De Olympische Winterspelen te Cortina Grishin en Michailov wonnen 1500 meter in wereldrecordtijd Renee Colliard - eerst afgewezen - boekte fraaie zege In Friesland wordt al geschaatst HET Schaakspel m IS m i m m m m m II u m m m m m m m m m DINSDAG 31 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Records van de Nederlanders „Gri-shin, Gri-shin, Gri-shin", klonk het over het ijs van Misurina. Een rit later ..Ju-rij. Ju-rij, Ju-rij". De kleine Russische kolonie moedigde Evgenij Grishin in de elfde en Jurij Michailov in de twaalfde rit enthousiast aan, aJs hun landgenoten voorbij de eretribune kwamen. Er was volop reden tot juichen voor hen, want Evgenij Grishin slaagde er in het wereldrecord op de 1500 meter met een halve sec. te verbeteren en op de fantastische tijd van 2 min. 8,6 sec. te brengen, daarmede tevens het olympisch record op zijn naam brengend. En Jurij Michailov, die op 20 januari jJ. te Da- vos het record van Grishin met 0,7 sec. had verbeterd en op 2 min. 9.1 sec. had gebracht, wilde niet achterblijven by zijn landgenoot en ook hij slaagde erin in 2 min. 8,6 sec. rond te komen, pres taties van hem en Grishin, welke niet meer werden verbeterd, ook niet door hun landgenoot Boris Shilkov en" door de vierde 1500 meter specialist Mer- kulov. Voor de derde maal won de Sov jet-Unie een gouden medaille en wel op zo'n overtuigende wijze, dat er niet meer aan behoeft te worden getwijfeld, welk land op het ogenblik het sterkst in de internationale hardrijderswereld is. Het olympisch record stond sedert 1948 op naam van Sverre Farstad met een tijd van 2 min. 17,6 sec. Van te vo ren stond het vast, dat dit olympisch record zou worden vernietigd, maar dat niet minder dan 33 rijders van de 54, die gistermiddag op het ijs hebben gestaan, beneden de tijd van de olym pische kampioen van St. Moritz kwa men, had toch wel niemand verwacht. Nogmaals wordt door deze feiten en door deze tijden onderstreept, op welk een hoog niveau de topklasse is geko men. De Nederlandse cracks zijn daarbij gelukkig niet achter gebleven. Wim van der Voort stond met 2 min. 14,9 sec. al drie jaar lang als snelste Nederlander in het buitenland op de ranglijst ge boekt. Gerard Maarse kwam er veer tien dagen geleden met 0,2 seo. onder. Op het wonderijs van Misurina noteer de Wim de Graaff als eerste en later Gerard Maarse als tweede een tijd van 2 min. 13,1 sec. Op de tribune hoorden wij de deskundigen reeds mompelen: „wat zijn die Hollanders toch sportief onder elkaar'. Immers op de 5000 meter eindigden Wim de Graaf en Kees Broek man met 8 min. 0,2 sec. gelyk en dit maal waren het Wim de Graaf en Ge rard Maarse, die hun naam bovenaan Dit is een actie-foto van het Zwitserse meisje. Renee Colllard, die in de slalom voor dames beslag legde op de eerste plaats en daarmee op de gouden me daille. HET IJSHOCKET-TOERNOOI In de finale-poule van het ij6hockey- toernooi werden de volgende resultaten geboekt: RuslandZweden 41, Canada Tsjecho Slowakije 63, Amerika Duitsland 72. DE STAND NA VIJF DAGEN De stand in het'officieuze klassement luidde gisteravond na vyf dagen als volgt 1. Rusland 73 pnt.; 2. Oostenrijk 33 pnt.; 3. Finland 22 pnt.; 4. Zweden 20 pnt.; 5. Noorwegen 16 pnt.; 6. Italië 15 pnt.; 7. Zwitserland 13 pnt.; 8-9. Duitsland en de Ver. Staten beiden 7 pnt.; 10-11. Ne derland en Frankrijk beiden 5 pnt.; 12. Spanje 3 pnt.; 13. Canada 1 pnt. Na tien nummers heeft Rusland 5 gou den medailles veroverd (2 voor de 1500 meter) en Noorwegen. Oostenrijk, Fin land, Duitsland, Italië en Zwitserland ieder 1 gouden medaille. Oostenrijk en Zweden hebben elk drie zilveren me dailles beslag gelegd met Rusland 2 en Italië 1. Tenslotte heeft Rusland thans 5 bronzen medailles, Oostenrijk 2, Finland, Zweden en Zwitserland elk 1. de Nederlandse ranglijst van de 1500 meter lieten inschrijven met een gelijke prestatie. Bijna had Kees Broekman zich bij hen gevoegd. In zijn rit tegen de jonge Zweed Bertil Eng waarin hij aanvankelijk achterstand had opgelo pen wist hij op de laatste 100 meter zijn vermoeide concurrent in te halen en volgens de eerste beslissing van de aan- komstrechter was het een dead-heat. Voor beiden werd 2 min. 13.1 sec. af geroepen. Maar de jury wijzigde dit re sultaat en gaf Kees Broekman 0,1 sec. erbij. Klaas Schenk protesteerde tegen deze beslissing, maar succes had protest niet Zeer belangrijke gevolgen hadden deze recordverbeteringen van onze drie landgenoten voor hen op de wereldranglijst. Wim de Graaf bracht zijn persoonlijk record met 2 volle sec. omlaag en dank zij zijn verrichtingen in Davos, waar hij zo schitterend de 500 en de 10.000 meter had gereden en zijn vierde plaats met 8 min. 0,2 sec. op de 5000 meter te Misurina, heeft deze 24- jarige Rotterdamse jongen zich geschaard onder de beste vijftien rijders van we reldklasse van alle tijden. Ook Gerard Maarse verbeterde zijn persoonlijk re cord; hij bracht zijn beste tijd terug van 2 min. 14,7 sec. op 2.13,1. De kleine ge drongen Nederlandse sprinter, die 1 maart 27 jaar wordt en die zich dit sei zoen op de 5000 en de 10.000 meter heeft toegelegd, is met formidabele sprongen in de wereldranglijst omhoog gegaan en zweeft thans ergens op de wereldrang lijst over 4 afstanden op de 25ste plaats. Tenslotte heeft ook Kees Broekman zön persoonlijk record met 2 volle sec. ver beterd. Met Wim de Graaf is hij erin geslaagd tijdens de wedstrijden van dit seizoen alle records op de vier klassieke afstanden op grandioze wijze te verbe teren. Hij is de oudste van onze oloep, 29 jaar, en reeds 10 jaar rijdt hij e'k seizoen mee, op alle belangrijke wed strijden. Het is een prestatie op zich zelf, dit in tegenstelling met een vroe gere generatie, om gedurende tien na oorlogse jaren een rijder van topklasse te zijn en te blijven. Gisteravond was er geen gelukkiger Nederlander in hotel Delle Alpi dan Kees Broekman want men kwam hem na het maken van vele berekeningen vertellen, dat hij thans op de zesde plaats staat van de wereld ranglijst over vier afstanden van a'le tijden, na Shilkov Sakunenko, Grishin, Gontsjarenko en Ericsson. Nog steeds en er zyn reeds drie nummers van de olympische wedstrijden afgewerkt is de Nederlandse ploeg er niet in geslaagd om een medaille te ver overen. En degenen, die menen, dat de Nederlandse schaatsenrijders om die re den niet tot de elite behoren, zijn volkomen naast. Immers, de tijden van Broekman, de Graaf en Maarse in dit seizoen hebben uitgewezen, dat zij r dan voortreffelijke ambasadeurs waren en nog zijn bij alle belangrijke fchaats- evenementen, waar ook ter wereld. Eindklassement 1500 meter: 1. en ex aequo Grishin en Michailov vbejden Rusland) ieder 2 min. 8,6 sec.; 3. Galo nen (Finl.) 2.9.4; 4. Jaervinen (FinU 2.9.7; 5. Merkulof (Rusl.) 2.10.3; 6. Erics^ son (Zwed.) 2.11; 7. Hickey (Austr.) 2.11.8; 8. Sjilkof (Rusl.) 2.11.9; 9. Johan- nesen (Noorw.) 2.12.2; 10. Aas (NoorwJ 2.12.9; 11 tot en met 13. ex aequo Maar se, De Graaf (beiden Ned. en Eng (Zwe den) ieder 2.13.1; 14. Broekman (Ned.) 2.13.2; 15. Jaurfe (Tsi.) 2.13.6; 16. Kris- tiansen (Noorw.) 2.13.7; 17. Malmsten (Zwed.) 2.14.6; 18. Hamberg (Finl.) 2.14.8; 19. Cronshey (Eng.) 2.15; 20. Mc Namara (VS) 2.15.2; 21. Asasaka (Ja pan) 2.15.4; 22. Stroem (Zwed.) 2.15.6; 23. Hori (Japan) 2.15.9; 24. Elvenes (Noorw.) 2.16; 25. Werket (VS) 2.16.1; 26. Tynkkynen (Finl.) 2.18. 2; 27/28. Kolar (Tsj.) en Citterio (It.) ieder 2.16.5; 29. Chang Nam (Korea) 2.16.7; 30. Sand- vig (VS) 2.17.1; 49. Alstboom (Ned.) in 2.22.6. De positie van Oostenrijk als skiland moge dan voor de alpinenummers van de heren nog onaantastbaar zijn, bij de dames heeft het geen „Wunderteam'" meer. Wel legde Regina Schopf voor Oostenrijk beslag op de zilveren medail le, maar van een overheersende rol haar landgenoten was geen sprake. Over heersen deed tot ieders verrassing een goudblond, verlegen meisje uit Genève, met reebruine ogen. de 22-jarige studen te in de farmacie Renee Colliard. Haar tweede plaats tijdens de op 6 januari ge houden wedstrijden te Grindelwald ach ter de Pooise kampioene Maria Kowalska had haar in de ogen van de insiders toch allerminst tot een favoriete voor het olympisch goud doen behoren. De heren hadden het veel te druk met het afwe> gen van de kansen van de Russische ti- telhoudster Evgeniya Sidoiova en van het drietal, dat haar in Oslo verworven lauweren kwam verdedigen, dat bestond uit de Amerikaanse Andrea MeadLaw rence (goud), de Duitse Ossi Reichert (zilver, tevens winnares van de olym pische reuzeslalom te Cortina) en de Duitse Mirl Buchner (brons). Verder waren er nog de Zwitserse kampioene Ma^elaine Berthod en de Poolse Maria Kowalska, die tot de wereld-elite werden gereken. Over Renee Colliard, die in haar land niet veel meer dan een stu dentenkampioenschap op haar naam had gebracht, sprak vrijwel niemand. Als dartele vlinder. Toen de tengere, in een vrolijk rood skipak gestoken Zwitserse, als een vlin dertje zo licht en sierlijk, naar beneden dartelde, schokte de menigte. Een tijd van 56.7 sec. mocht een sensatie worden genoemd. Maar de in veler ogen werke lijke favorieten moesten nog komen. Doch de nerveuze Madelaine Berthod was dank zij een val niet verder dan 64.1 sec. Osie Reichert raakte eveneens in de tomeloze wentelingen haar evenwicht kwyt (67,8 sec.) en Andrea Mead Law rence bleek iets te behoedzaam om de tijd van het Zwitserse meisje te verbe teren (57,5). Renee Colliard werd alleen bedreigd door de vertegenwoordigster van de Oos tenrijkse hogeschool, Regina Schopf, die slechts 0.4 sec. langer nodig had. Maar deze concurrente schudde Renee van zich af- in de tweede manchè, op het verse parcours, dat zij eveneens bliksemsnel en met evenveel gratie als in de eerste rit aflegde, tijd 56,7 sec. Regina Schof, die nu 59,4 sec. duidelijker bij haar ten achter bleef, werd spoedig getroost met de wetenschap, dat zij de zilveren me daille had veroverd. Het brons kwam Op 1, 2 en 3 februari zullen in Utrecht de jaarlijkse interacademiale binnen sport wedstrijden worden gehouden. Deze wedstrijden, die georganiseerd worden door de Federatie van injitates en bon den. omvatten de volgende takken van sport: schaken, dammen, bridge, tafel tennis, biljarten, volleybal en schermen. Studentenploegen uit Amsterdam, Delft, voor het eerst aan Rusland. Door een schitterende tweede manche ondanks een val van de fors gebouwde Evgeniya Si- dorova. Giuliana MinuzziChenal, de jonge Italiaanse vrouw, die de olympische eed heeft afgelegd, nestelde zich door twee riskante, maar bijzónder boeiende afda lingen op de vierde plaats. Andrea Mead Lawrence werd vijfde, tengevolge van een valpartij in de tweede manche. Ossi Reichert bleek haar zelfvertrouwen kwijt en kwam ook in de tweede rit languit de helling afglijden. En aangezien de fi guranten. die daarna nog op de allengs slechter wordende piste verschenen, al leen maar minder goede tijden, dan wel halsbrekende toeren maakten konden de foto- en film-camera's gericht worden op de verblufte Renee Colliard. Met dezelfde camera's was even te voren het beeld vastgelegd van de op de olympische win terspelen verdwaalde filmster Sophia Loren, gehuld in een witte mantel met ei-gele capuchon. Maar Sophia stond uiteraard op de tribune en niet langer dan vijf minuten, want toen kreeg zij al koude voeten. ZWEMMEN In het 55 yards bad van Adelaide heeft de Australische zwemster Dawn Fraser de 220 yards vrije slag afgelegd in de fantastische tijd van 2 min. 22,9 sec., waarmee zü het Australisch record, dat RENEE COLLIARD j moest eerst thuisblijven Renfee Colliard, die voor Zwitser- J land een gouden plak won in de slalom, heeft twee jaar geleden voor het eerst aan een Zwitsers kam- S pioenschap deelgenomen, zonder J zich evenwel te kunnen plaatsen. Ze besloot toen nooit meer aan wed- 1 strijden mee te doen. Toch was ze dit jaar te Grindelwald weer van de 5 partij, na in stilte getraind te heb- ben, met als resultaat een tweede plaats in de slalom. Dat was een S pracht'g succes, dat haar het nodige zelfvertrouwen gal En dit zelfver- J trouwen is wellicht de voornaamste S factor geweest bij haar zege te Cor- tlna. J De heren bestuursleden van de SJiwitserse skibond wilden Renee eerst niet meenemen naar Cortina. Zij waren tot de conclusie gekomen. en hadden haar dit ook gezegd, dat ze veel te sierlijk en te klein was om het tegen de beste slalomloop- sters van de wereld op te nemen, 2 en dat ze waarschijnlijk niet tegen de vermoeienissen van zo'n harde strijd bestand zou zijn. Maar toen 2 werd de blonde Renee woedend, en diende heren met zoveel energie 2 van repliek, dat zij te elfder ure 2 hun opinie wijzigden. „Laten we het toch maar eens met haar pro- 2 beren, mischien kan ze Madeleine Berthod wat helpen", zeiden zij. Zij zullen dit besluit niet betreu- ren, want Renee zegevierde deleinp vprsnpplHp Hnnr «pn VOETBAL SCHEIDSRECHTER VERLIET HET VELD NA EEN TRAP De bekende Engelse scheidsrechter Ar thur Ellis heeft tijdens de door hem ge leide wedstrijd tussen de derde klasser Coventry City en de club San Lorenzo uit Buenos Aires een nieuwe en zeer on aangename ervaring opgedaan: hij kreeg een schop van een Argentijn, waarna hij het veld verliet. Het incident gebeurde een minuut voor rust, toen Ellis bij de stand 1—1 een strafschop toekende aan Coventry. Meer dan 17.000 toeschouwers waren bij deze avondwedstrijd aanwezig. Co ventry nam de leiding in de 28ste min., maar vier minuten voor rust maakten de Argentijnen gelijk. De strafschop werd toegekend nadat Denis Uphill op onge oorloofde wijze in het Argentijnse doel gebied ten val was gebracht, toen hij probeerde de terugspringende bal, die hij eerst tegen de paal geschoten had, te bemachtigen. Ellis wees naar de witte stip, kreeg een schop van een opgewon den Argentijn en verliet het veld. De voorzitter van San Lorenzo ver klaarde later, dat de schuldige speler de volgende dag naar zijn land zou worden teruggezonden. Nader wordt gemeld dat Ellis, na tegen zijn benen geschopt te zijn, de Argentijn beval de kleedkamer op te zoeken. Deze weigerde, en aangezien zijn trainer en de Argentijnse officials er niet in slaag den hem te overreden, verliet Ellis het veld. De president van Coventry zeide, dat hij vergeefs getracht had de scheids rechter op zijn besluit te doen terugko men. De heer Ellis weigerde echter de wedstrijd onder dergelijke omstandig heden verder te leiden, en daar de Engel se reglementen in zulke gevallen niet voorzien in de aanwijzing van een ande re scheidsrechter werd de ontmoeting gestaakt. Eerste dag voor Nederlandse kunstrijdsters volgens verwachtingen De kunstrijdstertjes zyn begonnen met het rijden van de verplichte figuren in het ijsstadion te Cortina. Volkomen vol gens de verwachtingen hebben de Ame rikaanse meisjes na de eerste dag, waar op drie verplichte figuren werden gere den, de leiding genomen. Tenley Albright de wereldkampioene, en haar landgenote Carol Heiss waren de enigen van de 21 deelneemsters, die de figuren zodanig reden, dat de elf juryleden haar cijfers tusen de 5 en 5,5 toekenden, zodat zij met totalen van 623,1 en 614,5 punten na drie figuren aap de top van het klasse ment staan. Daarna volgde de groep van in hoofd zaak Europese meisjes, met de Oosten rijkse Ingrid Wendl, die te Parijs de Europese titel behaalde aan het hoofd waartoe men ook onze beide landgenoot- jes Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra mag rekenen. In deze groep varieerden de cijfers van de juryleden tussen de 4 en de 5, waarbij voor de meesten van haar de beoordeling rond de 4,5 punt lag. Het verschil in de totalen Ingrid Wendl behaalde 585.7 punten en Sjoukje Dijkstra 526 punten wordt veroor zaakt door de coëfficiënten. De door de jury gegeven cijfers werden namelijk bij het eerste figuur, de tegenwende, ver menigvuldigd met 3 en bij de andere twee figuren, de wende en de paragraaf- dubbel drie met 4. Een twaalfde plaats voor Joan Haanappel en een dertiende voor $joukjë Dijkstra mag in dit milieu dan ook zeker volgens de verwachtingen worden genoemd. Deze komen vrijwel overeen met haar resultaten in de Euro pese titel wedstrijden te Parijs, waar de Amerikaanse en Canadese cracks ontbra ken, terwijl daar ook de Europese titel- houdster van het vorig jaar Hanna Eigel wegens een blindedarm-operatie, kortge leden ondergaan, verstek had laten gaan. Bovendien dient men de jeugdige leeftijd van onze landgenootjes in aanmerking te nemen. Behalve Carol Heiss, die 16 jaar is, varieren de leeftijden van de kunstrijdsters, die boven de Nederlandse meisjes zijn geplaatst, tussen de 18 en 22 jaar. Joan en Sjoukje behoren met haar 15 en 14 jaar tot de jongsten en het is slechts respectievelijk een 3 en 2 jaar geleden, dat deze meisjes in het bezit kwamen van de gouden medaille voor de ISU-test. Jeannette Altwegg, de olympi sche kampioene van 1952. heeft eens te gen onze meisjes gezegd, toen zü trots haar gouden medaille vertoonden „nu be ginnen de moeilijkheden pas". En inder daad, want deze plak betekende slechts, dat zij alle figuren redelijk onder de knie hebben, maar de studie en training voor het perfecte beheersen van alle moei lijkheden kost jaren. De Nederlandse meisjes zijn zich dit zeer goed bewust en daarom was het ook, dat zij met zekere voldoening gisteravond in het hotel de voorlopige uitslagenlijst van deze eerste dag bestudeerden. Nog sluiten zij de rij van de beste kunstrydsters ter wereld met achter haar de groep van de deel neemsters die tot een tweede categorie behoren, Maar in de glanzende ogen van Joan en Sjoukje was duidelijk te lezen, I dat zij daar nu nog meer dan tevreden jmee zijn, maar dat zy als zij dezelfde leeftijd hebben als haar grote concur renten op heel andere resultaten reke nen. Als land maakt Nederland met deze twee meisjes eveneens een uitstekend fi guur. Van de elf deelnemende landen bezet Nederland de zesde plaats achter de Ver. Staten, Oostenrijk, Groot Brit- tannië. Canada en Duitsland. Na Neder- m»a met 2.25,8 op naam van Lorraine Crapp land volgen nog Italië, Frankrijk, Zwit- 0—2. stond, verpulverde. Slechts 0,3 sec. bleef f Dawn Fraser boven het wereldrecord I van 2.22,6 op naam van de Deense Ragn- hild Hveger op 23 april 1939 gezwom- seriand. Zweden en Tsjecho Slowakije. Vandaag worden de twee moeilijkste fi guren gereden, de paragraaf-lus en de paragraaf-tegen drie. „De bokssport moet niet opgehemeld en aangemoedigd worden door katholie ken, en nog minder door de geestelijk heid en de kerk. Maar deze tak van sport mag niet beschouwd worden als iets dat van nature immoreel is, en der halve kan ze althans geduld worden". Tot deze conclusie komt pater Filippo Robotti, van de orde der Dominicanen, in een artikel dat in het periodiek „Pa lestra del clero" verschenen is, en dat overgenomen is in de „Osservatore Ro mano". Pater Robotti schreef in ant woord op een in hetzelfde periodiek ver schenen artikel van pater Alfredo. Boschi. van de orde van de Jezuieten, die ge tracht had te bewijzen, dat boksen in strijd is met de christelijke moraal en met de goddelijke wetten. Pater Robotti herinnert er aan dat de Engelsen, die „in het algemeen gentle men zijn", van boksen spreken al van de „noble art", en hij houdt tegenover pater Boschi staande, dat de wedstrijden met dodelijke afloop zeer zeldzaam zijn Voorts wijst hij er op, dat met name in de Ver. Staten tal van katholieken en zelfs katholieke geestelijken bokswed strijden bijwonen. Hij meent dat, indien de bokssport werkelijk uit religieus en moreel oogpunt moest worden afgekeurd de katholieke kerk dit zeker te kennen zou hebben gegeven. Maar zij heeft dit niet gedaan. Wat meer zegt, de oud-' reldkampioen Gene Tunney is door de geestelijke autoriteiten in Amerika be noemd tot president van de katholieke jeugdbeweging. Voorts is de huidige we reldkampioen zwaargewicht Rocky Mar- ciano een vurig katholiek. Tenslotte wijst pater Robotti er op, dat de apostel Paulus er in de eerste brief aan de Corinthiers niet voor terugschikt beelden aan het vuistgevecht te ontlenen om de stryd te illustreren, die de chris tenen op geestelijk terrein moeten leve- „Als het vuistgevecht een onzede lijke oefening was", zo vraagt pater Ro botti, „hoe zou de apostel Paulus het dan hebben kunnen vergelijken met de edele geestelijke strijd, vooral wanneer men bedenkt, dat het vuistgevecht in de oud heid veel harder was dan nu?" DAMMEN HET VIER DORPEN TOURNOOI Het eerste tiental van de damclub .Lisse" speelde in het kader van het „Vier dorpen-tournooi" te Hillegom te gen de club van die naam. De Lissena- ren, die met slechts negen spelers ver schenen, wisten ondanks deze handicap een mooie 128 zege te behalen. De uit slagen van de gespeelde partijen waren: HillegomLisse: J. v. d. LooJac. v. d. Poel 11; J. van Horick—-J. Lang broek 11; Th. SeysenerN. P. Dekker 11; Th. BotA. Balkenende 11; C. GortzakG. v. d. Stelt 02; P. van An- del—J. Algera 2—0 (regl.); D. Algera— A. Wijnhout 02; C. der Nederlanden W. Möhlman 11; A. de HeerP. Lem mers 11; L. v. d. ReepP. Boogerd TONEGIDO—LISSE 2—2 De zware uitwedstrijd tegen Tonegido heeft Lisse weliswaar een kostbaar punt opgeleverd, doch gezien het vertoonde spel hadden de Lissenaren de zege moe ten behalen. Door verschillende grove fouten van de referee werd Lisse wel zwaar gedupeerd. Na 5 minuten kreeg Tonegido voor een dubieus handsgeval een strafschop toe gewezen, welke in een doelpunt werd omgezet (10). Lisse antwoordde hierna met een krachtig offensief en na 20 min. leidde dit tot de verdiende gelijkmaker. Linksbuiten H. v. d. Voort plaatste het leder naar Ton Boon, welke resoluut in schoot (11). De oranje-zwarten bleven het meest in de aanval en tien minuten later was het wederom v. d. Voort, die Vrijburg een fraaie kans bood. waarvan hij dankbaar profiteerde om Tonegido's doelman voor de tweede maal te passe ren (1—2). Op fortuinlijke wijze ontstond de gelijkmaker, toen midhalf Poel uit gleed, waardoor de midvoor van Tonegi- do kon doorbreken om de gelijkmaker te fabriceren (22), met welke stand de rust aanbrak. Het spel stond in de tweede helft op lager niveau. De Lissenaren bleven het beste deel van het spel behouden, doch door het felle stugge verdedigen van de thuisclub was het een moeilijke taak voor de Lisse-aanval. Tot driemaal toe werd Lisse ee- penalty onthouden en het hevig geappeleer van de Lissenaren baatte niets. De laatste kans op de zege ging tenslotte verloren toen midvoor Boon het leder via zijn borst in het net wist te plaatsen, doch dit doelpunt werd wegens „hands" geannuleerd. Met deze 22 uitslag mag Tonegido zeer tevreden zijn. Bij Lisse speelde voordl H. v. d. Voort een uitstekende wedstrijd. De verdere competitie uitslagen zijn: lste klasse: ExcelsiorVIOS 2 44; FloraGroene Laken 44; Vios 1Pas sage 80. 2e klasse: SoldaatjeFlora 2 44; f Oude PostDe Beurs 62; Concordia De Engel 62; Luto—Vios 3 26. 3e klasse: P. Gijzenbrug 2Lisserdijk 2 35; Passage 2De Beurs 2 62; Sol daatje 2Noordw.hout 80; Concordia 2Vios 4 44. 4e klasse: Groene Laken 2Soldaatje 3 26; Vios 5Oude Post 2 44; De Engel 2Lisserdijk 3 26. 5e klasse: Noordw.hout 2Soldaatje 4 44; Lut-o 2Groene Laken 3 62; Passage 3Oude Post 3 80. COMPETITIE DISTRICT LEIDEN De uitslagen voor de competitie van de KNBB, district Leiden zijn: le klas: De Kroon 1Royal 42; De Kroon 2Sport 24. 2e klas A: Royal 2Verg. Vos 06; Verg. VosCentraal 35; Monopóle 2 Poedeïaars 44. 2e klas B: De Plas 2Sport 2 62; De Kroon 3—.Royal 3 44; Ons Gen.Vr. Rotterdam, Wageningen en Utrecht ne- kring 2 62. w men hieraan deel. 3e klas: De Kroon 4—Centraal 3 2—6. deirvan Akkrum (Fr.) had gisl - In Friesland heeft de vorst al een de primeur plaats van het machtspositie veroverd en kan er al ge- dames op de korte baan. Op [schaatst worden. In O^eboorn, ten rvor- 'voo ste bann Tine de Vries, a" Airirr»»» ddffc icisie baan Fiieda Miedema, TAFELTENNIS Pit '54 De teams van Pit '54 hebben vorige week laten zien hoe het nu eigen lijk wel hoort. De 2e helft van de com petitie is wel op zeer goede wijze begon nen. Het voorbeeld werd gegeven door het le herenteam, dat Westerkwartier 2 met een 82 nederlaag naar huis stuur de. Voor de eerste maal speelde v. d. Fluit als vaste teamman mee i.p.v. J. de Boer. die deze week in militaire dienst moet Hij toonde zich een waardig plaats vervanger door al zijn wedstrijden te Winnen. De nog steeds geblesseerde Bos man stond 2 punten aan Westerkwartier af. Hét le damesteam bezorgde de da mes van Salamanders 7 in Den Haag een koude douche door ze met 91 te verdaan. En dan te bedenken, dat de thuiswedstrijd met 64 door Pit werd verloren. De teamwijziging heeft deze ploeg aanzienlijk sterker gemaakt. De junioren tenslotte wonnen met 82 van St. Vooruit 1. wat wel te voorzien was. Zo werden in één week door de teams van Pit '54 in totaal 6 punten binnenge haald uit 3 wedstrijden. Voorwaar een mooi resultaat en hoopgevend voor de toekomst Reflex Uitslagen van gespeelde wedstrijden: Reflex 1Westerkwartier 3 10—0; Scylla 5—Reflex 2 10—0; Reflex 3 Seinpost 2 100; Reflex 4Treffers 6 3—7; Reflex 1—ODI 1 10—0; Reflex 2— Reflex 4 91; Reflex 3Treffers 5 010 We gaan deze keer weer eens terug tot voor de le wereldoorlog, toen er ook al heel sterk gespeeld werd!! Kort voor het uitbreken van deze oorlog bestreden de groten uit 't vreedzame „oorlogs"spel elkaar in Sint Petersburg (Leningrad). De grote rivalen uit die tijd, Capablan- ca en Lasker streden daar om de eer als overwinnaar dit zware tournooi te beëin digen. Maar ook de tegenstander uit 1907, Tarrasch trachtte Lasker, echter tevergeefs, in zyn opmars te stuiten. In een van hun partijen kwam het tot dit eindspel. m i li wm mm; Cl j ABCüEFGH Wit. Lasker. was aan zet. Het heeft er veel van, dat zwart (Tar rasch) zal kunnen winnen. Toch weet Lasker de remise in de wacht te slepen. Het verloop was: 1. h2—h4, Kf5g4 (anders wint h5!); 2. Kg7g6ü Voor de hand ligt 2. Kf6 maar dan zou wit verliezen nl. 2 c4; 3. bxc4, bxc4; 4. Ke5, c3! 5. bxcS, a4 en pion c3 staat de witte koning juist in de weg om de promotie van de a-pion te verhinderen. Dus: 2. Kg7g6 met de dreiging 3. h4 h5. Zwart moet dus spelen: 2Kg4 xh4. 3. Kg6—f5. Wit nadert nu met zijn ko ning de damevleugel één zet sneller dan over f6. Zwart moet genoegen nemen met remise, want nu zou op 3c4; 4. bxc4, bxc4; 5. Ke4, c3; 6. bxc3, a4?; 7. Kd3, Kg4; 8. Kc4, Kf4; 9. Kb4. Ke4; 10. Kxa4 volgen met winst voor wit. Er volgde: 3Kh4—g3; 4. Kf5—e5 Kg3—f3; 5. Ke5d5, Kf3—e3; 6. Kd5x c5, Ke3d3; 7. Kc5xb5, Kd3c2; 8. Kb5 xa5, Kc2xb3 remise. OPGAVE SÉ 1 4 B 1 B is 18 rs w Hü «s SMi is ABCDEFGR Wit aan zet, wint. •U3J3A0UI0 -d umj qCqajpfeuiaS gq uoxd JOQp.TCBAV 'U pj3A Ufl 'uaiads nu jaoui -j :3uissoido

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8