S)e Cd/dóeSou/fccmt f $Êjf. t i Ruim één miljoen aan goud gestolen Getuige overste Duitz teruggekeerd De hervatting der Geneefse besprekingen Regen ZATERDAG 21 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13709 Directeur: c m v. hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdre acteur. L. G J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENÜRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f 7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.nun. Telefoontjes 1.50 DIEPVRIES- TWIST APPELTJE WIJ HEBBEN REEDS ENIGE malen iets gepubliceerd over de expe dities welke op het ogenblik bezig zijn het Zuidpoolgebied te doorvor sen, en in de komende weken zullen nog wel meer puJblicaties volgen. Deze expedities Amerikaanse, Russische, Engelse en nog andere zijn daar aan de Zuidpool om hun bijdrage te leveren aan de wetsohap, welke men in het Internationaal Geofysische jaar gezamenlijk wil dienen. Nu is het internationaal dienen van de wetenschap een uitermate nobel en lofwaardig streven, maar de be reidwilligheid, waarmede de verschil lende landen grote geldsommen dis ponibel hebben gesteld 0 voor het dienen van de we tenschap juist in dat deel van de wereld, geeft toch te denken. Vroeger trokken mannen als Shack-, leton, Ross en Amundsen naar de Poolgebieden uit een soort van spor tieve drang om de kennis van de mensheid te verrijken en de geheimen van deze totaal onbekende streken te ontsluieren. Maar tegenwoordig weet men al vrij aardig wat er daar in die ontoegankelijke oorden te vinden is. Men denkt er bijv. uranium te vinden, clie, steenkool, ijzererts en zelfs goud en zilver. Dit is niet slechts een. vroom vermoedens op zeer goede gronden, vermoedens op zeer goede grondenx. Het dienen van de wetenschap komt in dit licht bezien, wel een beetje op de achtergrond. Er is bovendien nog een interessant aspect van deze koude affaire, n.l. het feit, dat de Zuidpool geen stuk ijs is, dat op zee ronddrijft, maar bestaat j zÜn uit een vastland of althans uit een stel grote doch vastliggende eilanden, zodat dit land gemakkelijk dienst kan doen als tussenstation ter verbinding van de grote continenten Amerika, Afrika en Australië. De Noord-pool is ook al zo'n draaischijf geworden, waarover kortere luchtverbindingen mogelijk zijn. Wellicht is de Zuidpool, nog meer geschikt. Vooral de Amerikanen schijnen grote plannen te hebben. Zij hebben er een grote hoeveelheid dollars te genaan gegooid en gaan hun „opera tie-diepvries" (zoals zij het noemen) grondig aanpakken. Met ham grote technische hulpmiddelen moet het mogelijk zijn, een vaste basis in dit gebied te vestigen en dan is het niet moeilijk te voorspellen, dat zij er pro fijt van zullen trekken. Ook de Russen met hun ervaring in de Noordpoolstreken hebben goede kansen om niet alleen de wetenschap, maar ook hun eigen belangen te dienen. Een diep-vries-twistappeltje voor toekomstige politieke verwikkelingen ligt aan de Zuidpool te wachten. Brutale roof in de straten van Genève In het hartje van Genève heeft gisteren een buitengewoon brutale goud- roof plaats gevonden, waarbij de rovers zich meester hebben gemaakt van een hoeveelheid goudstaven ter waarde van ruim een miljoen gulden. Het is een van de grootste berovingen uit de annalen van de Zwitserse politie. Het goud, bestemd voor een Zwitserse maatschappij, was per vliegtuig van Parijs naar Genève gebracht en daar in een vrachtauto overgeladen. De chauffeur reed de vrachtauto met lading vervolgens naar het hoofd kantoor van zijn maatschappij bij het spoorwegstation. Toen hij, na zich in het kantoor te hebben gemeld, weer naar buiten kwam, was de vracht auto verdwenen. Een uur later werd de auto door de politie leeg terug gevonden op een verlaten buitenweg, nauwelijks anderhalve kilometer van de Franse grens. De politie werd onmiddellijk nadat de verdwijning van de wagen ont dekt was, gealarmeerd en de gren zen werden terstond afgesloten. Alle maatregelen zijn echter tot op heden vergeefs geweest. De politie heeft meègedeald, dat de chauffeur niet als medeplichtige wordt beschouwd. Vermoedelijk wist de man niet eens wat hy vervoerde. De politie weigerde mee te delen van wie het goud was en welke be stemming het had. In verband met de geringe misdadigheid in Zwitser land geschieden waardevolle trans porten hier gewoonlijk met gewone bestel- en vrachtwagens en zonder extra bewaking. OVER DE GRENS. Volgens de Zwitserse bladen Is uit de sporen van autobanden gebleken, dat het goud op het landweggetje in een andere auto overgeladen is. Kort tevoren was in de buurt een auto met Franse nummerborden gesigna leerd. De daders zijn zeer handig te werk gegaan. Zij hebben geen vni- gerafdrukken achtergelaten en de talrijke voorbijgangers de overval vond plaats tijdens het spitsuur in de drukke Rue de Lausanne heb ben niets van het gebeurde gemerkt. De kleine vrachtwagen, die gela den was met tien kistjes welke elk 25 kilo aan goudstaven bevatten, stond geparkeerd voor het kantoor van een transportfirma, in de druk ke Rue de Lausanne. De firma is ge specialiseerd in het vervoer van waardevolle goederen. De dadërs moeten goed met de ge woonten van de chauffeur op de hoogte zijn geweest. De man heeft wagen niet meer dan enkele ogenblikken onbewaakt gelaten, maar deze korte tijd was voor de dieven voldoende om er met de auto vandoor te gaan. De politie acht het waarschijnlijk, dat zij met de buit naar Frankrijk zijn ontkomen. Straaljager in winkelstraat Een Meteor straaljager van de Britse luchtmacht is gisteren bran dend neergestort in de hoofdstraat van Wadhurst, ongeveer dertig mijl zuid-oostelijk van Londen. Een hotel, een winkel en 3 villa's brandden af. Tenminste één persoon werd gedood Vorstelijke belangstelling voor Avicultura Vier Poujadezetels ongeldig De commissie tot onderzoek van de mandaten uit de Franse Nationa le Vergadering heeft gisteren vier zetels der Poujadisten ongeldig ver klaard. De beslissing moet nog door de Assemblee worden bevestigd. De commissie beveelt aan, dat drie ervan worden toegekend aan socia listische kandidaten en de vierde ze tel aan de onafhankelijken. Dit zou het aantal socialistische zetels ver hogen tot 99 en het aantal der on afhankelijken tot 98. - %jj] 11 Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Kon. Ned. Vereniging „Avicultura" heeft de vereniging een tentoonstelling georganiseerd in de Houtrusthallen te Den Haag. H.M. heeft vrijdagmiddag deze expositie met een bezoek vereerd. De foto toont hoe Robine Kui pers (11 jaar) en Rudolf Kuipers (9 jaar) HJVL een mand met grote eieren en krieleieren aanbieden. De Indonesische regering heeft het verstrekken van een visum aan^de Nederlandse advocaat mr. van Empel SJlZSXTJS&SSSÏSZZ: afhankelijk gesteld van het oordeel dingen in het ziekenhuis worden op genomen. Het vliegtuig was bemand met twee personen. Over hun lot is nog niets bekend. Twee van de gewonden zijn brand weerlieden, dis blessures opliepen toen hun auto omsloeg op weg naar de brand. „Ik benijd Maengkom niet" Vrijdagavond is met het vliegtuig uit Djakarta op Schiphol gearriveerd de luitenant-kolonel L. B. Duitz, die als getuige voor de verdediging in het proces-Jungschlager uit Neder land naar Indonesië was vertrokken. Overste Duitz vertelde, dat het hem proces, aldus overste» Duitz, is zeer moeilijk te bepalen. Rechter Maeng kom geeft de indruk absoluut objec tief te zijn. „Ik benijd hem niet", al dus de luitenant-kolonel. Te gek om los te lopen. t>e beschuldigingen door getuigen a charge tegen hem geuit, noemde als bijzonder merkwaardigwas op- ^IZr^nZ: gevallen, dat tijdens de zittingen in het proces de getuigen a charge de gelegenheid gegeven wordt om de ge tuigen a décharge te onderbreken en een volkomen persoonlijk gericht re quisitoir te houden. Of deze gang van zaken normaal voor de Indonesische rechtspleging is, kon de overste niet bepalen. Wel had hij sterk de indruk, dat het a charge gesprokene wordt gebruikt als propaganda. De processen beïnvloeden de stem ming onder de Nederlanders in Dja karta sterk, aldus luitenant-kolonel Duitz. Mevr. Bouman, de verdedig ster van Jungschlager, vermijdt zo veel mogelijk contacten met Hollan ders om hen niet in moeilijkheden te brengen. Haar uithoudingsvermo gen is verbazingwekkend. Ieder weekend gaat zij zeilen en dat geeft haar voldoende gelegenheid om van een week vol slopende zittingen te bekomen en zich voor te bereiden op de volgende. Overste Duitz zei te weten, dat mevr. Bouman plannen heeft om mr. van Empel, aan wie het visum als pleiter in de zaak-Jungschlager is ge- weigerd, eventueel als pleiter in de zaak-Schmidt een visum te bezorgen. De uiteindelijke uitslagen van het Boelganin houdt rustkuur De premier van de Sovjet-Unie, Niko'ai Boelganin, bevindt zich voor een rustkuur buiten Moskou. Dit werd gisteren officieel meegedeeld. Sinds 3 januari is Boelganin niet in het openbaar verschenen. LAWINENGEVAAR IN OOSTERIJK In het oostelijke deel van Tirol heeft een lawine tien man onder ton nen sneeuw bedolven. Negen slaag den er in, zichzelf te redden maar de tiende verloor het leven. Een red dingscolonne kwam juist te laat om hem levend te voorschijn te halen. kend, dat leden van de Nederlandse militaire missie, waarvan hij indertijd deel uitmaakte, zouden hebben mee gedaan aan komplotten, dien ten doel zouden hebben gehad officiële gebou wen in de Indonesische hoofdstad op te blazen, zo besloot luitenant-kolo nel Duitz. van de rechtbank in kwestie, zo heeft de minister van voorlichting, Sjam- suddin Sutan Makmur, verklaard .„Indien dus rechter Maengkom niet instemt met de komst van mr. van Empel om als verdediger in de zaak- Jungschlager op te treden, kan de re gering hem geen visum verstrekken". Rechter Maengkom heeft, zoals be kend, donderdag verklaard met te kunnen instemmen met het optreden van mr. van Empel in het proces te gen Jungschlager. JEUGD EN BEZITSVORMING. Nederland maakt voorbehoud De Nederlandse regering behoudt zich het recht voor om in het licht van de situatie in Indonesië, te zijner tijd haar standpunt te.bepalen om trent de hervatting van de besprekin gen met Indonesië. Dit heeft minister Luns gisteren meegedeeld aan de Indonesische zaak gelastigde in Nederland, Kwee Djie Hoo, toen deze de Nederlandse minis ter officieel op de hoogte kwam stel- De Jongeren-Organisatie in de Ka tholieke Volkspartij belegt op zater dag 18 Februari te 15.P" Eerste Duitse parade Het nieuwe Westduitse leger, dat zo te kampen heeft met gebrek aan belangstelling van de zijde van de re- cruten, heeft gisteren zijn eerste pa rade gehouden, afgeromen door kan selier Adenauer. De militaire atta ché's van de landen van de Navo en Amerikaanse officieren, die helpen de Duitsers op te leiden, waren aanwezig, maar er was geen enkel lid van het Westduitse parlement. len van de ontwikkelingen met be trekking tot de Nederlands-Indonesi sche conferentie. De heer Kwee deelde mee dat de Indonesische regering haar standpunt met betrekking tot het hervatten van de besprekingen nog niet had vastge steld. Premier Harahap heeft intussen gis teren in Djakarta meegedeeld, dat de parafering van de resultaten van het overleg tussen Nederland en Indo nesië binnen een maand zal kunnen feschieden. Onmiddellijk daarna zal y de overeenkomst aan het Indone sische parlement voorleggen. Premier Harahap zei dat de hervat ting van het overleg met betrekking tot de parafering afhankelijk is van de Nederlanders. De Indonesische de legatie, zei Harahap, zal hierover zo spoedig mogelijk contact opnemen met de Nederlandse delegatie. Verdeeldheid. Inmiddels heeft de voorzitter van de kleine arbeiderspartij, meegedeeld dat zyn partij mogelijk het voorbeeld van de twee Islamietische partijen zal volgen en haar ministers uit het ka binet zal terugtrekken. Hij achtte het met het oog op de goede samenwerking in het toekom stige kabinet beter dat het huidige Cabinet zyn mandaat teruggeeft. Men gelooft in politieke kringen overigens niet dat de party de in zichten van haar voorzitter zal vol- Eergisteren was er een fikse ruzie uur' in°het 2eweest tussen de leden van de Jaarbeursgebouw te Utrecht een - bondsdag en minister van defensie openbare Vergadering van de Jonge- ?la?kA omdat df 7".nlster n?ch, pref- renraad. dent Heuss> noch leden van het parle- (ment voor deze eerste parade had) gen, aangezien in de partij veel ver- Tijdens _deze_vergadering spreekt uitgenodigd. Alleen de voorzitters en deeldheid heerst en de ministers en de parlementslede;, tot de oppositie voor financiën en defensie hadden een utnodiging ontvangen. De leden van deze commissies hebben de parade niet bijgewoond hoewel Blank op het laatste ogenblik had gezegd dat het hem speet en dat natuurlijk alle leden van de beide commissies welkom zou. uitgenodigd. Alleen de voorzitters en prof. mr. C. P. Romme, voorzitter van vice-voorzitters van de commissies de Tweede Kamerfractie der K.V.P. over het onderwerp Jeugd en bezits vorming. Jongeren, die voor deze vergadering belangstelling hebben, kunnen een bewijs van toegang aanvragen bij het sekretariaat van de Jongeren- Organistie, Mauritskade 25, Den Haag den zijn. Monument voor hen, die vielen tussen Seine en Rijn mw if}^ haMS; li v,:- for- èyr Rt/jCKE -•■"f- Dank zij de zorgen van het oorlogsgravencomité van het Britse gemenebest zal op het Canadese oorlogs kerkhof te Groesbeek, de „Groesbeek Canadian war cemetery tot the missing", in de komende zomer een monument worden onthnld ter herinnering aan de soldaten van dë. Britse gemenebest-landen, die tijdens de opmars van de Franse kust naar Duitsland tijdens de tweede wereldoorlog zijn gesneuveld en nog zijn vermist. Op de foto werkzaamheden aan het monument, met op de achtergrond het „Cross of Sacrifice". in de party behoren. Weer een getuige beschuldigd Adenauer blijft Kanselier Konrad Adenauer, die kort geleden 80 jaar is geworden, is beslist van plan, zo verneemt Ass. Press van een hoge Duitse autoriteit, om zich voor de verkiezingen van 1957 opnieuw kandidaat te stellen en zijn kanselierschap te verlengen. Hij heeft zijn intieme kring van politieke vrienden meegedeeld, dat hy niet het voorbeeld van Churchill zal volgen en zal aftreden. Hij is van oordeel, dat Duitsland zijn leiding en prestige nog zeer van node heeft. HUIS VAN PLASTIEK. In Parijs zal op 23 februari het eer ste huis, dat geheel uit platstiek is opgebouwd, gereed zijn. Het wordt door een aantal Franse industrieën gefinancierd. Het huis is rond en er kunnen naar believen kamers worden aangebouwd. Er worden een twaalftal soorten plastiek gebruikt, doorzichti ge en ondoorzichtige, harde en buig zame. Het gewicht bedraagt 7,5 ton. HOE wordt het weer? 5 (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 J uur). ONBESTENDIG Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later opklaringen en enkele verspreide buien. Matige tot krachtig, tijdelijk wellicht stormachtige wind tussen zuid l en west. Morgen overdag iets kouder. Op de zitting, die gisteren voor het landgerecht te Djakarta in de zaak- Jungschlager werd gehouden, is we- derom een nit Nederland overgeko- 22 Jan- op 827 ?}dcr 1710 u'! men getuige door een getuige a char- |»nTop OIq-m" a U'iti, ee van allerlei illcrale activiteiten1 23 Jan' zon op 8'36' onder 1T-12 u.; beschuldigd. S activiteiten ma!m Qp ,2 43 onder 4 29 u Het was getuige Sijnja, die hoewel administrateur van een andere on derneming, enige tijd gedetacheerd is geweest op de onderneming Serpong, waar getuige a charge Manoch onder commandant van de ondernemings- wacht was. Op de beschuldigingen van Manoch dat bijeenkomsten op de onderneming waren gehouden over de levering van voeding en wapens aan benden, antwoordde Sijnja, dat dit beslist niet waar is geweest In de afgelopen 24 uur trok een diepe depressie via Schotland en het noorden van de Noordzee naar Zuid- Noorwegen en het Skagerrak. Het p^Rijc1 front van deze depressie passeerde1 vannacht met regen ons land. De wind nam daarbij tot stormkracht toe. Een randstoring van de depres sie véroorzaakte in de nanacht en ochtend een zware storm in het Wad dengebied en de Duitse Bocht. Daar bij kwamen gemiddelde windsnelhe den van omstreeks 100 km. per uur voor. Intussen kwam aan het polaire front op de Oceaan alweer een vol gende storing tot ontwikkeling. Deze naderde vanmorgen Ierland en werd voorafgegaan door een regenzone. De depressie koerst recht op ons land aan en zal de komende 24 uur het weer beïnvloeden. Vanavond reeds zal de regenzone het we6ten van ons land bereiken. Hoogwaterstanden Zondag 22 Jan. voorm. 9.20 uur; nam. 10 uur. Maandag 23 Jan. voorm. 10.45 uur; nam. 11.30 uur. Het weer in Eurooa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL BORDEAUX GRFNOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO INNSBRUCK ROME sneeuw 2 C. sneeuw 3 sneeuw —4 regenbui 4 sneeuwbui 1 half bew. 1 onbewolkt 2 onbewolkt 5 onbewolkt 5 regen 6 geheel bew. —2 nevel —2 regen 10 regen 5 regen 3 onbewolkt 2 nevel 1 nevel O onbewolkt —5 onbewolkt 4 licht bew. 10 Korreltje Vergevensgezindheid is goedte genover anderen, niet tegenover uzelf.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1