RIJNSTREEK Meer mist rond de Leidse woningbouw" bracht beroering in de raad Scherp Jaarfeest van het Agnes-lyceum te Leiden Welverdiend applaus voor grote en kleine geoieëo DINSDAG 24 JANUARI 1956 DE LEITSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN DRS. SAMSOM SPRAK VOOR R.K. MIDDENSTAND. Drs. Samsom heeft maandagavond in hotel „Toor" te Alphen a. d. Rijn een dankbaar gehoor gevonden bij een gToot aantal katholieke midden standers voor zijn uiteenzetting over toekomstig kinderbijslagwet en gesprek. De vergadering werd geleid door de pl. voorz. van de N.R.K.M., de heer C. J. Winninghoff. Hoornse Damclub. De Hoornse Damclub geniet een steeds groter ■wordende belangstelling. Dat bleek •maandagavond opnieuw, toen de gro te Nutszaal tot de laatste plaats bezet was.voor de jaarlijkse feestavond. Metrecht viert deze club ook feest, want de prestaties van de tien- ouderdomsverzekering, speciaal met .tallen zijn er evenredig best. De sue- betrekking tot de middenstand en heel in het bijzonder over de bete kenis van deze wetten voor de kleine zelfstandigen. Zijn causerie bouwde spr. op uit het gezichtspunt van de sociale voor zieningen welke de werknemers in Nederland genieten en stelde vast dat het ook alleszins billijk en redelijk is, dat ook de middenstand zijn so ciale zekerheid krijgt. Drs. Samsom schetste de situatie in het vlak van de werknemers en ging na hoe de toestand ligt bij de middenstand. De concurrentie in de ze laatste sector maakt het erg moei lijk, dat de middenstand voor zich zelf zorgt als de oude dag daar zal zijn. Een daartoe strekkende afspraak zou dadelijk tot mislukking gedoemd zijn als met bedenkt dat onder de 350.000 middenstanders evengoed als elders het gezegde opgeld doet, zo veel hoofden, zoveel zinnen. Voor wat de kleine zelfstandigen betreft, zette spr. uiteen de bedoeling van de op komst zijnde kinderbijslag, die in werking treedt bij het derdd kind, echter op hetzelfde niveau ais dit het geval is bij het derde kind van de werknemer, die deze gunsten evenwel geniet vanaf het eerste kind. Momenteel vallen reeds een kleine 500.000 mensen onder de regeling noodwet ouderdomsvoorziening Als straks, verwacht wordt 1 jan. 1957, de algemene ouderdomsvoorziening m werking treedt, zal dit aantal de 900.0CC dicht benaderen. Deze cijfers wijzen op de grote nood die heerst onder oe bejaarden. Deze situatie mag het volk als natie niet aanzien en er werkeloos by blijven staan. Het is menswaardiger iets te ontvangen waarop men recht heeft, dan te ont vangen uit liefdadigheidsmotieven al zal de liefde dan daarboven nog vol doende terrein vinden om goed werk te doen. Drs. Samsom besprak de hoofdpun ten van het desbetreffend wetsvoor stel, dat bij aanneming door de ka mers wellicht met ingang van 1 januari 1957 van kracht zal zijn voor alle 65-jarigen, ongeacht him inko men of wat men gespaard heeft. Op deze belangwekkende uiteen zetting volgde een geanimeerd vraag- POTLOOD en GEEST ■cessen werden dan ook door de voor zitter, de heer M. de Groot, niet onder stoelen of banken gestoken. Hij deed er trots mededeling van dat het eer ste tiental zich ruimschoots gehand haafd heeft in de hoofdklasse en dat het tweede team kampioen is gewor den van de 3e kl. en inmiddels al ge promoveerd is naar de 2e kl. Hij memoreerde ook dankbaar het succesvol verloop van de vorig jaar ingezette actie tot werving van do nateurs, op basis van een maande lijkse betaling. De Olympische Spelen zijn belang rijk voor de meest uiteenlopende tak ken van sport, zei de heer De Groot, ■maar speciaal voor de dammers is het ■verheugend, dat de aanstaande we reldkampioenschappen dammen in Nederland zullen worden verspeeld, voor het eerst met deelname van de Russen. Hij verwacht van dit tour- noói veel propaganda voor de dam sport, gelijk hij veel nieuwe dona teurs en leden verwacht van de pro- paganda-feestavond van hedenavond, als inzet voor het a.s. 25-jarig jubi leum van de club. Nadat spr. nog een speciaal wel komstwoord had gericht tot de ere voorzitter, de heer E. Megchelse en de afgevaardigden van de zustervereni ging de Alphense Damclub en van de ■Alpihense Schaakclub, was het Kees Manders die met zijn uitgebreid ge selschap op prettige wijze een geva rieerd programma ter opluistering verzorgde. Biljarten. Uitslagen biljart-com petitie K.N.B.B., district Leiden: le (kl.: ASL 2—OSL 1 4—2; De Kroon 2 De Kroon 1 24; Monopole 1De 'Plas 1 60; Royal 1Vr. Kring 06; OSL 2De Kroon 2 60; De Plas 1 De Kroon 1 42; Vr. Kring 1 «Monopole 1 42. Centraal 1P. v. Cleef 1 53; Poe delaars 1't Noorden 1 26. 2e kl. B: Sport 2De Kroon 3 62; Vr. Kring 2Monopole 3 62; Sport 2Vr. Kring 2 80; Monopole 3Ons Genoegen 1 62; Royal 3 'De Plas 2 62. 3e kl.: Centraal 3Sport 3 44; 't Noorden 2De Kroon 4 44; Cen traal 3De Plas 3 80. BOSKOP» Nederlandse Tuinbouwbeurs. Op. de bijeenkomst van de Nederlandse tuinbouwbeurs te Boskoop merkte de voorzitter de heer J. C. Bulk op, dat het afgelopen jaar vrij gunstig is ge weest voor de boomkwekerij. In de produkten is echter een lichte terug- o gang waar te nemen. Teneinde deze filmprogramma. Vanwege overbezet teruggang tot een minimum te be- ting van het Parochiehuis kwamen zij parken zal de coördinatie van ver- j bijeen in café Sneeboer. Voorzitter Dré de Rijk opende met de volle me- Ilse Bresser, de heren Chris van Woerkom, Paul Hofstede, Bert Beij- nen en K. v. Leeuwen, die allen hun rol perfect vertolkten. Voorts werk- teh mede de herenleden van de r.k. gemengde zangver. „St. Bonifacius" uit Alphen aan den Rijn. Het geheel stond onder leiding van de heer Ohr. v. d. Mark, directeur der vereniging. I De pianobegeleiding was in handen van mevr. Burger-Roelofs. Na een openingswoord van geest. adv. .pastoor J. H. D. Hofstede, werd allereerst gezongen een 5-stem- mig Jubilate Deo. Daarna werden grote delen uit de opera „Zar und Zimmermann" gezongen met medewer king van bovengenoemde solisten. Tot slot wefd nog gezongen een Franse wals en de wals „An der schonen blauen Donau'" Tijdens de pauze werd even het woord gegeven aan de heer v. Leeu wen, voorzitter van de r.k. gemeng de zangver. „St. Bonifacius". Deze feliciteerde in enkele woorden de dameszangver. i.v.m. de herdenking van het lö-jarig bestaan. Hierna bood hij de vereniging een mooie muziekstandaard aan. Hierbij bleef het echter niet. Ook werd nog een mooi geldkistje overhandigd. „Jaren penningmeester geweest zijn de, "weet ik", aldus de voorzitter, „dat een zangver. altijd in financiële nood verkeert". Daarom hadden zijn leden op weg van Alphen naar Leimuiden iets in het mooie geldkistje geofferd. Verklarende, dat het plan geheel uit eigen boezem was gekomen, stel de hij thans voor dat alle aanwezi gen eveneens iets in het nieuwe geldkistje zouden offeren. Na zijn rondgang was de inhoud ruim 130. Ook hierbij bleef het niet. De leden van de vereniging uit Alphen a. d. Rijn stortten de ontvangen reisver- goeding a 0.75 wederom in de kas terug. De voorzitster van Gloria Deo mevr. v. d. Hoorn-Verheugd dankte de zangver. St. Bonifacius hartelijk voor hun gelukwensen en de vele attenties. Tevens maakte zij van de gelegenheid gebruik cm hen te dan ken voor de medewerking, welke allen met plezier en belangeloos ge ven, om het mogelijk te maken, dat Gloria Deo een dergelijke zanguit voering kan houden. Na deze mooie avond, die bij het geven van meer van dergelijke uitvoeringen altijd grote belangstelling zal hebben, sprak de burgemeester, de heer J. A. Bakhuizen nog een felicitatiewoord tot de jubilerende vereniging. „Glo-- ria Deo is tenminste een vereniging" aldus de burgemeester „die kans ge zien heeft het 10 jaar vol te houden en naar hij hoopt nog vele jaren zal bestaan". Daarna sloot de voorzitster van de Dameszangver. deze geslaagde avond onder dankzegging aan de genodig den w.o. de burgemeester en echtge note, de gemeentesecretaris en echt genote, afgevaardigden van plaatse lijke en omliggende zusterverenigin gen, en aan de belangstellenden voor hun medewerking tot het doen sla gen van deze avond. Daarna sprak zij waarderende woorden tot de stu wende kracht van de vereniging, de heer Chr. v. d. Mark, tot mevr. v. d. Mark, tot de solisten en mevr. Bur ger. N.KXB.-bijeenkomst. De jon gens van de N.K.J.B. hebben de car navalstij d ingeluid met een vrolijk 99 Commissie ad hoe zal zich over ontstane situatie heraden (Zie ook pagina 1). Het artikel „Meer mist rond de Leidse woningbouw", in De Leidse Cou rant van vrijdag j.l. heeft in de Leidse raad gistermiddag grote beroering verwekt. Het artikel handelde over de merkwaardige gang van zaken bij de commissie ad hoe en de heer E. Meester (p. v. d. a.) greep de behan deling van het agendapunt, waarin gesproken wordt over de onderhandse aanbesteding van 252 woningwetwoningen, aan om namens de commissie ad hoe een verklaring af te leggen. Hij betreurde de gang van zaken. De commissie is door b.' en w. niet ingelicht over de feiten van deze 252 woningwetwoningen, die toch onder meer aanleiding zijn geweest tot de instelling van de commissie. Naar aanleiding van het artikel in is, niet in handen van de commissie De Leidse Courant zei hij voorts, dat' gegeven had moeten worden. 533. Horizontaal: 1. Amerikaanse pracht-aloë, 4. zwaardvis, 7. gem. in Drente, 9. niet gesloten, 11. voeg woord, 12. hoofddeksel, 13. afkerig, 14. water in N.Brab., 15. interval van negen tonen, 16. dieventaal, 17. aard soort, 19. vervoermiddel in Parijs. Verticaal: 1. jaar (afk. Lat.), 2. handvol, 3. stad in Duitsland, 5. ouderwetse Franse dans, 6. vertrek, 8. Europeaan, 10. tweetal, 13. zuivel product, 15. aantekening, 18. radio omroep (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 532. Horizontaal: 1. eng, 4. Horst, 9. deel, 11 veer, 12. Athene, 13. ma, 14. mees, 15. R.K., 17. li. 18. Aa. 21. me, 23. orde, 25. el, 27. ekster, 28. meel, 30. solo, 31. pis- ,?i te, 32. nes. Veraticaal: 1. Edam, 2. netel, 3. ge heim, 5. over, 6. re, 7. Sem, 8. tram, 10. les. 16. karton, 19. Adele, 20. kamp, 22. eelt, 23. Oss, 24. Eros, 26. lei, 29. es. schillende handelsvoorwaarden moe ten worden herzien. De bond van plantenhandelaren stelt daartoe reeds pogingen in het werk. Voorts werd de contributie noodzakelijk geacht in verband met de prijsstijgingen. De begroting werd vastgesteld op een bedrag van 7832.35. Het batig saldo van 1955 werd bij de reserves ge voegd welke thans f 1500.bedraagt. In de plaats van de aftredende ondervoorzlter, de heer M. Lodder, werd gekozen de heer H. Scholten. Als nieuwe leden werden toegelaten de heren H. T. Hooftman, J. Bate Spreij en L. v. d. Sijs. Getracht zal worden in 1956 een adresboek voor de boomkwekerij samen te. stellen. R.K. Jeugdbeweging. Ten bate van de R.K. Jeugdbeweging in Bos koop werd gisteren in het R.K. Ver enigingsgebouw aan de Rozenlaan, door het Goudstadtoneel een opvoe ring gegeven van het zeer humoristi sche blijspel „Een grote zwarte kater". dewerking te vragen voor alle bij eenkomsten en - werkzaamheden van de N.K.J.B. voor het tweede deel van het winterprogramma 19551956, dat pas in druk aan alle jongeren is toe gezonden, en dat veel mooie contact avonden in het vooruitzicht stelt. Vervolgens draaide de aalmoeze nier de vierdelige film: „Stan Laurel en Oliver Hardy als trouwe kamera den", ingeleid door een enkele voor- en na-film. Het geheel wekte veel lachlust en plezier, zodat deze avond een prettige herinnering achterlaat. NIEUWVEEN „De Zon tegemoet". In de zaal van de heer Bosman gaf de tqneel- vereniging „Jong Volksonderwijs" haar 2e uitvoering, ditmaal ten bate van de T.B.C.-vereniging. De heer P. Sprey opende deze avond met een woord van welkom tot de aanwezi gen. Daarna werd door bovengenoem- j de vereniging opgevoerd een drama Dit toneelgezelschap heeft in Bos- i in drie bedrijven „De Zon tegemoet' koop reeds een zeer goede naam, van Maarten van Vught en onder zodat het niet te verwonderen viel, regie van de heer J. Spring in 't dat de grote zaal vrijwel geheel bezetVeld. Ook deze keer werd het was met parochianen. De bezoekers zijn dan ook niet teleurgesteld ge worden want door het uitstekende spel van alle speelsters en spelers treffelijk opgevoerd. Aan het slot van 't stuk sprak de heer Sprey woor den van dank tot speelsters en spe lers van de toneelclub en bood hen AVONDRUST Iemand is gezond van lichaam als hij niet voelt dat hij een lichaam heeft. Een gezond mens waardeert daarom zelden, en dan nog niet in volle mate, wat het betekent ge zond van lijf en leden te zijn. Het is nu eens ons rechterbeen, dat op onheuse wijze met een stalen plaat in aanraking kwam (en daarvan getuigt in een regenboog van kleuren) hetwelk ons voor ogen houdt, „dat je op een been niet gaan kunt". Op twee benen gaat 't helemaal niet. Een mens loopt altijd op één been, evenals vele vogels. Hij is lopend doorlopend in wankel evenwicht. Zo is een gezond mens naar het lichaam, maar is hij dit ook niet naar zijn ziel? Altijd in wankel evenwicht. Een evenwichtig mens is dan pas evenwichtig van ziel, als hij weet wankel te zijn. werd deze toneelgeschiedenis tot le- j een presentje aan. Daarna bleef men ven gebracht en werd er onbedaarlijk nog een gezellig poosje bijeen. Jam gelachen om de komische situaties mer dat de zaal maar matig bezet was. welke uitstekend werden uitgebeeld. De inhoud van het stuk doet daar-NOORDEN weinig ter zake. De bedoeling géén van de leden /an de commissie enige bemoeienis heeft gehad met dit artikel. Het bevreemdde hem in hoge mate, dat de schrijver van dit arti kel de inhoud kende van een brief, die aan de minister is gezonden, ter wijl de leden van de commissie ad hoe nog steeds niet weten, wat er in deze brief heeft gestaan. Reeds ver schillende malen hebben leden van de commissie er bij het college op aangedrongen om in het bezit te wor den gesteld van afschriften van brie ven aan de minister en aan Gedepu teerde Staten. Hij was zeer verwon derd, dat dit nog niet is geschied. Uit een krantenartikel moest de commissie nu vernemen, dat in deze brieven yan een commissie ad hoe niet eens gesproken werd. Daarnaast herinnerde hij aan het verzoek van de heer Woudstra om spoedig in het bezit te worden gesteld van de han delingen van de vergadering, waarin de commissie ad hoe werd ingesteld. Hoewel de stenograaf na enige dagen al het stenogram van de vergadering klaar had, zijn deze handelingen nog niet verschenen. Het heeft de commissie ook be vreemd, aldus^ de heer Meester, dat nog steeds géén gegevens van het college zijn binnengekomen. Hij noemde de gang van zaken hoogst onbevredigend en h\j sprak namen de commissie de hoop uit, dat een en ander spoedig zou veranderen. De voorzitter van de raad ant woordde, dat het 't college alléén be kend was, dat zo gauw de antwoor den van minister en G.S. zouden zijn binnengekomen de commissie zou worden ingelicht. Het antwoord van de minister is binnen; men wacht nog op het antwoord van G.S. Van een verzoek van de commissie om van inkomende en uitgaande brie ven op de hoogte te worden gehouden was de voorzitter niets "bekend. De heer Meester herhaalde, dat hij in hoge mate bevreemd was. Het col lege kan er zich nu niet zo maar van afmaken, dat de brief van de minis ter, die zeker al 4 a 6 weken binnen was om de parochianen een prettige avond te bieden e* de kas van de jeugdbeweging weer wat inhoud te geven. Hierin is men volkomen ge slaagd en het dankwoord van de geestelijk adviseur, gericht tot het gehele gezelschap, werd dan ook met een daverend applaus onderstreept, Fancy fair. Zaterdag en zondag organiseerde de sportvereniging NSV een fancy fair in de zaal van de heer P. Maarsseveen. De verschillende stands waren mooi en attractief. Jam mer was echter, dat de beschikbare ruimte veel te klein was voor dit doel Over het algemeen werd van de at- hetgeen inderdaad verdiend was. Het I tracties goed gebruik gemaakt zodat °nee^jï^n_.We^r °P een zeer NSW toch wel van een geslaagde actie kan spreken en voor het komende feest van haar tienjarig bestaan wel geslaagde avond terugzien. KOUDEKERK Geboren: Pieter, zn. van B. v. He- mert en W. Hogenes; Klaas, zn van J. H. Laros en C. J. de Blois. Ondertrouwd: H. Bijl 29 j. te Bre da en F. D. v. Egmor.d 33 j.; P. Geer lof 23 j. en H. Lekx 20 j. LEIMUIDEN GLORIA DEO GAF UITVOERING. Zondag heeft de dames-zangvereni ging „Gloria Deo" in het parochie huis voor vele genodigden en belang stellenden 'n mooie zang-avond gege ven met medewerking van de beken- een aardig bedrag beschikbaar is. RIJPWETERING „RIJPWETERING" 10 JAAR. Tien jaar geleden werd in Rypwe- tering een bijzonder borelingske ten doop gehouden, dat de naam Rijpwe- tering ontving. Dat borelingske was een voetbalclub, dit vrij spoedig is opgegroeid. Ofschoon 10 jaar nog geen leeftijd is om drukte over te maken, is er in kleine kring toch een gezellig feestje gevierd, omdat dit de eersie club is die het 10 jaar heeft uitge houden. Dat is voornamelijk te wij de solisten mej. Suze Beurze en mej. ten aan het feit, dat men vroeger al tijd weer strandde op terrein-moei lijkheden. Nu deze afdoende zijn op gelost, blijkt de levensvatbaarheid daar ook heel wat groter te zijn ge worden. 's Morgens werd tot intentie van de leden een H. Mis opgedragen, waaronder algemene H. Communie van de leden. In café Bakker stond daarna een keurige ontbijttafel ge reed en het ging er daar gezellig toe. De geest, adviseur zorgde voor een goede geestelijke opwekking en en kele gelukwensen en cadeautjes wer den in ontvangst genomen met veel dank. De voorzitter van de feestcommissie gaf een kort overzicht over de afge- lqpen 10 jaren en met de beste wen sen voor de toekomst werd de mor genbijeenkomst beëindigd. De jubileumwedstrijd kon niet tot een zegevierend einde worden ge bracht. De punten werden eerlijk ge deeld met VNA. 's Avonds werd aan leden en geno digden, waaronder de voetbalbuur- vrienden, een cabaretprogramma aangeboden, verzorgd door het caba retgezelschap „Optin.ist". Dit gezelschap heeft alle aanwezi gen een heel prettige avond bezorgd en iedereen vond het jammer, dat het non-stop programma voor de pauze geëindigd was. De tijd was omgevlo gen. Na de pauze was er een stroom van vlotte dansmuziek waar jong en oud in het gezelschap feestvierders van profiteerden om tot slot nog eens over de gladde vloer te zweven. Ze ker zal dit mooie feest de sympathie voor de club bij velen hebben doen stijgen en de geest van saamhorig heid hebben bevorderd, wat de vuri ge wens is van het bestuur. R0EL0FARENGSVEEN PATER WIGBERT VAN BERKEL VIERT KOPEREN PRIESTERFEEST. Op vrijdag 27 januari a.s. zal het precies 12 y. jaar geleden zijn, dat pater Wigbert van Berkel van de Orde der paters H. Harten tot pries ter werd gewijd. Het zal vooral voor zijn bejaarde vader een groot genoe gen zijn, dat zijn heerzoon dit jubi leum op zondag a.s. in zijn geboorte plaats komt vieren. In de kapel van het St. Jacobus-gesticht zal pater Wigbert de H. Mis uit dankbaarheid opdragen, waarna hij dit jubileum deze dag in familiekring hoopt te vieren. De huidige standplaats van pa ter Wigbert is het klooster te Ginne- ken, vanwaar hij diverse cursussen, retraites e.d. leidt. Voorts is hij een bekend publicist in diverse tijdschrif ten o.a. Huwelijk en Gezin. Misschien heeft de commissie zich niet officieel tot het college gericht met het verzoek om van de gang van zaken op de hoogte te worden ge steld, maar er zijn tussen burgemees. ter en gemeente-secretaris aan de ene zijde en leden van de commissie ad hoe aan de andere kant enige contac ten geweest, die allen tot doel hadden b. en w. aan te manen de commissie van alles op de hoogte te houden. Ook de heer Van Dijk, aldus de heer Meester, had aan de burgemeester inzage van de stuiken gevraagd. De heer Meester merkte nog op, dat de raad er misschien destijds niet goed aan gedaan heeft naast de instelling van een commissie ad hoe aan B. en W. een opdracht te ver lenen. De heer Woudstra (Prot. Chr.), eveneens lid van de commissie ad hoe, voegde hieraan toe, dat het voor de behandeling van de zaken rond de woningbouw toch noodzakelijk is, dat de leden tijdig in het bezit zijn van de handelingen der vergadering, waarin over de moeilijkheden bij de woningbouw en het conflict Leiden G.S. gesproken werd. Hij had ge vraagd deze handelingen bij voorrang te behandelen, maar de raadsleden hebben nog niet eens nadat drie maanden verlopen zijn het verslag ter correctie ontvangen. Voorzitter: „Ik herinner me niet te hebben toegezegd, inzage van de stuk ken te geven nog vóór alles binnen is. Ook de heer Van Dijk heeft mij niet om inzage van de stukken ge vraagd". De heer Van Dijk (K.V.P.): „Ik heb u duidelijk 'aten voelen, dat ik de gang van zaken hoogst onbevredi gend vond. Ik heb zelfs gezegd, dat ik er ernstig over dacht voor het lidmaatschap van de commissie te be danken. Nog geen énkel stuk hebben wij gezien. En u moet toch uit mijn woorden hebben kunnen concluderen, dat het mij ernst was! Tot mijn be vreemding hoor ik nu, dat ook de heer Meester al over deze zaken met het college heeft gesproken. Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken, dat het college in deze zaak wel wat eleganter had kunne handelen". De voorzitter bleef er bij, dat hij afgesproken had, dat Je commissie ad hoe eerst inzage zou krijgen als alle stukken binnen waren. Wethouder Menken wenste bij in terruptie van de heer Meester te we ten, wannéér deze aan de secreta ris om inzage in de stukken had ge vraagd. Indien dit pas gisteren \vas geweest, kan men deze uitlating niet eerlijk noemen. De heer Meester en de heer Van Weizen (C.P.N.): „In de raadsverga dering van 19 december". De heer Meester eindigde de dis cussie met de opmerking, dat de toe stand hem thans nóg onbevredigender voorkwam en dat de commissie ad hoe zich zo spoedig mogelijk zal be raden over de onstane situatie. Het Agneslyceum heeft traditiege trouw de 21ste januari gevierd met een feestelijke Hoogmis, opgedragen door de moderator in de Jozefkerk. De Agnesmis, speciaal voor de school W0UBRUGGE Ledenvergadering „Onderlinge Hulp". In het Oude Raedthuys werd maandagavond de ledenverga dering gehouden vrn de plaatselijke afdeling van Onderlinge Hulp onder voorzitterschap van de heer H. v. d. Nagel. Uit het verslag van penning meester G. Kroes bleek, dat de afde ling Ziekenverpleging een saldo had van ruim 5500 gulden, de afdeling ziekteuitkering van ruim 1155 gulden. De commissie tot nazien van de boe ken had deze in orde bevonden, het volgend jaar zullen in de kascom- missie zitting nemen de heren J. Dijkstra, G. v. d. Boon en F. Bulk. De bestuursleden J. de Graaf en W. P. Verkade werden beiden herkozen. De heer J. de Graaf kwam, gezien de kaspositie bij de ziekte-uitkering, met het voorstel een hoofdelijke om slag te heffen. Daar de meeste leden zich kantten tegen een contributie verhoging en verlaging der uitkerin gen, besloot men dit voorstel nog eens aan te zien. Indien noodzakelijk, zal het bestuur de nodige maatrege len treffen. Op voorstel van de voor zitter werd de penningmeester een gratificatie van 50 gulden geschonken voor beide kassen. Besloten werd lid te blijven van de federatie. 0UDE-WETERING Kampioenschap van Alkemade e.o. Uitslagen schaken: J. Meijer—P. Meijer 10; H. Spaargaren—H. v. Bostelen 10; H. Buys—-Cor Zoet y, Yi\ W. RaaphorstJ. Spaargaren xx. Dammen: A. de BlaeyJ. Hoge- boom 20; J. KatsburgFr. Meijer 20; C. VisA. v. Tol xx; J. Gort zakG. v. Leeuwen 11. Z0ETERW0UDE Voor en door dc jeugd. Gisteren avond was het Parochiehuis aan de Schenkelweg tot in de uiterste hoe ken gevuld met ouders en genodig den, om eens echt te genieten van het mooie spel en de zang van het kinderkoor, een onderafdeling van de zangvereniging Santa Lucia. Er leeft in onze kinderen een blij heid, die op zo'n avond wel bijzonder tot uiting komt en waarvan ook de ouderen genieten, want de ernst waarmede elk van die kleintjes zich aan zijn „grote" taak geeft is voor menigeen een voorbeeld. Hierna werd uitgevoerd het blij spel in 3 bedrijven: „Celien slaat toe", door de toneelclub van de Ka- jotters onder leiding van Cok van Ryt. Het was de eerste maal dat dit jeugdig gezelschap voor het voetlicht kwam, doch het spel dat gegeven werd, was in één woord: af. Wij wensen dan ook deze jonge toneel groep geluk met dit entree. gecomponeerd door de muziekleraar Leo van Hagen, werd door het school- koor op uitstekende wijze uitgevoerd. Maandagavond waren we te gast in het Antonius-clubhuis, waar de leerlingen van klein tót groot een de monstratie gaven van haar kunnen op gebied van zang, acrobatiek, dans' en toneel. De jongste aanwinst der Agnieten- gemeenschap rolde in letterlijke zin over het toneel op een wijze, die voor de toekomst niets dan goeds voorspelt. Waarlijk voortreffelijk was de voordracht van „De Duivel voer ten raid op God", een fragment van „Masscheroen 1941" van W. A. P. Smit. Truus Alkemade als verteller, ELbeth Foppen als Duivel, en Guus- tien van Middelkoop als Hemelse Geest wisten de zaal te boeien tot ademloze stilte. Het schoolkoor o.l.v. Leo van Hagen liet ons genieten van een aantal liederen, meest bewerkin gen van de dirigent zelf naar be kende volksliederen. Als hoogtepunt van de avond fun geerde „Het Spel der Vergissingen", naar Shakespeare. Tegen de décors van W. Tomesen, de tekenleraar van het lyceum, deden de costuums uit het atelier van zuster Monica het uit stekend. Het stuk werd voor het voet licht gebracht met een frisheid en een vaart, die getuigden van het plezier, dat de actrices zelf er aan beleefden. Het publiek genoot mee. Hella van Wely en Annie Vink als de beide An- tipiholus-sen, en de „echte" tweeling Eveline en Sabine van Voorst tot Voorst als de „toneel-tweeling" Dro- mio van Ephese en Dromio van Sy racuse, lieten de zaal een uurtje her sengymnastiek beoefenen. Zeer goed v/aren ook de dames Adriana en Lu- ciana, respectievelijk Ria Deen en Gonnie Verhaar. Aan het eind was er een welver diend applaus voor alle jeugdige ge nieën, die de voldoening hebben, hun genodigden een avond van weldoende ontspannig te hebben geboden. Carnavals-avond „St. Liduina" De leden van de r.k. invalidenbond „St. Liduina" te Leiden kregen gis teren door het bestuur in de zaal van de heer Gastelein een carnavals avond aangeboden, die klonk als een klok. Het werd een avond van zelf werkzaamheid. Onder de kundige leiding van enige bestuursleden heb ben de leden van de bond zich kun nen meten in het vervaardigen van mutsen, hersengymnastiek, spreek vaardigheid, een ballon-wedstrijd en een zangconcours. Gelijk met koffie en gebak werd een verloting, die rijk was aan mooie prijzen, gepresenteerd. De heer D. Lub, de voorzitter, die om half acht de avond opende wekte al len op te sparen voor de Lourdes- reis. De leden van de bond werden met auto's gehaald en gebracht. BENOEMINGEN N.V. WERNINK. Bij de N.V. Wernink's kalkfabrie- ken te Leiden is procuratie verleend aan de heer W. Eduard voor de af delingen „Schelpkalkfabrieken" en „Bouwmaterialenhandel" en aan de heer L. J. C. Simmers voor de afde ling „Werninks tennisvloeren".

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2