Miskenning van natuurwetenschap gevolg van onbegrip, bijgeloof en moderne magie DUINSTREEK WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 DIESREDE VAN PROF. DR. A. E. VAN ARKEL IN STADSZAAL Beschouwingen over vliegende schotels zijn aanfluitingen DE WETENSCHAP ALS SLACHTOFFER Onder de titel „Miskende weten schap" heeft prof. dr. A. E. van Ar- kel als rector magnificus woensdag middag in de Stadsgehoorzaal te Lei den de traditionele rede uitgespro ken ter gelegenheid van de 381ste Dies van de Leidse academie. Op het eerste gezicht lijkt het, al dus prof. van Arkel, of de natuur wetenschappen een "gunstiger positie innemen dan de geesteswetenschap pen wanneer het gaat om verdedi ging van hun bestaansrecht tegen over buitenstaanders. Die eerste in druk is echter verkeerd. Veeleer kan van een miskenning van de natuur wetenschappen gesproken worden. De beoefenaren der geestesweten schappen weten zich in ieder geval nog geschraagd door allen, die er van overtuigd zijn dat ware cultuur nog iets meer is dan praktische nut tigheid. De beoefenaren der natuur wetenschappen missen de indirecte steun waarop de geesteswetenschap pen nog kunnen rekenen. Voor een belangrijk deel is het wantrouwen in de natuurwetenschap het gevolg van haar nauwe koppe ling aan de techniek. Helaas kan niet gezegd worden, dat de resultaten van de moderne techniek zonder meer een zegen voor het mensdom geacht kunnen wor den, waarmede echter die techniek zelve nog niet veroordeeld is en nog minder de natuurwetenschappen waarop zij steunt. Aanfluitingen der wetenschap. Behalve door deze miskenning van doel en waarde worden de natuur wetenschappen ook nog belaagd door bijgeloof en moderne magie. Bijgeloof b.v. tiert tegenwoordig levendiger dan ooit. Spr. wees hier bij op de „waargenomen" demateria lisaties van ruimteschepen of vlie gende schotels. Beschouwingen over dergelijke aanfluitingen van de wetenschap zouden niet van belang zijn, indien het een zuiver academische kwestie was, maar bedenkelijker wordt de zaak wanneer het gaat om de prak tische vraag aan welke grenzen de toepassing der natuurwetenschap ge bonden is, aldus spr. Wanneer gebrek door uitputting 'aan grondstoffen vnor het mensdom zal ontstaan, energiebronnen zullen opdrogen en de voedselproduktie achter zal blijven bij de bevolkings groei, zullen nieuwe methodes en r.ieuwe technieken moeten worden geïntroduceerd en zal de weten openen, onbelemmerd door onverant woordelijke betweterij. Geloof en wetenschap. Natuurlijk kan nimmer bewezen worden dat een bovennatuurlijke goddelijk^ macht niet in het fysisch ■gebeuren zou kunnen ingrijpen met doorbreking van de natuurweten schappelijke wetten, maar dit zou zich als een mirakel voordoen. Spr. waarschuwde overigens tegen de misvatting als zou de natuurwe tenschap met het mirakel niets van doen willen hebben. Integendeel, de wetenschap is een voortdurend zoe ken naar het mirakel en, bij het vin den daarvan, een zoeken naar nieu we fundamentele vormen voor het wetenschappelijk denken waarin een als natuurlijk aanvaard mirakel vol gens principiële wetten kan worden opgenomen. Geloof en wetenschap zullen zo gezien dan ook nooit met elkaar in conflict komen, zolang het geloof de natuurwetten blijft erkennen. Al leen bij de overtuiging, dat een ho gere macht willekeurig op ieder mo ment ingrijpt zou wetênschapsoefe- n.ing onmogelijk worden. Dan name lijk zou het gebeuren in het heelal worden opgelost in een reek mira kelen waarin de mens géén onder ling verband zou kunnen waarne men. Geen „onaardse" ruimteschepen In een zeer kwade reuk staat de „officiële wetenschap" bij hen, die de hemelen bevolkt zien met ruimte schepen, geconstrueerd uit onaardse materialen en bemand door wezens, die over de wonderlijkste gaven be schikken. Zorgvuldig spectroscopisch onderzoek heeft aangetoond, dat de hemellichamen opgebouwd zijn uit dezelfde elementen als die van de voor ons toegankelijkste aardkorst, zo dat er dus ook elders geen „onaardse" materialen bestaan. Zouden de na tuurwetenschappelijk vastgestelde grenzen aan de eigenschappen van materialen moeten worden overschre den, dan ontmoedigt dit de theorectici der vliegende schotels allerminst: door met dematerialisatie en materia lisatie te goochelen lossen zij in een slag de problemen op. Daarbij zien zij 'echter de kleinigheid over het hoofd, dat bij een dematerialisatie van slechts enkele, kilogrammen stof een explosie ontstaat als die van een suiper-waterstotfbom, zodat het ver trek van een ruimteschip van de aarde niet aan de aandacht zou zijn ontsnapt. Gebrek aan fosfaten Het angstwekkend verbruik van schap dus nieuwe wegen moeten minerale grondstoffen doet voor de naaste toekomst een schaarste, zoal niet gebrek op verscheidene terrei nen voorzien. Prof. Van Arkel nam als voorbeeld de fosfaten die met de oogst aan de bodem worden onttrokken en via de consumenten, dius via de grote steden vooral naar de Oceanen wor den afgevoerd. Prof. Van Arkel wees nog op andere gevaren die de natuurwetenschappen bedreigen, waarbij hij als voorbeeld van moderne magie o.m. wees op de aardstralenkwestie en de kwakzal vers bestrijdingsmiddelen, die hij volkomen analoog noemde aan de to vermiddelen en amuletten die de pri mitieve volkeren aanwenden om „het boze" af te weren. In dienst der waarheid Spr. keerde bij zijn conclusies terug tot de aanvangs-stelling van zijn be toog, dat de wetenschap naar waar heid dient te zoeken en niet geba seerd is op praktische nuttigheid. Voordat een ideale wereld tot stand komt, waarin alleen de waarheid heerschappij voert, zullen er naar sprekers inzicht zeker nog wel tijden koimen waarbij het moeilijk zal zijn van de waarheid te getuigen, tijden waarin het grote moed en offervaar digheid zal vergen om op een gegeven moment met Gallilei te zeggen: „en toch Laten wij, aldus besloot prof. Van Arkel, op, de stichtingsdag van de Leidse academie de hoop uitspreken, dat deze universiteit ook dan zal voorgaan, zonder voorbehoud zal blijven getuigen van wat zij als waar heid ziet, aldus gehoorzamend aan de hoogste menselijke plicht, in de geest van de stichter der academie vertolkt in de woord: „obedieren inder ghe- redhticheyt". KATWIJK Aanbesteding. Gisterenmorgen v/erd op het bureau van gemeente werken een openbare aanbesteding gehouden voor de bouw van een ga rage op de gemeentewerf aan de Schoolstraat te Katwijk aan Zee, waarvan de uitslag als volgt luidt: C. Strijk te Oegstgeest 98.540,—; firma Eg as Co, te Amsterdam 88.900; firma Assie De Water te Leiden 85.300; C. van der Wiel te Noordwijk 84.300; firma H. N. van Leeuwen Zoon te Katwijk aan Zee 83.934; Joh. Verloop te Katwijk a. Zee f 83.837; G. de Best te Katwijk aan Zee f 83.790; J. Haasnoot te Kat wijk aan Zee 83.703; firma Van den Oever te Leiden 83.696; C. Guijt te Leiden 82.966; C. G. Waleveld te Haarlem f 82.840; firma Gebr. Oos- terom te Warmond 82.840; firma Verdoes Vooijs te Katwijk aan Zee 82.790. De gunning is aangehouden. Geen eensgezindheid, De Aqua riumvereniging „De Minor" bestaat uit leden, die in Katwijk-Rijn en te Katwijk-Zee woonachtig zijn. Maar, zoals dat al meer geschiedt, twee dorpsdelen zijn lang niet steeds een drachtig en tweedracht maakt split sing. In de thans gehouden ledenver gadering kwam dit tot uiting. Kat wijk-Zee had bezwaar om in het Rijndorp te vergaderen en Katwijk- Rijn voelde er niets voor om dit in Katwijk-Zee te doen. Gehouden stem mingen maakten een eind aan de eenheid en er werd besloten tot split sing over te gaan. Ieder in zijn „eigen dorp". De erfenis werd eerlijk ver deeld en de vereniging te Katwijk- Rijn zal de naam „De Minor" be houden. KATWIJK AAN DEN RIJN Schorsenerenveiling. Gisteren werd weer een speciale schorsene renveiling gehouden door de Groen teveiling K. en O. Er was, niettegen staande het winterweer, nog een aanvoer van ruim 13000 kg. De prij zen waren thans: voor 1ste soort van HAZERSWOUDE Onderling Hulpbetoon. Gister avond hield „Onderling Hulpbetoon" haar 81e jaarvergadering in het ho tel „Het oude Raadhuis". De voor zitter de heer W Slootweg, deelde de leden mede, dat de vereniging er financiëel goed voor staat, doordat er weinig zieken leden in het jaar 1955 zijn geweest. De penn., de heer P. Brugman, gaf daarna een verslag van zijn gehouden beheer. In de kas was nog aanwezig een bedrag van F. 1906,90,Tot het nazien van de boeken van de penningmeester voor het jaar 1956 werden gekozen de heren J. v. Staveren en L. de Vogel, en tot plaatsvervangers de heren C. van Veen en J. C. Windhorst. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten om in het vervolg in plaats van 4.een uitkering van f 5.— per week te geven aan de leden die ziek zijn. Deze uitkering te laten ingaan 1 januari 1956. De voorzitter leest daarna een schrijven voor van de heer J. C. Gaarkeuken, die in ver band met zijn hoge leeftijd ontslag neemt als bode van „Onderling Hulpbetoon". De voorzitter dankt de heer Gaarkeuken (die ruim 52 jaar bode is geweest van de vereniging) voor al hetgeen hij voor de vereni ging heeft gedaan en wenst hem nog een gezonde en rustige oude dag toe. In de plaats van Gaarkeuken wordt benoemd de heer F. Ruis. IJspret. Gistermiddag organi seerde de Hazerswoudse IJsclubver- eniging een wedstrijd in het hard rijden voor jongens van 14 tot 17 jaar. De prijzen werden gewonnen door 1. L. Ruitenburg, 2. P. Boere, 3. Jac. van Tol. 4. A. Kooter. Ondertrouwd: Cornelis Hartevelt, 25 jr en Willempje Kastelijn 23 jr. KOUDEKERK Koppelwedstrijd. De ijsvereni ging Noordwijk hield een koppelwed strijd. De prijsverdeling was als volgt: 1 M. ReijneveldW. v. d. Vis; 2 K. van EijkS. van Harskamp; 3 J. Bij- leveldJ. Kroon; 4 T. van Hemert T. Platteel. 5 J. SchellingerhoutK. Goudkuil. Voor de kampioenswedstrijden voor Hazerswoude, georganiseerd door de ijsvereniging HazerswoudeRijndij k, meldden zich 20 deelnemers aan. De uitslag was als volgt: 1 Jac. Heemskerk medaille met in scriptie 2 J. van Tol Hazerswoude- Dorp; 3 Bart Kraan; 4 Piet Kraan; 5 Jan Boer. De Koudekerkse ijsvereniging or ganiseerde een ringrijderij voor pa ren. Hier waren de uitslagen: Nellie VergunstG. de Hertog. 2 mej. JongT. Roelofs; 3 S. van Harskamp H. M. Roelofs; 4 mej. F. Roelofs W. v. d. Vis; 5 Gré GortsH. den Hollander. Schaaknieuws. De uitslagen van de onderling gespeelde competitie wedstrijden luiden als volgt: H. BoeleoII. van Vliet 01; A. HoogeveenG. de Wit 1—0; G. de WitA. Hoogeveen 10; O. H. Boe- leeJ. C. van Egmond 01; J. C. van Egmond-—H. Boelee 01; J. Co- lijnJ. C. van Egmond 10. LEIMUIDEN JEUGD OP DE SCHAATS. De ijsclub „^Nut en Vermaak" hield gistermiddag wedstrijden voor de jeugd op de ijsbaan op de Drecht. Alle deelnemers kregen een versna pering. Prijswinnaars waren: Meisjes 1214 jaar: le pr. Henny Vink; 2e pr. Erna Noordermeer; 3e pr. Gerda Straathof. Meisjes 1011 jaar: le pr. Tiny Scholten; 2e pr. Elly Semp; 3e pr. Tineke de Koning. Meisjes 89 ■'aar: le pr. Annema- rie Balder; 2e pr. Margreet Appel- melk; 3e pr. Marie Angenent. Meisjes 67 jaar: le pr. Ina van Velzen Bdr; 2e pr. Ria Heuzen Hdr; 3e pr. Greetje Turk. Jongens 12—14 jaar: le pr. Hans Balder; 2e pr. Piet Brand; 3e pr. Wim Rijnsburger. Jongens 1011 jaar: le pr. Walter Verdel; 2e pr. Steef de Graaf Pzn; 3e pi\ Gerard Wesselius. Jongens 89 jaar: le pr. Henk van Bostel en; 2e pr. H. Mollcenboer; 3e pr. Hans Schollaars. Jongens 67 jaar: le pr. Jan Maaskant; 2e pr. Jan Schoenmaker; 3e pr. Arie van den Akker. NIEUWVEEN VASTENAVOND VIERING MIDDENSTAND Maandagavond was het voor de plaatselijke R. K. Middenstandsbond Afd. N.veenZevenhoven de derde avond in haar winterprogramma, te vens vastenavondviering. Deze avond die werd gehouden in zaal Leliveld, was goed bezet, vele middenstanders waren met hun dames aanwezig. Het gezelschap „The Cupido's uit Aarlan- derveen, verzorgde het muzikale ge deelte, terwijl de heer Vink uit Noordwijk als conferencier en goo chelaar optrad. Na een kort openings woord van de voorzitter de heer Beekman, staken de Cupido's van wal en hadden er vlug de stemming in. De heer Vink wisselde hen af met i een praatje en een schetsje en niet te vergeten een toepasselijke rijm op verschillende bezoekers en leden, wat met een luid applaus werd begroet. Door de geest. adv. der vereniging kapelaan Keessen, werd een toespraak gehouden. In de pauze werd een ver loting gehouden ter bestrijding van de onkosten. Met een geestig woord werden de prijzen uitgereikt door kap. Keessen. Na nog verschillende uren van gezellig samenzijn, kwam het uur van afscheid. Voor velen nog onverwachts en naar hun zin té vroeg. Iedereen was over het gebodene zeer tevreden en het bestuur kan dan ook op een zeer goed geslaagde avond terugzien. ROELGFARENDSVEEH Estafette-wedstrijd. Onder grote belangstelling hield de ijsclub „Wil- helmina" op haar ijsbanen een esta fette-wedstrijd voor dames en heren. Uitslag: 1. Jan van der Hoorn en Ida Vermey; 2. G. Leyde en mej. Grard van Berkel; 3. Jan Vermey en mevr. Akerboomvan der Meer; 4. Ant. Akerboom en mevr.' Kerkvliet Kneppers. ZEVENHOVEN IJsfeesten schooljeugd. Onder leiding van het onderwijzend perso neel en het bestuur van de IJsclub Zevenhoven werden onder grote be langstelling van klein en groot de gebruikelijke jaarlijkse schaatswed strijden voor de schooljeugd gehou den. Verwoed werd er door kleine en grotere krabbelaars gevochten, om een prijsje in de wacht te slepen. De prijzen werden als volgt toe gekend: Jongens: groten (12, 13 en 14 jaar): le prijs Wim Bos; 2e prijs Leo Bos; 3e prijs Piet Beekman. Middengroep (9, 10 en 11 jaar): le prijs Gerrit Ahles; 2e prijs Theo Bos; 3e prijs Jan van der Weijden; 4e prijs Martien van Mastwijk; 5e prijs Gerard van Rossenberg. Kleintjes (7 en 8 jaar): le prijs Jaap Slingerland; 2e prijs Antoon Wieman; 3e prijs Harry Hilders. Meisjes. Groten (12, 13 ep 14 jaar): le prijs Riek Nieuwenhuizen; 3e prijs Ankie Lubberts; 3e prijs Riek Mol; 4e prijs Nel van Veen. Middengroep (9, 10 en 11 jaar): le prijs Anneke van Peet; 2e prijs Jannie Mur; 3e prijs Riek van Capel; 4e prijs Corry Hoogervorst; 5e prijs Nel van der Weijden. Kleintjes (7 en 8 jaar): le prijs Anneke van Rossenberg; 2e prijs Corry Wieman; 3e prijs Ankie Aukes; 4e prijs Jannie Hilders; 5e prijs Mar- retje Vonk; 6e prijs Noox'tje Detmers. f 49.— tot 56.— per 100 kg. Twee- de soort ging voor 32.en derde soort noteerde van f 4.tot 10. per 100 kg. Damnieuws. De uitslagen van de derde ronde om het kampioen schap van Katwijk zijn als volgt: lste klas: T. van Beelen—Chr. Heemskerk 1—1* A. A. Vooys—Fr. Spierenburg 0—2; P. van Duyven voordeJ. Houwer 11; J. Schone- veld—Jac. Freke 02; Jac. van der PlasH. Voorzaat 2—0; J. Heems kerkP. van Duy venbode 11; H. J KoelewijnN. de Jong 11. 2de klas: W. van der HolstA. Herbert 2—0; H. Barnhoorn—KI. van Duyn 0—2; A. de KoningB. Bijs terbosch 2—0; H. Klinkenberg—J. van Rijn 1—1; St. Barnhoorn—A. Kuyt 1—1. 3de klas: J. PasschierJ. van der Flas 2—0; W. van Duyn—H. Dekker 20; Ant. VerhoogJ. Zwaan 02; P. OudshoornJ. van Beelen 2—0. Brink te Amsterdam en Maria D. Roe- leveld. Getr.: Petrus W. van Velzen en Helena M. B. Goeman; Cornelis Tops- voort en Hermine W. Schütters; Fran- ciscus Kouwenhoven weduwn. van A- Borst en Elisabeth H. Keulemans; Franciscus J. M. Bentvelzen en Wil- helmina M. de Ridder te Voorburg; Wilhelmus J. van Barneveld te Lei den en Clementia W. T. Disseldorp. Overl.: Ronaldus J. S. M. de Jong, oud 2 dagen; Petronella Rietveld, 82 jaar echtgenote van C. van Nierop. LISSE TWEE JUBILARISSEN BIJ H.K.W. H.K.W. presenteerde dinsdagavond in het K.A.B.-gebouw een feestavond aan de leden met hun dames. De afdelingsvoorz., de heer Th. Kamp, spoorde de leden aan tot zo mogelijk nog groter activiteit om o.a. het ledental op te voeren. Vooral bij kan toorpersoneel zijn er nog teveel on georganiseerden. Hierna gaf hij het woord aan de hoofdbestuurder, de heer Th. G. Steinmetz, die twee I jubilarissen nl. de heren J. Lange- veld en C. Bon, die beiden nu 25 jaar lid van de organisatie zijn, huldigde. De heer Steinmetz speldde hun het zilveren insigne op en overhandigde beiden een fraaie ballpoint en een schemerlampje, ter herinnering aan LEIffSCHENDAM MIDDENSTANDERS IN FEESTSTEMMING De middenstandsvereniging vierde gisteren carnaval in „De Zwaan". De gevormde culturele commissie, be staande uit de heren W. Blonk, A. Kappetein, C. Roozenburg, C. Zaat en C. Vader Jr. zullen van hun omvang rijk organisatie-werk wel de meeste voldoening hebben, want zij hebben er voor gezorgd, dat ook weer deze carnavalsavond de verbroedering on der de middenstanders heeft bevor derd. De feestelijke stemming werd even Onderbroken voor enig verenigings- nieuws. De heer C. Groenewegen deelde mede, dat het ledental van de vereniging met 10 is toegenomen. Dan deelde spr. mede, dat van het winter programma tot dusver niet veel te recht gekomen is, maar de resterende wintertijd zal benut worden voor 3 vergaderingen. Op maandag 20 dezer komt namens het hoofdbestuur de heer Woud Perquin voorlichting ge ven over diverse middenstandspro blemen. Op 12 maart a.s, zal de be langrijke jaarvergadering gehouden worden met verkiezing van een nieuwe voorzitter, omdat de heer H. van Wel wegens ziekte ontslag heeft genomen. Dan volgt op 9 april a.s. een z.g. forum-avond met als leider mr. Hans Velu. Zij, die als vragensteller onbekend wensen te blijven, kunnen de vragen schriftelijk indienen bij de geestelijk adviseur kapelaan M. Meiman. De heer C. Groenewegen bracht tevens in herinnering dat vol gend jaar de middenstandsbond een halve eeuw zal bestaan. Ter gelegen heid van dit jubileum bestaat het plan het eigen altaar in de St. Bavo- kerk te Haarlem te doen afbouwen. Voor dat doel zal van de leden een financieel offertje gevraagd worden. Staande deze bijeenkomst welke bij zonder druk bezocht was, werd een collecte gehouden welke een bevre digend bedrag als bijdrage opleverde. Na dit zakelijk intermezzo werd de feestelijke stemming hervat totdat de neer C. Zaat na het middernachtelijk uur het feest moest besluiten. TOCH EEN NAJAARSBEURS! In een door 7 leden aangevraagde vergadering van de Middenstands- Centrale is breedvoerig van gedachte gewisseld over een dit jaar te houden winkeliersbeurs. De meningen daar omtrent liepen ver uiteen. Er waren voorstanders voor een voorjaars- en voor een najaarsbeurs, terwijl weer anderen geen heil zagen in een beurs. De voorzittèr stelde in het licht, dat het tegenover de reclame en de con currentie van de nabijliggende groot steden van het grootste belang is, dat de Leidschendamse winkeliers en ambachten tenminste eenmaal per jaar laten zien, dat zij niet voor de stedelijke middenstanders onder doen. Het resultaat was, dat de meerder heid het meeste succes verwachtte van een beurs in het najaar, zodat dienovereenkomstig werd besloten. In het comité dat de voorbereidende werkzaamheden zal verrichten wer den gekozen de heren P. Meijer, J. Starrenburg, G. Lubbers en H. Hoo- gen doorn. Bij het begin van de ver gadering deelde de voorzitter mede dat de secretaris, de heer H. van Wel, tot zijn spijt wegens gezondheids redenen zijn functie heeft moeten neerleggen. Geb.: Harm Th., z. v. Th. Wagenaar en J. E. van den Berg; Willem G. J., z. v. J. C. Remmerswaal en A. C. M. van Leest; Johannes J. M., z. v. J. W. Olsthoorn en I. M. van Heiningen. Ondertr.: B. Luk en Margaretha F. J. de Vet; Bastiaan Brand te Breskens en Gijsberta Schraage; Bernardus Hierna volgde een filmvoorstelling die de titel droeg „Zwei menschen" en na afloop hiervan was er een ge zellig samenzijn. VASTENAVONDFEEST VOOR VOETBALLERS De voetbalvereniging „Lisse" gaf maandagavond voor haar senioren- leden en jeugdleiders een vasten avondfeest in het K.A.B.-gebouw. De voorzitter, de heer C. Strik sprak er zijn vreugde over uit, dat men er dit jaar in geslaagd was, een vasten avondfeest te organiseren, daar dit toch de goede geest in de vereniging stimuleert. De muziek op deze avond werd verzorgd door de heren Waas dorp en partner, terwijl de confe rences vérzorgd werden door de heer Eykhof. Na enkele dansjes en een gezellig „spelletje kien" werden aan de twee dames, die belangeloos de shirts van het eerste elftal, na iedere gespeelde wedstrijd een wasbeurt ge ven, als waardering een taart aan geboden. "Aan het eind van deze gezellige avond vestigde de heer Strik de aandacht nog even op het belang van de trai ning, die momenteel uitgebreid is met een theoretische trainingsavond. IJsclub gaf toneeluitvoering. De Lissese IJsclub gaf maandag en dins dagavond voor haar leden een toneel avond in de „Taveerne" aan de Wa genstraat. Er werd gespeeld „Een week vol spanning". Het geheel stond onder leiding van de heer A. Wesselo en de rollen werden vertolkt door de leden van de IJsclub. Het stuk, be staande uit drie bedrijven, speelde zich af ten huize van de fam. Kruk, welke naam direct de geestige noot van het stuk verraadt. De hoofdrol van Emil Kruk werd op eminente wijze vertolkt door de heer Grimme, die de taak had, om gedurende één week twee pond af te vallen, de hele week in het zelfde pak gekleed te gaan, zich niet te onttrekken aan een plechtige begrafenis van' een zijner collega's en verder een papegaai een liefdesliedje te laten zingen. Hier mede zou hij dan een weddenschap van ƒ30.000.— winnen. Andere personen, zoals Frans Fie- deldans en Knijpman, deden de aan wezigen schudden van het lachen. Na afloop werd nog een verloting ge houden en tenslotte zorgde het mu ziekgezelschap „De Wax-ejoca's" voor een gezellig stukje dansmuziek. VALKENBURG Vliegende Schijven. Het K.R.O.- verzoekprogramma „Vliegende Schij ven" van Vrijdag a.s. zal zijn naam eer aan doen. De verzoeken komen dit keer namelijk van het personeel van het vliegveld Valkenburg onder wie de bemanning van een DC 3, welke vanuit de lucht haar wensen kenbaar zal maken. kwestie speelt zich af in het kantoor magazijn van de fa. Blum en Co. in Dikkerdam. De compagnon, die sedert kort als zodanig optreedt, heeft door zijn radicale wijze van zakendoen, de oude Blum tot wanhoop gebracht, omdat de hoge kosten die de reorgani satie met zich meebrengt hem al te lichtzinnig voorkwamen. De laatste stunt was wel de introductie van een revuester Mignon als verkoopster ge durende 3 maanden. Na aanvankelijk zich heftig verzet te hebben komt ze toch in dienst en de mannelijke be volking van Dikkerdam verdringt zich om de fa. van de meest incou rante artikelen, die zo juist uit Parijs heten geimpoi-teerd te zijn, af te helpen. Dan verschijnt 'n stumperige heer op het toneel, die een oom van de Co. blijkt te zijn. Hij lijdt aan een waandenkbeeld achtervolgd te worden door „Julia". Na veel vragen komt men er achter, hoe de zaak zich heeft toegedragen. Nadat de verkeerde man de klappen heeft gekregen, de „Romeo" van „Julia" terecht is en er velerlei verlovingen worden aan gekondigd en gevierd, viel het doek en kon Nut en Vermaak terugzien op een zeer goed geslaagde avond. De Hewigeo's zorgden, dat na af loop de jongelui en degenen die er wat voor voelden, nog een gezellig dansje konden maken. Geboren: Elisabeth Theresia Ma ria dr van J. C. Diemei en M. H. v. d. Berg. Jacobus Gerardus Francis cus zn van J. W. Heemskerk en P. Th. v. Winsen. Gehuwd: B. P. Vink en Ch. R. Ei- Iers; Overleden: Maria Cornelia Kop pers 60 jaar. ZGETERMEER K.R.O. op bezoek. Voor de eei'- ste maal is de K.R.O. op bezoek ge weest in Zoetermeer. In het theater „Ons Genoegen" is dit contact gelegd door het variëté-cabaret „De Tondel doos" met als conferencier Harry Bordon. Hoewel over deze avond veel gesproken is, was de publieke be langstelling niet overmatig groot. Het programma heeft er echter geenszins onder geleden en Harry Bordon heeft met zijn praatjes en liedjes de stemming er goed ingehou den. Hanny Silvastry met haar ac cordeon trok ieders aandacht en di verse populaire melodieën werden meegezongen. De Balsamo's met hun internationale manipulatieshow span den wel de kroon. Menig hartelijk applaus mochten zij in ontvangst ne men. Als sluitstuk voor de pauze werd het bekende radioganzenbord gespeeld. Het samengestelde team v/eerde zich dapper en gaf elkaar niet veel toe. De eindstand was: -1. Martien Blaauwhof; 2. Jan v. d. Kraan; 3. mej. Annie Soeterbroek en 4. mevr. Nühn. Na de pauze werd de film „Uw on bekende huisgenoot" vertoond, waar in het omroepbedrijf in volle omvang wordt getoond. Vastenavond Gilde. In „De Jon ge Prins" heeft het Gilde haar leden een vastenavondviering aangeboden, die in alle opzichten uitstekend ge slaagd is. Dit is mogelijk geweest door de spontane medewerking van vele dames, die het aangedurfd heb ben deze avond voor het voetlicht te treden en voor haar medeleden een staaltje van haar kunnen ten beste te geven. Het werd een bont aller lei, waarbij de humor de boventoon voerde. Het meeste succes werd ze ker behaald met „de komische ope- ra" waarin danig de spot gedreven werd met de al stervend-zingende- opera-zangers. Humor van de boven ste plank, en prima gebracht. Ook „De minister in de tram" vond een warm onthaal. Ook de vele andere nummers mochten terecht veel bijval oogsten. Enthousiast werd er aan Community-singing" gedaan onder leiding van de heer N. v. d. Brink, die vaardig met de toetsen overweg kon. Grote hilariteit verwekten de gezelschapsspelen. Inderdaad kan het Gilde terugzien op een buitengewoon geslaagde en gezellige avond. VOORHOUT Schooljongens reden om het hardst. Onder auspiciën van het bestuur van „Voorhout's IJsclub" werden gis teren met medewerking van het on derwijzend personeel hardrijderijen op de schaats gehouden voor de jon gens van de r.k. en chr. school. Er was veel publieke belangstelling en het was een lust om te zien, hoe di- verse rivalen elkander bekampten. 80 Deelnemers verschenen aan de „start? en in café „De Bonte Koe" werden door de tweede voorzitter P. J. v. d. Hulst de prijzen uitgereikt. Zesde klas: 1. K. Warmerdaxh Jzn.; 2 K. Warmerdam Czn; 3. H. Lange- veld Gzn. 5e klas: 1. B. Lakeman; 2. H. Borst; 3. Peter Hoek. 4e klas: 1. F. v. d. Berg; 2. W. Borst; 3. C. Bax; 4. H. v. Zuilen. 3e klas: 1. C. Borst; 2 M. Zwetsloot; 3. H. Lakeman. Voor MULO-jongens werd een aparte wedstrijd gehouden. Winnaars: I. J. Lakeman; 2. J. Bax. Alle win naars verkregen een geldprijsje van het bestuur. Alle deelnemers een reep chocolade. Dat er in Voorhout veel animo be staat voor de schaatssport, bewijst wel, dat de jeugdige rijders des avonds de baan schoon maken. De broeders van de B.N.S. onthalen de schoonmakers op anijsmelk en ban- ketstaven. WARMOND Uitvoering „Nut en Vermaak". In hotel „De Zon" bracht Nut en Ver maak, onderafdeling van de K.A.B., een vrolijk stuk ten tonele getiteld „Een eenzame heer uit Sjanghai", een spel in drie bedrijven. Door de dolle situaties werden de talrijke aanwezigen al spoedig in de juiste vastenavondstemming gebracht. De Scheepsberichten AALSUM p. 7 Kp Vilano n. Boulogne. ALDERAMIN 7 v. Chittagon n. Calcutta. AMOR p. 7 Malta n. Alexandrie. AM- STELVLIET 7 te Fremantle. ANTONIA [7 v. Tjilatjap n. Pladju. BALI 8 te Pt. Swettenham, BLITAR p. 7 Sabang, 8 te Belawan. BOSCHFONTEIN 7 te Ant werpen. CALTEX DELFT p. 7 Gibraltar n. Sidon. CALTEX NEDERLAND p. 7 Kp Vilano n. Sidon. CISTULA 8 te Plad ju. DRENTE 7 te Bilbao. F.SSO AM STERDAM 7 v. Le Havre n. Tanura. FE- LIPES 8 te Pladju. GROOTEKERK 7 te Suez. GUINEEKUST p. 7 Dakar n. Le Havre. HERA 7 v. Guatta n. Trinidad. ITTERSUM 7 v. R'dam n. Dakar. JA GERSFONTEIN 8 te Durban. KOPIO- NELLA 6 v. Beaumont n. Curacao. KO- RATIA 7 Sukrabaai n. Fao. LANG- KOEAS 8 te Beyrouth. LAURENSKERK 8 te Genua. LISSEKERK 7 te Suez. MAASKERK 8 te Aden. MALEA 8 te Bunju. METULA p. 7 Flores n. Sydney. MOORDRECHT p. Perim n. Mena al Ahmadi. MURENA p 7 Okinawa n. Ka wasaki. MANUSA n. 7 Abaco eil. Baha mas p. Houston. PENDRECHT 7 te Pt. Said. PIETER S p. 7 Landsend n. R'dam. POLYDORUS 8 te Singapore. POLY PHEMUS 7 te Djeddah. PRINS WIL LEM VAN ORANJE 7 te Antwerpen. ROEPAT p. 7 Suez n. Pt. Said. RONDO 7 v. Surabaja n. Pladju. SAMARINDA 7 v. Panamakanaal n. Trinidad. SARAN- GAN p. 7 Kp Guardefui n. Belawan. SCHELPWIJK 7 v. Kaapstad n. Curacao. SLOTERDIJK 7 te Halifax. STAD AM STERDAM p. 7 Landsend n. R'dam. STAD BREDA 7 te Narvik. STRAAT MALAKKA 8 te Surabaja. TARIA 8 te Singapore. TELAMON 7 te Jacmel. TI BERIUS 7 baai v. Pt. of Spain. VAN LINSCHOTEN 6 te Antwerpen. VASUM 7 te R'dam. Marktberichten WOERDEN, 8 febr. Kaas. Aan gevoerd 7 partijen. Notering ƒ2.18— 2.25 per kg. Handel kalm. VINKEVEEN, 6 febr. Groente. Boerenkool 17—27, Witlof A I 48, id. B I 4348. id. B II 28—44 ct. per kg, senderij 28 ct. per bos.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3