HL'isa Hoogtepunten uit het K.R.O. - programma DE STRAATRIDDER (f) DUIZEND KAARSEN Cyprus wenst aansluiting bij Griekenland Waarom slijten onze kledingstukken' KALODERMA SANOSTOL s» r HET HUIS de VRUDAG 27 JANUARI 1956 DE LETDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Olympische Winterspelen A.V.R.O., K.R.O.V.A.R.A. en We reldomroep zullen gezamenlijk de re portages verzorgen van de Vile Olympische Winterspelen. In het K.ILO.-programma van de komende week zijn reportages ge plaatst op zondag 20 januari a.s. (5000 meter hardrijden op de schaats). De chef van de reportage-afdeling van de K.R.O., de heer Fikkert, heeft zich naar Cortina d'Ampezzo bege ven om als chef d'équipe op te tre den, zulks ter vervanging van de oorspronkelijk aangewezene, de heer Tom Sohreurs. De strijd om de toren, hoorspel. De hoogte van de kerktoren in een klein Zwitsers dorp is telkens opnieuw aanleiding tot conflicten tussen de pastoor en de burgemees ter. Op humoristische wijze wordt Aetherklanken ZATERDAG TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 11.46—13.00 Olympische win terspelen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. VARA: 20.15 Cees de Lange ont vangt. 20.50 Filmverz. progr. 21.20 Carnavalsprogramma. NTS: 22.15—22.25 Olympische win terspelen. NTS: 23.00'23.30 Ushockeywed- strijd ItaliëCanada. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram., 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.359.38 waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd 14.35 Muzikale caus. 14.50 Dansmu ziek 16.15 Streekuitzending. 1540 Olympische Winterspelen. 16.00 Ka merorkest en solist. 16.45 „Het volle pond", caus. 17.00 Lichte muziek, 17.30 Actualiteiten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuizending: .Atlantisch al lerlei". Een en ander over de 15 lan den van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 Toespraak 19.55 „Deze week", cus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Soc. comm. 22.15 Lichte muziek. 22.30 Samenzang. 22.40 „Binnen zon der klappen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. deze dorpsstrijd beschreven door de bekende Zwitserse priester-schrijver Keinrich Federer in zijn roman „Papst und Kaiser im Dorf". Deze roman is in het Nederlands vertaald onder de titel „De Strijd om de to ren". Helène Swilders bewerkte het boek tot een luisterspel in drie delen; de K.R.O. zendt het eerste deel zon dag 29 januari a.s. uit. Brabants Halfuur. De ontwikkeling en bloei van het middelbaar en hoger onderwijs in Noord-Brabant is het onderwerp van een klankbeeld, dat Jet de Pont schreef voor de K.R.O.-ruibriek „Bra bants Halfuur". In dit klankbeeld, dat zondag 20 januari a.s. wordt uit gezonden* zijn o.m. gesprekken opge nomen met Mgr. Prof Dr. Th. Goos- sens rector van de R.K. Leergangen te Tilburg en met Drs. A. Tummers, voorzitter van de Tiliburgse Acade mische Economische Kring Kinderuitzending in de winter. Het begrip kinderuitzending doet gewoonlijk denken aan bleekneusjes die zonlicht en frisse lucht behoeven. In een klankbeeld, dat Martha Doyle samenstelde en waaraan o.m. de be woners van een kinderkoloniehuis St. Willibrord in Vierhouten mede werken, wordt echter aangetoond, dat ook in de winter kinder uitzen ding zin heeft en zelfs grote voorde len biedt. Het klankbeeld wordt uit gezonden in de „Onder Ons"-ruibriek van de K.R.O. op dinsdag 31 januari In het lichte muziek programma an de K.R.O. zijn een aantal wij zigingen aangebracht, die per 5 fe bruari van kracht worden. De beide K.R.O.-ensembles „De Troubadours" o.l.v. Jo Budie en het Saloraorkest o.l.v. Jbhnny Ombach zullen niet meer in het programma voorkomen. Daartegenover worden de volgende nieuwe programma's in gevoerd: „Rendez-vous avec Marcel Thiele- mans", een Frans programma waarin verschillende gasten zullen optreden. Uitzending zondagmiddags eenmaal in de veertien dagen, voor het eerst op zondag 5 februari. „De Joffers en de Jonkers spelen in 't Stamineeke" o.l.v. Jack Bulter- man, waarin overeenkomstig de titel voornamelijk Nederlandse en Vlaam se werkjes worden opgenomen. Uit zending eenmaal in de veertien da gen, voor het eerst op dinsdag 7 fe bruari. Ensemble Johnny de Mol, met Guus Jansen, hammondorgel, en rhythme. Johnny de Mol zong vroeger bij het ensenble Eddy Christiani. Uitzending zondags vóór de lunch eens in de veertien dagen, voor het eerst op zondag 12 februari a.s. Ensemlble „Piacere" o.l.v. Wessel Rekker met internationale amuse mentsmuziek. Uitzending zaterdags, eenmaal in de veertien dagen. Eer ste optreden nog niet vastgesteld. HILVERSUM II. m. 7.0024.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Koorconcert. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zie ken. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinbouw meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Boekbespreking. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Koorconcert. 15.00 Kroniek van lette ren en kunsten. 15.40 Fanfare-orkest. 16.00 De schoonheid van het Grego riaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Voor de jeugd. 18,CÖ Simple music. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Instrumentaal octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 20.00 Licht baken. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd pro gramma. 21.45 „Sprong in het heelal", hoorspel. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in het Esperanto. 23.25 —24.00 Gram. Microben als de daders ontmaskerd Op het Zuid-Duitse kasteel Hohen- stein is het instituut voor physiolo- gisch textiel-onderzoek gevestigd, dat met ondersteuning van de West-Duit se textiel- en confectie-industrie ver band tussen kleding en gezondheid onderzoekt. Deze werkzaamheden hebben de daar werkende geleerden op microbenjacht gebracht. Textiel- onderzoek heeft in zoverre met bac teriën te maken, dat deze micro-orga nismen op het menselijk lichaam en vandaar uit de kledingstoffen bela gen. Een aanzienlijk deel van de kle ding en vooral ondergoed-slijtage is direct of indirect aan de werking van microben te wijten. Het betreft hier dus een belangrijk hygiënisch en eco nomisch probleem. De bacteriën en schimmels, die tex- tielschade veroorzaken, komen met de lichaamsafscheiding vooral met transpiratie, in dunne kleding. Het is lang bekend, dat op plaatsen waar de mens sterker transpireert, textiel, vooral wollen stoffen, worden aange tast. Het onderzoek op kasteel Hohenstein heeft het bewijs gele verd, dat niet transpiratie als zodanig de wolwezels aantast, maar dat de schade aan de v/ollen stof wordt ver oorzaakt door bacteriën. De daders werden gegrepen; het zijn in hoofd zaak bepaalde soorten kogelbacte riën, mi'krococcen. Microben in soorten. Een jonge geleerde, mevrouw D. BaesslerDachtler heeft zich zeer intensief met dit onderzoek bezigge houden. Zij schreef er haar proef schrift over. Zij vond 21 verschillende soorten microben, waaronder 7 soorten mi- krococcen en 3 soorten sarcinen. Dit zijn coccen, die zich in drie richtin gen kunnen delen en nieuwe vormen scheppen. Voorts vond zij 2 soorten gistschim- mels, waarvan één overéénkomt met gewone gist. Deze gistdelen zitten diep in de poriën en worden er door transpiratie als het ware „uitge spoeld". De microbenbevolking is niet op al le .lichaamsdelen dezelfde. In de ok sels wonen overwegend cóccen en hun aanverwahte microben, de sar- cinen-bacteriën komen hier zelden voor. Die bevinden zich meer op lichaamsdelen, die aan de lucht wor den blootgesteld, waarschijnlijk om dat staaf-bacteriën door de lucht ple gen te „reizen". Van de staaf-bacte riën is de proteus vulgaris als veroor zaker van verrottingsverschijnselen .ontmastkerd. Deze bacterie valt eiwitstoffen aan, om het even of dit huidschilfers dan wel deeltjes van wollen stoffen zijn. Deze bacteriën kunnen ook huidziekte veroorzaken.- Microscopische opnamen toonden de wijze waarop de wolvezels worden vernield door al deze microben en gistschimmels. De bacteriën vernie len het weefsel, tot er nog slechts enkele restjes over zijn. Gezien de enorm snelle vermeerdering van de microben, die zich gemiddeld in min der dan 30 minuten verdubbelen „werken" deze bacteriologische tex- tielvernielers zeer snel. Anti-bacteriologische zepen. De hygiënische kant van dit moei zame onderzoek betreft in de eerste plaats het vraagstuk van de reukver wijdering. Hiermede houden weten schap en industrie in vele landen zich in toenemende mate bezig. Sinds men er achter is, dat microben een groot aandeel hebben in de lichaams geur, zijn verschillende soorten anti- bacteriële zeep in de handel geko men, die wel een vooruitgang op dit gebied betekenen, maar waarmede het probleem echter nog niet is op gelost. Het betreft niet uilsluitend zij het wel in grote mate een bac teriologisch probleem, maar boven dien mogen de bactericiden stoffen slechts in uiterst geringe hoeveelhe den aan de zeepsoorten worden toe gevoegd, willen deze niet schadelijk zijn voor de huid. Daarvan is dan ech ter weer geringere uitwerking op resp. vermindering van de microben het gevolg. Wetenschappelijk onderzoek naar de vraag hoe de lichaamsgeur te ver minderen, heeft bewezen, dat -verse transpiratie reukloos is of slechts een zeer lichte, meestal niet onaan gename geur heeft. De kwalijke geur ontstaat door het vernietigingspro ces, waaraan de microben zo'n groot aandeel hebben. Want zij zijn het, die het zuurpercentage van de zweet- afscheiding telkens weer wijzigen. Omdat bij iedere zuurgraad een be paald soort microben goed gedijt, ont staat er een soort arbeidsdeling, waarbij verschillende soorten micro ben elkaar het werk overnemen en tenslotte de transpiratie in een uiter mate kwalijk riekend vocht hebben veranderd, dat kleding aantast. Hier bij speelt vooral de proteus vulgaris een grote rol. Deze microbe is zeer schadelijk voor wollen kledingstuk ken. Katoen lust hij echter niet. Ook de andere huidmicroben vallen dit uit celluse bestaande weefsel niet aan; ook perion en nylon zijn tegen nen bestand. Ten aanzien van de bestrijding van huidmicroben is enige voorzichtig heid geboden, niet alleen omdat de bestrijdingsmiddelen de huid kunnen aantasten, (zolang niet absoluut on schadelijke middelen zijn gevonden), maar ook omdat hierdoor de door de natuur gevormde evenwicht kan worden vernield. Onze huidflora heeft ongetwijfeld ook beschermende functies. Alleen op bijzonder sterk transpirerende plaatsen wordt dan ook tot bestrijding overgegaan. Scholieren „maakten" een kinderopera Hoe lyceum-scholieren een opera .maken", hebben we met interesse gevolgd tijdens een uitvoering van ^,De kleine schoorsteenveger", een kinderopera, waarvoor Eric Crosier het libretto heeft geschreven en de bekende Britse componist Benjamin Britten de muziek. Eigenlijk speelt het verhaal zelf niet een belangrijke rol en de handeling is zeker niet in gewikkeld. Maar op het toneel van Grand theatre Gooiland, waar de pre mière is gegeven, ging aan de eigen lijke opera wel het een en ander voor af. Want Britten en Crosier hebben getoond, hoe deze opera tot stand komt en hoe de repetities verlopen. In het eerste bedrijf hebben de toeschouwers, gezien, hoe de jeugd aan wie het verhaal van de kleine schoorsteenveger wordt verteld, rea geert. „We zouden er best een toneel stuk van kunnen maken", zeggen de jonge artisten tegen elkaar. „Welnee jó' een opera is veel mooier". En dan is het idee van „Laten we een opera maken" geboren. De Hilversiimse jongelui van het christelijke lyceum hebben zich onder leiding van Marinus Voqrberg van de Omroep met vlijt en hartstocht op het experiment geworpen en Jan Jonker van de televisie, die voor de vertaling had gezorgd, voerde ook de regie. Alleen voor de enkele hoofd rollen waren beroepskrachten ge vraagd; de rest deden de lyceïsten zelf. En tijdens de uitvoering fun geerden ..het publiek als koor; Brit ten had daar zelf op gerekend. Het gehele werk, dat in een be- Niet zo eenvoudig als het lijkt Wat vroeger het woord „An schluss" betekende voor de Oosten rijkers, betekent „Enosis" voor de Cypriotten, de bewoners van het eiland Cyprus. Het eiland is een Britse kroonkolonie en reeds gerui me tijd is er beweging gaande tot aansluiting bij Griekenland. Het is een wat eigenaardig geval met Cyprus, naar grootte het derde eiland in de Middellandse Zee, met zijn ruim 500.000 inwoners. De Cy priotten zijn, voor de reeds genoem de 80 procent, Griekser dan de Grie ken zelf. Zij dragen voornamen als Aristoteles, Socrates, Alcibiades en zijn trotser op het grote Griekse ver leden dan de gemiddelde Athener. Maar in hun gehele, ruim 3000 jaar oude geschiedenis hebben zij nooit tot Griekenland behoort. Ongetwijfeld stammen de onge veer 365.000 Grieks sprekende van de Cypriotten af van Griekse kolonis ten, die omstreeks het jaar 1400 v. Chr. uit Arcadie naar Cyprus kwa men. Maar evenals Griekenland zelf bestond Cyprus in de oudheid uit kleine, onafhankelijke stad-staten, geregeerd door een koning. Sinds de antieke tijd, van welks hoge beschaving nog talrijke bewij zen te vinden zijn, heeft het eiland slechts weinig vrijheid gekend. Nog voor het b^in onzer jaartelling be leefde her*langdurige overheersin; door de Assyriërs, de Egyptenaren en de Persen. In 333 v. Chr. voegde Alexander de Grote het aan zijn rijk toe. Tien jaar later na het over lijden van Alexander en de verde ling van het Macedonische wereld rijk kwam het opnieuw, onder Egyp tisch bestuur. Vervolgens was het van 85 v. Chr. tot 395 n. Chr., een provincie van het Romeinse rijk en daarna 800 jaren lang, tot 1185, een provincie van het Byzantijnse kei zerrijk. Aan een korte periode van onaf hankelijkheid, onder koning Isaac Commenos kwam 'n einde toen Ri chard Leeuwenhart het eiland in het jaar 1011 veroverde en het aan de Orde van de Tempel ridders verkocht. Deze laatste deden het weer over aan de orde der Lusig- nans, die er 300 jaar over regeerden. Daarna volgden 100 jaar van Vene- tiaanae overheersing, tot de Turkse sultan Selim II het eiland aan de Brit ten gaven, in ruil voor Engelse steun aan de Turken tegen Russische aan spraken op Anatolie. scheiden, maar aantrekkelijk decor werd gespeeld, maakt in de Neder landse uitvoering een aangenamen in druk. In die tijd begon de Enosis-bewe- ging voor aansluiting bij Grieken land. De Éritten stonden daar niet geheel afwijzend tegenover, maar onderhandelingen, die ten doel had den Griekenland he. beheer .over Cyprus te schenken in ruil voor het eiland Cephalonia, waar de Britten een vloot-basis wilden vestigen, werden door het uitbreken van We reldoorlog nr. I afgebroken. In 1915, nadat Engeland Cyprus formeel van Turkije, dat de zijde der Centrale Mogendheden gekozen had, gean nexeerd had, bood Londen 't eiland aan Griekenland aan, onder voor waarde, dat de Grieken aan de zijde der Geallieerden zouden meestrij den. De Griekse regering wilde ech ter toen haar neutraliteit niet op geven. Na de eerste wereldoorlog erkende Turkije de annexatie van Cyprus door de Britten officieel en werd het eiland een kroonkolonie. Maar nooit heeft het overgrote deel der Cypriotten zich daarbij neergelegd. Verscheidene malen hebben de Brit ten met geweld grotere opstanden moeten onderdrukken, het lijdelijk verzet der Cypriotten is permanent en van Griekse en Cypriotische zij de is al meerdere malen een beroep op de Ver. Naties gedaan, echter zonder succes. De Cypriotten verwijten de Brit ten, dat zij hun het recht op zelfbe schikking weigeren, dat zij bereid zijn aan de eerste de beste stam in de binnenlanden van Afrika toe te kennen. Maar zo eenvoudig ligt de zaak natuurlijk niet. Om een ding te noe men: Op het eiland wonen nog een kleine 100.000 Turken, die beslist niet onder Grieks bestuur willen komen. Ook heeft Turkije al vele malen te kennen gegeven, dat het zich niet bij een overdracht van Cy prus aan Griekenland zal neerleg gen. Veel belangrijker is overigens dat Cyprus na het verlies der bases in het vroegere Palestina en meer recentelijk in Egypte, tot de sterk ste Britse militaire basis in het Oos telijke bekken van de Middellandse Zee is geworden. En nu kunnen de Grieken wel beweren, dat Engeland in het kader van de N.A.V.O., waar van ook Griekenland lid is, een ba sis op Cyprus zou kunnen behouden, ook indien Londen het eiland aan de Grieken zou geven, maar voor de Britten gaat het om deze vraag: Kunnen wij Cyprus schenken, wat wij Gibraltar en Singapore moeten weigeren' Overigens zijn de Britten niet on geneigd om aan de wensen der Cy priotten tegemoet te komen. Tijdens de komende onderhandelingen met Griekenland en Turkije zullen zij zeker ernstig onderzoeken, in hoe verre hun dat mogelijk is. GELEE MJIIMMI maakt handen zacht als fluweel (Advertentie) Aet dét&i&utaturieeüuZ bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Advertentie. .mkdkeens.wudeofitnderif!! (errmfienk mUmtoek.'Hover mms dus niet! M m goed mm! Hui eo Miesmhtin- iM komen, dot om idioot gedoe 1 Ivewuiert mi<Ut I niur Auis n*-ü, Straatridder HOOFDSTUK VH. De man op de muur. Ik was zo woedend op mijzelf, dat ik, na aan de oever van het meer ge land te zijn, in het dichte geboomte verdwaalde en terecht kwam bij de achterdeur, die doorgaans door Bates gebruikt werd. Ik vond de weg naar de keuken en naar een trap daar achter, die naar de tweede verdie ping liep. Het huis was donker en mijn humeur werd er niet beter pp, toen ik in het donker voortdurend struikelde over losse planken. Mijn onvergeeflijke grofheid tegen het meisje hinderde mij buitengewoon; en ik was koud geworden door de snel neergedaalde avondnevel en ver langde er naar van kleding te ver wisselen. Op de tweede verdieping aangekomen, tastte ik mijn weg naar mijn kamer, toen ik vanuit mijn zit kamer een gefluister meende te ho ren. Het was donker in de hall. Ik bleef staan luisteren. De deur van de ka mer stond open en e enogenblik flit ste een lichtstraal door de gang. Ik hoorde nu een geluid alsof men met een hamer op houtwerk klopte. Plotseling hield het op en een stem fluisterde: „Hij zal mij vermoorden, als hy mij hier vindt. Morgen zal ik het nog eens proberen. Ik zweer bij God, dat ik je zal helpen, maar nu niet meer. Dan het geluid van schuifelende voeten en weer het geklop van de hamer. Na een paar minuten was er weer een fluisterend gesprek, doch dit kon ik niet verstaan. Wat er daar ook voorviel, twee of drie feiten waren my duidelijk. Eén van de indringers was onwillig voor een nog onbekende handeling. Ten tweede, zij hadden geen succes gehad en moesten wachten op een andere gelegenheid; en ten derde, de zaak had betrekking op mijzelf, daar mijn apartementen uitgezocht waren voor het onderzoek. Plotseling kwam het plan in mij op de indringers te laten schrikken. Ik liep op mijn tenen naar de trap, liep geruisloos naar beneden, bereikte de voordeur en opende haar en sloeg haar met een slag dicht. Een ogen blik daarna hoorde ik boven een ge stommel en een doffe slag, alsof iemand viel. Ik glimlachte van genoe gen bij het geluid van die val, liep haastig naai' de grote bibliotheek, die ook geheel donker was en stapte, na één van de grote ramen geopend te hebben, naar buiten op het terras. Op hetzelfde ogenblik hoorde ik iemand behoedzaam lopen, waarna die persoon hard de brug over liep, Ik luisterde naar het geluid, dat de vluchteling maakte, totdat het rumoer wegstierf in de bossen om het meer. Daarna wendde ik mij om en zag Bates met een brandende kaars bo ven zijn hoofd in het geopende ster staan. „Hallo Bates", groette ik vrolijk. „Ik ben zoeven thuisgekomen en wil de hier eens kijken of de maan al opgekomen was. Maar ik weet niet waar ik hier zoeken moet". Hij begon op zijn rustige manier de kaarsen aan te steken. „Het is een beetje vroeg, denk ik, mijnheer. Zeven uur, zou ik zeggen, was de tijd, mijnheer Glenarm!" Bates was natuurlijk één van de mannen geweest, die mijn kamer waren binnengedrongen. Het was na tuurlijk mogelijk,dat hij tegen zijn wil tot een dergelijke handeling ge dwongen was; maar waarom riep hij dan niet mijn hulp in om hem tegen die misdadiger te bescher men? Ongeduldig schopte ik tegen de houtblokken in de haard. Lang zaam stak de man de vele kaarsen aan in dat grote vertrek.Hij was moeilijk te doorgronden en zijn ge val werd nog ingewikkelder toen ik dacht aan het geweerschot van de vorige avond, zijn achtervolging van Morgan in het bos, waarvan ik ge tuige was geweest; en nu was mijn kamer onderzocht met zyn goedvin den. Bates ging mij voor naar de trap en zei, terwijl ik hem passeerde: Ik heb gebakken ham voor u ge reed gemaakt. Ik durf het met ge rustheid bijzonder aan te bevelen, mijnheer Glenarm. Wilt u het uur voor het diner nog veranderen, mijn heer?" „Neen, volstrekt niet!", antwoordde ik; ik vermoedde, dat Bates een spraakzame bui had, het zekere teken van schuld bij een bediende, doch ik voelde mij niet in een stem ming om. hem aan te moedigen. Zorgvuldig sloot ik de deuren en onderwierp beide kamers aan een nauwkeurig onderzoek. Ik wist bijna zeker, dat mijn persoonlijke bezittin gen de mannen, die van mijn af wezigheid hadden gebruik gemaakt, om mijn kamer te doorzoeken, niet kon hebben aangelokt. Bates had mij helpen uitpakken en wist ongetwij feld nauwkeurig wat ik bezat. Ik wierp de deuren van de drie kasten open en zag dat alles nog in vol maakte orde was. Mijn geld had ik zorgeloos in een lade van de was tafel gelegd, doch één blik stelde mij ook op dit punt gerust. En bo vendien was er geen hamer voor nodig om een lade te openen, die waarschijnlijk nog nooit op slot was geweest. Er zat meer achter, dan ik eerst wel gedacht had; doch eindelijk ont dekte ik toch iets. Het eiken houtwerk, waarmede de slaapkamer betimmerd was, toonde op verscheidene plaatsen indeukingen waarschijnlijk toegebracht met een hamer. Dicht bij de grond en bij de bovenkant van het paneel, had men op het hout geklopt en hoewel niet op alle panelen die indeukingen zichtbaar waren, scheen er toch een nauwgezet onderzoek te hebben plaats gegrepen. Zelfs achter het bed vond ik de indeukingen in het hout. Mijn bezoekers hadden ongetwijfeld gezocht naar de één. of andere ge heime bergplaats achter de eiken panelen en aangezien zij die berg- plaast niet hadden kunnen vinden, kon ik er wel op rekenen, dat het onderzoek herhaald zou worden. De gehele geschiedenis deed in mij een nieuwe belangstelling in het le ven ontwaken. Glenarm House be loofde werkelijk opwindend te wor den. Uit een lade nam ik een geladen revolver en liet hem in mijn zak glijden, waarna ik naar beneden ging. Toen ik na Bates' onvergelijkelijke koffie een heerlijke sigaar opstak, was ik in een uitstekende stemming. In de grote bibliotheek met zyn rijke schat aan boeken en zyn eeuwige kaarsen, ging ik op een divan bij de haard liggen roken en peinzen. Die dag had veel materiaal verschaft om bij een knappend haardvuur rustig te overdenken. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5