Boelganin biedt Amerika een niet-aanvalspakt aan Vorstin en haar troonopvolgster Een zeer sceptische ontvangst -d^hh»^rvha0ngde;.van in het Westen Eerste kunstmaan in Nederland niet te zien Wellicht in Zuid-Europa Frankrijk tegen uitbreiding verdrag van Bagdad Prins Bernhard aan feestelijk banket in Amerika ZATERAG 28 JANUAR 11956 47ste JAARGANG No. 13715 Directeur: c M. v HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935. Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w. f2.35 p. mnd„ »J.— p.kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct.p. m.m. Telefoontjes 1.50 Een recente opname van H.M. Koningin Julirna met haar oudste dochter, H.K.H. prinses Beatrix, die dinsdag a.s. 18 jaar wordt. Foto Meyboom. Kabinetsformatie in Parijs FRANKRIJK IS THANS OVERGE- GAAN tot het noodzakelijke ge volg van de op 2 januari jL gehou den verkiezingen, de vorming van een nieuwe regering. Degene, die vol gens algemeen gevoelen gezien de verkiezingsuitslag het eerst voor een kabinetsformatie in aan merking kwam, was de leider van de Franse socialisten Guy Mollet, die inmiddels inderdaad is aangezocht om een kabinet te formeren en de uitnodiging heeft aanvaard. Volgens de verwachtingen zal hij de links radicaal Mendès-France in zijn ka binet opnemen als minister van bui tenlandse zaken. Deze combinatie kan in het parle ment rekenen op ongeveer 180 stem men en blijft dus dik in de 0 minderheid. Maar aangezien in het vooroverleg wel geble ken is, dat geen enkele grotere com binatie mogelijk is, blijft er dus niets anders over dan met een minder heidsregering in zee te gaan. Of al thans te proberen daarmee in zee te gaan want het Franse parlement is een onberekenbaar ding; het is best mogelijk, dat het broze scheepje reeds direct tot zinken wordt ge bracht. Gebeurt dat niet en krijgt Mollet gelegenheid om te tonen hoe hij kan schipperen en laveren tussen de el kaar bestrijdende partijen door, dan weet hij tenminste van de aanvang af, dat hij uiterst voorzichtig zal moeten varen. Vroegere regeringen begonnen nogal eens met een. meer derheid (op papier), terwijl later bleek, dat hun volgelingen niet be reid waren om te volgen en dat zij dus feitelijk een minderheidsregering waren. Wanneer Mendès-France bijv. met maatregelen komt, zal zijn rivaal Faure met aanhang niet nalaten hem in de wielen te rijden, terwijl de M. R.P., waarin de Katholieken ver enigd zijn, het geval met de nodige achterdocht zullen bekijken. De laat- sten komen dan aardig op de wip te zitten. Op steun van de kant van de com munisten behfteft Mollet niet te re kenen, om van de Poujadisten maar te zwijgen. De communisten hadden wel graag het oude volksfront her steld, maar de socialisten voelen er terecht niets voor, met het gevolg, dat de communisten zich nu in de oppositie kunnen uitleven. Het ziet er dus voor Frankrijk weer fraai uit. Als de Poujadisten nu ook nog spektakel Arabische troepenconcentratie Troepen van Saoedi-Arabië, onge veer 3.000 man sterk en voorzien van tanks en kanonnen, zouden zijn sa mengetrokken in de buurt van de Golf van Akaba, bij de havenstad van die naam en de Israë lische haven Elath. Zij zooden langs de vroegere Hedjazspoorlijn zijn aan- Y* 1 jl 1. fmet de Amerikaanse regering, heeft Zonder machtiging van de rege ringen der Ver. Staten en de Sowjet- Unie mag de inhoud volgens een of ficiële woordvoerder niet worden be kendgemaakt. De enige aanduiding omtrent de inhoud die men gaf was, dat het „inderdaad mogelijk was dat een of andere soort van bilaterale overeenkomst werd voorgesteld". In welingelichte kringen verklaar de men te Parijs, dat Frankrijk het denkbeeld van bilaterale overeen stemming tussen de Ver. Staten en Rusland zou toejuichen, indien dit tot verlichting van de spanning zou bij dragen. Frankrijk verwacht op de hoogte te worden gehouden en zou j met grote ongerustheid zien, dat de Ver. Staten en de Sowj et-Unie in het geheim en over het hoofd van Frank. Bondgenoten op de hoogte gesteld De Russische premier Boelganin heeft, zoals gemeld, een brief laten over handigen aan president Eisenhower. Naar thans verluidt bevat deze brief voorstellen omtrent een tweezijdig niet-aanvalsverdrag, waarin de beide landen zich verplichten geen geweld jegens elkaar te gebruiken. De eerste reacties van westelijke diplomaten in Washington waren ongun stig. Men had liever gezien, dat meer landen aan het verdrag hadden kunnen deelnemen. Sommigen noemen het een onhandige poging om verdeeldheid tussen Amerika en Engeland te zaaien. Volgens de New York Times zou het voorstel zó zijn geredigeerd, dat een verwerping of aanvaarding niet onmiddellijk vereist is. AAN BONDGENOTEN MEDEGEDEELD. Een afschrift van de brief, die de Russische premier Boelganin aan pre- sident Eisenhower heeft doen over handigen, is gisteren aan de Juai d'Orsay afgeleverd. Het was daar heen gezonden door de Franse am bassadeur in Washington, Couvé de Murville. ,de V.S. op weg is voor besprekingen rijk heen onderhandelden. gevoerd door vrachtauto's van de Ook sir Anthony Eden, die aan boord van de „Queen Elizabeth" naar De eerste in de Verenigde Staten vervaardigde aardsatellieten zullen een scheve, eclipsvormige baan be- ..Aramco", de Amerikaanse petro- schrijven tussen 40 graden „„„rder- leummaatschappij die in Arable I en 4# graden iuiderbreedte zodat zij werkt' in Europa alleen in het niterste zui- Volgens een woordvoerder van he den te zien zulien zijn. Later zullen Britse ministerie van defensie zijn de de satellieten misschien andere ba- berichten, waarin dit gemeld wordt, (nen beschrijven zodat zij in alle van - lnternatio- geen officiële bevestiging van deze nale geofysische jaar deelnemen berichten verkregen is. Jordaanse waaronder ook Nederland kunnen zegslieden richten ju gerustheid op de buitengewone vriendschappe n ver Kregen is. joraaanse waaronder ook iNeaeriana Kunnen sn zeiden, ^at als deze be-worden waargenomen. Dit is giste- sidTheeft'tè wekken. Me^fwees - —gedeeld «V communie lijke betrekkingen tussen Jordanii en Saoedi-Arabië en herinnerde e: aan, dat Jordanië in 1953 en 195' zelf gevraagd heeft om legering yen Arabische troepen bij de Jordaanse girens met het oog op een eventueele Israëlische agressie. In sommige Londense kringen Jordaansemeent men evenwel, dat de troepen- concentratie bedoeld kan zijn als drukmiddel om Jordanië af te hou den van toetreding tot het Pact van Londen verbolgen over publicatie Frankrijk heeft aan de Ver. Staten en Engeland nota's gezonden, waar in het zich uitspreekt voor een eco nomisch hulpprogram in het Midden- Oosten, buiten het verdrag van Bag dad om. Verder moet gestreefd wor den naar een regeling voor het Is- raëlisch-Arabische geschil. Daarbij mogen echter niet alleen van Israëli sche zijde concessies gevraagd wor den. De Franse regering is bereid met Londen en Washington concrete voor stellen uit te werken. De Franse regering maakt zich vooral ongerust, omdat zij vreest, dat de ontwikkelingen in het Midden- Oosten ernstige gevolgen kunnen hebben in de onder Frans bestuur staande gebieden in Afrika, zei een officiële woordvoerder. In officiële kringen te Londen was men verbolgen over de publikatie van het Franse memorandum. Het Lon dense ministerie van Buitenlandse Zaken reageerde met een in krachti ge bewoordingen gestelde verklaring, waarin het verdrag van Bagdad wordt verdedigd. De verklaring ontkent, dat op andere landen druk zou worden uitgeoefend om tegen hun wil tot deze organisatie toe te treden. Het Franse besluit om het stuk bekend te maken, wordt Parijs zeer kwalijk genomen. Officiële kringen in Londen zijn van oordeel, dat hierdoor de argu menten van de Arabische staten, die zoals Egypte, sterk tegen het ver drag van Bagdad zijn gekant, zullen worden versterkt. Bovendien komt nu een kloof tussen de westelijke mo gendheden aan het daglicht, waar over Moskou zich zal verheugen. Mozartherienking ingeluid Loos alarm in postkantoor Terwijl het publiek rustig bezig was aan de loketten zijn postzaken af te wikkelen, werden gistermorgen plotseling alle deuren van het post kantoor in Amsterdam automatisch en hermetisch gesloten. Ambteparen keken verschrikt de loke'Jen af om te zien wie van de collega's een wapen onder zijn neus had gekregen. Zij zagen echter niets dan verbaasde ogen en zelfs de politie, die even later arriveerde, kon niets verdachts ont dekken. Het bleek dat iemand per ongeluk op de alarmknop had ge drukt. VERNIEUWING VAN HET LAGERE LANDBOUWONDERWIJS Door de afdeling landbouwonder wijs van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening wordt woensdag 8 februari in de dierentuin et 's-Gravenhage een (lagere) landbouwondemvijsdag ge houden, waar over de vernieuwing van dit onderwijs zal worden gespro ken. De officiële opening wordt te 10.30 uur door de directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van de Plas- sche, verricht. van functionarissen van het interna tionale geofysische jaar (IGJ). Gelijktijdig met het communiqué werd ook een brief gepubliceerd van Joseph Kaplan, de voorzitter van de Amerikaanse IGJ-commissie aan prof. Sydney Chapman, president van de internationale organisatie en een be roemd Brits geleerde. Beide publika- ties geven nog enkele bijzonderheden over het satelliet-programma waar van de belangrijkste is dat de eerste satelliet zal worden afgeschoten op de marine-luchtbasis Patrick in Cali fornia onder een hoek van ongeveer 40 graden met de evenaar in de draai- inrichting van de aarde. Daarnaast blijkt dat de omvang van de eerste satelliet is vergroot van 30 tot on geveer 45 centimeter ofschoon het gewicht ongeveer 10 kilogram blijft. Voorts zal het IGJ geruime tijd voor het lanceren van de aardsatelliet de Amerikanen hopen er tien de lucht in te kunnen sturen verwachtin gen uitgeven over de plaats en wan neer dë satelliet m?t behulp van in strumenten (of bij zonsop- en on dergang bij helder weer met het blote oog) zal kunnen worden waar genomen. Aangenomen wordt dat de eerste satellieten op het westelijk halfrond waarneembaar zullen zijn tussen New York en midden-Chili en op het oos telijk halfrond tussen plaatsen zo noordelijk als Madrid en Peking en HOE wordt het weer? In het kleine kamertje op de derde verdieping van het in 1585 gebouwde huis te Salzburg waarin Mozart werd geboren, waren gisterochtend enige uitverkorenen aanwezig om het be gin bij te wonen van de officiële herdenking van Mozart. De president van Oostenrijk, dr. Theodor Koerner, de minister van onderwijs, dr. Heinrich Drimmel en zo zuidelijk als Melbourne, kanselier Raab verkondigden de lof I De metalen bol van de eerste aard- van de bijdragen aan de wereldbe- satellliet zal vijf kilogram wegen, schaving die Mozart heeft geleverd. Een zelfde gewicht hebben de instru menten, met inbegrip van de automa- Buiten in de smalle Getreidegassetische radiozenders, die voortdurend stond een menigte muziekminnaars' inlichtingen gever» over de plaats uit alle landen ter wereld te luisteren waar de metalen bol zich bevindt, toen via de luidsprekers Koerners woorden klonken: „In deze beschei den kamer is een groot licht ter we reld gekomen dat vandaag, 200 jaar later, niets van zijn schittering heeft verloren". Deze herdenking was als het ware een startschot. Vanaf dat ogenblik begonnen overal in Europa de Mo- zartherdenkingen. In Salzburg zelf herleefde Mozarts geest, toen voor aanstaande kunstenaars enkele van ERICH KLEIBER OVERLEDEN De Oostenrijkse dirigent Erich Klei- ber is vrijdagavond op 66-jarige leef tijd te Züricht na een hartaanval overleden. Kleiber verbleef de afgelopen week voor rust in een hotel te Zürich. Hij overleed voordat zijn echtgenote, die t in Lugano het bericht van de hart- zijn composities speelden op het oude aanval vernam, in Zürich aankwam, clavichord en de bewaard gebleven Naar verluidt zal Kleiber maandag violen van de grote meester. in Zürich worden begraven. Propaganda-ballons Een aantal vliegtuigen, naar men gelooft Tsjecho-Slowaakse, heeft in de afgelopen dagen boven Oosten gaan maken, wordt het rijks gebied gevlogen en geschoten daar helemaal een publieke verma kelijkheid. op propagandaballons, die in de rich ting vn Tsjecho-Slowakijo dreven, aldus hebben Oostenrijkse grensbe ambten bekendgemaakt. Zij zeiden, dat een aantal vliegtuig projectielen op Oostenrijks gebied is neergekomen. Te Gross-Neusdiel in Neder-Oostenrijk is een huis door zo'n projectiel beschadigd. De Tsjecho-Slowaakse regering maakte dezer dagen bekend, dat de ballons met propagandamateriaal, die in West-Duitsland opgelaten worden, Kostbaar pakketje Met een vliegtuig is een aangete kend pakketje naar New York ver zonden, waarvan de waarde groter is dan die van het vliegtuig. Het pakketje met ruwe diamanten ter waarde van ongeveer dertig mli- joen gulden is slechts gefrankeerd met 35 shilling 17.50). Het is door de Londense Diamond in West-Duitsland opgelaten worden, Z.K.H. prins Bernhard, die, zoals bekend, op het ogenblik op bfezoek is in de V.S„ is in Washington aanwezig Trading Company toegezonden aan'gevaar opleveren voor de luchtvaart, geweest bij een zitting van de Sënaat en zat daarna als ere-gast aan een diner in het Capitool, dat te zijner de diamantkoning Harry Winston Ine, Volgens Radio Vrij Europa is dat nietere werd gegeven. De foto laat>zien, dat Z.K.H. zich bij deze maaltijd vrolijk onderhield met de senatoren in New Rork. mogelijk. I V.f.n.r. senator Wilfiam Knowland, senator A. S. (Mike) Monroney en prins Bernhard. S (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). STIJGING TEMPERATUUR. j Zwaar bewolkt met in het wes- ten van het land mogelijk wat regen. Overwegend matige zui- delijke wind. Stijging van tem- peratuur. 29 Jan. zon op 8.28, onder 17.23 u.; maan op 20.30, onder 8.52 u. 30 Jan. zon op 8.27, onder 17.24 U.; maan op 21.50, onder 9.13 u. Hoogwaterstanden Zondag 29 Jan. voorm. 4.30 uur; nam. 4.45 uur. Maandag 30 Jan. voorm. 5.15 uur; nam. 5.20 uur. Het weer in Europa HELSTNKI 'CKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLTN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL 'APTJS BORDEAUX ^ENOBLE NICE BERT.T.JN ^RANK^ORT MUNCHEN 'TTRTCH "?ENEVE LOC AT? NO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw geheel bew. nevel onbewolkt geheel bew. geheel bew. geheel bew. licht bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt nevel licht bew. gpVi«0] bew. geheel bew. mist onbewolkt geheel bew. sneeuw mist -18 - 7 4 Neerslag zone in aantocht Boven Scandinavië heeft zich in het -'o-on e'm^al een ho"e drukge- bied ontwikkeld, waarvan het zwaar tepunt zich in ongeveer zuidoostelijke rienting verplaatst. Onder invloed ervan nam vannacht de bewolking af, terwijl de naar oos telijke richtingen gedraaide wind, koude, continentale lucht aanvoerde. Het heeft daardoor vooral in het oos ten van het land gevroren. De laagste temperaturen werden uit Groningen -mmeld, waar nog wat sneeuw lag (min. 6 graden). In Noordwest-Duitsland, waar nog een dikkere laag verse sneeuw lag, heeft het vannacht zelfs 12 graden gevroren. Onder invloed van druk- stiigingen in Zuid-Duitsland en druk- dalingen op de Britse eilanden draait ^e wind in ons land naar het zuiden. Daardoor krijgt boven Frankrijk de aanwezige zachte oceaanlucht de ge legenheid naar ons land toe te stro men, daarbij zal het zuidwesten van het land eerder bereikt worden dan het noordoosten. Boven de Britse eilanden bevindt zirh het front van diene oceaandenressie, wa»rvan het centrum tussen IJsland en Groenland i;,Tt. Dit front wordt begeleid door een neerslagzone. die langzaam in onze richting opdringt. Korreltje Men houdt legers duizend dagen om ze slechts één enkele keer te ge bruiken. Chinees spreekwoord.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1