S)e CckiócSouAo/nt §tuivertje verwisselen in Sovjet-Unie j KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN President Eisenhowers economische boodschap Verschuivingen in de Sovjet-republieken Göring kreeg een Shape-officieren toerden leiders van de band kostbaar cadeautje Gaitskell opende de schermutselingen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VOENSDAG 25 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13712 s BUREAUX:PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes 1.50 Meer vrijmaking President Eisenhower heeft het Amerikaanse congres in zijn jaarlijkse ecomonische boodschap voorgesteld de Amerikaanse douanetarieven en -procedures te vereenvoudigen; toe te treden tot de organisatie voor han- delssamenwerking (nieuwe handels- en tarievenovereenkomst GATT)een nieuwe campagne te gaan beginnen ter uitbreiding van de Amerikaanse kapitaalsinvesteringen in het buiten land en voor te gaan met krachtiger programma's voor de verlenging van militaire en economische hulp aan het buitenland. Hij wees er op; dat de V.S. op het gebied van vrijmaking der internatio nale handel nog niet voldoende heb ben gedaan. „Wij moeten niet verge ten, dat de welvaart van de V.S. in grote mate afhankelijk is van het in ternationale en politieke klimaat en van hetgeen wij in samenwerking met andere landen doen om dit klimlat te De "rem,er van de grootste en be- verbeteren". Hij voegde er aan toe, I langrijkste der republieken die sa- dat de gunstige economische toestand men de Sowjet-Unie vormen, is af- in het buitenland met name in worden gehandhaafd en dat de alge mene omstandigheden gunstig zullen blijven voor een niéuwe economische expansie. Hij voegde er echter aan toe, dat niet vergeten mag worden, dat in een hoog ontwikkelde economie als die der Verenigde Staten de drei ging van inflatie of van een recessie nimmer ver af is. Grote nadruk legde de president in zijn boodschap op de noodzaak van uitbreiding van Amerikaanse investe ringen in het buitenland. Een vergro ting van Amerikaans particulier kapi taal in het buitenland, zou, zo zei hij, zowel voor Amerika als voor de ove. Adenauer kan niet op vakantie Een woordvoerder van de Westduit- se regering heeft dinsdag bekend ge maakt, dat bondskanselier Adenauer voorlopig afziet van een vakantie „met het oog op de parlementaire situatie." De moeilijkheden, die in de rege ringscoalitie zijn gerezen, in het bij zonder het conflict tussen de chris ten-democraten en liberalen over de door de CDU voorgestelde nieuwe kieswet, schijnen dr. Adenauer er toe te nopen, voorlopig in Bonn te blijven. Op aanraden van zijn dokters rige volkshuishoudingen winstgevend had hij aanvankelijk overwogen, va- zijn. kantie te nemen. Premiers verdwijnen West-Europa de welvaart in Ame rika nog voortdurend doet toenemen. De Beneluxlanden, Griekenland en Zwitserland, noemde president Eisen hower verheugende voorbeelden van landen, die op het ogenblik vrijwel geen beperkende bepalingen meer getreden. Het is A. M. Poezenow, premier van de Federale Russische Socialistische Sowjetrepubliek. In de ze republiek ligt ook Moskou. Radio-Moskou deelde mee, dat Poe- zanow is afgetreden om het leider- kennen, die discriminerend werken; schap v3n de raad van ministers van ten aanzien van de mvoer van Ame rikaanse goederen. Hij hield het con gres speciaal Nederland en Engeland voor, omdat zij de vrije internationale goederenmarkt voor een aantal pro- dukten hebben hersteld. Uitvoer steeg. De Amerikaanse uitvoer van goede ren en diensten in het afgelopen be grotingsjaar is gestegen tot 19.3 mil jard dollar. Vergeleken met het tota le nationale inkomen maakt dit for midabele bedrag niet meer uit dan ongeveer vijf percent. Een nauwelijks hoger percentage wordt bereikt door de leveranties van de rest van de we reld aan de Verenigde Staten, waarin ook de Amerikaanse grondstoffen be grepen zijn. De Amerikaanse betalin gen aan het buitenland voor invoer, met inbegrip van schenkingen, belie pen vorig jaar volgens de boodschap van Eisenhower 21 miljard dollar. Het bruto nationale inkomen becijfer de president Eisenhower voor het af gelopen jaar op het recordbedrag van 397 miljard dollar. De huidige Amerikaanse welvaart is bereikt met volledige werkgelegen heid, stijgende inkomens en een sta biele dollar. Nog verdere uitbreiding. President Eisenhower verklaarde te vertrouwen, dat het bereikte hoge jjozen Nationale Vergadering ge- de genoemde Sowjetrepubliek te ver sterken. Poezanow wordt opgevolgd door M. A. Jasnow, de tegenwoordige bur gemeester van Moskou, die tevens lid van het centrale comité der com munistische parijt is. Poezanow is de tweede premier van een der constitutionele Sow jet republieken, die binnen een week is afgetreden. Verleden week werd Medhislovas Gedvilar zonder opgaaf van reden vervangen als premier van Lithauen. De Federale Socialistische Sowjet- repbliek vormt 77 pet. van de Sow jet-Unie. Er woont 64 pet. van de hele Sowetbevolking. De republiek is rijk aan mineralen en haar land en bosbouw zijn van grote betekenis. Het aftreden van Poezanow werd aangekondigd gedurende de zitting van de Opperste Sowjet, die maan dag in Moskou is begonnen. Nieuwe Assemblee- voorzitter Na drie stemmingen is de socialist peil van produktie, de werkgelegen heid en de inkomens over het geheel genomen,in het lopende jaar zullen Turkse gezant omgekomen De Turkse gezant in België, Bedrl Tahir Saman, is bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Zijn echtgeno te liep verwondinen op. De eerste twee stemmingen lever den geen absolute meerderheid op. Bij de derde stemming was een eenvou dige meerderheid voldoende. Le Troquer kreeg 280 stemmen. De aftredende voorzitter, de volksrepu blikein Pierre Schneiter, kreeg er 205. Meer dan de helft van de op le Tro quer uitgebrachte stemmen kwam van de communisten. Honderd afgevaardigden deden niet mee aan de derde stemAiing. Onder hen waren ook de Poujadisten, die zich onthielden als protest tegen wat De gezant keerde terug uit Luxem burg, waar hij het verjaardagsfeest j zij noemden „de verwarde en~ondoel- van de groot-hertogin had bijge- matige manier van doen". De eerste woond. De chauffeur werd op slag ge- twee keer hadden zij op hun eigen dood. I kandidaat gestemd. Grote gelijkenis met Malenkof. Het radiobericht uit Moskou ver toonde grote gelijkenis met de aan kondiging van het aftreden van de vroegere premier Malenkof. De uitzending luidde als volgt: „Op de zitting van de Opperste Sowjet van de Federale Russische Socialistische Sowjetrepubliek heeft de voorzitter Gorogshkin vandaag meegedeeld, dat er een verzoek bij hem was ingediend, afkomstig van kameraad Poezanow, waarin deze verzocht ontheven te worden van de functie van voorzitter van de raad ministers. Hij motiveert dit verzoek door te wijzen op de noodzakelijkheid, die bestaat om het leiderschap in deze raad van ministers te versterken." Later meldde radio-Moskou, dat Poezanow tot eerste plaatsvervan gend voorzitter van de raad van mi nisters van de genoemde republiek is benoemd. Poezanow werd in 1952 voorzitter van deze raad, lid van het centrale comité van de communistische par tij en kandidaat-l'd van het presi dium der Sowjet-Unie. El Glawi ter aarde besteld Van het vroege ochtengloren trok ken dinsdag groepen van honderden Marokkanen langs het stoffelijk over schot van de „leeuw van het Zuiden", El Hadj Thami el Mohammed el Mezwari Glawi, pasja van Marakcsj. EI Glawi was in de schaduw van een boom in zijn paleistuin opgebaard, gehuld in de zwarte mantel, die hij dagelijks droeg. Aan het rouwbetoon namen ook le den van vroegere politieke tegen standers deel. Onmiddellijk na het ruchtbaar worden van zijn dood maakten vele Marokkanen zich op, om zijn zonen te condoleren en aan het rouwbeklag deel te nemen. De opperhoofden kwamen veelal in Ame rikaanse luxe-auto's uit de bergen, terwijl hun onderhorigen de weg te voet of op een muilezel aflegden. Vier mannen in witte mantels droe gen de baar naar de moskee van Ben Slimaan, waar de pasja naast zijn broers werd bijgezet. Het saluut van Frankrijk voor de overledene werd overgebracht door André Louis Dubois, resident-gene raal in Marokko. Hij zei, dat uit het leven van dè pasja veel te leren valt. Hij had veel gedaan voor de verster king van de eenheid van het land en zijn modernisering. TERUG IN GEZONDHEIDSRAAD. De Sowjet-unie heeft verklaard dat zij bereid is om weer volledig lid te worden van de Wereldgezondheids organisatie. In 1949 heeft Rusland zich uit deze organisatie teruggetrok ken. De vraag is nu, hoeveel de Russen zullen moeten betalen. Toen Rusland uit de organisatie trad, bedankte het niet als lid. Men beschouwde Rus land dan ook als niet-actief lid, dat echter wel contributie moest betalen. Zo is er een achterstand van enige miljoenen dollars ontstaan. Er is een commissie benoemd die de financiële moeilijkheden van Rusland terug keer naar de organisatie moet bestu deren. Nu vecht men er om Voor het gerechtshof te München dient de volgende week een ingewik kelde zaak, die het beroemde doek van Lucas Cranach, „Madonna met Kind" tot inzet heeft, aldus meldt de correspondent van de „Volkskrant". De stad Keulen heeft de Beierse landsregering gedagvaard, omdat zij meent eigenaresse te zijn van het kostbare paneel. In 1937 heeft het stadsbestuur het stuk gekocht van een Zwitserse handelaar om het aan Gö ring cadeau tc geven. Göring had de gewoonte om sommige instanties op kunstwerken, die hij hebben wilde, vriendelijk attent te maken en een dergelijke vingerwijzing behoorde in 't Derde Rijk altiid als een bevel te worden beschouwd. Onmiddellijk na de oorlog eiste het stadsbestuur van Keulen het pa neel op. Het beweerde onder pressie gehandeld te hebben toen zij het Gö ring ten geschenke gaf ter gelegenheid van de geboorte van zijn dochter Edda. De Beierse regering meent daarentegen eigenaresse te zijn van al le vroegere eigendommen van Göring die zich binnen haar landsgrenzen bevinden. Maar er is nog een derde instantie die zich als rechthebbende aandient: de regering te Bonn. Zij houdt vol, dat Görings fortuin deel uitmaakt van de fiscale eigendommen van de republiek. En tenslotte is er Edda Göring zelf, die met haar moeder Emma in Mü-chen woont én die kort en goed zegt: „Mijn vader gaf het [mij bij bijn geboorte, dus ik ben de r enige van wie het werkelijk is." Tegen rode spionage I De leiders van vier inlichtingen diensten in West-Duitsland zullen in februari in het Zwarte Woud een conferentie houden om maatregelen te treffen tegen de toenemende infil tratie van communisten in de West- duitse industrie. Geschat wordt dat in West-Duitsland 100.000 commu nisten ten behoeve van de Russiche spionagedienst actief zijn. De sovjet-agenten concentreren zich op de sleutel-centra, zoals de kolen-, staal- en ijzer-industrieën, de elektrische centrales, de scheepswer ven en de spoorwegen. Hun taak is de nationale economie te verstoren onder meer door stakingen te ont ketenen industriegeheimen aan Moskou over te brengen en sabotage te plegen in geval van een gewapend conflict. Het rode netwerk wordt nu ook uitgebreid tot kleine fabrieken. Djakarta liet arrestanten vrij Twee Nederlandse arrestanten, G. H. Mollema en F. Dowit, zijn enkele dagen geleden onverwacht op last van de procureur-generaal Soeprap- to, in vrijheid gesteld, „omdat er geen voldoende aanwijzingen waren, dat zij deel zouden hebben uitge maakt van de zng. Nigo, de Nederl.- Indische guerilla-organisatie, of deel zouden hebben genomen aan subver sieve acties". Beide ex-arrestanten, die circa twee jaar in de gevangenis van Ban doeng en Djakarta hebben doorge bracht, zijii inmiddels in Nederland gearriveerd. Vijftien Nederlandse arrestanten bevinden zich nu nog in arrest. De strijd om de vuurtoren van Texel De Rijkswaterstaat is voornemens de noordpunt van Texel te versterken met een duinvoetverdediging, strandhoofden en bezinkingen, waarmee een bedrag van vijf miljoen gulden gemoeid zal zijn. De vuurtoren is gevaarlijk dicht benaderd door de zee. Het water tussen Texel en Vlieland, het Eijer- landse Gat, wordt ieder jaar breder en dieper. Op de foto de door de zee bedreigde vuurtoren. Wapens via Joegoslavië? President Tito van Joegoslavië zou er in hebben toegestemd Tsjechische wapenzendingen voor Egypte ter be spoediging van het transport via zijn land te doen geschieden. De wapens zullen verscheept worden via de ha ven van Rijeka aan de Adriatische Zee, het voormalige Fiume. Vorige week zouden reeds 300 Egyptische officieren via Joegosla vië naar Tsjechoslowakije zijn ge reisd, waar zij de Skoda-fabrieken door Russische instructeurs worden ingewijd in het gebruik der Tsjechi sche wapens. De gebruikelijke route voor wa pens uit Tsjechoslowakije loopt via Gdvnoa (Polen), maar de zeereis duurt lang en heeft risico's. De ge heime overeenkomst voor de verzen ding via Joegoslavië zou onlangs zijn gesloten, toen Tito een bezoek bracht aan de Egyptische premier Nasser. Vochtige Oceaanlucht De afgelopen 24 uur trokken en kele kleine storingen, vergezeld van sneeuwbuien, dicht langs ons land naar de Duitse Bocht. De buien wa- vooral in het noorden van het land vrij talirijk. Tijdens opklaringen daalden de temperaturen in het binnenland plaat selijk tot 1 graad onder nul, maar elders in het land bleef het kwik even boven het vriespunt. Intussen komt ten westen van Ierland een nieuwe depressie tot ontwikkeling, waarbij aan de zuidflank zachte en vochtige Oceaanlucht in beweging komt, die voorafgegaan door een neerslagzöne naar de Britse eilanden opdringt. De depressie trekt in de richting van Schotland, wat tot ge volg heeft dat de regenzone, wellicht voorafgegaan door sneeuw, ons het komende etmaal zal bereiken. De wind zal naar zuidelijk en later naar zuidwestelijke richtingen draaien en in kracht toenemen, terwijl tevens een belangrijke temperatuur stijging zal optreden. Aanval op Eden Vlakbij Parijs, op Shape, organiseren de hoofdofficieren van de Nato-troepen jaarlijks een nachtfeest. Bij deze gclegenhr'I nanv-n de officieren dit jaar om beurten de dirigeerstok uit handen van de dirigent, die de Canadese band leidde» Op de foto hanteert maarschalk Montgomery van Alamein de dirigeerstok. Premier Eden heeft gisteravond in een fris van het Kerstreces terugge keerd Lagerhuis een heftige aanval van de nieuwe Labour-leider Hugh Gaitskell over het Britse beleid in het Midden-Oosten moeten door staan. Eden, die een paar uur later met de Queen Elizabeth naar Amerika vertrok, werd bij zijn binnenkomst in het Lagerhuis met luid gejuich van de conservatieven ontvangen. Van de Labourbanken klonken daar Onmiddellijk nadat minister Monck- ton van Defensie, het debat over de wapensmokkel naar het Midden- Oosten had geopend met nogmaals te verklaren, dat deze wapens on mogelijk het evenwicht in dit gebied hadden kunnen verstoren, begon Gaitskell zijn eerste rede als Labour- leider. Hij beperkte zich niet tot het wapenschandaal, maar bracht gelijk de gehele Britse politiek in het Mid den-Oosten in het geding. De balans. Volgens hem had de regering toe gestaan, dat de balans in het voor deel van de Arabieren was doorge slagen, hetgeen twee gevaren zou in houden: 1. De Arabieren, hierdoor gesterkt, zouden in de nabije toe komst wel eens tot de aanval kun nen overgaan, 2. Israël, in de mening verkerende, dat het in een steeds na deliger positie raakt, zou op een ge geven moment een preventieve oor log kunnen beginnen. Gaitskell drong aar op een confe rentie van Amerika, Engeland en Frankrijk over de Israëlisch-Arabi- sche kwestie en drong er daarbij op aan, dat Rusland zou moeten worden Uitgenodigd, deel te nemen aan de besprekingen over de veiligheid in het Midden-Oosten. Slechts eenmaal sprong premier JEden tijdens het debat op en wel toen Gaitskell hem ervan beschul digde, Israël tot territoriale conces sies te willen brengen door erop te wijzen, dat het toch niet opgewassen zou zijn tegen de Tsjechische wa pens. „Ik heb zoiets nimmer gezegd", bitste Eden. Dit jaar nog geen kanonnen op Vlieland Tegenslag bij aanleg schietbanen De Waddeneilanden werden verle den jaar opgeschrikt door de mede deling van de minister van oorlog, dat het bedrijvig oorlogsgegons wel dra de vredigheid zou verstoren. Er zouden militaire oefenterreinen ko men en tanks zouden de eentonigheid van het vogel- en vreemdelingenbe- zoek komen afwisselen. Een stroom Van protesten was niet in staat het plan van de minister van tafel te vegen en aan het begin van deze maand werd met de aanleg van banen voor het tankgeschut een aanvang gemaakt. Gelukkig voor het tourisme heeft men nogal met tegen slag te kampen, zodat er dit jaar nog niet geoefend zal worden. Men is bo vendien overeen gekomen dat er tij dens het seizoen in de broedtijd niet geoefend zal worden. HOE wordt het weer? 5 (Geldig van woensdagavond S tot donde. dagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j ZACHTER WEER OP KOMST Langzaam toenemende bewol- j king met morgen plaatselijk wat 5 sneeuw of regen. Naar zuidoost krimpende en tot matig of krach- tig toenemende wind, later S draaiend naar zuidwest. Van- nacht hier en daar lichte vorst, morgen overdag stijging van temperatuur. 26 Jan. zon op 8.32 onder 17.17 u.; maan op 16.15, onder 7.23 u. Hoogwaterstanden Donderdag 26 Jan. voorm. 2.00 uur; nam. 2.20 uur. Het weer in Europa weer temp HFÏÏ .SINKI licht bew. 23 C STOCKHOLM sneeuw 5 OSLO licht bew. 9 KOPENHAGEN licht bew. 5 ABERDEEN onbew. 6 DUBLIN zwaar bew. 2 LONDEN onbew. 2 AMSTERDAM sneeuwbui 2 BRUSSEL onbew. 2 PARIJS mist 1 BORDEAUX mist 0 NICE onbew. 4 BERLIJN zwaar bew. 0 FRANKFORT sneeuw 2 MUNCHEN sneeuwbui 0 ZURICH geheel bew. —21 GENEVE onbew. 4 LOCARNO onbew. 6 WENEN onbew. 1 INNSBRUCK half bew. 2 ROME zwaar bew. 10 Korreltje Beter enkel ja dan dubbel neen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1