DE STRAATRIDD Interessante gegevens over het dagelijks brood van de Sassemers ESETÏTi ÏÏSff S Katholieken zien de toekomst het meest optimistisch Hier heerst Een tijdelijk sportveld en grondverkoop gaven veel stof tot spreken DON 'ERDAG 19 JANUARI 1956 OE lift! USE ODI.'ti A.M'I ÜERDE BLAD - PAGINA 1 Onderzoek Instituut Praeventieve Geneeskunde Zoals wij gisteren reeds mededeel den heeft het Instituut voor Praeven tieve Geneeskunde te Leiden in 1951 een sociologisch onderzoek gehouden naar de levensgewoonten en maat schappelijke verhoudingen in Sassen- heim. Het resultaat van dit onderzoek is een lijvig boekwerk, dat de titel draagt „A Dutch Community". Het is geschreven door de uitgeweken Tjech L Gadouzek, die enkele jaren geleden aan de Leidse universiteit promoveer de en in dienst is van het bovenge noemde instituut. Om verschillende redenen is de keuze op Sassenheim gevallen. In deze plaats komt naast de bollenteelt ook vrij veel industrie voor, terwijl ook de verhoudingen in de kerkelijke gezindten het mogelijk maken een goed inzicht te krijgen in de op dit terrein heersende opvattingen. Verzamelen gegevens Voor het verzamelen van de gege vens hebben de medewerkers van het Instituut voor Praeventieve Genees kunde gesprekken gevoerd met 404 Sassenheimers in hun eigen omge ving. Van deze mensen waren er 48.6% rooms katholiek, 21.2 her vormd, 20.5 gereformeerd, 5.7 van an dere godsdienstige overtuiging en 5.2 buitenkerkelijk. Men heeft zo een zeer betrouwbaar beeld gekregen. De samenstelling van de steekproef week niet meer dan 1.3% af van de in 1947 vastgestelde samenstelling der bevolking. De ver schillen waren nergens groter dan 3%. Van de ondervraagden waren 47.8% mannen en 52.2% vrouwen, welke verhouding de werkelijke sa menstelling van de bevolking even eens zeer nabij komt. Wat bij deze steekproef kon worden vastgesteld, geldt in sterke mate voor de gehele Sassenheimse bevolking; d.w.z. voor hen, die in 1951 in Sas senheim woonden en toen boven de achttien jaar waren. Werkzaamheden Volgens de door het instituut ver-, kregen gegevens oefent 58 procent van de bevolking boven 13 jaar een beroep uit of heeft een werkkring. Van de 42 procent mensen zonder beroep zijn er velen huisvrouw.' Er zijn 12.6 procent werkende vrouwen in Sassenheim, waarbij we natuur lijk niet willen zeggen, dat de huis vrouwen niet werken, maar haar arbeid valt nu eenmaal buiten het maatschappelijk patroon. De land- en tuinbouw, waaronder de bollenteelt thuishoort, verschaft 30 procent van de bevolking een bestasin. terwijl 15 procent werkzaam is in de industrie. Slechts 14.6 procent werkt in een eigen bedrijf, 33.7 procent werkt bij iemand anders. Vijf procent van de ondervraagden werkt in rijksdienst of semi-rijks- dienst. Het aantal huisvrouwen en dienstboden maakt 41.3 procent van die bevolking uit. Opvallend is, dat de R.K. deel van de bevolking tot de lagere beroeps groepen blijkt te behoren. Niet min der dan 31.2 procent van de bevol king geeft op. minder dan 45 per week te verdienen. Bijna de helft, procent, verdient gemiddeld 45 tot 66 per week, terwijl 23.8 procent meer verdient. Men heeft ook ge vraagd wat de inwoners zouden doen als zij meer inkomsten kregen. Slechts 6.7 procent bleek van plan dan meer luxe te gaan genieten, terwijl 35.4 procent van plan was in zo'n geval te gaan sparen. Langer werkduur Om aan geld te komen moet men in Sassenheim over het algemeen lang werken, een verschijnsel overi gens, dat voor de hele bollenstreek wel zal opgaan. Met het reizen van en naar het werk inbegrepen brengt 46.5 procent gemiddeld meer dan ne gen uur per dag in zijn werkkring door. Langer dan twaalf uur werkt altijd nog 10 procent, en ongeveer 24 procent is in minder dan acht uur ge reed. De grootste groep wordt ge vormd door degenen, die acht tot ne gen uur werken, namelijk 25.5 pro cent. Men blijft meestal niet gebonden aam één werkkring. Slechts 32 pet. van de personen uit de steekproef vermeldt tot nu toe niet meer dan één werkkring te hebben gehad. Twee werkkringen heeft 27.65 procent ge had, drie 15.3 procent en de dan vol gende percentage voor meer kringen overschrijden de 5 procent niet. Bij de ondervraging kwamen ook personen van negentien jaar aan bod, van wie men niet mag verwachten dat ze al vele werkkringen achter de rug hebben. Men kan zich van dit verschijnsel een betere voorstelling vormen als men nagaat, hoe lang een werknemer gemiddeld bij een werk gever of in een beroep blijft. Gemid deld blijft 1.2 procent tot een jaar bij een werkgever of in een bepaald „J i„ nen om op te geven, dat ze in het le- tien jaar en 12.1 procent meer jaren. ;jl v r J terwijl mensen met een hogere op- Deze percentages slaan op de heleleiding, zoals begrijpelijk, ook meer bevolking; voor de beroepsbevolking mogelijkheden zien. liggen ze iets hoger. Een volgend maal zullen we ons De ondervragers hebben zich ook bezig houden met het migratie vraag- afgevraagd hoe men in Sassenheim stuk, dus de trek van de bevolking en aan een werkking komt. Door eigen initiatief, dus door zich bij een werk- lid of kennis kwam 12.7 procent aan werk, en 7.9 procent had succes met het schrijven op een advertentie. Slechts 4 procent maakt gebruik van ae diensten van het arbeidsbureau, terwijl 3.5 procent door de werkge ver zelf werd gevraagd. Van werkloosheid heeft 31.2 procent der bevolking de nare gevolgen on dervonden. Dit slaat natuurlijk ook, en wellicht zelfs vooral, op de crisis tijd. Op vaste tijden is 15.8 procent zonder werk. Dit zit dus op seizoens invloeden. Tevreden of ontevreden Tevreden met beroep of werkkring was 80.5 procent van de bevolking; matig tevreden verklaarde 10.1 pro cent te zijn, terwijl 4.4 procent zich duidelijk ontevreden toonde. Geen of een onduidelijk antwoord gaf 5 pro cent. Over de vooruitgang, die men in het leven heeft gemaakt, heerst minder enthousiasme: 62.9 procent meent toch vooruit te zijn gegaan, 31.2 procent zag geen duidelijke ver betering en de rest was op dit pupt onzeker of gaf helemaal geen ant woord. Bepaaid pessimistisch is men inzake de vooruitzichten op verbete ring. Kansen zag 38.9 procent, nega tief was het antwoord van 41.6 pro cent, terwijl 29 procent onzekere of ontwijkende antwoorden gaf. Vrou wen zijn minder geneigd dan man- gever aan te melden, slaagden 16.3 procent. Door een tip van een familie- Gezondheid.^ Als U er voor zorgt, dat er altijd een pakje 'ASPRO' in Uw medicijnkastje ligt, behoeft U niet bang te zijn voor ver* koudheid, griep, hoofdpijn of rheuma- tische aandoeningen in Uw gezin. Een rilling? Pijn? Een opkomende koorts? Geen nood. Twee 'ASPRO' tabletten, met wat 1 water of melk ingenomen, en de verkoudheid »s voorkomen, de hoofdpijn of zenuwpijn ASFSO legen X r GRIEP - VERKOUDHEID - ^cld en de koorts geiakt. HOOFDPIJN - KOORTS - RHEUMATiSCHE AANDOENINGEN - ÊSDD|| KEELPIJN - KIESPIJN - NERVOSITEIT. Advertentie. slechts een enkel geval van t.b.c. aan het licht. De nestor van de raad, de heer Oosterom (Pr.-Chr.) beantwoordde deze rede. Het verdere deel van de raads- agenda werd ingenomen door vele agendapunten waarbij de sport en de woningbouw veel stof tot spreken gaven. Een tijdelijk voetbalveld. Over het eerste onderwerp spraken niet minder dan 13 van de 15 raads leden, waarbij het pro en contra werd besproken van het voorstel van b. en w. tot aanleg van een tijdelijk voet balveld op het terrein langs de Laan van Alkemade. Hierover was ook te besluiten met algemene conclu sies. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Z0ETERMEER Schaken. De wedstrijd van Pro motie I tegen Duindorp 2 te 's Gra- venhage bracht een mooie overwin ning. De uitslag was 73, een over winning die er wezen mag. De per soonlijke uitslagen waren als volgt: N. PronkJ. Hagoort Vi(door eeuwi schaak); A. J. Kok—H. Breu- gem 10; H. van WijkJ. C. Opdam ]i—yr, A. Buter—A. P. Nühn 10 (een verkeerde beoordeelde afruil); J Lalleman-H. Berkhout 01. W. BuisJ. Roos 01; D. de RuyterM. J. van Sta ver 0—1; mevr. E. Krul lenT. Kalisvaart 91; C. Hoogeste- gerG. de Vree 0-1; I. J. TeskeJ. Kalsivaart 01. De eerstgenoemde zijn Duindorpechakers. In de onderlinge competitie waren de uitslagen als volgt: Ph. BuitendijkA. P. Nühn 01; L. B. v. d. SlikM. J. v. Staveren 01; T. Kalis vaartG. Boon 10; T. KalisvaartG. de Vree 10. G. DoornenJ. Blonk 10; M. H. Ge- hemL. Breugem 10. Geboren: Elisabeth, dr. v. H. Keyzers; Henriette, df. v. Prins; Jo hanna, dr. v. M. C. Hermsen; Corne lia, dr. v. A. M. Janssen; Cornelis, zn. v. W. A. Tetteroo. Ondertrouwd: D. Sterkenburg, 26 jr. en A. J. Krijgsman, 21 jr.; A. L. J Houtman, 31 jr. en J. M. K. de Bra- bander, 24 jr.; C. A. Zandbergen, 26 jr en A. Adegeest, 26 jr.. D. H. van Neiuwenhuizen en J. van Straalen, 26 jaar. Aantal woningzoekenden toegenomen Wegens ziëkte van burgemeester Du Boeuff stond de eerste gemeente raadsvergadering, die gisteravond werd gehouden, onder leiding van de loco-burgemeester wethouder Den Ouden, die na opening der vergade ring de door de burgemeester opge maakte nieuwjaarsrede voorlas. NIEUWJAARSOVERZICHT. Herinnerd werd aan de actie tegen annexatie. „Vol spanning, maar in vertrouwen dat het grondgebied van Oegstg eest ongeschonden blijft be waard, zien wij de verdere ontwikke ling tegemoet". Het stemt tot vreugde, dat de be- i -mee i j i öcuccu": van rai wuuiiik ucaGiuitneii flS '95Lk0" Xrd,?l O' een te kleine woning bewonen. Ook gesteld zonder dat sprake was van ernstige moeilijkheden wat betreft het benodigde evenwicht tussen in komsten en uitgaven, al blijft het een bittere pil, dat op deze begroting voor het eerst een rioolbelasting als ont vangst moest worden geraamd. De gunning van het gebouw voor de rioolwaterzuivering met bijbeho- bindingsweg met de Piet Heinlaan. De bouw-activiteit. Met de aanleg van straten gaat ge paard een uitbreiding van de bouw- aktiviteit. In 1955 zijn 78 woningen gereed gekomen. In aanbouw zijn nog 102 woningen, waaronder wij willen noemen het eerste flatgebouw, dat in onze gemeente gebouwd wordt door Sikkens Lakfabrieken n.v. aan de Floralaan. Voor de flatgebouwen die zullen verrijzen aan de Hof dij ck, werd in de laatste vergadering in het afgelopen jaar de benodigde grond verkocht. Verwacht kan worden, dat de bouw-aktiviteit in 1956 een hoog tepunt zal bereiken, omdat indien de aanhangige plannen uitgevoerd kun nen worden, in het voorjaar ongeveer 300 woningen in aanbouw zullen zijn, waaronder ook de 55 woningwetwo ningen aan de Wijttv ii-bachweg. Ook de zprg voor de bejaarden vroeg in het afgelopen jaar uw aan dacht. In beginsel werd aan de Stich ting tot oprichting en instandhouding van een bejaardencentrum op royale wijze medewerking toegezegd door de verkoop van een groot deel van de grond tegen kostprijs en het ga randeren van de door de Stichting te sluiten geldleningen voor de bouw van een pensionhuis en 46 woningen voor bejaarden. De voorbereidende plannen verkeren in een vergevor derd stadium. De benodigde rijks goedkeuringen werden bereids aan gevraagd. De maatregelen der Re gering met betrekking tot de afrem ming van grote bouwwerken werken echter vertragend. In hoeverre dit ook voor de stichting van een bejaar dencentrum het geval zal zijn moet de gezinssamenstelling, daarna met i de woningtoe';tanden, om de reeks een adres binnengekomen van de - - bewoners van die laan met het drin gend verzoek het terrein niet ais sportveld te bestemmen. Mevrouw Smits achtte het een ver storing der rust indien dit terrein voetbalveld zou worden, terwijl zij tevens vreesde dat dé plantsoenen deerlijk zouden worden vertrapt dooi de kijkers. De heer Veen vond een tijdelijke voorziening niet juist en wilde defi nitieve plannen zien. Mevrouw Kramers begreep niet dat en w. geen ander terrein konden vinden, terwijl de 'neer Van Kerk- hoff de belangstelling gering vond en de overlast aan de bewoners van genoemde laan evenredig kléin. Dat het terrein later wel voor andere sport bestemd kon worden was het oordeel van de heer Blansjaar, maar de heer Oosterom vond het te duur omdat later weer voor andere terrei nen geld uitgegeven moest worden. De heer Slingemberg was van oordeel dat het belang van de gemeente moest prevaleren boven dat van een of an dere club. De heer Bergmeijer vroeg of de tegenwoordige terreinen niet bespeelbaar gemaakt konden worden. Dat 10.000 niet aan de hoge kant was meende de heer Van Nieuwkoop. Hij vond een tijdelijke oplossing ech ter een bezwaar en drong aan op de finitieve plannen. De heer Valentgoed bevreemdde het dat er zo lang over deze materie gesproken werd. Vol gens hem wisten de leden toch dat een definitieve oplossing veel te- lang moet duren en de gemeente had z.i. de verplichting om de vereniging SCO aan terrein te helpen omdat ze het tegenwoordige terrein niet meer mogen gebruiken. Tenslotte stelde de heer Van der Voort voor het terrein van UDO naast de r.k. kerk goed be speelbaar te maken, De loco-burgemeester antwoordde dat b. en w. een definitief veld had den, maar dat daar zeker een vijftal jaren mee gemoeid zou zijn en daar waren de verenigingen niet mee ge baat. Verschillende kanten waren on der ogen gezien doch het college zag geen andere oplossing dan dit tijde lijke terrein. Bij de replieken merkte de heer van de brandweerkazerne met bureau gemeentewerken en van de tweede openbare school werden nog niet ver leend. De uitbreiding; van het aantal scha len maakt de bouw van twee gymnas tieklokalen dringend nodig. Gehoopt wordt, dat althans voor één dezer lo kalen in het nieuwe jaar een urgen tieverklaring wordt ontvangen. De Raad vergaderde 10 maal en behandelde in deze vergadering 165 agendapunten,-waarvan er 25 betrek king hadden op onderwijszaken. Het aantal inwoners steeg van 12.107 tot 12.263 is 156. Het woningprobleem blijft nijpend. Nóg steeds staan vele gezinnen inge schreven van gehuwden met kinde ren die schreeuwen om meer woon ruimte, omdat zij slechts over een gedeelte van een woning beschikken voor hen die een gezin willen gaan vormen is het zeer moeilijk zelfs maar een kleine woonruimte te vin den. De reeds eerder gesignaleerde toe stand, dat de nieuw gebouwde wonin gen slechts bij uitzondering door woongelegenheid-behoevende ingeze. tenen worden betrokken bleef besten. rende werken vond in het afgelopen di d. De mogeUjkheid van verkoop jaar plaats en de daaraan verbonden v66t mei61940 gebouwde wonin- werkraamheden vorderen gestadig, moest door bur/cmeester en wet. zodat de voltooiing m de tweede houders worden be£erkt om de ei helft van het thans aangevangen jaarbewoners aan w00^ruimte te kun£en kan worden tegemoet gezien. Van de, andere grote openbare werken noem- ^e^Pen- Stonden op 1 januari 1955 nog de spr. een plan voor doortrekking 220 woningzoekenden ingeschreven, van de Hofbrouckerlaan en een ver- op 1 januari van dit jaar bedroeg hun aantal 243, zodat een achteruitgang moet worden geconstateerd. Ter bevordering van de verkeers veiligheid werden door uw raad maatregelen genomen. Een grote ver betering was de voorrangskruising Geversstraatde Kempenaerstraat en het op de Geversstraat ingevoerde inhaalverbod. Het politietoezicht op dit punt was zeer intensief en vele bekeuringen werden opgemaakt. Aan het einde van dit jaar was reeds een aanmerkelijke verbetering te constateren. Niettegenstaande dit lichtpunt moet worden medegedeeld, dat het aantal aanrijdingen waarbij de politie betrokken werd 231 be droeg, waarbij circa 60 gewonden vielen en 5 doden. Doordat garage Van Nieuwkoop bijna steeds op eerste oproep der politie een ziekenauto kon sturen, konden de gewonden spoedig naar de ziekenhuizen wor den vervoerd en werd hun veel leed of erger bespaard. De met deze ga rage getroffen regeling, waarvan de kosten voor rekening der gemeente komen, werkt voortreffelijk. Dat de criminaliteit in de gemeente, vooral in het laatste halfjaar, sterk is afge nomen, is mede te danken aan het succesvol optreden der politie. De brandweer moest 6 maal uitruk ken voor gealarmeerde branden van geringe omvang en 5 maal voor hooi- broei, terwijl enkele hooibergen moesten worden uitgehaald. De organisatie Bescherming Bevol king van de A-kring LeidenOegst- geest werd gekenmerkt door een stre ven naar consolidatie. Het bezettings percentage van 1 januari 1955 van 80 pet. kon niet worden opgevoerd. In het algemeen kan de volksge- worden afgewacht. De aangevraagde l zondheid gunstig worden genoemd, rijksgoedkeuringen voor de stichting'De doorlichting der bevolking bracht Van Weizen nog op, dat bij deze be slissing het al of niet voortbestaan van SCO in het geding is, daar deze vereniging van de zaterdagmiddag voetbal eind april de beslissing moet nemen van het al of niet voortbestaan in verband met het ontbreken van terrein. Na nog enige discussie werd het voorstel van b. en w. tenslotte aan genomen met 9 tegen 6 stemmen, zo dat eerlang de voetbalsport op het terrein langs de Laan van Alkemsde kan worden beoefend. Verkoop van grond tegen lage prijs. Het volgende punt van langdurige discussie was de verkoop van grond langs de Wijttenbachweg aan de wo ningbouwvereniging „Buitenlust" te gen de exorbitant lage prijs van 3.25 per vierkante meter. Op 11 mei van het vorig jaar had de raad echter reeds de grond aan Buitenlust ver kocht voor 14 per vierkante meter, welk besluit ook al reeds door G.S. was goedgekeurd. Bij de inzending van de bouwplannen voor de 55 wo ningen die daar zullen worden ge bouwd bleek, dat de grond niet meer mocht kosten dan ƒ3.25 wilde de bouw mogelijk gemaakt worden. Mevrouw Smits achtte het princi pieel een onjuiste politiek de grond prijs als sluitpost te beschouwen. II.i. hadden hier dan middenstands-, pre mie-, of woningwetwoningen moeten worden gebouwd. Psychologisch - ge zien is het ook onjuist eigen bouwers hier duurdere grond te verkopen. Ook de heer Van der Voort protesteerde er tegen dat Wederopbouw de grond zo laag gesteld heeft, terwijl de heer Van Nieuwkoop eveneens sprak over oneerlijkheid tegenover particuliere bouwers die voor de grond naast deze percelen zo tussen 17 en 24 moe ten betalen, bij welke opmerking de heer Oosterom zich aansloot. Ook mevrouw Kramers vond deze handel, wijze verre van elegant doch wilde, evenals de heer Veen niet tegen stemmen, omdat dan de 55 woningen niet gebouwd kunnen worden. De heer Den Ouden was van oor deel dat alle sprekers volkomen ge lijk hadden. Wanneer echter de raad tegen deze enige oplossing zou stem men was het povere resultaat dat de woningen er niet zouden komen en dat wilde hij gaarne onder alle om standigheden voorkomen. Het stellen van een voorbeeld, zoals de heer Van der Voort wilde, zou alleen maar nul op het request geven. Tenslotte werd het voorstel aange nomen met 10 tegen 5 stemmen. In de commissie van toezicht op het bejaardencentrum werden nu één stemmig gekozen mevrouw E. E Erings-Andriessen, mevrouw M. W. Klein-Vroom en de heren D. M. van Nes, ir W. B. Rueb en mr P. J. Tee- baal. Het voorstel tot vaststelling van hadden gehandeld. Zonder hoofdelijke stemming werd voorts besloten tot beschikbaarstel ling van een crediet voor hulpverle ning aan lichamelijk gehandicapten, tot voorbereiding van het uitbrei dingsplan voor een terrein in Poel geest, tot verhoging van het subsidie aan de Dr. van Voorthuysenstichting en tot 't intrekken van de verorde ning op de subsidiëring van het kleu teronderwijs en het verstrekken in gevolge de kleuteronderwijswet van de voorschotten aan de bijzondere kleuterscholen. Medewerking wn*d verleend aan de Montessorischool voor de aanschaf fing van een handnaaimachine. Tenslotte werd besloten tot stich ting van een openbare school voor kleuteronderwijs. Mevrouw Kramers vond het een beetje vreemd dat deze school het betrof hier overname van de bestaande kleuterschool aan de Warmonderweg Leidse kant op Leids grondgebied zou blijven en wil de liever ruilen met een pand in Oegstgeest. Dat zou, volgens wethou der dr Simon Thomas, dan weer een pand kosten en het was z.i. beter het bestaande pand voorlopig te hu ren en pogingen te doen zo spoedig mogelijk een nieuwe kleuterschool binnen de gemeentegrens te bouwen. Als laatste punt werd de huidige onderwijzeres aan genoemde school, mejuffrouw G. M. M. Rekers, als hoofdleidster aan de dus thans ge meentelijke kleuterschool gekozen. (Jïrote hilariteit wekte tenslotte de uitslag van de schriftelijke stemming, waarbij bleek, dat mej. Rekers op één na alle stemmen op zich verenigde, maar dat mevrouw Smits die éne stem kreeg. Priesterjubileum pater Molenkamp. In het artikel over het 12 y,-jarig priester-julbileuim van pater René Mo lenkamp SS.GC. in de Leidse Courant van gisteravond heeft gestaan, dat pater Molenkamp op 1 januari a.s. dit priesterfeest viert. Diet moet zijn 27 januari a.s. Z0ETERW0UCE L. J. VAN DER ZON. t Gisteravond is 71 jaar oud te Zoe- terwoude de heer Leonardus Johan nes van der Zon geheel onverwachts overleden. De overledene heeft zich voor het organisatieleven te Zoeter- woude grote verdiensten verworven. Bijna 46 jaren was de heer v. d. Zon lid van het R.K. armbestuur in de parochie St. Joannes' Onthoofding. Het 40-jarig jubileum in september- a.s. te vieren, was door het bestuur reeds voorbereid. Sinds de oprich ting was de overledene ook lid van het bestuur van het Wit-Gele Kruis, zeer vele jaren ijverig bestuurslid en lid van de technische commissie van de IJsclub en ook bestuurslid van de St. Barbara-vereniging. De gezongen H. Mis van Requiem een verordening op de waakhonden zal gehouden worden ot> Zaterda'g as. ontlokte waardering uit de mond van te 10.30 uur in de kerk van St. Jan vele raadsleden, die van oordeel wa- Onthoofding, waarna de begrafenis ren, dat b. en w. met voortvarendheid op het kerkhof. (34)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5