Kath. studentendagen in het teken der „Nouvelle Theologie" AVONDRUST Ing* A* Prinsen begraven 1 Februari ook spoorkaartjes ingang Terweepark te Leiden De ontwikkeling van de wereld in één uur Jeugdparlement discussieerde over jeugd en intern, samenwerking Residentie-orkest speelde voor K. 0 ZATERAG 28 JANUAR 11956 DE l.EIDSE COL'RANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Opening in filmzaal Academie 7 Inleiding door prof. dr. J. Groot In de filmzaal van het Akademiege- bouw werden gistermiddag de katho lieke studentendagen officieel ge opend met een rede van prof. dr. J. C. Groot over de karakteristiek van „La nouvelle théologie". Aan de ope ningsplechtigheid ging een ontvangst vooraf van de bijna 300 deelnemers van het congres in het Eigen Huis van de Leldse r.k.s.v. Sanctus Augustinus, die gedurende drie dagen gastvrouwe zal zijn. De filmzaal bleek veel te klein om de deelnemers aan het congres te be vatten. Een groot aantal personen moest verwezen worden naar een an dere zaal, waar zij via luidsprekers de inleiding van prof. Groot konden volgen. He openingswoord werd gesproken door de heer J. C. Seelen, praeses van de Unie van katholieke studen tenverenigingen. Geworteld in romantiek. In het begin van zijn rede keerde prof. Groot zich tegen de mening dat de Franse benaming van de nieuwe richting van theologisch denken im pliceerde dat dit alleen een franse aangelegenheid zou zijn. La nouvelle théologie is de resultante van het he dendaagse denken, dat enerzijds te ruggrijpt op de beleving van het christendom door eerste christenen en kerkvaders en anderzijds zich aanpast aan de denkrichtingen van onze tijd. De nieuwe theologie is, aldus spreker, niet plotseling verschenen. Zij heeft wortels in de vorige eeuw. toen de romantiek reeds aandacht opeiste voor de totale mens. Haar kenmerken wa ren spontaneïteit, grote belangstelling voor de historische groei en een hul diging van de heilstaat-gedachte. Al deze kenmerken vindt men in de nieuwe theologie terug. Wat in de ro mantiek echter als spel begonnen werd, wordt in onze tijd tot realiteit. De werkelijke ontmoeting. De hedendaagse theologie leerde toetsing van de eigen geloofsbeleve nis aan die van de eerste „getuigen" en aan de levende geloofservaring van traditie en liturgie. Zij plaatst een gelovige overweging der heilsge heimen tegenover een „uitgekookte" benadering van christelijke waarhe den als waren het rationele proble men. De nieuwe theologie heeft groeiende aandacht voor de menselij ke subjectiviteit en voor de totale menselijke persoonlijkheid. Zij toont een ontwakende zin voor de histori sche groei in het goddelijk openba ringsgeheim en leert ons oecumeni- Kath. studenten op stadhuis ontvangen Het bestuur van de Unie van Katholieke Studentenverenigingen en de afgevaardigden van de organisa ties uit binnen- en buitenland, die deelnemen aan de katholieke studen tendagen werden hedenmiddag in de burgerzaal van het Leidse stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen. De afgevaardigden, die voor een deel schuil gingen onder kleurige studentenpetten werden door burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot toegesproken. Spreker wekte de deel nemers op van de gelegenheid om de Leidse monumenten nader te leren kennen gebruik te maken. Zijn toe spraak werd beantwoord door de voorzitter van de Unie, de heer See len. Na afloop van de officiële ontvangst werd onder leiding van de burge meester het stadhuis bezichtigd. Het gemeentebestuur werd bovendien vertegenwoordigd door de wethou ders S. Menken en J. C. van Schaik en secretaris mr. J. Bool. POTLOOD en GEEST Oplossing no. 536. Horizontaal: 1. laatst, 5. nu, 6. la, 7. uil, 9. pal, 10. ara, 11. edele, 13. Dee, 15. adé, 17. ten, 19. L. O., 21. eg, 22. Antoon. Verticaal: 1. lui, 2. al, 3. sla, 4. talk, 5. unt, 8. ladde, 9. pal^t, 12. lala, 14. eng, 16. Don, 18. een, 20. do. En heel de gemeenschap trad naderbij, en plaatste zich voor het aanschijn van Jahwe. Toen sprak Mozes: Dit heeft Jahwe u bevolen te doen, opdat de glorie des Heren u mogen verschijnen. En tot Aaron zei Mozes: Treed nader tot het al taar, en draag uw offer op, om verzoening voor uzelf en voor het volk te verkrijgen". Aldus het boek Leviticus, het derde boek van de Bijbel. (Jahwe of Jehova, het geen betekent ,Jk ben" is de Naam y aan Mozes onthuld in het bran dende braambos). Morgen treden wij allen weer naderbij en plaatsen ons voor het aanschijn des Heren. Laten wij dat doen met de eerbied, welke deze hoogste uiting van ons mens-zijn betaamt. Iets verder staat in dat zelfde boek Leviticus geschreven: „Door wie Mij naderen, wil Ik als heilig worden erkend sche openlijkheid te betrachten. Op deze wijze zal de nieuwe theologie de tegenwoordige mens kunnen helpen in zijn werkelijke ontmoeting met Christus en de anderen. Aldus prof. Groot. De plechtigheid werd ojn. bijge- woont door deken M. A. Jansen, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de heer L. Valk, arts en voorz. van de Raad van Cultureel en Maatschappelijk Overleg en vele andere autoriteiten. Burgerlijke Stand Geb.: Theodora Petronella Cornelia, <L v. T. Sebel en C. A. v. Es; Johan nes Pieter, z. v. P. C. v. Dalen en M. G. C. Wehrmann; Annette, d. v. D. Dorrepaal en A. Vooijs; Nicolaas, z. v. D. Schouten en M. v. Leeuwen; Ingrid, d. v. J. J. de Haas en J. W de Jaeger; Henricus Joseph Maria z. v. A. C. Philippi en C. M. v. Berkel Ewout Marinus, z. v. W. J. Boékee en C. M. Teljeur, Gaston Petrus Cor nells Maria, z. v. J. P. N. Paulides en H. P. Omtzigt; Dirk, z. v. J. Bavelaar en M. Fasel. Overl.: G. A. M. A al be rs berg, man 53 jaar; A. v. Iterson, man 80 jaar; E. J. Toen, man 65 jaar; J. P. A. Brus sel, man 55 jaar; B. Hulshoff, huisvr. van Steutel, 81 jaar. Open tot de laatste trein In Leiden zal de stations in- en uitgang aan de zijde van het Terwee park, die nu nog 's avonds om zeven uur wordt gesloten, ingaande 1 fe bruari 's avonds geopend blijven zo lang er treinen aankomen en ver trekken. Bovendien zal ingaande genoemde datum aan deze zijde van het sta tion een plaatskaarteloket komen, dat van 7 tot 23 uur geopend zal zijn. INAUGURATIE PROF. KISTEMAKER TE LEIDEN Gistermiddag heeft prof. dr. J. Kiste- maker in het groot auditorium van de Leidse universiteit het ambt aan vaard van bijzonder Leids hoogleraar in de natuurkunde vanwege de Tey- lers stichting als opvolger van prol Fokker die onlangs zijn afscheids college hield. Prof. Kistemaker sprak over de „veelvuldigheid de*- atoom kernen". Het betoog van prof. Kistemaker omvatte in hoofdzaak een schets van de ontwikkeling van het universum van het ontstaanuur „nul" (vijf mil jard jaar geleden) tot de tegenwoor dige toestand. De verdeling en sa menstelling van de materie in het heelal werden practisch geheel in de eerste honderd seconden na de explosie van de oer-toestand bepaald en de tegenwoordige fysici kunnen die vormgeving geheel theoretisch verklaren. Beschouwt men de afgelopen 5 miljard jaren, aldus prof. Kistema ker, sinds het tijdstip nul, als één en kel jaar, dan geldt het volgende staatje: „Ylem"-explosie; 1 januari. Ont staan Zonnestelsel; februari. Eerste léven op aarde; november. Saurus sen; half december. Verschijning van de mens; 31 december, 23 uur. Ge boorte van Christus; 12 seconden voor de „slag van twaalf". Begin der Renaissance; 3 seconden voor twaalf, 31 december. Spreker liet duidelijk uitkomen, dat de bestaande betrekkelijke even wichten tussen materie en energie in het heelal het uiteindelijk pro duct waren van de vormingsomstan digheden in de eerste seconden van het universum, waartegenover hij stelde de fantastisch, beangstigend snelle ontstaans- en vormingsperio de van het leven en in het bijzonder van die uitzonderlijke levensvorm, de mens. Natuurkundig-phylosofisch is deze ontwikkeling, zoals spreker ook schetste, te verklaren uit de verde ling van de soorten atoomkernen die de materiële substantie van het uni versum uitmaken. Het meest grandioze product van die ontwikkeling het heelal, die vijf miljard jaar geleden inzette, was de mens. Wat doet de mens met die plaats en de stof waaruit hij voort kwam? Hoe gebruikt hij de veelvul digheid der atoom kernen tot zijn nut? Spreker noemde wetenschappe lijke doeleinden en het streven naar energiewinning. Ten aanzien van dat laatste legde hij er de nadruk op, dat de Neder landse overheid nauwlettend dient toe te zien op de ontwikkeling van mogelijkheden tot energiewinning uit kernsplitsing en wellicht nog meer uit kern.-fusie, teneinde onze onderhandelingspositie en de basis van onze toekomstige industriële ontwikkeling zo sterk mogelijk te maken. S U S -TREKKINGSLIJST? IUrgK. a. Min. V. JUSl. 18.11. OO B 2e Afd. A L.O. No. 550/126. Giro 4028 0,27 „SUS"; Rotterdam. Ggk. d. Min. v. Just. 18.11.'55 Rapport van Jo-KVP Op een plaats, die voor samenwer king symbolisch mag worden geacht namelijk de trouwzaal van het Stadhuis discussieerden gister avond de leden van het Leids Jeugd parlement over het onderwerp „Jeugd en internationale samenwerking". Door de jongerenfractie van de K.V.P. was hierover in eerste instan tie een rapport samengesteld, waarin werd getracht duidelijk te maken hoe en wat deze fractie denkt over inter nationale samenwerking, vooral wat betreft de culturele achtergronden en welk aandeel de jeugd hierin kan hebben. Na in dit rapport allereerst de mo tieven te hebben besproken, die tot de B°ni°lux-gedachte hebben geleid, wordt de vraag gesteld, welke rol de jeugd in dit verband kan heben. Als punten van overweging worden aangevoerd een uitwisseling van ge dachten met de Belgische en de Luxemburgse jeugd over culturele politieke kwesties: schoolstrijd, P. B.O. en sociale voorzieningen. De inhoud. Het rapport constateert vervol gens, dat de vrijheid en de vrucht baarheid van de cultuur door mate riële moeilijkheden verminderd wor den. De jeugd (en ook de ouderen!) moeten zich bewust worden van het grote belang van de cultuur voor het alledaagse leven van de Europeaan, immers door cultuur kan Europa de ontwikeling van de mensheid steu nen. Een uitsoraak wordt verder o.m. aangehaald van Z.H. de Paus, dat boven het economisch en po litiek doel, Europa zich als zending moet opleggen, de bevestiging en de verdediging van de geestelijke waar den, die vroeger de grondslag en het behoud van zijn bestaan vormden. Hierbij werd aangemerkt, dat de Paus bedoelt het authentieke geloof, grondslag van beschaving en cultuur van Europa en van alle anderen. Aan het slot van het rapport werd nog gewaagd van de oproep van H.M. de Koningin in haar vorig jaar in de Pieterskerk gehouden rede dat de jeugd tot het besef dient te geraken, dat zij moet opstaan uit haar zorge loosheid t.o.v. de wereld-kwesties en te horen tot een elite-groep, waarin ieder zijn eigen toekomst verbindt aan de toekomst van het hele mens dom en zich te voegen heeft bij die kleine kern, die reeds werkzaam is. Hartekreet. Achtereenvolgens kregen de ver schillende fracties, de Arjos, De Nieuwe Koers (P. v. d. A.) en de C.H.J.G. over dit rapport het woord. Deze discussie resulteerde tenslotte in een „kreet" van de woordvoerd- ster der C.H.J.G., die o.a. zei, dat alles wat deze avond gezegd was eigenlijk maar weinig getuigenis had afgelegd van een waarachtig ideaal. Zij kon niet spreken over een élan waarmee de jeugd naar voren was gekomen. Het is zo, aldus spr., dat de jeugd van deze zaken nog maar bitter weinig afweet. Ontbreekt het niet, zo vroeg zij zich af, aan goede leiding. De jeugd dient meer inter nationale gerichtheid bijgebracht te worden. Het gaat tenslotte om gro tere dingen dan alleen ons eigen kleine bestaan! Deze vergadering van het Leidse jeugdparlement werd bijgewoond op de „publieke tribune" door de wethouder van onderwijs, de heer Van Schaik, en door twee vertegen woordigers van de Leidse Commissie voor Internationale Samenwerking, mej. Van Schaik en de heer v. Aken. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal ex. Ned. Recht mej. M. M. Breukink te O verveen en de heren J. J. van Rijn te Katwijk, L. A. Dijksman te Rijns burg en R. Bakers te Den Haag. Ge- slaag voor het doctoraal ex. psycholo gie mej. R. Horstink te Oegstgeest. Geslaagd voor het candidaatsexamen Romaanse taal- en letterkunde mej. M. G. Hoveyn te Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal ex. II geneeskunde de heren H. v. d. Broek te Den Haag, C. v. d. Gugten te Den Haag, R. Mann (USA) en H. T. H. Siek te Oegstgeest. Geslaagd voer het semi- arts ex. de heren D. M. J. ten Does- schate te Leiden, J. L. v. Ligten te Delft en K. M. de Vos te Katwijk. Geslaagd voor het artsexamen de he ren J. G. Eernisse te Oegstgeest, L. P. J. Peereboom te Den Haag, J. G. Po lusky (USA) en G. H. Verwers te Haarlem. TENTOONSTELLING LAKENHAL Hedenmiddag wordt in de Laken hal een teptoonstelling geopend van werken van Jan Kalsbeek door wet houder J. C. van Schaik. Wij komen maandag nader op deze tentoonstel ling terug. Grote belangstelling Onder buitengewoon grote belang stelling circa 1000 personen waren aanwezig vond gistermiddag op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van ing. A. Prinsen, in le ven de sympatieke en met vele ver standelijke gaven gesierde directeur van de N.V. Nederlandsche Electro lasch Maatschappij en van de N.V. Hollandsche Constructiewerkplaat sen te Leiden. Naar de begraafplaats volgde de rouwstoet in de Sleutelstad de weg langs het uitgebreide fabriekscom plex van de HCW en de NEM aan de Zoeterwoudseweg, dat mede door toedoen van de thans overledene zulk een grote vlucht genomen heeft. Onder de velen, die op „Rhijnhof" de laatste eer bewezen, merkten wij o.m. op wethouder D. van der Kwaak als vertegenwoordiger van 'het Ge meentebestuur, talrijke zakenrelaties, afgevaardigden van tal van naamlo ze vennootschappen, waarin ing. Prinsen een commissariaat bekleed de, een deputatie van de Stichting Centraal Bureau Metaal Industrie (afdeling pijpleidingen) te Den Haag en het Nederlandsch Exportbureau van Constructie, en Machinefabrie ken „Necoma" te Wassenaar van welke lichamen ing. Prinsen voorzit ter was en voorts vele vrienden en bekenden van de familie Prinsen. Bovendien was ook het vrijwel vol tallige personeel aanwezig. Ongeveer kwart voor drie arri veerde de rouwstoet welke werd voorafgegaan door drie auto's met kransen en bloemtakken, op de be graafplaats. Nadat de kist met het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, voerde als eerste spre ker ir. E. F. E. Bongaerts, directeur van de HCW het woord. In een van grote vriendschap en waardering ge tuigende rede schetste spreker wiilen ing. Prinsen als een man, die door zijn vriendelijke en tegemoetkomen de houding het hart van allen, die hem kenden, had veroverd. Prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson, president-commissaris der beide N getuigde van de grote werkkracht GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris M. P. Kaotein te Leiden werd geveild: Huis en erf Zuidsingel 41 in bod 1.520, koopster mevr. E. J. M. van Haasteren te Leiden q.q. voor 1.521. Pakhuis met bovenwoning en erf Zuidsingel 45/45! in bod 1.600, ko per 'H. J. A. van Giffen te Oegstgeest q.q. voor 1.700. Huls en erf Oranjegracht 113 in bod 1,640, koper E. van Starken- burg te Leiden q.q. voor 1.740. Huizen en erven derde Gortestraat 96 en 98 samen in bod f6.750, ko per J. Bleijie te Leiden q.q. voor 7.250. Agenda Leiden ZONDAG De witte non. Schouwburg 8 uur. nam. Kynologenver. Rijnland. Clubmatch 11.30 uur v. m. Stadszaal. R.K. Gastspelers. Toneeluitvoering. St. Ant. Clubhuis 8 uur nam. MAANDAG Abonnementsvoorstelling Haagse Comedie ,,'s Is nooit te laat", 8 uur nam. Schouwburg. Henk du Mee spreekt over Corsica. 8 uur nam. Stadszaal (Foyer). DINSDAG Concert Cath. Gris Ritsema Corn. Preuyt 8 uur nam. Lakenhal. Alg. Kath. Werkgeversver. be spreekt de woningnood. 8 uur nam. Gulden Vlies. Abonnementsvoorstelling Haagse Comedie. ,,'t Is nooit te laat", 8 uur nam. Schouwburg. Ned. Genealogische Vereniging. Spr. P. J. Zonruiter over „Van zitte- kisten en rolkoetsen". 8 uur nam. Kleine Burcht. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van za terdag 13 uur tot zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steen straat 35 ,tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Kleurenlitho's van Bezemer en Van Vlijmen. Prentenkabinet. Dag. van 1417 uur (werkdagen). Tot 17 Febr. van ing. Prinsen en van de bijzon dere waardering, die men steeds in deze kring voor de persoon en de ar beid van deze hoogstaande figuur heeft gehad. Ir. J. Schreuders, die namens dt procuratiehouders een woord van af scheid en bijzondere hoogachting sprak, wees er o.m. op dat dit heen gaan voor de HCW en de NEM een onherstelbaar verlies betekent. De heer D. van Nes, die namens de beambten het woord voerde, merkte o.a. op, dat allen in ing. Prinsen niet alleen de directeur, doch ook een vriend zagen. De heer A. Bestenbreur sprekende namens het fabriekspersoneel, zeide, dat de thans overledene voor velen meer een vriend dan een directeur was. Enige andere sprekers voerden nog het woord. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN. De stand van het aanbod onderging in de periode van 16 t/m 21 januari 1956 geen wijziging van enige bete kenis en bedroeg 415. Rekening dient echter te worden gehouden met het feit, dat onder dit aantal zich 120 minder-valide en 40 moeilijk te be middelen personen bevinden, zodat het reële aanbod op 255 te stellen. Als oorzaken van de werkloosheid kunnen genoemd worden: wrijvings- en seizoenfactoren en hier en daar het optreden van stagnatie in de aan voer van materialen voor bouwwer ken. De vraag beliep 290 geregistreer de aanvragen. SPORT DE OLYMPISCHE SPELEN TE CORTINA Hedenmiddag te 12 uur werd een aanvang gemaakt met het nummer hardrijden 500 meter voor de schaat senrijders. In de eerste rit kwam de Rus Gris- hin uit tegen de Amerikaan Cronshey De Rus won in 40.2 sec, terwijl Crons hey 42.9 sec. noteerde. Gerard Maar- se reed tegen de Oostenrijker Offen- berger en won in 43.1 sec, tijd van Of- fenberger 43.8 seconden. De Graaff reed in zijn rit tegen de Tsjech Doubek een tijd van 44.9 sec. De Tsjech werd door een val uitge schakeld. ZONNIGE ZOMER OP CORSICA GA MEE MET HENK DU MEE die in de Foyer zijn 250 prachtige kleurendia's vertoont over CORSICA met muzikale illustratie en geluid. Eveneens in 't programma Met een kampeerwagen door de Alpen. Maandag 30 januari, 8 uur. Kaarten a 0,60 bij boek- en fotoh. en aan de zaal (Advertentie). Dr. van Ginkel directeur van het rijkszuivelstation Bij K.B. is dr. J. G. van Ginkel, wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst by het rijkszuivelstation te Leiden, met ingang van 1 januari 1956 aangesteld als directeur van ge noemd station. Zondagsdienst huisartsen. A.s. zondag 29 januari ^al de dienst wor den waargenomen door dr. de Bruyne, Jansen, Langezaal, Pieterse, Postel. Dienst der apotheken. De avoAd-, nacht- en zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van zaterdag J3 uur tot zaterdag 8 uur waargenomen door de apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406; de Zuider-Apotheek, Lammensc'-iansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films voor de week van 27 jan. tot 3 februari zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lido: „De jaoht op kapitein Ehr- lich", 14 jaar. Lnxor: „Oase", strikt volwasse- nen. Trianon: „Les diaboliques" volwas senen. Rexf „De klokkenluider van de Notre Dame", 14 jaar. ("INDEK LEIDING VAN Louis Sto- tijn speelde het Residentie Or kest gisterenavond in de rubriek „Populaire concerten", concerten die er wezen mogen, wat gehalte en uit voering betreft. Het programma bevatte (als voor loper van Mozart's pianoconcert) de Sinfonia in Bes van Joh. Christian Bach, de jongste van de Bachzonen; een geheel andere figuur dan zijn grote vader, die hij al op vijftienja rige leeftijd verloor. De „Sinfonia in Bes" is diens meest bekende en meest geliefde werk in bezetting van strijkers, dubbel hout en twee hoorns. Het is driedelig: vlug, langzaam, vlug. Het le deel heeft vooral ge boeid om z'n gracieus esprit. Het Andante is een Rondo met een zan gerig refreintema en fraaie solo's voor hobo. Het Presto is eveneens in Rondo-vorm. Louis Stotijn liet de Symfonia door het orkest (terugge bracht tot een klein ensemble) in stijl spelen. Er werd met grote be langstelling geluisterd door de stamp volle gehoorzaal. Toen was men gereed tot het be luisteren van Mozart's concert na het aanhoren van de muziek van diens grote voorganger, door Mozart zeer bewonderd. Het klavierconcert in A- dur, KV. 488 is kleiner in opzet dan de andere klavierconcerten van de meester. Bescheiden orkestbezetting, tematiek volgens schema, een An dante wonderlijk mooi en een Rondo met een licht refreintema. De Ame rikaanse pianiste Margot Pinter SDeelde de argeloze muziek met veel charme en fijngevoelig toucher. In bevredigend samenspel met het or kest kon de soliste haar gaven ten toon spreiden. Noemen wii Mozart's concert argeloos, dan wil dit niet ze^en zonder wijsheid en dit laatste hebben wij enigszins gemist in de interpretotie van Margot Pinter. \TA DE PAUZE LIET ZIJ zich van een andere zijde kennen n.l. in de Rhapsodie in Blue van George Gershwin. De ongewone verschijning van Gershwin op 't programma van onze symfonie-concerten, heeft het goed gedaan. Bekendheid kreeg dit moeilijke werk in hoofdzaak door de gramofoonopname van de reproduc tie door het beroemde jazzorkest van Paul Whiteman, met Gershwin aan de vleugel. Des te meer verdient het Residentie orkest applaus, dat het historisch werk zo buiten de gewone sfeer van 't orkest liggend aldus werd geïnterpreteerd; een moeilijke taak! Margot Pinter gaf een knappe pres tatie ten beste, weelderig gebruik makend van de pakkende tematiek, evenwel niet heel en al krachtig ge noeg, om altijd boven het orkest uit te spelen. De jazzinvloeden en fasci nerende rvtmen deed zij effectvol tot hun recht komen. Met groot en thousiasme heeft men de Rhaosodie (welke zo iets anders biedt dan het klassieke voorbeeld), ontvangen. Men heeft de slagvaardige pianiste bejubeld en gehonoreerd met een greep heerlüke voorjaarsbloemen en zij heeft orkest en dirigent met uit bundige vreugde bedankt. Ten slotte het meest ponulaire werk van Ravel „de Buléro". Wie van deze balletmuziek houdt met. het Spaanse tema (dat als 't ware door de componist wordt ingestamot. door de steeds we°rkerende herhaling) heeft z'n hart kunnen ophaTen aan de kleuring van het tema; de regel maat van het rytme, de timbres van het orkest. De dirigent heeft er naar gestreefd eerst een doorzichtige la ter een goed afgewerkte orkestklank te maken, waaraan hoofdzakelijk in de aanvang gevolg gegeven is. En thousiaste toejuichingen! J. KORTMANN. Wilt U iets weten? Vraag A. A.: Zijn er in Nederland meer vrouwen dan mannen of omge keerd? Antwoord: Ja, het ziet er wat dat betreft slecht uit voor de vrouwen. Ir. 1954 waren er 38.521 meer vrou wen dan mannen. Vraag J. v. d. Z.: Ik ben 17 jaar en werkzaam in een hotel als kamer meisje. Kunt u mij vertellen op hoe veel vakantiedagen en snipperdagen ik recht heb volgens de nieuwe va- kantiergeling? Antwoord: Die vakantieregeling bij het horecabedrijf is een ingewikkelde geschiedenis, waarover een 14-tal artikelen handelen, die hier onmoge lijk alle opgesomd kunnen worden. U kunt normaal rekenen op een week aansluitend en een week snip perdagen. Er zijn echter enige be perkende bepalingen van kracht. De arbeidsovereenkomst is echter in het hotel waar u werkt zeer zeker voorhanden, vraagt u deze eens op en lees de geschiedenis dan eens kalm door. Ook kunt u zioh wenden tot de arbeidsinspectie te Haarlem, waar men u ongetwijfeld volledig zal in lichten. Vraag C. K.: Welke buitenlandse kunstenaar werd enige tijd geleden benoemd tot Commandeur in de Or de van Oranje Nassau? 2. Hoe heet ten de drie jongelingen, die onge deerd uit de vuuroven kwamen? Antwoord: Dat was de duitse schrij ver Thomas Mann. 2. Dat waren Sa- drach, Mesach en Abednego. Vraag W.: Hoe kan men harsvlek- ken verwijderen uit een wollen bo venbroek? Antwoord: 1. Inwrijven met water, vermengd met terpentijnolie. Daar over vloeipapier leggen en er met een warme bout overheen strijken, dit alles nadat u de hars zoveel moge lijk afgebrokkeld hebt. 2. De harde korst breken en zoveel mogelijk weg- borstelen. De overblijvende vlek hierna behandelen met spiritus, al- kohol, aceton, eau de cologne of wit te terpentijn. Aceton liefst zo min mogelijk gebruiken. Vraag J. C. V.: Is cichorei geschikt voor mensen die geen koffie mogen hebben? EENHEID ONDER LEIDSE AUTORIJSCHOLEN. Gisteren is ten huize van de secre taris-penningmeester, mr. M. V. Po lak, opgericht de bond der verenigde autorijschoolhouders Leiden en om streken (Valeo). Het voorlopig be stuur bestaat uit de heren J. W. Kwak, voorzitter, mr. M. V. Polak, secretaris-penningmeester, S. W. Ro man en R. van Straten. Het secreta riaat is gevestigd: De Kempenaer- straat 98 te Oegstgeest. Het doel van de bond is een einde te maken aan de chaos, die op het gebied van het lesgeven in auto- en motorrijden heerst en te komen tot uniforme tarieven, Antwoord; In het algemeen is er uit gezondheidsoogpunt geen bezwaar tegen het gebruiken van cichorei. Er I moet echter rekening mee worden 1 gehouden waarom koffie werd ver boden. Is het omdat alle drinken moet worden beperkt, dan geldt het- j zelfde natuurlijk ook voor surrogaat- I koffie. Ook kan het zijn,, dat koffie de maag teveel prikkelt en misschien doet cichorei dat dan eveneens. Deze kwestie dient van geval tot geval te worden besproken met de behande lende geneesheer. Vraag V. V.: Stelt een vraag over personele belasting. Antwoord: 4,per week huur zou een huurwaarde geven van 208,per jaar. Tot 230,is de huurwaarde in een 5de klas gemeen te echter onbelast. De huurwaarde moet dus voor de pers. bel. hoger zijn vastgesteld, dat kan als er bij zondere omstandigheden zijn. Boven dien kan een deel van de belasting betrekking hebben op de waarde van het meubilair de tweede grond slag van de pers. bel. U moet navra gen hoe de grondslagen: huurwaarde en waarde meubilair zijn berekend. Kunt u daarmee niet accoord gaan, dan moet u bezwaar maken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2