Nescafé is koffie! Protesten van tegen kritiek landbouwschap minister van Bus met jonge mijnwerkers reed op vrachtauto in: 16 gewonden Candy is Mickey te kattig Oude man wilde meningsverschil voor kostbaas uit de weg ruimen .Nieuwe slaaprijtuigen internationale op Europese treinen Pool wilde vroegere verloofde met revolver slechts schrik aanjagen VRTJDAG 27 JANUARI 1956 DE L.EinSE COUH TWEEDE BLAD - PAGINA Het landbouwschap heeft fel ge protesteerd tegen de kritiek, die de minister van landbouw op verschil lende congressen geuit heeit op hel beleid van het landbouwschap. Dc bewindsman heeft onder meer ge zegd dat het landbouwschap voor een groot deel schuldig is aan het rumoer rond de nieuwe garantieprijs voor melk. Het landbouwschap ont kent echter ten stelligste dat het on voldoende voorlichting gegeven heeft In het najaar van 1955 is ovei het melkprijsvraagstuk openlijk beraad slaagd in een zeer Aime landbouw- kring. Het landbouwschap heeft aan de met de minister gevoerde besprekin gen een vertrouwelijk karakter gege ven. Het ging hierbij vanuit dat dit de wil der bewindvoerder was. Tijdens die besprekingen heeft mi nister Mansholt laten weten, dat er geen sprake kon zijn van overleg in de zin van onderhandelen over de garantieprijs. De minister nam kennis van het voorstel var. net Land bouwschap en besliste toen zelf. Een discussie over dit besluit was niet mogelijk. Minister Mansholt heeft met name geen concreet voorstel gedaan over twee garantieprijzen: een voor het zand en een voor de weidegebie- den. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap acht het niet het oog op gezonde verhoudingen in de land bouw dan ook wel zeer bedenkelijk, dal thans bij vele boeren in Neder land de indruk is ontstaan, dat aan het Landbouwschap zo'n concreet voorstel is gedaan maar dat dit af gewezen zou zijn. i HERHALINGSOEFENINGEN MOBIELE COLONNES. Dit jaar zullen de gewone dienst plichtig^, die ingedeeld zijn bij de mobiele colonnes van de B.B., voor herhalingsoefeningen worden opge roepen. De oefeningen zullen dertig dagen duren en zijn bestemd voor twee mobiele brandweercolonnes, een mobiele geneeskundige colonne en 'n mobiele opruim- en reddingscolonne. Bij de mobiele colonnes zijn de dienst plichtigen ingedeeld die geen mobili satiebestemming hadden. Schevenin^se strand kalft af Maatregelen zijn geboden In de raad van Den Haag heeft wet houder Dettmeijer gisteren gezegd, dat, teneinde de afslag van het Sche- veningse strand zoveel mogelijk te gen te gaan, in het voorjaar van 1955 op het strand nabij de Keizerstraat 1000 meter rijshout is geplaatst en ter hoogte van het Palacehotel 500 me ter. De stormvloed in de nacht van 28 op 29 december heeft echter tot ge volg gehad, dat de glooiing van de Gistermorgen zijn op de Maastrich- die van de vrachtwagen naar achte- terweg tussen Roermond en Herten ren werd gedrukt. Het is een dubbel- OE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Wanneer U Nescafé O kopje hebt gedaan 1. eerst kokend water erbij 2. dan pas suiker en melk naar smaak toevoegen. in het Bus Toor ten minste 35 koppen f 2.45 en voor 140 f 8.85 Coffeïne-vrij respectievelijk f 2.80 en f 10.2! (Advertentie) een autobus en een vrachtauto met elkaar in botsing gekomen. De auto bus vervoerde een aantal jonge mijn werkers uit het gebied tussen Swal- menn en Lottum in Noord-Limburg. Vijf van deze inzittenden werden zwaar gewond en elf licht. De be stuurder van de vrachtauto liep een schedelbasisfractuur op en zijn mede- rijder werd eveneens ernstig gewond. Door de schok werden de jonge mijn- wenkers door de bus geslingerd. Het waren jongens in de leeftijd van 14 tot 20 jaar. De politie en medische hulp waren snel ter plaatse. De jonge mijnwerkers werden wel naar hun werk gebracht maar kregen een vrije dag om te bekomen van de schrik. De beide auto's werden in beslag ge nomen. De materiele schade was zeer groot. Het verkeer op de rijksweg was ge ruime tijd gestremd. Het ongeluk ge beurde toen een mijnbus ter plaatse wilde stoppen. Achter deze bus reed een vrachtwagen. Uit de tegenover gestelde richting naderde de bus met de jonge mijnwerkers. De vracht wagen week uit naar links om de stoppende bus te passeren en reed i pardoes in op de bus met de jonge Vier jaar voor bemoeizucht Schip in brand bij Zeeuwse kust Gisteravond tegen 12 uur meldde het Noorse schip „Stella Strömer", dat er brand was uitgebroken in de machinekamer van dit vaartuig. Op deze melding zijn van Vlissingen de sleepboot „Goeree" van L. Smit en co's internationale sleepdienst en een bergingsvaartuig uitgevaren. Tegen een uur vannacht hadden deze vaar tuigen de „Stella Strömer" bereikt. Het zag er toen niet naar uit, dat de brand ernstige vorm had. Om 01.25 uur meldde de „Stella Strömer", dat de brand bedwongen was en dat geen assistentie meer nodig was. Inmiddels was ook het Nederlandse schip „Tara" in de buurt van de „Stella Strömer" aangekomen. mijnwerkers. De botsing kwam zo I hard aan, dat de motor van de auto- bus van het chassis werd gereten en Trein uit Leiden ramde zandauto Op het oostelijk baanvak van de spoorlijn LeidenHaarlem op een ofaoverweg, die toegang geeft tot het boulevard op verschillende punten is [terrein van de Amsterdamse water- beschadigd. leiding bij Heemstede, is om half een Met het herstel van de toen aange-vanmiddag een electrische trein uit richte schade is een bedrag van 3990 de richting Leiden op een lege zand- gemoeid geweest. Intussen is het ge- au*o gereden. hele vraagstuk van de afkalving van het strand in onderzoek. In België bij de boulevards heeft men dezelfde moeilijkheden. Men heeft zich tot de minister van open bare werken van België gewend, die een uiteenzetting heeft gegeven van de ontzanding van de Belgische kust en de maatregelen, welke daartegen genomen worden. Wat Scheveningen betreft, wordt gedacht aan het aanbrengen van een extra Delflands hoofd nabij het ha venhoofd (de hieraan verbonden kos ten, welke voor rekening van de ge meente zouden komen, worden op ƒ460.000 geraamd). De chauffeur van de auto, de on geveer 25-jarige T. K. uit Vogelen zang, werd ernstig gewond. Hij is naar een ziekenhuis in Haarlem over gebracht. De chauffeur van de zandauto schijnt door de mist het stopteken niet te hebben gezien. De chauffeur werd de auto uitge slingerd en vijftig meter verder zwaar gewond aan de slootkant ge vonden. De auto kwam in de sloot terecht. De trein had vijftig minuten ver traging. Het voorste rijtuig van de trein werd zwaar beschadigd. In hoger beroep heeft gisteren voor het Arnhemse gerechtshof terecht ge staan de 69-jarige landarbeider uit Lienden, wegens poging tot doodslag. Hij zou op 20 maart 1955 hebben ge tracht een toen 25-jarige landarbeider van het leven te beroven door met een mes naar hem te steken. De pro cureur-generaal eiste vier jaar ge vangenisstraf met aftrek; de recht bank te Arnhem had verdachte ver oordeeld tot twee jaar met aftrek. De oude landarbeider staat volgens de rijkspolitie te Lienden bekend als iemand, die hulpvaardig en handel baar is, zolang hij geen misbruik maakt van sterke drank. Zodra hij in staat van dronkenschap is, is h(j niet alleen lastig, doch zelfs ge vaarlijk. Hij had op die avond na cafébezoek zijn slachtoffer opgewacht In de Europese internationale éx- prestreinen heeft sinds kort een nieuw rijtuig type zijn intrede ge daan: het in roestvrij staal uitgevoer de P-rijtuig, dat sterk afwijkt van de blauwe slaapwagens en waarvan de Cie Internationale des Wagons Lits een serie van 80 stuks heeft besteld, gedeeltelijk in Be'gië, gedeeltelijk in Frankrijk en Italië. In het nieuwe P-rijtuig, zo ge noemd naar de ontwerper ir. Albert Pillipich, directeur van de technische dienst van de companie is gewoekerd met de beschikbare ruimte. Men heeft kans gezien twintig eenpersoons com partimenten in één rijtuig onder te brengen, waarmee men tegemoet kwam aan het bezwaar, dat bij veel treinreizigers bestaat tegen het reizen per slaaprijtuig nl. het feit dat voor de reizigers der tweede en derde klasse in de huidige wagons met 11 coupé's eltijd noodzakelijk was hun compartiment met een of twee me dereizigers te delen. Elk P-rijtuig telt vijf groepen van elk vier compartimenten, waarvar. er twee gelijkvloers liggen en twee hoger. Deze laatste kan men via een klein trapje bereiken. De comparti menten zijn voorzien van de laatste snufjes. De rolgordijnen werden vervangen door metalen jaloezieën. De reizigers zitten op comfortabele fauteuils en hebben de beschikking over inge bouwde wastafels en opklapbare ta feltjes. Ook stopcontacten voor elek trisch scheren zijn niet vergeten Met ingang van 14 februari zal het nieuwe rijtuig (bouwkosten een half miljoen) dienst gaan doen in de Ne- derland-Italië-expres tussen Amster dam en Milaan. De afdeling Nader- land van „Wagons Lits" zal daartoe de beschikking krijgen over een drie tal P-rijtuigen. Over enige tijd zul len de nieuwe wagons ook verschijnen in de nachttrein Amsterdam-BrusseL Parijs v.v. Na-oorlogse woningbouw IV2 Miljoen herstel in Overschie Een complex van totaal 1320 wo ningen in de Kleinpolder-West te Rot terdam (het voormalige Overschie) zal voor f 1.500.000 worden verbeterd en hersteld. De werkzaamheden aan de huizenblokken, die pas enige ja ren na de oorlog zijn opgetrokken volgens het systeem-Welschen, zullen ongeveer twee jaar in beslag nemen. Reeds kort na het ingebruiknemen der woningen rezen er klachten over vochtigheid en gehorigheid. Bij on derzoek bleek dat, wilde men voor goed aan alle klachten een einde ma ken, ingrijpende veranderingen nodig zouden zijn. Deze veranderingen om vatten o.a. vernieuwing van de dak bedekking, het aanbrengen van ther mische isolaties aan de binnenzijde van de voor- en achtergevel enz. Kort geleden heeft de gemeente het besluit genomen de bouwcombinatie A.S.B. opdracht te geven de herstel lingen uit te voeren, aangezien lang zamerhand de toestand voor de be woners onhoudbaar is geworden. De 1320 gezinnen zullen thans ge durende de eerstkomende jaren tim merlieden, metselaars, loodgieters, be hangers, schilders en stukadoors „over de vloer krijgen", want na de her stellingen zullen ook de plafonds moeten worden gewit, het houtwerk weer gedeeltelijk opnieuw worden ge schilderd en de vloeren gedeeltelijk opnieuw worden gelegd. Ook de mu ren zullen opnieuw moeten worden behangen. en hem met een mes aangevallen. De zoveel jongere man kon de aan val afweren, doch had enkele flinke sneden in zijn winterjas opgelopen. Bij vorige gelegenheden had de oude man hem met een pistool bedreigd. Het café verlatend zou verdachte hebben geroepen: „ik ga een mens slachten". Verkeerd uitgepakt. De oorzaak van de twist was de verloving van de jongeman met de dochter van de toenmalige kostbaas van de oude baas; deze had daar be zwaren tegen, ofschoon hij er niets mee te maken had. Wegens zijn be moeizucht was verdachte door de kostbaas de toegang tot zijn huis ont- zegd. De procureur-generaal vond de bij vonnis van de rechtbank gewezen straf te laag en eiste het dubbele omdat de ondanks zijn hoge leeftijd nog vitale verdachte het slachtoffer wel had kunnen doden. Hij betekent een gevaar voor de maatschappij. De verdediger vroeg om. een zoda nige straf, dat de verdachte in het arbeidsproces kan worden opgeno men. Hij is een goed vakman en kan daar nuttig weric doen. Candy, de poes, (of, in het Nederlands: Snoepie) en Mickey, de parkiet uit de Amerikaanse stad Champaign in Iillinois zijn de beste vrienden en vaak gebeurt het dan ook, dat Candy bij zijn gevederde kameraadje op visite gaat. Foto's: links boven: goeie, ik zie dat je thuis bent; rechts boven: er gaat toch maar niets boven een beetje lichaamsbeweging, je bent toch niet bang voor me; links onder: probeer zo eens bij mij te komen, ik kan dan wel niet vliegen, maar toch ben ik je te vlug af; rechts onder: o, voel je er vandaag niets voor? kiespijn zeg je? Nou tot morgen dan maar en beterschap. Psychiatrische rapporten spraken elkaar tegen Vijftien maanden gevangenisstraf, met acht maanden aftrek wegens de tijd in voorarrest doorgebracht, be nevens ter beschikking stelling van de regering, heeft de officier van jnstitie van de Bredase rechtbank gisteren geëist tegen de 32-jarige Pool die in Breda woonachtig is, wegens poging tot doodslag. Vorig jaar mei had hij zijn vroegere verloofde de 17-jarige O. in de nabij heid van de ouderlijke woning ont moet, waarbij een twistgesprek ont stond. Plotseling haalde de Pool een re volver te voorschijn waarmee hij drie schoten op het meisje loste. Het eerste schot schampte, bij het tweede schot werd het meisje licht geraakt en ook het derde schot was mis. Voor Militante rover Twee jaar geëist Vierling te Zwolle viert volgende week 13e verjaardag De Zwolse vierling KiffeTs hoopt op 6 februari 13 jaar te worden. We zien hier de kinderen in de tuin, v.l.n.r. Dorothee, Elly, Han en Riny. Voor de krijgsraad te velde-oost heeft gisteren terechtgestaan een mi litair, die gedeserteerd en naar Duits land uitgeweken was; tevens werd hij beschuldigd van diefstal van siga retten, een auto, roomboter en een fiets. De auditeur, die het een droeve zaak noemde, eiste een gevangenis straf van twee jaar met aftrek. Vol gens de tenlastelegging had beklaag de, tezamen met een wapenbroeder de sigaretten weggenomen uit een auto maat te Oldenzaal in augustus vorig jaar. Met de auto, die hij in septem de rechter verklaarde de verdachte, dat hij slechts geschoten zou hebben orn het meisje schrik aan te jagen. Er werden ter zitting twee psychia trische rapporten overlegd die elkaar bleken tegen te spreken en de offi cier die in zijn requisitoir poging tot moord niet bewezen achtte, legde poging tot doodslag te laste. De ver dediger had evenals de officier de levensgeschiedéhis van de beklaagde nagegaan. Deze bleek onder meer uit Polen gevlucht te zijn en in een concentratiekamp te zijn gevangen gezet, waaruit hij was gevlucht. Daarna heeft hij kans gezien om ge durende de oorlogsjaren via West- Europa Engeland te bereiken, waar hij dienst nam in het Poolse legioen dat later onder meer de stad Breda bevrijdde. Hij vroeg vrijspraak, sub sidiair een straf gelijk aan de voor arrest. De uitspraak is over 14 dagen. Dieren van Lia Speel te Tilburg Midden in een hevige sneeuwbui zijn enige dieren van het particuliere dierenpark van Lia Speel te' Bloe- mendaal in het Tilburgse natuur- dierenpark aangekomen. De nieuwe gasten werden ontvangen door direc teur H. van Dijk. Een gedeelte werd direct uit de kratten verlost en weldra had de Schotse hooglander vriend schap gesloten met haar „Tilburgse" familie. Binnenkort zal nog een tweede zending volgen. Desgevraagd vertelaarde Lia Speel, dat bij de ruim twee honderd brie ven met aanbiedingen, raadgevingen ber te Hengelo wegnam, maakte be-1 en sympathiebetuigingen slechts het aanbod van Tilburgs natuurdieren- park van directe positieve waarde was. Mej. Speel zei, dat het stellig niet haar bedoeling is de dieren ten verkoop aan te bieden, maar dat zij nog zoekt naar mogelijkheden haar verzameling, die ze het liefst op korte termijn met een jolige chimpansee zou uitbreiden, zo dicht mogelijk bij huis in een daarvoor geschikte om geving opnieuw onder dak te bren gen. samen met zijn bondgenoot een rit van driehonderd km. Op de zelfde dag braken zij ook in bij de zuivelfabriek „Ons Belang" te Olden zaal, waar roomboter, flesjes choco mel en kazen werden ontvreemd; in Bentheim ontvreemdde beklaagde nog een rijwiel. Vervolgens vertrok hij naar Duits land om er kermis te vieren; toen hij er was, besloot hij er te blijven. Te ruggekeerd in ons land, werd hij ech ter eind september te Oldenzaal door de politie aangehouden. In zijn pleidooi voerde de raadsman aan, dat de jongen door toedoen van zijn kornuiten op het verkeerde pad is geraakt. Voorts was hij van me ning, dat in dit geval niet gesproken kan worden van desertie, maar van ongeoorloofde afwezigheid. Voor wat de strafmaat betreft, drong hij aan op clementie. De auditeur persisteerde echter bij zijn eis. L de jeugdgevan genis zag hij voor beklaagde de eni ge redding. Uitspraak over twee weken. HAAGSE RAAD WIL GEHUWDE AMBTENARES NIET ONTSLAAN De Haagse gemeenteraad heeft gis- teavond met 25 tegen 19 stemmen een motie aangenomen van de heer Hen- sen (soc.), beogend te komen tot schrapping van de bepaling in het ambtenarenreglement, welke de mo gelijkheid inhoudt tot ontslag van de vrouwelijke ambtenaar wegens huwelijk. MAN OP BETON GEVALLEN. De 38-jarige ongehuwde arbeider W. Schippers is gisteren op het ter rein van de gasfabriek te Utrecht bij herstelwerkzaamheden aan de lucht rails voor steenkoolkarretjes door tot nog toe onbekende oorzaak van een hoogte van acht meter gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op het betonnen voetstuk van een stalen mast terecht. De man was onmiddellijk dood. Men vermoedt, dat de heer Schipper on wel is geworden en daardoor zijn evenwicht heeft verloren. DR. P. KASTEEL GAAT HEEN ALS AMBASSADEUR IN CHILI. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer Ch. J. H. Dau- banton, ambassadeur te Lima (Pe ru), tot Nederlands ambassadeur te Santiago in Chili. Dr. P. A. Kasteel, ambassadeur in laatstgenoemde plaats, zal voor een nieuwe bestemming in aanmerking worden gebracht. Bakkerspatroons willen later beginnen Het bericht, dat het uur, waarop met het bakken van het brood kan worden begonnen vervroegd wordt, heeft verzet ontketend bij de katho lieke bakkerspatroons. Zij zullen zich eveneens verzetten tegen het verko pen van brood door kruideniers. Mo ties met een dergelijke strekking zijn met algemene stemmen op de bonds vergadering van katholieke bakkers patroons aanvaard. Er is onlangs een verzoek van de staatssecretaris naar de S.E.R. uit gegaan om rapport uit te brengen over een wijziging van de bakkers- paragraaf. De bond vindt, dat onder zocht moet worden, of het mogelijk is het aanvangsuur in Ite bakkerij (thans 5 uur) en een later tijdstip te zetten. Dit zal de sociale positie van werknemers en -gevers ten goede ko men. TIENTONNER MET AANHANGWAGEN IN DE SLOOT Het klappen van de linkervoorband en hjt gladde wegdek tengevolge van de sneeuwstorm die woedde, deden donderdagmorgen omstreeks 12 uur de bestuurder van een tientons vrachtwagen uit Vleuten de macht over zijn stuur verliezen, met het gevolg, dat wagen en lading alsmede de aanhangwagen in de diepe, langs de linkerzijde van de Groene-kruis- weg lopende sloot, terechtkwam. Het ongeval gebeurde even voorbij een grensstation te Geervliet en liep zon der persoonlijke ongelukken af. De bijrijder uit Haarzuilen, sprong vroegtijdig uit de cabine en kon zijn collega uit diens benarde positie be vrijden. De wagen was met ruim twaalf ton, in balen verpakt, ge droogd gras van Heen vliet op weg naar Rotterdam.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7