S)e Gekibe GoiUtat tt Lacoste verwelkomd met demonstraties in Algiers Prolesien van Franse ko'onisfen Sowjets helpen Egypte met atomen Lopen over de Sont Dc benden in Indonesië NECERSTUDEKTEN IN AMERIKA Belgische mijnramp kostte 8 mannen het leven De greep van de vorst in Europa Overdag minder koud Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13727 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPKNGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935. Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Eed afgelegd om altijd'in Afrika te blijven Robert Lacoste, die door premier Mollet is benoemd tot minister met zetel in Algiers, is vrijdagmiddag in Algiers aangekomen. Na de erewacht op het vliegveld van Algiers te hebben geïnspecteerd, begaf de minister zich per auto, begeleid door motorrijders, naar het zomerpaleis. Enige uren na de komst van Lacoste in Algiers moest de politie optreden tegen een menigte Franse kolonisten, die een verbod van de prefect van Algiers tot het houden van betogingen negerend, in het centrum van de stad waren samengestroomd om te protesteren tegen de voorgenomen her vormingspolitiek voor Algerije. WORSTELING MET POLITIE. Honderden politiemannen met hel men worstelden met de kolonisten, onder wie vele oud-strijders, die de tuin van het oorlogsgedenteken trachtten binnen te dringen. BALLONNET1 ES FR DRUVEN SOMS BALLONNEN boven Europa, grote en kleine. De kleine zijn progaganda-ballonne- tjes, die allerlei pamfletten bevatten, welke volgens de plannen moeten neerkomen achter het IJzeren Gor dijn. De grote zijn weerballons, welke gebruikt worden tot het verrichten van meteorologische waarnemingen. Moskou houdt niet van Westerse propaganda en is bovendien doods benauwd voor spionnage, zodat, het heftig misbaar is gaan maken en alle satellieten heeft opgetrommeld om gezamenlijk protestnota's te sturen naar het Westen. De „onafhankelijke" regerin- 0 gen hebben toevallig, alle het zelfde argument naar voren gebracht, nl. dat deze ballons gevaar opleveren voor de luchtvaart. De Oostduitsers zijn zelfs zover gegaan c.m erop te zinspelen, dat het wel eens zou kunnen gebeuren, dat het West- duitse - luchtverkeer naar West Ber lijn verboden zou moeten worden we gens ballonnengevaar .Deze vliegtui gen moeten n.l. een flinke strook ge bied overvliegen, dat aan Oosfc- Buitsland toebehoort. Nu schijnt het met dat gevaar voor de luchtvaart zo'n vaart niet zal lopen aangezien de propaganda-ballonnetjes te klein zijn om gevaar op te leveren en de weerballons te hoog stijgen (tot 7.000 meter), maar dit is danook niet anders dan een doorzichtig voorwend sel. Ofschoon de bedreiging met een vliegverbod over Oostduits grondge bied een zeer reël gevaar inhoudt. De Verenigde Staten, die de voor naamste boosdoeners zijn in deze kwestie, hebben danook niets beters weten te doen dan hun ballonnetjes voorlopig vast te houden en bakzeil te halen. De weerballons zullen ook zó opgelaten worden, dat zij niet over Sowjst-gebied kunnen afdrijven. An dere landen zijn blijkbaar niet zo bang dat er aan die ballons eens een automatisch kiektoestel zou kunnen hangen. De cowjets zijn er doodsbenauwd voor en dan vraagt men zich af, waarom eigenlijk. In elk geval is hgt wel duidelijk, dat er van het z.g. „Kom er is kijken"-plan van Eisen hower (vrij vliegen over eikaars grondgebied) niet veel terecht zal komen en dat het wantrouwen jegens de Russische vredelievende verzeke ringen voorlopig niet verminderen zal. Betogers met Franse vlaggen klommen over de hekken rondom het gedenkteken. Er ontstond een vuistgevecht met de politie, die daar- op haar gummiknuppels trok. Enke le demonstranten werden gearres teerd. De komst van elke nieuwe vrachtauto met politieversterkingen werd begroet met kreten als „Mol let aan de galg", „Mollet ga naar huis" en „Lang leve Algerije". Het gelukte de betogers, wier aan tal door de politie op vijfduizend is geschat, in stromende regen de hek ken te forceren. Een aantal burge meesters van Algerijnse plaatsen i zouden zich onder de demonstranten bevonden hebben. Hoewel honderden politiemannen alle toegangen tot het plein van het gedenkteken hadden afgesloten, werd in de verwarring een groep burgemeesters met sjer- J pen in de Franse driekleur, samen met enkele demonstranten, tot het gedeneteken toegelaten. Na een kranslegging zwoeren zij de eed, „Als Fransen te zulten leven en ster ven op Algerijse boodem, die voor altijd Frans is". De betogers buiten de hekken jouwden, toen de politie de mem'gte belette aan de plechtig heid deel te nemen. Kort voor het begin van de demon- I stratie werd het hoofdkwartier va-n I de organisatie van oud-strijders door j militairen omsingeld. Het gebouw bleek evenwel verlaten te zijn. Ongeveer negen op de tien Euro- Dit is Robert Lacoste, gefotografeerd in zijn werkkamer op het ministerie van Economische Zaken in Parijs, kort nadat bekend geworden was, dat hij dcor premier Guy Mollet was bencemd tot ministerpresident in Al giers, als opvolger vin de Franse ge neraal George Catroux, die op ver zoek van c"e premier zijn ontslag nam nog voor dat hij in Algiers was ge weest. Lacoste, die tot beden toe mi nister van Economische Zaken was in Frankrijk, heeft diverse ministerspos. ten bezet en werd kortgeleden ver kozen tct vïce-voerzitter van de Franse Nationale Vergadering. pese winkels en zaken in Algiers wa ren vrijdagmiddag gesloten als ant woord op een stakingsoproep. Premier Mollet die aanvankelijk vrijdagavond naar Frankrijk zou te rugkeren rugkeren, heeft zijn vertrek tot zondag uitgesteld, waardoor hij nog in de gelegenheid is een bezoek te brengen aan het „front" in het Aures-gebergte, waar z'ch 200.000 man Franse troepen bevinden. Russische adviezen De Sowjet-Unie zal aan Egypte technische en wetenschappelijke hulp verlenen bij het oprichten van een atoomlaboratorium in Caïro. De Russische deskundigen zullen naar Egypte gaan om advies te geven bij het opstellen van plannen voor het laboratorium en de houw ervan. In de Sowjet-Uni" zullen Egyptische deskundigen opgeleid worden, meldt radio-Moskou. De Egyptische delegatie, die in Mos kou ae overeenkomst voor deze hulp heeft gesloten, is vrijdag naai Caïro vertrokken. Het laboratorium is bestemd voor onderzoek op het gebied van vreed zaam gebruik van atoomenergie. De Sowjet-Unie 2al de nodige uitrusting an instrumenten leveren. De bekendmaking komt 24 uur na- dat premier -Nasser van Egypte een Westelijke ltraing van 200 miljoen dollar van de Wereldbank voor de I bouw van de dam bij Assoean in de Nijl had aanvaard. Het was de eer ste aankondiging van een formele I overeenkomst over Russische hulp op atoom pebied aan een niet-oómmunis- tisch land. De overeenkomst voorziet ook in levering van Russische uitrusting voor geologisch onderzoek aan Egypte. Op enige plaatsen in de Sont is het ijs zo dik, dat het gisteren mogeL'jk was te voet van Denemarken naar Zweden v.v. te gaan. Ongeveer vijftig schepen «zitten in de Sont in het ijs vast en verschei dene honderden in de Deense vaarwa teren. Alle beschikbare Deense ijs- brekers zijn gemobiliseerd om althans de belangrijkste verbindingen open te houden. De veerverbindingen tussen Kopenhagen en Malmö kan alleen met grote boten onderhouden wor den. De scheepsverbindingen van De. nemarken naar Landskrona in Zwe den zijn gestaakt. In Denemarken zijn in de afgelopen nacht temperaturen tussen twaalf en twintig graden onder nul gemeten. Vijftig bendeleden zijn gedood en twee zijn gevangen genomen bij een militaire zuiveringsactie in Zuid- Celebes. Benden van de Darul Islam worden nog in het begrachtige binnenland van het eiland vervolgd. Zij hadden 800 huizen in de districten Pare-Pare en Lipukasi in brand gestoken, waar door 5.000 inwoners dakloos werden en voor ca. 4 miljoen rupiahs schade berokkend werd. In Atjeh hebben speciale politie- troepen bij een hardnekkig gevecht, dat zes. uur duurde, acht bendeleden gedood. Poujadisten worden uitgekamd De Franse Nationale Vergadering heeft vrijdag wederom de verkiezing van een Poujadist ongeldig verklaard. Met 226 tegen 176 stemmen gaf de vergadering als haar oerdeel te ken nen, dat de zetel van het departement Charente Maritime niet aan de Pou- jedist Armandon, doch aan de socialist Faraud toekomt. Dinsdag j.l. had de Poujadist Ba- ryelon uit het departement Bouches- du-Rhóne op dezelfde wyze zijn zetel verloren. De Nationale Vergadering moet zich nog uitspreken over de gel digheid van de verkiezing van nog tien Poujadisten. Het verwijt aan het adres van Poujade en de zijnen is, dat zij zioh niet gehouden hebben aan de bepalingen betreffende lystverbir»- dingen by verkiezingen. De fractie van de Poujadisten telde aanvankelijk 52 leden. In het nummer van 17 december 1955 van de „Nation", een bekend Amerikaans weekblad op liberale grondslag, deelt dr. Guy B. Johnson, professor in de sociologie en anthro pologic aan de universiteit van Noord- Carolina, mede dat aan ongeveer 125 hogescholen en universiteiten in het zuidelijk deel van de Verenigde Sta ten, die vroeger uitsluitend voor blan ke studenten toegankelijk waren, thans ook negers worden toegelaten en dat hun aantal momenteel onge veer 2.000 bedraagt. Ongeveer de helft van de neger studenten, die aan deze instellingen van hoger onderwijs in het zuiden college lopen, ontvangen financiële steun uit staatsbonden, de overigen bezoeken door particulieren gesteun, de instellingen of die, welke door ver- Een der slachtoffers van de ramp in de kolenmn „Roeu dn Cceur" in het he nlaa's e Quiveg^on wordt deer leden vrn een red ings^loe-1' weggedragen. Acht nrhrwerkers verloreh bij dit ongeluk, dat ontstond door dat een hoeveelheid mijngas een kolenmassa meesleepte, het leven. Sneeuwtunnel bevrijdde bejaarde Italianen Iloe hard het wel wintert in Ita'ië, dat op het ogenblik zijn koudste dagen van deze eeuw beleeft, toont deze foto, gemaakt in de uitlopers van het Abruzzen-gebergte in de buurt van Rome. Een van de redders die een tun nel door de sneeuw hebben gegraven naar een huis'e cat op de top van een heuvel volkomen was ingesneeuwd, strekt de hand uit naar de twee be jaarde bewoners, die langs deze weg uit de zolderverdieping van hun wo ning stapten. Alom hebben stormen de sneeuw tot ongekende hoogten op gejaagd, waardoor dorpen en steden werden geïsoleerd, mensen om het le ven kwamen en vervoermiddelen, waaronder bussen, volkomen zoek ge- rr. akten. schillende kerkgenootschappen in het leven worden gehouden. In 1953 werden op vrijwel alle zui delijke staatsuniversiteiten negers toegelaten. (Hierop waren 5 uitzonde ringen, t.w. de universiteiten van Alabama, Florida, Georgia, Mississip. pi en Zuid-Carolina). De relletjes aan de universiteit van Alabama in de afgelopen week waren het gevolg van de toelating van de eerste neger- studente. Mensen bevroren De teruggekeerde koude heeft op nieuw slachtoffers geëist. In West- Duitsland. waar het kwik vrijdag daalde tot min 32 graden Celsius, zijn zeker drie mensen om het leven ge komen. Vele moesten met ernstige bevriezing van ledematen in zieken huizen worden opgenomen. De scheepvaart op de Rr'n boven Bingen is zo goed als gestremd. In Italië is opnieuw veel sneeuw gevallen. In de Abruzzen zijn hon derden plaatsen geïsoleerd.. De be voorrading levert grote moeilijkhe den op, doordat troepen hongerige wolven de bergen onveilig maken. Herders moeten in felle sneeuwstor men ware veldslagen leveren om hun kudden tegen de wolven te bescher men. In Rome deden zich in 24 uur tijds 350 verkeersongevallen voor als gevolgd van ijzel. In Triest, waar don derdagnacht en vrijdagochtend een zware sneeuwstorm woedde, zijn 30 slachtoffers van verkeersongelukken, veroorzaakt door het slechte weer, in ziekenhuizen opgenomen. In Zuid- Italië zijn honderden dorpen reeds acht dagen geïsoleerd door. zware sneeuwstormen. Zij moeten door vliegtuigen bevoorraad worden. In Parijs vroor het vrijdag twaalf graden, Op het vliegveld Orly on dervond- het luchtverkeer vertraging, de vliegvelden van Nice en Marseille moesten gesloten worden. In Monte Carlo ligt 40 cm sneeuw. InWenen reden vrijdag bijna geen particuliere auto's. In de Tiroolse Al pen trekken troepen herten langs de hoofdwegen, op zoek naar voedsel. Het waterverloop van de Donau wordt ernstig bedreigd door ijs, dat zich over een afstand van 18 km. heeft gevormd boven de krachtcen trale van Jochenstein. Op Hongaars gebied heeft zich over een afstand van 200 km. pakijs in de Donau ge vormd. In Zwitserland is vrijdag het eerste slachtoffer v?n de nieuwe koudegolf gevallen. Het was een voetganger, die doodgevroren werd gevonden by een landweg nabij Lausanne. De tem peratuur daalde vrijdag in Lausanne tot min 24 graden Celsius. In Griekenland helpen drie vlieg tuigen van de Amerikaanse lucht macht bij de bevoorrading van inge sneeuwde dorpen in de Peloponnesus. Ook de scheepvaart ondervindt gro te hinder van stormen en koude. In Deense havens zijn meer dan 100 schepen ingevroren. De Botnische Golf is dichtgevroren; ook de haven van Helsinki loopt gevaar. De grote kou duurde ook afgelopen 24 uur in vrijwel geheel Europa voort. In de afgelopen nacht kwamen op vele plaatsen weer zeer lage tem peraturen voor. In Zweden en Fin land vroor het hier en daar meer dan 33 graden. In Duitsland, Polen en Tsjeeho-Slowakije 20 tot 30 graden. In ons land, België en Frankrijk over het algemeen 10 tot 15 gradén. De koude breidde zich verder naar het zuidwesten uit. In Madrid daalde het kwik tot iets beneden 5 graden onder nul, terwijl zelfs op de Balearen 6 graden vorst voorkwam na sneeuw val In Noord-Scandinavië werd het vorstgebied echter aangetast door een tamelijk actieve depressie, welke in zuidelijke richting beweegt. Deze bracht langs de kust van Noorwegen t';: del ijk dooi ma;r de noordenwin den voeten opnieuw koudere lucht aan, waarin sneeuwbuien voorkomen. Dit storingsgebied zal zich zondag over Denemarken in de richting van ons land uitbreiden en de kans op sneeuw groter doen worden. Gedu rende de nacht zal op de meeste plaat sen tijdens afnemende wind oonieuv strenge vorst voorkomen. Morger overdag loopt de tenv^rat"ur v<*ora' ir. de kustprovincie t,;d°l:ik oo. ma?r Waap«~hynlijk zal het niet tot dooi komen. HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER WIND. Heldere nacht met op de mees te plaatsen strenge vorst, mor gen overdag meer bevolking met voornamelijk in het noorden van het land plaatselijk enige sneeuw en tijdelijk afnemende vorst. Matige tot zwakke wind, aanvan kelijk noordoostelijk, later ver anderlijk. 12 Febr. v.m. 4.05; n.m. 3.15. 13 Febr. v.m. 4.40, n.m. 4.45. Hoogwaterstanden 12 Febr. zon op 8.05, onder 17.49; maan op 7.49, onder 18.56. 13 Febr. zon op 8.03, onder 17.50; maan op 8.08, onder 20.06. Het weer in Europa HET 3INKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO INNSBRUCK WFN^N ROME mist —33 gr. geheel bew. 17 zwaar bew. 17 onbew. 16 sneeuw 2 onbew. 3 zwaar bew. 5 onbew. 10 onbew.11„ onbew..11 sneeuw 8 geheel bew. 15 half bew. 3 onbew. 19 onbew. 15 sneeuw —18 sneeuw 19 geheel bew. 16 geheel bew. 7 geheel bew. 24 sneeuw —15 nevel 4 Korreltje Velen bouwen casteelen in de lucht, die peen bo*»ren«ehriron op 't zand en zouden kunnen zetten. G. Gezelle.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1