DUINSTREEK Forumavond van KAB Ondanks geweldige activiteit blijft woningnood schrijnend ,f, DUIZEND KAARSEN rliET HUIS md d. ZATFRAG 28 JANUAR 11956 DE LEIDSE C01J li Ml DERDE BLAD - PAGINA 2 KATWIJK AAN DEN RIJN In de gehouden ledenvergadering van de Oranjevereniging werden in de plaats van de afgetrede.i bestuurs leden, de heren mr. J. van der Plas, W. van Rijn, D. Kruyt en B. Mijs, die niet voor een herbenoeming in aanmerking wenste te komen, geko zen de heren J. Minnee, G. Haasnoot, J. Pronk en Chr. Verpiancke. De afge. treden voorzitter .nr. J. van der Plas, werd op voorstel van enige leden uit de vergadering benoemd tot ere-lid. Het ledental bedraagt volgens het jaarverslag van de secertaris 748. In de kascommissie werden voor 1958 benoemd de heren K. van den Oever, A. Poot en B. Zuurendonk. Amateurfotografen. De leden van de Amateursfotografenvereniging vergaderden onder leiding van de voorzitter, de heer A. Scherpenzaal, in Casa Cara. Het voornaamste punt van de avond was wel het weergeven van de projectie van kleurendia's, bondsrondreiscollecties, bestaande uit 60 kleurendia's over Spanje. De heer J. van Brakel besprak de kleuren foto's en de heren Blok en Huysman bespraken resp. de bondscollecties en zwart-wit vergrotingen van 30x40. De voorzitter, de heer Scherpenzeel, dankte allen die aan het slagen van deze leerzame avond hadden meege werkt De zondagsdienst wordt voor wat de patiënten van de artsen H. M. Hue. ting, J. Bergman en E. E. van der Laan te Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg betreft, waargenomen door dokter H. M. Hueting, Rijnstraat 33, tel. 2152. LEIDSCHENDAM JAARVERGADERING K.A.B. In een omlijsting van muziek door de St. Cecilia harmonie hield de K.A.B. haar jaarvergadering welke door voorzitter A. Langeveld werd geopend met een terugblik op de gebeurtenissen van het afgelopen jaar. De notulen van secretaris A. Blokland gaven geen aanleiding voor op- of aanmerkingen terwijl ook zijn jaarverslag met applaus bezegeld werd. Wat betreft de actie naar de 400.000 bracht de secretaris naar vo ren dat gerekend naar het aantal plaatselijke K.A.B.-ers, Leidschendam percentsgewijze geen slecht figuur heeft geslagen. De K.A.B. kan op een goed besteed jaar terugzien. Alles is naar wens gegaan maar meer ook niet, aldus de secretaris. Het financieel verslag werd dit maal voor het eerst sinds 30 jaar niet meer uitgebracht door de heer Jac, de Heij, omdat hij in de loop van 1955 zijn plaats als eerste penning meester had verwisseld met de twee de secretaris de heer G. Hulst. Met inbegrip van het saldo 1954 was ontvangen 2450.29 en uitgegeven ƒ2250.62 zodat begin van dit jaar 199.67 in kas was. Vervolgens wer den de verslagen van de diverse onderafdelingen uitgebracht. Het ge zinsfonds gaat in ledental flink voor uit, waardoor het fonds in staat was de vergoedingen welke steeds gedu rende 30 dagen verstrekt werden, uit te breiden tot 36 dagen. Herwonnen Levenskracht noteerde een toename van het aantal donateurs tot 589. Een afdeling St. Joris kon worden opgericht, zodat nu ook voor de bakkers- en slagers-gezellen een afzonderlijke vereniging bestaat. De afdeling St. Josef voor de bouwvak arbeiders kon zich verheugen in een aantal leden van 102. St. Deus Dedit floreert ook want 167 leden staan ingeschreven waaronder een groot percentage jeugdleden. Met voldoe ning werd medegedeeld, dat de „Oogstdankdag" voor de eerste maal gevierd is in samenwerking tussen patroons en hun personeel. De afde ling St. Eloy kon haar ledental van 71 tot 92 opvoeren. De verkiezing van bestuursleden ging vlot in haar werk. Er waren geen tegencandidaten gesteld zodat de aftredende leden onder handge klap herkozen waren. Na de pauze welke door muziek en een kop koffie een geanimeerd verloop had, sprak de geestelijke ad viseur pater A. Belderok M.S.C. een woordje over de retraite welke spr. dringend aanbeval omdat hierdoor het intens godsdienstig leven be vorderd wordt. Districtbestuurder de heer Weber sprak een woord van hulde en waar dering tot de heer De Heij die 39 jaar de afdelingskas heeft beheerd. Daarna ging spr. over tot het onderwerp „emigratie" en „migratie". Door de heer Tempels werd nog verslag uitgebracht over de werk zaamheden van het Moederfonds dat thans 149 leden telt. In 1955 zijn 32 gezinnen gesteund waarvoor in totaal ƒ472.was uitgegeven met gevolg dat het fonds een nadelig saldo heeft van ƒ40.57. De voor Hulp in Nood actieve en daarvoor door de voor zitter geprezen heer Van Rijn, rap porteerde dat het fonds aan 17 ge zinnen de nodige steun heeft verleend Uitgegeven werd 159.78 en ont vangen 169.57 zodat Hulp in Nood met een bedrag van 9.79 het nieuwe jaar is ingegaan. DE KWAKEL RKS KDO. Voor morgen zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: JVVO 1KDO 1,aan vang 2 uur, ter rein JWO; KDO 2SDZ 3, aanvang 2 uur, eigen terrein; KDO junioren 1 Nea junioren, aanvang 2.30, terrein Nea; KDO junioren 2RKAVIC, aan. vang 12 uur. 0EGSTGEEST Vereniging voor tb.c.-patiënten. Genoemde vereniging hield gisteren avond een propaganda bijeenkomst in het patronaatsgebouw, die goed was bezocht De voorzitter zette bij de opening het doel dezer vereniging nogmaals uiteen en wees er op dat e.a. met financiële offers gepaard gaat. Vervolgens hield de heer J. Berg, lid van het hoofdbestuur, een financiële offers en zonder de steun van de bevolking en overheid kan deze zorg niet intensief woelen ge houden. De vereniging had ter opluistering van deze avond de toneelgroep „On der Ons" bereid gevonden op te tre-1 den en deze kweet zich wel van haar taak. Opgevoerd werd het toneelspel van W. Dumont „Zij die gëstuurd was." Dit spel werd door genoemde club Op verdienstelijke wijze voof 't voetlicht gebracht. Het applaus eq dankwoord bij 't einde was dan ook wel verdiend. Geboren: Antonius Corrlelis z. van H. L. Kooloos en J. H. Lange- zaal; Theresia Catharina Joanna d. van L. J. Pijpers en C. M. van Pari don; Cornelia d. van A. van der Luit en A. C. M. Bisschops; Paulus Maar ten z. van A. van Duijvenbode en M. P. van der Meij; Jakobus z. van G. J. Verhoog en M. van der Meij. Ondertrouwd: J. van den Assem 26 j., te Rotterdam, en S. L. Roest 26 j.; R Th les 24 j., te Deventer, en C. van der Mark 20 j.; A. J. Jungerius 27 j.. te Rijnsburg, en G. J. Bouwman 22 j.; C L. van Haasteren 26 j. en B. C. T. van der Voort 28 j. Getrouwd: Th. F. Warffemius en N Y. de Haan; J. C. J. Abrabamse er. M. Bogaards. Overleden: S. C. den Heijer 69 j.; J. Glasbergen 71 j.; J. M. de Boer geb. van der Gust, 83 j. VOORHOUT Tweede lustrum toneelgroep ,,'t Mas ker'.' Op 29 jan. a.s. herdenkt de toneelgroep „'t Masker" haar 10-ja- rig bestaan. Dit is op zich een felici tatie waard, want het het pad van de toneelgroep is niet steeds over rozen gegaan. Tegenwerking en concurren tie hebben haar dikwijls bedreigd, maar niettegenstaande dat, alles heeft 't Masker zich gehandhaafd, en is thans een toneelgroep, waar geheel Voorhout trots op is, omdat haar uit voeringen steeds op hoog peil staan. Dit jubileum wordt nu gevierd zon dagavond met de opvoering van een toneelstuk. LISSE Vrijdagavond organiseerde de K.A. B. in haar gebouw aan de School straat een forumavond. De belangstel ling voor deze avond was heel goed en er kwamen enkele zeer interes sante vragen aan de orde. Het forum bestond uit de volgende personen: kapelaan Bijnsdorp, dokter van Din- teren, de heer De Wit, hoofd B.L.O.- school en de heer v. d. Veld, districts bestuurder der K.A.B. De eerste vraag luidde: „Hoe is uw mening over de geregelde arbeid van de gehuwde vrouw?" De heer De Wit acht de gehuwde vrouw niet op haar plaats in het bedrijfsleven, maar veel belangrijker is haar taak in het gezin. De heer Van Dinteren is voorzich tig met dit onderwerp. Ieder sociaal wezen, hetzij man of vrouw, heeft een taak en moet de-e taak goed ver vullen. Wanneer een jonge man en een jonge vrouw geen kinderen heb ben, kan spreker zich voorstellen, dat de arbeid van de vrouw in vele ge vallen zeer heilzaam kan zijn, maar in de meeste gezinnen waar kinderen zijn, ziet de heer Van Dinteren de taak van de vrouw toch daar. Kap. Bijnsdorp kan zich voorstel len, dat de vrouw iets wil bijverdie nen, maar dit moet toch tot het uiter ste beperkt worden. Een volgende vraag luidde: „Hoe denkt het forum over de continu- arbeid in verschillende fabrieken en welke invloed heeft dit op het ge zinsleven?" De heer v. d. Veld zegt, dat uit een onderzoek, gedaan door „Kerk en Wereld" in de omgeving van de IJmond, is gebleken, dat invloeden op de betrokken gezinnen zeer in grijpend zijn. In het huidige pro- duktie-systeem kan continue-arbeid niet voorkomen worden. Spr. dacht aan lichamen zoals de spoorwegen, de hoogovens e.d. Het is heel moeilijk hiervoor een oplossing te vinden, maar bewezen is wel, dat de invloed op het gezinsleven zeer ingrijpend is. Kap. Bijnsdorp vindt, dat er van de kant van de arbeiders te weinig ver zet bestaat tegen dit systeem. Spr. is er wel van overtuigd, dat in verschil lende bedrijven dit systeem noodza kelijk is. Een van de volgende vragen luid de: „Vanwaar de groei van de on kerkelijkheid en het verval van de geloofsbeleving in Nederland?" GEMEENTERAAD VOORSCHOTEN - i Kap. Bijnsdorp meent, dat door het gejaagde leven, ook vooral de jeugd zich niet zo sterk meer kan concen treren, ook niet op geestelijk gebied. Onkerkelijkheid is volgens spr. niet direct het ndet meer naar de kerk gaan, maar veel meer het verwaarlo zen van de katholieke levenssfeer en van de godsdienstige aangelegenhe den in het gezin. Teveel wordt de godsdienstige opvoeding overgelaten kan kerk en scholen, terwijl het voor beeld van de ouders toch van on schatbare waarde is en een zeer ster. ke invloetl op de kinderen uitoefent. Of er op de scholen niet teveel de nadruk gelegd wordt op de parate kennis en te weinig aandacht besteed aan de karaktervorming, werd eveneens uitvoerig besproken. Nog vele andere vragen werden behan deld en het was een zeer interessante avond. „CANITE TUBA" EN „ST. GREGORIUS" GEVEN EEN UITVOERING Het is waarschijnlijk een goede ge dachte geweest van burgemeester, mr. Th. J. de Graaff, om in deze ge meente te geraken, tot een culturele avond op hoog niveau. Ingevolge de wens van de burge meester heeft de R.K. Harmonieka pel „Canite Tuba" het initiatief ge nomen tot bovengenoemde uitvoering en heeft na inleidende besprekingen, de R.K. Gem. Zangver. „St. Grego- rius" gaarne bereid gevonden, aan dit streven mede te werken. Intussen zijn de voorbereidingen zover gevorderd, dat men op 1 febr. in de grote Bloemlusthal, een waar lijk prachtig programma aan de ge zamenlijke donateurs kan bieden. Noemen we uit het muziekpro gramma o.a. Schubert's „Rosamünde", Faust Balet van Gounod, de Suite „Coppelia" van Delibes enz. Bovendien zullefi door beide ver enigingen gezamenlijk worden uit gevoerd „Slavenkoor", var, Verdi en „Nederland en Oranje" van Ed>w. Elgar „Canite Tuba". De zangvereniging „St. Gi*egorius" zal onder leiding van haar directeur, de heer W. Mizee o.a. brengen, Ein- gangschor uit „Cavalleria Rusticana", Wiener Blut", van Joh. Strauss, „Zi geunerkoor", uit „II Trovatore" van Verdi enz. Gisteravond hield de raad van Voorschoten de eerste vergadering in het nieuwe jaar. In zijn openingsrede zeide burge meester v. d. Hoeven, dat het afge lopen jaar zich gekenmerkt heeft door een groei in alle sectoren van het gemeentelijke leven en dat deze groei zich ook in de komende jaren zal manifesteeren. Hij besprak de be langrijke raadsbesluiten uit 1955 en dat zijn er zeer veel o.a. ten aanzien van de nieuwe Oranjewijk. Ondanks deze activiteit kon de wo ningnood niet gelenigd worden, zelfs niet in geringe mate. Op dit terrein staan wij practisch machteloos. De vermoedelijke verlegging van de Rijksweg 4 B in zuidelijke rich ting zal veel problemen meebrengen. Uiteraard hebben wij begrip voor de regionale en nationale belangen, maar we mogen niet blind zijn voor de gevaren, die hiex-door voor eigen dorp ontstaan. Problemen. Het is mij bekend, dat het vooral de nieuwe inwoners een doorn in het oog is, dat plaatselijke middenstands- bearijven soms nog geen voldoende begrip tonen voor de eisen van ser vice, vlotheid en stiptheid welke aan deze bedrijven volgens stedelijke maatstaven mogen worden gesteld. Men zegge nu niet: deze nieuwe in woners zijn door him leveranciers in Den Haag en andere steden verwend en daardoor veeleisend geworden. Laten wij deze veeleisendheid, deze meerdere zakelijkheid, toch vooral als een positief en nuttig element in ons dorpskarakter gaan incalculeren, waarbij overigens een scheutje dorp se gemoedelijkheid niet verloren be hoeft te gaan. Wanneer wij werke lijk vooruit willen en elkaar ook in het zakenleven als mens tot mens willen dienen, zullen wij hogere eisen aan ons zelf moeten gaan stel len, vlotter moeten gaan helpen en aan een groter aantal wensen en be hoeften gaan voldoen. In het afgelopen jaar kon u een sluitende begroting voor het jaar 1956 worden aangeboden. Uit de stukken voor de vergadering van heden heeft u kunnen zien dat deze begroting nog in 1955 door Gedepu teerde Staten werd goedgekeurd. Het heeft ons allen tot voldoening ge stemd dat, ondanks de vele hoge uit gaven, de begroting sluitend kon zijn zonder dat een verhoging van de uit kering-per inwoner uit het-gemeen- tefonds moest worden aangevraagd. Het laat zich echter aanzien dat dit voor het jaar 1957 niet meer het geval zal zijn. Voor 1956 behoefden de lasten wegens rente-afschrijving en exploitatie van de thans in uit voering zijnde kapitaalswerken slechts gedeeltelijk te worden ge raamd. In 1957 zal volledige raming noodzakelijk zijn. Bovendien moet gerekend worden op een sterke stij ging van uitgaven voor onderwijs en volksgezondheid. Al deze factoren zullen het nood zakelijk maken een verhoging van de uitkering per inwoner uit het ge meentefonds aan te vragen. Hiertoe worden reeds binnenkort de nodige gegevens verzameld. AGENDA. De heer v. d. Hulst beantwoordde traditiegetrouw de rede. Het is vol gens spr. een goed moment om zich bij de jaarwisseling even te bezinnen op de taak om lid van de raad te zijn. Men krijgt altijd een gevoel van teleurstelling, over alles wat achter wege bleef, maar van de andere kant ook een gevoel van voldoening over wat bereikt is. De gevoelens van te leurstelling zijn echter meestal het grootst. Hij staafde zijn gezegde met enige voorbeelden betreffenden de woningbouw en de woningaanvragen. Eveneens een woord van dank voor de vriendelijke woorden van de bur gemeester en voor de goede wensen voor 1956. Spr. was dankbaar voor het vele werk, dat door het college en de raad was verzet. Daarna werd een begin gemaakt met de afwerking van de agenda. De heer Lamboo ontbrak deze avond wegens ziekte. De heer Schrama maakte bij het verslag van de Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem over 1954 de bemerking, dat hij met 196.400. Hiervan draagt het Rijk 45 pet. oftewel 88.380, de provincie 15 pet. ofwel 29.460 en de gemeen te zelf 40 pet. ofwel 78.560. Hiermede was de raad ten einde en volgde de rondvraag. De heer Pels stipte hier bij de woningnood aan en de kwestie van de beroepskeuze. De heer De Graaf wees op de slechte toestand van de Elstlaan. Wethouder Dekker kan dit beamen; er zal inderdaad door Openbare Werken wat aan gedaan worden. Gedacht is aan een bitumi neuze verharding, maar dit kan al leen 's zomers gebeuren. Het lande lijk karakter van dit laantje wil men toch zien te behouden. De heer De Groot attendeerde het college op de onaesthetische reclame, die gemaakt wordt op een huis in de Schoolstraat. Dit zal worden bezien. Voorts infor meerde de heer Van Oosten nog naar de plannen van woningwetwoningen in het plan-Vlietweg, waarop de voor zitter meedeelde, dat deze plannen in vergevorderd stadium van voorberei ding zijn. De tekeningen zijn zo goed als klaar en binnenkort zullen de de finitieve plannen wel in de raad ko men. Zondagsdienst doktoren. De zon dagsdienst der doktoren wordt gedu rende dit weekeinde voor spoedgeval len waargenomen door dr. H. Olthuis, Leidseweg 179, telefoon 2527. Voor de zuster vervoege men zich tot het Ge zondheidscentrum tel. 2177. SASSENHEIM De zondagsdienst wordt waargeno men door dr. H. Walenkamp, War mond. Telefoon K 1711220. Dr. J. v. Nes, Sassenheim. Tel. 7119. Geboren: Cornelia Hendrika Ma ria d. van C. G. Rotteveel en K. J. C. van Dijk; Nicolaas Bartholomeus z. van J. A. Meeuwissen en P. C. van Schie. Ondertrouwd: Arie de Vreugd 28 j. en Ieke Bakker 24 j. Getrouwd: Johannes Hogewoning en Johanna Both; Christiiaan Anto- r.ius Does, te Voorhout, en Hubertha Anna van der Slot. WASSENAAR Sint Agnesfeest op R.K. Huishoud school. Het feest van de patrones der R.K. Huishoudschool, Sint Agnes, is weer op waardige wijze gevierd. Traditiegetrouw hebben meisjes van de school, onder leiding van de di rectrice, zuster Cantianilla twee avonden voor de ouders een toneel stuk opgevoerd. De keuze was weer gevallen op een historisch spel. „Genoveva van Brabant". Waarom altijd een historisch spel? Zuster Cantianilla gaf in een inleidend woordje antwoord op deze vraag: de meisjes zelf willen niet anders. Een voorstel, om dit jaar eens een blij spel op het programma te zetten, werd afgewezen. Met een indrukwekkende overga ve hebben de meisjes en een drie tal jonge mannen, die voor deze ge legenheid „geleend" waren het zwa re spel van Genoveva van Brabant ingestudeerd en over het voetlicht vreugde geconstateerd had, dat slechts 4 processen in Voorschoten wax'en gevallen en dit was niet veel gezien het totaal van 343. Nu de minister van verkeer ver gunning heeft gegeven de spoorweg overgang niet meer volledig af te sluiten, informeerd de heer v. d. Eist, hoe dat nu moet gaan met de wielrijders daar, die de overgang linkspasseren. Volgens de voorzitter komt daar een man met een vlag te staan, maar overwogen wordt een omlegging van het rijwielpad. On danks alle protesten van het college zetten de spoorwegen door. De gemeenschappelijke regeling voor de schoolartsendienst kring Katwijk werd aanvaard. De heer Mol deelde mede, dat hij het standpunt van de Gemeente Leidschendam, nl. dat de autonomie van de gemeenten zou worden aan- getast, niet wilde aanvaarden. Aan de heer A. F. M. de Bruijn te Voorburg werd 660 m2 grond ver kocht tegen de prijs van 12.per m2. Deze grond ligt aan de Prins Bernhardlaan. Vlotte afwerking. De heer de Bruijn wil daar een woning op gaan bouwen. Hij kreeg de goedkeuring van de raad. De wijziging van de bouwverorde ning werd door de raad aanvaard. Het betrof hier de uitvoering van een K.B., waarbij bepaald wordt, dat bij de stichting van meergezins woningen schuilkelders moeten wor den gebouwd. De heer van Eist be grijpende dat zulks niet onredelijk is, achtte dit toch weer een maatregel die het bouwen moeilijker maakt. De burgemeester kon op een vraag van de heer Fortanier meedelen, dat dit voor het gedeelte van de komen de Vlletwijk geen consequenties heeft. Het aanvullend crediet voor het opnieuw aanleggen van de Blok- laan groot 800.werd verstrekt. De heer de Graaff vroeg in dit ver band demping van de vieze sloot die zich achter de huizen van de Blok- laan bevindt. Dit zal in het college worden bezien. De voorschotten op de vergoeding der Kleuteronderwijswet voor het jaar 1956 werden door de raad goed gekeurd. De „Finse school" waarin gehuis vest de R.K. Meisjesschool krijgt zijn diverse verbeteringen o.a. verbete ring van de wanden van de lokalen. Bezien zal worden welke de Beste methode is, behangen schilderen of betimmeren met board, verder wand versiering, ventilatoren en de nieu we regenmethode. De dubbel hard gebakken tegeltjes, die eventueel ge plaatst zouden worden op de baton- nen tegels, vormde nog even een onderwerp van gesprek, terwijl het nalaten van het carbolineren als een nalatigheid werd betiteld. De term verwaarlozing achtte wethouder Schrama overdreven. Het was wel licht beter geweest, wanneer het schoolbestuur zich eerder tot de ge meente had gewend. De tweede open bare school krijgt ook zijn benodigd meubilair. En ook op de gemeente scholen zal voortaan gelegenheid ge geven worden spraaklessen te ont vangen. De heren van Eist en Mol waren dankbaar dat dit voorstel zo v snel ter beïxandeling was genomen, gebracht. Het was een spel met een rijke inhoud en met voldoende han- De maatregelen en de oplossing, die gevonden is om pand Elstlaan 1 voor Voorschoten te behouden kon de vol ledige instemming van de raad ver krijgen. Restauratie gemeentetoren. Daar pand Elstlaan 9 voorlopig nog bzwoond zal blijven totdat hier een oplossing voor gevonden is, vond de heer Pels het wel schrijnend, dat straks pand Elstlaan 1 alle comfort van gas, water en elektra zal heb ben en pand 9 niet. Dit zal ook wor den bezien, aldus de voorzitter. Ook het plan van de restauratie van het tweede gedeelte van de gemeenteto ren kreeg volledige instemming. Over de derde fase van de restauratie maakte de heer Van Eist de bemer king, dat in dat geval de liefde niet van een kant zal moeten komen wat de financiën betreft, maar dit is voor lopig nog niet aan de orde. De restau ratie van het 2e gedeelte kost deling, om de toeschouwers geboeid te houden. Het had tot onderwerp de huwe lijkstrouw van Genoveva, de burcht- gravin van Siegfriedsburcht, die tijdens de afwezigheid van haar ge maal op proef wordt gesteld door Go- lo, de burchtvoogd. Ontroerend spel leverden Betty Schroder als de gravin, Albert van der Krogt als haar gemaal en Han Janson als de burohtvoogd. Aan de costumes en aan de decors was weer buitengewone zorg besteed. De zeer vele ouders, die op een van de avonden in de feestzaal van de school aanwezig waren, zullen aan deze opvoering een goede herinne ring bewaren. Op de tweede avond sprak kape laan van Paassen van de St. Joseph parochie namens hen een woord van hulde tot de speelsters en spelers e i onderstreepte hij nog eens de bot: - ken;s, die het spelen van dergelijke stukken voor de leerlingen heeft. door MEREDITH NICHOLSON 15) Eén ding was er echter, dat mij minder aangenaam stemde. Ik had mij schuldig gemaakt aan een hoogst onbetamelijk gedrag jegens één van de meisjes der St. Agatha-school. Het was hoogst ongepast geweest om bo ven op de muur een gesprek af te luisteren, al was het dan ook niet moedwillig gebeurd. Ik vergat het schot door het venster; ik vergat Bates en de belangstelling, die hij en zijn onbekende bondgenoot in mijn kamer toonden; maar de veront waardiging, die ik in het meisje had opgewekt door mijn onvergeeflijk ge drag, ergerde mij hevig. Ik stond op, greep mijn pet van de kapstok in de hall en liep naar bui ten naar de in het maanlicht badende bossen. Wanneer men er de weg wist was de wildernis niet zo heel groot, en er was werkelijk iets, dat voor een pad kon doorgaan. De maan wierp een mat-wit over het m°er; de lucht was prikkelend en stil. De zomer verblijven waren duidelijk zichtbaar, doch dat gezicht stemde mij niet vro- lijkei". De stand van haar rode mixts toen zij verontwaardigd wegpagaaide in de gloed van de zonsondergang, had gesproken van trots en waardig heid. Ik had nu de grens van St. Agatha bei-eikt, volgde de muur tot aan de poort, klom naar boven en ging in de schaduw van één der grote pila ren zitten. Het gebouw van de St. Agatha vertoonde enkele verlichte vensters, doch alles was er doodstil. Ik was juist op het punt een sigaret aan te steken, toen het mij toescheen dat ik iemand op een stenen vloer hoorde lopen. Er was, voorzover ik wist, geen geplaveide weg in de om trek, doch toen ik in de richting van het meer keek, zag ik een man boven op de muur in mijn richting lopen. Het maanlicht wierp zijn schijn op de grote figuur. Verschei dene keren bleef hij staan, bukte en klopte op de muur met een voor werp, dat hy in zijn hand hield. Slechts een paar uur geleden had ik een dergelijk geluid gehoord in mijn eigen kamers. De stenen muur stond dus blijkbaar ook onder ver denking. Tik, tik, tik! De man met de hamer klopte op de muur, aan de andere zijde van de poort en zou waarschijn lijk zijn onderzoekingen wel uitstrek ken tot de kant, waar ik zat. Ik drukte mij dieper in de schaduw van de pilaar en nam mijn revolver in mijn hand. Ik was niet erg verlan gend naar een ontmoeting met de man: veel liever wilde ik ontdekken met welk doel er op geheimzinnige wijze geklopt werd op alle muren van mijn grootvaders bezitting. Maar spoedig werd mij de zaak uit handen genomen. De man liet zich op de grond zakken, klopte op de muur bij de poort, klapte op de pilaren, gaf een nijdige klap op een van de ijzeren binten van het hek, stond dan plotseling op en keéft1 my recht in de ogen. Het was Morgan, de opzichter van de zomerverblijven. „Goeden avond, mijnheer Morgan", zei ik, de revolver op hem riétftend. Er viel niet te twijfelen aan zijn verrassing; hij deed verschrik# een stap achteruit en hief werktuigelijk de hamer op, alsof hij hem naar ihyn hoofd wilde slingeren. „Wacht een ogenblikje, Morgan", verzocht ik hem vriendelijk en ging in een gemakkelijke houding op de muur zitten. Neerslachtig staarde hy in de loop van myn revolver. „En nu zou ik graag willen weten met welk doel je hier rondscharrelt en schade aan mijn huis toebrengt". „O, bent u het, mijnheer Glenarm. U deed me daar hevig schrikken". Hy slaakte een zucht van verlich ting en zijn tanden flikkerden in het maanlicht. „Ja, ik ben het. Maar je hebt mijn vraag niet beantwoord. Wat deed je vandaag in myn huis?" „U bent werkelijk grappig, mijn heer Glenarm. Ik ben vandaag niet in uw huis geweest; ik ben er zelfs nog nooit geweest!" Hij had zijn hoed naar achteren geschoven, zodat ik zyn ogen kon zien en hij zag er werkelijk uit als een man met een smetteloos geweten. Ik was er van overtuigd, dat hij loog, doch zonder medewerking van Bates zou ik niets kunnen bewijzen. „Maar je kunt toch niet ontkennen, dat je nu op myn landgoed bent, is het wel?" „Zeker niet, mijnheer Glenarm". „Wanneer u mij wilt toestaan uit te leggen, waarom „Dat is juist wat ik van je verlang". „Wel, het mag vreemd lijken. Hij lachte en ik voelde mij heel dwaas, dat ik een revolver gericht op een man, die zo kon lachen. „Schiet op", beval ik. „Wel, zoals ik zei, het mag vreemd lijken. Ik was de muur aan het on derzoeken om de aard van het werk te bepalen. Een van de eigenaars van die zomerverblijven aan het meer heeft mij opgedragen een muur om zijn tuin te bouwen en ik ben al lange tijd van plan geweest deze muur eens te komen bekijken. Kijk, mijnheer Glenarm, uw geëerde groot vader was een meester op dat gebied en ik zag er geen kwaad in om te profiteren van zijn ondervinding". Ik lachte. „Mox'gan je zei toch dat het Morgan was, hè? Je bent onge twijfeld een schurk van het zuiverste water. Het doet me genoegen dat te kunnen zeggen". „Er zijn mensen vermoord, die veel minder gezegd hadden", zei hij. „En die niet van uit een hinderlaag door een venster op iemand gescho ten hadden. Het was niet vriendelijk van je". „Ik begrijp niet waarom u al uw verdenking op my concentreert. U overdrijft mijn persoonlijkheid, mijn heer Glenarm. Ik ben alleen maar een doodgewone opzichter". „Ik zou je niet geloven, Morgan, al beweerde je het bij een stapels 1 ijbels zo hcog als deze muur". „Dank u!", riep hij spottend uit. Plotseling slingerde hij de ham r naar mijn hoofd en op hetzilfde ogc blik vuurde ik. De kop van de han trof de hoek van de pilaar, op zo wijze, dat de steel mij in het gek sloeg. Toen ik van d^ muur afspn rende de man x*eeds tussen de boi in da richting van het meer en rende hem na. I'k was woedend op mijzelf, dat de man had laten ontmappen en mijn woede schoot ik tweemaal z der enig mikpift in de richting de vluchtende man. Hij had Y voordeel bekend te zijn met plaatselijke gesteldheid en de afst tussen ons ward voortdurend gre doch ik hield vol, zelfs toen ik h niet meer een weg kon horen ba' door de struiken en bereikte plo ling de rand van het meer, op ec kleine afstand van het boothuis. Enige tijd bleef ik in de schadi' staan wachten, doch ik zag de ma niet. Met enige moeite vond ik de mui' weer terug en volgde hem tot aan poort. Ik dacht, dat het beter z< zijn als ik den hamer meenam, wa;- om ik over de muur klom en tus.N de dorre bladeren zocht totdat i hem vond. Dan liep ik naar huis, trad de v lichte kamer binnen en ging b'; vuur zitten. Ik was* nog gern c" kwartier uit het huis geest.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5