American star IJstoerisme v star Niemeijer shag De Elfstedentocht in afwachting American Fraaie overwinningen van Jopie v. Alphen en Greetje Kraan te Arasterdam Voetbal in Siberische koude, maar alle wedstrijden gingen door MAANDAG 13 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Sneeuwval biedt vele zorgen Sinds zondagmiddag half vijf sneeuwt het in Leeuwarden en dat heeft de gezichten van de leden van de Elfstedencommissie aanvankelijk doen betrekken. Maar tijdens de in het bekende en knusse hotel „de Groene Weide" gehouden vergadering van het comité, die ook werd bij gewoond door de commissaris van de koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, werd de stemming weer veel optimistischer. Want uit alle delen van Friesland kreeg men op telefonische vragen geestdriftige antwoorden. „Wij zullen alles doen wat in ons vermogen ligt om de sneeuw op het Elfstedentra- ject te ruimen". Secretaris Cuperus bleef niettemin nog enigszins gereser veerd bij alle enthousiasme. „Van gemeentewege is ons overal alle me dewerking toegezegd", zo zeide hij, „maar wij zullen ongetwijfeld nog meer afhankelijk zijn van de bevol king en ik weet wel, dat iedere Fries in vuur en vlam komt, zodra de Elf stedentocht in het geding is, maar het is tegenwoordig niet zo heel gemak kelijk om over voldoende mankracht te beschikken. En bovendien kan de situatie voor het welslagen van onze onderneming nog kritieker worden, wanneer 't in de nacht vóór dinsdag of op de dinsdag van de tocht zelf sneeuwt Ik hoop daarom, dat ieder een voor de volle honderd procent helpt en blijft helpen, wanneer dit nodig is". Wat de belangstelling voor deze Elfstedentocht betreft kon de com missie moeilijk een voorspelling doen. De sneeuw zal ongetwijfeld iets tem perend werken op de deelname. In ieder geval is de toestand op het ogen blik wel zo, dat men gelooft dat de komende Elfstedentocht veel zwaar der zal zijn dan de vorige van 1954. Toen was het weer aan de vooravond ongunstig, maar veranderde het op de dag van de tocht zelf zeer sterk in gunstige zin. Er kan zich ook nu een verblijdende meteorologische veran dering voordoen, maar toch zal de kwaliteit van het ijs waarschijnlijk over het algemeen minder goed zijn dan in 1954. Er zal immers een deel van de scheuren en barsten door de sneeuw onzichtbaar blijven. De recordtijd van Jeen van den Berg (7 uur en 35 minuten) lijkt dan ook niet in gevaar te zullen ko men. Evenals andere jaren waarschu wen de organisatoren .de adspirant deelnemers tegen een al te grote lichtvaardigheid Wie niet volkomen gezond en uitstekend getraind is, moet zich niet in dit avontuur stor ten. Iedereen moet er zich van be wust zijn 'n tocht van 200 km. onder wisselende en onverwachte omstan digheden voor de boeg te hebben. De commissie kan wat dit betreft geen enkele verantwoordelijkheid nemen. Het komt aan op het gezond ver stand. de houding en ook wel op het technische inzidht van de deelne mer. Hij komt voor een bijzonder zware taak te staan. Evenals trouwens het Elfstedencomité zelf, dat in de loop der jaren wel veel leerde en te genwoordig over betere technische hulpmiddelen beschikt dan in vroe ger jaren, (het heeft lichtgevende verf voor het aangeven van de baan tijdens donker, er wordt motorisch geveegd en hier en daar met behulp van een jeep sneeuw geruimd) en toch staat men elke keer weer voor verrassingen. Nog geen sfeer De stemming in de Friese hoofd minst in de sfeer van de Elfsteden tocht getrokken. Op het niet geveegde ijs van de Noordersingel aan de voet van de Oldenhoeve, waar dinsdag het finishdoek zal wapperen, krioelde de Leeuwarder deugd en flaneerden de ouderen met overschoenen over de trottoirs, waarop triest het water uit de bomen druppelde. Later werden die wandelaars als witte poppen in de stuifsneeuw. In hotel de Groene Weide telde de gerant nog geen deel nemers tot zijn gasten. Wel hadden sommigen zich telefonisch willen aan melden, maar dat laten de reglemen ten niet toe. Iedereen moet zich in persoon komen opgeven. De eerste kandidaten worden hedenmorgen vroeg verwacht. De grote stroom zal pas in de namiddag en in de avond komen. Op deze zondagavond was er in de Groene Weide alleen nog een soort invasie van carnavalsgangers. Leden van de Leeuwarder voetbalvereniging „Met Kracht Vooruit" „MKV". die in hun koddige costuums van uiteenlo pende aard, bezit namen van de feest zalen van het hotel. Hun prins Car naval, een stoere blozende Fries, die zich op deze avond Makovitsch de derde liet noemen, en die zelf in de barre winter van 1929 de Elfste dentocht als toerrijder volbracht. („Al v/as het dan om tien uur 's^kvonds.wilde nog wel een prognose geven, alvorens het feest begon: „Voor mij is Jeen van den Berg de favoriet" zei Makovitsch de derde vanonder zijn enorme scharla ken steekhoed". En als hij het niet wint, dan geef ik de Brabander Aad de Koning een beste kans. Anton Huiskus is ook een prima rijder, maar ik geloof niet, dat hij in een race van 200 km. sterk genoeg is om „us Jeen" te bedreigen". Commissaris van de koningin wil weer mee rijden Mr. H. P. Linthorst Homan, com missaris van de koningin in de pro vincie Friesland, die in 1954 in gezel schap van minister S. L- Mansholt de Elfstedentocht volbracht, is van plan ook ditmaal weer zijn geluk te be proeven in de langste georganiseerde? schaatstocht ter wereld. Zim metgezel van de vorige keer zal hij echter moe ten missen. Want minister Mansholt is verhinderd in verband met zijn tpis naar India. Mr. Linthorst Homan, die zich uiteraard weer onder oe toerrij ders wil scharen, heeft thans niet minder dan vijf andere tochtgenoten Zaterdag is de uitslag bekend ge maakt van de vrijdag te Nieuwe Nie- dorp gehouden wedstrijden om het kampioenschappen van Nederland schoonrijden voor heren. Deze luidt: 1. en kampioen van Nederland: Vis ser uit Sohagen; 2. Hazelbaoh uit Gouda; 3. De Buyter uit Zaandam. Sneeuw is spelbreker geworden Oe dikke sneeuwlaag, die in de afge lopen nacht land en ijs met een dikte van 12 cm. overdekt heeft, is oorzaak geworden, dat alle tochten voorlopig zijn Jammer, want er stond een merentocht op hel programma tegen a.s. woensdag en een 90 km. merentocht voor wed strijdrijders tegen a.s. donderdag. Het is vanzelfsprekend ondoenlijk al die (jswegen sneeuwvrij te maken, zodat het bestuur van het Gewest Zuid Holland zich genoodzaakt ziet alle Meren-, Mo len- en Drie Provinciëntochten af te ge- Wassenaarder Vogels kampioen van Z.-Holland Op dé baan van de ijklub „Kralin gen" te Rotterdam, zijn gisteren wed strijden om het langebaankampioen- cchap van Zuid-Holland gefiouden. Winnaar werd Vogels uit Wassenaar. Hü won zowel de 1590 als de 5000 meter, terwijl hij op de 500 meter achter Kroon op de tweede plaats eindigde. Nico Olsthoorn kwam op de 500 meter ten val. Het eindklassement luidde: 1. Vo gels 155.220 punten; 2. Kroon 156.900 pnt.; 3. Olsthoorn 163.647 pnt.; 4. Erands 165.567 pnt.; 5. Alenburg 165.633 pnt. Mej. Meyer kampioene Te Zutphen zijn zaterdag en giste ren de wedstrijden om het kampioen schap van Nederland langebaan voor dames gehouden. Rie Meyer (Wormer) won de 500 meter (1.01.2) zowel als de 15C0 m. (3.07.6); mevr. M. C. van Stijn (Lisse) v/erd tweede op dc 1500 m. (3.16.1). Op de tweede dag heeft mej. Meyer de titel veroverd, door gisteren twee de te worden op de 1000 en op de 3000 meter. Het eindklassement is: l.R. Meyer 250.000; 2. I. Louwen (Amsterdam) 259.467; 3. M. K. van Styn 262.48»! 4. R. Ottenschot (Bentelo) 233.000; 5. S de Jong (Heerenveen) 273.75Q; 6. B. Walet (Leiden) 274.634. Op de banen van de Amsterdamse ijsklub zijn zaterdag nationale lange- baanwedstrijden gehouden om de Tjaarba-bokaal, die door Koeleman uit Ter Aar werd gewonnen. THEODOftOS NlïMtUERt- 6ft0mNGEM-B0tlftNP Rol zeil Uw Amerikaanse sigaret van American Star, gefabriceerd van 100 0/o import tabak, die geoogst werd op de beste plantages van Amerika. Het zijn in het afgelopen weekeinde goede dagen ge weest voor de ijssport. In het gehele land hebben zaterdag en gisteren honderdduizenden genoten van de ijspret, van wedstrijden en tochten. en liefhebsters alleen aange wezen op tochten, want offi ciële nationale baanwedstrij- den waren niet te vinden. Het Gewest Zuid Holland van de KNSB heeft evenwel voor duizenden de gelegen heid geboden het ij stoer isme te beoefenen middels de ver schillende merentochten, de altijd nog geliefde molentoch ten, de Drie Provinciëntoch ten en de tocht Bloemenstad Sleutelstad. aan de ijssport middels geor ganiseerd verband. Tussen haakjes: voor de organisato ren zelf, die zelf eveneens graag een tochtje zouden hebben gemaakt, een woord van lof voor hun bereidwil- risten! De deelname was dus over weldigend. Liefhebbers uit toen een laconiek: „Dan ko men we nog even!" Daarmee waren de tochten internationaal geworden, maar dat zouden ze toch ge weest zijn, want rond 't mid daguur meldden zich ook in Nederland woonachtige Engelsen, die de sensatie van de echte Hollandse ijswinter niet wilden missen. Overigens, dat moge waar zijn, dat men sterke benen moet hebben om 'n tocht van 8000 Deelnemers aan tochten rond Leiden van het Gewest Zuid Holland van de KNSB grootste contingent kwam uit toeristen en rond de start- de grote steden als Den Haag plaatsen,, hotel „Bellevue" en en Rotterdam en sommigen „'t Schuttershof" aan de zagen er niet tegen op uit Steenstraat en zaterdagmid- Den Haag per schaats te ko- dag nam de belangstelling men, om met 'n overstapje nog steeds toe om gisteren naar 'n Meren- of Molen- over het algemeen, land, uit Zuid-Limburg zo- weest. Dat was het verheu- lingscomité uit België met de gende en gelukkige resultaat, vraag: of de verschillende- want zij hebben twee dagen tochten doorgingen. Op het lad was zondagmiddag nog aller-hun hart kunnen ophalen bevestigd antwoord volgde 40 of 60 km. te ondernemen. We spraken een deelnemer, die minder sterk ter been was; een jongeman, die tot zijn 20e jaar met stokjes had gelopen en een verhoogde linkersteun onder de voet had van 1 cm., waarvan hij na een geslaagde operatie zo mogelijk afgekomen was, doch het linkerbeen bleef korter en krachteloos Deze jongeman was in 1942 met een Merentocht begonnen en gisteren was hij weer van de partij: even de 90 km.-Meren- tocht „nemen" en.... mon ter en welgemoed keerde hij in „Bellevue" terug.... Ook hier een woord van lof voor betoonde moed en doorzet tingsvermogen! Vanzelfsprekend bestond er voor de Meren- en Molen tochten de grootste belang stelling. voor de Drie Provin- ciëntocht waren er 500 gega digden, voor de tocht Bloe menstadSleutelstad bestond matige interesse. Het feit, dat de Wesfeinderplassen verre van ïnooi ijs hebben, was daaraan zeker niet vreemd. De 90 km.-meren tocht trok 350 deelnemers, die de tocht volbrachten en on der deze bevonden zich twee Leidse jongens, die deze tocht heus geen peuleschil tot 'n goed einde brachten: Kees van Kleef en Henk van Staden, beiden 14 jaar. Hul de! Tot laat in de avond is de regelingscommissie bezig ge weest de lopende zaken af te handelen en zich weer voor te bereiden op de komende dagen, teneinde alle liefheb bers van de nodige papieren trajectkaarten en stempel kaarten te voorzien, maar zoals hierboven reeds ge meld allemaal tevergeefs, want de dikke sneeuwlaag heeft thans roet in het ijs eten gegooid. P. Bekkering won 200 meter schoolslag De nationale zwemwedstrijden, welke te Amsterdam zijn georgani seerd door de z.v. „De Meeilwen" en A.P.G.S. mogen een succes genoemd worden. De Hilversumse trainer Jan Stender was met zijn Robbenkwartet, dat reeds zo menig succes in bin nen- en buitenland heeft behaald, naar Amsterdam getogen en ui|t Rotterdam waren onder meer de DRZ-zwemsters Jopie van Alphen en Joke dc Korte gekomen, terwijl ook Geertje Wielema, die weer regelmatig aan het trainen is, van de partij was. Klinkende namen dus, die reeds van te voren de veronderstelling wekten, dat strijd geleverd zou wor den. En er is gestreden op fraaie en sportieve wijze. Allereerst was er het belangrijke nummer 100 meter rug slag voor dames, waarin Nederlandse topzwemsters startten de RDZ-meisjes Jopie van Alphen en Joke de Korte, met tussen hen in, hun grote rivale, Geertje Wielema. Lenie de Nijs lag op baan twee, terwijl Ria de Vries en Alie Segaar op de buitenbanen van start gingen. Jopie van Alphen popelde om te water te gaan. Alles op alles wilde zij zetten om te zege vieren. De eerste 25 meter lagen de zwemsters vrij dich bij elkaar; na 50 meter vielen de buitenbaan-zwem sters reeds enigszins terug. Lenie de Nijs zwom vrijwel gelijk op met Geertje Wielema, die alle krachten inspande om de uitstekend zwem mende Jopie van Alphen bij te hou den. Joke dc Korte, de nationale kampioene, kon het tempo niet hou den en viel na 75 meter langzaam maar zeker terug en het was ten slotte Jopie van Alphen, die zich in een iprachtige eindspurt losmaakte van Geertje Wielema om met een voorsprong van 0.9 sec. als eerste te eindigen in 1 min. 13 sec. Geertje werd tweede (1.13,9) en Lenie de Nijs bezette een eervolle derde plaats (1.14,1). Joke de Korte was zichtbaar ontevreden met haar tijd, die haar een vierde plaats opleverde. Begrijpelijk overigens want de 1 min. 14.6 is voor haar maar matig. Een tweede nummer, waarin de spanning niet ontbrak was de 100 me ter vrije slag dames, waarin de nieu we wereldrecordhoudster op de 100 meter vlinderslag, de blonde Atie Voorbij, van start ging, nadat zij eerst van het publiek een hartelijke ovatie in ontvangst mocht nemen, evenals haar clubgenootje Mary Kok, die als pasgekozen „sportvrouw van het jaar" nog eens dank oogstte van het publiek voor haar prestaties. Het werd een mooie strijd, die door de prachtig soepel zwemmende Greetje Kraan één van de beste Robbentroeven werd gezwommen in 1 min. 7.3 sec. Atie Voodbij liet 0.3 sec. meer voor zich afdrukken en werd tweede. Het ZAR-zwemstertj e Hetty Bal kenende wist als derde nog vóór Mary Kok aan te tikken in 1 min. 9.2 sec. Voor Mary wezen de chronome ters 1.10.3 aan, waarmee zij de vier- plaats bezette. Bij de herennummers was het de 200 meter vrije slag, die na een for midabele eindspurt door de LZC- zwemmer de Jong werd gewonnen in 2 min. 14.4 sec„ nadat het lange tijd een nek-aan-nek race was geweest met Hoogveld en Pieters. De Neptu- nus-man kon echter het tempo niet volhouden en moest zelfs Pieters vóór laten gaan, die met 8.16.5 als tweede Inspecteur Joh. Pinkse van de Am sterdamse politiekapel feliciteert Greetje Kraan met haar prestatie, terwijl Atie Voorbij, die met 1.07.6 tweede werd, glimlachend toekijkt. aantikte. Voor Hoogveld werd 2.17.3 genoteerd. De 200 meter schoolslag bij de heren ging hoofdzakelijk tussen Bekkering en Koetse. Met 0.3 sec. verschil ze gevierde Bekkering (2.47.5) vóór Koetse (2.47.8). Derde werd. W. van Zijl (Sleutelstad) in 2.51. De jongste deelnemer op de 100 meter vlinderstart was de 14-jarige Bert Sitters van het IJ. Weliswaar eindigde hij als laatste van de zes deelnemers, maar hij gaf moedig partij. Winnaar werd op overtuigen de wijze de Nederlandse record houder Korteweg in 1 min. 9.1 sec. Smaling noteerde 1.12.4 en werd daardoor tweede, terwijl van Rooy met 1.14.1 als derde werd geklas seerd. De waterpolowedstrijd tussen het Nederlandse zevental en de oud-in ternationals eindigde in een 104 overwinning voor het Nederlands zevental, dat bij rust reeds met 42 voor stond. Erkend de beste!: VAN DE ENGELSE VELDEN Manchester United liep weer twee punten uit Siberische temperaturen hebben zaterdag de belangstelling voor het league-voetbal beperkt gehouden tot 600.000 toeschouwers. Op bevroren en met sneeuw bedekte velden zag men hier en daar lachwekkende ver toningen. Het was voor de spelers al moeilijk genceg op de been te blij ven er. het is begrijpelijk, dat de controle over de bal daarbij pas op de tweede plaats kwam. Vele keepers hadden trainingsbroeken aangetrok ken; voorspelers droegen handschoe nen en wapenden zich met extra- truien tegen de kou. Toch kon, in tegenstelling met vorige week, toen veertien wedstrijden moesten wor den afgelast, het gehele programma worden afgewerkt. Hoewel op som mige plaatsen op „ijsbanen" werd ge speeld, waren er maar weinig ver rassende uitslagen. Manchester United kwam wat ste viger op de bovenste plaats van de ranglijst der eerste divisie door met 20 van Luton te winnen. De jonge ploeg van de United staat thans met 40 punten niet minder dan zes pun ten boven Blackpool, dat ondanks, een 1O nederlaag tegen Cardiff zijn tweede plaats behield. Westbromwich, dat zijn laatste zes wedstrijden had gewonnen, verloor nu met 51 van Charlton. Het moest de derde pl?ats afstaan aan Wolver hampton Wanderers, dat Bolton gede cideerd met 42 versloeg en nu een puntentotaal van 33 heeft. In de tweede divisie vergrootte Sheffeild Wednesday zijn voorsprong als leider tot twee punten; dit ten koste van het onder aan de ranglijst bengelende Huil City (40). Door dat Bristol City en Leicester City beide faalden, klom Swansea van de vierde naar de tweede plaats. In de ontmoeting met Leeds United ver gaarde het een winstpunt. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Aston VillaArse nal 11; BurnleySheffield United 11; Cardiff CityBlackpool 10; Charton AthleticWest Bromwich Albion 51EvertonNewcastle United 0J; Luton TownManches ter United 02; Manchester City Chelsea 22; Preston Northend Huddersfield Town 12; Sunderland Portmout'h 42; Tottenham Hot- JOE LOUIS WIL EIGEN BOONTJES DOPPEN. Te Yuma in Arizona hebben drie kappers, een oud-bokser en 'n auto verkoper een fonds gesticht met de bedoeling ue oud-wereldkampioen zwaargewicht Joe Louis te helpen bij de betaling van zijn achterstallige in komstenbelasting. Louis het ft naar aanleiding hiervan verklaard, dat hij 'het gebaar op prijs stelde, mc.sr dat hij van mening is. dat hij zijn schulden zelf moet beta len. Hij had ai 45.000 dollar betaald, en aangeboden nog meer te storten. De zaak was nu in behandeling bij een tribunaal, dat zich speciaal met belastingaangelegenheden bez'g houdt Naar verluidt staat Joe Louis voor meer dan 1 mlUioen dollar aan belas tingschuld bij de fiscus in het krijt. In het steunfonds, dat enkele dagen geleden .verd gesticht, is tot nu toe 8 dollar gestort. spur—(Birmingham City 01; Wol verhampton WanderersBolton Wan derers 42. Tweede divisie: BarnsleyWest Ham United 11; Bristol Rovers- Lincoln City 30; BuryPort Vale 22; Doncaster RoversBlackburn Rovers 22; FulhamRotherham United 11; Leeds UnitedSwansea Town 22; MiddlesboroughBristol City 21; Notts County—Notting ham Forest 13; Plymouth Argyle Liverpool 40; Sheffield Wednes day—Hull City 41; Stoke CityLei cester City 2—0. EUROPESE TOERNOOI-BEKER. FC Milan in halve unale. De tweede v/edstryd tussen FC Mi lan en "Rapid (Wenen), die geleid werd door de Nederl. Horn, scheids rechter, en Schipper en Formanoy. grensrechter, geldend voor de kwart finales van het tournooi om de Euro pese voetbalbeker is gewonnen door Fc Milan met 72.,De ruststand was 3«1. Doordat de eerste ontmoeting tussen deze clubs, die op 18 januari te Wenen werd gespeeld, eindigde in een gelijk spel (11), heeft FC Mi lan zich geplaatst voor de halve fi nales van clit tournooi. MILITAIRE OEFENWEDSTRIJD AFGELAST De voetbalwedstrijd tussen het voorlopige militaire elftal en VUC, welke op woensdag a.s. zou worden gespeeld is wegens de weersomstan digheden afgelast. WIELRENNEN NEDERLANDSE RENNERS NAAR DE GIRO Kees Pellenaars is benaderd door de organisatoren van de Ronde van Italië in verband met deelneming van een Neder landse ploeg aan de Giro (19 mei t.m. 10 juni». Men stelt er in Italië prijs op, dat enkele gerenommeerde krachten zul len komen, zoals Wout Wagtmans. Jan Nolten en Daan de Groot. Pellenaars heeft hierin voorlopig toegestemd, met het voorbehoud, dat deze renners om streeks die tijd in goede vorm zullen steken. Wanneer dit niet het geval is. zal hij naar andere renners omzien. In ieder geval wil Pellenaars de ploeg, die in totaal uit zeven man zal bestaan, met vier jongere krachten aanvullen. Wie dat zullen zijn is op het ogenblik nog niet te zeggen. Wat de Ronde van Spanje aangaat '26 april t.m. 13 mei), het is niet waarschijn lijk. dat hieraan Nederlanders zullen deelnemen gezien het feit. dat het kam pioenschap van Nederland voor profs op de weg op 13 mei wordt gereden. Het ziet er dus niet naar uit, dat Wim van Est. die er zijn zinnen op gezet had. in de Ronde van Spanje zal kunnen rijden. DE ZESDAAGSE TE ANTWERPEN Zondagavond luidde de stand in de zesdaagse te Antwerpen: 1. Schulte— PetersDerksen (Ned.) 176 pnt.; op één ronde: 2. OckersPlattnerArnold (Belg.'Zwits./Austr.) 218 pnt.; op twee ronden: 2. KobletVon BürenBücher (Zwits.) 114 pnt.; op drie ronden: 4. SenfftlebenForliniGodeau (Fr.) 120 pnt.; op vijf ronden: 5. Van Steenbergen SevereynsRyckaert (Belg.) 138 pnt.; op zeven ronden: 6. Van Vliet—Van Est Wagtmans (Ned.) 109 pnt.; 7. Haan— PlantazLauwers (Ned./Belg.) 106 pnt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6