Veertig Jaarbeurs-jaren f# met melk meer mans 0ZIZ7Z Minister Donker weigert verzoek Eerste Kamer Voer Hoe verzorgen we onze vetplanten Nieuwe Schoentjps ZAT; .RAG 28 JANUAR 11956 TWEEDE BI.AD - PAGINA 2 c 0$ (Advertentie^ FABRIKANTEH KRIJGEN GEEN RENTE De minister van justitie heeft be sloten niet te bevorderen, dat de Staat resp. het Nederlandse Beheers instituut alsnog over zekere tijdvak ken rente vergoedt aan de leden van de federatie van verenigingen van Nederlandse lederfabrikanten ter za ke van hun vorderingen op het ver- mogen-Höhn. Dit besluit van de mi nister gaat regelrecht in tegen het verzoek van de Eerste Kamer, deze rente alsnog te betalen. Tijdens de oorlogsjaren vorderde een zekere Höhn leder bij Nederland se lederfabrikanten. Ook verrichtte hy aankopen. Zowel het gevorderde als het gekochte leer werd niet be taald. Na de bevrijding legde het Neder landse Beheersinstituut beslag op het vermogen van Höhn. De federatie van verenigingen van Nèderlandse lederfabrikanten verzocht ter ver goeding van het gevorderde en ge kochte leder 500.000 uit het vermo gen te mogen ontvangen. Na lange tijd willigde het Nederlandse Be heersinstituut dit verzoek in. Op 19 augustus 1952 diende de fe deratie een verzoek in, alsnog van de Staat te ontvangen de rente over het ■bedrag van een half millioen, welk bedrag „de Staat zeven jaren onder zich heeft gehouden". Dit verzoek werd afgewezen en de federatie richtte zich met een adres tot de Eerste Kamer. De commissie voor de verzoek schriften kwam tot de conclusie, dat de bewindsman, i.e. de minister van justitie, alsnog de rente van het be drag moest vergoeden, niet over ze ven doch over anderhalf jaar (de tijd liggende tussen de erkenning van de vordering en de uitbetaling). Geen termen. De minister deelde aan de Eerste Kamer mee, dat hij geen termen aan wezig achtte om op het verzoek van de commissie in te gaan. Twee jaar later handhaafde de commissie in een vervolgverslag haar standpunt. Tegen het einde van het jaar besloot de Kamer de minister van justitie te verzoeken de rente uit te betalen. Thans heeft de minister zijn afwij zend standpunt bekend gemaakt. De minister meent, dat na het er kennen van de vordering van ver schillende leden van de federatie het uitbetalen niet vertraagd is door ver wijtbare redenen. Wat dat wel het geval, dan zou er een morele ver- Ministerie vraagt Hoeveel logiesruimte heeft ons land nodig? De staatssecretaris van economi sche zaken heeft, gevolg gevende aan zijn voornemen, neergelegd in de nota inzake het toerisme en het vreemdelingenverkeer, aan het be drijfschap Horeca verzocht advies uit te brengen over de toekomstige be hoefte aan logiesaccomodatie in ons land. De staatssecretaris acht het daarbij van belang, dat wordt nage gaan, hoe de logiesaccommodatie aan de ontwikkeling van de vormen van toerisme zal moeten worden aange past, hetgeen een onderzoek naar de te verwachten rentabiliteit der logies- vormen met zich zal brengen. Daar de voor hoteltoouw beschik baar gestelde tegenwaardefondsen zijn uitgeput en de nieuw ontworpen garantiekredietregeling met aflopend karakter, gezien moet worden als een overgangsvorm naar normale finan ciering van hotelbouw, zal voorts na der moeten worden onderzocht op welke wijze normale financiering van hotelbouw kan worden bevorderd. Tenslotte heeft de staatssecretaris er de aandacht op gevestigd, dat het advies aan waarde zal winnen, wan neer 't vraagstuk der logiesaccomma- datie niet alleen landelijk, doch ook regioanal en plaatselijk wordt be zien. Toekomstbeeld: Twee soorten telefoonboek De voorbereidingen voor de uit gave van de landelijke naamlijst van telefoon-abonné's zullen, naar van de zijde van de PTT wordt vernomen, enkele jaren duren. In de overgangs tijd zullen de districtsgidsen Arn hem, 's-Hertogenbosch, Maastricht, Utrecht en Zwolle ieder jaar blijven versohijnen. Deze districten zullen derhalve in de overgangstijd niet in de landelijke naamlijst worden opge nomen. Wanneer echter de landelijke naamlijst volledig zal zyn versche nen, zullen de districtgidsen niet ver dwijnen, doch naast de landelijke naamlijst uitkomen, speciaal voor plaatselijk gebruik. plichting tot vergoeding der rente be staan. Bovendien bestrijdt de minis ter, dat tussen erkenning en uitbeta ling anderhalf jaar geleden heeft In de verschillende gevallen ging het om 12, 5, 4 en 2 maanden. RECHTERBEEN GEVONDEN. Linker was èr al. In de uiterwaarden by Roermond is tijdens het baggeren het rechter scheenbeen van een mammouth ge vonden. Deze praehistorische vondst werd afgestaan aan het natuurhisto risch museum te Maastricht, welk museum reeds beschikt over een lin ker scheenbeen alsmede kiezen en stoottanden van deze mammouth. KENTEKENBEWIJS IN BEGIN VAN DE MAAND AANVRAGEN. Naar aanleiding van het feit, dat alle provinciale nummerbewijzen dit jaar door kentekenbewijzen zullen worden vervangen, en hun geldigheid verliezen in dezelfde maand als waar in destijds de afgifte geschiedde, wijst de KNAC er op, dat het noodzakelijk is de aanvraag voor het kentekenbe wijs zo vroeg mogelijk in de betrok ken maand in te dienen. De afwer king van de aanvraag vordert nu eenmaal enige tijd en aangezien men alleen gerechtigd is in dezelfde maand nog op het provinciale nummer te blijven rijden, kan men het risico lo pen dat men bij een te late indiening nog niet de beschikking heeft over het nieuwe kentekenbewijs en dus feitelijk geen gebruik van zijn voer tuig zal kunnen maken; en als men het desondanks wel doet, zal men re kening moeten houden met de moge lijkheid van een bekeuring. Van houten stands naar moderne hallen Als H.M. de Koningin op maandag 12 maart a.s. de naar haar genoemde Jaarbeurshal aan de Croeselaan te te Utrecht zal hebben geopend, is tevens de viering van het veertig jarig bestaan van de Kon. Nederland se Jaarbeurs ingeluid. Dat inluiden zal geschieden door middel van de Jaarbeursmars, een compositie, die het gezamenlijke personeel bij die gelegenheid zal aanbieden. Op die feestelijke dag zull'en drie grote hallen in gebruik zijn, name lijk de Julianahal, de Bernhardhal en de Margriethal. Daarnaast bevinden zich op het Vredenburg de Batrix- en Irenehal, en als straks de bouw plannen doorgaan, zal eindelijk een secretariaatsgebouw worden gesticht, waardoor de povere houten bouw aan de straatzijde kan komen te verval len. Houten gebouwen hebben bij de Jaarbeurs tot dusverre steeds een rol gespeeld. Óp de Croeselaan staan er nog enkelo; maar veertig jaar gele den en nog vele jaren daarna werden de beurzen in houten barakken afge wikkeld. We herinneren ons, hoe de indrukwekkende Maliebaan met hou ten keten was volgebouwd en toen de belangstelling allengs groeide, volgde houtbouw aan Neude en Vre denburg. In het begin was de totale oppervlakte ruim 7000 vierkante me ter; met de gereed gekomen Juliana hal is een maximum bereikt: een to taal bezette expositie-oppervlakte van 63.000 vierkante meter. Men was be gonnen met 690 deelnemers; in het afgelopen jaar konden niet minder dan 7100 deelnemers aan algemene en vakbeurzen worden geteld. Geen „vuurpotten" meer! Ten gerieve van deelnemers en be zoekers van de eerste beurs van 26 februari tot 10 .naart had men op de hoeken van de straten „vuurpot ten" geplaatst en hadden de Spoor wegen het novum van verlaagde ver- voertarieven toegepst. Het karakter van de beurs was toen nog strikt na tionaal (met bijzondere controle voor Nederlands fabrikaat), doch reeds in 1921 werden buitenlandse firma's toe gelaten. Hun aantal is thans zozeer uitgebreid, dat men van fifty-fifty kan spreken. Het begrip „jaar"beurs heeft men al spoedig losgelaten, want slechts vijf jaar na de stichting werd besloten, in het vervolg twee beurzen per jaar te houden. En om het con tact tussen deelnemers en Beurs-orga. nisatie te versterken, werden commis sies van advies voor verschillende groepen van artikelen ingesteld. Tot op de dag van heden werken die com missies met succes. Hebben we goed geteld, dan staat de 66ste Beurs te wachten. In het vijf verdiepingen hoge gebouw aan het Vredenburg hebben we de laatste tijd tal van verbeteringen zien aanbren gen en de Utrechtse middenstand schijnt bijzondere plannen te hebben om het veertig jarig bestaan van het Instituut der jaarbeurzen mee te vie ren. Geen wonder, want de Jaarbeurs schept telkens grote bedrijvigheid in de stad des lands, die centraal is ge legen en dus gemakkelijk bereik baar is. Een run na de oorlog. In het oorlogsjaar werd de voor- jaarsbeurs enkele dagen vóór de ope ning door de Duitsers afgelast en eerst in het najaar van 1945 kon de rer te na-corlogse beurs worden ge houden. Het aantal deelnemers was in die tijd van goederenschaarste nog zeer gering, namelijk 1629, waarvan 681 buitenlanders, die iets nieuws kwamen brengen. Daar zijn toen niet minder dan 350.000 bezoekers op af gekomen en het aantal orders was veel en veel meer dan practisch kon worden afgeleverd. Zo is het nog en kele beurzen lang gebleven; maar toch was in 1948 het aantal deelne mers reeds gestegen tot ruim driedui. zend. In het najaar van 1950 heeft de raad van beheer van de Jaarbeurs een be langrijk besluit genomen: er zouden in het vervolg ook vakbeurzen wor den gehouden. Doch eerst in 1952 kwamen de eerste tot stand: een beurs voor meubelen en woningtex tiel, een internationale landbouw- beurs, de interlederbeurs en de Vochema. K.V.P.-commissie over nieuwe pachtwet In 1955 werd bij de Tweede Ka mer een ontwerp van een nieuwe Pachtwet aanhangig gemaakt Een door het centrum van staat kundige vorming van de K.V.P. in gestelde commissie heeft in een rap port enige wensen kenbaar gemaakt met betrekking tot de regeling van de verplichting tot wederopbouw van de door brand of storm teniet ge- gane opstallen (artikel 29) en van de tijdelijke onderpacht in artikel 32. Voor wat de pachtoverneming bij overlijden van de pachter betreft, zou de commissie het systeem van pachtopvolging willen zien gehand haafd. Ter voorkoming van ongemo tiveerde dwangpacht moet bovendien de bepaling worden opgenomen, dat de grondkamer verplicht is bij haar beslissing met de redelijke wensen van de verpachter rekening te hou den. De wensen, welke de commissie for. muleert met betrek.1 ing tot de rege ling van pachtoverneming bij blij vende ongeschiktheid van de pach ter, sluiten hierbij aan- In het wetsontwerp wordt aan het schadevergoedingsrecht bij niet-ver- lenging de nodig aandacht gewijd. Naar het oordeel van de commissie heeft de pachter zonder meer geen aanspraak op (integrale) schadever goeding, indien een met een particu liere verpachter bestaande pachtover eenkomst tussentijds wordt beëindigd of ndet verder wordt verlengd, omdat het verpachte een niet-agrarische be stemming krijgt. Regering had bezwaren Geen verpleegsters naar Engeland? Bezwaren die de Nederlandse rege ring geuit heeft tegen een plan om Nederlandse verpleegsters voor een Engels krankzinnigengesticht te wer ven, ziullen wellicht tot gevolg heb ben, dat de voorgenomen wervings actie niet doorgaat. Het bestuur van het St. Francisge- stioht voor geesteszieken te Haywards Heath (Sussex) had besloten een be drag van 125 pond te besteden aan een advertentie-campagne in Neder land voor de werving van verpleeg sters. Het had verder het voorne men om de directrice naar Nederlan f en Ierland te zenden oni verpleeg sters aan te nemen. Het bestuur heeft thans bekend ge maakt dat de Nederlandse regering hiertegen bezwaren heeft ingebracht. Men heeft besloten de wervingsactie in Ierland doorgang te doen vinden, doch men wil zich opnieuw beraden over de campagne in Nederland. DROSTAMBT TUDDERN KRIJGT NIEUWE WEG. Voor de nieuwe weg, welke een verbinding zal vormen van de ooste- lyke mijnstreek via het drostambt met het gebied van de nieuwe staats mijn Beatrix, heeft men van rijks wege 'n aanvang gemaakt met grond aankopen voor het wegvak door het drostambt Tuddern. Zodra over een voldoende lengte de eigendom van benodigde gronden is verkregen, zal met de uitvoering der werken be- Igonnen worden. \7ETPLANTEN ZIJN ZULKE BEKENDE kamerplanten ge worden, dat ieder meent dat er maar heel weinig bijzonderheden van te vertellen zijn. Maar helaas besteden velen juist omdat 't zulke gemakkelijke huisvrien den zijn te weinig aandacht aan deze planten. Door haar vlezige stengels en bladeren blijken zij geruime tijd tegen droogte bestand te zijn, zo dat droge kamerlucht hiun ook geen kwaad kan doen. Groei- en bloeitijd zijn niet voor alle soor ten dezelfde, maar over het alge meen is het nu rusttijd. D.w.z. dat zij nu geplaatst kunnen zijn in een koele omgeving, waar zo goed als niet gegeten hoeft te worden. Mest mag uitsluitend gegeven worden als groei weer is aangebroken, dus vooral niet nu zy in volle rust zijn. Enkele soorten vetplanten zul len wy met name noemen. De Agaveplant. fVE AGave vormt een rozet U van puntige bladeren, welke dikwijls aan het eind een stekel dragen. Deze plant heeft in de zomer veel en in de winter maar heel weinig water nodig. Zij houdt van een zonnig plekje en kan zomers ook in de tuin ge plaatst v/orden, maar dan moet dat wel op een zonnig plaatsje zijn. Eens in de veertien dagen moeten wij dan zorgdragen voor mest. Nu in de winter op een koele plaats. Het zal deze plant goed doen als we haar in de maand maart, liefst begin van die maand, verplanten in een mengsel van 3 delen bladaarde, 1 deel klei grond en 1 deel rivierzand. De grondscheuten kunnen al9 zij groot genoeg zijn, gestekt worden en in hetzelfde grond- mengsel opgepot worden. De Aloë DEZE PLANT is evenzeer ro- zetvormig. De meest beken de variëteit is de z.g. patrijsveer. met haar grillig getekende bla deren en oranje bloemtrosjes in het voorjaar. De Aloë is gesteld op een plaats in het volle licht, maar niet te zonnig. Staat zij wel te zonnig, dan zal zij haar frisse groene kleur verliezen en min of meer bruinachtig worden. Een kamer met morgenzon is daarom te verkiezen. In het voorjaar en in de zomer vry veel water. In de winter moet zij bijna droog en koel overwinteren. Grondscheuten kunnen wij ook bij deze plant in het voorjaar stekken in een mengsel van oude bladaarde, grof zand, wat fijne klei of leem en wat houtskool. De Echeveria |~\E ECHBVBRIA'S zijn zeer ge- makkelijke vetplanten, met veelal fraai gedrongen dikwijls blauwachtig of metaalachtig rose getinte bladrozetten, maar ook met opvallende klokvormige bloemen in voorjaar en voorzo mer. Ook deze plant vraagt een licht plekje in de zon en niet te veel water, 's Winters moet zij droog gehouden worden. Verpotten moet plaats hebben na de bloei in oude bladaarde, fijne kalk, soherp zand en wat houtskool. Uit de blaadjes, die op de aar de vallen, kunnen weer nieuwe plantjes ontstaan. De Kalanchoë DIT IS EEN ZEER GELIEFDE vetplant van de laatste jaren. Deze plant kan niet alleen zeer lang, maar eveneens zeer rijk bloeien, speciaal de Kalanchoë Globulifera Coccinea, een zeer fraai struikje met ronde grof ge tande blaadjes en scharlaken rode bloemschermen op hoge stengels. Deze plant vraagt veel zon en matig v/ater, ook zomers, daar zij gemakkelijk rot. Tijdens groei- en bloeitijd geven we eens in de maand kunstmest, doch vooral niet meer. 's Winters een koele standplaats en vrijwel geen water. In het voorjaar kan deze plant verpot worden in een voedzaam grondmengsel b.v. zandige blad aarde met wat graszodengrond of oude bladaarde, scherp zand, fime klei en wat houtskool. Indien we ondanks al onze voorzorgen toch rotting ontdek ken, dan behoeft deze plant daar om nog niet verloren te zijn. We snijden de aangetaste delen goed ver in, waardoor verdere rot ting voorkomen kan worden. Steeds weer doen de ontwer pers en scnocn.aoi.-.aiiten hun uiterste best om met iets nieuws en aantrekkelijks te komen. De moderne vrouw heeft hierdoor een prachtige keuze uit alles wat in de handel komt en waarbij kwaliteit en sierlijke vorm om de eer strijden. Onze foto toont een moderne combinatie, de zogenaamde nieu we Italiaanse lyn. Een sierlyk schoentje van zwart gekrompen leer met een lakneus en een met lak overtrokken naaldhak. Een elegant en modieus schoentje, waarvoor veel belangstelling be staat. Het tweede schoentje is een waarlijk succes. Het is een queenie. Dit type schoentje met sierlijk laag hakje en slanke leest is in de mode waarschijnlijk een lang leven beschoren, want on danks het feit, dat de schoen slank aandoet, is de pasvorm minstens net zo wijd als die van schoenen met een ronde neus. De balwijdte, dat is de omtrek van de voet, gemeten over de plaats waar de kleine teen zich bevindt, is zelfs nog iets groter dan bij de schoenen met ronde neus. Hierdoor beschikt de queenie over bijzonder aantrek kelijke eigenschappen en is het een van de weinige modellen, die geschikt zijn voor alle leeftijden. Wanneer u van plan bent schoe nen te kopen, kunt u hiermede uw voordeel doen. U wandelt dan met de mode mee en 'van de prij '.en zult u heus niet schrik ken. Uit de keuken geklapt KARNEMELKSE PAP MET ROZIJNEN VA liter karnemelk, 50 gr. ro zijnen, 80 gr. maizena, stroop (stukje boter). Meng de maizena aan met wat karnemelk en voeg langzaam aan alle karnemelk toe. Breng dit aan de kook onder voortdurend roeren, v/as de ro zijnen, laat ze uitlekken en strooi ze in de karnemelk, laat alles tesamen 5 min. koken steeds roe rende. (Doe een klontje boter in de pap). Geef de pap warm met stroop of bruine basterdsui ker. PRUIMENROLLETJES 10 grote gedroogde pruimen, 10 (plm XA ons) plakjes ontbijt spek (gehalveerd) of bacon, hou ten prikkers. De pruimen enige uren weken tot ze goed zyn gezwollen, een plakje bacon of spek erom rol len, dit vastzetten met een stick. Nu de rolletjes in een koekepan bakken met slechts zeer weinig boter. Warm opdienen. Een an dere mogelijkheid is een stukje gekookte- lever in langwerpige blokjes te snijden. Deze stukjes, zoals hierboven beschreven, in spek rollen en in een koekepan bakken Ook dit hapje warm pre senteren. KOOLSCHOTEL MET PURéE EN KAAS VA kg. savoyekool, 1 kg. aard appelen, 200 gr. kaas, melk, boter, zcut, paneermeel. Maak de kool schoon en snip per ze fijn, kook ze met zeer wei nig water gaar. Kook de aard appelen eveneens gaar en maak er met wat melk en boter een smakelijk purée van. Snijd de kaas in blokjes, roer deze door do kool en doe het over in een vuurvaste schaal. Bedek de kool met purée, strooi hierop wat pa neermeel en plaats er enkele klontjes boter op. Schuif de scho tel gedurende 10 min. in een hete oven. Julianapasteit jes Stukje oud witbrood, boter, 2 dl. melk, 2ü gr. boter, 20 gr. bloem, 50 gr. kaas in kleine blokjes ge sneden, zout, peper (aroma), pe terselie. Snijd van het brood de korst af en verdeel het in rechte blokjes van 7x3x5 cm. De blok jes worden dus plm. 5 cm. hoog. Geef mei een scherp mes aan één kant een inkeping plm. 1 cm. van de rand af. Bak de klontjes brood in boter, houdt ze even warm. Maak een smakelijk kaasragoüt van boter, bloem, melk en van het vuur af de dobbelsteentjes kaas. Til met een mesje het in gesneden gedeelte van het blok je brood, zodat een dekseltje ont staat, hol de stukjes' brood uit (bewaar het broodkruim voor gehakt) en vul de gebakken korstjes met kaas ragoüt, waar op het dekseltje geplaatst wordt. Schik ze naast elkaar op een schotel gesmeerd met een toefje peterselie. Apfelstrudel 200 gr. bloem, 1 ei, 10 15 gr. gist, plm. 1 dl lauwe melk, zout, plm. 50 a 75 gr. boter, kg aard appelen, 100 gr. krenten en ro zijnen, 50 gr. sucade, 100 gr. sui ker, geraspte citroenschil. De bloem in een kom doen, in het midden een kuiltje maken en hierin zout, ei en in melk opge loste gist gieten. Eet deeg kne den tot een zeer spoebele bal, deze met bloem bestrooien en plm. VA uur in een kom laten rijzen dichtgedekt met een in warm water uitgewrongen doek. De kom bij de kachel of verwar ming zetten of in een teiltje met warm water. Hierna het deeg uitrollen op een met bloem besto ven doek. Vervolgens het vulsel erover strooien gemaakt van ge snipperde appel, gerasote citroen schil. Het 'deeg stevig oprollen door het met doek en al aan één kant op te tillen. De rol over brengen op een ingevet bakblik en bestrijken met boter. Gaar- bakken in een matig warme oven in a uur. Koud laten worden, bestrooien met poedersuiker en in plakken snijden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8