S)e CetdóeSoti/^orit ZONNIGE SFEER VAN GENEVE WEER VERSOMBERD Een geschillenregeling blijkt zeer moeilijk te zijn Zes Britse straaljagers lege ijk vsronge ukt Wat wij kunnen doen met atoomprojectielen Mijnramp in België Eisenhower stelt verruiming van immigratie voor DONDERDAG 9 FEBRUARI 195G 47ste JAARGANG No. 13725 Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROÜZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935. Redaclie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties:" 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Spook van internationale rechten De eerste dag, waarop de Nederlandse en Indonesische delegaties officieel zijn begonnen met de hervatting van de op 7 januari afgebroken conferentie, is vrijwel geheel besteed aan de besprekingen van een geschillenregeling tussen beide landen, en in de loop van de dag is duidelijk gebleken, dat het opstellen van een dergelijke regeling, die in de plaats zal moeten komen van het uniehof van arbitrage en de overige regelingen, waartoe werd besloten op de R.T.C. van 1949, een zeer moeilijk punt is. VAN GROOT BELANG. js verwaoh,eu. dat dit puut In Nederlandse delegatiekringen™ndaaS weer he' heilrijkste on- 5 derwerp van bespreking zal zijn. kon woensdag worden vernomen, Overigens kan niet worden ontkend, dat voor Nederland een goede ge- j dat gisteren duidelijk merkbaar de „spionage-opzet" blijkt, aldus de klacht Er worden drie gevallen ge noemd, waarbij ballons bij het neer komen ontploften. Daardoor werden bij elkaar vijftien mensen gewond en een aantal huizen beschadigd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdagavond bekend gemaakt dat, in afwachting van 'n na der onderzoek, het oplaten van Ame rikaanse weerballons in West-Duits- land en Turkije zal worden stop gezet. Dieekmann, de voorzitter van de Oostduitse Volkskamer, heeft woens- Acht Britse straaljagers van liet dag laten doorschemeren, dat het type „Hawker Hunter" zijn woen-dag 1 luchtverkeer tussen West-Duitsland door brandstofgebrek in moellijkhe- j en West-Berlijn zal worden getroffen den gekomen. I als de Amerikanen niet ophouden j met het zenden van „spionageballons" Zij hadden wegens slecht weer op- J boven Oostduits gebied. Het weste dracht gekregen op een ander vlieg-lijke luchtverkeer naar Berlijn leidt veld te landen, maar de afstand ni. door het luchtruim van de Oost- bleek te ver. Slechts twee piloten duitse democratische republiek, slaagden er in een normale landing te maken. Vier jagers stortten neer, waarvan drie brandend, nadat de pi loten eruit gesprongen waren. Twee T 4.1 toestellen verongelukten bij de lan-1 OÜ00U W 111 JLCcllt0 dingspoging. Zij zijn alle zes in het sohillenregeling een zaak van groot belang moet worden geacht. Het schijnt echter, dat de Ne- landse delegatie bereid is gebleken, de geschillenregeling tussen beide landen te beperken tot het financieel- economisch terrein. Van Nederland se zijde wordt dit reeds een belang rijke beperking geacht. Anderzijds echter dient deze beperkte regeling naar Nederlandse opvattingen een regeling te zijn, die ook inderdaad de mogelijkheid inhoudt, dat in ge val van een geschil een van de beide partijen de mogelijkheid heeft, dit voor de internationale rechter te brengen. Van Indonesische zijde werd de in druk verkregen dat men blijkbaar moeilijk een regeling kan aanvaar- den, die het brengen van een geschil voor de internationale rechter te laatste instantie mogelijk maakt. In tegenstelling tot het Nederlandse standpunt zou men van de gedachte uitgaan, dat, daar gebleken is, dat het uniehof niet heeft gewerkt, een nieuwe geschillenregeling niet nodig zonnige- sfeer was afgekoeld. veld terecht gekomen. Op één Dinsdag enigszins na hebben alle piloten het er goed af gebracht. Ver* Staten anderen omdat deze niet met hon<le',d-proccnt zekerheid zijn te onderscheppen. voorust President Eisenhower heeft giste ren op een persconferentie verklaard dat de Verenigde Staten en „andere landen' 'thans in staat zijn elkaar te vernietigen met atoom-projectielen, In de kolenmijn „Rieu du Coeur" te Quaregnon nabij Bergen heeft zich gistermiddag een instorting voorge daan. Acht mijnwerkers kwamen daarbij om het leven. Er zijn drie zwaargewonden en men meent, dat Studentenrelletjes in Madrid Ook woensdag is het onder de stu denten van Mai rid weer heet toege gaan. Evenals dinsdag hebben zich gevechten voorgedaan. Vij honderd Fatengistische studenten aanhan gers van de enige toegelaten par lij raakten slaags met duizend tegen standers op een plein, in het centrum van de stad. Vele Falangisten droe- gen b'auwe hemden, de traditionale dracht van Franco's aanhangers in de t agen van de burgeroorlog. De college's aan de universiteit van Madrid zijn voor de rest van de week geschorst. De anti-Falangisten, als protest te gen het feit dat hun tegenstanders nog drie mannen in de mijn zitten op- i vanochtend beletten de studie- I lokalen te betreden, eingen in on gesloten. gekomen te zijn. Het ontvlamde niet, maar sleepte een kolenmassa mede. Een reusachtige massa steenkool stortte neer op drie arbeiders, die er onder bedolven werden. Het gas verspreidde zich vervolgens in de galerij waar een tiental andere arbeiders aan het werk waren. Zodra het nieuws van het ongeval bekend was geworden, stroomden mannen en vrouwen voor de mijnin gang samen Niettegenstaande de aanhoudende koude regen bleef de menigte wachten. En het gaan en ke ren van de redders gadeslaan. Toen koning Boude wijn aankwam, stond er reeds een zeer grote me nigte Na met aandacht het relaas van de ramp te hebben aangehoord begaf de koning zich naar het doden huis waar hij lange tijd bleef staan voor het stoffelijk overschot van de slachtoffers. Daarna nam hij afscheid van de autoriteiten. De Sowjet-Russisclie geleerde Tik- hof zegt een nieuw bewijs gevonden te hebben voor de mogelijkheid dat op de planeet Mars plantengroei voorkomt. Hij verklaart in het berg gebied van Ala Taoe, nabij Alma Ata in Centraal Azië, een zeldzame plant gevonden te hebben. Zij neemt infra rode stralen op in plaats van ze, zo als normaal is, terug te kaatsen. De plant neeft daardoor, ook al is het nog zo koud, altijd groene blade ren en zij doet zelfs de sneeuw rond om over een gebied met een straal van vijf tot zes meter smelten. De vreemde eigenschappen van de plant zouden haar zeer geschikt maken om onder omstandigheden zoals op de planeet Mars voorkomen te leven. De Russische geleerde meent dan ook dat de mogelijkheid van plantengroei op de planeet door deze vondst bewe zen is. Het zou onzin zijn, aldus de presi dent, om te veronderstellen dat de Verenigde Staten op alle gebieden op de andere landen voorliggen. Op be paalde gebieden liggen de Verenigde Staten voor, op andere gebieden ligt ,,de andere zijde" op ons voor, aldus de president. Hij zeide slechts te kun nen verzekeren dat de ontwikkeling van geleide projectielen op het - Amerikaanse ministerie van defensie van de voorrang heeft boven alle anderewaren. Een nieuwe koudegolf komt aanrol len over Europa, terwijl wij nog nau welijks bekomen zijn van de eerste. Op zijn minst 195 doden zijn in Europa gemeld, sinds ruim een week geleden de koude begon. In het zuiden van Italië, waar tien tallen dorpen door sneeuw en ijs on bereikbaar geworden zijn, huilen hon gerige wolven voor de boerderijen. Ten oosten van Rome, in Capracotta, ligt de sneeuw zo hoog dat de inwo ners hun woningen in- en uitgaan door de ramen op de tweede verdie ping. Ook in de Franse Riviera is een nieuw pak sneeuw gevallen. Honder den palmen zijn onder deze last be zweken. Een reddingsploeg heeft op het met sneeuw bedekte eiland Sardinië 35 personen ontzet, die in een bergdorp buitenwereld afgesloten okalen te betreden, gingen in op tocht naar het ministerie van onder- I wijs, onder uitroepen als „Wij willen Er schijnt plotseling myngas vrij- ge(jn koning>. en iiWeg met de stu. dentenbond". (Deze bond wordt door dë Falangisten beheerst). Zij bezochten vervolgens de juri dische faculteit, waar zij in de loka len van de studentenbond meubilair I tenlandse zaken, vernielden. Een 40-tal blauwhemden heeft tien Behalve ballons met piropaganda- ruiten ingeslagen van een middelba-1 materiaal worden ook ballons naar re school, die gevestigd is in een Ame- Tsjeeho-Slowakije gezonden met uit- rikaans gebouw. Binnen werden bost- rusting voor luchtfotografie en radio- beelden en tekeningen vernield. 1 apparaten, waaruit duidelijk problemen. Over de recente persoonlijke bood schappen van maarschalk Boelganin zei Eisenhower dat zolang hij in staat was een briefwisseling te voeren met de Russische regeringsleider, de kans bleef bestaan, dat er iets goeds uit zou groeien. De Verenigde Staten moeten rooit een wesg, hoé klein ook, die naar de vrede kan leiden, afsnijden, aldus president Eisenhower. DE PROPAGANDA- BALLONS Tsjeeho-Slowakije heeft er bij de Ver. Naties over geklaagd, dat „Ame rikaanse organisaties" ballons naar Tsjeeho-Slowakije zenden met het oog op spionage. Er zijn ernstige ontplof fingen veroorzaakt door de ballons, waardoor de luchtvaart en mensen op de grond in gevaar zijn gekomen, zo heet het in een telegram van de Tsjechoslowaakse minister van bui- Politie en brandweer hebben van traangas gebruik moeten misken om StëOO Italiaanse demonstranten te ver jagen. die probeerden het stadhuis van Andria te bereiken om daar te protesteren tegen de onvoldoende werklozen uitkering. Zes mensen wer dén gewond. Het ministerie van* Defensie heeft 100.000 kledingstukken beschikbaar gesteld voor de getroffen bevolking. Het agentschap van hulpverlening van het Vaticaan zond poedermelk, kaas en vlees naar de meest geteisterde gebieden. Wolven in Turkije Woensdag hebben wolven een sta tion aangevallen op een afstand van 50 km. van Istanbul. Zij vormen ook een gevaar voor een passagierstrein, die in de nabijheid van het geïsoleer de station in de sneeuw is vastge lopen. Een trein, die te hulp gezon den was, is eveneens vastgelopen in een sneeuwstorm. Woensdag zijn naar bekend is geworden, vijf men sen door wolven gedood. Noorse kroonprinsdienstplichtig soldaat De Noorse kroonprins, Harald, vervult op het ogënblik zijn dienstplicht. Als zovele gewone Noorse soldaten zwoegt hij met zijn zware uitrusting op marsen en tijdens oefeningen. Hier zien we hem in het kamp „Trandum" van de Noorse cavalerie tijdens een ski-oefening als eerste van een ploegje manschappen. DE ZILVEREN GULDENS. Plooien gladstrijken President Eisenhower heeft Van 16 Januari tot 6 februari heeft de Neerlandse Bank voor ƒ9.716.921 aan zilveren guldens in omloop ge- de bracht Amerika's „ontluikend intellect ippp"r m PV- vecht tegen negermeisje De man, die op deze foto onder zware politiebewaking lijkt te staan, is dr. O. C. Carmichael, president van de universiteit van Alabama in Tuscaldoso. De foto werd gemaakt op het moment, dat dr. Carmichael aan opstan dige studenten verzocht heen te gaan nadat deze daar een massale demonstratie hadden gehouden tegen mej. Authurine Lucy, de enige en eerste negerstudente i~ de 136-jarige historie van de universiteit. De politie mannen van deze foto hieluen het 26-prige meisje in veïlieheid brenfren in het naburige Birmingham. nadat ook een onroep van de president via de politie-radio ni»ts bleek te helren om de gemoederen te bedden. r- zij konden niet voorkomen, dat de wagen van mej. Lucy met stenen, modder en rot fruit werd bekogeld. Amerikaanse Congres verzocht de „onbillijkheden" uit de immigratie- wetten te verwijderen en jaarlijks 220.000 immigranten toe te laten. Tlians is dit aantal 154.657. De presi dent acht verhoging van het aantal verantwoord wegens de snelle groei en de goede economische toestand van het land. De voorstellen van Eisenhower ko men op het volgende neer: De toegestane aantallen immi granten worden gabaseerd op de volkstelling van 1950 in plaats van op die van 19£0. Het aantal immigranten uit het bekken van de Middellandse Zee, vooral uit Italië en Griekenland, wordt verhoogd. 3. Prooureur-generaal Herbert Brownell krijgt de bevoegdheid in speciale gevallen uitzonderingen te maken. Op het ogenblik is voor elk uitzonderingsgeval een wetsontwerp nodig. 4. Vreemdelingen die een aan vraag om een visum indienen, moet niet meer naar hun ras worden ge vraagd. I 5. Voor tijdelijke visa zullen geen het vingerafdrukken meer worden ge- Teruggevonden in het Poolijs Volgens mededeling van het mini sterie van marine te Washington heeft men het Amerikaanse vliegtuig, dat met zeven man aan boord sinds vrij dag in het Zuidpoolgebied werd ver mist, teruggevonden. Naar verluidt zijn de inzittenden er goed afgekomen. Het vliegtuig, dat het vermiste toestel ontdékte, kon niet ter plaatse landen. Direct is men op andere wijze met het reddingswerk begonnen. ëist. 6. Jaarlijks worden 5.000 mensen toegelaten die voor Amerika met het oog op talent of kennis zeer aantrek kelijk zijn. Op nationaliteit zou daar bij niet moeten worden gelet. 7. De eis dat men een jaar in de V.S. moet hebben gewoond alvorens met een Amerikaanse staatsburger te mogen trouwen, moet vervallen. HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). STRENGE VORST. Enkele overdrijvende wolken- I banken met hier en daar enige lichte sneeuw. Strenge tot zeer strenge vorst. Matige, af en toe j vrij krachtige, wind tussen oost l en noordoost. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL Het wintert weer Boven het Oostzeegebied, Duits land, Frankrijk en onze streken waaien thans oostelijke winden, die zeer koude lucht uit Rusland aan voeren. In Polen daalde de tempera tuur de afgelopen nacht plaatselijk tot 30 graden onder nul. In Duitsland kwam 10 tot 20 graden vorst voor. In j PARIJS de loop van de nacht werd ook Nederland overspoeld door de koude lucht, in Zuid-Limburg vroor het van morgen weer 10 graden. De komende nacht worden nog aan zienlijk lagere temperaturen ver wacht. Aangezien de huidige weers- toestand vrij stabiel is, moet op het aanhouden van strenge tot zeer strenge vorst worden gerekend. Nu het grootste deel van Europa weer in de greep van de winter is gekomen, wijkt de zachte Oceaanlucht uit in de richting van de Poolstreken. Op Spits- bergén komt lichte dooi voor en uit IJsland werden vannacht tempera turen van 10 graden boven nul ge meld. j 10 Febr.: zon op 8.09, onder 17.45; maan op 7.07, onder 16.38. Hoogwaterstanden 10 Febr. v.m. 3.n.m. 3.10. Het weer in Europa BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN TT^SBRUCK ROME onbew. 30 i onbew. 26 onbew. 20 half bew. 15 zwaar bew. 2 regen 5 zwaar bew. 2 geh. bew. 5 nevel 2 geheel bew. 0 zwaar bew. 2 licht bew. 8 lioht bew. 0 onbew. 22 onbew. 14 sneeuw 5 onbew. 8 onbew. 1 licht bew. 20 sneuw 8 sneeuw 0 Korreltje Een wijs man is voozichtig in voor spoed en stoutmoedig in tegenspoed.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1