. Hij zal daar va kantie houden en waarschijnlijk in die tijd zijn beslissing nemen of hij zich wel of niet kandidaat zal stel len. zijn alle bronnen en beken tot op de bodem bevroren, zodat de waterre servoirs uitgeput raken. In 't plaatsje Brunnoysund moet het water per tankwagen over een afstand van acht kilometer aangevoerd wórden. De geringe neerslag van deze winter heeft mede het watergebrek veroor zaakt Ook heeft de strenge winter moei lijkheden veroorzaakt voor het ver keer, de electriciteitsvoorziening en in het noorden voor de brandstof voorziening. Zweden heeft nog zelden zulk een barre winter beleefd, waarin het ijs in alle het omspoelende zeeën zich I zó vroeg vormde en zó dik werd. Voortdurende sneeuwstormen maken de toestand nog erger. De bevoor rading is tot nu toe niet gestagneerd, maar in enkele delen van het land bestaat gevaar voor gebrek aan brandstof en olie De autoriteiten 'hebben de bevolking verzocht, niet te hamsteren. De olie-importeurs ho pen de toestand meester te kunnen blijven door de aanvoer voorname lijk op Gothenburg te concentreren, In Finland ondervindt de industrie moeilijkheden. Verscheidene fabrie ken zullen weldra móeten sluiten wegens brandstofgebrek en doordat men de produkten niet kan vervoe ren. De toestand is voor de houtver edelingsindustrie zeer precair. De Finse spoorwegen ondervinden gro te hinder door de koude en vele goe deren blijven in havens en op sta tions liggen. Door de ijstoestand in Denemar ken en de ontsporing van een goede rentrein bij Gothenburg is ernnstige vertraging ontstaan in het interna tionale treinverkeer. Passagiers, die met de Scandinavië-Italië-expres en de Noord-expres Denemarken waren binnengekomen en naar Oslo moes ten, hadden daardoor minstens negen uur vertraging Drijfsijs in de Noordzee. In het Duitse kustgebied van de Noord- en Oostzee komt steeds meer drijf ijs voor. De scheepvaart is zon der ijsbrekers nog slechts voor so- liede schepen met sterke machines mogelijk. Voor de Duitse kust, ter hoogte van Cuxhaven, hebben twaalf sche- Door de langdurige koude en de dikke sneeuwlaag zijn de wilde zwijnen pen een angstig avontuur beleefd. Zij in de Amerikaanse sektor van het Grune Wald bij Berlijn, zoals deze foto zaten vast in zwaar pakijs en dre- ook toont, zo tam geworden, dat *ij de wandelaars dankbaar h*t voedsel ven in een enorm iisveld mee naar uit de band eten. Zelfs het blaffnn van een hond kan de hongerige dieren zee, toen de eb inzette. 1 niet verjagen. Ér bestaat een gemeentelijke veror dening, waarin is opgenomen, dat in de gemeente géén ijs gebroken mag worden dan met toestemming van b. en w. Tegen tien uur kwamen de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, vergezeld van de wethouders Van der Kwaak en Jongeleen de situatie opnemen. Ook zij waren van mening, dat verder breken grote risico's zou opleveren. Men trok zich in het stad huis voor een nadere bespreking te rug, maar wij twijfelen er niet aan, dat zij de schippers in het gelijk zul len stellen. Wachten. Inmiddels wacht de directie van de H.C.W. met smart op de ijsbreker, die slechts enige honderden meters var zijn bestemming verwijderd is. Pijp leidingen voor Venezuela liegen te wachten. Een zeeschip in Amsterdam zou de leidingen inladen. Om elf uur hedenmorgen kwamen enige deskundigen van de Rijks-wa- terpolitie de toestand bekijken. Ook zij waren van mening, dat met force ren te veel risico's worden genomen. Men moet in aanmerking nemen, dat de meeste schepen die hier bij de 5 Meibrug drie aan drie aan de wal liggen, vrouwen en kinderen aan boord hebben. De bewoners van een woonboot, die tegenover de werkplaats van d? fa. Den Holder ligt, hebben vannacht, toen de ijsbreker ging passeren, in allerijl hun ark moeten ontruimen. Zij hebben de nacht in de kou moe ten doorbrengen. Ook enige bewo ners van de schepen tegenover de H.C.W. hebben hun schepen ont ruimd. (Zie vervolg pag. 2). Zo was de toestand vanmorgen om een uur of half tien op het ijs van de Trekvliet voor het bedrijf van de H.C.W. te Leiden. De zandschippers, die daar drie rijen dik met de boten gemeerd liggen weigerden het ijs te verlaten. Op de achtergrond ligt onder stoom de Wilhelmina Goed koop. (Foto: „De Leidse Courant"). Prinses Margaret Katholiek? Het Amerikaanse dagblad „New York Daily News" meldt uit „kringen \an de Britse'koninklijke hofhouding" te hebben vernomen, dat prinses Mar garet mogelijk binnenkort katholiek zal worden. Het blad zei, dat dit besluit niet j het gevolg zou zijn van „het ineen- i storten van haar romance' 'met kolo- i nel Peter Townsend. Zij zou na ver scheidene jaren van overweging tot dit besluit zijn gekomen, aldus dit blad. De „Daily News" zei, dat het be sluit van de prinses door de konink lijke familie zal worden bekendge maakt. De hertfcg van Norfolk zou „het geestelijke probleem" van de prinses persoonlijk hebben besproken met de Paus. Tijdens hun onderhoud op het Vaticaan verleden week dins dag. De hertog van Norfolk verklaarde zondag in Londen, in antwoord op vragen: „Dit is allemaal onzin. Ik had de Paus in 18 jaar niet gezien. Het was een beleeidheidsbezoek. Het heeft geen diepere betekenis". Functionarissen op het Vaticaan weigerden commentaar te geven op dit bericht. 't Was bar koud vannacht De temperatuur heeft in de afge lopen nacht bijzonder lage waarden bereikt. In Volkel in Oost-Brabant werd 25,8 graden Celsius vorst ge meten. Dit is slechts 1.6 gr. Celsius minder dan de laagste temperatuur op 27 januari 1942 te Winterswijk, die 27.4 gr. Celsius bedroeg en die de laagste temperatuur is die ooit in ons land is bepaald. In Den Helder daalde de tempera tuur tot 18 graden onder nul, een waarde als daar sedert het begin der waarnemingen in 1850 nooit eerder was voorgekomen. In De Bilt werd 21.6 graden vorst gemeten, een temperatuur die zolang daar waarnemingen zyn verricht, nooit eerder in februari was voorge komen en die slechts twee maal se dert het begin der waarnemingen in 1848 is overtroffen, namelijk op 21 jan. 1850 en op 27 jan. 1942 toen resp. 22.0 graden Celsius en 24.8 gr. Celsius werd genoteerd. HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND ZEER KOUD. Nevelig weer met enkele over- 5 drijvende wolkenvelden, maar vrijwel nergens sneeuw van be- tekenis. Zwakke tot matige wind uit f oostelijke richtingen. Opnieuw strenge tot zeer strenge vorst, f Korreltje Sleur is slavernij. 17 Febr.: zon op 7.55, onder 17.58; maan op 9.30, onder Hoogwaterstanden 17 Febr. v.m. 6.40; n.m. 6.55. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO sneeuw 10 KOPENHAGEN mist —17 AMSTERDAM licht bew. 17 ABERBEEN sneeuw 3 LONDEN BRUSSEL PARIJS BORDFAUX GRENOBLE BERLIJN sneeuw sneeuw sneeuw mist licht bew. sneeuw onbewolkt half bewolkt sneeuw onbewolkt half bewolkt nevel FRANKFORT zwaar bew. MüNOHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw sneeuw nevel onbewolkt -13 -14 - 5 - 9 - 9 -12

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1