i -i*- Het Nederlands-Indonesisch gesprek zal worden hervat Telegramwisseling voorkwam mislukking Molotof heeft de smaak te pakken Wensn gooit wereldvakverbond eruit Auto op weg naar voetbalwedstrijd te water: vier personen verdronken Winterweer maakt slachtoffers .4 MAANDAG 6 FEBRUARI I9ÖJ éiM 5 fFw W9 47ste JAARGANG N°. 13722 I KOFFERS I uieer uit Directeur: c m v HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j 11 Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015. Adveitentiee 20826. Giro Ï03003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w.. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. 17.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Zaterdagavond kwam onverwachte wending „De Nederlandse^ en Indonesische delegaties hebben besloten elkaar op dinsdag a.s. in Genève wederom te ontmoeten". Deze korte verklaring werd zaterdagavond gedaan door een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag, kort nadat uit Genève en Djakarta reeds was gemeld, dat de Indonesiërs de conferentie als mislukt beschouwden en klaar stonden uit Genève naar Djakarta te vertrekken. Minister Anak Agoeng en de zijnen hadden de avond tevoren al een afscheidsdiner aan geboden, waaraan o.a. Zwitserse autoriteiten hebben aangezeten. Deze nieuwe verrassende wending zou een gevolg zijn van een telegram wisseling tussen de leiders van de beide delegaties, de ministers Luns en Anak Agoeng. Minister Luns zou daarbij het initiatief hebben genomen. OM KLAARHEID TE SCHEPPEN, f Van officiële Nederlandse zijde De Indonesisch minister-president werd medegedeeld, dat de ontmoeting Burhanuddin Harahap, heeft beves- die morsen in Genève aal plaats vin-"Bd- dat mej Nederland besprekingen - if j J zijn gevoerd over de mogelijkheid den, is bedoeld om klaarheid te bren-1 van uitwisselen van gevangenen. Hij gen in de gebleken verschillen van j legde er de nadruk op, dat deze be- opvatting. Gehoopt wordt, zo werd sprekingen in geen enkel opzicht ver- daaraan toegevoegd, dat, nadat die klaarheid zal zijn verkregen, de con ferentie zal kunnen worden voortge zet. Uit Indonesische bron in Genève werd vernomen, dat zaterdag de ge hele dag telegrammen en telefoontjes zijn gewisseld tussen Den Haag, Ge nève en Djakarta. Een persoonlijk te legram van minister Luns schijnt daarbij de doorslag te hebben gege ven. Onmiddellijk na de ontvangst van dit telegram gaf mr. Anak Agoeng een verklaring uit, waarin hij onder meer zeide „er van overtuigd te zijn, dat de onderhandelingen thans vlot en snel naar een geslaagd einde zul len leiden". band houden met de Nederlands- Indonesische besprekingen te Genève. Hij zei, dat Nederland de wens had geuit deze kwestie in Genève te be spreken, maar de Indonesische dele gatie had dit verworpen. Harahap verklaarde, dat 23 Indo nesiërs door Nederland in Nieuw- Guinea onder arrest worden gehou den. Tenslotte zei de minister-presi dent, dat een eventuele uitwisseling van gevangenen geen betrekking had op de Nederlanders, wier zaken reeds MR. VAN EMPEL IN DJAKARTA De Nederlandse advocaat, mr. Van Empel, die door de Nederlandse re gering is aangewezen om de Indone sische terechtstaande Nederlandse arrestanten te verdedigen, is heden in Djakarta aangekomen met een be zoekersvisum, dat 5 weken geldig is. He verlenen van zijn visum is het onderwerp geweest van uitgebreide Moskou protesteert i tegen ballons Rusland heeft bij de Ver. Staten en Turkije geprotesteerd tegen het zenden van ballons boven gebied j van de Sowjet-Unie, meldt radio- Moskou. De protestnota is zaterdag door de Russische onderminister van Buiten-1 landse Zaken, Andrei Gromyko, over handigd aan de Amerikaanse ambas- i sadeur in Moskou^ Charles Bohlen. I Volgens de Russische nota worden de ballons door militaire organen van de Ver. Staten opgelaten van het gebied van West-Duitsland en van Amerikaanse luchtbases, gevestigd op het gebied van verscheidene sta ten, die aan de Sowjet-Unie gren zen. „De apparaten, aan deze ballons bevestigd, omvatten automatische Versierde kaarsen voor Heilige Vader nota wisseling en tussen de Neder- fotografische camera's voor het ma- landse en Indonesische regering. Rechter Maengkom heeft geen toe stemming aan mr. Van Empel gege ven om de Nederlanders Jungslaeger en Schmidt te verdedigen. M.r Van Empel logeert tijdelijk bij de Nederlandse Hoge Commissaris, zolang hij nog geen hotel heeft kun nen vinden. ken van luchtfoto's, radio-zendtoe stellen, radio-ontvangsttoestellen en andere", zegt de nota. Vrijdag beschuldigde Oost-Duits- land het Westen van spionnage met behulp van ballons. Deze beschuldi gingen werden door Amerikaanse autoriteiten in Berlijn tegengespro- I ken. Meer topconferenties Minister Molotof wenst meer con ferenties tussen regeringschefs van de Grote Vier naar het voorbeeld van die in juli vorig jaar te Genève tussen Eisenhower. Eden. Faure en Boel- ganin, zo blijkt uit een interview dat de Moskouse correspondent van de Londense „Sunday Times", Richard Hughes, gisteren met de Russische minister van Buitenlandse Zaken had. Maar, zo voegde Molotof hieraan- handen van* de rechter zijn gesteld, toe, deze top-conferenties zullen moe- Catroux krijgt het moeilijk Duizenden oud-militairen hebben zaterdag in Algiers een protestdemon stratie tegen de benoeming van gene raal Georges Catroux tot minister-re sident van Algerië gehouden. Dui zenden toeschouwers juichten toe. De generaal wordt a.s. vrijdag in Algiers verwacht. De Franse kolonis ten zien hem niet graag, omdat zij verwachten dat de regering-MoIIet hem de Franse belangen in Algerië zal dien liquideren. Premier Mollet heeft verklaard, dat de generaal toch naar Algerië zal gaan. In een rede voor radio en televisie gaf de premier uitdrukking aan zijn verontwaardiging over de „laagharti ge aanvallen" op de generaal. Nie mand is beter bevoegd dan hij om de eer en de belangen van Franrijk in Algerië te verdedigen, zo zei hij. Hij deelde mee, dat er in Algerië vrije verkiezingen zullen worden ge houden, zodra de rust in het land is teruggekeerd. De Franse regering streeft er naar, het aparte karakter van Algerië te eerbiedigen en een politieke gelijkheid voor alle inwo ners te bereiken, doch zij zal „de on verbrekelijke unie tussen Algerië en het Franse moederland" handhaven en versterken. Nu naar Praag? De Oostenrijkse regering heeft za terdag de ontbinding gelast van het communistische wereldvakverbond dat zijn hoofdkwartier in Wenen heeft omdat het de nationale belangen van Oostenrijk in gevaar brengt. Volgens het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken had het ver bond bij het uitvoeren van zijn acti viteit herhaaldelijk de grenzen over schreden, waaraan het krachtens zijn hen statuten is gebonden. I In april 1951 werd het hoofdkwar tier van het verbond naar Wenen overgebracht, nadat het door de Franse regering uit Frankrijk was uitgewezen, waar het zijn hoofdkwar tier in Parijs had. Hoewel de Oosten rijkse regering toen scherp tegen deze vestiging protesteerde, kon zij die niet Kunst aan de ketting Westelijke waarnemers in Wenen geloven, dat het communistische re giem in Hongarije een controleur voor de Hongaarse letterkunde heeft aangesteld, zulks als gevolg van een eind vorig jaar onderdrukte „op stand" van schrijvers tegen het „dwangbuis" van de partij. Zij geloven, dat deze controle wel licht „andere werk" is, dat volgens het zojuist in Wenen ontvangen blad „Magyar Koezloeny" is opge dragen aan Laszlo Orban, de Hon gaarse onder-minister van onderwijs, die bekend staat als een krachtig Sta linist. verhinderen door onderworpenheid aan het gezag van de Russische be zettingsautoriteiten. Een vertegenwoordiger van het! wereldvakverbond heeft gisteren in Wenen gezegd dat het Oostenrijkse hevel tot ontbinding van de organ:-, satie „op geen enkele wijze' invloed zal oefenen op de wer Kzaamheden van het verbond. Mocht het niet mogelijk blijken een nieuwe zetel voor het hoofc kwartier in een ander land buiten het .IJzeren Gordijn te vinden, dan zal men waar schijnlijk naar Praag gaan. Kort na de bekendmaking van de beslissing over het wereldvakvertxmd heeft de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken, Oskar Helmer, zaterdag gewaarschuwd dat Oosten rijk niet langer schendingen van zijn grondgebied en zijn neutraliteit zal dulden, of het nu gaat om buiten landse vliegtuigen die hun geschillen boven Oostenrijks gebied komen uit vechten, de overtocht van buitenland se propagandaballons of misbruik van het land door buitenlandse agen ten voor him spionnage-activitei- ten e.d. ten worden voorafgegaan door diplo matieke onderhandelingen voor het voorbereidende werk. De minister gaf toe, dat op de recente ministersconferentie, even eens in Genève gehouden, niet veel vooruitgang was geboekt doch vol gens hem kon niemand ontkennen dat besprekingen tussen de regerings chefs niet alleen voor de deelnemen de staten, maar ook voor de andere landen die nasr vrede streven, heil zaam zouden zijn. De Sovjet-minister verwachtte dan ook vele voordelen van de volgende „Genève-conferenties" en zei niet de hoop te verliezen, dat alle problemen 'van de twee eerste conferenties weer ter sprake zouden worden gebracht. Ter zelfder tijd zal Rusland ook blij ven aandringen op vriendschapsver- dragen met Amerika, Engeland er 'Frnakrijk, aldus Molotof. Spion tussen de vissers De Russen krijgen van de Noren de rekening gepresenteerd voor hun vis- avontuur in .de Noore wateren. De totale waarde van de uitrusting en vangst van de 16 naar Aalesund op gebrachte schepen is door Noorse ex perts bepaald op ongeveer 16 miljoen kronen (ƒ8 miljoen). Wanneer de Russische ambassade het totale bedrag van de rekening garandeert, hetgeen men in Osslo ver wacht, zullen de Russische schepen Aalesund mogen verlaten. De Noren hebben overigens nog ontdekt, dat zich aan boord van het depotsdhip „Tambov" de be ruchte Sovjetspion Arthur Oeyen be vindt. Oeyen speelde in de beruchte spionnage-affaire van Kirkesnes in 1954 een rol als bemiddelaar tussen Noorse en Russiche spionnen, maar bleef buiten sohot toen het komplot werd opgerold. Op deze foto ziet men hoe kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders aan Z.H. Paus Pius XII in de Sint Pieterskerk te Rome fraai versierde kaarsen over handigen ter gelegenheid van de „Kaarsenmis", de dag waarop Christus' eerste bezoek aan de tempel wordt herdacht. Een groot aantal van deze kaarsen wordt aan de Heilige Vader geschonken die ze verdeelt onder de armste kerken van de Eeuwige Stad. Alleen de allergrootste kaarsen wor den geplaatst in de persoonlijke kapel van Z.H. de Paus. Wolven in Italië Het aantal slachtoffers van de koude is in West-Europa tot 150 ge stegen. Frankrijk meldt 43 doden, meest bedelaars, daklozen en be jaarde mensen. In Italië zijn 25 men sen om het leven gekomen en in En geland 24. In Duitsland, Oostenrijk en Joego slavië is de Donau door de zware Stroomannen uit Ni gerie dansten voor het Britse Koningspaar In Kadoena, de hoofdstad van Noord-Nigerie, werd ter gelegenheid van het bezoek van H.M. koningin Elizabeth van Engeland een jurbar, een groot feest van de inboorlingen, gehouden. Het was tijdens dit feest, d~t de hier afgebeelde Jaba-dansftrs in hun bizarre, geheel uit stro vervaardigd pakken, een soec'-»Ie dan voor koningin en prins uitvoerden, hetgeen uiteraard een exotisch gezicht opleverde ijsgang buiten zijn oevers getreden, waardoor alleen al in Joegoslavië naar schatting 180.000 h.a. land blank is komen te staan. In Italië zijn honderden dorpjes door de grote sneeuwval nog steeds van de buitenwereld afgesneden. Grote groepen wolven wagen zich, gedreven door de honger, tot vlakbij de dorpen en boerderijen. Matera, een stad met 22.000 inwo ners in Zuid-Italië, heeft twee dagen zonder brood en licht gezeten. Sinds vijf dagen woedt boven Nieuw-Mexico en West-Texas een sneeuwstorm, die als de ergste sinds 50 jaar wordt be schouwd. In sommige streken ligt de sneeuw vijf meter hoog. Bij verkeers ongelukken, door de storm veroor zaakt, zijn zestien mensen omgeko- Tengevolge van een hevige storm zijn in de Gele Zee achttien Zuid- Koreaanse vissers verdronken. Drie vissers konden worden gered. Na hevige regenval hebben zich in langanjika overstromingen en aard verschuivingen voorgedaan. Twintig inheemsen kwamen om het leven. Honderden zijn dakloos. IJsdam deed Donau overstromen In de Beierse stad Vilshofen heb ben zaterdagavond tientallen gezin nen hun woningen moeten verlaten, omdat de Donau door een ijsdam hui ten zijn oevers was getreden. 150 Hui zen werden overstroomd, terwijl er nog driehonderd moesten worden ge- evacueerd. Twaalfhonderd van de zesduizend inwoners, die het stadje telt, zijn dakloos geworden. Tussen Pasau aan de Oostenrijkse grens en Vilshofen begon het ijs over een afstand van twintig kilometer te kruien, waardoor op sommige plaat sen ijsdammen van meer dan zes me ter hoog ontstonden. Men vreesde, dat de toestand nog zou verereeren door een st'iging van de tp™^°r*tuur waardoor het wat°rpeil in de rivier verder zou oplopen. Toedracht onbekend Gistermiddag, zijn vier Helmonders verdronken, toen hun auto in Hees- wijk te water geraakte. Zij waren met een personenauto op weg naar Ylaardingen, waar zij een voetbal wedstrijd wilden bijwonen. Onder He es wijk moesten zij uitwijken voor een tegenligger. Hierdoor kwam de auto in het water terecht. De vier mannen slaagden er niet in zich uit j de wagen te bevrijden en kwamen allen om het leven. De namen en de leeftijden der slachtoffers zijn: P. Bouwmans 46 jaar, J. van der Linden 44 jaar, A. van der Westerloo 27 jaar en P. Dei- senroth van Duitse nationaliteit, 62 iaar. De rijkspolitie deelt mede, dat de juiste toedracht niet bekend is. Zij verzoekt de bestuurder van een per sonenauto, merk Opel, die vlak na het ongeval op aanwijzing van een fietser in ene café de politie telefonisch van het gebeurde in kennis heeft ge steld, en die op weg was naar Uden en Boekei, zich te willen melden bij de politie van zijn woonplaats of te lefonisch bij de rijkspolitie te Schijn- del. Dit verzoek geldt evenzeer de r'etser, die de automobilist op het ongeval attendeerde en de bromfiet ser die tijdens of vlak na het ongeval ter plaatse was. Ieder ander dia eni ge mededeling kan verstrekken om dit ongeval, waarbij een Skoda, bouwjaar 1948, Cabriolet, donker ge kleurd, was betrokken, wordt ver zocht zich met de politie in verbin ding te stellen. 't Kan vriezen of dooien Ten Zuiden van Ierland bevindt zich een gebied van hoge luchtdruk, waaromheen zachte Oceaanlucht stroomt, die tijdens het weekeinde in Engeland een krachtige dooi ver oorzaakte. Op tal van plaatsen steeg daar zondag de temperatuur tot 10 graden boven het vriespunt. De dooi- grens naderde zondagochtend vroeg Nederland, hetgeen in de zuidweste lijke helft van het land langdurige sneeuwval veroorzaakte. De zachte lucht drong daarbij tot in Zeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden door, vanwaar maximum temperaturen van 4 graden boven nul werden gemeld. De koude lucht, die zich in de rest van het land wist te handhaven, is intussen ook weer tot het uiterste zuidwesten doorgedrongen. Intussen stijgt in Scandinavië de luchtdruk snel. Er komt daar een nieuwe hoge- drukgebied tot ontwikkeling, waar door bij ons de zwak blijvende wind de neiging vertoont, naar het noor den. te draaien. Aanvankelijk stroomt dan iets minder koude lucht het land binnen, zodat morgen de temperatuur vooral in de kuststreken wel even boven het vriespunt kan komen. Er bestaat echter kans, dat na morgen weer belangrijk koudere lucht arri veert, zodat op aanhouden van de vorsttoestard moet v-trden ger^ker-* HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot j dinsdagavond. Opgemaakt te S 11.15 uur). MORGEN OPKLARINGEN 5 Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk mist, later op- j klaringen. Zwakke Sot matige wind draaiend naar noord tot noordoost. Vannacht over het i algemeen lichte vorst. Morgen- middag op de meeste plaatsen lichte dooi. 7 Febr.: zon op 8.14, onder 17.39; maan op 5.28, onder 13.28. Hoogwaterstanden 7 Febr. v.m. n.m. 12.30. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw —24 C. STOCKHOLM geheel beW. 6 OSLO onbewolkt 11 KOPENHAGEN geheel bew. 0 ABERDEEN geheel bew. 7 DUBLIN half bew. 5 LONDEN zwaar bew. 6 AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GP.ENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME mist 2 mist 0 motregen 5 mist 1 onbewolkt 11 onbewolkt 1 sneeuw 5 geheel bew. 4 geheel bew. 10 geheel bew. 7 half bew. 6 geheel bew. 4 geheel bew. 7 nevel 11 licht bew. 4 Korreltje Fen leugenaar eeleoft mpn niet. 7"dfs r's hu de waarheid spreek1

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1