y ASPRO' DUIZENDEN DEDEN MIN. DONKER UITGELEIDE voor U, moeder Staatsspoorgreep van cariuvals- (blind)gangers liep d:od in cel beschermt Uw gezin Rundveestapel is iets verminderd HAMEAGELEI Maastrichts burgervader kreeg anti-dierlijke orde Gedurende 26 jaar droeg hij blijmoedig het lijden DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 H<»rr1<>nkinf>on in igenwoordig de socialistische, katho- liiWlUCllnill, ell 111 I lieke en christelijk historische minis- R'Ham <>n ters- Ds anti-revolutonaire bewinds- toltrVCiillieden zijn in het buitenland. Acht sprekers o.w. de minister-president, Een lange stoet heeft gistermiddag 1 dr. Drees, herdachten de bewindsman. overschot ^van'^mini'ster ^Donker^op j Wpsterveld werd verast morgens een P.v.d.A.-bijeenkomst. Het orgel Tnde aula van het crJ-°P het P°dium- stond d« .baar' °°k matorium speelde een bewerking van De foto geeft een overzicht van de frrote aula van het crematorium, ter wijl de Nederlandse premier dr. W. Drees aan het woord is. In het mid den van het podium de baar. 't socialistisch lied „Aan de strijders", terwijl de kist, die met de vlag van de partij van de arbeid was gedekt langzaam omlaag zakte. Duizenden stonden in Rotterdam, de stad waar mr. Leendert Antonie Donker leefde en werkte langs de wegen om de stoet gade te slaan en honderden gingen in extra treinen mee naar Wester veld. De regering was op Wester veld offi cieel vertegenwoordigd door mr. J. H. L. J. baron Sweers de Landas Wy- borgh, kamerheer van de koningin, die in de stoet naast mevr. Donker liep. De koningin en prins Bernhard zonden een krans. Voorts waren te- I hier voerden vele sprekers het woord. Het Rotterdams Philharmonisch or kest zorgde voor stemmige muziek. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, hechtte na-wezig. mens de gemeente voor het stadhuis een krans aan de baar. Bij de herden king in de Rotterdamse schouwburg waren prof. Romme, pater Beaufort, lid van de eerste kamer en mr. van Doorn, voorzitter van de K.V.P. aan- Prinses Wilhelmina heeft gistermid Lapkea* gieren, brullen Stationschef en reiziger gemolesteerd Vier Wmtnrgse „camavals rcnu- om een dankbetuiging voor te lezen blike'ncn" hebben woensdagmiddag aan hun voornemen gevolg gegeven dag een niet-officieel bezoek gebracht om prins carnaval te Maastricht een -trein aan te bieden voor het onder houden van een dfenst Maastricht Hasselt. De rep ïblikeinen" namen op het station te Roermond een trein „in beslag" voor een reis naar Maas tricht. Zij sloten de stationschef van Roer mond in zijn kantoor op en een der reizigers, die zich weerspannig be toonde, werd op zijn plaats in de coupé vastgeketend. De trein met de gemaskerde „treinrovers" reed naar Maastricht waar de trein, volgens af spraak, werd aangeboden aan prins carnaval van Maastricht. aan Hilversum. Zij bezichtigde in de burgerzaal van het raadhuis de ten- toonsteling van de geschenken die de koningin en de prins zijn aangebo den tijdens hun bezoek aan Suriname ine en de Nederlandse Antillen. VERKIEZINGSRAAD K.V.P. De verkiezingsaad van de K.V.P. zal op 17 en 18 februari in het jaarbeursgebouw te Utrecht in ver gadering bijeen komen ter vaststel ling van de kandidatenlijsten van deze partij, zoals die zullen worden voorgelegd voor de 25 Maart te hou den groslijststemming. De verkie- zingsraad zal tevens een aantal van van prinses Beatrix voor de geluk wensen die de Maastrichtse carna valsprins en zijn raad van elf aan de prinses hadden gezonden met haar achttiende verjaardag, van dit samenzijn gebruik gemaakt Met 'ASPRO' in huis kan iedere huismoeder zo veel 'van die dagelijks voorkomende aandoeningen bestrijden. Een dreigende verkoudheid, een opkomen de griep of koorts, hoofdpijn of keel pijn vlug twee 'ASPRO' tabletten ingenomen met wat water of met een hete drank en weldra is de pijn verdwe nen, of de koorts gezakt. Zorg daarom, dat U altijd *ASPRO' in huis heeft. Dodelijke dampen in een textielfabriek? Twee steil gevallen In Enschede wordt een diepgaand onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de dood van de heren J. II. J. Krusel en H. G. J. Ipskamp, belden uit Enschede, die respectievelijk als baas en als arbeider werkzaam wa ren op een afdeling van een textiel fabriek te Enschede. Daar wordt een bepaald soort ga ren behandeld met een chemische stof, welke mogelijk voor de gezond heid schadelijke bestanddelen bevat. Het inhaleren van deze dampen zou op den duur ernstige schade kunnen berokkenen aan de aldaar werkzame personen. De mensen die op deze afdeling werken, klagen over duizeligheid, misselijkheid en slaperigheid. Na de dood van de heer Krusel heeft de arbeidsinspectie tezamen met de be- crijfsgeneeskundige dienst een on derzoek ingesteld, waarna enkele verbeteringen op deze afdeling zijn aangebracht. Het personeel wordt sedert enige tijd onder voortdurende medische controle gehouden. Het be drijf neemt thans proeven met andere middelen. De rijksverzekeringsbank heeft beide gevallen in onderzoek*, op de stoffelijke overschotten is sectie erricht. De Nederlandse rundveestapel is 1.448.509 stuks in december van het in het afgelopen jaar verminderd, al- afgelopen jaar, aidas het C.B.S. dus blijkt uit de uitkomsten van de I De varkensstapel gaf in tegen in december 1955 gehouden land-stelling tot de rundveestapel een bouwtelling. De totale rundveestapel belangrijke uitbreiding te zien en wel zeker voorbe de voorlopig aangewezen kandidaten houd het geschenk en nauwelijks was omvatte nl. in december 2.712.823 stuks rundvee, tegen 2.799.607 stuks in december 1954. De belangrijkste carnavalsprins groep bij het rundvee,t.w. de melk- een definitieve plaats op de in te dienen officiële kandidatenlijsten ge ven. Anton van Duinkerken, schrijver van „De Verdediging van Carnaval" zal zondagmiddag tijdens een verga dering van de grote racd van de ..Stichting vastenavond", welke in de Markiszenzaal van het Bergen oip Zoomse stadhuis w;ordt gehouden, een betoog houden over „elf keer gek doen en oe eigen zijn"; dit naar aan leiding van de elfde caranvalsviering welke door de huidige stichting is voorbereid. Op deze vergadering zijn ook alle voorzitters van de vasten avondverenigingen uitgenodigd. de overdracht geschied, of leden van de recherche van de spoorwegen maakten een einde aan het „grapje" door de vier „republikeinen" in ar rest te stellen. Later werden de ar restanten op het Vrijthof bevrijd en in triomf naar de Momustempel overbracht. Daar heeft prins Victor gerecipieerd voor een aantal belang stellenden. De ceremoniemeester van de carna valsvereniging „de tempeleers" heeft maakt ruwe handen In één nacht gaaf an zacht Advertentie. kalfkocien, verminderde van 1.482.055 stuks in december 1954 tot Amor beschoot het bejaardencentrum De kerk van Vleuten was gister morgen tot de laatste plaats bezet, toen door het middenpad de heer Lexmond en mejuffrouw Schwarze naar het altaar schreden, waar zij voor de pastoor zwoeren elkaar hun levenlang trouw te zullen blijven in lief en leed. Na de huwelijksinzegening werd de bruiloft gevierd in het bejaarden centrum van Vleuten, waar de 77-ja- rige bruidegom zijn 74-jarig bruid had leren kennen. De Maastrichter burgervader, baron Michiels von Kessenich heeft van de Akense carnavalsvereniging 1859 de orde „Tegen dierlijke ernst", ontvangen. Dit was zijn beloning voor het feit, dat hij een door de miHt-ire auto riteiten als oefenterrein gebruikt voetbalveld weer voor de vereniging terug wist te verkrijgen. Op de foto zien we links de burgemeester, die de orde ontvangt uit handen van Jacques Koenigstein. van 2.330.806 in december 1954 tot 2.447.707 in december 1955. De groot ste groep nl. de mestvarkens, steeg van 1.121.138 tot 1.222.614 stuks. Het aantal hoenders in ons land be liep in december jl. 21.104.000, tegen 20.202.000 in desember 1954. Hiervan waren 13.241.000 (v.j. 12.990.000) jon ge hennen. Het aantal eenden bedroeg in december jl. evenals in decem ber 1954 412.000 stuks. Diploma voor 14 magnetiseurs Onder toezicht Van arisen De „commissie voor onderzoek naar paranormale begaafdheid" te Utrecht zal op 18 februari aan 14 z g. para normale genezers (magnetiseurs) een „bewijs van genezend vermogen" uit reiken op grond van een onderzoek, PASTOOR C. J. HESPt In, de ouderdom van bijna 65 jaar is gisteren in het St. Elisabeth zie kenhuis te Leiden na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten, na een zeer ernstige opera'ie overleden pastoor C. J. Hesp, sinds 16 oktober 1936 pas'.oor van Katwijk. Pastoor Hesp was geboren te Am sterdam op 19 sept. 1891 en pries ter gewijd 15 aug. 1916. Na kapelaan geweest te zijn te Nootdorp, Purme- rend en Overschie werd hij op 30 januari 1925 benoemd tot kapelaan te Noordwijk, waar hij op 15 febr. 1929 onder zeer warme belangstel ling zijn 1214-jarig priesterschap mocht vieren. altijd klaar met zijn gedegen advie zen en wijze raadgevingen en dan altijd in de goede stemming. En dan te weten dat pastoor Hesp al gedurende 26 jaar behept was met een ongeneeselijke kwaal aan het lichaam waardoor hij in zijn qver werd belemmerd om welke hem zo nu en dan noodzaakte zijn werk, dat hem zó lief was aan anderen over te dragen. Maar dit kruis droeg hij in lijd zaamheid omdat hij wist dat God hem dit had opgelegd en Hij hem hierin zou sterken met Zijn genade en zou steunen met Zijn kraciht. Maar deze kwaal was het die hei was kapelaan Hesp een beminde persoonlijkheid. Hierna was kapelaan Hesp con rector aan het SU Franciscuszieken- huis te Rotterdam en daarna rector aan het Ziekenhuis te Dordrecht, waar hij zijn geestelijke arbeid ver dat deze commissie gedurende ruim richtte tot 15 oktober 1936. twee jaar naar de praktische resulta-1 Op die datum werd hij benoemd ten van een aantal dezer genezers tot pasloor te Katwijk a. d. Rijn als heeft verricht. opvolger van pasoor J. P. Buys die Behalve een aantal dwingende thans pastoor te Wassenaar, St. Wil- voorschriften, stelde de commissie librord, is. aan de candidaten o.m. de voor waarde, dat geen geneesmiddelen aan de behandelende patiënten moch ten worden verstrekt of geadviseerd en dat iedere behandelde patiënt eerst een arts moest hefoben geraad pleegd Het is de tweede keer al, dat de commissie overgaat tot het toekennen en uitreiken van dergelijke bewij zen van genezend vermogen. In fe bruari van 1955 ontvingen elf magne tiseurs een dergelijk bewijs. De plechtigheid zal geschieden in het gebouw vcor kunsten en weten schappen te Utrecht en is op aanvraag voor belangstellende toegankelijk. Het woord zal worden gevoerd door mr. A. van Doorninck, advocaat en notaris te Deventer, die de te di plomeren genezers tevens een gelofte zal afnemen. Ook een der artsen der commissie zal op deze bijeenkomst het woord voei-en. KOLENDAMPVERGIFTIGING De 74-jarige mevr. Van Leeuwen uit de Hagastraat te Schiedam is gisternacht overleden aan de gevol gen van een kolendampvergiftiging. Haar 76-jarige echtgenoot is ter ver pleging opgenomen in de dr. Nolet- stichting. Reeds gisteravond hadden drie be zoekers van het echtpaar zich niet goed gevoeld. Blijkbaar hing toen reeds de kolendamp in de kamer. Vooral bij de jeugdorganisaties - *en slotte „te vroeg" van de parochie - heeft weggenomen. In zijn onvermoede ijver voor het huis van God heeft hij het inwendi ge der kerk meer en meer kunnen verfraaien. We willen hiervan o.a. noemen het altaarzilver en paramen ten, de kerkramen in het priester koor van de Maastrichtse glazenier Hub. Levigne, de drie nieuwe klok ken in de toren, gekomen in de plaats van de geroofde klok door de bezetters, een aantal nieuwe banken in de kerk waardoor het getal plaat sen n:et onaanzienlijk werd uitge breid, het verplaatsen van de preek stoel van het middenschio naar vóór in de kerk, een grote verbetering. Plannen waren al gemaakt om het aantal gebrandschilderde ramen uit te breiden. Dit zou plaats hebben bij het 40-jarig priesterfeest, dat oostoor 15 aug. a.s. hooote te vieren. Ook een nieuwe preekstoel stond 00 het pro gram. Pastoor heeft dit feest, dat een geweldig feest beloofde te worden, niet mogen beleven. Nu rest binnen enkele dagen zijn stoffelijk overschot in het graf om daar af te wachten het uur der eeuwige opstand'ne. oDdat alsdan ook zijn lichaam vanuit het kerkhof zal overgaan naar Gods eeuwige lustho ven. Met Vondel, die pastoor zelf zo gaarne citeerde, zouden we kunnen zeggen: „Hij liet de grafworm lu'tel soijs, zijn. z;el zocht God in 't Para dijs" Dat hij rustt in vrede Op zondag 18 oktober d.a.v. werd pastoor geïnstalleerd door nu wijlen deken Homulle Zijn 25-jarig priesterschap werd met veel luister gevierd in onze pa rochie op 15 aug. 1941 Op 24 april 1949 vierde pastoor Hesp zijn 1214-jarig herderschap over onze parochie. Uit de algemene belangstelling bleek ook toen, welk een goede en beminnelijke herder pastoor Hesp was. Het is nu bijna 20 jaar dat pastoor Hesp de parochie bestuurt. Ten tijde van zyn intrede, in 1936, drukte de crisis van die jaren ook op zijn nieu we parochie, doch de bemoedigende en troostvolle woorden, daarbij ge voegd zijn rustig optreden en fijne manier van zeggen, schiepen steeds een goede sfeer Ook in de oorlogsjaren 19401945 die de parochie, we mogen wel zeg gen zo gezegend doorleefd heeft, was het pastoor Hesp aan wie de paro chianen zoveel te danken hadden om zijn. wijs bestuursbeleid In het verenigingsleven hij was de geestelijk adviseur van diverse organisaties was hij vooral in ver gaderingen de onnavolgbare om zijn humoristische en schalkse wijze van spreken. In de pastorie was hij altijd even gastvrij, stond hij voor ieder en echtpaar aantrof in de woonkamer. WÊÊÊÊÊHÊÊÊJ^B De vrouw was reeds overleden. De Toen vanochtend bij het bellen niet agent heeft de man door het toe- werd opengedaan, waarschuwde de passen van kunstmatige ademhaling buren een agent van politie, die het j in leven kunnen houden. De Metten worden gezongen zen dag 12 febr. des avonds te 7 uur. De Lauden maandag 13 febr. te half 10 waarna de plechtige Uitvaartdienst om 10 uur in de parochiekerk van St. Jan de Doper te Katwijk a. d. Rijn. Hierop volgt de begrafenis in het priestergraf op het R.K. Kerk hof aldaar. Zolang nog geen bisschop van Rot terdam is benoemd valt aan te nemen, dat er géén nieuwe pastoor van Kat wijk zal worden benoemd, maar een deservitor, d.w.z. een waarnemend pastoor, die later zijn officiële benoe ming zou kunnen ontvangen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5