Dr S. P. Perquin te Leidschendam gehuldigd bij z'n zilveren jubileum Radicale breuk met huidig onderwijssysteem bepleit Negen „ongehoorzame" melkhandelaren kregen symbolische veroordeling Kloosterbalsem Ncordwal van Vlothaven te A'dam voor woonschepen onbewoonbaar verklaard Ridder in orde van St. Gregorius DTNSHAG 24 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE RLAD PAGINA 1 BEZORGDHEID OVER VHMO Gister hebben de zes samenwer-1 Een en ander betekent, aldus dr. kende verenigingen van directeuren Jansen, een radicale breuk met het en rectoren der scholen voor voorbe reidend hoger en middelbaar onder wijs in Utrecht vergaderd en gespro ken over de toestand en de toekomst van het VHMO. Wil men het ge sprokene er waren drie inleidingen plus discussie samenvatten, dan komt het erop neer, dat men aller minst tevreden is met de bestaande toestand en zeer bezorgd is over de toekomst. Dr. J. A. gchuursma presideerde de bijeenkomst en hij somde een aan tal noden van het VHMO op, als daar zijn: het tekort aan docenten, de overmatige aanwas van leerlingen, het overladen programma en de on bevredigende resultaten van het onderwijs. De eerste spreker was dr. G. J. ten Veldhuys en hij handelde over de huidige toestand van het VHMO. Dr. Ten Veldhuys zeide de toekomst van dit onderwijs met diepe bezorgdheid tegemoet te zien. Tegen de achter grond van alle bedrijvigheid vindt men steeds dit: het overladen pro gramma en de verouderde wetgeving. In de kern van de zaak, aldus spr. is er op het gebied van de onderwijs- wetgeving niets gebeurd behalve on dergeschikte veranderingen. Indien men geen duidelijke schei ding in het programma wenst tussen voorbereidend-wetenschappelijk en voorbereidend-maatschappelijk on derwijs, zal men binnen het raam van de huidige school en de huidige wetgeving meer mogelijkheden moe ten scheppen voor onze middelmatig intelligente, maar in de samenleving uitstekend bruikbare leerlingen, merkte de inleider op. Wat wij nodig hebben, niet later, maar reeds nu, is naar het inzicht van dr. Ten Veldhuys: een concrete wetgeving, aangepast aan deze tijd en ruimte biedend aan wat in de praktijk is gegroeid en zal groeien, en voorts differentiatie in school typen en vakken, in plaats van de uniformiteit en het collectivisme van thans; de gelegenheid om kinderen tot hun recht te doen komen, zonder overschatting van hun gaven, maar evenzeer zonder miskenning van hun menselijke eigenschappen en van hun jeugdige bereidheid. Hierna heeft dr. J. N. van den Ende de wetgeving op het VHMO be schouwd. Hij zeide o.m. geen vertrou wen te hebben in een zgn. raamwet, die volgens de laatste memorie van antwoord ook het voorbereiaend-we- tenschapipelijk onderwijs zal gaan omvatten.. Wij zuilen dan komen in een toestand waarbij zo mogelijk nog meer dan tot nu toe allerlei geregeld wordt by algemene maatregeien van bestuur, wij vragen met nadruk een heid van behanaenng van net geneie VhMiO, ging inleider voort. De eisen die maatschappij en universiteit aan de abituriënten stellen verscniilen in wezen niet, hoogstens in de te ver werven vaardigueden en kennis^ De wet late Vrijheid, besloot spr. voor de scholen binnen het kaaer van wettelijke regelen en onder controle door ae inspecteurs. Differentiatie. 's Middags heeft dr. C. Jansen S.J. in een reue ae mogenjLuieaen en wensenjikheaen voor het VniMO nader gepreciseerd. Da een uitvoerige situatie-tekening gaf hij ais, wat iuj zelf noemae, positieve suggestie: het creeren van aiïferentiauemogelijK- heaen aan de scnoien zeive op Dasis van een algemeen leerpian. Hierbij is het scnePpen van nieuwe scnooi- typen niet arrect nodig. Dr. Jansen stelde zich naast het algemene leerpian een DijZOnne. ic-. - pian voor. Dit beduidt niet, dat de leerlingen de keuze wo'rat ge*aten tussen ae verschillende vaiuten, maar wel dat zij kunnen Kiezen tussen de verplichte vakuen die zij meer, en de verplichte vaKKen, die zij minder uit- georeid zullen bestuderen. Dit algemene leerpian dient be perkt te .zijn: slecnts voor een ge deelte der lessen. Voor de overige tijd zou men de klassen kunnen ver delen in groepen van leernngen. Sommigen hunner zouden nog nader de stof van het algemene leerplan moeten bestuderen (zodat de minder begaafden in elk geval datgene wat ze ten slotte moeten kennen, ook werkelijk beheersen) en andere groe pen leerlingen zouden zich verder kunnen bekwamen in een bepaald vak (waardoor begaafden niet ge remd worden door een traag klasse tempo). Ten slotte moet het zo zijn dat bepaalde studierechten niet aan het bezit van een diploma, maar aan leerlingen worden gegeven. huidige onderwijssysteem, waar de leerling te weinig en de leerstof te veel aandacht heeft. Deze breuk mag z.L niet uitgesteld worden: de tijd en de huidige situatie dringen daartoe. Om deze breuk volledig te maken, zal wetswijziging nodig zijn, doch spr. dacht niet, dat voor een deel der veranderingen als door hem bedild, van wetswijziging sprake behoeft te zijn. RAMPMONUMENT STELLENDA1VJ, Op 1 februari a.s. zal de commis saris der koningin in de provincie;' Zuid-Holland, mr. J Klaasesz, hét" rampgebied Flakkee bezoeken. Tij dens dit bezoek zal hij het monu ment voor de rampslachtoffers van Stellendam op de begraafplaats te Melissant onthullen. Op die dag zal 's middags om vier uur in de her vormde kerk te Stellendam een kor te dienst worden gehouden. Het monument werd vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwster mej. Rueter. Behalve bij het monu ment op de begraafplaats te Melis sant zal de commissaris der koningin ook een krans leggen bij de gedenk plaat, aangebracht bij de ingang van de begraafplaats te Stellendam. Op deze gedenkplaat zijn alle namen van de rampslachtoffers vermeld. IEDEREEN, BEHALVE BEDRIJFSCHAP, TEVREDEN Te vrije vakantie 4120 weinig aan het persoonlijk initia- l.tief overgelaten werd. Negen melkhandelaren uit Gelder- Maar "«eindelijk waren het voor- malsen en omgeving hadden al sinds mannen van de overtreders «U, die 10 jaren een goed-werkende vakantie- ^.,bmdcnd,e bepalingen, opges teld rovelinv; 7.H pinven allen teeelKk 9 'hadden, en daar hadden nj zich dan jna-ar bij neer te leggen. regeling: Zij gingen allen tegelijk 2 dagen naar bos en heide, terwijl de klanten twee dagen melk vooruit na men. Deze regeling werkte in de praktijk zeer goed en zowel leveranciers als klanten waren er best over te spre ken. Het bedrijfschap voor de melkhan del heeft eohter bepaald, dat niet alle melkleveranciers uit één rayon tege lijk met vakantie, mogen en tevens, dat voor een onderlinge vakantiere geling haar toestemming moet wor den verkregen. Tegen beide bepalingen hadden de .melhandelaren gezondigd en dies stonden zij gisteren voor de Arnhem se economische rechter. De rechter vond het wel sneu, dat .iedereen aan handen en voeten door .bepalingen gebonden werd en dat er PRINS CARNAVAL HEEFT OOK NIJMEGEN VEROVERD. Na jaren van onzekerheid schijnt Prins Carnaval thans ook in Nijme gen voorgoed zijn scepter geplant te hebben, want zijn rijk, dat j.l. zon dagavond begonnen is, wordt door de Nijmegenaren met veel sympathie en instemming begroet. Als een der hoogtepunten van zijn bestuur ontving de prins zondag avond carnavalsclubs uit Zuid Lim burg en Keulen, met welke laatste een verdrag gesloten werd, dat be krachtig is door een uitnodiging aan de burgemeester van Nijmegen tot een bezoek aan Keulen. Omdat zij dat niet gedaan hadden, kregen zij ieder de symbolische boe te van 7.50. de pijn in Uw lenden. Flink wrijven met Akkers Kloosterbalsem, waar van de warmteopwekkcnde be standdelen de pi|n snel verjagen- tfrW.'* r-I'1 i-ht Advertentie. WASMACHINE ONDER STROOM. De 46-jarige mevrouw H. J. Tei- ken-Klein te Haarhuis is gistermor gen ten huize van haar zuster te Losser om het leven gekomen, toen zij bezig was de was te doen. Door nog niet opgehelderde oorzaak kwarh de wasmachine plotseling onder stroom te staan; mevrouw Teiken was vry'wel onmiddellijk dood. BEJAARD FIETSER GEDOOD. Bij een verkeersongeval op de Keppelseweg te Doetinehem is gister avond om het leven gekomen de 71- jarige hëer A Dokter uit Doetinehem. Hij kwam met zijn rijwiel uit een zijstraat en wilde de weg oversteken. De bestuurder van een personen auto trachtte de wielrijder te ontwy- ken, doch kon een aanrijding niet voorkomen, -doordat het slachtqffer wijf aide. ..i - Speciale Dakota bracht zieke gezant terug in Nederland De gezant van Nederland in Liberia, dr. H. Riemens, is ernstig ziek geworden. Een Dakota van de Koninklijke Luchtmacht heeft in ijltempo een vlucht gemaakt naar Monrovia, de hoofdstad van Liberia, om de zieke gezant op te halen en terug te brengen naar zijn vaderland. In de nacht van zondag op maandag arriveerde het toestel op Schiphol. De foto toont hoe de brancard, met de gezant, uiterst voorzichtig uit het vliegtuig wordt gedragen. Truck tegen boom 8 Militairen gewond Op de Amersfoortseweg nabij Apeldoorn is gisteren een militaire vrachtauto, toen de bestuurder een voor hem rijdende auto wilde inha len, geslipt en tegen een boom gere den; hierbij werden acht militairen gewond. q In de auto bevonden zich in totaal 16 militairen van de AAT uit Nun- speet. Toen de vrachtwagen tegen de boom reed, werden de in de achter bak plaats genomen hebbende mili tairen door elkaar geworpen. Spoe dig bleek, dat acht hunner, waarvan er twee een hersenschudding hadden opgelopen, met ambulance-auto's naar het Julianaziekenhuis in Apel doorn moesten worden vervoerd. De overige acht militairen kwamen met de schrik vry. De acht gewonden zijn later van het Juliana-ziekenhuis naar het legerhospitaal in de Koning Wil lem Hl kazerne te Apeldoorn over gebracht. Na verbonden te 2ïjn kon- NU HET KALF VERDRONKEN IS... Naar beschutte binnenstad Naar het A.N.P. verneemt is tijdens de gistermiddag op het Amsterdamse stadhuis gehouden spoedibespreking tussen vertegenwoordigers van ge meentelijke diensten onder leiding ■van de burgemeester, mr. A. J. d'Ailly -besloten de noordzijde van de Vlot haven als ligplaats voor woonsche pen op te heffen. Dit besluit is geno men nadat de stormwind van de af- igelopen dagen onder de in dit haven deel liggende woonschepen een ware -ravage heeft aangericht. De ontruiming van deze noordelijke .wal (de lijwal by z.w.-wind) die ge bleken is de meest bedreigde zijde -van deze open haven te zijn bij het ■optreden van de in dit jaargetijde den enkele hunner weer vertrokken, vaak voorkomende fagttg] doch enkele anderen moesten jótorm^met^ootete spoed den opgenomen.' BURGEMEESTER VAN WADDINXVEEN NAAR AUSTRALIë Vier weken vakantie heeft de heer A. Warnaar, burgemeester van Wad- dinxveen opgenomen om een reis naar Australië te maken. Gistermid dag vertrok hij van Schiphol en hij vertelde ons, dat hij ging in zijn functie van algemeen adjunctnsecre- taris van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (IGCC), waarvan de Amerikaanse predikant dr. Carl Mclntire voorzitter is. De heer Warnaar maakt deel uit van een groep van zes personen, die in diverse steden van Australië voor drachten gaan houden over het doel en streven van de ICCC, die op be langrijke punten verschilt 'van de Wereldraad van Kerken. De tournee Het feit, dat dokter S. P. Perquin 25 jaar geleden met goed gevolg zijn arts-examen aflegde, is aanleiding geworden, om de jubilaris nu eens te bedanken en te huldigen voor alles wat hij gedurende een kwart eeuw voor de bevolking van Leidschen dam heeft gedaan. van der Kolk naar voren bracht dat dokter Perquin zijn eerste medewer ker is voor het werk van de Katho lieke Actie. Ook verleent de jubila ris als penningmeester van het kerk- De overhandiging van de bul van de onderscheiding door pas'oor Van der Kolk. Mevrouw Perquin ziet toe. kelijk terrein liggen de verdiensten van de dokter, want hij verzorgt de De feestdag voor de dokter en de ^ï^^en^de leden .van familie is begonnen met een plech; schop vanuit Rome bericht dat het Z.H. de Paus had behaagd dokter Perquin te benoemen tot ridder in de Orde van St. Gregorius de Gyoote. Onder applaus van alle aanwezigen heert pastoor v. d. Klok daarna het onderscheidingsteken overhandigd. Dank van patiënten. Na deze kerkelijke huldiging werd het woord gevoerd door de broer van de jubilaris, de heer Wout Perquin, die uitdrukkelijk vooropstelde dat hij nu niet sprak als broer van de dokter maar als afgevaardigde van de vele dankbare patiënten van de dokter. Spr. bracht in herinnering, dat dokter Perquin aanvankelijk in genieur had willen worden. Als hij dat geworden was dan zou hij onge twijfeld veel gedaan hebben voor de industrialisatie van ons land. Nu hij medicus is geworden, heeft hij toch zeker ook op ander terrein bouwste nen aangebracht voor de industria lisatie want 5in de gepasseerde 2 j'aar heeft hij meer dan 2000 baby's ter wereld helpen brengen. Spreker had de speciale opdracht de dokter dank te brengen na mens de ouders voor de goede zorg steeds aan de baby's gewijd. Ook de ouden van dagen zijn dankbaar voor de tot standkoming van het uitge breide Bejaardencentrum in het Ma- riënpark. Voor de totstandkoming hiervan heeft dokter Perquin een buitengewone activiteit aan de dag gelegd. Zoals wij- reeds meldden is bestuur vele gewichtige diensten aan het gehele gebouwcomplex thans in de kerk. Maar niet alleen op het ker- eigendom overgegaan van de Leid- schendamse Katholieke Stichting „Bejaardenzorg" welke op initiatief van dokter Perquin is gevormd. tige H. Mis, opgedragen in de kapel van het Bejaardencentrum, door pas toor J. H. van der Kolk met assisten tie van pater A. Belderok als diaken en kapelaan M. Wüst als subdiaken. Pastoor v. d. Kolk hield de feestpre dikatie, welke op de aanwezigen een diepe indruk maakte. De eerwaarde Zusters verzorgden de zang en het orgel werd bespeeld door mej. Schuur. Het gezellig ontbijt duurde tot 12 uur, het tijdstip waarop zich velen in de recreatiezaal van het Centrum verenigden, om de jubilerende arts hulde te betuigen voor zijn onver moeide arbeid. Grote waardering. De voorzitter van het feestcomité, het Wit-Gele-Kruis, heeft daarbij de zorg voor de kleuters, de zuigelingen en de kraamvrouwen. Naast deze dokterszorgen is dokter Perquin een stuwkracht voor het katholiek on derwijs. Hij bewerkstelligde de tot standkoming van een katholieke ulo en een katholieke mulo school. Ook op het politiek vlak heeft dok ter Perquin zich verdienstelijk ge maakt. Hij was de stuwende kracht voor de oprichting van de Katholieke Volkspartij, welke dezer dagen haar 10-jarig bestaan heeft herdacht. Pastoor v. d. Kolk meende de suc cesvolle arbeid aan de Bisschop van Haarlem bekend te moeten maken en vernam van het bestuur van het bisdom dat daar rèeds lang grote waardering bestond voor wat de 'ju bilaris tot stand heeft weten te bren gen. Mgr. Huibers heeft toerr aan Het was voor de heer Wout Per quin een genoegen te kunnen mede delen dat de vele patiënten van de dokter hun dankbaarheid hebben willen tonen door de aanbieding van een groot gouden kruis alsook een klein gouden draagkruis, beide kruisen behorend bij de ontvangen Pauselijke onderscheiding^ Behalve deze kostbare kruisen kon Spr. na mens de patiënten ook een vulpen set aanbieden. Mevrouw Perquin werd mede in de hulde van haar echtgenoot betrok ken en kreeg een prachtig polshor loge. Aan 't einde van zijn toespraak zongen alle aanwezigen „het lang zal hij leven". Namens K.A. kunnen spreken zonder er doekjes om te winden en de jubilaris dank te brengen voor de activiteiten steeds tot werkelijkheid heeft weten te brengen. Spr. noemde in dit verband slechts de totstandkoming van de parochiële leesbliotheek, de Kerst en Paasactie voor de zieken, de voor bereiding van het 40-uurgebed, de regeling van de feestelijke intocht van de neomisten enz. enz. Tot slot sprak de heer Dietz de wens uit dat dokter Perquin, die er steeds een eer in stelt goed te doen waar dat mogelijk is, nog lange ja ren de leider zal zijn van de Katho lieke Actie. Als blijvende blijk van waardering bood spr. twee boekwer ken aan over kunstwerken in Rome. Door de schooljeugd werd daarna in versmaat een opsomming gegeven van de vele verdiensten, welke de jubilerende arts zich verworven heeft. Dankwoord van de jubilaris. Getroffen door de grootse hulde, welke hem gebracht was dankte de jubilaris met bewogen stem, de ver zekering gevend, dat hij alles in het werk zal stellen om de hoge pause lijke onderscheiding met ere te dra gen. Hij dankte in het bijzonder pas toor Van der Kolk voor zijn schone toespraak en zal zich beijveren zijn werkzaamheden in de naam van Christus en te Zijner ere te blijven verrichten. Zich wendend tot zijn echtgenote wilde hij wel erkenr.en, naast zi.in drukke dokterspractijk, zeer vele malen van de huiselijke kring afwezig te zijn geweest, maar het was steeds om ook op ander ter rein zoveel mogelijk voor zijn mede mensen te kunnen doen en hun zor gen ook op maatschappelijk gebied te verlichten. Dank bracht spreker ook aan de zusters van het bejaardencentrum voor de verleende medewerking voor het slagen van zijn jubileum, dat juist samenvalt met de verjaardag van zijn de vorige maand overleden moeder. Bij de huldiginge waren tegen woordig behalve de gehele parochie- geestelijkheid, o.a. de zeereerw. heer J. Bont, em. deken van Zoeterwoude, pastoor J. D. Sistermans van Stomp- wijk, de oud-pastoor van Leidschen dam, de zeereerw. heer M. J. J. Kammers, de eenv. paters van Scheut, burgemeester Bann'ng en de wethouders H. de Ruyter en P. Groenewegen, het voltallig kerk- en armbestuur, bestuur van het bejaar dencentrum en de besturen van alle parochiële, charitatieve veren'gin gen, de plaatselijke doktoren, dokter Kortmann van Zoeterwoude, ds J. v. Leusden, alle hoofden der katholie ke scholen en nog vele anderen. Tot des middags 3 uur was het een Aan zestien kwetsbare en lage bo ten van de totaal 39 woonschepen, •die aan deze noordwal zyn gemeerd, izal zeer spoedig een andere, tijdelijke, •woonplaats in de meer beschutte stad worden toegewezen. Hiertoe heeft •men reeds het oog laten vallen op dt hoek Amstel-Sarphatikade en op de Kattenburgergracht. De politie on derzoekt op het ogenblik /elke plaat sen in de stad nog meer in aanmer king komen. Men hoopt reeds dins dagochtend met de versleping te kunnen aanvangen, indien de weers omstandigheden zulks toelaten. Geen schepen meer aan noordwal. De noordwal van de Vlothaven moet toch in de toekomst worden ont ruimd in verband met een eventuele uitbreiding van de Coenhaven. Aan deze wal zullen vanaf heden geen schepen meer ligplaats mogen kiezen. •Het ligt in de bedoeling de zuidzijde ■van Vlothaven in de toekomst wor den ontruimd in verband met een eventuele uitbreiding van de Coen haven. Aan deze wal zullen vanaf he den geen schepen meer ligplaats mo- igen kiezen. Het ligt in de bedoeling •de zuidzijde van de Vlothaven in de ■toekomst te bestemmen tot een be schermde ligplaats voor binnensche pen. De andere aan de noordwal lig- .gende schepen, die wat solider ge bouwd zijn, worden eveneens naar een andere ligplaats overgebracht, deels elders in de Vlothaven, deels ■naar plaatsen in gemeenten buiten Amsterdam. Vandaag is reeds op deze •wijze een aantal boten verhaald. Verlichting en waterleiding. Men heeft vandaag ook de beide ge deeltelijk gezonken woonschepen waarvan er, zoals bekend, een onbe woond was, gelfcht; de beide andere z.g. pakhuisscheepjes, laat men in ge- .zonken toestand tot de eigenaar zich •zal hebben gemeld. Komen de bezit ters niet opdagen, dan zullen de wrakken van gemeentewege worden opgeruimd. Op de bespreking van gistermid dag is ook besloten langs de zuidzijde van de liaven een begaanbaar pad aan te leggen en de aldaar liggende woon schepen van verlichting en waterlei ding te voorzien. De gemeentelijke commisisc voor de woonschepen heeft opdracht gekregen hierover advies uit te brengen aan de burgemeester, die de portefeuille van de havens be heert. Scheepsberichten ALBLASSERDIJK p. 23 Ouessant n. Lis sabon; ALMKERK 21 v. Aden 25 te Mombasa verw.; ALT AIR 23 v. Las Pal- mas n. Antwerpen; AMOR 23 te Amster dam; BALI 23 v. Djeddah n. Port Su dan; BANKA 24 te Penang; BLOEMEN- DAAL 23 v. Singapore; CALTEX PER NIS t. p. 3 Gibraltar n. Rotterdam; CLEODORA t 23 v." Surabaja n. Makas sar; ESSO AMSTERDAM t 24 te Sidon; ESSO DEN HAAG t. p. 23 Gibraltar n. Sidon; GAASTERKERK 24 te Tsingtao; GORDIAS 23 vm v. Ceuta n. Rotterdam; ILOS 21 v. Amsterdam n. Gotenburg; JAVA 23 te Genua; JOHAN VAN OL- DENBARNEVELDT 22 v. Suez n. Aden; KOTA AGOENG p. 23 Ceylon n. Bela- wan; KYRPTOS t. 24 te S'"-—-.re; MARIEKERK 22 v. Calcutta n. Madras; PIETER s. 23 v. Amsterdam n. Swan- tea POELAU LAUT 24 te Belawan; wordt gehouden op uitnodiging van mr. H. F. J. P. Kunl' Ier, sprak eerst Z.H. de Paus verslag uitgebracht fin het Australisch Bijbelgenootschap. een korte inleiding, waarna pastoor 1 als reactie daarop ontving de bis- tie. Spr. was verheugd nu eens te den. komen en gaan van de velen, die PRINS FREDERIK HENDRIK 23 nm. te dokter Perquin kwamen complimen- Castellon; Pi >NS WILLEM 2 23 Oues- teren, waardoor wel zonneklaar be- sant gep. n. Casablanca; REMPANG 23 wezen werd dat de jubilaris èn als t Y- Sydney n. Melborne; ROEBIAH 23 te medicus èn als promotor van de ka- I V"' ii I* Vod irnnmnnn Dar Es Salaam, SARANGAN p. Gi- tholieke actie een heel voorname braitar n. Genua; SI.AMAT 24 te Sin- plaats in de gemeente inneemt. gapore; STAD MAASSLUIS 23 nm. te Voor de bewoners van het Bejaar-Glasgouw; STATUE of LIBERTY t. p. 23 den-Centrum zal de volgende maand Aden n. Mena al Ahmadi; TALISSE een speciale feestavond belegd wor- p. 23 The Brothers n. Aden; UTRECHT 124 te Singapore.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5