aan Frans kabinet Radio Vaticana in 'n sterker huis Zou de radikaleEdouardHerriot een oplossing weten? Onbetrouwbare getuigen tegen Jungschlager Ouders geven ieder een oog opdat hun kind zal zien Guy Mollet aanvaardt kabinetsformatie Directeur? C. M. v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJDAG 27 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13714 Getimmer KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 203003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Moderne apparatuur in verlaten landschap Zoals gemeld, wordt er thans benoorden Rome hard gewerkt aan en gebouw waarin o.m. de door Nederland geschonken zender „Anno Santo" zal worden ondergebracht. Na vijf jaren van vertraging zal er dan toch eindelijk iets van komen en bestaat de hoop dat Radio Vaticana weldra zal beschikken over een zendapparaat, dat haar uitzendingen hoorbaar zal maken over de hele wereld. Over de plaats waar de nieuwe zender van Radio Vaticana zal verrijzen een stuk grond bij S. Maria di Galevia geeft de „Volkskrant" de volgende bijzonderheden: men kan nog goed de oude stads poort herkennen, voorname gebou wen, een kerk en een kapel. Maar de ze ruïnes zijn meer dan een uur gaans van het ex-territoriale Vatikaanse ge bied gelegen. In de schemerachtige verte, in de richting van de Thyrreen- se Zee, ziet men zendmasten verrij zen. Dat is het radiostation van de Italiaanse marine. Op 8 kilometer afstand in de rich ting van het binnenland, ligt Cecano Scalo, aan het elektrische lokaalbaan tje, dat van Rome naar Viterbo gaat. Langs één zijde van het ex-territo riale gebied loopt de oud-Romeinse NOG NIET VEEL TE ZIEN. Er is nog niet veel te zien daar op dat kleine stukje in 1949 gekochte extra-territoriaal gebied van de Hei lige Stoel: het profiel van het zeshoe kige gebouw, met aan één kant een aanbouw, wat keten, rondom mod der. De toegangsweg is nog niet klaar. Als het hele complex klaar is zal er een klein woud van zendmasten op rijzen. Hier worden namelijk behal ve de Philips korte golf zender van 100 kilowatt nog vier kortegolf zenders en een zender voor de middengolf ge ïnstalleerd, onder meer van Zwitsers, Italiaans en Duits fabrikaat. Voor de middengolfzender is één antenne voldoende, wat dus betekent twee masten. De kortegolfzenders hebben minstens twee antennes no dig, dus vereisen elk vieT masten. In totaal komen er zes zenders en 21 antennes. In het zeshoekige hoofdge bouw komt ondergronds het transfor- matorstation, voor de omzetting van de spanning- van 30 duizend, 380 en 220 volt. Ook komt daar de lucht druk-installatie om de positie van de zendmasten te regelen. De kortegolf zenders worden uiteraard zogenaam de gerichte zenders, die op een be paald werelddeel of land kunnen worden gericht. Verder doordringende stem. De oude radio in Vatikaanstad zendt sinds 25 jaar negen uur per dag uit. Óp het ogenblik in 29 talen. Dit geschiedt van uit de oude sterrewacht in Vatikaanstad, waar de huidige zen der geïnstalleerd is. Maar deze is zwak, en het is onmogelijk om daar mee de hele wereld te bestrijken. Wanneer eenmaal Radio Anno Santo en de andere zenders geïnstalleerd zullen zijn, zal het mogelijk zijn, dat de stem van het Vatikaan tot in alle uithoeken van de wereld doordringt. Op zijn vroegst zal het met Pasen volgend jaar eindelijk zover kunnen zijn. Aanvankelijk was de optimisti sche verwachting dat misschien in de herfst van dit jaar met de eerste uit zendingen op de middengolf vanuit het thans in aanbouw zijnde zendsta tion begonnen zou kunnen worden.. Maar achteraf blijkt, dat tenminste tweemaal dertig weken nodig zullen zijn. De bouw van de antennes alleen neemt al dertig weken in beslag. En dan kunnen er altijd nog moeilijk heden en tegenslag ontstaan. Via Cassia. Op de grens langs de Via Braccianese, de straatweg naar Bras- ciano, die van de Cassia afbuigt, is het gebied met een lage muur om zoomd. Ergens is hierin een bres, met een bord, dat waarschuwt „ex-terri toriaal gebied". Er wordt behalve aan het gebouw hard gewerkt aan de toe. gangsweg, waarover de camions zul len rollen met de apparatuur der zen ders. Van de huidige installaties ter ge luidversterking, die in de thans be staande Vatikaanse studio's aanwezig zijn, zal het grootste deel ter plaatse blijven en voor het nieuw te bouwen zendercomplex gebruikt worden. Ook de studio's aldaar blijven gehand haafd. Want deze installaties, die voornamelijk uit Amerikaans mate riaal bestaan, voldoen aan de hoogste eisen. De verbinding tussen de stu- j dio's en de nieuwe zendercomplexen zal worden onderhouden door „fre-1 quentie-modulatie" op de ultra-kort- golf. Op dezelfde wijze zal ook een verbinding worden geschapen met Castel Gandolfo, zodat de paus ook vanuit zijn buitenverblijf op ieder ogenblik een boodschap met eigen stem door de ether zal kunnen zen den. De golflengten voor al deze zen ders moeten nog gekozen worden. Een uitgestrekte vlakte. Het terrein van de nieuwe Vati kaanse radio ligt in een uitgestrekte vlakte, halverwege tussen de Ita liaanse hoofdstad en het Meer van Bracciano. In wijde omtrek liggen al leen een paar gehuchten, Santa Maria di Galéria en Cesano Schalo. Bij Sancta Maria di Galéria, dat vroe ger Santa Maria di Galéra (of Onze Lieve Vrouw van de Galeiboeven) heette, en in Rome in de volksmond altijd nog zó genoemd wordt; liggen de ruïnes van een stad, die in de mid deleeuwen door de bevolking werd verlaten. Dat was in de tijd van een grote pest-epidemie. De resten zijn overwoekerd door klimplanten, maar Tomasoa herkent geen foto's Gisteren is voor het landgerecht te Djakarta de 56e zitting in het proces- Jungschlager gehouden. De verkla ringen van kroongetuige Tomasoa over illegale activiteiten op de onder neming „Dramaga" werden door de getuigen a dêtharge tegengesproken. De eerste getuige Raden Asmaun, die administrateur op „Dramaga" is geweest, verklaarde Tomasoa in Juli 1951 ontslagen te hebben wegens ver regaande onbetrouwbaarheid. De Nederlandse getuige luitenant Rensen, die tot oktober 1950 kwartier meester op de onderneming was, zei, dat Tomasoa daar eerst in september 1950 gekomen was, terwijl Tomasoa had verklaard, reeds vanaf januari daar te zijn geweest. Toen Tomasoa foto's werden ge toond van mehsen, die in september 1950 niet meer op de onderneming waren, kon hij de namen niet noe men. Voorts werd hem een foto ge toond van een plechtigheid op „Dra maga", die hij zich niet kon herinne ren. Luitenant Hóvznier verklaarde, dat hij Tomasoa na 1950 niet meer ontmoet heeft, hoewel volgens Toma soa Hovenier nog aanwezig was op Koningin Elizabeth naar Nigeria Koningin Elizabeth van Engeland, vertrekt vanavond met de hertog van Edinburg uit Londen naar Nigeria, dat met zijn 32 miljoen inwoners de dichtstbevolkte kolonie van het Britse rijk is. Nigeria is als reisdoel gekozen, om dat de toestand daar zeer delicaat is. De verschillende onderdelen van het land, dat als een Britse enclave ligt tussen Frans-West-Afrika en Frans Equatoriaal Afrika, vormen geen hechte eenheid. Het noorden, waar meer dan de helft van de bevolking woont, is minder ontwikkeld dan de andere delen van het land en staat zeer wantrouwend tegenover de „in tellectuelen" van Oost- en West- Nigeria. een geheime bijeenkomst in 1951. Majoor Van Buren, commandant van het bataljon, waarvan een onder deel op „Dramaga" was gelegerd, zei, dat hij Tomasoa nooit ontmoet had, hoewel hij tot september 1950 dage lijks op de onderneming kwam en er een tijdlang woonde. Volgens Tomasoa zou ook Van Bu ren geheime vergaderingen hebben .bijgewoond. Toen de officier van jus titie Van Buren vroeg, welke, rede nen er voor de kroongetuige konden .bestaan om te beschuldigen, zei de majoor: „Ik kan dat niet bewijzen, maar het is mogelijk, dat de zaak een doorgestoken kaart is." Rechter Maengkom wees een ver zoek van Tomasoa af om ex-kapitein Westerling als getuige te dagvaarden om Tomasoa's verklaringen te veri- fiëren. Tomasoa zegt Westerlings aide de camp te zijn geweest. Gezondheidszorg in Amerika In een speciale boodschap aan het Congres heeft president Eisenhower gisteren ruim 126.5 miljoen dollar ge vraagd voor een hernieuwde krach tige aanpak van Amerika's proble men, de volksgezondheid betreffend,. In tegenstelling tot vorig jaar stel de de president dit keer geen plan voor federale herverzekering van ziekteverzekeringen voor, welk voor stel sterk is bestreden van medische zijde, omdat het mogelijkerwijs zou leiden tot socialisering van de medi sche hulp. In plaats daarvan wordt thans over wogen bundeling van risico's, voort vloeiende uit ziekteverzekeringen, wettelijk toe te staan aan particuliere maatschappijen. Mochten er langs deze weg geen bevredigende resulta ten worden geboekt, dan zal Eisen hower zijn voorstel van vorig weer oprakelen. Over het vaccin-Salk zei de presi dent dat het de dreiging van kinder verlamming voor vele kinderen zeer doeltreffend had verminderd. Voorts stelde Eisenhower voor in totaal 250 miljoen dollar sulbsidie te verlenen ten behoeve van medische onderzoekingen en opleiding. De president van de Franse republiek, René Coty heeft een onderhoud gehad met de voorzitter van de Radicale partij, Edouard Herriot over de huidige crisis. Op de foto beide autoriteiten tijdens het onderhoud; rechts president Coty. Eden ook naar Canada Atoomconferentie Sir Anthony Eden en president Eisenhower zullen hun „informeel ge sprek" over de grote politieke vraag stukken beginnen onmiddellijk nadat de Britse premier maandag in Wash ington is aangekomen. Dit werd meegedeeld door het Wit te Huis. Sir Anthony Eden zal drie dagen in Washinton blijven. Of schoon er geen vaste agenda is, neemt men aan, dat het Nabije Oosten het eerste onderwerp van gesprek zal «zijn tussen de beide staatslieden, on middellijk gevolg door de nog gehei me boodschap, die Boelganin gisteren aan Eisenhower heeft overhandigd. Deze boodschap handelt niet alleen over ontwapening, maar gaat veel verder, zo hebben gezaghebbende di plomaten meegedeeld. Zij waren van mening, dat Boelganin de weg wil effenen voor een nieuwe conferentie van de Grote Vier in „de geest van Genève". Moskou schijnt te hebben besloten tot een nieuw vredehvoorstel. Dat is thans de mening die in Washington overheerst. Men verwijst daarbij te vens naar de vleiende woorden die partijsecretaris Kroesjef gisteren over Eisenhower heeft gesproken tot de Amerikaanse advocaat Mac- duffie. Een van de bedoelingen van Boelganins „vriendschappelijke brief' zou zijn, Eisenhower mild jegens de Sovjet-Unie te stemmen voordat hij zijn conferentie met Eden begint. Na zijn bezoek aan Washington zal premier Eden naar Ottawa vliegen en in Canada blijven tot 8 februari. Don derdagavond zal hij zicih via radio en televisie tot het Amerkaanse volk richten. Twaalf landen, waaronder de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie, zul len op 27 februari in Washington bij eenkomen om te spreken over de op richting van een internationaal or gaan ter bevordering van het vreed zaam gebruik Van atoomenergie. Of deze conferentie, die sinds de cember twee keer is uitgesteld, zal een ontwerpstatuut worden bestu deerd voor eei. internationaal bureau zoals Eisenhower op 8 december 1953 in een rede voor de Verenigde Na ties heeft voorgesteld. Porkkala weer Fins Boven de gewezen Russische vloot- basis Prokkala wappert sinds gisteren weer de Finse vlag. In de Russische ambassade te Helsinki werd gister ochtend de verklaring ondertekend waarin staat dat de Russen de stad hebben ontruimd. Meteen begonnen Finse troepen de basis binnen te ruk ken. Achthonderd militairen zullen voor lopig de enige bewoners zijn. Zij vormen een soort militair bestuur, dat er voor moet zorgen dat de elek trische centrales, de gasfabriek, de drinkwaterleiding, de telefoon en alle andere openbare nutsbedrijven weer gaan functioneren. Te beginnen op 4 februari mogen de vroegere bewoners van de stad er terugkeren om te kijken hoe het met hun bezittingen staat. Zij zullen er alleen overdag mogen zijn en s nachts naar hun tegenwoordige woonplaats moeten terugkeren. Pas in maart, wanneer, naar men Ook Mendès-France van de partij De 50-jarige socialistische leider Guy Mollet heeft gisteravond de op dracht aanvaard een nieuw Frans kabinet te vormen. Men verwacht dat Mollet reeds dinsdag de Kamer een kabinet zal voorstellen. President Coty had Mollet ontbo den na een gesprek met oud-premier JVIendès-France, wiens radicaal so cialistische partij samen met de so cialisten gaat. Mendès-France en zijn vrienden zullen belangrijke porte feuilles krijgen in een eventuele re- gering-Mollet. Mendès-France krijgt wellicht de portefeuille van Buitenlandse Zaken. De voornaamste programmapunten, waarover Mollet en Mendès-France het eens zijn, zijn: 1) onderhandelin gen in Algerië, maar handhaving van de strijdmacht daar om de orde te herstellen en te handhaven; 2) loons verhogingen op bescheiden schaal; 3) bespoediging van de besprekingen tussen Oost en West over een gecon- De ouders van een jongetje in Turijn, Ernestino Botta Rossa, zullen elk een oog afstaan voor hun 5-jarig kind, dat zijn gezicht heeft verleren, tengevolge vr~> gv -w 'ter. Men hoont dat de operatie zal slagen, wa*rdoonide de kleine het wonder van het zien opnieuw kan gaan uele>cn. Op de foto het gezin, met middenin het kind. Brug over de Sont? De firma Krupp in Essen heeft gis teren meegedeeld dat zij voorlopig voorstellen voor de bouw van een drie kilometer brug tussen Denemar ken en Zweden heeft gedaan aan een comité van belanghebbenden in Hel- singborg. De burg zou Helsingborg in Zwe den verbinden met Helsingör in De nemarken. Er zou een tweebaansweg op komen, alsmede een spoorweg en paden voor fietsers en voetgangers. troleerde ontwapening; 4) aanvaar ding van het Euratoomplan. POUJADISTEN IN RECHTSE HOEK De fractieleiders in de Franse Ka mer hebben de 52 poujadistische af gevaardigden de uiterst reohts gele gen zetels van de assemblé toegewe zen. Deze zetels worden door alle po litieke partijen in Frankrijk angst vallig gemeden. Zelfs de partijen met een uiterst rechtse instelling veraf schuwen de betiteling, „rechts". De poujadisten, die om de bovenste zetels in het centrum verzocht had den, hebben meegedeeld, dat zij zul len protesteren. Vorst op komst Boven de Ierse Zee kwam donder dag een Oceaanstoring tot ontwikke ling, die in betekenis toenemende zich naar ons land verplaatste en die zich nu in de richtig van Duitsland verwijdert. De storing bracht gisteren en de afgelopen nacht veel neerslag. De sneeuw werd vannacht door de zachte lucht, die tot de noordelijke provincies doordrong, weer opge ruimd, maar in Groningen en Fries land en Drenthe bleef een sneeuw laag van ongeveer 5 cm. achter. In tussen beginnen de barometers in West-Europa flink te stijgen, zodat de koude continentale lucht met oos- stelyk of noordelijke wind het land opnieuw gaat binnenstromen. Daarbij neemt de bewolking af, zodat de ko mende nacht lichte en plaatselijk zelfs matige vorst kan voorkomen. Morgen overdag zullen de tempera- taren niet of nauwelijks boven het vriespunt stijgen en het ziet er naar uit dat we een paar vorstdagen tege moet gaan. De neerslagkansen zijn de komende 24 uur gering. verwacht, de hele stad weer bewoon baar zal zijn, kunnen zij hun huizen betrekken. Porkkala werd indertijd aan de Russen afgestaan voor de duur van vyftig jaar. Vorig jaar echter heeft het Kremlin eigener beweging aan geboden de basis te ontruimen en terug te geven aan Finland. Vrachtauto blokkeerde treinen naar Amsterdam Een vrachtauto, die gisteravond omstreeks kwart voor zeven bij Slo- têrdijk de overweg wilde passeren tussen de Spaardammerdijk en de Haarlemmerweg, is met geblokkeerde remmen op de rails blijven staan. Tengevolge hiervan ondervond het treinverkeer tussen Amsterdam en Haarlem ongeveer 20 minuten ver traging. Ook de sneeuwval Is oorzaak ge weest dat enige treinen gistermiddag en in de vooravond met een kleine vertraging in de hoofdstad aankwa men. HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER Geleidelijk afnemende bewol- king en droog weer. Overwegend matige noordoostelijke wind, af- nemend tot zwak. Vannacht lich- te vorst, morgen overdag zonnig weer met temperaturen om het I vriespunt. Hoogwaterstanden Zaterdag 28 Jan. voorm. 3.50 uur; nam. 4.00 uur. Het weer in Europa De weerracoorten van hedenmor gen 7 uur 'aiden: HELSINKI poolsneeuw 10 C. SOCKHOLM geheel bew. 10 OSLO onbewolkt 25 KOPENHAGEN half bew. 1 ABERDEEN geheel bewolkt 3 DUBLIN motregen 8 LONDEN licht bewolkt 6 AMSTERDAM ge-heel bew. 4 BRUSSEL geheel bewolkt 8 PARIJS geheel bewolkt 9 BORDEAUX motregen 1 GrRENIBLE regenbui 3 NICE licht bewolkt 4 BERLIJN sneeuw 1 FRANKFORT regen 1 MüNCHEN regen 4 ZüRICH regen 7 GENèVE regen 8 LOCARNO sneeuw 0 WENEN geheel bewolkt 1 INNSBRUCK sneeuw 2 ROME zwaar bewolkt 1 Korreltje „Men zegt" is een halve leugen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1