R IJ N S T REEK Jaarvergadering N.R.K.M. niet gunstige perspectieven Verbreding gevaarlijk kruispunt wordt opnieuw bepleit Leidse Kajotter vertrekt naar Tanganyika in Afrika Jaarvergadering „Vita Nova" WOENSDAG 25 JANUARI 1956 (IR I R'DSR C' EERSTE BI-AD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN ft 5*81: BONTE AVOND VAN CRESCENDO De muziekvereniging „Crescendo" gaf dinsdagavond in de Sint Joseph- zaal voor een groot aantal belang stellenden een bonte avond, die blij kens de herhaaldelijk waarneembare uitbundige reacties bij het publiek goed is ingeslagen. Behalve de eigen afdeling, „De Klompenfluters" die onder leiding stonden van Jan Klein, werkten aan het gevarieerd program ma, dat hoofdzakelijk uit zang en muziek was samengesteld, nog mee de gezusters Beuk met zang, geacom- pagneerd door hun broer G. Beuk. Ook het jongste zusje Beuk deed mee met een aardig „klepper-con cert". Boed en Bos waren de man nen, die vandaag juist 12)4 broeder lijk samen optreden, de eerste een waar virtuoos op het mondorgel en zijn „compagnon" met begeleiding op de gitaar. Iets nieuws voor de zaal was het optreden van de jcnge Aarlander- veense kunstfluiter Herman van der Post. Hij en Beuk zijn trouwens niet de eersten de beste. De kunstfluiter heeft zijn kunnen op dit gebied al eens beproefd voor de radio-micro foon, terwjjl Beuk zich zelf al tot kampioen-accordeonnist heeft opge werkt en dat zijn lessen ook de toets der critiek kunnen doorstaan blijkt ook uit het feit, dat een van zijn jeugdige lee 'ingen onlangs kam pioen van Nederland is geworden op hetzelfde instrument. De twee „Hollandia-meisjes" (gezusters Beuk) verzorgden zeer verdienstelijk enkele zangduetten, met accordeonbegeleiding van Beuk. De Klompenfluters vormen een aardig gezelschap, dat goed op el kaar blijkt ingesteld te zijn. Behalve hun muzikaliteit viel ook te waar deren de daarbij vertoonde show. Vooral hun dirigent Jan Klein (als trompetist) gaf blijk de nodige soe pelheid van spelen en optreden te bezitten. Zij zijn het vooral geweest die het enthousiasme in de zaal wel dra na de opening wisten „los te slaan". De avond werd ingeleid door de heer W. v. d. Louw, die vooral wees op de vooruitgang bij „Crescendo" in ledental, muzikaliteit en aanhang, want als straks de jaarlijkse feest avond wordt gegeven, kan de „fami lie" niet meer op één avond in één zaal. Wat nog ontbreekt is de nodige steun van de burgerij, in de vorm van donaties etc. Nu de vereniging een prachtig uniform bezit, drukken ook de financiële, verplichtingen op de penningmeester in toenemende mate. Hij deed een beroep op allen tot verlichtnig van deze taak. BODEDRAVEN Feestavond „De Meije". In de zaal van hotel van Haaften hield de Onderlinge Brandassurantie Mij. „De Meije" haar feestelijke bijeenkomst i.v.m. het gouden jubileum van deze instelling. Voor een volle zaal opende de heer S. Verburg en sprak woorden van welkom tot allen, in bijzonder heid tot de vertegenwoordigers van zusterorganisaties uit Zwammerdam, Zekveld en Nieuwerburg. De heer D. v. Donk, penningmeester-secretaris gaf een uitvoerig expose vanaf de op richting in 1906 en noemde o.a. als initiatiefnemers de heren W. Verburg, C. Roodenburg en D. Kleine, van wie de middelste aanwezig was. Vezeker- de waarde is thans 737.000 met een reserve van ƒ37.000. Met een aardig gedicht besloot de actieve secretaris zijn overzicht Vervolgens werden briefjes uitge deeld om te raden hoeveel premie er in de loop van 50 jaar was ontvangen en hoeveel er was uitgekeerd. Als sprekers kwamen naar voren de he- ScV"~!.rVav/s. De uitsl?"rn var ori- i'om. t liewe rJr'K'en n a's vo' G. cc WitA Föóge- HHHHHHHHHVHpHMeen 0-1; J. C. v?n FgrcndE Dor Vroege voor Zegveld, S. de Jong na- i_0; j. fa Wlt—J. CoUjn 1—0 mens de Meijese Boerenleenbank en j K. van VliciR. Geerlof 1—0; ren A. v. Baren, namens Ni-niwerbur; H. Los namens Zwammerdam, VOORHOUT ZILVEREN AMBTSJUBILEUM A. C. H. N. M. DE BEKKER Gp 10 november 1930 trad de heer A. C. H. N. M. Bekker in dienst der gemeente Voorhout als ambtenaar ter secretarie. Sedertdien is hij onaf gebroken in gemeentedienst geweest en dit feit zal zaterdag 28 januari a.s. worden herdacht. De jubilaris is in deze 25 jaren met de Voorhoutse dorpsgemeen schap saamgegroeid, en hij is een po pulaire figuur. Van klein tot groot kent uien mijnheer De Bekker. Waarom? Zijn lijfspreuk „Een vrien delijk woord kost niets" is hier niet vreemd aan. En. hoevelen zullen er niet geweest zijn, die van de dien sten van de jubilaris gebruik moch ten maken? Zij allen klopten nooit tevergeefs aan, wanneer het in zijn bereik lag, te helpen. En dan gaan onze gedachten zeker terug naar de tijd van de laatste wereld oorlog, toen de heer Bekker Voorhout's be volking onschatbare diensten heeft bewezen. Zijn populariteit dankt hij niet alleen aan zijn gezellig en open ka rakter. Ook omdat hij bij de vervul ling van zijn ambt, er met succes naar streeft dienstbaar te zijn aan de corpsgemeenschap. In de achter hem liggende jaren als ambtenaar werd de j'ubiïaris re gelmatig bevorderd en sedert 1 okt. 1947 vervult hij de functie van ge meenteontvanger, naast zijn functie van administrateur der gemeente lijke bedrijven, waarmee hij sinds 1 jan. 1937 is belast Op 28 jan. zal de jubilaris doot het gemeentebestuur en zijn collega's worden gehuldigd en daarna zal vanaf half vijf aan de bevolking van Voorhout gelegenheid worden gebo den, om hem in het raadhuis geluk wensen aan te bieden. Dat het hem, die zelf met de vreugde en droefheid der inwoners van Voorhout steeds intens heeft mede geleefd, niet aan belamgstel- linig zal ontbreken, is gezien de gro te bekendheid welke hij in Voorhout en omgeving geniet zeker. W. Jongeneel namens de Bodegraaf; Brandweer. De voorzitter beant woordde en dankte allen voor hun vriendelijke worden en stoffelijke huldeblijken. De Rederijkerskamer H. K. Poot vergastte de aanwezigen met een goede opvoering van een stuk, dat niet geheel gaaf was. Het duo G. v. Mild zorgde voor de muziek tijdens het gezellig samenzijn als slot van deze feestavond. BOSKOOP Jaarvergadering Oranje-vereniging De jaarvergadering van de Boskoop- se Oranje-vereniging stond ditmaal o.l.v. de heer -J. Chrispijn, aangezien ce voorzitter, de heer P. J. Kooy, v/egens ziekte verhinderd was. Ook nog enkele andere bestuursleden v/aren wegens ziekte verhinderd, terwijl bij de leden blijkbaar even eens het geval was, want de belang stelling voor deze jaarvergadering was maar matig. Uit het jaarverslag bleek, dat 1955 een druk jaar voor de vereniging is geweest. De finaciën bleken in de beste orde, waarvoor de penning meester een hartelijk applaus kreeg. Het ledental bleef stijgen en nadert de 170'0. De bezittingen van de ver eniging werden weer uitgebreid door de aanschaffing van een mu ziektent, vlaggen, vlaggenstokken en electrische verliclitingartikelen. De bestuursverkiezing bracht enige wijziging aangezien de heer A. A. van Velzen zich niet herkiesbaar stelde in verband met zijn drukke werkzaamheden. De heren W. Ver- waay en C. Hoogedoorn werden her kozen, terwijl in de vacatures werd voorzien door de heren B. ten Brinke en S. Kuipers Het bestuur is voornemens in ver band met het vijfjarig bestaan ko rrende zomer de leden een extra feestviering aan te bieden. Gedacht wordt aan het laten optreden ven een revuegezelschiap in een zaal. Voorts werden nog enkele voorstel len ingediend, welke door het be stuur nader zullen worden bezien. Dit betrof een prijsvraag voor mo gelijke nieuiwe idëen tot het organi seren van feestelijkheden; hogere geldprijzen beschikbaar te stellen teneinde buurtverenigingen te ani meren met een praalwagen aan de optocht deel te nemen en om de kwekers op te wekken een klein, stukje van hun tuin bloemen te kwe ken en deze voor versiering beschik baar te stellen. Bij de sluiting werd het scheidende bestuurslid, de heer A A. van Velzen, dank gebracht voor het vele werk, dat hij voor de vereniging heeft verricht. DE HARMONIE IN UNIFORM Zaterdag vindt de feestelijke inge bruikneming plaats van de nieuwe uniformen van de Muziekvereniging. Om 3 uur is de officiële overdracht voor het Raadhuis, waarna een muzi kale rondgang door het dorp ge maakt zal worden. Winkelweek-commissie. Gister avond kwam de winkelweekcommis sie met de deelnemers in vergadering bijeen in de zaal Timmermans. De plaatsvervangend voorzitter M. G. L. de Boer opende deze slotvergadering. Hij was blij, dat er zo velen aan het i verzoek van de commissie gehoor ge geven hadden om te komen tot deze avond. De secretaris, de heer G. Sepers, gaf in zyn overzicht weer, wat er dit jaar weer gepresteerd was. Er was weer een étalagewedstrijd, de animo was hier niet groot. Slechts 22 oplossingen waren binnengeko men. De film voor de kinderen is een succes geworden. De verkoop was goed. De heer A. v. d. Werf gaf een financieel overzicht, dat zeer bevre digend was. Dorr up aalJ. C. van Esmond 0—1: J. ColijnJ. de Wit 1—0. „ST. THEODULFUS" GAF TONEELAVOND. Voor de tweede maal in dit sei zoen gaf „St. Theodulfus" in de zaal van café v. d. Werf een toneelavond. Na een kort openingswoord door de voorzitter, de heer P. H. v. d. Bosch, was allereerst het woord aan de jongere leden der vereniging, die met een kluchtige eenacter onder regie van de heer H. J. de Jeu direct de juiste sfeer wisten te brengen. Hierna werd opgevoerd „Katrina de hoogste prijs", klucht in 3 bedrijven door Toon van Vuuren. Omdat he denavond een heropvoering plaats heeft, willen wij over de inhoud kort zijn. Op de vooravond van de her denking van zijn eenjarig huwelijks feest, ontvluchtte na leugen en be drog de journalist John Jaspers, zijn schoonvader en zijn vriend, hun vrouwen en verloofde om op een liefdadigheidsfeest de bloemetjes eens buiten te zetten. Dat ze daar volkomen in slagen, blijkt uit de stemming bij hun thuiskomst. Onder tussen zijn de dames, geholpen door de butler in een weinig goeds voor de heren belovende stemming ge raakt. De morgen na het feest als de heren geplaagd worden door nadorst en verbolgen vrouwen, blijkt dat op een door John gekocht lot de hoofd prijs is gevallen. Tijdens afwezigheid der familie wordt de prijs thuisbe zorgd en door de butler node geac cepteerd. Maar dan worden de moei lijkheden nog groter. Als de familie thuiskomt valt de door John gewon nen prijs niet erg in de smaak en er worden veoral door de heren dan Nieuwjaarstoespraak van de heer J. Lambermont JUBILEUM-FONDS OPGERICHT Het instellen van een jubileum-'t woord gevoerd dóór de heer Kom- foni's, een terugblik op een succesvol pier, die de leden dank zegde voor jaar en een voorspelling van een zo medewerking en vertrouwen. Hjj mogelijk nog betere toekomst, waar- hoopte ook in de toekomst op hun in het 50-jarig jubileum in 1960 een j steun te kunnen rekenen. Het bleek zeer bijzondere plaats inneemt, dat Santos in het afgelopen jaar in vormden op de Maandagavond gehou-1 totaal f 1601.75 had mogen ontvan- den jaarvergadering van de N.R.K.M.gen. Het hulpfonds kan bogen op 232 donateurs. Spreker stelde de sa- de bewijzen, dat de Leidse afdeling springlevend is. De voorzitter, de heer J. Lamber mont gaf na een kort welkomstwoord een terugblik op het afgelopen jaar. Spreker behandelde achtereenvol gens de stand van zaken in de mid denstand op landelijk en stedelijk ni veau. Hij sprak zijn voldoening er over uit dat vele van de door hem gedane voorspellingen over het jaar 1955 uitgekomen waren. Na vervol gens enkele woorden aan de stijging der omzetten en aan de knellende fiscale maatregelen gewijd te hebben, legde spreker er de nadruk op, dat de wet de middenstand niet altijd billijk beh. ndelt. Blik in de toekomst. Sprekend over de Leidse gebeur tenissen herinnerde spreker aan de veranderde verkeerssituatie op de Haarlemmerstraat, die door de win keliers als een vooruitgang wordt be schouwd. Over het algemeen gezien loopt, aldus spreker, de verkeerstoe- stand in Leiden nogal los. Nadat spreker vervolgens verschillende an dere specifiek Leidse problemen had aangestipt, gunde hjj de aanwezigen een blik op de toekomst, die naast verschillende pogingen gedaan het een, h?°PVolle omzetstijging ook een lot een .nH... tfrfini.® te materialen-schaarste m sommige be- lot een andere bestemming te geven wat tenslotte gelukt als Kwiek ten tonele verschijnt. Dit kwieke man netje ziet verder dan zijn neus lang is, helpt op zijn manier de vrede herstellen en gaat met twee prijzen dolgelukkig weer naar z'n kerkhof. Over deze klucht, die onder de be kwame regie van de heer Van den Bosch goed voor het voetlicht werd gebracht, hebben we niets dan lof. Er werd prachtig gespeeld. In het bij zonder door mej. Mank uit Leiden, die na zeer korte voorbereiding de rol van Katrina (al was ze dan niet de hoogste prijs) op de planken bracht. NIEUWVEEN Propaganda-avond R.K. Blinden- bond. Gisteravond werd in de zaal van de heer H. Leliveld een propa- ganda-feestavond gegeven door de R.K. Blindenbond St. Odilia. De voorzitter opende deze feest avond en gaf een kort overzicht van de stand van zaken. Er zijn in Neder land, aldus spr., ongeveer 5000 blin den. 't Grootste gedeelte hiervan is geplaatst in opleidingsinstituten, welke door het rijk worden gesubsi dieerd. Voor ongeveer 1500 blinden is geen definitieve regeling getroffen. Vandaar deze propaganda-avond. Spreker spoorde alle aanwezigen aan zich als donateur op te geven om al dus mede te werken om ook deze drijven zou inhouden. Spreker be sloot zijn rede met een woord van dank te richten tot alle instanties die het werk van de middenstand met raad en daad gesteund hadden. Record belangstelling. De heer J. Pierrot, secretaris der afdeling, gaf in zijn jaarverslag een zeer gedetailleerd overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in de afdeling. De vergaderingen werden, aldus spreker, vrij goed bezocht. Sommige avonden werden zelfs door een record aantal belangstellenden bijgewoond. Spreker dankte hiervoor in het bijzonder de heren Jansen en Pley, die deze succesavonderf geor ganiseerd hadden. De heer G. Heemskerk, penning meester, gaf vervolgens inzage in zijn financieel beleid. Hij kon de vergadering verblijden met een voor delig saldo van f 625.56. Verheugende samenwerking. Namens de Santoscommissie werd mensen een plaatsje te geven in de maatschappij. Hierna werd door de R.K. Toneel vereniging uit Zevenhoven opgevoerd „Vlammende Wieken", een toneelstuk in drie bedrijven door Theo Knijster- berg en Wim Dumont, onder regie van J. Spring in 't Veld. GEMEENTERAAD WOUBRUGGE In zijn nieuwjaarsrede, die burge- begroting dienst 1955 werden goedge- meester J. C. v. Wageningen gisteren keurd. in de raad van Woubrugge hield, me moreerde hij het tragisch ongeval aan het kruispunt HerenwegKruisweg op 12 januari, waarbij 2 personen de dood vonden. Opnieuw zal de nood zaak van verbetering bepleit worden bij G.S. Voorts herdacht spreker het verscheiden van de geachte medebur ger H. Slingerland. Het aantal ingeze tenen liep met 8 terug over 1955, LEIDERDORP Aanbesteding. In het gemeente- v r t huis werd aanbesteed het bouwryp j voorts werden er 28 huwelijken ge- maken van gronden in het complex sloten, 6 woningen gebouwd, zodat y ^et verwijderen van de brug J si^ijs 1948, inclusief de particuliere ra de Hoofdstraat bij de Koning metbouw 40 woningen tot stand kwamen het dempen van de sloot aldaar. De I en 85 w00nruimten geschapen wer- den. Het totaal aantal woningen in de gemeente bedraagt thans 640. inschrijvers waren gebr. Schouls voor a 232.500 en b 29.400; A. Th. Stuifzand te Leiden voor Leider dorp a 233.300 en b 29.980, H. Rienstra, Rotterdam voor a 236.500 en b 30.200. De begroting was voor j Op 1 maart kwam het politiebureau annex brandweergarage te Hoogmade a 241.772 en b 26.166. De gunning tot stand- des personeelssterkte van de is aangehouden. organisatie B.B. bedraagt thans 90%. Onderhandse aanbesteding. Door Namens de raad sprak de heer Den architectenbureau Buurman en I Hertog. jn opdracht van de N.V. het Schutte Herpa aan de Van der Valk Bouman- weg ondershands aanbesteed de bouw van een fabrieksgebouw aan de Van der Valk Boumanweg aan de firma J. van Riet te Leiden voor een som van f 79.5000. Woningbouw. Voor eigen reke ning zal door de heer A. Mol, Acacia- Een verzoek van het bestuur der C.H.-school, een perceel grond groot 600 m2 aan de Bateweg, in eigendom van de heer B. Heenk, aan te kopen voor de bouw van een Bijz. Kleuter school, zal in besloten zitting nader besproken worden. Namens de Raad van State kwam bericht binnen, dat laan 46, worden gebouwd vier mid-1 op 22 februari een zitting zal worden denstandswoningen aan de Hoofd- J gehouden over het geschil Wetering straat voor een bedrag van 80.000. Onder architectuur van de heer Th. Geels zal door de aannemer G. S. Nagtegaal, Koningstraat 64, voor eigen rekening worden gebouwd zes woningen aan de Willem de Zwijger laan. De bouwsom bedraagt f 120.000 Benoemingen by het onderwijs. Op 1 Maart zal het nieuw benoemde hoofd van de Willem de Zwijger- school in functie treden. Het is de heer A. v. Houwelingen uit Boven- Hardinsveld. Tot onderwijzer aan dezelfde school is voorts benoemd de heer J. S. Bosman uit Schagen en wel per 1 April a.s. Geboren: Paulus Petrus Maria, zn van P. M. van Hamersveld en W. M. Bos. Ondertrouwd: G. Moree 25 jr en J. Rijnsburger 26 jr; H. Kindt 24 jr te Leiden en B. W. Jonkers 22 jr. pad. Voorts achten G.S. de door de gemeente te betalen afkoopsom voor de oude veerrechten aan het kerkbe stuur der Ned. Herv. Gemeente, groot 10.000 gulden, te hoog. Zij geven het gemeentebestuur in overweging hier over nader contact op te nemen met het kerkbestuur. De raad ging ac- coord met een tweetal subsidieaan vragen: ƒ222.98 t.b.v. de r.k. Lag. Tuinbuwschool te Roelofarendsveen over 1953'54 en 36.58 t.b.v. het r.k. Lyceum St. Bonavcntura te Leiden over 1951'52. Eveneens met een ver zoek van het Christ. Nat. Schoolbe stuur om medewerking art. 72 der L.O.-wet voor de aanschaf van een stofzuiger, globe en wereldkaart, groot 560. Tot waarnemend secreta ris en ontvanger werden respect, be roemd de heer S. Nawyn en mej. J. Opnieuw kwam het verzoek van de heer Boon ter sprake, na uitvoe ringen de straaverlichting langer te laten branden. Daar het technisch onmogelijk is slechts enkele lampen te laten branden, aldus de voorzitter, komt de raad thans met een voorstel de verlichting tot middernacht te la ten branden, hetgeen aan extrakosten mee zal brengen 60 tot 65 gulden per maand. Dit voorstel werd aanvaard met 52 stemmen. Ook kwam weer ter sprake de vaststelling van een verordening op de baatbelasting t.b.v. de Woudsedijk i.v.m. de waterleiding aansluiting bij de Stichting De Drie Gemeenten. De raadsleden kregen een conceptbesluit ter inzage, waaruit on. dermeer bleek, dat het heffingsper centage is gesteld op 40 percent en de baatbelasting alleen geheven zal wor den over de belastbare opbrengst volgens de grondbelasting van de bebouwde eigendommen. Dit is nodig om te komen tot een opbrengst over de 30 jaren, waarover de verordening van kracht zal zijn, om daaruit de eeuwigdurende bijdrage van 50 in de gemeentelijke garantie te kunnen betalen. Deze opbrengst is berekend op 1002,61 per jaar, terwijl bij een heffing van 40%, gerekend naar de huidige waardering der gebouwde eigendommen, 1070, per jaar zal worden ontvangen. De raad kon zich hiermede verenigen. Bij de rondvraag klaagde de heer Boon over lange wachttijden bij de Doesbrug te Hoogmade, tevens vroeg hij naar de mogelijkheid van particu liere bouw op het land van D. Hoo- gendoorn. De voorzitter antwoordde, dat de dan ontstane lintbebouwing indruist tegen het uitbreidingsplan. De heer Van der Eng (K.V.P.) be treurde het feit, dat vermakelijk heidsbelasting was geheven op een uitvoering t.b.v. de ouden van dagen van Hoogmade. De voorzitter zal hier de volgende vergadering op terug ko men. Tenslotte informeerde de heer Venhuizen naar de trage gang van zaken bij de aanleg verbindingsweg tussen de Dokter Lothlaan en de Ba teweg en de z.i". te grote tariefsverho gingen van de waterleiding in de menwerking tussen Herwonnen Le venskracht en Santos tot voorbeeld aan andere steden waar de samen werking minder ideaal genoemd moet worden. De heer Schenk liet hierna de goedkeuring van de kascommissie blijken voor het gevoerde beleid. In de nieuwe commissie zal, naast de cude leden de heren Schenk en Gus- senhoven. de heer Brandt de plaats van de heer Braakman innemen. De begroting werd zonder veel commen taar goedgekeurd. Oprichting jubileumfonds. De heer Lambermont stelde ver volgens voor om elk jaar de helft van het saldo aan een jubileumfonds ter beschikking te stellen. Dit voor stel, waardoor het vijftigjarig jubi leum op een gezonde financiële basis zal komen te rusten, ondervond, be grijpelijkerwijs geen tegenstand. De aftredende bestuursleden de he ren G. Heemskerk en H. Jansen wer den herkozen. Als nieuw lid in het bestuur werd de heer J. Fisser geko zen, die het gestelde vertrouwen met een kort toespraakje beantwoordde. In de Raad van Cultureel en Maat schappelijk overleg zal de heer Lam bermont de plaats van de heer De Hosson innemen. De rondvraag gaf nog vele spre kers gelegenheid het hart te luchten over actuele aangelegenheden in het middenstan dsbedrijf. IHiddenstandscredieten. Drs Wagemans behandelde in het begin van zijn inleiding over midden- standscredieten na de pauze het ont staan en het doel van het Algemeen Waarborgfonds. Nadat hij enkele nieuwe door de staat gegarandeerde credietsvormen besproken had, zette drs Wagemans uiteen, welke midden standers voor deze credieten in aan merking komen en aan welke voor waarden zij moeten voldoen. De heer Lambermont besloot de vergadering. Jonge arbeiders bouwen o.m. een seminarie De Leidse Kajotter Frans Habraken (23), Molenstraat 27, timmerman van beroep, ver trekt 13 maart a.s. met een groep K.A.J.-jon- geren naar de missie van Tanganyika in Afrika. Frans maakt na de selectie in het klooster van de Witte Paters te 's Heerenberg deel uit van een groep van zes kajotters, die uitge zonden worden als gevolg van de actie, die in de kring van de K.A.J. voor daadwerkelijke hulp aan de missie gevoerd werd. Deze Kajot ters zullen zoals bekend de missionarissen bijstaan. Zij zullen met hun vakmanschap steun ver lenen aan het missiewerk. Frans zal als tim merman goede diensten kunnen verlenen bij de bouw van een patershuis, een klein semina rie en een kapel voor de inlandse priesters in het bisdom Karema aan het Tanganyika-meer. Hij zal twee jaar zonder salaris werken. Hij en zijn K.A.J.-vrienden krygen in die tijd slechts een bescheiden zakgeld. Negcrhulp. Bij de bouw krijgen de kajotters hulp van negers, merendeels onge- sohoolde werkkrachten, aan wie zij leiding moeten geven. Naast vakmanschap moeten zij dus tact bezitten om met deze mensen om te gaan. Om hierin ervaring op te doen, worden de kajotters eerst enige weken ingeschakeld bij een ander object. Het contact met de negers zal ook van belang zijn om de ziwarte mak kers de K.A.J. te doen leren ken nen en onder hen K.A.J.-activiteiten mogelijk te maken. De voornaamste taak is echter de verwezenlijking van het bouwplan. Afrika heeft zwarte priesters nodig; aan de oplossing van dit urgente pro bleem wil de K.A.J. iets bijdragen en daarmede tegelijkertijd de missiege dachte onder de jonge arbeiders van Nederland vernieuwen. Overtooht van en naar Tanganyika, P. Lok. Enkele wijzigingen van de woningen van „Nieuw Leven". Gestadige groei van vereniging De coöperatieve vereniging voor kuns'matige inseminatie „Vita Nova" hield hedenmorgen haar jaarvergade ring in Den Burcht te Leiden. In zijn openingsirede achtte de heer die per vliegtuig geschiedt, zal be taald worden door de Nederlandse katholieken. Gisteravond nog heeft Frans Habraken op de K.A.B.-verga ring te Leiden voor de uitzending van de Kajotters gecollecteerd. Hij haalde 36 gulden op. Ook tweede Leidenaar? In mei van dit jaar vertrekt zeer waarschijnlijk nog een tweede Leidse Kajotter naar Tanganyika. Van het team van zes jonge enthousiaste werkkrachten, maken dus twee Lei- denaars deel uit. Tj. Kuypers overleden Hedenmorgen vroeg is te Leiden overleden de heer Tj. Kuypers, die gedurende meer dan veertig jaar kas sier van de coöperatieve Boerenleen bank te Leiden is geweest. Hij bereik te de leeftijd van bijna 74 jaar. De heer Kuypers kwam in 1910 in dienst van de Leidse Boerenleenbank. Hij legde zijn functie als kassier in 1952 neer om daarna zitting te nemen in het bestuur. De heer Kuypers was tevens secretaris van de ring van boerenleenbanken in de bollenstreek en vertegenwoordiger van deze ring in de landelijke organisatie. De over ledene was penningmeester van de Vebo en is jaren voorzitter geweest van de commissie van beheer van de Gereformeerde kerk. Scheepsberichten ALBLASSERDIJK 25 te Lissabon; J. Rijlaarsdam de positie van de vee- 25. tl\ Singapore; ARI houder niet in overeenstemming met de volkswelvaart. De melkprys is te schriel, terwijl noodzakelijke investe ringen achterwege moesten blijven. Het arbeidemsprobleem werd steeds groter. Voorts schonk spreker aan dacht aan het werk van de vereni ging. dat zich steeds meer uitbreidt en dat zich in een steeds grotere be langstelling rAag verheugen. De heer Rijlaarsdam was echter van mening dat de kalverregistratie door de leden meer als noodzakelijkheid aanvaard moet worden. De heer J. C. van der Geest, die in deze vergadering het jaarverslag uit bracht, kon gewagen van een stijging van het ledental tot 759. Het totale aantal eerste inseminaties steeg tot 13862. De financiële positie van de vereniging bleek uitstekend te zijn. De begroting werd vastgesteld op een bedrag van 142.000. De heer J. Rijlaarsdam werd ver volgens met grote meerderheid her kozen tot voorzitter. In de raad van toezicht zal de heer G. P. v. Leeuwen uit Zoeterwoude ook dit jaar weer zitting nemen. In de aankoopcommis sie werden de heren Rijlaarsdam en H. S. Kroft gekozen, beiden zijn woonachtig in Alphen. De heer N. A. Commandeur gaf vervolgens het technische verslag, van de werkzaamheden van Vita Nova. ADNE 24 v. Amsterdam n. Hamburg; BANKA 25 te Belawan, BAWEAN 25 te Chittagong; BILLITON p. 24 Pcrim n. Port Said; BINTANG 24 v. Bahrein n. Madras; BONAIRE 25 vm. te Madeira; BOSKOOP 24 to Topcopilla; CALTEX PERNIS t. p. 24 Lissabon n. Rotterdam; CLTEX THE HAGUE t. 24 dw. Oporto n. Rotterdam: CALTEX UTRECHT t. p. 25 ten n. v. Malta n. Rotterdam: CISTULA t 25 te Madras. ESSO DEN HAAG t. p. 21 Airiers n. Sidon; GABONKUST 23 v. Takoradi n. Fmatowr»; GOUWE 24 v. Port Numbi n. Libevrillc; HOOGKERK 24 v. Port Swettenham n. Penang; JA PARA KRL 24 te Khorrnmshar; KENIA t 24 As Palmas n. Curacao; LIMBURG 24 v. Surabaja n. Tj. Mani; MALVINA t. 24 v. Surabaja n. Balik Papan; MARIE- KERK 25 te Madras; MOORDRECHT t. 25 vm. te Suez: MOYNIA t. 24 v. Saigon n. Singapore; NANAUSA p. 24 Ouessant n. Houtson; OOSTKF.RK 25 te Brisbane; ORANJE 24 v. Tj. Priok n. Amsterdam via Singapore: ORION 25 te Istanbul; OVULA t. 25 tc SinTanore: PRINS WIL LEM GEORGE FREDFRIK p 24 Oues sant n. Rotterdam; RAKI 24 vm. te Suez; RIDDERKERK 24 nm. te Genua; ROE- BIAH 24 v. Port Said n. Naoels; ROTU- LA t. 24 to Belom: SCHIEDYK p. 24 Ccillvs n. New York; STAD VLAAR- DINGEN p. 24 te Singapore; VAN HEUTSZ 24 v. Tj. Priok n. Singapore: WILLEM RUYS p. 24 kp. Bon n. Port Said. Marktberichten WOERDEN. 25 jan. Kaas. Aan gevoerd wai i 10 partijen, notering 2.142.30. De handel is flauw.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3