Prinses Beatrix door haar moeder de Raad van State binnengeleid Klassestelsel op begraafplaatsen „Nog zeer lange tijd zal ik mij als uw leerling beschouwen,, Minister Donker herdacht in beide Kamers Gehoord beschreven b edrukt Zomerse gedachten in de sneeuw Wat niet iedere Leidenaar ziet WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Intrede van 18-jarige in hoogste adviescollege Nourytien werkt opvallend goed bij pijn Als U nü overgaat op NOURYTIEN, dan is het eind van Uw gek wakkei in zicht! NOURYTIEN is het moderne symptomatisch werkend geneesmid del. Een tablet, samengesteld uit 5 vermaarde componenten, die elk direct en indirect de a Try- pen en zonder de maag te schaden een snelle en zekere verbetering brengen. 1 of 2 tabletten p wat wa ter en elke aanval van pijn wordt als het ware in de kiem gesmoord. U wordt 'fit U blijft fit met NOURY TIEN! Langer dan met enig ander middel. NOURYTIEN knapt U op in een ommezien. Bij alle apothekers en drogisten. Per buisje van 20 stuks 5 ct. Afschaffen of niet? Op 29 November j.l. zond de natio nale raad voor het onderling begra feniswezen aan de gemeenteraden een adres, waarin er op wordt aangedron gen het klassestelsel op de begraaf plaatsen af te schaffen. Naar aanleiding daarvan heeft de landelijke adviescommissie voor kerk hoven en begraafplaatsen de gemeen teraden er op gewezen, dat door af schaffing van het klassestelsel niet tevens de problemen van aestheti- sche aard zijn opgelost. Van afschaf fing van het klassestelsel is geen ver betering te verwachten van het uiter lijk van de graven en van de daar op te plaatsen gedenktekens, noch een grootere onderlinge harmonie. In tegendeel zullen de begraafplaatsen, wanneer niet anderszins regelend wordt opgetreden, slechts in zoverre een ander aanzien krijgen, dat de dooreenmenging der op de graven ge plaatste gedentekens, duurdere en goedkopere, van allerlei onderling af- rwijkende vormen, nog willekeuriger wordt dan tot nu te reeds het geval placht te zijn. Op de duurdere graven werden meestal ook de duurdere grafmonu menten geplaatst. Ook wanneer het klassestelsel wordt afgeschaft, blijft het dus meer dan ooit nodig een verordening vast te stellen, waarin over gedenktekens en de verzorging der graven voor schriften worden gegeven. Een stralende prinses Beatrix nam gistermiddag de gelukwensen in ont vangst, die haar door deputaties uit de politieke en maatschappelijke wereld na haar intrede als lid van de Raad van State aangeboden werden. Zij aanvaardde haar lidmaatschap met een korte rede waarin zij beloofde een goed leerling te zijn. De Raad van State is een adviserend lichaam, dat veertien leden telt en waarvan de koningin voorzitster is. Verrassing over echt vrouwelijk geschenk Koningin Juliana leidde haar doch ter in met de volgende woorden Het is mij een vreugde in uw mid den te zijn en uw vergadering te kun nen leiden. Dat de aanleiding daartoe gele gen is in het feit, dat 'onze oudste dochter haar achttien jaren vol tooid heeft, stemt mijn man en mij tot dankbaarheid. Nu gij deze leeftijd bereikt hebt, verleent de grondwet u zitting in de Raad van State. Dit recht een groot voor recht is u gegeven met de be doeling u te helpen vertrouwd te raken met en inzicht te verkrijgen in de vraagstukken, tot wier op lossing de regering zich geroepen ziet. Talloze vraagstukken, tot wier op lossing de regering zich geroepen ziet, talloze onderwerpen, ieder terrein van rijks- en of staatsbestuur beslaan de, worden aan zijn ooraeel onder worpen. De Raad is samengesteld uit per soonlijkheden, waarvan de Kroon een wijs en bezonken oordeel mag ver wachten. Zijn adviezen zijn van hoog gehalte en dus van grote waar- dé voor de wetgeving van rijk en staat. ik heet u welkom in deze vergade ring uit naam van alle leden en ik méén hiermee hun gevoelens weer te geven. Naaat gij hier zitting hebt genomen hoop ik oat temidden van de beraad slagingen in de Raad van State uw belangstelling in de publieke zaak zal ontluiken, opbloeien en tenslotte vrucht dragen voor uw vermoede lijk toekomstig werk. Ik geef het woord aan Prinses Beatrix". Rede prinses Prinses Beatrix beantwoordde de rede als volgt: Dankbaar een ik, lieve moeder, dat u zelf mij vandaag in dit hoge college hebt willen binnenleiden. De grondwet verleent mij zitting in de Raad van State. Dat dit een groot voorrecht is besef ik. Het zal mij de gelegenheid geven in de praktijk iets te leren begrijpen van het ingewikkeld radarwerk van ons regeringsbestel. Met de uiteenlopende problemen, die het bestuur van rijk en staat mee brengen, zal ik mij vertrouwd kun nen maken. Zo zal ik mij kunnen voorbereiden op de taak, die, naar ik hoop en ver wacht, voor mij nog ver in de toe komst ligt. Nog zeer lange tijd, leden van de Raad van State, zal ik mij beschou wen als uw leerling. Ik zal mij bewust van mijn ver antwoordelij kheid trachten een goede leerling te zijn. Ik weet, dat ik op uw hulp en me dewerking kan rekenen. Dit geeft mij de moed de taak, die voor mij in uw college is weggelegd, in het belang van het land gaarne te aanvaarden. Het geschenk dat de vice-voorzit- ter, mr. F. Beelaerts van Blokland de prinses aanbood, bestond uit een prachtig bewerkte zilveren vaas. Fantastisch geschenk „Het is fantastisch", riep prinses Beatrix kennelijk verrast en lichter lijk blozend uit toen zij gistermiddag in de voorsalon van het paleis Lange Voorhout te 's Gravenhage van de ambassadeur van de unie van Zuid- Afrika en mevr. Hoogenhout namens het corps diplomatique een fraaie be werkte gouden poederdoos en gou den lippenstifthouder ontving. Bin nen in de poederdoos rondom het donsje was de inscriptie aangebracht: aan H.K.H. prinses Beatrix van het corps diplomatique 31 jan 19*56". De uitreiking van dit geschenk, de verheugde prinses, alsmede de ge amuseerde toekijkende koningin en prins werd door vier dankbare foto grafen onmiddellijk vereeuwigd. Beeldje in orchideeën De volgende deputatie, die de prin ses kwam gelukwensen werd gevormd door de burgemeester van 's Graven hage, mr. F. M. A. Schokking en de wethouder van sociale zaken, de heer C. H. P. W. van den Oever. Burge meester Schokking bood namens de gemeente Den Haag Prinses Beatrix een 30 cm hoog bronzen beeldje aan, dat een veulen voorstelt en dat ver vaardigd is door de 70-jarige Haagse beeldhouwster J. W. Rueb. Ook met dit geschenk toonde de prinses zich zeer ingenomen. Tevoren nad de prinses de burgemeester be- Op deze foto tijdens de zitting ge maakt, v.l.n.r. H.K.H. prinses Beatrix, Z.K.H. prins Bernhard, H.M. de koningin en de vice-president, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. dankt voor de fraaie orchideeën, die zij reeds des middags had ontvangen. Zeiljopper van padvindster Hierna volgde een afvaardiging van het Nederlandse padvindsters gilde, gevormd door de dames W. van de Bosch, A. Pannevis en A- Dieleman. Zij bood de prinses een met zeiltafe- relen geborduurde zeiljopper aan, welke vervaardigd werd door pad vindsters, kabouters en leidsters in de verscheidene plaatsen van Neder land naar een ontwerp van mevr. L, Guntenaar. „Ongelooflijk aardig", zei- de prinses Beatrix en zij dankte de drie schenksters op hartelijke wijze. Nuttig geschenk Tenslotte boden mej. mr. M. A. Tel- legen, jhr. mr. W. F. Roel en de heer Van Roessel van het kabinet van de koningin, de prinses een in fraai leder gebonden exemplaar van de grondwet en van de wet op de Raad van State, alsmede een Chinees beeldje, de wijsheid voorstellend aan. Van het gebouw van de Raad van State op het Binnenhof tot aan het paleft Lange Voorhout, waar de dele gaties werden ontvangen, waren de koningin, de prins en de prinses door een talrijke menigte luide toegejuicht. Bij het paleis zelf hadden zich du» zenden schoolkinderen en belangstei lenden opgesteld, die de koninklijke familie bij haar aankomst geestdrL tig begroetten en in koor „wij willen Holland houden", Hollands vlag"' ct; „het Wilhelmus" zoggen. In de beide Kamers der Staten- Generaal is dinsdagmiddag minister L. A. Donker herdacht. In de Tweede Kamer sprak eerst de voorzitter, dr. L. Kortenhorst, die in zijn gevoelvolle toespraak op merkte, dat de bewindsman op het hoogtepunt van zijn politieke loop baan van ons is weggenomen. „Zijn eerzucht", aldus spreker, „richtte zich alleen op de hoge taak, die hij op zich ,Zoon van prins Hendrik' bezocht Paleis te A'dam Prinses Wilhelmina was ook op bezoek had genomen. Het was de Kamer niet mogelijk zijn tempo te volgen bij de totstandkoming van de vele nieuwe wetten, die hij had ontworpen Hij was een man uit één stuk. Gevoe- iens van hoogachting, bewondering en dankbaarheid zullen ons bijblij ven", besloot de kamerpresident. Min.-pres. dr. W. Drees sloot zich namens de regering bij de woor den van dr. Kortenhorst aan en ge waagde van een groot verlies voor het kabinet. Hij was een groot zoon van Nederland, aldus citeerde dr. Drees een telegram van de Surinaam. se regering. „Een uitmuntend parlementariër en een voortreffelijk bewindsman, die degelijkheid met spoed wist te ver enigen" zei de voorzitter van de Eer ste Kamer, mr. J. A. Jonkman, in zijn herdenkingsrede. „Aan de herrijzenis van Nederland na de oorlog ook als rechtsstaat heeft mr. Donker een bui. tengewoon groot aandeel gehad. Zijn nagedachtenis houden wij in ere, zijn werk leeft voort". „Mr. Donker heeft zijn krachten gegeven tot het roekeloze toe", verklaarde ten slotte minister prof. „Ik ben de zoon van Prins Hen drik en kom m'n bezittingen bekij ken!" Voordat de portier van het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam giste ren gelegenheid kreeg om het leuk te vinden, trok de onbekende, die deze woorden dreigend gesproken j dr. L. j. M. Beel. „Wij verliezen in had, een groot mes uit zijn kleren tehem een goede vriend, die wij node voorschijn en de portier besloot voor kunneri missen", een kort poosje het spel mee te spe len. Het lastige was echter, dat juist prinses Wilhelmina een bezoek aan het paleis bracht en de portier had het vermoeden, dat de prinses geen prijs zou stellen op een ontmoeting met deze „telg der Oranjes". Daarom riep de portier hulp van een monteur in en gezamenlijk wis ten ze de man in een wachtkamer te krijgen, waar zij hem opsloten. De politie, die even later arriveer- GROOTSTE AUTOTENTOONSTELLING IN NEDERLAND. Minister Algera heeft zich bereid verklaard de 36ste RAl-tentoonstel ling officieel te openen. De opening van de grootste automobiel-tentoon stelling. welke ooit in Nederland werd gehouden, zal geschieden op donderdag 23 februari a.s. des mid- de, nam „de'zoon van Prins Hendrik" dags om 2 uur in het Amsterdamse mee naar het politiebureau, waar al RAI-gebouw, spoedig bleek, dat hij een geestelijk gestoorde was, uit Brabant afkom stig. Prinses Wilhelmina heeft mets ge merkt van het zondérlinge bezoek, dat zo vlug werd weggewerkt. De tentoonstelling omvat een vrij wel volledige internationale collect personenauto's, combiatiewi stationcars, alsmede kampei auto-onderlelen, toebehoren garage-uitrusting. DUIN BOLLEN RIJN Brandweer van Lisse krijgt eigen kazerne rvE BRANDWEER VAN LISSE U droogt de -slangen nog steeds op het hek van de vleeswarenfabriek. Nógwant zo heel erg lang zal 't toch niet meer duren. De hartewens van de Lissese brandweerlieden gaat in vervulling en wordt zelfs nog overtroffen. De droogtoren, die sinds jaar en dag bovenaan het verlanglijstje prijkt, zal er komen. En niet alleen de toren! Er zal een complete brand weerkazerne aan vastzitten. Als de dienst van Openbare Wer ken verhuisd is naar het gasbedrijf, kan in het leegkomende pand aan de Gladiolenstraat begonnen worden met de verbouwing, waarvan de brandweerkazerne het resultaat zal zijn. Het zal nog wel enkele maan den duren, eer het zover is. De droogtoren wordt vijftien me ter hoog. Er wordt een spoelgoot aangelegd en als de slangen een goe via een handig apparaat meteen naar hoger sferen worden getakeld. De toren gaat een belangrijke rol spelen. Via de ladders, die er in staan en enkele bordessen, zal men er de slangen ook kunnen repareren. Helemaal boven wil men een door glas beschutte ruimte maken, die zal dienen als uitkijkpost voor de B.B. Voorts zijn er de klimvensters, via welke men de reddingslijnoefenin- gen kan houden. Het gebouw, dat momenteel nog twee deuren heeft, krijgt er in de nieuwe bestemming drie, welke toe ten, een voor de grote spuit, een voor de oude en voor de magyrus- ladder. Men zal dus zonder stagna tie kunnen uitrukken. De oude timmermanswerkplaats wordt de seinpost; de zolder wordt de opslagruimte voor het B.B.-mate- riaal. Tussen het vernieuwde gebouw en het water zal de ruimte benut wor den als exercitieterrein. Hoewel de plannen nog niet ver wezenlijkt zijn, geeft bovenstaande foto( gemaakt van een maquette, wel een goede indruk, hoe het pand in gang geven tot drie gescheiden ruim-1 de Gladiolenstraat eruit zal zien. A LS MEN 's AVONDS door de vie- ze sneeuwbrei naar huis sopt, lijkt de vacantie nog heel ver weg. Maar wie op de kalender kijkt, komt tot andere gedachten. Nog een paar maanden worstelen met het kwakkelweer en dan dient het voor jaar zich reeds aan. Hü Zouden er mensen zyn, die al plan de beurt hebben gekregen, kunnen ze1 nen maken voor de vacantie? LJET kleinste kerkhof van Leiden weet practisch geen enkele Leidenaar te vinden. Het ligtmidden op de veemarkt omgeven door een groen uitgeslagen betonnen muur. Boven op de muur dreigt stekelig prik keldraad. Zelden hebben wij een akker zij het een dodenakker gezien, die zo streng bewaakt werd. Er is een ijzeren poort, die niet meer open kan en die de indruk versterkt, dat hier doden rusten, die tot aan de dag des oordeels niet gestoord wensen te worden. Het is een laatste rustplaats voor Israëlieten, gedeelte van het oude kerk hof, het Valkenbolwerk, dat in 1872 is verdwenen en dat later vervangen werd door de nieuwe veemarkt. De Joodse graven zijn onberoerd gebleven, omdat een Joodse wet dit voorschrijft. Op dit miniatuur-kerkhof staan enige grafzerken, waarin hebreeuwse letters staan gegrift. „Ja zeker", zegt de directeur van het Noordwijkse V.V.V., „al heel wat". Vergeleken met vorig jaar is er op dit moment al een dubbel aantal aanmeldingen binnen. Het feit, dat Noordwijk vorig jaar Augustus stampvol was en men dus dikwijls „neen" moest verkopen als er aanvragen kwamen, is aan deze verdubbeling waarschijnlijk niet vreemd. Mogelyk is de vorst en de sneeuwval ook de oorzaak, dat men behoefte voelt iets „zomers" te doen en wat is dan geschikter dan een stukje badplaats te bespreken als men bij de haard zit. Overigens zijn de meeste bespre kingen van Nederlanders afkomstig^ op enkele Fransen en wat Engel sen na en dat betekent, dat de grote stroom nog moet komen. Want in Noordwijk overheerst het buitenland in de zomermaanden. Het percentage Duitsers is het grootst onder de badgasten. Door gaans 75 tot 80%. Zij maken meest al deel uit van de grote stroom be zoekers voor de bollenvelden, die bij een vluchtig bezoekje aan Noofd- wijk denken: „Dit is wel iets voor de vacantie!" en dan meteen bespreken. Gezien de eerste toeloop, kan men dus wel verwachten, dat het aantal badgasten ook dit jaar weer groot zal zijn. Des te sterker dringt de noodzaak van een nieuw V.V.V.-kantoor. Het presentatief; een lid van de Vereni- huidige bureautje is niet bepaald re- g'ng van Villa en Huizenverhuur ders sprak op de laatste vergadering zelfs van „een varkenshok". Den Haag koopt stukje duin F^EN HAAG heeft een te klein wa- terwinningsgebied in de duinen. Als de aanvoer van Lekwater zou stagneren, heeft het slechts de be schikking over 2000 ha., terwijl Am sterdam b.v. 4900 ha. heeft. In verband hiermede heeft Den Haag het plan opgevat een opper vlakte grond te kopen in Wassenaar ter grootte van 112 ha. Dit s uk grond ligt bij het Wassenaare Slag en is eigendom van de n.v. Bouw grond Mij „Duijnrell". De kosten bedragen f 775.000, Het is de bedoeling, dat het mes aan twee kanten zal snijden. Ener zijds betekent de aankoop van deze grond dus uitbreiding van het wa- terwinningsgebied, anderzijds wil men de recreatiemogelijkheden voor de Hagenaars vergroten.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9