De Olympische Winterspelen te Cortina vangen donderdag aan Wim de Graaf op de ijzers het schaaksfel i li i i i i i a A M flA A a s ÜP fÜ Ir Wê ft ,1*4 'h i i ft m 'm mi m r! ÜM PJêH m rw DINSDAG 24 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT Ned. Olympische ploeg opnieuw gereduceerd door terug trekken van Olsthoorn Hoog en onbereikbaar liggen de Ca- dini, de Sorapis, de Cristallo, de Piz Po- pena en de Tre Cime rond het geheel met sneeuw bedekte meertje van Misura. Op bijna 200 km van het drukke en lawaaierige Cortina, 400 meter ho ger langs een brede sterk kronkelende weg, doemt het gehucht I#isurina plotse ling uit het niets op. De beschaving van de mensheid, zich uitend in kamrad- en kabelbaantjes, in skiliften en zweef ba nen, is nog niet tot de bergen van Misu- rina doorgedrongen. Integendeel, de na tuur is hier nog onberoerd en wie, zoals wij, de ondergaande zon zijn rose stralen over de machtige harde en scherpe top pen van de Dolomieten heeft zien glij den, komt onder de indruk van dit nog volkomen ongerept stukje sprookjes wereld, waar alle hardrijders, uit de ge hele wereld tezamen gekomen, een tien tal dagen zullen vertoeven. Vraagteken achter wereldrecord voor Grishln In deze natuur ligt de 400 meter-baan, waarop de olympische wedstrijden in het hardrijden op de schaats over enkele dagen zullen beginnen Dank zij het in genieuze werk van de Zweedse baanbou- wer Nielssen, die steeds maar heeft voorspeld, dat de omstandigheden en het ijs van Misurina nog beter zijn dan die van het geheimzinnige Alma Ata nn het wereldberoemde Davos. beloven de wed strijden op de vier afstanden ongekende tijden te zullen opleveren. Maar voor lopig is men zover nog niet. want de eerste kennismaking van de riiders en de officials en dat kwam misschien om dat de verwachtingen hoog gespannen zijn, viel wat tegen. Ter plaatse is ons gebleken, dat men het wereldrecord van Grishin op de 500 meter, zondag op 40.2 sec gebracht, voorlopig met een ..stukje iis" en veel twijfel zal moeten nemen. Want uit de mond van Egbert van 't Oever, die met Olsthoorn aan deze wedstrijden heeft deelgenomen, vernamen wij, dat de orga nisatie zeer slecht was geweest en dat in het bijzonder de wijze van starten alles te wensen heeft overgelaten. Er was geloot en stom toeval bracht Gris hin en Sergejev in één rit tegenover elkaar. De beide rijders waren glijdend naar de startstreep gegaan en op het moment, dat zij de streep hadden be reikt, klonk het „op uw plaatsen", on middellijk daarna volgde het schot. Van 't Oever zei dan ook, dat van een staand vertrek geen sprake was ge weest, integendeel het was een vliegende start geworden, waardoor de beide Rus sen zeker een voordeel van een halve seconden hadden gekregen. Niet alleen bij de Russen was de start niet in de haak geweest, maar ook bij alle andere deelnemers was tegen de reglementen zwaar gezondigd. Het was zelfs zo erg, dat later rijdende deelnemers er op re kenden en hoe meer meters zij glijdend voor de start „stalen", hoe grappiger iedereen het vond. Nico Olsthoorn neemt niet deel De Nederlandse ploeg voor de olym pische winterspelen is opnieuw met één man gereduceerd. Nico Olsthoorn zal niet op de 1500 meter starten, om de een voudige reden, dat de leiders van de KNSB hem niet in goede vorm achten. Men weet, dat Egbert van 't Oever en Jeen van den Berg niet op de wed strijden zullen uitkomen en door het uitvallen van Olsthoorn is het Neder landse ploegje ingekrompen tot drie man: Kees Broekman, Gerard Maarse en Wim de Graaff. De mogelijkheid bestaat nog steeds, dat Jeen van den Berg op de 5000 en 10.000 meter wordt toege laten. De chef de mission, dr. J. N. van den Houten, die gisteren in Cortina is gearriveerd, heeft in overleg met Hen- ny Roos en Klaas Schenk een dringend DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN verzoek daartoe bij de ISU ingediend. Protesteren heeft geen zin, omdat de hardrijcommissie van de ISU de reductie heeft toegepast op grond van bestaande, maar overigens foutieve reglementen. Met dit verzoek staan de Nederlanders niet alleen, want ook vertegenwoordi gers van andere landen, van de Ver. Staten en Finland b.v. zijn verre van te vreden met de gan van zaken. Of het verzoek zal helpen, is echter zeer de vraag. Kees Broekman draagt de vlag De officials hebben besloten om tij dens het défilé van de openingsplechtig heid, welke donderdag op het program staat, de rood-wit-blauwe vlag van ons land te laten dragen door de oudste deelnemer Kees Broekman, een onder scheiding, welke hem ook toekomt in verband met de verovering van twee zil veren medailles bij de vorige olympi sche winterspelen te Oslo. Om half vijf in de middag viel de duisternis tussen de bergen van Misu rina. De lucht was vrieshelder, scherp staken de punten van de Dolomieten af tegen de avondhemel. Het aantal deelnemers Nog altijd staat het aantal deelnemers niet precies vast, maar zeker is het al wel, dat het record van Oslo van vier jaar geleden, toen 984 skilopers, schaat senrijders, bobers en ijshockeyspelers uit dertig landen deelnamen, zal wor den gebroken. In Cortina komen ten minste 1500 deelnemers en deelneem sters uit 33 landen. De grootste afvaar diging heeft Rusland, dat in de olym pische winterspelen debuteert met niet minder dan 145 deelnemers en officials Daarna komen de Verenigde Staten met 126 en Zweden met 113. Het meest be scheiden bleef Bolivia met 3 man. Een ander record zal Duitsland waarschijn lijk op zijn naam brengen, dat met zijn sportlieden uit oost en west tezamen in alle 24 onderdelen van de spelen zal uit komen. De 17 Australiërs, die naar hier zijn gekomen om te trachten olympische eer te behalen, kunnen er op bogen, de langste reis te hebben gemaakt, al was de trip van de 10 Zuid-Koreanen en die van de 23 Japanners niet zo erg veel korter. VOETBAL DE COMPETITIE-INDELING VOOR HET VOLGEND SEIZOEN Het Sectiebestuur Betaald Voetbal geeft in „Sportkroniek" een overzicht van de regeling van de indeling in één eredivsie van 18 klubs, twee eerste divi sies van 16 klubs en twee tweede divi sies van 15 klubs voor het seizoen 1956/1957. Voor de eredivisie komen in aan merking de nrs. 1 t/m 8 van de beide huidige hoofdklassen, terwijl daaraan zullen worden toegevoegd de nrs. 1 en 2 van een volledige promotie/degradatie competitie. bestaande uit de nrs. 9 van de hoofdklassen en de drie nrs. 1 van de eerste klassen. In de eerste divisie zullen worden opgenomen de nrs. 10 t/m 18 van de hoofdklassen, de nrs. 3, 4 en 5 van bo vengenoemde promotie/degradatie-com petitie, de nrs. 2 t/m 5 van de eerste klassen A en B en de nrs. 2 t/m 4 van de eerste klasse C. De overige eerste klassers worden ingedeeld in de tweede divisie. Wanneer voor een plaats op de rang lijst, welke beslissend is voor de inde ling in één der in te stellen divisies, meerdere klubs in aanmerking komen omdat zij met gelijk aantal punten zijn geëindigd, dan spelen deze verenigin gen een halve beslissingscompetite op onzijdig terrein, een en ander zoals om schreven in art. 3 van het reglement competitiewedstrijden, sub 3 en 4. De betreffende plaatsen op de ranglijst zijn de nrs. 8 en 9 van de hoofdklassen, de nrs. 1 der eerste klassen, de nrs. 5 van de eerste klassen A en B en nr. 4 der eerste klasse C. Wanneer voor de twee eerste plaat sen van de beide hoofdklassen even eens meerdere klubs in aanmerking komen op grond van een gelijk aantal punten dan zal ook via een halve beslis singscompetitie op onzijdig terrein wor den uitgemaakt welke klubs aan de kampioenscompetitie zullen deelnemen. KLIM 400.080 MARK UIT VOETBALTOTO. Twee maal ruim 400.000 Duitse mark heeft de Duitse voetbaltoto in West- Zuid uitbetaald. Een van de gelukkigen was een 28-jarige vertegenwoordiger uit Waiblingen. Hij had maandagmorgen echter nog geen idee van het geluk, dat hem tén deel was gevallen. Doordat hij zich verslapen had was hij juist te laat om de aankondiging door de radio te vernemen. Hij hoorde alleen nog het tijdsein. Pas bij het bezoek van een klant in de late morgenuren, sprak laatstgenoemde met de vertegenwoordi ger over de grote uitbetalingen. De man uit Waiblingen mompelde hierop een beetje treurig: „Die dat wint is goed af". Hij vergeleek de officiële uitslagen lijst en herinnerde zich, dat ook hij nog al veel nullen en tweeën had ingevuld, zoals de lijst aangaf. Hij haalde zijn bil jet, dat tussen de papieren in zijn por tefeuille sluimerde, te voorschijn en ver geleek de resultaten. Toen hij bemerk te, dat vrouwe Fortuna hem ditmaal had bedacht werd het hem te machtig en viel hij flauw. Met water en cognac kwam hij echter spoedig weer bij. De tweede gelukkige was een 45-jari- ge kantoorbediende 'uit Frankenberg De laatste race op de laatste dag van de internationale schaatskampioci*chappen te Davos, werd de wedstrijd op de 10.000 m. De Oost-Duitser Helmuth Kuhnert (Hessen). HOCKEY ZUIDWIJCK I—LEIDEN II 1—3. De eefste thuiswedstrijd der Oranje hemden in hun nieuwe omgeving aan de Kanaalweg heeft hen na de recente overwinningenreeks geen zege opgele verd. Voor rust domineerde Zuidwijck voor het grootste gedeelte, doch de Lei- den-defensie wist telkens in de cirkel het gevaar te keren, terwijl de Zuid wij ckbinnenspelers niet in hun beste vorm staken Na twintig minuten spelen deponeerde de prima spelende linksbui ten Van der Bijl toch de bal achter doel man Janssen uit een goede voorzet van Van Ekeris Een kans voor middenvoor Derksen, toen hij de Leidse doelman had omspeeld, werd over de lat geschoten. Na halftime' had de Leidse ploeg, die een goed geheel vormde, met rechts back. spil en linksbuiten als de beste spelers, het grote windvoordeel. Er volgde direct een fel offensief en zo waar volgde reeds na twee minuten spelen de gelijkmaker over rechts door een misverstand in de Zuidwijck-achter- hoede, kort gevolgd door een tweede treffer middels een strafcorner, die P. Donders niet wist te keren (12). De gehele Zuidwijck-ploeg trok naar voren om althans de gelijkmaker te forceren, doch ook de vier strafcorners leverden geen succes op, al was de eerste een doelpunt waard geweest. Leiden consolideerde in deze laatste spelphase met alle middelen haar kost bare voorsprong, die kort voor het eind signaal nog verhoogd werd tot 3—1, toen een slap schot van de cirkelrand ver keerd beoordeeld werd door keeper Reekers, die voor deze wedstrijd de ge blesseerde doelman Van der Poel ver ving. Bij Zuidwyck speelden Van der Pijl. linkshalf Meiman en voor rust P. Donders een goede wedstrijd. De lei ding was in goede handen bij de heren Cancrinus en Van Bussel. WATERPOLO LWV-HWV 5—4 Een snelle en enthousiaste wedstrijd met winst voor de Leidenaars. J. Ver huist en C. v. d. Wilk brachten de stand op 20, waarna de gevaarlijke Haagse midvoor de achterstand wist te ver kleinen (21). Direct na het uitzwem- men volgde een ver schot van C. la Lau uit de achterhoede (31) Nog voor rust zorgde HWV voor 3—2 en J. Verhulst voor een 42 stand. In de tweede helft was de thuisklub aanvankelijk sterker en J.- Verhulst bracht de stand op 52. Nadien ging het minder: een straf worp bracht de stand op 53 en nadat een grove blun der werd afgestraf, volgde het einde met 54. CWP—GOLFBREKERS 3—2 Koploper CWP deed het ook in deze ontmoeting weer goed en ondanks taaie tegenstand verloren onze stadgenoten met 3—2. RJCLWV (dames) 4—1. TAFELTENNIS P.I.T. '54 De prestatie van de afgelopen week waren weer zeer afwisselend. Het le he renteam ging naar ATTC 5 en moest met ce laatste bus weer uit Alphen. De wedstrijd kon daardoor niet uitgespeeld worden. Tegen de 71 uitslag beston den dan ook nog al wat bezwaren. On der deze omstandigheden was het ook geen spelen. Als nu alle klubs eens be gonnen op de aangegeven tijd. Het 2e team der daires verloor in Den Haag zeer eervol met 82 j GEB 1. Men fluittrt ons toe dat ze I eerdaags in de pjeqwe opstelling voor I verrassingen gaan zorgen Het le da mesteam had rust. won deze strijd. Tweede werd KeesHet juniorenteam Tenslotte beóindig- Bro-kman en de a'htste plaats wist Wim de de eerste helfc der compet:tie riet de Graaf te veroveren. Op de foto Wim een fil.se 100 overwinning op Weste.r- de Graaf op de 10.000 meter. kwartier 2. AUTOMOBILISME PRIJZEN VOOR GATSONIDES. De Standard Vanguard van Maus Gat i sonides heeft van de Kon. Britse Auto- mobielklub de wisselprijs voor de vei ligste en comfortabelste wagen gekregen. Bij .de toekenning van deze prijs werd tevens rekening gehouden met de plaats, welke in het eindklassement wordt be zet. De groene Standard Vanguard, waar in Gatsonides samen met de Fransman Becquart de rallye heeft gereden, was onder meer uitgerust met veiligheids- gordels, een beveiliging tegen slippen in de sneeuw, een instrument voor 't be houden van de juiste gemiddelde snel heid en een filmcamera, die achter het windscherm was aangebracht. Ook de Challenge Antony Noghes, be stemd voor de rijder, die aan de meeste rallyes Monte Carlo heeft deelgenomen, is voor dit jaar toegewezen aan Maus Gatsonides. Het is een wisselbeker, die drie maal gewonnen moet worden om definitief eigendom te worden. Voorts verwierf de ploeg Gatsonides Becquart de beker van de sportcommis- sie van de automobile club de Monaco, uitgeloofd voor de in het algemeen klas sement best geplaatste leden van die club. WIELRENNEN LENIG SNEL De uitslag van de cycle cross-wed strijd om de wisselbekers luidt: A klasse: 1 J. de Longe, 2 A. Pran gers, 3 J. Riethoven, A. J. Riethoven-be ker. B klasse: P. Jansen. 2 H. Lepelaar, 3 C. de Jong, 4 P. Otto, 4 W. de Mey; D. P. R. Massaar-beker. C klasse: 1 W. J. Stroosnijder, 2 M. v. d. Zwan, 3 J. van Tongeren; J. v. d. Poel-beker. Junioren: 1 J. Stroosnijder, 2 P. van Went, 3 A. Gottenbos; Gebr. Bink-beker. 'Concurrenten in vrienden na de strijd De laatste race op de laatste dag te Davos van de internationale schaatskam pioenschappen, was wedstrijd op de 10.000 meter. De Oost-Duitser Helmuth Kuhnert werd winnaar van deze wed strijd. Kees Broekman werd tweede en de Rus Oleg Goncharenko veroverde de derde plaats. Links op de foto Kees Broekman. Ook op het ijs kan gebromdworden Om in de zomer met een bootje de rivier op te tuffen is zo moeilijk niet, gesteld dan dat je een boot bezit. Maar proheer hetzelfde in de winter eens! U ziet er geen kans toe? Allicht, maar U bent dan ook niet meneer Zagony uit de buurt van Rocky River in de Amerikaanse staat Ohio. Dié doet dat wel, weliswaar niet in een bootje, maar dan toch met een slee. Het gevalletje wordt aangedreven door een soort bromfietsmotor en de slee komt vooruit doordat een door de motor aangedreven wiel met scherpe punten in het ijs grijpt. Er zitten een echte handrem en een echt stuur aan en de „top-speed" is veertig km. per uur. De foto toont de uitvinder met zijn zoontje tijdens het „inrijden" BILJARTEN Voor het toernooi om het Europees kampioenschap 47/2, dat van 16 tot en met 9 februari in Den Haag wordt ge houden. zijn tot nu toe inschrijvingen ontvangen uit België, Duitsland, en Ne derland. België heeft Wafflard, Vinger- hoedt en Clement van Hassel opgegeven, in deze volgorde. Duitsland Ernst Ru dolph en S. Spielman, en Nederland, zo als bekend, Van Oosterhout en Van de Pol. Frankrijk heeft laten weten, dat het in ieder geval in Den Haag verte genwoordigd zal zijn. Van Spanje, dat recht heeft op twee plaatsen omdat de titelhouder, Ossorio; een Spanjaard is, en van Portugal is nog niets vernomen, maar de inschrijving is ook nog niet ge sloten- Pas wanneer alle inschrijvingen binen zijn, zal beslist kunnen worden hoe de bezetting in totaal acht spe lerstenslotte zal luiden. Het zal wellicht sommigen verwonde ren, waarom Duitsland de bekende Wal ter Lütgehetmann, winnaar van de Europese titel in 1952, niet heeft inge schreven. De reden is, dat deze speler niet meer in het kader 47/2 wil uitko men en in 71/2 wil specialiseren BOKSEN 'In de revue „La Palestra del Clero" heeft pater Alfredo Boschi van de orde der Jezuieten een artikel geschre ven waarin hij, uitgaande van het god delijk gebod „gij zult niet doden", er op wijst, dat elke daad veroordeeld moet worden, die, zonder een rechtvaard:g motief, ten doel heeft de lichamelijke of geestelijke integriteit van een mens aan te tasten. Bij het boksen nu stre ven de tegenstanders er juist naar elkaar uit te schakelen door middel van sto ten, die het weerstandsvermogen ver nietigen, en zelfs bewusteloosheid kun nen vero^~*iken. De paté- trekt hier uit de gevolgtrekking, dat deze tak van sport door zijn gewelddadig karakter en de gevaren, die er mee gepaard gaan, gerekend moet worden tot het kwaad en de wanordelijkheid, die ook door de na tuurlijke wet veroordeeld worden, en dat- boksen derhalve zowel uit moreel als uit religieus oogpunt als ingeoor- loofd moet worden beschouwd. Deze uitspraak heeft in katholieke kringen een zeker opzien gewekt. Want tot, nu toe beeft de katholieke kerk geen bezwaren tegen deze tak van sport naar voren gebracht. Men ziet niet zelden geestelijken onder de toeschouwers bij een boksmatch, en in sportrubrieken van sommigekatholieke bladen wordt aan boksen _niet minder aandacht besteed öan> aani,de andere sporten. In het algemeen is de loper evenveel waard als het paard. Twee lopers acht men sterker dan twee paarden of loper en paard. Deze waardering is sterk af hankelijk van de stelling, en kan zelfs met iedere nieuwe zet, welke in de par tij wordt gespeeld, wel wijzigen. Een aardig voorbeeld ontlenen wij aan een partij Aljechin-Junge (Warschau 1942). tweede van de grotere waarde in een bijzonder geval van een loper boven een paard. SCHAAKBLINDHEID Wanneer wij gewone schaakstervelin gen een dikke fout maken, zoeken we troost door de omstanders te verzekeren dat we „totaal schaakblind" waren, ter wijl we denken; „wat ben ik stom ge weest!" We behoeve, echter ons heus niet te schamen over onze fouten, dat wel te doen zou juist pas echt stom zijn. We kunnen steeds ons innerlijk vertrouwen terugvinden, met de wetenschap, dat de „groten" het net zo doen. In partijen om het wereldkampioenschap (sic!) ge beurt het zelfs: F G B ~A B C D~ In de 14e partij tussen Lasker en Ca- pablanca (Havanna 1921) speelde Las ker 29. Kglh2?? Er volgde 29Pf6—g4t; 30. Kh2— hl, Pg4e5 en wit verloor de kwaliteit. En in de 16e partij tussen Aljechin en Euwe (1937) was het nog erger. B C E JT ABCDEFGH De witte loper is een z.g. actieve loper (niet te verwarren met „goede" loper) welke omstandigheid de witspeler (hier Aljechin) gelegenheid biedt een konings- aanval te beginnen. Het is dus zwart's taak om te trachten de activiteit van deze loper te verminderen of liefst te niet te doen. Wit heeft dus haast om zijn actie in te zetten, eer zwart bijv. door Pc8b6c4 de loper uitschakelt. Hoe Aljechin deze opgave oploste laten we hier zien. 1. Pg3f5, Pc8b6 (na Pxf5, exf5 en f6 wordt zwarts stelling opengebroken). 2. Df2e3 (met de dreigingen: 3. Dg5 en 3. Pxd6, Txd6; 4. Txd6, Dxd6; 5. Dxb6!) 2Pd6xf5; 3. e4xf5, c6c5 (om de loper af te sluiten) 4. f5f6!, g7xf6 (ge dwongen; op g6 volgt Dh6). 5. De3h6, f6f5 (anders volgt de aanval door Lc2). 6. Lb3xf7t, Dc7xf7 (op 6Kxf7; 7. Dh7 of 6Txf7 dan 7. Dg5t en 8. Txd8). 7. Tdlxd8, Pb6—a4 (op Txd8 na tuurlijk Dxb6) 8. b2b3. Zwart gaf op. Op 8. Pa4xc3 zou volgen 9. Tala8 en op 8Txd8 volgt 9. Dg5t; tenslotte op 8Dxb3; 9. Txf8 mat. Een mooi voorbeeld, ten eerste van de bliksem snelle typisch-Aljëchinse aanval en ten Zwart (Euwe) begon met 25Dd5 e5? (er kon nu volgen 26. Dh8t. Kxh8; 27. Pxf7t en 28. Pxe5). Maar Aljechin (w".t) ziet 't ook niet en speelt: 26. Lcl- b2? Euwe maakt het nog gevaarlijker nl. 26Ld7c6? en Aljechin vervolgt met 27. a2a3? En toen speelde Euwe 27. Le7d6 en wits kans is verkeken. Schaken blijft, gelukkig moeilijk! BOEKBESPREKING „Meneer" Caïssa - door dr. Max Euwe en Bob Spaak, uigegeven bij „De Bezige Bij" te Amster dam. De ondertitel van dit zo juist versche nen nieuwe schaakwerk luidt: „Schaak herinneringen van dr. Max Euwe" en er zal o.i. geen Nederlands schaaklief hebber zijn, die niet graag kennis zal ne- I men van de herinneringen van onze grote schaakmeester en -leraar. Dit is nu eens geen boek, waaruit wij onze theorie kunnen verruimen en verdiepen, maar een soort schaakroman. Wij maken ken nis met het vaak zo romantische, leven van onze „Grand.Maitre" maar ook van vele anderen zoals Lasker, Aljechin, Najdorf, Bogojubow enz. Wij volgen dr. Euwe op zijn talrijke reizen naar Zuid- Afrika, Indonesië, Zud-Amerika enz. en dan niet door ingelicht te worden over schaaktechnische details, maar we krij gen als 't ware een kijkje achter de schermen en dat is soms nog in teressanter dan wat er op 't bord ge beurt. Een aantal foto-illustraties ver levendigen de tekst. En 'n boek van Euwe zou geen Euwe-boek zijn, als we niet, ongemerkt, toch na lezing, bemerken, dat we weer wat meer van het schaak spel zijn gaan begrijpen. „Meesterlijk Geschat" door \V. J. Mahrlng en Jan R :fs, uitgegeven bij W. ten Have te Amsterdam. Vrijwel gelijktijdig met „Meneer" Caïs sa zag deze uitgave het licht. Een aller aardigst boekje, waarin tal van bijzon derheden over ons spel en de grote spe lers op prettige wijze worden verteld. Een bijzondere beurt krijgen enige voor aanstaande Nederlandse meesters: Euwe, Donner, Prins, Bouwmeester, Muhring, Van Scheltinga, Kramer en Cortlever, waarbij van ieder een typerende partij, I maar ook Botwinnik wordt niet verge- i ten. I Geslaagd zijn ook de tekeningen en j het bandontwerp van O. J. Milo. Een boekje, dat we onze schakers kun nen aanbevelen. Clubbesturen en wed- strydorganimatoren zullen succes hebben wanneer ze het op de „prijzen-tafel" leg gen! Y.r. II. VAN DER NAT.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8