Onder politietoezicht sleepten dieven brandkast naar Kun auto P"Jzen handhaven! Weer een record in aanvoer en kwaliteit Russische zeeweg dwars door Siberië DINSDAG 31 JANUARI 1956 DE L.EIOSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 I Verbruikscoöperaties: Kwart ton verdween uit Haags warenhuis j Het bestuur van de Centrale van Nederlandse Verbruikscoöperaties kofferruimte werd gegooid, de koffer heeft naar aanleidlng van dc in- ruimte open bleef staan en de man-van de handelsmargebe nen met de portieren nog open weg-schiking 1955 en het beroep, dat de niRfoi-tinhtpnd j"eden- Pf achtervolgendei agent zag ren-ering op [H't bedrijfsleven doet om Gisterochtend omstreeks half .es hem rilden van het Achterom via (|c huidigc prijzen te hantlhaven, aan Kettingstraat, Venestraat, Wagen- jje plaatselijke coöperaties medege- straat en Gedempte Gracht m de (|eeid, dat zij het prijsstabiiiteitsbeleid richting van het Spui. Met gierende - banden reed de wagen, die geen licht op had, door de bochten, en de agent Bus met kinderen op gladde weg geslipt Een ernstig gewonde HAARLEMSE KEURING hebben inbrekers zich toegang ver schaft tot een warenhuis in de Vcne- straat in Den Haag, waar zij de brand kast, inhoudende 25.000 gulden, heb ben gestolen. De inbrekers verschaften zich toe gang tot het kantoor op de eerste étage, pakten daar de brandkast, sleepten die de trap af en brachten hem via de expeditieruimte naar de achteruitgang aan het Achterom, waar een auto stond te wachten; de man nen gooiden de brandkast in de kof ferruimte en reden ijlings weg. Een agent van politie, die in de Gravestraat surveilleerde zag in het Achterom de auto staan en keerde terug om te zien wat die auto daar moest. Hij zag hoe de brandkast in de VRAGEN OVER HET KLEUTERONDERWIJS Het Tweede-Kamerlid de heer Pe ters (KVP) heeft aan de minister van O., K. en W. schriftelijk gevraagd of deze kan mededelen aan hoeveel per 31 december 1955 schoolgaande kleu ters op 1 januari 1956 de toegang tot de kleuterschool moest worden ontzegd en welke bepalingen dear van de regering ten volle steunt. - -Tegen het einde van 1956, aldus het raakte het spoor bijster, zodat hij, bestuur van de centrale, zal rekening misnoegd over de gemiste kans, moeten worden gehouden met de in- slechts op het bureau kon gaan mei den, dat het een donkere, ouderwetse personenauto was geweest. Minister Donker had hartaanval De minister van justitie, mr. L. A. Donker, heeft ijdens het weekeinde een hartaanval gehad. De toestand voering van de ouderdomsvoorzie ning en de huurverhoging, die hun invloed op het loonpeil niet zullen missen. Het is daarom volgens het bestuur duidelijk, dat 1956 van allen, in wier handen de verbruikscoöpe- I ratieve bedrijfsvoering is gelégd, strikte zelfbeheersing op het punt van prijsstelling wordt geëist, als mede aller inspanning op het* gebied van arbeidsproduktiviteit. Tenslotte doet het bestuur éen be- Kleuteronderwlj^wet Soepen m van de van minister Donker is op het ogen-1 roep op leden om op grond van de uü belangrijkheid van handhaving van het prijspeil voor de welvaart van het gehele volk het huidige prijsniveau te handhaven, ook indien prijsverho gingen op bedrijfseconomische gron den wellicht gemotiveerd zouden zijn. Fietsen van schooljeugd worden geïnspecteerd blik niet verontrustend, maar hij zal geruime tijd rust moeten houden. Als minister van justitie a.i. zal prof. dr. L. J. M. Beel, de minister van binnenlandse zaken optreden. De Tweede Kamer zou deze week een aantal wetsontwerpen behande len, die door minister Donker verde digd moesten worden. Hiertoe be hoort o.m. het wetsontwerp tot op- Het houdt maar niet op! Regis- van verleden week en aan de houd Een schoolbus, waarin 15 kinderen treerde men vorige week de grootstebaarheid zal het dus niet liggen, ah zaten, is gistermiddag op een gladde aanvoer van het seizoen, deze keer deze tulp er niet komt. Gezien de weg in Dwingeloo geslipt en tegen overtrof het' aantal tulpen, dat van etmaal drie bomen gereden. Daarna draaide verleden week nog beduidend en het de auto een slag om zijn as. De chauffeur, tevens eigenaar van de bus, werd uit de auto geslingerd en met zware verwondingen aan het hoofd, alsmede een hersenschudding opgenomen. De kinderen kregen builen en schrammen, doch kwamen verder met de schrik vrij. Het waren kin deren uit Lhee en Lheebroek, die de gereformeerde school in Dwingeloo bezoeken en elke dag per bus van en naar school gaan. ALCOHOL PLUS AUTO. Op 12 november j.l. reed een An- dijikeraan een 17-jarige bromfietser uit Andijk aan en de volgende dag bezweek de jongen aan de gevolgen van deze botsing. De automobilist, die onder invloed van sterke drank gereden had, werd enige tijd geleden veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 3 jaar ontzegging van rijbevoegdheid. In hoger beroep versoheen hij he- denmorgen voor de Alkmaarse recht bank, waar 2 maanden en twee jaar ontzegging tegen hem werd uitgespro ken. was over het algemeen prima kwali teit ook. Narcissen waren eveneens in flinke hoeveelheden ter keuring gebracht. De goed gevormde parkietverlop'ng uit de dubbele Scarlet Cardinaal werd in goede kwaliteit voor het voetlicht gebracht door C. Jonkheer Z.n Hil prima bladstand en de beste stengel mag men er trouwens veel van ver wachten. De allermooiste tulp van deze groep vonden we echter de rose Gioconda. Een tulp, die werkelijk rose was en niet dat gemene harde, waaraan Pre ludium en Blenda mank gaan. Van H. Wiedijk, St. Pancras, zagen we de roodgeel-gerande Tarentella. Een fris gekleurde dubbele tulp. Par- legom en van Ant. Nijssen Zn., i kiet Doorman werd voor de eerste Santpoort, zagen we naast de ver- j keer dit seizoen getoond door K. de dienstelijke rode Beeckesteijn en dei Geus, St. Maarten en voor de eerste nieuwe enkele gele 29 V E G, een I maal was er ook de fraaie Dreaming dubbele gele variëteit onder de veel- Maid, lila met witte rand. Inzender zeggende naam vanMonte Carlo.) was: A. S. Kroon, Anna Paulowna. Voor het overige een tulp, die een goede indruk maakte: goed gevorm de bloem en sterke stengel. De Lefe- ber-aanwinst Londen werd naar vo ren gebracht door G. Enthoven, Nw. Vennep en A. Overdevest, Wassenaar. Van eerstgenoemde waren de bloe men wel wat rijp, maar dan ook De bloem was nog wel wat kleine kant. Een goed gevormde, dof-lila zaailing werd geëxposeerd door P. Vissers, St.. Pancras en uit dezelfde plaats kwam Jac. Tol met Purple Star en Tarentella en de al tijd weer opvallende rode lellebloe- mige Dyanito. Red Fury werd naar enorm groot. Eugene v. d. Schoot, Hil- J voren gebracht door J. R. Rijkelijk- geleid. Is de minister niet van oordeel, dat gedurende een ruime overgangs periode en voorzover mogelijk soepel heid in de toepassing der wettelijke kwaamheid van de gehuwde vrouw. In de Eerste Kamer zou binnen De commandant der rijkspolitie te in oe nersie Aalsmeer heeft besloten de komende kort de begroting van justitie aande ilBpectie te houden in de orde komen. Het is nog met bekend op welke wijze hierin voorzien zal JICIU lil vit: tuc^dodillg V1C1 WCLlclIJ JVC I voorschriften dient te worden be-1 v/0 n" tracht, o.m. om te voorkomen, dat1 I anders dan in uiterste noodzaak de Jlgyste FBUdSVCrgS-dCFIing in Lelystad De eerste openbare „raadsvergade- toegang tot de kleuterschool aan daarvoor in aanmerking komende kleuters wordt ontzegd? De heer Peters vraagt voorts of het Alle gebreken, die de fietsen ver tonen, zullen op een formulier wor den aangetekend. Dit formulier krijgt het kind, aan wie het vervoermiddel toebehoort mee naar huis. De vaders hebben er voor te zorgen, dat de ge breken worden verholpen. MINISTERRAAD FELICITEERT HET KONINKLIJK GEZIN. De minister-president heeft heden aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden namens de ministerraad een telegrafische geluk wens met de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix gezonden. De minis ter-president heeft namens de minis terraad een bloemstuk met zijn schriftelijke gelukwensen aan de ja rige prinses doen toekomen. legom, bracht de mooie orarijebronze Tommy naar voren van Fred. Singer, Wij denes, zag men Murillo Record naast de gewone Murillo. De ene kist Murillo stond in volle bloei en zag er prima uit. Goede stengels en warm huizen, Hillegom en de dubbele oranjerode Foster Dulles door P. D. Dames, Lisse. In het rode genre was er verder nog. Dr. Plesman (J. Ber- bee, Breezand) en Trance van diverse inzenders. Vooral Hybrida, Schoorl, mogelijkheid bieden om het aantal verplichte uren per dag zo te bepa len, dat waar nodig, een zodanig rou leersysteem kan worden ingevoerd, dat de hieronder vallende kleuters toch nog als werkelijk schoolgaand kunnen worden aangemerkt in de zin van het college van het openbaar lichaam „de zuidelijke IJsselmeerpolder" is gistermiddag gehouden in „Het Stuur- huis" te Lelystad. In een openingsrede heette de land- rost van het openbaar lichaam, ir. A. P. Minderhoud, de aanwezige le- i j- A. f. jvunaernoua, ae aanwezige ie- 't I 9? iï 9 den> die slechts een adviserende stem van artikel 20, lid 2. Gasslangen gaan verdwijnen Leed bezworen hebben, welkom. Hij sprak de wens uit, dat in „Het Stuurhuis" vele ver gaderingen zouden worden gehouden in het belang van Lelystad en dus ook voor het hele gebied van oos telijk Flevoland. De commissie was belast met de vraag hoe het aantal ongevallen ten gevolge van het gebruik van gas verminderd kan worden. Gasbedrijven, die giftig gas distri bueren, moeten de voorkeur geven aan koperen of daarmee gelijk te stellen verbindingen, daar steeds weer blijkt, dat ondeugdelijke ver bindingen levensgevaar opleveren. De commissie noemt het een plicht van de gasbedrijven er voor te zor gen, dat de gebruiker zijn toestellen veilig kan gebruiken. Ter naleving van het in voorbereiding zijnde ver bod zouden de bedrijven ten minste eenmaal per jaar een huis-aan-huis- controle moeten houden. Goede buren en verre vrienden Een inwoner van de buurtschap Kraats bij Bennekom kreeg enige tijd geleden een ernstig bedrijfsongeval, waardoor een zijner benen moest worden geamputeerd. De buurt besloot eens te bewijzen, dat 'n „goede buur beter is dan 'n ver re vriend" en hield spontaan Sigaren weer meer in trek Nog geen vooroorlogs peil De gasslangen in Nederland zullen ^-^SFCIl W06F IÏÏ60F BEI met het gevaar dat zij veroorzaakten binnenkort geheel bezworen zijn. De commissie ingesteld door de Vereni ging van gasfabrikanten heeft uitge maakt, dat het na een nader te bepa len datum verboden moet zijn gas slangen te gebruiken. Het aantal sigaren dat in 1955 in Nederland verast werd, bedroeg 1 miljard 55 miljoen tegenover 955 mil joen in 1954. Dit naoorlogs record kan echter nog steeds niet wedijve ren met vooroorlogse cijfers en blijkt nog slechts 63 pet. te bedragen van het totaal aantal veraccijnsde sigaren in 1939. Om de werkelijke consumptie per hoofd, die thans 99 stuks bedraagt, te kunnen vergelijken met vooroor logse cijfers, moet men ook rekening houden met de bevolkingsaanwas. Toch blijkt dat ondanks het gestegen verbruik van sigaren het aantal siga ren, dat in rook opgaat nog slechts 52 pet. van 1939 te bedragen. De totale occijnsopbrengst is thans driemaal zo groot als in de vooroor logse jaren. De aocijnsdruk per 100 stuks is het vijfvoudige van voor de oorlog. Het prijspeil is mede hierdoor Grote plannen De noordelijke zeeweg is verreweg de belangrijkste verkeerslijn van Rusland. Het zwakste punt in de Rus sisch economie is de afstand en daar om is het voor Rusland zo belang rijk om te beschikken over deze rou te door het gebied van de Noordpool. Bezat Rusland deze mogelijkheid niet dan moest het zijn verbindingen met het verre oosten en noord-Siherië onderhouden om half Europa en ge heel Azië heen! Hoewel reeds de Hollanders, en de Engelsen, in de 16e eeuw naar een dergelijke verbinding met Azië zoch- ten duurde het toch tot 1935 eer ge ruim viermaal zo hoog als vroeger. In I wone vrachtschepen de route door de het jaar voor de naoorlogse accijns-1 IJszee konden gaan volgen. Deze verlaging lag de consumptie op 716 route is nu uitgegroeid tot een van miljien stuks. De toename tot 1055 I de draden waarvan het bestaan van een russische „levenslijn", direct binnen de Amerikaanse invloed te liggen waardoor er, van Russisch standpunt bekeken, de mogelijkheid bestaat dat deze „levenslijn" kan worden „afgeknepen". In de tweede plaats kan men door middel van de nieuw ontworpen zeeweg juist de moeilijkste passage van de IJszee ontlopen terwijl de nieuwe route ook heel wat kortet zal zijn dan de huidige route. De nieuwe zeeweg is ontworpen dwars door Siberië en maakt voor j het grootste deel gebruik van reeds stad Ajan die men wil uitbouwen tot bestaande rivieren waarvan de enor- j een grote havenstad, me Lena en de Aldan wel de belang- gen van de strategische voordelen ryfete zijn. Deze rivieren zijn voor van de ontworpen verbinding is dat rose van kleur. Verder stond er ter] daar verbazend beste kwaliteit vergelijking een kist met de „gewo-iva^ z*f.n: Gr- van Went, Noord- ne" Murillo en een kist met Record, W1^» z*en dat er tussen Cop- die beide de 19de januari in de kas! andf Memory en Copland Purple waren gezet. Het verschil in lengte J wel degelijk verschil is en de balans der pennen was zeer opvallend. Des^oeë door ten gunste van eerstge- „gewone" Murillo bleef ver achter. noemde naar onze smaak. Prima Ar- Good Hope is een zeer verdienstelijke! toonde Gebrs. v. d. Poel, Noord- lilarose tulp, dip de strijd wel zal vol-j wlJkerhout en van H. Vreeburg, Lisse, houden. Deze variëteit werd getoond I 1**en beste kwaliteit van de rode door Harry Vreeburg, Lisse. Naast Majuba. De^dubbele gele Hoarigho een witte sport uit Her Grace, die we nu niet zo verbluffend konden vinden, liet Gebrs. Eggink, Voorscho ten, de goede enkele gele Golden Joy zien. Maar de „clou" van dit groepje was wel de gele sport uit Krelage's Triumph. Een mooi getinte sport die aan de ranken iets warmer gekleurd is. Daar komt van de zijde der broeiders ongetwijfeld veel be langstelling voor. Trouwens: toen men hem het vorig jaar voor 't eerst exposeerde, werden er direct al vlot zaken in gedaan, besteedde men een volwassen kapitaaltje voor deze bol len. Naast China Pink en enkele andere tulpen liet Gebrs. Nieuwenhuizen, Lisse de crèmegele Yellow Transpa rant zien. De bollen had mén dik in de kistjes geplant en 't was een ge was geworden, dat een lieve lust was om naar te kijken. Zo gelijk als een pen waren ze in bloei gekomen en er mankeerde er niet ééntje. Beauty of Volendam, een crème, rood ge vlamde sport uit W ite Sail werd in beste kwaliteit geëxposeerd door E. Kooi, Vrouwenparochie. We hebben het hier al meerdere malen gezegd: een tulp waar muziek in zit. Men kan deze in begin december reeds in bloei hebben en tot half maart toe. En er is in deze kleur vrijwel niets anders. Piet Nijssen Zn., Santpoort, voerden enkele variëteiten ten tonele. Daar stonden o.m. de oranjerode dub bele New Zealand en de dieprode dubbele Kastrup. Beide tulpen zien we graag nog eens een keertje terug. Verder zagen we de lilarose tulp, die vorige week Royal Princess heette, maar nu was omgedoopt in Piet Nijs- sen's Memory, 't Was dezelfde kist miljoen stuks is dus zeer aanzienlijk. PRIJZENSTROOM VAN COCA-COLA-SLAGZIN Tijdens de revuevoorstelling van Snip en Snap „Hollandse Nieuwe, gisteravond in Scala te Den Haag, hebben de Coca-Cola-fabrieken zameling, die ruim 3.000 opbracht. I Schiedam de uitslag bekend gemaakt De „verre" vrienden en bekenden van de man wilden echter ook niet achterblijven en vulden dit bedrag aan tot 4.050, zodat het slachteroffer nu al zijn ziekenhuiskosten kan be- van hun prijsvraag, die enkele weken geleden voor het westen van ons land uitgeschreven was. De 500 prijswinnaars hadden voor talen en binnenkort een moderne deze voorstelling ieder 2 uitnodigingen prothese zal kunnen aanschaffen. Amerikaanse loopstal in proefboerderij Bij de proefboerderij „Tamminga- heerd" in Hornhuizen van de Gronin ger maatschappij van landbouw, is gistermiddag een Amerikaanse loop stal officieel in gebruik genomen. Deze gebeurtenis werd bijgewoond door vooraanstaande figuren uit land bouw en veeteeltkringen. De voorzitter van de Groninger maatschappij van landbouw, de heer H. J. Muntinga, sprak over de bete kenis van een dergelijke stal. Het is een experiment, dat past in de opzet van de proefboerderij „Tamminga- heerd". Bij het voortdurend streven naar hogere hygiëne en allerlei eisen die men aan dier en bedrijf stelt, is een dergelijk experiment zeker op zijn plaats, aldus spr. In Amerika werd dit systeem reeds toegepast en na de oorlog werd hier mee ook in Europa langzamerhand begonnen. Op de proefboerderij „Tammingaiheerd" worden de voor- en nadelen onderzocht. Als voprdelen worden onder meer genoemd èen be tere gezondheid van de dieren, meer reddingsmogelijkheden bij brand, me- ontvangen en na de pauze werden de 30 hoofdprijswinrcaars op een met kostbaarheden beladen toneel ge nood. De heer H. Buijterlaar, Hoefkade 982 II, Den Haag won met het vol gende rijmpje de hoofdprijs, een Lam- bretta-scooter: Dorst naar liefde: gondola Dorst naar geluk: tombola Dorst naar waarheid: Emile Zola. Gewoon maar dorst: Coca Cola. De eerste juichkreet bij het bekend maken van deze prijs was afkomstig van de echtgenote van de gelukkige, die ook in de zaal aanwezig was. Van de 30 hoofdprijzen, kwamen de volgende terecht bij slagzin-fabri kanten uit Leiden en omgeving: F. S. Jansen, Hoge Rijndijk 87, Lei den, draagbaar radiotoestel. W. J. H. Krösing, Oostdorperweg 64, Wassenaar, Zeiss Ikon fototoestel. M. de Jong, Rhijnvreugd 5, Zoeter- woude, Zeiss Ikon fototoestel. H. v. d. Brink, Storm 62, Wasse naar, armbandhorloge. Mevr. P. J. van BredaVriesman, Veursestraatweg 105, Leidschendam, wekkerklokje. Lex Bruinhof, Schelpenkade 47, Leiden, wekkerklokje. De 470 prijswinnaars, die niet met een van de 30 hoofdprijzen naar hui; chanisatie van "de arbeid en verlen- gingen, kregen een waardebon voor ging van de weideperiode. een kratje Coca-Cola. noord-Siberië afhankelijk is. In de eerste plaats is het dus voor Rusland ondoenlijk om zijn vèrbin- din^en om Europa en Azië heen te leggen en in de tweede plaats hangt de gehele ontwikkeling en de exploi tatie van de kolen- nikkel- en goud mijnen van noord-Siberië af van de noordelijke zeeweg. Voorlopig is het onmogelijk om Siberië door spoorlij nen te ontsluiten zodat het noordelijk deel van dit enorme gebied afhangt van de noordelijke zeeweg. Het is dan ook wel geen wonder dat in de ontwikkeling van deze vaar route enorme bedragen zijn (en wor den) gestoken. In verschillende ge vallen heeft men zelfs nieuwe steden en havens voor deze route gebouwd. Ongeveer 140 radio, en radarstations zijn oogericfit voor deze zeeweg en dagelijks maken honderden weerkun. dige posten drijf ijs-kaarten en geven de weerberichten door. Een vloot van veertien ijsbrekers moet de vaarweg ijsvrij houden hetgeen slechts van half iuni tot oktober mogelijk is. Misschien dat men in de toekomst hier echter nieuwe mogelijkheden krijgt want er bestaan plannen om iïsbrekers met atoomaandrijving te bouwen. De natuur komt hier echter de noordelijke zeeweg te hulp. Aange zien het aan de pool warmer wordt neemt de lisdikte in de IJszee af en is het reeds mogelijk gebleken om de vaarroute langer open te honden dan men gewend was. Niet alleen echter het ijs in de zee. ook het ijs in de rivieren van Noord-Siberië kan makkelijker gebroken worden en epen,gehouden. Dit verschijnsel nu ondersteund een Russisch plan om een zeeweg dwars door Siberië aan te leggen. Bij dit plan laat men tevens het mes aan twee kanten snijden. In de eerste plaats loont de route van de huidige noordelijke zeeweg door de nauwe sleuf van de Berin,gstraat en bij deze zeestraat ontmoeten Rusland en*Amerika elkaar, zie kaart. Door dit geografisch feit komt de noordelijke zeeweg, en daarmede dus een groot deel bevaarbaar voor grote schepen en waar noodzakelijk zal men de rivieren verdiepen en verbre den. De verbinding met de Zee van Ochotsk zal bestaan uit een te gra ven kanaal dat zal eindigen bij de men China „dichter" bij Rusland zal halen aangezien de nieuwe verbin ding een verkorting van ca. 3000 km zal geven, tevens zal de verbin ding van China met Rusland buiten worden dergelijke vormen nooit mas- de directe invloed komen te liggen. sa-soorten. Gebr. Hoogeveen Noord- wijk, Red Fex was aanwezig van H. P. Zwetsloot Zn, Sassenheim en de (te) kleine International van Jonk heer te Hillegom. Een tulp, die altijd weer de aan dacht trekt door de voorname room kleur is Sulphur Glory, die men in prima conditie kon zien van A. Jan- sen, Voorhout. Van H. J. Salman Zn., Noordwijk, was er Orange Won der, van C. Broeze, Beverwijk, de rode wit-gerande Gösta Berling en van G. Doef, Bovenkarspel een dub bele tulp: Thomas Mann, met welke naam de Commissie voor Nomencla tuur niet akkoord kon gaan. 't Zag er voor de overige lang niet onver dienstelijk uit. De rode, wit-gerande bloemen waren goed gevuld. De rode Pretoria zag men van Jac. Meeldijk, De Zilk en voor de rest; Paul Richter, Roland, Rijnsoever, Mirjoran, Carlton, Bellona, Wintergold en nog veel meer van die bekende soorten, die in deze rubriek al diverse malen zijn genoemd. Bij de hyacinten was men zo uit gekeken; wat multiflora van P. Da- jes, Lisse en enkele kisten geselec teerde Ostara wat waren die best! van Th. G. van Haaster, De Zilk. Bij de narcissen was het vrijwel allemaal bekende soorten wat de klok wenste te slaan. Het heeft geen zin meer op soorten als Yellow Sun, Gloria Unsurpassble, Celebrity, Gold Flake, Jules Verne, Golden Advance, Tuba, en Mount Hood, die nu vrijwel algemeen bekend zijn te blijven noe men Spring Song is een grootbloe- mige eenkleurig witte gr. kr. van L. van Staalduinen, 's Gravenzande, Rapallo, een machtig mooi gekleurde k. kr., geel dekblad met oranje gerand kroontje, bracht G. Enthoven, Nw. Vennep naar voren en de poet. Mar griet Mitchell zag men van George Vreeburg, Lisse. Tenslotte liet J. W. Lefeber, Lisse, zijn gr. kr. Pickering en Eddy Canzoni zien en was J. Ger ritsen, Voorschoten, present met een bizarre zaailing, waarvan de grote, platliggende kroon gespleten was. Eigenaardig was het zeer zeker, Krijgt de maan het volgend jaar een klein meelopertje? Op deze foto staan in de lichtere strook, de drie eerste banen aangegeven, welke een kunstmaan om de aar.' zal beschrijven, in aanmerking genomen de beweging van de aarde en de ellipsvormige baan van deze kuns maan zelf. Bij elke omloop om de aarde zal de kunst matige satelliet hierdoor 25 graden verder naar h' westen verschijnen. Bij het tekenen van deze banen is aangenomen, dat de plaats van afvuren de Patrick- luchtbasis van de Amerikaanse luchtmacht bij Kaap Carnaveral in Florida zal zijn, zoals ook op foto is aan^egeven.^Zoals bekend zullen de eerste kunstman en, met'een doorsnee van een 45 cm., worden p '-nceerd in 1957, het geofysische jaar, waarin velerlei proeven op het gebied der ruimtevaart zullen worden genumen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6