Alberta in Canada kan in 1956 en 1957 vijftig gezinnen opnemen Ook katholieke middenstand tegen dwang Horeca-bedrijven Raad van Hillegom behandelde begroting Scherp AVONDRUST WO^MSnAG 25 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 KANS VOOR AGRARlëRS Eigen bedrijf na 2 jaar In twee jaar. Op het ogenblik vertoeft in ons I Pfto°r Verhagen heeft een finan- land de assistent-directeur van het cieel. ache,ma In ^voering gezet, da bisschoppelijk immigratiewerk in het Canadese diocees Calgary, pastoor Verhagen van de St. Ambrosius- parochie te Coaldale. In opdracht van deze immigratie-dienst pleegt pastoor Verhagen thans overleg met de Ka tholieke Centrale Emigratiedienst in Nederland, met de St. Raphaël Ver- ein in Duitsland en Oostenrijk, en de Italiaanse Katholieke Emigratiedienst Junta, voor het aantrekken van boe ren en boerenarbeiders voor het dis trict Lethbridge in de staat Alberta. Het is tevens zijn bedoeling bekend heid te geven aan de verstrekkende plannen, die op het ogenblik reeds in uitvoering of in verregaande staat van voorbereiding zijn en die tot doel hebben aanzienlijke steun te verlenen aan de immigranten bij hun aankomst en later bij hun volledige aanpassing in hun nieuwe land. Pastoor Verhagen is een Nederlan der. Hij komt uit Gemert in Brabant. j immigranten in Canada in staat zal stellen op verantwoorde wijze en snel in het Canadese leven in te burgeren op eigen bedrijf of in eigen zaak. Dit geldt voornamelijk voor de agra rische sector. Voor de industriële groep van immigranten wordt een soortgelijk plan voorbereid door de directeur van Bird Construction Com pany in Alberta, Tom Oshburne, een katholiek. Dit financieel -schema wordt van twee kanten tegelijk be- gonnnen. Aan de top staat de hypo theekbank, die deze zomer begint te werken met een beginkapitaal, van ongeveer een miljoen tweehonderd duizend gulden. Deze bank leent im migranten tegen een redelijke rente het kapitaal, nodig voor de aanschaf van een eigen boerderij. Daartegen over moet de immigrant 4000 dollar in brengen als ^ijn aandeel in de aankoopsom. Dit kan elk gezin, van welke grootte ook, in twee jaar tijds sparen. Daarvoor zorgt de bank door Sedert 1952-1953 is hij als pastoor df Pirant-kopers te helpen bU.de van de St. Ambrosiuskeïk werkzaam. plaatsm* 'n hun toekomstig gebied. Zijn werk bestaat er voor een groot deel in de verzorging der immigran ten. In zijn district Lethbridge, waar van hij assistent-directeur is, wonen momenteel reeds 500 Nederlandse ge zinnen. 30% er van in katholiek. Tegenwicht. In een gesprek met het K.N.P. gaf hij bijzonderheden over de plannen, 50 Gezinnen. Dit jaar zullen 14 Nederlandse ge zinnen op deze wijze in staat worden gesteld een eigen bedrijf te beginnen. Het is de bedoeling dit aantal het volgend jaar tot vijftig gezinnen te verhogen. De tweede kant van het schema bestaat in de oprichting van spaarbanken, hetgeen ook deze zomer zal geschieden. Deze spaarbanken vormen tezamen de onderbouw van de hypotheekbank, welke op zijn beurt een onderdeel is van de lande lijke immigratieorganisatie der Cana dese bisschoppen. Dit financiële schema, hetwelk de goede immigrant-boer met twee jaar een eigen bedrijf garandeert, vormt een onderdeel van het immigratie- werk, dat vooral in het bisdom Cai- gary in Alberta een grote vlucht heeft genomen, en waaraan de Nederlan ders een zeer groot aandeel hebben gene men. Zo is pastoor Verhagen voorzitter van het interkerkelijk im- migratiewerk, waaraan behalve de katholieke kerk alle protestantse kerken deelnemen. De heer Maul uit Den Haag is voorzitter van de dio cesane lekencommissie, die de bis schop van Calgary bij het immigra- tiewerk adviseert en assisteert. Me vrouw Maul is secretaressen van de katholieke immigratiedienst in het district Lethbridge, terwijl father Sul livan, assistent-directeur van het dis trict Calgary, bijgestaan wordt door een andere Nederlandse, mevrouw Boumans, die uit Noord Holland af komstig is. N00RPWIJK Onder presidium van de heer M. C. komst werd door enkele leden ge- J. Sedelaar hield de r.k. Midden- informeerd naar de kwestie Horeca- standsvereniging haar eerste verga dering in het nieuwe jaar. Na de ge bruikelijke wensen voor het jaar 1956, wees de voorz. op het feit, dat deze vergadering wel een bijzonder karakter had, door de aanwezigheid van een drietal genodigden, welke spr. naast de g.a. en de aanwezige le den hartelijk welkom heette. Na lezing van een drietal notulen, rioht- te de voorz. het woord tot mevr. Was sing en de heer Giliams, leerlingen Middenstand. De voorz. deelde dien aangaande mede, dat hij niet alleen geschrokken was van de dwangmaat regelen, welke de Horeca-leden durfden voor te stellen, maar zich ook gekwetst gevoelde, omdat spr. steeds bij de middenstand had aan gedrongen voor bijdragen aan V.V.V. Getuige de gehouden bijeenkomst van de georganiseerde en ongeorga niseerde middenstand, waarop burge meester v. Berckel het woord heeft van de middenstandscursus, die met gevoerd, kon men spreken dat de het hoogst aantal punten voor hun Noord wij kse middenstand zioh i Dinsdagavond vergaderde de raad heer Bakker de raad de raad zich van Hillegom, onder voorzitterschap door deze instelling niet te laten uit- van de burgemeester jhr. mr. dr. O.benen, ook al geschiedde dit nog zo F. A. H. van Nispen tot Pannerden. vakkundig. Hij achtte de tijd geko- De aan de raad toegezonden toelich- I men om te overwegen of dit bedrijf, ting op de begroting en het investe-1 dat de helft van de tijd op non-actief 1 «-"1ft up Lie uegiuiuiK en net iiivcaie- uat ue xieiiL van ue uju uu iiu:i-acuei die op stapel staan, en vertelde hu rina fan gaven naar zün mening is, op een andere wUze zou zün te bU2??^rhe^en de staat Alberta vol§0"end(, inzicht in hetgeen b. en m Midden-Canada. Ter verdmdelu- w, in de komende jaren de raad ter king van de situatie zu vermeld, dat beslissing zullen voorleggen. Ook in de staat Alberta even groot is als 1 1956 zulien vele belangrijke beslis- Nederland, België, Frankrijk, een j singen worden voorgelegd. flink stuk van West-Duitsland en Zwitserland bij elkaar. Het land is echter arm aan mensen. Daartegen over staat een enorm toenemende in- dutrie in verband met de onschatbare rijkdommen, die in de bodem verbor gen zijn, maar alle eigendommen zijn van de provinciale regering. Van de zijde der bisschoppelijke immigratie dienst in Alberta is de regering ge wezen op het gevaar, dat door de sterk toenemende industrialisatie de verhouding van agrarische tot in dustriële sector scheef gaat groeien. Dit heeft ten gevolge, dat thans een positieve immigratie-politiek ten gunste van de boeren-sector wordt gevoerd. POTLOOD en GEEST No. 534. Horizontaal: 1. gem. in N. Brab., 6. boodschapper, 8. voegwoord, de gewone hamerstukken kwam aan de orde punt 5 der agen da: de bouw van een aula op de al gemene begraafplaats. De heer Van Lierop kon zich moeilijk verenigen met de bouw van een aparte berg ruimte waarvan de kosten (8500 gulden) hem te hocg voorkwamen. De heer Imthorn had dezelfde op merking gemaakt in de Commissie van Openbare Werken. De voorzitter maakte duidelijk, dat deze bergruim te aan zekere afmetingen en aeste- tische eisen moest voldoen. De begrotingen. Alvorens tot behandeling der be grotingen over te gaan werd door de voorzitter de gelegenheid gege ven tot algemene beschouwingen. De heer Bakker (KVP) stelde vast. dat de begroting 1956 een tekort aanwees van ca. 80.000,Daarna memoreerde hij hoe sinds 1948 een dergelijk begrotingstekort in Hille gom niet was voorgekomen en hekel de de traagheid van het rijk om tot 'een betere financiële verhouding te komen tussen rijk en gemeente. Zeer grote kapitalen zullen moeten worden geïnvesteerd bij de verwe zenlijking van 't door b. en w. voor gestelde vier-j aren-plan 19561960. Daarbij verdiende de grote finan ciële druk op de gewone dienst bij zondere aandacht, en de grote tekor ten, die de verschillende openbare diensten aangeven zijn redenen tot voorzichtig beleid. exploiteren. Hij gaf de raad om in het vervolg zoveel mogelijk woningwet-wonin gen te bouwen. In 1955 werden 76 gevallen geholpen en daartegenover 147 nieuwe gevallen ingesenreven. Hij stelde vast. dat hierbij iedereen alles zal moeten doei om aan deze noodtoestand een einde te maken. De bewering, dat er in het bloembollen- bedrijf nog steeds gebrek is aan vak bekwame arbeiders kon hij zeer moeilijk accepteren, gezien de ge ringe belangstelling van die zijde voor de noodzakelijkheid tot het bouwen van woningen als aantrek king van de zogenaamde noodzake lijke werknemers. Verder besprak hij nog de plan nen tot aanleg van een nieuwe mest- haven, waarvoor een bedrag van 400.000,nodig zal zijn en in 1958 de eerste 20.000,zullen worden gevoteerd. Spreker vreesde, dat dit nodig zal zijn voor de tekeningen. Hij nodigde b. en w. uit om eens te gaan kijken hoe de toestand is bij de huidige losplaats. Daarna ~was het woord aan de heer van Egmond. Hij prees de plan nen van b. w. waaruit een geest van aanpakken en doorzetten sprak, en verklaarde, dat zijn fractie zich zeer goed met het beleid van b. w. kon verenigen. Minder goed was hij te spreken over het besluit van de raad in haar vorige vergadering tot aanhouding van het voorstel van b. w. tot de bouw van een gymnas tieklokaal in Meer en Dorp I. Hierna was het woord, aan wet houder van Dam, die naar aanleiding van hetgeen de heer van Egmond had gezegd een toelichting gaf op het door hem ingenomen standpunt examen waren geslaagd. Als voorz. van het schoolbestuur van het middenstandsonderwijs acht te spr. zich, evenals hij dit had ge daan bij de opening, gedrongen te wijzen op het nut en de noodzakelijk heid van een middenstandscursus voor de middenstand een feit, dat men nog niet goed weet te realiseren. Telkens trof het spr., dat nog zoveel ouderen de moed weten op te brengen om een dergelijke cursus te volgen. Mevr. Wassing en de heer Giliams, welke beide reeds tot de ouderen be horen en deze studie louter nastre ven voor ontwikkeling, stelde de voorz. gaarne ten voorbeeld aan alle jonge middenstanders en met een hartelijk compliment aan beide ge slaagden, had spr. het genoegen hen namens het Econ. Instituut voor de Middenstand een boekwerk te over handigen. De directeur, de heer F. de Lincel, dankte namens de twee ge slaagden voor de hulde hen gebracht en de loffelijke woorden gerioht tot de docenten. Gaarne nam de heer de Lincel de gelegenheid te baat op een eigenaardig verschijnsel te wijzen, want ondanks het aantal cursisten steeds toeneemt, bestahn deze maar voor 50 pet. uit de middenstanders, een veel te laag percentage. Van de heer H. J. v. d. Werf, welke zich reeds enige tijd teruggetrokken had uit zaken was het verzoek in gekomen om hem van de ledenlijst af te voeren. Op voorstel van het be stuur werd de heer v. d. Werf om zijn grote verdiensten voor de afd. tot erelid benoemd. Door de heer P. v. Dam werd ver slag uitgebracht van een besloten bij eenkomst, waarbij de heer Versteeg uit Leiden gesproken heeft over de z.g. Volkscredietbank. Doordat de oud-voorz., de heer L. Th. Alkemade, binnenkort naar Zuid- Afrika vertrekt, voelde het bestuur een behoefte om thans als vereniging officieel afsqheid van de heer Alke made te nemen en hem nogmaals dank te brengen voor hetgeen hij als niet d°or in verband met het feit dat goede richting begaf, want op deze avond werd voor ruim 1000 door de middenstanders ingetekend voor de stichting V.V.V., terwijl meerdere bijdragen zeker zouden volgen. Ab surd vond men de verklaring van de heer v. Haselen, dat de ingetekende bedragen, niet moesten beschouwd worden als bijdrage uit de midden stand maar als individuele schenkin gen aan de stichting V.V.V. Eveneens is onjuist, dat de middenstand nog nimmer iets had bijgedragen aan V.V.V., want er had een storting plaats gehad van 650, Waar de Horeca de eerste publica tie met de in het vooruitzicht gestel de maatregelen van dwang recht streeks aan de pers heeft gezonden, kan 't verwijt niet opgaan dat de mid denstand alvorens een „open brief" te publiceren, eerst overleg had moe ten plegen met de Horeca en spr. wilde dit geheel omkeren, want de Horeca had alvorens iets te publice ren zich moeten wenden tot de plaatsel. middenstandscentrale, dan had men yoorkomen, dat de geno men initiatieven van de middenstand in elkaar waren geslagen. Dat de Horeca-leden inzage zouden kunnen krijgen over de individuele bijdra gen van middenstanders aan de Stichting V.V.V. is ten enemale' on juist, want deze zijn alleen bekend aan de Middenstandscentrale. De ka tholieke middenstand sprak zich uit, dat zij nimmer een dwangmaatregel zullen aanvaarden hetgeen echter niet betekent, dat zij zich zouden willen onttrekken aan het bijdragen van de kosten van V.V.V., doch dan alleen op de basis van vrijwilligheid. Het bestuur was er van overtuigd, dat een morele verplichting dien aangaande door de gehele midden stand zal worden aanvaard. N00RDWIJKERH0UT Kaartavond KAV. De kaart avond van de KAV gaat op 1 februari industrieel voor de middenstand heeft gedaan. De heer Alkemade dankte voor de gesproken woorden het presentje. Naar aanleidig van het verslag over de gehouden forumavond werd ge vraagd naar de mogelijkheid om ook in dit jaar een dergelijke avond te or ganiseren. Het bestuur zal gaarne de nodige besprekingen met K.A.B. en L.T.B. voeren. Aan het eind van deze bijeen- Soldaat zaaide, maar mocht niet oogsten! Dienst is dienst Een 21-jarig soldaat had van zijn commandant toestemming gekregen 10. vast; stevig. Heerteler. 13. deel ^1P van een ontkenning (Fr.), 14. bijrivier van de Rhóne, 15. slede, 17. berg plaats, 19. jongensnaam, 21. fijnge malen eikenschors, 22. welzijn, voor spoed, 24. voertuig. Verticaal: 2. alleenzang, 3. afne mend getij, 4. wolvlokje, 5. iets on dervinden, 7. zoon van Jacob, 3. leer ling-diplomaat, 9. groente, 12. water koud, 16. stok, 18. oude Nederl. munt, 20. rotskoraal, 23. munt in China. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 533. Horizontaal: 1. argot, 17. oer, 19. metro. 12. kap, 13. beu, 14. Aa, 15. none, ld. argot, 17. oed, 19. metro. Verticaal: 1. Ao, 2. greep, 3. Aken, 5. menuet, 6. lokaal, 8. Deen, 10. paar, 13. boter, 15. noot, 48. R.O. 'you het benoemen van nieuwe bisschoppen in het vergeet boek geraakt zijn? Het gezegde: Rome heeft geen haast, want het heeft de eeuwigheid, wordt door het uitblijven ervan te meer bevestigd. In het verloop van de Betreffende het slachthuis gaf de in zake de bouw van een gymlokaal Hij maakte duidelijk, dat pas in de toen- gehouden raadsvergadering het plan tot bouw van dit lokaal niet voldoende aan de verwachtingen be antwoordde, gezien de financiële of fers. De toen genomen beslissing be treurt hij niet, want verschillende mogelijkheden tot betere en goed kopere bouw van een gymlokaal zijn daarna voren gekomen. De heer Bakker meende er goed aan te doen de heer van Egmond er op te wijzen dat het bij de KVP- raadsfractie geenszins zo was gesteld als dat dóór de heer van Egmond werd verondersteld. Het is nog nooit voorgekomen dat er een gebod of verbod werd gegeven aan een der le den om zijn stem in een zekere rich ting uit te brengen. Hierna werd de begroting aangenomen. in hij al zijn geld en toekomstver wachtingen gestoken had, te beplan ten en te onderhouden, doch toen het tijd werd om de vrucht van zijn ar beid te oogsten, kreeg hij geen toe stemming om de geplante bloembol len uit de grond te halen. Daar de bollen de grond uit moes ten en de teeltvergunning ingetrok ken zou. worden, wanneer hij geen productie zou hebben, meende hij dat hij in dit geval de belangen beter kon beoordelen, dan zijn commandant en was naar Texel getrokken om de bol len te rooien. De krijgsraad meende echter, dat wachtlopen en geweerpoetsen belang rijker waren dan <fe toekomst van de jongen en gaf de commandant ge lijk; deze beslissing ging gepaard met een maand gevangenisstraf. De soldaat ging in hoger beroep, maar ook daar meende men, dat het algemeen belang belangrijker was geweest dan het persoonlijk belang en de advocaat-fiscaal eiste bevesti ging van de straf. Het hof besloot op 31 januari uit spraak te doen. SMAKELIJK ETEN. De politierechter te Amsterdam kerkgeschiedenis zijn toch wel tijd-beeR ggjermorgen een 33-jarige la perken aan te wijzen, dat Rome brikant uit Willemstad veroordeeld beter gedaan had met haast teeen boete van 500, waarvan maken. Wij geven echter toe, dat250 gulden voorwaardelijk met een bij de benoeming van onze twee proeftijd van twee jaar, omdat hij in het vorige jaar aan twee Amsterdam se marktkooplieden een grote partij bedorven gebraden gehakt in blik heeft geleverd; de officier van justi tie had tegen hem een boete van 500 gulden en 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De twee kooplieden hebben blikken uit die partij doorverkocht, en wer den deswege door de politierechter elk veroordeeld tot een geldboete van 180 gulden; tegen elk van hen ding gij en Jezus. Daar gaat het had de officier van justitie 250 gul- om. Daar alléén om. 1 den boete geëist. nieuwe bisschoppen zo'n haast niet nodig is. Of Noord - en Zuid-Hol land ook kerkelijk geplitst wor den (na in 1815 koninklijk ge scheiden te zijn), zal aan de ge steltenis der beminde gelovigen en der evenzeer beminde onge lovigen niets of niet veel veran deren. Deze gesteltenis is minder een kwestie van kerkelijke inde ling, dan van een persoonlijke ver standhouding. De verstandhou- KATWIJK AAN DEN RIJN AFSCHEID MEJ. VAN MOURIK In het bericht dat wij in ons blad van j.l. vrijdag plaatsten óver het afscheid van mej. S. C. A. van Mou- rik als hoofd van de openbare kleu terschool alhier, vermeldden wij dat op 31 januari gedurende de morgen uren gelegenheid zou zijn om af scheid van het schoolhoofd te nemen. Thans is echter nader bepaald dat voor oud-leerlingen en andere be langstellenden gedurende de mid daguren en wel van 3 tot 5 uur ge legenheid zal bestaan. Nieuw hoofd openbare kleuter school Door b. en w. werd, ingaan de 1 februari a.s., tot tijdelijk hoofd van de openbare kleuterschool aan gewezen mej. C. Wicrsma, thans werkzaam als onderwijzeres aan de openbare kleuterschool. LEIDSGHENDAM OPRICHTING ADVIESBUREAU „A.V.O." Hier ter plaatse is onder auspiciën van de regionale afdeling Voorburg RijswijkLeidschendam der Ned. Ver. Socialee Zorg voor minder va- j lieden „A.V.O." een adviesbureau op gericht. Dit bureau stelt, zich ten doel hulp verlening voor de minder valieden te bevorderen in de ruimste zin van het woord, hetzij door plaatsing of her plaatsing als arbeidskracht, zowel als zelfstandige, als in loondienst, waar bij dan tevens alle zorg zal worden die avond een ouderpropaganda- avond wordt gehouden van de KAJ in de zaal van de heer v. d. Geest De kaartavond van de KAV wordt nu dinsdag 7 februari a.s. gehouden. Mooi succes van een missionaris. Father A. C. v. d. Werf van de con- jiöüdwe van Mill-Hill, die met va kantie bij zijn ouders verblijft, ont ving bericht van de universiteit van Afrika te Pretoria, dat hij geslaagd is tot Bachelor of Science in de afde- .mg Wiskunde. Father v. d. Werf heeft na vier ja ren studie ondanks zijn drukke werk zaamheden in de missie dit resultaat bereikt. VOORSTOTEN BEJAARDENCENTRUM GAAT KOMEN In augustus 1954 stelde de raad de gelden beschikbaar voor de bouw van 18 woningen voor bejaarden aan de Bloklaan. Dit worden 16 woning wetwoningen en twee premiewonin gen. De gunning voor de bouw is gegeven asin de firma Assie en van ae Water te Leiden, die nu binnen kort met de bouw gaat beginnen. De Bloklaan en de Vinxesteeg gaan ver dwijnen. De vernieuwde Bloklaan zal worden doorgetrokken naar de Kon. Marinelaan. Aan de Bloklaan komen huizen van ongeveer hetzelf de type als de Kon. Marinelaan. Het plan voor deze huizenbouw is des tijds gemaakt door het architecten bureau van Oerle en Schrama te Leiden. Het omvat 16 woningen voor bejaarden. Zeven zijn geprojec teerd aan de Noordzijde van de Blok laan, 2 aan de Zuidzijde en 7 aan de Westzijde (dorpskant). Deze laatste huizen krijgen uitzicht op een klein plantsoen, dat zal worden aangelegd. Voorts 2 premiewoningen van een groter type aan de Voorstraat op de plaats van de nog bestaande wonin gen Voorstraat 43, 45 en 47. De klei ne woningen zijn gerieflijk ingericht. Zij bevatten op de begane grond een vrij ruime woonkamer en een 2 per soonsslaapkamer, keuken, kelder- z. v. J. W. Disseldorp en C. M. Ver- kast, W.C. en douchecel. Op de zol gewijd zowel aan medische als aan de sociale en economische belangen, hetzij door verstrekking van hulp middelen b.v. prothesen en vervoer middelen. Het bureau is als volgt samen gesteld: Voorzitter H. de Ruyter, wethou der van sociale zaken; secr. G. J. Huls, ambtenaar ter secretarie; de deskundige dir. S. P. Perquin en A. Magito hoofd van de bijzondere be middeling van het gewestelijk ar beidsbureau te Den Haag en P. K. v. Bruggen, ambtenaar der Ned. Ver. „A.V.O." Zij die voor het bureau van belang zijnde gegevens willen verstrekken of nadere inlichtingen wensen te ont vangen, kunnen zich tot de boven genoemde heren wenden. VAN EEN WISSEN DOOD GERÉD Toen gistermorgen de elektrische tram van de halte Leidschendam in de richting Den Haag vertrok ontdek te de trambestuurder J. de Beer uit Leiden, dat het 3-jarige dochterje van de slager V. die vlak bij de halte woont, nog juist voor de rijdende tram de weg overstak. Door tegen woordigheid van geest bracht hij direct zijn tram tot stilstand. Zij werd r1oor de baanveger ter zijde van de tram geduwd. Geb.: Anthonia J. C. M., d. v. L. Oudshoorn en H. C. Steijger; Theo doras A. M., z. v. C. W. P. Uphus en A. J. M. van de Sandê; Cornelis J. C., Wijziging bouwverordening. Bij K.B. is een wijziging vastgesteld van de Woningwet, behelzende schuil plaatsen in het kader van Bescher ming Bevolking bij de bouw van meergezinswoningen. Daar in Voor schoten thans étagebouw wordt toe gepast, zal de thans vigerende bouw verordening gewijzigd moeten wor den. Een voorstel tot wijziging komt vrijdag in de raad. SPRAAKLESSEN OP SCHOOL Op de R.K. Jongens- en Meisjes school geeft de logopaediste mevr. J. Bogaartz-Büch uit 's-Gravenhage reeds met goed resultaat spraaklessen aan "kinderen. Thans stellen B. en W. voor om aan bovengenoemde logo paediste toestemming te verlenen om voor eigen rekening haar werkzaam heden op de openbare scholen te ver richten. De spraaklessen, zijnde f 3. per maand per kind komen voor rekening der ouders. Aangezien het mogelijk is, dat som mige ouders dit bezwaarlijk kunnen betalen stellen B. en W. voor van gemeentewege een vergoeding van 3per maand per kind toe te passen. In verband met de gelijk schakeling van het openbaar en bij zonder onderwijs is het gewenst, dat ook de ouders van de leerlingen van de bijzonder 3 scholen eventueel van de gemeentelijke bijdrage gebruik kunnen maken. B. en W. stellen de raad voor een crediet van ƒ500.— voor dit doel beschikbaar te stellen, welk bedrag voorlopig voldoende wordt geacht. KLEUTERSCHOLEN KRIJGEN VOORSCHOTTEN Daar het volgens telefonische mede deling van het Ministerie van O.K.W. afd. Kleuteronderwijs nog wel een half jaar kan duren voordat de schoolbesturen enige vergoeding van het Rijk zullen ontvangen en daar het Rijk ook geen voorschotten ver strekt stelt het gemeentebestuur voor aan d ebesturen van de Kleuterscho len voorschotten te verstrekken. De voorschotten betreffen gelden voor leidsters, leerlingen en lokali teiten, een totaal bedrag vormend van ƒ28.114,80. De commissie voor onderwijs, culturele en sociale aan gelegenheden kan zich met dit voor stel van B. en W. verenigen. H. Boekhout jubileert. Op 7 fe bruari a.s. zal het 30 jaar geleden zijn dat de heer H. Boekhout zich te Voorschoten vestigde als vee verlos kundige. Gedürende deze tijd heeft de heer Boekhout dag en nacht, maar het meest 's nachts, klaar gestaan om de „dieren in nood" te helpen. Dank zij zijn kennis en accurates se en mede door zijn opgewekt ka rakter, heeft de heer Boekhout zich een grote schare van cliënten en vrienden in wijde omtrek weten te verwerven. Het zal hem dan ook op 7 februari, vooral uit veehouders kringen, niet aan belangstelling ont breken. Geb.: Josepha Magaretha Antonia, d. v. A. H. van der Krogt en M. M. T. Wisse. Geboren te Leiden: Cornelis Jozef, z. v. A. G. de Groot C. M. T. Boone kamp; Hildegarr Johanna, d. v. Th. G. M. Steinebach en M. A. Lütter- beck; Johanna Francisca, d. v. P. A. v. Duynhoven en A. J. J. v. Lieverloo. Getr.: Johannes Theororus van der Kraan en Johanna Maria v. Beek. Overl.: Wilhelmus Alphonsus Heuts, 67 jaar z. v. Jan Mathis Heuts en Maria Gertradis v. Daal. haar. Ondertr.: Martinus .F A.^v. Aspe- ren te Delft en Wilhelmina C. v. Schie; Franciscus Kouwenhoven we duwnaar van A. Borst en Elizabeth H. Keulemans; Wilhelmus J. Barne- veld te Leiden en Clementina W. T. Disseldorp; Cornelis Topsvoort en Hermine W. Schutters; Petrus W. v. Meizen en Helena M. B. Goeman. Getr.: Johan A. Onnen te Arnhem en Geertruida R. Heidema; Johannes B. M. Meskers te Warmond en Cor nelia C. M. Weerdenburg; Nicolaas E. J. Ripken te Nootdorp en Helena J. M. Weerdenburg. LISSE VOORJAARSSHOW „BLOEMLUST" De voorjaarsshow van „Bloemlust" te Lisse, de grote tentoonstelling van hyacinten, tulpen, tulifca's en nascis- sen in de twee grote Bloemlust-hallen zal op dinsdag 21 februari a.s. wor den geopend. De tentoonst°iling duurt t/m zater dag 25 februari. derverdieping veel licht en 1 slaap kamer. Achter de woningen komt een ruim terras en een bergplaats met kolenhok. Voor de aanleg van riolering, ophoging, groenvoorzie ning, brandkranen en verlichting stelde de raad t.z.t. 27,000.-. be schikbaar. Thans vragen B. en W. aan de Raad goedkeuring voor een aanvullend crediet van 8000.— waarvan het Rijk met 50% zal bij dragen. BEGROTING 1956 GOEDGEKEURD De begroting van de gemeente Voorschoten voor het dienstjaar 1956 is door G.S. goedgekeurd. Alsmede de begrotingen voor het grondbedrijf en het woningbedrijf. De goedkeuring van de bedrijfsvergrotingen voor°1956 is door G.S. verdaad. 1956 had batig saldo. De reke ning van inkomsten en uitgaven van de gemeente over het dienstjaar 1954 zal vrijdagavond ter voorlopige vast stelling aan de raad worden aange boden. Uit de cijfers blijkt dat 1954 sluit met 'n batig saldo van 22.237,46. Z0ETERMEER TWEEDE LUSTRUM R.K. JEUGDBEWEGING. De r.k. jeugdbeweging van Zoeter- meer gaat haan tweede lustrum vie ren, een gebeurtenis, die zeker het vermelden waard is. Toen na de be vrijding, een tijd, waarin alles moge lijk was en ieder bereid was mede te doen met wat voor een op te richten vereniging dan ook, enige enthousias telingen een eigen verkenners- en gidsengroep formeerden was de be langstelling dermate, dat de georga niseerde jeugdbeweging wortel kon schieten. Vele vere ngingen uit die tijd zijn al weer lang vërdwenen, maar de St. Nicolaas groep voor de verkenners en de St. Reinildagroep voor de gidsen zijn blijven bestaan. Natuurlijk kregen deze beide vormen van jeugdbeweging haar tijden van ups en downs niet alleen omdat de be. langstelling verflauwde, maar nog meer omdat deze beide groepen al leen geschikt zijn voor een selectie. Het is vooral aan de nimmer aflaten, de ijver van de verschillendé aalmoe zeniers en staven te danken, dat de georganiseerde jeugdbeweging in Zoe- termeer is blijven bestaan en nu na tien jarèn weer een tijdperk van bloei beleeft. Wat de verkenners beweging betreft is dit des te meer te waar deren, omdat in de wijde omgeving de St. Nicolaasgroep eenling gebleven is, althans gedurende vele jaren. De viering van het tweede lustrum is juist daarom vermeldenswaard, omdat deze beide g.oepen de enige vorm van georganiseerde jeugdbewe ging in de parochie zijn. Wil men vat houden op de groeiende jeugd, dan is het dringend gewenst, dat spoedig het overgrote deel van de jeugd wordt opgevangen in de kajottersbeweging. Dat de r.k. jeugdbeweging in Zoe- termeer inderdaad springlevend is, zal bewezen worden door de opvoering van de eigen revue „Hatsjie de Batsjie", die morgenavond zal plaats vinden in de grote zaal van „Ons Ge noegen" en onder regie staat van de eigen jeugdstaf. Middelrode komt weer. De Ant- jes en Jantjes van Middelrode, die onder regie van burgemeester mr. J. M. v. d. Meer hier reeds eenmaal op traden in „Ons Genoegen" zullen deze kennismaking komen hernieuwen op donderdag 2 febr. a.s. Het gezelschap zal dan een opvoering geven van de klucht „Het Geldschip".

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2