BRANDwonden 55s Kloosterbalsem Subsidiëring van kerkbouw in studie IJzel en vorst verlamden het verkeer op afsluitdijk Eerst in 1959 minder leerlingen per klas IJzel-afzetting dreef N. S. terug naar de stoomtractïe DTNSO.AG 31 JANUARI 1956 DF. LETBSE COURANT TWEEDE BT.AD - PAOTNA 1 AFSCHEIDSBRIEF AAN ZEEUWSE EILANDEN Haarlems bisschop: „Meerdere malen al uw parochies bezocht" In de kerken van het dekenaat Mid- Zelf, dierbare gelovigen, hebben delburg is zondag het volgend bis- wy persoonlijk meerdefe malen al schoppelijk schrijven van mgr. J. P.j uw parochies bezocht en duizenden Huibers voorgelezen: i van uw kinderen gevormd. De vori- De 2e februari van dit jaar is voor; ge zomer nog hebben wij ons zo bij geheel het bisdom Haarlem van grote zonder gesticht aan de vroomheid van historische betekenis. De provincie Zuid-Holland wordt tot een eigen bisdom verheven. De Zeeuwse eilan den worden gevoegd bij het bisdom Breda. Als bisschop van Haarlem wil len wij op deze dag voor de laatste maal een bijzonder woord richten tot onze priesters en religieuzen en al onze dierbare gelovigen in Zeeland. Wij hebben het besluit van onzen H. Vader, aan wiens Gods Zoon als aan Zijn zichtbaren Plaatsbekleder het opperbestuur over geheel de H. Kerk heeft toevertrouwd, met grote eerbied en volkomen overgave als een beschikking van God zelf aange nomen en ten uitvoer gebracht. Wat God doet is wel gedaan. Zijn naam zij geprezen in eeuwigheid. Dit sluit echter niet uit, dat de menselijke ge voelens bij alle vreugde over het goe. de, dat wij hiervan mogen verwach ten, toch ook bij velen onzer niet ge- u en uw kinderen, aan wie wij het H. Vormsel mochten toedienen. Wij hebben geheel het land doorkruist en nieuwe plannen ontworpen voor de verdieping en uitbreiding van het geloof. Ook voor ons is het afscheid een offer. Wij verheugen ons echter in de gedachte, dat door de toevoe ging aan het bisdom Breda uw be langen nog van meer nabij en nog krachtiger kunnen worden behartigd. Uw rotsvast geloof, uw liefde voor God, uw grote godsvrucht, tot de H. Maagd Maria, in het bijzonder ver-! eerd als Onze Lieve Vrouw van de Polder verzekert ons, dat niettegen staande de scheiding in het kerke lijk bestuur, wij onze eenheid zullen bewaren in één geloof, één hoop en één liefde. Tenslotte dankte de bisschop de Zeeuwse voor hun volgzaamheid en trouwe en fiere beleving van him ge- Verwelkoming van R'dams bisschop Enkele autoriteiten uit hel bisdom Haarlem, die tot het nieuw; op te richten bisdom Rotterdam! zullpn gaan behoren, hebben een comité ge vormd om de nieuwe bisschop e^n grootse huldiging in zijn bjpschops- stad tebereiden. Men werkt momenteel plannen uit een massale huldiging te hdhden in de Rotterdamse Ahoyhallen. In een speciaal ere-comité hebben de ka tholieke ministers Beel, Cals, Witte en De Bruijn, dit tot het nieuwe dio cees zullen gaan behoren, zitting ge nomen. Ook de gemeente Rotterdam heeft onder voorzitterschap van de burge meester van Rotterdam een verwel komingscomité gevormd, terwijl een ander comité momenteel gelden inza melt om de nieuwe bisschop een pas send geschenk aan te bieden. Ge dacht wordt aan een bisschopszetel in de nieuwe kathedrale kerk. Vorst isoleert Waddeneilanden Allerwege stagnatie Koning Vorst heeft vandaag goed zijn heerschappij in ons land geves tigd en zijn tyrannie heeft onmiddel lijk minder prettige gevolgen met zich meegebracht. De zuid-oostenwind drijft het water bij de waddenkust weg, zodat de eilan den zonder bootverbinding zitten. Daar men voldoende wintervoorra den heeft opgeslagen, bestaat er voorlopig nergens gebrek aan en voor de post zullen vanmiddag de eerste Dakota's opstijgen. De ijzelafzetting bij de spoorwegen veroorzaakte niet zoveel vertraging als gisteren, doch in het hart van Nederland loopt alles lang niet op rolletjes; bevroren wissels en ijsaf zetting veroorzaakten o.m. bij Amers foort, in de Zaanstreek, de Zeeuwse lijnen en in het Gooi moeilijkheden; een draadbreuk bij de Moerdijk dwong daar de treinen op enkel spoor te rijden. van de H. Maagd, zijn bisschoppelijke zegen heel vrij zullen zijn van een zekere j00;f en sch0nk hun, onder aanroeping weemoed by de scheiding van dat- ----- gene,, waarmee wij meerdere eeuwen lang in hechte eenheid verbonden waren. Door priesters uit Holland werden uw godsdienstige bglangen zo goed als mogelijk was verzorgd en vele priesters uit uw midden werkten onder de gelovigen in het noorden. Met dankbaardheid en erbiedige liefde gedenken wij nog het zegenrijk be stuur van de bisschop die ons uit Zeiand gegeven is in de persoon van onze hoogeerbiedwaardige voorgan ger mgr. Augustinus Josephus Callier. cn beter met Akker's Klooster balsem, die de wond zuivert, ontsteking voorkomt en de groei van de nieuwe huid bevordert: De onlangs ingestelde commissie vincie zijn betrokken. In haar onder, kerkenbouw is dezer dagen door de zoek zal de commissie desgewenst ook minister Beel geïnstalleerd. Deze com missie, waarvan het Éérste Kamerlid mr. E. M. J. A. Sassen, voorzitter is, heeft tot taak advies uit te brengen over de vraag of het aanbeveling ver dient richtlijnen op te stellen voor de subsidiëring van de bouw van ker ken, en eventueel daartoe de nodige voorstellen te doen. De minister merkte o.m. op, dat de commissie de bevoegdheid van de ge- gemeentebesturen tot het verlenen van subsidie voor de bouw van ker ken als uitgangspunt kan nemen. De vraag is echter, of het van belang is te achten dat voor deze subsidiëring bepaalde richtlijnen worden gegeven. De minister denkt hierbij aan de wij ze waarop, zowel als de mate waarin subsidiëring van gemeentewege dient te geschieden. De vraag kan hierbij gesteld wor den of het subsidiebeleid, dat te deze tot dusver slechts op de schouders der gemeentebesturen rust, onder de hui dig omstandigheden niet moet wor den getranformeerd en een subsidie beleid, waarbij ook rijk en/of pro- BEZWAREN TEGEN ARBEIDSKAARTEN IN LANDBOUW In een schrijven aan staatssecre taris mr. dr. A. A. van Rhijn heeft het Landbouwschap doen weten, dat zijn bestuur in grote meerderheid overwegende bezwaren heeft tegen de invoering van arbeidskaarten in de landbouw, omdat de daarop vermel de gegevens ook bijv. door middel van een loonbelastingkaart kunnen worden verstrekt. Het gaat hierom het doen verrich ten van arbeid door jeugdige perso nen beneden de 18 jaar. Het Land bouwschap wijst op de niet onbelang rijke vorm van oogsthulp door scho lieren verleend, indien het bergen van de oogst in gevaar komt en op sing van het loon en salarisbeleid van 1 de scholieren die gedurende hun va- VOOR AMBTENAREN Het is inderdaad juist, dat de ge meentebesturen verboden is kerst gratificaties toe te kennen. Eindhoven had een dergelijke gratificatie ver leend en andere gemeentebesturen hadden toezeggingen gedaan. Dit be tekent een onaarvaardbare doorkrui de overheid, aldus minister Beel in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Zanden. In 1945 en in 1947, zo voegt minis ter' Beel aan zijn antwoord toe, ,is bepaald, dat gratificaties en andere uitkeringen alleen gehandhaafd kon den worden als zij reeds vóór 10 mei 1940 bestonden. Voor het overheids personeel in welke gemeente ook, is geen aanleiding voor een uitzonde ringspositie. kantie louter terwille ontspanning of gezondheid enige tijd op een boer derij verblijven en daar ook wel lich te werkzaamheden verrichten. Invoering van arbeidskaarten zal, voorzover het deze groepen „arbei ders" betreft, ten plattelande aan ook bepaald niet worden begrepen en geen waardering vinden. Verwacht kan worden, dat het voorschrift niet wordt nageleefd, tenzij een uitgebreid korps controle-ambtenaren wordt in gezet. de vraag kunnen betrekken, of even tueel aanleiding bestaat voor een wet telijke regeling van dit subsidievraêg- stuk. Lelystad boekte eerste échte inwoonster Ten huize van de heer A. M. Boer man in Lelystad is gistermiddag een spaarbankboekje met een bedrag van 50.namens het openbaar lichaam en een bedrag van 10.namens de Nutsspaarbank aangeboden. Jannigje Margaretha, dochter van de heer en mevrouw Boerman-Ploois is de eerst geboren baby sinds Lelystad is in gedeeld bij het nieuwe openbaar lichaam de zuidelijke IJsselmeerpol- der en voor die eerste baby moest er een spaarbankboekje zijn. Nu ijzel en vorst ons land in hun ban hebben is het vrijwel onmogelijk voor het autoverkeer gebruik te maken van de Afsluitdijk. Deze verbindingsweg temidden van het onstuimige water was spiegelglad en herhaaldelijk kwamen er slippartijen voor. Op de foto een van de vele wagens op de Afsluitdijk die maandag van het wegdek afgleden. REISÜREN GEEN OVERUREN. Uitspraak doende in de zaak van wachtmeester A. C. M. Huyser te 's-Hertogenbosch, bevestigde de Cen trale Raad van Beroep te Utrecht de uitspraak van het Bossche ambtena rengerecht, dat het beroep van de klager ongegrond had verklaard. De betrokken wachtmeester had overuren gedeclareerd voor de perio de dat hij, door overplaatsing ge dwongen, dagelijks van Etten en Leur naar Den Bosch moest reizen. Tengevolge hiervan was hij van 's morgens zeven tot 's avonds negen uur in touw. De minister van justitie had deze aanspraak op overuren echter afge wezen, omdat hij meende dat de be treffende reistijd binnen de normale diensttijd viel. Deze thans bevestigd. NOTA VAN MINISTER CALS Nieuwe maatregelen om het tekort aan onderwijzers op te heffen De vooruitzichten ten aanzien van er in 1959 een overschot van 5 onder- de toekomstige behoefte aan onder- wijzers zal zijn, tegen een aanvanke- wijzers zijn minder ongunstig dan lijk geraamd tekort van 3480. Voor aanvankelijk werd gedacht, maar) 1963 wordt een overschot van 5760 voor de naaste toekomst moet de onderwijzers geschat, hetgeen om- situatie toch nog zeer zorgelijk ge- streeks 5500 meer is dan in de vorige noemd worden. In 1956, 1957 en 1958 zullen nog te korten bestaan die het onmogelijk maken met de zo nodige verlaging van de leerlingenschaal een begin te zienswijze is I maken. Daarmee zal eerst van 1959 af zeer geleidelijk begonnen kunnen worden. Dit blijkt uit de tweede vervolg- nota over de behoefde aan onderwij zers, die minister Cals aan de Sta- ten-Generaal heeft toegezonden. Veluwe-lijnen zonder treinen foort strandde in Harderwijk, waar vele passagiers uren op de per rans.en in de overvolle wachtkamers hebben moeten wachten. Door ijzelafzetting op de elektri sche bovenleidingen van de geëlektri ficeerde baanvakken is het treinver keer op de lijnen Amersfoort-Zwolle, AmersfoortApeldoorn, Amsterdam- Alkmaar en AmsterdamAmersfdort gisteren zeer ernstig gestoord ge weest. Reizigers uit Groningen die gister ochtend om 6.45 uur vertrokken be reikten eerst tegen 16 uur Utrecht. Doordat geen elektrische treinen uit o£ bruik moesten maken van het westen naar het noorden kondentaxj»s komen, moesten deze treinen gister- Van de 2ljde der Nederlandse morgen m haast nog samengesteld Spoorwegen deelt men ons nog mede worden uit reservematerieel, dat »n-d* hgt «erwijderen van de jfzel van «roe c (je bovenleidingen de nodige moeite Te hardnekkig Eerst tegen twee uur werd een stoomlokomotief voer een der expres- setreinen gezet, later gevolgd door een diesellokomotief. Bussen, om de reizigers te bestemder plaatse te bren gen, bleken niet aanwezig te zijn, zo dat vele reizigers of moesten wach- verwarmd was en slechts voor weini gen een zitplaats bood. In Zwolle waren de moeilijkheden niet meer te overzien; er kon geen trein over de Veluwe en enkele rei zigers, die met een stoptrein naar Deventer konden komen voor de richting Amersfoort, bleven weer in de koekstad steken. Toch werd om streeks 11.15 uur een stoptrein samen gesteld uit Zwolle voor de richting Amersfoort Men wist toen blijkbaar nog niet, dat in Harderwijk de trein uit Groningen van 7.40 nog steeds stond te wachten. Ook deze stoptrein uit Zwolle voor de richting Amers- Ontvangst nieuwe Commissaris van Koningin in Zuid Holland opleverde. Men is hier reeds vroeg mee begonnen, maar doordat de ijzel afzetting op de Veluwelijn bijzonder groot bleek te zijn en in verschillen de delen van het land opnieuw mot regen viel, kon de regelmaat in de treinenloop niet zo spoedig als ge hoopt was worden hersteld. Tegen het eind van de middag was de treinenloop nog niet regelmatig op de lijn Amers foortZwolle, AlkmaarUitgeest en aansluitende lijnen. Op de overige geëlektrificeerde baanvakken konden de moeilijkheden in de avonduren als overwonnen worden beschouwd. Een dezer dagen zal de minister :n nieuwe maatregel afkondigen om I op korte termijn enige verlichting in de situatie te brengen. Aan iedere onderwijzer, die voor 2 december 1956 naar het onderwijs overgaat of terugkeert, zal fictieve diensttijd worden toegekend. Dit is een uitbreiding van de eerder getrof fen regeling waarbij aan oudere akte- bezitters fictieve diensttijd toegekend wordt. Van deze uitbreiding zullen met name de cursisten van de spoed opleiding profiteren. Tot de maatregelen, die op lange termijn effect moeten sorteren be hoort de mogelijkheid voor onderwij zers om toegelaten te worden tot het afleggen van universitaire examen. De minister heeft hierover een voor stel geformuleerd dat om advies ge zonden zal worden aan de universi teiten en aan de Alg. Ned. Onderwij zers Federatie. Het voorstel houdt o.m. in dat volledig bevoegde onder wijzers toegelaten worden tot de stu die in de pedagogiek en de psycho logie. Uit de nota blijkt verder dat de ramingen van het tekort aan onder wijzers thans belangrijk gunstiger zijn dan die in de eerste vervolgnota. Het tekort zal voor 1956 bedragen nota geraamd werd. Deze belangrijk gunstiger situatie wordt verwacht, ondanks het feit, dat in de vorige nota's de aantallen leer lingen niiet onbelangrijk te laag ge raamd blijken te zijn. Bij het gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs waren op 1 oktober j.l. ruim 10.000 leerlingen meer dan verwacht werd en bij het ulo ruim 16000. Bij het vhmo bleek de raming eveneens ruim 10.000 leerlingen te laag. Het aanbod van onderwijzers blijkt, als gevolg van getroffen maatregelen, aanmer kelijk groter geweest te zijn dan ver wacht werd en aangenomen wordt dat dit aanbod zich in de toekomst gunstig zal blijven ontwikkelen. Vrij stelling van militaire dienst werd in 1954 verleden aan 865 aktebezitters, in 1954 en 1955 werd aan ca. 1003 andere onderwijzers en onderwyze- ressen bij nieuwe aanstelling fictieve dienstttijd toegekend. De spoeicursus zal naar verwacht wordt ca 1800 nieu we onderwijszers opleveren. Verder blijken in ,55 meer personen de onder wijzersakte te hebben gehaald dan was geraamd en zullen in de komen de jaren behoudens 1956 de jaar lijkse aantallen nieuwe aktebezitters nog steeds groter worden. In verband met de grote verschil len tussen de ramingen acht de mi nister het wenselijk dat in het najaar van 1956 een herziene prognose gege ven wordt. Dan zal teven sduidelijk geworden zijn in welke mate de der de leerkring der kweekscholen zal worden gevolgd. Minister Cals deelt in de nota nog mede dat hij bij de komende behan deling van zijn begroting nadere me dedelingen hoopt te doen over de be zoldiging van het onderwijzend per soneel, met name bij het ulo, waar voor de regering een verhoging heeft ADVIES VAN HOOFDBESTUUR: Radiodetailhandel moet prijzen handhaven Jn een schrijven aan zijn leden heeft de Ned. Bond van Radio-Detail handelaren erop gewezen, dat de door de importeurs en verkooporganisaties vastgestelde prijzen niettegen staande de beschikking van minister Zijlstra, waarin diverse prijsafspra ken onverbindend worden verklaard van kracht blijven. De bond schrijft, dat de aangesloten radiohan delaren hun prijzen moeten hand haven en dat de leden zich door nie mand moeten laten dwingen enige korting te verstrekken. De beschikking laat de mogelijk heid van verticale prijsafspraken open en het hoofdbestuur is dan ook in overleg getreden met de directeur van het ordeningswezen, ten einde tot een nadere regeling te komen. In de kringen van de radio-detail handel is men van mening, dat de prijzen niet door de detailhandel, maar door groothandel en de impor teurs moeten worden verlaagd. Men De nieuwbenoemde Commissaris van de Koningin van Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft in Hotel de „Witté Brug" te Den Haag een ontvangst gehouden ter kennis making met de burgemeesters van Zuid-Holland. TB» de foto de Commissaris temidden van een groepje burge meesters. V.l.n.r.: burg. W. Timmerman van Meerkerk, mr. J. Klaasesz, burg. D. Brouwer van Molenaarsgraaf, burg. Brandwij van Wijngaarden, burg. C. W. Luyfepfök van Arneide en Tienhoven, burg. J. A. Bakhuizen van Leimuiden en burg. J. Voorhoeve van Everdingé» eh Hagesteijn. BOERDERIJBRAND TE OUDEGA Gisteren is in de buurtschap Brège- ham onder Oudega, niet ver van Drachten, een boerderij bewoond door de heer Postma geheel door brand verwoest. Schoorsteenbrand was de oorzaak van deze felle brand, waar tegen de Drachter brandweer vrijwel machteloos stond. Gelukkig kon de gehele veestapel, 19 dieren, geheel worden gered, maar de inboedel ging vrijwel geheel verloren. 975, terwijl g.eraam was 3860, voori toegekend. Binnenkort zal de minis- 1957 295 (vorige raming 3580), terwijl! ter een rapport ontvangen, samenge steld door een kleine commissie, over de verlaging van de leerlingen- schaal. Dit rapport zal aan de Staten- Generaal worden gezonden. Aan de eindredactie van het kweekscholen plan, dat een goede spreiding van de kweekscholen beoogt, wordt de laat ste hand gelegd. De minister zal een in het komende voorjaar een bro chure doen verschijnen waarin voor lichting wordt gegeven over de oplei dingen voor functies by het onder wijs. De bepleitte onderbreking van de studie na de tweede leerkring van de kweekschool blijft de minister afwij zen, evenals het overhevelen van kleuterleidsters naar het lager onder wijs. Wel is hij bereid een wijziging van de lo.-wet te bevorderen waar door de huwende onderwijzeres niet ontslagen behoeft te worden en de gehuwde onderwijzeres in vaste dienst kan worden aangesteld, doch deze maatregel zal het aantal onder wijzeressen in functie niet belangrijk doen toenemen. betreurt de huidige *ang van zaken zeer, omdat de radio-detailhandel de laatste maanden in zekere zin getrof fen wordt door een kopersstaking. De adspirant-kopers hebben geen ver trouwen meer in de aangegeven prij zen en wachten met het aanschaf fen van een nieuw toestel liever tot de situatie enigszins is opgeklaard. De detailhandelaren vrezen, dat wanneer de prijzen worden losgela ten, er een concurrentiestrijd zal ont staan, die verschillende zaken niet zullen overleven. Daarom betreurt men het geschil tussen de minister en de bonden over de pry zenafspra ken. Anderzijds zijn er ook handela ren, die bereid zyn nu reeds een kor ting te geven, welke aan de wens van de minister tegemoet komt. Japans smarterjeld voor burger-geïnterneerden Dertig cent per dag Nederland en Japan hebben over eenstemming bereikt over het be drag aan smartegeld, dat de Japanse regering zal uitkeren wegens het bui tensporige leed, dat de Nederlandse burger-geïnterneerden in Japanse kampen tijdens de oorlog hebben ge leden. Japan zal Nederland 38 miljoen gulden betalen in vijf jaarlijkse ter mijnen. Dit komt gemiddeld overeen met een betaling van 30 cent voor iedere dag, dat een Nederlands bur ger geïnterneerd is geweest. Namens de Nederlandse ambassa de in Tokio vyerd medegedeeld, dat de Nederlandse regering zioh met dit bedrag heeft verenigd, hoewel het aanzienlijk minder is dan de helft van het bedrag, dat Nederland oor spronkelijk had geëist. Nederland had aanvankelijk 103.500 000 gulden gevraagd, overeenkomende met 970 gulden voor iedere der ongeveer 110.000 burger-geïnterneerden. Van officiële zijde te Den Haag werd nog de volgende toelichting gegeven: In het vredesverdrag met Japan waren slechts voorzieningen getrof fen ten bate van krijgsgevangenen in Japanse kaïnpen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5