Onwettige geneeskunst zal zich waarschijnlijk uitbreiden Nü vlotte verscheping uit gevaarlijke Vlothaven Niet te verwaarlozen aantal patiënten ervoer genezing De waterverdediging wordt op schaal uitgetest Vragen over ongepaste oppervlakte middenbermen van rijkswegen Van ijzeren long tot kunststudent IVOROL: De Tandpasta van standing SUS-2 brengt ruim één miljoen naar katholieke instellingen Mag een krant de prijsvraag van een periodiek oplossen? Advocaat moest met dichtgeslagen kijkers echtelieden ogen openen WrwNSnAG 25 JANUARI 1056 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Conclusie uit sociologisch onderzoek: Het Sociologisch Instituut der rijks universiteit te Utrecht, heeft in sa menwerking met het Parapsycholo gisch Instituut van deze universiteit onderzoek ingesteld, dat zich ma, hoofdpijn en maagklachten. Klachten, die psyoho-somatisoh van aard kunnen zijn, overwegen. De kruidendokter werd meestal ook voor zenuwen, reuma en maagklaoh o.a. richtte op het bij het publiekten geconsulteerd, terwijl een groot aanwezige beeld en de houding ten 1 aantal cliënten van een kruidendok- opzichte van de magnetiseurs op hetj ter astma-aandoeningen heeft, gebruik, dat van hun hulp wordt ge- Van 57 geconstateerde behandelin- maalct. In het rapport, dat over dit gen door een magnetiseur bleken 14 onderzoek is uitgebracht, wordt de gevallen genezen te zijn, in 17 geval- verwaohting uitgesproken, dat dej len bracht de behandeling verlich- praktijk van de magnetiseurs zich in i ting, tijdelijk genezing of verbete de toekomst zal blijven uitbreiden, I ring, terwijl 22 gevallen geen baat icpiir riin ^ïipntpn vonden bij de magnetiseurs en in vier omdat de magnetiseur zijn cliënten voornamelijk op basis van zijn reputa tie aantrekt. Verder wordt het aantal patiënten, dat bij deze vormen van geneeskunst genezing ervaren heeft „niet te ver waarlozen" genoemd, niet alleen uit het gezichtspunt der publieke opinie over de magnetiseur, doch ook uit medisch oogpunt. Het onderzoek is ingesteld bij 340 Utrechtse gezinnen, proportioneel over de stadswijken verdeeld. De vragen werden gericht tot de huis vrouw, omdat men meende, dat die waarschijnlijk het best op de hoog te was met ziekte in het gezin en met medische hulp. 38 pet. van de huisvrouwen bleek niet op de hoogte te zijn met het be grip magnetiseurs, 62 pet. wel. Het bleek dat mededelingen over magne tiseurs vooral verspreid worden via kennissen en familieleden. Zeventien procent der ondervraagde vrouwen waren bekend met het verbod tot magnetiseren, 35 procent wisten dit niet en 48 procent meenden dat mag netiseren niet verboden was. Het rechtsgevoel van een ruime meerderheid bleek af te wijken van de wet. Op de vraag of de praktijken van magnetiseurs verboden moesten worden antwoordde 17 procent be vestigend, 43 procent ontkennend, 19 procent ontkennend doch met bepaal de uitzonderingen, terwijl 21 procent hierover geen oordeel had. Verder bleek dat de magnetiseur in de eerste fase van de ziekte nergens de arts vervangt. In veertien procent der gezinnen wordt gebruik gemaakt van de diensten van een magnesiteur. Een gelijk percentage maakt gebruik van de diensten van een kruidendok ter. Uit het onderzoek blijkt voorts, dat protestanten een grotere bekpidheid met en een positiever instelling je gens de magnetiseurs te zien geven, dan zij die tot geen, resp. tot een an dere kerk of tot een sekte behoren. Vergeleken met de r.-k., de onkerke- lijken en de aangeslotenen bij overi ge kerkgenootschappen en sekten is deze positieve instelling sterker bij de hervormden doch duidelijk het sterkst bij gereformeerden. Het is niet alleen, dat de responden ten van geref. gezindte het best op de hoogte zijn met wat de magnetiseur is en doet en met adressen van mag netiseurs, in hun milieu en in hun ge zin blijkt men de magnetiseur ook va ker te consulteren. Voorts zijn de gereformeerden het best op de hoogte met het bestaande verbod en wijkt hun normgevoel daarvan het sterkst af. Ten slotte be vatten de gereformeerden, in vergelij king met de ander gezindten, het hoogste percentage van hen die ande ren bij ziekte enz. een consuit bij de magnetiseur zouden aanraden. De meeste cliënten van magneti seurs en kruidendokters zijn wou- gevallen geen antwoord kon worden gegeven. Van de 53 gevallen, die door de kruidendokter behandeld werden on dervonden 20 personen genezing, 3 verlichting, 25 geen baat en vijf ble ven het antwoord schuldig. Het bleek dat ten onrechte de me ning bestaat, dat het aantal veroor delingen van magnetiseurs de laatste jaren toeneemt» Hierin wordt men ge sterkt door de aandacht, die de kran ten de laatste jaren aan deze zaken besteden. CONTROLEUR VERWENEN met 6.500,—. Een 46-jarige controleur van een zuivelfabriek te Rotterdam is giste ren, nadat hij bij een klant een re kening van ƒ6.500,geïnd had, op spoorloze wijze verdwenen. De politie heeft achterhaald, dat de man met het geld. nog even bij hem thuis langs is gegaan. Wat er verdpr met hem en het geld gebeurd is, nog een mysterie. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Meel, heeft aan de minister van ver keer en waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de minister bereid een op gave te verstrekken van de breedte van de middenbermen van de be staande rijksverkeerswegen? 2. Is de minister bereid een op gave te verstrekken van de breedte van de middenbermen van de ver keerswegen, die voorkomen op het rijkswegenplan, voor zover de dwars profielen daarvan zijn vastgesteld? 3. Is de minister bereid mede te 4. Wanneer er minimum-eisen zijn, die, in verband met de veilig heid van het verkeer, aan de breedte van de middenbermen moeten wor den gesteld, kan de minister dan me dedelen, hoe groot de oppervlakte grond zou zijn van de gezamenlijke middenbermen van het bestaande rij ksverkeerswegennet, wanneer de mimum-eisen zouden zijn aangehou den, en hoe groot is die oppervlakte grond in feite? 5. Is de minister bereid mede te delen, hoe groot het verschil zou zijn tussen het bedrag, dat besteed is voor delen volgens welke normen de het verkrijgen van de grond, die be breedte van de middenbermen wordt stemd werd voor dc aanleg van de vastgesteld en wil de minister in. middenbermen, en het bedrag, dat verband hiermede een verklaring ge- nodig geweest zou zijn, wanneer die ven van het grote verschil in breedte middenbermen aan de eventuele mi- van de middenbermen? 1 nimum-eisen zouden hebben voldaan? In het Waterloopkundig Laboratorium „De Voorst" In Kraggenburg In de Noordoostpolder, zijn op het ogen blik diverse modellen van waterbouwkundige werken in binnen- en buitenland in de open lucht in studie. Op de foto een complex miniatuur-sluizen, behorende bij het model van de Nieuwe Waterweg, dat wordt bestudeerd om tot uitbreiding en verbetering te komen. In „De Voorst" zijn o.m. ook modellen gebouwd van de haven van Lagos in Nigeria en van de haveningang van de St. Annabaai op Curasao. Rotterdamse primeur Op 12 januari werd een korte plechtigheid gehouden in het Rotter damse Ziekenhuis. Aanleiding was de „kunststudent" of poliomaat en het daarmee bereikte succes bij ern stige lijders aan poliomyelitis („kin derverlamming") Een aantal patiënten, dat anders tengevolge van ademhalingsverlam ming ten dode zou zijn opgeschreven, kon worden behouden. Daarvoor zijn vele dokters en me dische studenten, heilgymnasten, OPBRENGST ANDERHALF MILJOEN Trekkingslijsten komen morgen Gisteravond is de laatst trekking van de SUS-2 loterij gehouden en daarmede is deze tweede grote radio- actie, die anderhalf miljoen gulden opgebracht heeft, weer verleden tijd geworden. De laatste hoofdprijzen zijn als volgt terecht gekomen: Stofzuiger B 55,133. Tweed demi saison B 310.557. Klokradio's A 352.342, A 162.444, 122.804, A 123.821. B 216.397 C 53.679 (No. 123.821: Witte Paters, Santpoort). Reversable maptel A 330.419. Costuum B 86.373. Rijwiel D 321.074, D 137.851. Tweedcoat D 377.060. Bromfiets B 304.166. Slaapkamerameublement C 394.142. wen, een verschijnsel, dat volgens Naaimachine D 193.500 (mevT. Th. C. rapport waarschijnlijk landelijk vanVersteegh, Buurmalsen). aard is. Magnetiseurs bezocht men Scooter A 149.621. hoofdzakelijk voor zenuwziekten, reu-Woonhuis A 192.538. Premie-woonhuis B 39.621 de heer W. Laderus, Valkenburg-Houthem). Tijdens de 3e trekking van zater dagavond werd het televisietoestel niet bekend gemaakt; die is tegelijk met de 5e trekking bekend gemaakt en gevallen op D 372.654. De verdeling. Nu alle hoofdprijzen bekend zijn, zullen ook de andere prijzen, die niet. per radio bekend gemaakt zijn, gepu- bracbt» dan SUS-2. bliceerd worlen en vanaf morgen ochtend zullen de trekkingslijsten bij de Leidse Courant ter inzake liggen. De opbrengst zal met de volgende bedragen de volgende instellingen ten goede komen: 400.000 voor de door Nederlanders geleide missiegebieden. ƒ90.000 voor uitbreiding en ver nieuwing blindeninstituut „St. Hen- ricus" te Grave. 10.000 voor de twee katholieke blinden-tehuizen. 150.000 voor de Katholieke Actie, I verplegend personeel en technici ge durende drie maanden op een spe ciale afdeling van het ziekenhuis in continu-arbeid aan het werk geweest. Het Rotterdamse gemeentebestuur werkte ook mee; het had spontaan geld beschikba?iX gesteld voor het construeren van dit uitstekende ademhalingsapparaat en het uitwer ken van een geheel nieuwe behan delmethode. De poliomaat is nog zo nieuw, dat er nog geen mededelingen over zijn gedaan in de medische vak bladen, maar hij trekt desondanks al het bezoek van vele deskundigen, die zich laten voorlichten over het gebruik. Pomp In de herfst van 1955 werden vrij veel mensen opgenomen bij wie de 150.000 voor de uitbouw van de ademhalingsspieren verlamd waren medische faculteit van Nijmeegs ajs geVolg van kinderverlamming, universiteit waarvoor reeds met de Tot voor kort Iegde men dergelijke „Kromstaf-steentjes-actie ƒ300.000 patiënte wel in de zogenaamde ijze- werd ingezameld. 100.000 voor het katholieke ge meenschapsoord „Drakenburgh". 75.000 voor de stichting „Mens en samenleving", die de goede mense lijke verhoudingen in de moderne maatschappij wil bevorderen. 25.000 voor houren inrichting van een katholiek gemeenschapshuis in Friesland. 250.000 kwam ten goede aan de deelnemers, die daarvoor 5006 prijzen ontvingen, waaronder 6 woonhuizen van ieder ƒ20.000. De eerste SUS-loterij heeft met 1.600.000.één ton meer opge- ren long. Dit toestel werd iri Amerika in 1929 ontworpen: een metalen tank omsluit het lichaam, alleen het hoofd blijft erbuiten. Doordat zich in de tank lucht bevindt van zeer ge ringe druk, zet de borstkas van de patiënt uit en op die manier heeft op passieve wijze inademing plaats. Het is moeilijk om de zieken, die geruime tijd soms jaren, in de ijze ren long verblijven, de vereiste ver pleging te geven. Bovendien werkt het altijd opgesloten zijn begrijpelij kerwijs erg deprimerend. Bij een grote epidemie in Dene marken bleek al gauw, dat het aan- „Eva" werd door Spreeuw verraden vallen en heeft men nog tweeduizend prijzen toegevoegd. Men kan nu nog niet begroten hoe groot de schade is, maar het behoeft geen betoog, Een belangwekkend journalistiek- dat de reciamew .arde van de prjjs- uc v..=ivC juridisch probleem zal binnenkort vraag aanzienlijk verminderd is. die de inkomsten van haar Paasloterij' i waarschijnlijk voor de rechter wor-1 De directie van Eva overweegt J Hen iiitppvnpht Mp*r at» mAAr traar hiervoor heeft prijsgegeven. excuus gemaakt. Maar Eva uitgave van de Rotogra vure te Leiden) zat met de brokken. Zij zag zich de reclamewaarde van .een prijsvraag van ƒ60.000 ontgaan, hoofdprijzen waren o.m. auto's, bui- De Amsterdamse burgemeester heeft beslist, dat de noordelijke oever van de Vlothaven als ligplaats voor] tenlandse reizen en complete meu- woonschepen wordt opgeheven. Dinsdag is men begonnen met het jveghalen van de schepen, die efen andere bel-uitzetten. ligplaats kregen aangewezen. Op de foto zien we het woonschip „Jason" van de fam'Iie F "ierop on treg I Om tegemoet te komen aan een naar de nieuwe ligplaats aan de Kattenburgerkade. Op de voorgrond een bootje van de politie, dat assistentie! st:;ien "e ontevreder' -nd heeft den uitgezocht. Meer en meer gaan de rechter een onderzoek in te laten periodieken en dagbladen er n.l. toe steiien naar de geoorloofdheid van prijsvragen uit te schrijven, dergelijke inlichtingen, moeilnke vraeen beantwoord' over waarin moeilijke vragen beantwoord moeten worden. De vraag rijst nu of het geoorloofd is in de vragenru- briek van een krant deze vragen, die door lezers worden gesteld, te beant woorden. Ook onze krant heeft dik wijls geheel te goeder trouw vragen beantwoord, die betrekking hadden op de prijsvraag van een an dere krant of periodiek. Toen wij ontdekten, waarom onze abonné's plotseling interesse begon- g.onnen te tonen voor zeer diepgaan de geschiedkundige of topografische tal beschikbare ijzeren longeh onvol doende was. Men redde zich toen op een andere manier. Er werd een opening gemaakt in de luchtpijp van de patiënt en daarin werd een buis gebracht. Een met handkracht be diende pomp voerde door die buis lucht naar binnen. Deze geheel ge mechaniseerde ademhaling werd veelal vrijwillig door studenten ver richt. Grote verbetering j Thans werkt men niet meer met een handpomp, de luchtpijp van de zieke wordt in verbinding gebracht met. een cylinder, die samen geperste lucht bevat. Inademen heeft plaats door de overdruk. Uitademen volgt doordat een ventiel dichtgaat als een bepaalde druk bereikt is. De bena ming „kunststudent" voor dit appa raat geeft natuurlijk het overbodig worden van de handkracht aan. Van groot belang is het, dat met zulk een toestel de diepte en de fre- kwentie der ademhaling precies zo kunnen worden geregeld als voor de patiënt nodig is. Galvanometer. Prof. Brinkman uit Groningen ont wierp een l>epaald soort galvanome ter, waarmee het koolzuurgehalte van de uitadomingslucht voortdurend kan worden gecontroleerd. Voor het eerst wercl dit systeem voor het regelen der ademhaling in Rotterdam toegepast. Ook een twee de controle-methode werd hier uit gewerkt, namelijk het bepalen (langs toto-electrische weg) van de hoeveel heid zuurstof, die zich in de huid van de zieke bevindt Voor men zover was, moest veel werk worden verzet! De poliomyelitispatiënten, die op deze wijze kónden worden gered van de dood, zijn thans na enige maan den behandeling in goede conditie gekomen. Sommige liggen rustig te lezen. Er bestaat voor hen gegronde hoop op volledig herstel, want als de eer ste moeilijke tijd voorbij is, kunnen de ademhalingsspieren weer gaan werken. dr. Alfreda BRIEDé Wat rijdt, dat slijt. Repareert op tijd! Verbond voor Veilig Verkear Scheiding ging niet door; straf wel Bevestiging van het vonnis heeft de procureur-generaal bij het Amster- problemen, hebben hieraan door damsc gerechtshof gistermiddag ge- middel van een kort bericht een einde - - - -- gemaakt. Toen heb ik gestolen. Maar ik heb de raadsman na het gebeurde mijn excuus aangeboden en hij heeft de officier gevraagd de zaak niet te ver volgen". Het bleek, dat de echtschei ding niet is doorgegaan, requireerd tegen een 35-jarige «h»-' d»r nil TTiraaht riio a*. p dI» »ie mee" aaar ae man ner- der uit Utrecht, die door de politie haalde malen is veroordeeld". Verdachte verzocht clementie. Het hof zal op 7 februari a.s. arrest wijzen. Anders gesteld was het echter met recbte|" aldaar bij verstek was yer- Piet re Spreeuw, die in de Rotter- oordeeld tot zes weken, omdat hij op damse editie van een landelijk blad van ,be* vor'fe de advo- zijn spreeuwenpraat kwettert. Deze caa* van zÜn vrouw voor het ge- spreeuw zei, dat hij ontdekt had, dat rcchtsgebouw in de Domstad had de talloze vragen, die zijn krant moest neergeslagen, beantwoorden van een landelijk da-| mesblad (Eva) kwamen. Ten gerieve Voor de rechtbank had een echt- van de lezers gaf mij antwoord op scheidingsprocedure gediend en op de vier moeilijkste vragen n.1. over een der zittingen moest de schilder de schoolmeester uit Coevorden; uit de mond van de advocaat aanho- Mijndert van der Tijnen, de postweg, ren, welk een slechte man hij was die door Daendels werd aangelegd, geweest en dat hij enkele malen in H L. «x. VCx- de zeeschuimer Grote Pier en de tekst de gevangenis had gefceten. Dit kon oordeeld tot zes maanden gevange van de spreuk van het monument op de man moeilijk verkroppen en toen nisstraf, waarvan drie voorwaarde- de afsluitdijk. j hij bij het verlaten van het gerechts-1 l"jk met drie jaar proeftijd en onder Later heeft Piet de Spreeuw, die gebouw de advocaat ontmoette stomp- toezichtstelling. wel inzag, dat dit gekwetter al te te hij de man (volgens de stukken Tegen haar waren 8 maanden, kinderachtig was, uitgebreid zijn tweemaal) in het gezicht, waardoor waarvan 4 voorwaardelijk met 3 jaar Half jaar voor pastoors oplichten Bloembol of Handgranaat De rechtbank te Almelo heeft de 27-jarige spoelster A. G. M. E., verleende. de verdediger versuft het gebouw i Pr??ftlJd en onder toezichtstelling moest worden binnengedragen. I f^eist, omdat zjj pastoor Duindam te Zenderen (gem. Borne) voor 40 en Echtscheiding niet doorgegaan. ^Su?or IfeSs te AIber*en (gem. Tubbergen) eveneens voor 40 had „Ik was erg kwaad op de advo-1 caat", zo voerde verdachte aan want verteld, dat zy haar kind dat m ib- v,Jk „i j veraacme aan, „want een klooster m Limburg verbleef maar SmSJZwiIde *aan halen- hetgeen*volkoran ^5» 5 1- J" bezijden de waarheid was. Ook van zo verkwistend was. Zij verbraste al andere geestelijken in Twente heeft de vier beantwoorde vragen laten mijn geld en ik raakte in schuilen, k dj gen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5