S)e £eidóe(Boti4ci/itt Storm hield huis in West-Europa Ernstig treinongeluk in Los Angeles Wat deden die Migs boven Oostenrijk? de ballons of de propaganda? MAANDAG 23 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13710 'tormachtige Directeur: c m v hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dagen I Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ?tTtrt tuttin mimi t Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Vele schepen in nood De stormen van de laatste dagen hebben danig huis gehouden in West-Europa. Vele schepen zijn ge dwongen geweest overhaast een ha ven op te zoeken. Verscheidene kon den echter niet meer op tijd ergens binnenlopen en werden de prooi van de storm. Twee schepen moesten door de bemanning worden verlaten en in Antwerpen moesten vier zee lieden in een ziekenhuis worden op genomen omdat zij gewond waren geraakt bij pogingen om een ver schuivende lading te behouden. In Denemarken zijn, evenals in Noord west-Duitsland enige diiken doorgebroken, waardoor hele gebie den blank kwamen te staan. In Ko penhagen zijn het dak en de drie bo venste verdiepingen van een flatge bouw van achttien verdiepingen af gerukt. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn. Het gehele gebouw moest ontruimd worden. Moeilijkheden op zee. Ten noordwesten van Terschelling zijn zaterdag enkele schepen in moei lijkheden geraakt. Het 1200 ton me tende Noorse stoomschip Svanholm zond tegen het middaguur noodsig nalen uit, omdat de deklast, bestaan de uit hout, was gaan werken. Een deel ervan sloeg over boord en het schip, dat zich 120 mijl ten noord westen van Terschelling bevond maakte water. De sleepboot Holland van de rede rij Doeksen te Westerschelling voer ter assistentie uit en het gelukte de uit zestien personen bestaande be manning over te nemen. Daarna heeft de Holland getracht verbinding met het schip te krijgen en na vele uren zwoegen is dat gelukt. De sleep boot heeft de Svanholm op sleep touw genomen naar Londen. Zaterdagavond zijn de redding boot Brandaris van Westerschelling en de sleepboot de Zuidzee van Doeksen uitgevaren naar de Duitse coaster Louse Weitert, die op de Noordwester gronden bij Terschel ling noodseinen gaf. Toen het weer beter werd kon de coaster echter de reis voortzetten, zodat de Zuidzee en de Brandaris geen hulp behoef den te bieden. Een ander schip dat tijdens de storm moest wordenverlaten, was de Britse kolenboot Herriesburn, die gistermiddag in 't Kattegat in brand stond. De gehele bemanning kon worden gered. Het Italiaanse stoomschip Maria Pompei zit, eveneens in de storm, vast voor de kust van Wales. De be manning is aan boord gebleven. Spoorloos. Voor de kust van het Britse graaf schap Yorkshire bevond zich giste ren het Italiaanse schip Petere in nood. Het was onbestuurbaar ge- raakt. Toen sleepboten op de opgegeven plaats aankwamen, vonden zij geen spoor van het schip. Waarschijnlijk heeft het de schade met eigen mid delen kunnen herstellen en is het doorgevaren zonder de wal te waar schuwen. Tachtigste verjaardag van de Paus Tientallen grote bedevaarten wor den te Rome verwacht, wanneer op 2 maart de H. Vader zijn tachtigste verjaardag viert. Zij zullen onder leiding staan van talrijke bisschop pen. In het Vaticaan worden voor bereidingen getroffen voor de ont vangst. Men rekent erop, dat het grootste deel der hiërarchie te Rome zal zijn om de verjaardag van hun Opper herder mede te vieren. Bijna alle landen zullen voorts door hun bisschoppen vertegenwoor digd zijn bij de plechtige Pausmis, die zondag 11 maart daags vóór de 17e verjaardag van de kroning van de paus zal worden opgedra gen. Op de herdenkingsdag zelf wordt een internationale massa audiëntie in de St. Pieter voorbereid. Zeven-en-veertig slachtoffers In de buitenwijken van Los Angeles is zondagavond een dieseltrein, be staande uit twee wagens, ontspoord. Volgens de jongste berichten zijn 47 mensen om het leven gekomen en 35 tot 40 ge.vcnd. Veertien lijken zijn reeds geborgen. Het ongeluk gebeurde bij een druk kruispunt, enige kilometers van het station van Los Angeles, vanwaar het treinstel enige minuten tevoren was vertrokken. Volgens ooggetuigen vie len sommige reizigers uit de wagens, toen de diesel ontspoorde. Zij wer den onder de trein verpletterd, toen deze omviel en nog enige tientallen meters doorschoot. Direct na het ongeluk werden alle beschikbare ziekenauto's opgeroepen en de radiostations onderbraken hun uitzendingen- met verzoeken aan geestelijken van alle gezindten om zich naar de plaats van de ramp te begeven. De bestuurder en de conducteur van de trein hebben verklaard niet te weten, wat het ongeluk veroorzaakt kan hebben. De bestuurder, die al 37 jaar bij de Santa Fe Railway Com pany werkt, zei, dat hij juist begon nen was de snelheid te verminderen met het oog "op een scherpe bocht in Piloot had z'n verhaaltje klaar Onder mysterieuze omstandigheden zijn zaterdag twee MiG 15-straaljagers boven Oostenrijks gebied met elkaar in botsing gekomen en neergestort, waarbij een der beide piloten om het leven kwam. De ander, een Russische kapitein, die zich met een valscherm redde, beweerde dat de jagers twee andere vliegtuigen van onbekende nationaliteit achterna zaten. In een omsingelingsmanoeuvre zouden de beide MIG's met elkaar in botsing gekomen zijn. Maar ooggetuigen heb ben in het geheel slechts twee vlieg tuigen gezien, de beide MIG's, en zij hoorden vóór de botsing boven dien mitrailleurschoten. Daarom ver onderstellen zij, dat het eerste toestel bestuurd werd door een piloot van de Hongaarse luchtmacht, die probeerde te ontsnappen, waarop zijn achtervol ger hem eerst poogde neer te schieten en hem vervolgens in de lucht ramde. Na zijn redding vertelde de Rus, dat hij en zijn omgekomen collega van de Hongaarse luchtbasis Györ, op 32 kilometer van de Oostenrijkse grens, waren opgestegen om twee onbekende vliegtuigen, die de Hon-1 geveer tweehonderd gestegen. gaarse grens geschonden hadden, te verjagen. In hun achtervolgingsijver hadden zijzelf vervolgens blijkbaar de Oostenrijkse grens geschonden. Terwijl zij om de onbekende Vlieg tuigen heencirkelden, waren zij par does met elkaar in botsing gekomen. Een Weense communistische krant, de „Volksstimme", weet intussen reeds te vertellen, wat voor vliegtui gen het waren: „ongetwijfeld Ameri kaanse propagandamachines". De Russische piloot is zondag aan de Sovjet-autoriteiten overgedragen. De Oostenrijkse regering heeft reeds voordat het onderzoek is afgesloten medegedeeld, dat zij bij de Hongaar se autoriteiten een protest zal indie nen. Dodenbalans in Noord-Afrika Bij gevechten met Franse troepen zijn zaterdag in Algerije en Tunesië bijna veertig opstandelingen gedood. Daardoor is het totaal aantal gedode rebellen in de afgelopen week tot on- de baan, toen hij voelde, dat de trein ging overhellen. Veel slachtoffers geraakten in de wrakstukken beneld en moesten door brandweerlieden met snijbranders bevrijd worden. Er bevonden zich on-f geveer 150 mensen in de trein. Bijna de helft van de pasagiers waren mili tairen. die van verlof terugkeerden naar de basis San Diego. Westerling zou op Sumatra zijn Ex-kapitein „Turk" Westerling is in Indonesië. Dat beweren zijn volge lingen in Singapore. Het is geen ver rassend nieuws voor bet Verre Oos ten. Het communistisch radiostation Peking heeft de laatste tijd verschei dene malen verklaard, dat Wester ling, die enige tijd geleden plotseling uit Nederland verdween, zich in Zuid- Azië ophield. De aanhangers van Westerling zeg gen, dat hij een paar weken geleden in Penarig aan de westkust van Malakka besprekingen voerde met Indonesische voorvechters van een Islametische republiek. Vandaar zou hij met een snelle boot naar Sumatra zijn overgestoken in gezelschap van de republikeinse leider Hassan Tiro. Hij heeft zich daar volgens bronnen gevoegd bij de rebellen, die opereren vanuit Atjeh en sinds 1949 tegen de regering van Soekarno hebben ge streden. DIAMANTVELD IN VENEZUELA. Bij de river El Caruto is een enorm diamantveld ontdekt. In de loop van een week werden diamanten ter waarde van 30.000 bolivar gevonden. Men heeft de indruk, dat de rijkdom van het veld aanzienlijk is. Wat meer gevreesd: Tsjechen protesteren Tsjechoslowakije heeft zaterdag: de leao, de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart, verzocht onverwijld de nodige stappen te doen, opdat het gevaar voor de vliegtuigen dat door ballons wordt veroorzaakt wordt weggenomen. Gisteravond werd het vliegen boven Tsjchoslowakije na het invallen van de duisternis voor de vierde achter eenvolgende nacht verboden vanwege het gevaar, dat zou worden veroor zaakt door ballons, die door „Radio Vrij-Europa", een Amerikaanse radio station in West-Duitsland, voqr pro pagandistische doeleinden worden opgelaten. De dagvluchten gingen gisteren alle normaal door. Zaterdag gelastte de Nu zal het heter gaan in Egypte! De onlusten in Bombay In Bombay is de toestand nog niet geheel tot rust gekomen. Zaterdag althans werd er nog lustig betoogd door de menigte, waarbij weer zwaar gevochten werd met de politie. Vijf doden en 35 gewonden vielen zater dagmorgen, toen een roerige menigte katoenpakhuizen in brand stak. Zon dag scheen de spanning wat afgeno men te zijn. Volgens officiële cijfers hebben 65 mensen er het leveri bij verloren, maar naar schatting ligt het aantal doden niet ver van de tweehonderd. Voorts werden honderden mensen min of meer ernstig gewond. De relletjes zijn begonnen uit pro test tegen de plannen van premier Nehroe grenzen van de Indische sta ten te herzien. Men is er lang niet gerust op, dat donrdeag, de dag van de republiek Indië, niet een nieuwe golf van ge welddaden over Bombay zal komen. Sabena zijn vluohten tussen Brussel en Praag af naar aanleiding van ont vangen waarschuwingen van Tsjechi sche zijde. Volgens een Praags blad kwamen zaterdag ongeveer honderd ballons Tsjechoslowakije binnendrijven uit j West-Duitsland. Zij zouden voorname lijk op een hoogte van circa vier dui zend meten hebben gevlogen en van verschillende omvang zijn geweest, sommige zelfs vijftien meter in door snee. Zij waren gevuld met explosief gas en waren doorschijnend, zodat men ze moeilijk kon zien. Geen gevaar. Radio Vrij-Europa daarentegen meldde dat de ballons, die zij gebruikt j voor het neerlaten van vlugschriften achter het IJzeren gordijn geen ge- vaor voor het luchtverkeer opleveren en dat zij zo licht zijn dat de limiet, die in de Amerikaanse luchtvaartbe palingen als „riskant" wordt bestem peld, lang niet wordt gehaald. Eoven- dien zouden zij op een hoogte van 5,5 kilometer vliegen, ver boven de nor male hoogte van het burgerluchtver- liëer. De eerste officiële maaltiid na Eisenhowers ziekte Soedan wil neutraal zijn De Soedanese minister van buiten landse zaken, Moebarak Zaroek, heeft verklaard, dat Soedan een neutrali teitspolitiek zal volgen, zowel wat het conflict tussen oost en west betreft als de verhouding tussen de Arabische landen. Het zal niet toetreden tot een verdrag zoals het Syrisch-Egyptisclie. Een christen zal president kunnen worden. De gewapende macht zal uit gebreid worden en Soedan zal wapens kopen van Groot-Brittannië en Tsjecho-Slowakije. Soedan is voorts bereid om de on derhandelingen over het Nijlwater met Egypte te hervatten. Soedan keurt volgens de minister de bouw van de stuwdam bij Assoean af, zo lang nog geen overeenkomst hier over is bereikt met Egypte. Het land zal zijn verplichtingen tegenover de Arabische Liga, waarvan het thans lid is, nakomen. Socialisatie in China In de afgelopen week hebben dc steden Shanghai Kanton, Tientsin, Peking en Tsjoegking bekend ge maakt, dat alle particuliere onderne mers zich hebben uitgesproken vóór socialisatie van hun bedrijven in die zin, dat deze het gemeenschappelijke bezit van staat en particulieren wor den. De kleinere steden hebben dit voorbeeld spoedig opgevolgd, aldus meldt radio-Peking. Deze gang yan zaken wordt hèt doel van het eerste vijf-jarenplan van China genoemd. Later zullen alle on dernemingen geheel staatseigendom v/orden. Door deze procedure behou den geschoolde bedrijfsleiders en za kenlieden hun functies, zoals de be doeling van Mao Tse Toen is, aldus de communistische radio. In Shanghai alleen al werden in de eerste tien dagen van dit jaar 7.000 aanvragen van ondernemers om voortaan tezamen met de staat bun ondernemingen te drijven, ingewil ligd. Waarnemers te Hongkong trekken juit de spoed, waarmee de nationali- President Eisenhower en zijn echtgenote, gefotografeerd tijdens het „begroetingsdiner" in Washington: de eerste satie wordt uitgevoerd, de conclusie gelegenheid waar de president na zijn ziekte weer naar buiten optrad. Tijd-ns het diner hield de president viadat plotseling zware druk op de par radio en televisie een toespraak tot zijn volk. Op de tafel het symbool van de republikeinse partij: het olifantje;* Itiouliere ondernemers is uitgeoefend Met een oorverdovend gejubel uit duizenden vrouwenkelen hebben dc Egyptische vrouwen tijdens een dankdemonstratic in Cairo hulde gebracht aan premier Nasser, die bekend maakte, dat de Egyptische vrouwen stem recht zullen verkrijgen. Op deze foto zien we de premier die lachend voor de ovatie dankt. Steeds weer complotten in Argentinië Generaal Uranga, een vroegere Ar gentijnse minister, is met een groep ambtenaren en militairen gearres teerd rü. de ontdekking van een com plot tot omverwerping van de rege ring van Argentinië. Gisteravond werden het regerings paleis en enige gebouwen te Buenos Ainjs bewaakt door troepen, die mi trailleurnesten in de straten inrichten. Generaal Uranga is minister ge weest in de regering van generaal Lonardi, die president Peron opvolg de na de geslaagde revolutie in sep tember. IJzeren gordijn werd doorgeknipt Tien mille verdwenen De bovenbuur van een Amster damse horlogezaak aan de Nieuwe Achtergracht hoorde in de nacht van vrijdag op zaterdag een vrij harde klap en de gewaarschuwde politie ontdekte even later een groot gat in de etalageruit en enkele lege plek ken in de etalagekast. De waarschuwde horlogier consta teerde de verdwijning van 50 dames- en 120 herenzegelringen benevens 7 armbandhorloges. De dieven hebben met een tang het staaldraad-gordijn doorgeknipt en vervolgens met een steen de ruit ver brijzeld. De politiek zoekt naar een spoor; de schade bedraagt ruim f 10.000.— De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Waarland de weleerw. heer G. H. W. Zaal, die ka pelaan was te Haarleirmerliede. tot kapelaan te Haarlemmerliede de wel eerw. heer A. P. Olsthoorn, die kape laan v/as te Waarland. HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagsavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDER. Vanavond plaatselijkregen overgaand in sneeuw, daarna op klaringen afgewisseld door en kele regen- of sneeuwbuien. Vrij krachtige tot matige wind tussen zuidwet en noordwest. Kouder met vannacht tempera tuur om het vriespunt. Morgen wat sneeuw? Langs de grens tussen warme en koude lucht, die dichtbij ons land ligt, hebben zich ook de afgelopen dagen depressies naar het oosten bewogen. De actieve depressie, die in de nacht van zaterdag op zondag storm ver oorzaakte, is al tot diep in Rusland doorgedrongen. Eenvolgende storing naderde gisteravond Ierland. De neer- slagzóne ervan bereikte in de afgelo pen nacht ons land al. De neerslag viel ten noorden van de grote rivie ren tijdelijk als sneeuw. Het zuiden van het land kwam vanmorgen echter al in de warme sector van de depres sie, met als gevolg dat de temperatuur er tot 7 graden steeg. Na het passeren van de depressie zal weer koude lucht uit het noord westen ons land binnenstromen, waarbij plaatselijk sneeuw kan val len. De temneratuur zal tot om het vriespunt dalen. 24 Jan. zon op 8.35, onder 17.14 u.; maan op 13.41, onder 5.38 u. Hoogwaterstanden Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7.00 uui luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw 6C. onbew. —6 half bew. 9 onbew. —1 onbew. 5 sneeuw 2 regen 8 sneeuw 0 regen 8 zwaar bew.. 7 onbew. 1 nevel —4 licht bew. 5 geheel bew. 2 geheel bew. 1 onbew. 2 onbew. 2 onbew. —4 onbew. —4 geheel bew. 7 onbew. —7 nevel 5 Korreltje Niemand is zo arm dat hij niet in staat zou zijn, zijn naaste bij te staan. Paul Claudel).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1