Pré doet méér voor Uw Wasgoed dan prachtig wit en Smetteloos Schoon waSSenJ Jong, fietsend Amerika bezorgt missie naar de West Ned. industrie miljoenenorder Schokbeton n.v. zorgt voor schok op opvoedingsterrein K.L.M.-piloten trainen „droog" voor nieuw type Examinator gaf opdracht, waardoor kandidaat aanrijding veroorzaakte DONDERDAG 19 JANUARI 1956 DP LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA l LICHT EN HELGEKLEURD Tweede parlementaire Rood voor jongens, blauw voor meisjes Wanneer jong Amerika de lange broek aantrekt, koopt het meteen een auto, maar omdat het voor die tijd niet alles kan aflopen, is de fiets het aangewezen vervoermiddel voor de jeugd. Omdat het rijwiel toch plaats zal maken voor de auto .en dus geen le- vensbezit is, heeft men een weerzin tegen stevige, zware, solide merken en het liefst ziet men lichte karretjes in helle kleuren met wat snuisterij tjes op stuur en spatborden. Daar Amerika dergelijke fietsen practisoh niet vervaardigt, moet dit „speelgoed" voor de Amerikaanse jeugd ingevoerd worden en een van de leveranciers is Nederland. Gisteren arriveerde per vliegtuig in ons land een agent van verscheidene grote Amerikaanse warenhuizen, die onlangs 50.000 lichte sportfietsjes bij de Apeldoornse Juncker Rijwiel- fabrieken had besteld en nu eens kwam kijken, hoe de zaken stonden. Bij de Apeldoornse industrie wordt inmiddels hard gewerkt aan deze miljoenenorder en de volgende week verwacht men daar de 100.000ste na- Wereldpremière Helena van Troje Voor Kon. Wilhelminafonds Op Donderdag 26 febr. 1956 zal in 56 landen en 150 bioscoop theaters de première worden gegeven van de Warner Bros-first national picture „Hélena van Troje" met Rossano Po- deta en Jacques Sernas, een cinema scope productie in Warne color. Te 's-Gravenhage zal deze wereld première gegeven worden in het Apollo theater op donderdag 26 febr. 1956 des avonds te 9.30 uur. Op uitdrukkelijk verzoek van de directie van de Warner Bros zal de gehele bruto ontvangst van deze voorstelling ten goede komen aan een charitatieve instelling op het ge bied der volksgezondheid. In verband hiermede zal de pre mière voorstelling plaats vinden on der patronage van het bestuur van het Koningin Wilhelmina fonds en de totale opbrengst ten goede komen aan het steunfonds van deze organi satie. Zelf zijn fabriek aangestoken Verzekering had argwaan Een mysterieuze brand, diein juni 1952 de N.V. Twentse knopenindustrie te Enschede in de as legde, is tot klaarheid gebracht. De politie heeft terzake de 34-jarige H. E. B., de eige naar van de fabriek, gearresteerd, en naar Almelo overgebracht. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij was destijds nadat zijn fabriek v/as afgebrand, reeds gearresteerd en gedurende ruim een week in arrest gehouden. De politie kon hem echter niets bewijzen. B. had het bedrijf ver zekerd voor 283.000 welk bedrag hem echter niet is uitbetaald, omdat het vermoeden bleef bestaan, dat B., eventueel in samenwerking met ande ren, het bedrijf in brand zou hebben gestoken. B. heeft toen een procedure aanhangig gemaakt tegen de verzeke ringsmaatschappij, waarin tot heden geen uitspraak is gedaan. De politie kreeg dezer dagen nieuwe gegévëns in handen, op grond waarvan zij B. cpnieuw een verhoor afnam. Daarbij is B. door de mand gevallen. oorlogse export-fiets het leven te schenken. Met de kleuren heeft men voor Amerika niet zoveel moeite, want er bestaat in de Verenigde Staten geen twijfel: Een jongen koopt een rode fiets en een meisje een blauw; iede re andere keus zou „gek" zijn. Nieuwe Noord-Zuid verbinding bij Nijmegen Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de rijkwaterstaat, heeft gisteren op een bijeenkomst van de maat schappij voor handel en nijverheid te Nijmegen o.a. medegedeeld, dat in de naaste toekomst een nieuwe Noord- Zuidverbinding zal tot stand komen, even ten westen van Nijmegen. Voor deze nieuwe weg zullen drie nieuwe bruggen resp. over de Waal, de Maas en de Nederrijn nodig zijn. Het ligt in de bedoeling, dat de Waalbrug even ten westen van Nij megen zal komen te liggen. De noodzakelijke en directe weg- verbetering Nijmegen-Kleef is ont worpen. Spoedig zal hierover een ad vies aan de minister kunnen worden uitgebracht. RIJWIELPAD LANGS RIJKSWEG DEN HAAG—ROTTERDAM De ANWB bericht ,dat de herstel werkzaamheden aan het rijwielpad langs de rijksweg Den HaagRotter dam aan de westzijde, door tegenslag nog tot einde februari zullen voort duren, zodat het rijwiel- en brom- fietsverkeer van Den Haag en Delft r.aar Rotterdam nog van de omlei- dingsroute gebruik moeten blijven maken. Voogdij verbiedt Mozart- gedenksteen in St. Bavo Het aanbrengen van een Mozart- gedenksteen in de oude Sint Bavokerk te Haarlem ontmoet tegenstand van de kerkvoogdij. Het bezoek van Mozart aan Haarlem is, aldus de ker- keraad niet zo'n grote gebeurtenis "geweest dat daarvoor een gedenksteen nodig is. Tegen een gedenkplaat heeft de voogdij geen bezwaar. De gedenksteen werd ontworpen door de heer J. van Bossen Buisman, conservator van het Teylermuseum, en stelt voor de kop van Mozart en enkele orgelpijpen. De steen moest herinneren aan 't bezoek van Mozart aan Haarlem in 1766, waarbij hij het beroemde orgel van de Sint Bavo bespeelde. Het was de bedoeling de steen naast het orgel in te metselen. Gaat heel Vierhuizen binnenkort verhuizen I Nadat zaterdag reeds de eerste groep de reis naar de Nederlandse Antillen was begonnen, zijn gister middag nog acht leden van de parle- mentaire-commissie naar de West vertrokken. Het zijn de Eerste Kamerleden: H. Algra (A.R.); H. De Dreu (PvdA); en Rijers (C10, alsmede de Tweede Kamerleden: M. Jansen (KVP), prof. dr. W. L. G. Lemaire (v/h KNP) en Gerben Wagenaar (CPN). Op 30 jan. zal de delegatie weer in Nederland terugkeren. Lifter trachtte bestuurder te wurgen De 55-jarige E. Hirschberg uit Val kenburg, eigenaar van een bioscoop te Heerlen (Hollandia) is in de afge lopen nacht omstreeks twee uur op een stille landweg te Hulsberg in zijn auto overvallen en beroofd van on geveer 200. De heer H. had met degenen die hem later heeft overvallen in Heerlen kennis gemaakt en liet hem in zijn auto meerijden narr Valkenburg. Onder de gemeente Hulsberg werd de heer H. plotseling aangevallen en werd hij gedv/ongen te stoppen. Hij werd ernstig mishandeld, de aanran der trachtte hem te wurgen en be roofde hem van zijn portefeuille. De aangevallene wist te ontvluchten en dede aangifte, bij de rijkspolitie te Valkenburg, die de auto op de plaats van de overval aantrof. In de loop van de dag heeft men de identiteit! van de dader kunnen vastsellen. Het I onderzoek wordt voortgezet. Pré bevat 12 actieve waskrachten. Hierdoor wast Pré niet alleen heerlijk snel en weergaloos wit, maarbovendien zó donzig zacht, dat, iedere wasbeurt een weldaad is. Koop nu Pré. Spaar de bovenklepjes van de pakjes! Straks komt Pré op nieuw met een prettige verrassing. %WvVWWVWWWWVA WEES COED VOOR UW WASCOED-CEBRUIK POLYVALENT De N.V. Schokbeton te Kampen heeft op opvoedingsgebied een schok door Nederland laten gaan. Jongens van vijftien tot achttien jaar zullen namelijk in het bedrijf een algemene vorming krijgen ter voorbereiding op de tech nische scholing in het bedrijf. De bedoeling daarbij is dat de persoonlijkheid wordt ontwikkeld, ver antwoordelijkheidsbesef wordt bijgebracht en dat de jongelui wordt geleerd de opgedragen taak zo goed mogelijk in samenwerking met zijn collega's te vervullen. Behalve aan algemene ontwikkeling zal veel aandacht worden besteed aan sport en spel, karaktervorming en hobbies. Er is bovendien gedacht aan praktisch werk. De jongelui zullen hun eigen school moeten bouwen en een sportveld aanleggen. De lessen zullen niet worden gegeven in een schoollokaal met banken maar in een soort vergaderruimte waarin een grote tafel staat met daar omheen stoelen. Wethouder met hamer geslagen De wethouder van openbare wer ken en volkshuisvesting te Eindho ven, de heer G. J. Sporre, is door een bewoner van de lichtstad met een hamer aangevallen en aan de arm gewond. Een zekere B. was danig overstuur door het feit, dat hem geen woning werd toegewezen, alhoewel ten aan zien van zijn gezin sprake was van een ernstig „krepeer-geval". De toestand van B. was zodanig, dat de politie zich genoozaakt zag Wanneer de conclusie van het twee de interim rapport, dat de Stichting Noord-Groningen aan Ged. Staten van Groningen aangeboden heeft, aange nomen wordt, zal binnenkort het dorp Vierhuizen in zijn geheel gaan ver- j hem in te sluiten, huizen. Aan B. was een huis beloofd. De ,T j huidige bewoner van dit huis schijnt Dit kleme Noord-Gromngse dorpje aan B d te heWb ^at met 80 woningen en 250 inwoners ligt momenteel totaal verkeerd, m. hy er de in te polderen Lauwerszee aan ontstak hierover in woede en het oude Groningen toegevoegd zal spoedde ziah met een hamer gewa- worden, en de welvaart van Vier huizen, die toch al zeer beperkt is, zou geheel te niet worden gedaan, wanneer het niet een centrale plaats kan innemen tussen het oude Gro ningen en het nieuwe land. Inmiddels worden de huizen van Vierhuizen nog niet ingepakt, want omtrent het advies is nog geen enkele beslissing genomen. pend naar het woonhuis van de wet houder. Hij slingerde deze de grofste beledigingen naar het hoofd en be dreigde hem. Onverwachts haalde hij een flinke hamer voor de dag en begon daarmee in de richting van de wethouder te slaan. Deze sloot daarop de deur, maar hij kreeg nog juist een stevige tik op de arm. De K.L.M.-bemanningen, die in 1957 met de nieuwe Dou glas DC-70 vliegtuigen gaan vliegen, zullen voor het besturen van deze machines worden getraind in een z.g. „Flight-Simnlator". Dit is een getrouwe kopie van de cockpit van een DC-70, voorzien van alle instrumenten die men ook in de praktijk gebruikt Ook als de DC-70 vliegtuigen, waarvan de K.L.M. er, zoals bekend, tien heeft besteld, reeds in gebruik zijn, zal de z.g. „vlucht-nabootser" goede diensten blijven doen. Op deze foto ziet men hoe de instructeur de eerste en de tweede, piloot in de trainer controleert. Vrijmetselaars-archief komt onder de hamer Het internationaal antiquriaat te Amsterdam zal van 23 tot 26 januari a.s. de vrijmetselarijsbibliotheek van het kasteel „Le Brigon" in Frankrijk in veiling brengen. Deze bibliotheek bevat behalve boeken en handschrif ten uit de voor-geschidenis van de vrijmetselarij, het archief van Jean Baptiste «Willemoz (1730—1824) uit Lyon een van de meest vooraanstaan de vrijmetselaars van zijn tijd. Hij wordt genoemd „le plus macon- nisant des franc macons" uit de acht tiende eeuw. Het internationale antiquariaat ver onderstelt, dat het op het ogenblik documenten in zijn bezit heeft, die Willenmoz zelf opzettelijk gescheiden heeft gehouden van de rest van zijn archief. „In de tot nu toe verschenen studies over Willermoz is er n.l. geen gebruik van gemaakt". De verzameling bevat o.m. een correspondentie-archief van brieven, door Willermoz gewisseld met Fer dinand, hertog van Brunswick, prins Charles von Hesse, de hertog van Havre en andere leden van de 18e en 19e eeuwse adel. Voorschriften, certificaten en rega lia van vrijmetselaars, benevens loge- stempels zullen eveneens geveild worden. Het internationaal antiqua riaat verwacht grote belangstelling, ook van buitenlandse zijde. Het noemt de collectie „de meest complete en uitgebreide verzameling van deze soort, die ooit onder de hamer is ge komen". Beer haalde man uit winterslaap Het zal je maar gebeuren, dat je 's-nachts gerucht hoort bij de achter deur van je woning en dan, wanneer je tijdens een verkenningstocht in brekers denkt te ontdekken, plotse ling oog in oog met een flinke hima- layabeer komt te staan. Dit overkwam dinsdagnacht de heer T. aan de Zwolseweg te Apel doorn, die bij zijn ontdekking met een de deur dicht gooide en direct de politie belde. De beer, die door het omhoog drukken van een dakplaat van zijn nachtverblijf in een dieren park te Apeldoorn de weg naar de vrijheid had gevonden, liet zich met een hoeveelheid voer door de politie en de eigenaar gemakkelijk lijmen en sliep even later onbewust van de schrik, die hy had veroorzaakt, de diepe slaap van een goed gevoede beer. JONGEN DOOR HAGEL VERBLIND EN DOODGEREDEN De zevenjarige C. Burger, zoontje van de gemeentesecretaris te Goes, die onlangs is benoemd te Bussum, is gistermiddag omstreeks half vijf door een auto aangereden en gedood. Het kind reed op zijn fiets over de Wil- helminastraat te Goes en werd plot seling verblind door een hagelbui. De jongen zwenkte de rijweg op en werd toen door een auto uit Bergen op Zoom, gegrepen. De jongen was op slag dood. Wie betaalt schade? Een adviseur van het Centraal Bureau voor afgifte rijvaardigheids bewijzen examineerde dezer dagen een Utrechtse kandidaat en op een gegeven moment tijdens een verwarde verkeerssituatie, toen de kandidaat de auto stopte, zei hij: U moet doorrij den, dit is opdracht. De kandidaat startte daarop de wagen, probeerde tussen twee stil staande auto's door te wringen, ver oorzaakte een aanrijding en de wagen had 500.schade. Hierop stapte de adviseur uit en verdween. Toen het proces-verbaal opgemaakt was en de kandidaat zich te voet naar het adres begeven had, waar het schriftelijk gedeelte van het Chauffeur tot 65 km per uur veroordeeld Voor de politierechter te Gronin gen heeft gisteren de zaak gediend tegen een vertegenwoordiger uit Leeuwarden, die in September van het vorige jaar aan de Vismarkt te Groningen met zijn auto een wielrij der had aangereden en nadien was doorgereden. Hte slachtoffer werd vrij ernstig gewond. De officier van justitie eiste hon derd gulden boete en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter legde de ver dachte, die niet was verschenen, een merkwaardige straf op. Hij veroor deelde hem tot honderd gulden boe te, subs veertig dagen hechtenis, ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Ge durende de proeftijd mag verdachte niet harder rijden dan 65 km per uur. Een afschrift van de kennisge ving van de voorwaardelijke ontzeg ging zal moeten worden gehecht aan zijn rijbewijs doormiddel van een ze gel van de officier van justitie. Dit afschrift moet aan het rijbewijs ge hecht blijven en moet bij elke wet telijke aanhouding worden getoond. Verpleegster knoeide met blanco kwitanties De advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren tegen een 34-jarige ver pleegster uit Eindhoven, die ervan wordt verdacht ongeveer ƒ16.003,— ten nadele van een kruisvereniging te 's-Hertogenbosch te hebben ver duisterd, een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van elf maanden met aftrek van het voorrarest geëist. De rechtbank had haar indertijd veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden. De eis van de advocaat-generaal komt overeen met de tijd, die zij in voorarrest heeft doorgebracht. Zij werd in April van het vorige jaar door het hof op vrije voeten gesteld, waarna haar zaak vor een nader onderzoek werd ge schorst. De zuster, die afdelingshoofd was bij een kruisvereniging in 's-Her togenbosch wordt er van beschuldigd gedurende enkele jaren op ongeoor loofde wijze met blanco kwitanties te hebben gemanipuleerd. Zij ontkent dit ten stelligste. De raadsman beperkt ezich tot de punten, op grond waarvan het hof verleden jaar deze zaak voor een na der onderzoek voor onbepaalde tijd schorste. Hij noemde het een ingewikkelde en troebele zaak en bepleitte vrij spraak. Het hof zal over veertien da gen arrest wijzen. examen gehouden zou worden, ver telde men hem, dat de tijd verstreken en de examinator vertrokken was. De auto was het eigendom van een Utrechtse rijschool en nu is de vraag gerezen, wie de schade moet betalen. De adviseur verklaart, in tegenstel ling tot de kandidaat, dat hij alleen maar gezegd heeft: Mijns inziens is er geen bezwaar, dat U doorrijdt De eigenaar van de rijschool is ech ter van mening, dat de schuld van de aanrijding b'j de adviseur ligt en zal 2X5 nodig een proces beginnen met het Centraal Bureau om de schade vergoed te krijgen. „NATIONALE UNIE" OPGERICHT DOOR EX-KNP-ERS De plannen tot oprichting van een coalitiepartij, waartoe leden van de opgeheven Katholieke Nationale Par tij het initiatief nebben genomen, zijn verwezenlijkt. Opgericht is de „Na tionale Unie( op algemeen christe lijke grondslag) Voorlopig voorzitter is de wethou der van Den Haag, ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, waarnemend voor zitter G. H. Mulder en secretaris penningmeester J. M. E. M. A. Zon- nenberg. Het ligt in de bedoeling deel te nemen aan de Kamerverkiezing, die dit jaar wordt gehouden. IJsherenmop le Coriina ■MMHH HM» éi liL In Cortina d'Ampezzo, het Italiaanse wintersportcentrum, waar op 26 jan. as. de olympische winterspelen 1956 beginnen, woont een meisje, dat in deze kille tijd van het jaar alleen maar wil gaan wandelen, gekleed in een completeijsberenhuid. En aangezien het voor buitenstaanders moeilijk is, om een meisje in de huid ivan een ijsbeer te onderscheiden van een ijsbeer te onderscheiden Cortina al vele lieden doen schrik ken, hetgeen men zich, als men deze foto ziet, ook wel kan indenken

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7