S)e £<2idóe(2oti^cmt N ederlands-lndonesische besprekingen weer op gang Tot voortzetting van Genève besloten Sfinx-raadsel Poujadisten worden in parlement gekortwiekt Boten strijden tegen het ijs KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13724 POUJADISTEN IN DE KNEL Directeur: C. M. v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. tv-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties:-17 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 BUREAUX: PAPENGRACH1 32 De kansen der conferentie aanzienlijk gestegen In Genève is vandaag na de verrassende ontwikkelingen van het afge lopen weekeinde de Nederlands-Indonesische conferentie nieuw leven ingeblazen. Leek het er de vorige week op, dat de zo vol verwachting be gonnen besprekingen ter verbetering van de Nederlands-Indonesische be trekkingen tot een roemloos einde waren gedoemd, gisteravond hebben de delegaties hun op 3 januari begonnen serie „gemeenschappelijke com- muniqué's" kunnen voortzetten met de mededeling, dat de delegaties thans gereed zijn de besprekingen te hervatten. En zo zijn woensdagochtend om elf uur in het luxueuse hotel „Des Berges" de Nederlandse en Indonesische ministers weer tegenover elkaar gaan zitten om het gesprek over de agenda punten van de conferentie voort te zetten. BEREIDHEID AAN BEIDE KANTEN, hernieuwde een prettige sfeer is verlopen. Dit wil overigens niet zeggen, dat niets meer een succesvolle beëindi ging van de conferentie in de weg staat, al blijkt de verwachting hier toe thans groter dan ooit tevoren. Be langrijk is zeker, dat gisteren de be reidheid en het streven van beide de legaties is gebleken om alsnog tot overeenstemming te komen en over Alle punten weer ter sprake. In conferentiekringen wordt ver nomen, dat in de komende dagen de besprekingen betrekking zullen heb ben op alle vier punten van de agen da. Naar wij vernemen zijn het in bijzonder de volgende onderwerpen waarover nog overeenstemming diént te worden bereikt: 1. de formulering van een gezamenlijke verklaring over Nieuw-Guinea om een gesprek in de toekomst mogelijk te maken; 2. een geschillenregeling; 3. de vraag of na tionale wetgeving zou kunnen pre valeren boven internationale overeen komsten en 4. de kwestie van de Ne derlandse arrestanten, over welke kwestie naar kan worden aangeno- persoonlijke contact inmen, ook buiten conferentieverband besprekingen worden gehouden. Vruchtbare lunch. Aangenomen kan worden, dat voor een groot deel de weg voor een her vatting van de conferentie is gebaand tijdens een lunch, die de ministers Luns en Anak Agoeng Gdeh Agoeng gistermiddag samen hebben gebruikt. Mollet in Algerije Bij de betogingen tegen de Franse premier Mollet zijn ongeveer dertig politiemannen en demontsranten ge wond. Er bestaan aanwijzigingen; dat de betogingen van maandag de oud strijders, die de leiding hadden bij de organisatie er van, uit de hand is gelopen. De wanordelijkheden vielen voor ondanks een beroep der vete ranen om orde en rust te bewaren. Een aantal Algerijnse Mohamme daanse politici heeft zich scherp over de betogingen der Fransen uitgela ten. Zij noemden deze een „reactio nair en op rassenonderscheid geba seerd optreden, dat, onder het voor wendsel van verdediging van Frank rijk, slechts ten doel had de reusach tige economische en maatschappelijke voorrechten der Franse kolonisten, waaronder de Mohammedaanse bevol king gebukt gaat, te beschermen". Dit was de eerste Algerijns-Mo hammedaanse reactie op de wanor delijkheden van maandag en het af treden van generaal Catroux. duidelijkheid hierover heeft de af- Het persoonlijke gesprek tussen de gelopen weken aan beide zijden nogal u- wat misverstand geheerst. Zowel in Nederlandse als in Indo nesische delegatiekringen kon men gisteravond de mening horen, dat het HET PAD VAN EEN Franse minis ter-president gaat zelden over De Franse Nationale Vergadering heeft met 259 tegen 19,4 stemmen een Poujadistische afgevaardigde van zijn zetel vervallen verklaard. Voor hem in de plaats komt een socialistisch beide delegatievoorzitters heeft bijna twee en een half uur geduurd. Daar na werd bekend, dat de delegaties om acht uur bijeen zouden komen, zodat blijkbaar tijdens het diepgaan de onderhoud reeds een groot deel van de sinds 7 januari toen deJ,ariementslid. conferentie werd onderbroken voorj ruggespraak met de regeringen De Poujadisten wordt verweten, ontstane misverstanden uit de weg dat_ het departement Bouches du was geruimd en de sfeer was gescha-1 Rhone met drie kandidatenlijsten pen om een verder gesprek mogelijk! voor dezelfde partij zijn uitgeko- te maken. Overigens hebben, naarmen, hetgeen in strijd met de geest Wij vernemen, naast andere kwesties van de Kieswet wordt geacht. Mollet gaat over ste-ook, d? recente ontwikkelingen en de Er zijn nog twaalf Poujadistische toelating van mr. van Empel tot de afgevaardigden, wier zetel op dezelf- verdediging van Jungschlager en i de gronden bestreden wordt. Als ook Schmidt onderwerp van gesprek uit- deze worden afgewezen, komen hun gemaakt. zetels aan vier socialisten, vier ra- Rumoer rond spreker sche Zaken een beleid had te bepa len, dat was afgestemd op rust in lonen en prijzen, zodat hij bevreesd moest zijn, dat het afschaffen van de omzetbelasting voor textiel zou leiden tot een prijsverhoging, omdat 1 be: rozen; dat nen, aardkluiten en rotte tomaten. Hij is maandag naar Algiers gevlogen om zich daar persoonlijk op de hoog te te stellen van de Algerijnse kwes tie en men heeft hem met relletjes, gejoel en gesmijt verwelkomd. Het was zó bar, dat de politie met traan gas moest werken, dat tot overmaat van ramp nog aan de verkeerde kant terecht kvvam. Het waren de Franse kolonisten, die zo te keer gingen, om- 'dat zij meenden, dat Mollet van plan de mogelijkheid bestond, dat men de- was om de Mohammedanen1 0 gelijke rechten te geven, waaraoor de bevoorrechte positie der blanken teloor zou gaan. Mollet had n.l. de oude generaal Catroux in zijn kabinet belast met ae speciale zorg van Algerije, hij zou een minister zijn, die permanent in Algiers zou resideren, en Mollet zou hem zelf installeren. Maar de Franse kolonisten in Algerije hadden het geenszins op Catroux begrepen, hij zou te toegevend zijn voor de Moham medanen. Vandaar dat zij riepen: „Catroux aan de galg". De oude ge neraal voelde daar niets voor en trad af. Nu zit Mollet met de gebakken peren. Deze geschiedenis in Algiers heeft zijn prestige geen goed gedaan. Het moge misschien waar zijn, dat de de monstratie van maandag de leider uit de hand is gelopen, de kolonisten hebben in elk geval gezien, dat zo'n relletje voldoende is om een onge wenste minister weg te jagen. Zij weten nu' wat zij waard zijn en zij ;elfde winstmarges zou blijven be rekenen. Minister Zijlstra wist natuurlijk ook wel, dat niet alle textielhande laren deze tendens hadden, maar hij kon niet weten, welke gevolge dit zou hebben in de practijk, als hier en daar deze tendens zich zou openba ren en wij zijn per slot van rekening niet allemaal heiligen, zelfs alle textieldetaillisten niet. Maar toch was deze margebeschik- king de textieldetaillisten een doorn in het oog. Begrijpelijk. Men rede neerde aldus; de goeden worden nu met de kwaden over één kam gescho ren. Indien de minister bevreesd is voor prijsstijging, laat hij dan ingrij pen daar waar zich deze prijsstijging na de afschaffing van de omzetbe lasting ten' onrechte voordoet. De andere grief was, dat hier zo maar even een groep van ruim twin tigduizend textieldetaillisten aan banden werd gelegd, terwijl de in dustrie buiten schot bleef. Werd er dus geen discriminatie toegepast bin nen de detailtextielbranche, naar buiten tegenover de middenstand werd er wel gediscrimineerd. stellen hun eisen. Zij eisen nu: onmiddellijk voldoen de soldaten orn de „bandieten" in de bergen te bedwingen, krachtige hand-j p«r is indertijd in de Tweede Kamer having van de Franse souvereiniteit XL een en ander gezegt over en afzien van alle plannen om gelijkedeze zaak. En helemaal ongelijk kon kiesrecht voor de Mohammedanen in j Rien de minister van Economische te voeren. Zaken toen toch óók weer niet geven. Maar aan de andere kant hebben de Xndien hij zou hébben gewacht, tot- Arabieren ook een lesje geleerd. Ook zij hebben gezien, hoe men 'n minis ter kan wegwerken. Hun aantal is vele malen groter dan dat van de blanken in Algerije en zij gaan ook hun eisen stellen. Hun eis is: erken ning van de Algerijnse nationale idee. Dat is een vaag en groot woord, maar in de praktijk is dat begrip tel kens voor uitrekking vatbaar. In elk geval staan de standpunten van blanken en bruinen lijnrecht te- tegenover elkaar en Mollet zit er tus sen. Hoe hij beider verlangens met elkaar in overeenstemming kan bren gen, is een raadsel. Het is met hem als in het oude fabeltje van de Sfinx dat prijsstijgingen zich zouden voor doen, zou 't gevaar hebben gedreigd, dat deze niet meer tot staan zouden zijn te brengen. Hij achtte het daarom beter deze algemene beschikking vooraf uit te vaardigen om iedere prijsstijging te voorkomen, een prijs stijging, welke zijn beleid van rust in de lonen en prijzen zou hébben doorkruisd. Die margebeschikking was dus niets anders dan een noodmaatregel orn een prijsontwikkeling te voorko men, welke het economisch even wicht in ons laud zou verstoren. Al neemt dat niet weg, dat de bezwa ren der detaillisten onverminderd van Thebe: wie het raadsel niet op bleven bestaan, maar in het econo- kan lossen wordt opgegeten. In Mol- Iels geval: door het Franse parle ment. misch beleid van toen koos de minis ter van twee kwaden wat 'hij het minste achtte. Maar dan moest deze beschikking ook weer worden inge trokken, zodra zou blijken, dat zij niet meer nodig was. F*\at is nu gebeurd. Er heeft overleg met de organisaties plaats gehad met het resultaat, dat de beschik king nu over de gehele linie ver dwijnt. Het is misschien voor de be trokken middenstand nu achteraf iets gemakkelijker oog te hebben voor de aspecten van deze zaak. Mis schien beseft men nu gemakkelijker, dat een dergelijke beschikking uit een oogpunt van economisch beleid op een ogenblik nodig kan zijn. Men neemt immers zulk een maatregel niet voor zijn genoegen, als men ze ker weet, dat men daarop een storm van critiek kan verwachten. Dat de een steen des aanstoots, waarbij men j beschikking nu kon worden ingetrok- vergat, dat de minister van Economi- ken, bewtfst in ieder geval, .dat de Handelbeschikking opgeheven De handels-margébeschikkirig is door minister Zijlstra ingetrok ken. Het was al enige tijd bij de Middenstandsbonden bekend dat, minister Zijlstra hierover dacht en het laatste gesprek met deze bonden hierover heeft nu tot dit resultaat geleid. Het is met die handelsmargebe schikking eigenlijk een nare geschie denis geweest. Die handelsmargebe schikking was voor de middenstand textieldetaillisten de prijspolitiek van de minister hebben begrepen en dat er geen gevac.r voor prijsopdrijving meer is te duchten. Toch moet men nu de vraag stellen of er nu, nu déze beschikking is vervallen, geen ge vaar voor prijsopdrijving meer be staat. Het kan natuurlijk zijn, dat en kele individuele groepen de gelegen heid zouden gaan benutten om door prijsopdrijving het prijsbeleid van de minister toch weer te verstoren en c.at hij dan wéér zou moeten ingrij pen. En men zou dan alsnog met het argument kunnen komen, dat de mi nister het de eerste maal ook zou nebben kunnen afwachten. Dat is in dat geval een conclusie, die niet he lemaal juist is. Immers, het gevaar ir. direct na het wegvallen van de om zetbelasting veel groter geweest, mi nister Zijlstra kan het in elk geval veel groter hebben geacht, reden waarom hij toen ingrijpen vooraf noodzakelijk achtte. Nu het gevaar veel kleiner is geworden, omdat de detaillisten getoond hebben begrip te hebben voor zijn economisch prijsbe leid, kan hij het gevaar zó klein ach ten, dat een ingrijpen achteraf vol doende moet worden geacht om nu het gevaar van prijsopdrijving te bezweren. Hoe men de zaak echter ook be ziet, het is uitermate bevredigend, dat minister Zijlstra nu reeds meen de zijn beschikking te kunnen in trekken en het ook deed. dicalen, drie conservatieven en één volksrepublikein. Na de stemming zongen de Pouja disten als protest de Marseillaise. Er werd luid geschreeuwd en met dek sels van lessenaars geklepperd. Toen de rust weergekeerd was, diende de 28-jarige Poujadistische afgevaardigde Le Pen een verzoek in om een interpellatie te mogen hou den over Algerije. Dit verzoek werd met 408 tegen 121 stemmen ver worpen. Bij het daarop volgende debat over de ongeldigverklaring van het man daat van de afgevaardigden van La Charente-Marittme besteeg Le Pen opnieuw het spreekgestoelte. Hij sprak echter niet over deze kwestie, doch over de ongeregeldheden in Al giers. De voorzitter riep hem tot de orde en vele afgevaardigden begon nen te joelen en te sissen, waarop Le Pen van onderwerp veranderde. Tot grote verbazing van de vergade ring begon hij de Franse grondwet voor te lezen, tot hef rumoer van de I afgevaardigden te sterk werd. Hij verliet het spreekgestoelte, naar hij zei om het woord te geven aan de derde van de 50 Poujadistische afge- vaardigden. De voorzitter besloot toen maar de vergadering tot woensdag te ver dagen. Twee Nederlanders bij Gronau gedood Op onbewaakte overweg Een auto-ongeluk op een onbe waakte overweg te Gronau heeft gis termorgen twee mensenlevens ge kost. Een kleine auto, waarin twee duitsers zaten, alsmede twee in Gro nau wonende Nederlanders, de 49-ja- Dit is een opname van de sleepboten „Tina" (1.) en „Femi", die maandag ochtend voor een tocht over het IJsselmeer naar Amsterdam uit Lemmer vertrokken en die dinsdagmiddag nog niet verder dat ten oosten van Pampus waren gekomen. Het was toen, op het moment, dat deze foto werd gemaakt, zelfs nog twijfelachtig, of de beide vaartuigen reeds des avonds in Amsterdam zouden arriveren. Luchtopname A.N.P.-foto. 10-[i Zie advertentie in dit blad van EDLY-RADIO Export-Office te VOORSCHOTEN Vorst speelt kiekeboe In de afgelopen 24 uur vormde zich boven Noorwegen een afzonderlijke depressie, die zrch in de richting van Duitsland beweegt en nog in diepte toeneemt. Onder invloed van deze depressie nam in ons land de wind toe uit zuid westelijke richting en draaide daarna langzaam naar het noordwesten. Do«jr deze ontwikkeling stroomde Oceaan- lucht via de Noordzee vanmorgen het rige C. van Eisen en de 57-jarige "d. land binnen, met enige sneeuw of Penning, werd op de onbewaakte regen en een stijging van tempera- ovqrweg gegrepen. De auto werd en- tuur. Plaatselijk ontstond mist. ■kele tientallen meters meegesleurd en de vier inzittenden werden levens gevaarlijk gewond; de beide Neder landers zijn kort na het ongeval aan de verwondingen overleden. De toe stand van de beide Duitsers is ern stig. Boven Scandinavië stijgt de lucht druk weer; daardoor zal de wind weer naar het noordoosten draaien. Koude lucht uit Zweden en Duitsland dringt dan opnieuw het land bin nen, hetgeen de terugkeer van de vorst betekent. Diplomaten bieden prinses Beatrix gouden cadeaus aan HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KWAKKELWEER Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag en hier en daar mist, later ook op klaringen. Geleidelijk daling van temperatuur en morgen overal weer lichte tot matige vorst. Tijdelijk vrij krachtige, overi- f gens matige wind ruimend naar j richtingen tussen noord en oost. 9 Febr. zon op 8.10, onder 17.43; maan op 6.40, onder 15.31. Hoogwaterstanden 9 Febr. v.m. 2.15; n.m. 2.25. Het weer in Eurona De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luider»: weer temp. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM PARIJS BRUSSEL BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME onbewolkt 30 C. sneeuw 11 licht bew. 2 sneeuw 2 motregen 7 geheel bew. 5 mist 3 regen 1 nevel 2 nevel 2 onbewolkt 4 onbewolkt 10 onbewolkt 1 sneeuw 6 nevel 10 zwaar bew. 13 zwaar bew. 14 onbewolkt 6 onbewolkt 11 geheel bew. 7 mist 21 onbewolkt 3 Nadat H.K.H. prinses Beatrix dinsdagmiddag in Den H aag voor het eerst een plechtige zitting van de Raad van State, onder voorzitterschap van H.M. Koninein Juliana, had bijgewoond, reed zij met haar ouders, naar het paleis Lange Voorhout in Den Haag, waar diverse delegaties haar geschenken kwam enaanbieden. Op deze foto z>et men hoe kolonel P. I. Hoogenhout, deken van het Corps Diplomntique en am*>iss^deur van Z. Afrika (rechts), aan de prinses een ronden nnederdoos en een gouden lipoenstifthouder aanbiedt. Achter de prinses Z.K.H. prins Bernhard, geheel links H.M. koningin Juliana. Korreltje Die in toorn handelt, gaat in storm onder zeil.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1