DUINSTREEK Rustige vergadering werd door ,,'n verhoogd crediet" rumoerig Scherp AVONDRUST DONHERDAG 19 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 GEMEENTERAAD ALPHEN De rustig aangevangen vergadering van de Alphense gemeenteraad kreeg woensdagavond onverwacht een heftig slot. Aanleiding hiertoe was het voorstel van B. en W. tot vernieuwing van de riolering in de Ruisdaelstraat, over een afstand van plm. 250 meter. Hiermede zou een bedrag van 40.000.gemoeid zijn. Naar achteraf bleek was dit bedrag te laag geraamd en moest ƒ20.000. méér zijn voor „nadere voorzienin gen" zoals burgemeester Witschey het toelichtte. Dit agendapunt werd verschoven naar het einde van de beraad slagingen. Toen ging de raad in ge heime vergadering. Toen na een half uur de voorz. mededeelde, dat het bewuste bedrag 60.000.moest zijn, was het de heer Slootjes die kennelijk verbolgen was over deze tegenslag. In feite had volgens hem de gehele uitgave voorkomen moeten worden. De dienst van gemeentewerken heeft een behoorlijke staf. Alphen beschikt over een directeur, een adjunct- directeur en tal van opzichters. Men behoeft heus geen vakman te zijn, om te zien dat de riolering in de Ruisdaelstraat verzakt is. Toen de heer Slootjes enige tijd aldus was doorgegaan, hamerde de voorz. hem af. „Dan zal ik dit gedeelte wel even overslaan. Ik kom er straks toch wel op, stelde spr. in het voor uitzicht. Nu zit de gemeente tegenover de aannemer in een dwangpositie, ver volgde het onafh. kath. raadslid. Zijn die aannemers verantwoordelijk te stellen? vroeg spr. Hij adviseerde het college, om wat meer aandacht aan de dienst van gemeentewerken te schenken, want er gebeurt wel meer, wat dat onnodig geld kost. Over de kwestie van de Visserstraat wilde de heer Slootjes nog wel zwij gen, zeide hij geruststellend om te voorkomen, dat hij opnieuw zou wor den afgehamerd. Critiek op critiek. Toen de heer Slootjes uit een kort antwoord van de voorzitter een soort instemming meende te moeten af leiden met betrekking tot de critiek, die het raadslid had geuit ten aanzien van de dienst van gemeentewerken, haastte de burgemeester zich in dui delijker bewoordingen uit te laten. Ik heb geen critiek op welke dienst ook van de gemeente, verklaarde hij nader. De riolering in de Ruisdael straat en de Frans Halsstraat is ge legd door andere instanties dan de thans functionnerende. De voorz. be treurde de critiek, die de heer Slootjes in de openbare raad gaf, zonder dat de becritiseerde een blaam treft. De heer Slootjes zeide met de voorz. van mening te verschillen. De heer Verdonk informeerde of POTLOOD en GEEST No. 530. Horizontaal: 1. zijde van het voorhoofd, 6. wiersoort, 7. dier, 8. dwaas, 9. honigbij, 10. godsdienstig lied. Verticaal: 2. zandloper, 3. vrucht, 4. toonladder, 5 stoelsipraak. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 528. Horizontaal: 1. pipa, 5. oker, 8. korting, 11. store, 13. klein, 15. Lea, 17. k.o., 18. Sri, 20. er, 21. els, 23. onvrij, 25. tinne, 27 selderij, 29. leem. 30. nest. Verticaal: 2. ik, 3. pose, 4. artis, 5. oir, 6. knel, 7. eg, 9. tonrond, 10. ak ker. 12. Parijs, 14. lol, IS. eer, 19. innen, 22. stee, 24 Vere, 26. Ilm, 27. Se, 28. ijs. JN de stellige verwachting, dat iedereen vanmorgen op tijd is opgestaan, om de planeet Jupiter, die nu in volle luister straalt aan de ochtendhemel, te gaan bewon deren, hebben we ook nog een kleine verwachting, dat ge van die matineuse bevlieging gebruik hebt gemaakt, meteen dan ook maar eens naar de kerk te gaan! Zelfs in een stad in een dorp moet het nog veel sterker spreken zit er iets enorm groots en overweldi gends in, terwijl je zo juist te com munie bent geweest, het heelal binnen te stappen. Jupiter dient daarbij als springplank Je kunt dan plotseling ervaren, hoe ge- heimzinnig-verheven het leven van een christenmens kan zijn. Men heeft zich met goddelijk eten gevoed, zich lichamelijk vereend met Degene, die de aarde en ons en Jupiter en die eindeloze schit tering van sterren in het bestaan heeft geroepen. Welk een uitver kiezing! de riolering in 1948 wel volgens de voorschriften is gelegd. Eerst tobde de gemeente met verzakte straat, nu weer met verzakte riolering. Hij wil de weten, of geen verhaal mogelijk is op de uitvoerders. De voorzitter beantwoordde spr. met een wedervraag: kunt U de schuldvraag bewijzen? De slappe bo dem is oorzaak van de verzakkin gen. Garantie kan niemand geven. Wij kunnen alleen doen, wat momen teel mogelijk is en dat zo snel mo gelijk. De straat is voor het autover keer onbruikbaar en wie aanvaardt de verantwoordelijkheid voor schade of ongelukken van derden, waarvan de verzakte straat als oorzaak zou kunnen worden aangewezen? Hierna aanvaardde de raad unaniem het voorstel vn B. en W. en de ver hoging tot 60.000.van de kosten erbij. Groot werk. Bij het voorstel van B. en W. om een bedrag van 161.765.— beschik baar te stellen voor verlegging en vernieuwing van buizen, kabels en zinkers i.v.m. de op handen zijnde vernieuwing van de 's-Molenaarsbrug door de provincie, in welke kosten volgens de toelichting van het college het provinciaal bestuur een evenredig aandeel zal bijdragen, had de heer v. d. Meent gaarne wat cijfers van de desbetreffende begroting en verwach ting gehoord. Hij heeft er begrip voor, dat een gedetailleerde kosten opgaaf niet wel mogelijk is, maar een raming was toch wel redelijk te doen ge weest op duizend gulden na. De voorzitter wees hem erop, dat deze aangelegenheid eenv kwestie van onderhandelen met de hogere instan ties betreft. Om deze redenen is het verstandiger om geen cijfers te- noe men. De mogelijkheid acht de voorz. niet uitgesloten, dat het provinciaal bestuur met een hogere vergoeding naar voren komt dan men in ge meentelijke kring zich zou voorstel len. De heer Meent is het hiermee niet eens. Hij zegt, dat er vaste normen zijn en die zijn in de regel bekend. Hij noemt het geen kwestie van on derhandelen. Nog te vroeg. Weth. Deerenberg stelde de raad in dit opzicht gerust door te zeggen, dat aan de directeur van de bedrij ven gevoeglijk kan worden over gelaten het de gemeente toekomende bedrag te bepalen. Het is niet juist om nu al alle troeven op tafel te leggen. Wordt het straks „een praatje" dan is daartegen geen bezwaar. Dan leggen we de kaarten op tafel, zoals gebruikelijk. Nu is het nog te vroeg. De voorzitter onderschreef dit en voegde er nog aan toe dat het in dit stadium niet verstandig zou zijn de bedragen te noemen, die het ge meentebestuur in zijn hoofd heeft Overigens meende de voorz. dat de heer v. d. Meent op weg was zich op de plaats te stellen van het uit voerend orgaan, dat alleen competent is tot onderhandelen. Nadat de heer v. d. Meent nog eenmaal had verklaard in dit op zicht met het college van mening te verschillen, werd het desbetreffende voorstel z. h. st. aangenomen. Lening. De heer Gesman was niet tegen het voorstel van B. en W. om de speel tuinvereniging „Bloemhof" een ge meentelijke lening te verstrekken tegen 3 y, rente, af te lossen in 20 jaarlijkse termijnen, om daaruit de bouw van een nieuw clubhuis te bevorderen (de vereniging zelf had nl. al een fonds hiertoe ad 5.500.—) maar spr. wilde graag in de over eenkomst opnemen: maximaal ƒ4000. De wethouder van financiën lichtte de zaak nader toe en zeide er geen bezwaar te hebben aan het verzoek van de heer Gesman te voldoen. De voorz. sloot zich hierbij aan. De overige voorstellen, welke wij dezer dagen al gememoreerd hebben, werden zonder discussie aanvaard. MUURSCHILDERING IN POSTKANTOOR. Teneinde de allervroegste historie, die feitelijk voor het hele postwezen in Nederland en meer speciaal voor de provincie Zuid-Holland geldt, door middel van het beeld aan de vergetel heid te ontrukken, heeft de hoofddi rectie van de P.T.T. besloten, in het nieuwe kantoor te Alphen aan den Rijn een muurschildering aan te brengen, die zodanig van ontwerp en karakter zou zijn, dat de voorstelling tot ieders verbeelding een duidelijke taal zou spreken. Met deze opgave heeft zij belast de jeugdige schilderes mej. Ninke Kast, die enkele dagen geleden met de uit voering een aanvang heeft genomen. Hedenmorgen heeft zij haar werk beëindigd. Men ziet op de muurschildering een gebouwtje, dat zo maar een symboli sche voorstelling is van „De Prins van Oranje", dat er in werkelijkheid anders uitziet. Het gebouw moet doen denken aan liet eerste postkantoor. Verder duidt de uitbeelding aan de aankomst van de Postillons uit ver schillende richtingen, die tegemoet worden getreden door postmensen met fakkels. Gewoonlijk vond de ontmoeting in de nacht plaats en zo zien we dan ook de maan schijnen door de bomen heen. De muurschil dering is aangebracht in de hall van het kantoor zodanig dat ieders aan dacht direct bij het binnentreden on willekeurig wordt gevraagd. Mej. Kast is in dienst van de PTT. Aanvankelijk begon zij als ambtena res bij de P.T.T. Dit duurde slechts en men vroeg de medewerking van kort want haar interesse ging al op I de heren van het St. Bonifatiuskoor heel jeugdige leeftijd uit naar de J uit Alphen a. d. Rijn. Enkele malen schilderkunst. Zij verliet toen haarwerd een uitvoering zelfs op nog ho- ambtelijke „baan" en studeerde aan' ger niveau gebracht door de solisti de Haagse Kunst-academie om als I sche medewerking van bekende ra akbekwame verdienstelijke schilde res weer terug te keren naar de PTT, waar zij een kunstzinnig lid is van de aesthetische dienst. BODEGRAVEN KATH. VROUWE NB El VEGING Zelden gingen de dames van de Kath. Vrouwenbeweging zo voldaan naar huis als na de „Opera"-avond o.l.v. pater A. Bours o.f.m. in het parochiehuis gehouden. De zaal heeft genoten van een uit voering, tintelend van fraaie zang en humor. Na de opening door de presidente, mevr. Moons-Kasbergen, ving het eerste deel van het pro gramma aan met enkele geestelijke, meerstemmige liederen door het Woerdens Kath. Koor o.a. Ave Maria van J. des Prez, Der Englische gruss van J. Brahms. Uit het middeleeuws repertoire werden ten gehore ge bracht II bianco e dolce cigno van Arcadelt en Ich weisz mir ein Mad- lein, van Orlando di Lasso. Enige volksliederen, waaronder lm Marzen der Bauer en Te Kieldrecht sloten de rij. Na de pauze volgde de komische opera in 2 bedrijven en 4 taferelen „La Forza del Musica", waarin namen als Parfumaria, Boldotina, Heetoven, Snipperdag en Swingbop al het komi sche karakter aangaven. Prins Swing bop van Dixieland tracht een ko ningsdochter te schaken, maar wordt gevangen genomen en tot de galg veroordeeld. Op listige wijze weet hij hieraan te ontkomen en de prinses trouwt met Heetoven, volgens ver langen van de koning. De zang was een aaneenrijging van bekende opera-melodieën, die vooral door de tekst een komisch geheel werden. Hoogst verdienstelijk wer den vooral de koorzangen uitgevoerd, zoals het slavenkoor van Verdi, het Landliedenkoor van Mascagni en vele andere. Het was een muzikaal genot hiernaar te luisteren. Het bestuur van de Kath. Vrouwenbeweging heeft eer met deze mooie avond ingelegd en o.i. is voor een reprise zeker reden aanwezig. EEN NOVUM VOOR BODEGRAVEN Het Kath. Gemengd Koor „St. Boni- facius" te Alphen a. d. Rijn o.Lv. de heer Chr. v. d. Marck heeft al enkele jaren in de Rijnstreek lauwe ren geoogst met uitvoeringen van populaire muziekwerken. Zo wordt op woensdag 25 jan. in de zaal van Avifauna voor 1090 man de opera „Zar und Zimmerman" van Lorzing uitgevoerd met medewerking van het 80 man sterke Rotterdamse Kamer orkest en bekende solisten van de Ned. Opera- en Radiowereld als Chr. van Woerkom, Ilse Bresser, Suze Beurze, Bert Bijnen en Paul van Hof stede. Deze laatste zingt de hoofdrol Van de 16 delen worden er 13 ge zongen. Een komische opera in con- certvorm dus. De inhoud zal op originele wijze worden toegelicht, zodat deze uit voering ook qua tekst goed te volgen is, ook in Bodegraven, waar op 29 jan. a.s. in het parochiehuis door het Alphense gezelschap en de genoemde solisten „Zar und Zimmerman" ge geven zal worden. Ongetwijfeld zal de belangtselling enorm zijn. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij het kerkkoor en enkele particulieren. BOSKOOP Groene Kruis heeft nieuwe wijk zuster. In de vacature van wijk zuster van „Het Groene Kruis", ont staan door het vertrek van zuster M. Riezebos, die een verpleegsterstaak in Wassenaar is gaan vervullen, is voorzien door benoeming van zuster J. J. van der Kooy, die inmiddels haar taak in Boskoop heeft aangevan gen. dio-zangers o.a. Chr. van Woerkom, Suze Beurze. Tien jaar heeft Gloria Deo met ijver gewerkt en haar direc teur staat na elk optreden weer klaar met frisse moed en nieuwe ideeën. Enkele hoogtepunten uit het bestaan van de vereniging zijn een goed geslaagde Krontjong-avond bij de thuiskomst van militairen uit In donesië, en de opvoering van „Der Zigeuner Baron" in het voorjaar van 1954. Het spreekt vanzelf dat het 2e lustrum niet ongemerkt voorbij zal gaan. Er is een feestcomtié gevormd be staande uit het bestuur mevr. M. v. d. Hoorn-Verheugd, mej. Nel l'Ami en Ali Mooren en mevr. M. v. Haas- ter-v. d. Zwaan. Vorige maand werd een jubileum- gids uitgegeven» die in de omgeving verspreid is. De jubileumuitvoering die - hierin werd aangekondigd kon door omstandigheden pas a.s. zondag avond gehouden worden. Dit belooft werkelijk iets bijzonders te worden. Hierbij zullen medewerking ver lenen het St. Bonifatiuskoor van Alphen a. d. Rijn, en o.a. de beken de solisten mej. Ilse Bresser, Suse Beurse, Chr. van Woerkom en Bert Beijnen. Het programma van deze avond zal op een bijzondere wijze be kend gemaald worden. Op zondag 12 fabruam zal de Hoogmis worden op gedragen uit dankbaarheid. Deze avond zal het Lof worden gezongen door Gloria Deo. Op 4 februari wordt een feestavond gehouden voor leden met echtgenoten en verloofden. K.A.B. kaartavond. Gisteravond had in café Keijzer een kaartavond i bouwschool in Roelofarendsveen over plaats, waarvoor zeer veel belang- 1953/1954; het R.K. Lyceum „St. Bo- stelling bestond. Pater Moonen van naventura" te Leiden over 1951 en het Retraitehuis te Noordwijkerhout I 1952; benoeming van wnd. secreta- werd hier de gelegenheid geboden om J ris en een wnd. ontvanger; verzoek de arbeiders, aan te sporen eens een van het Chr. Nat. Schoolbestuur om retraite mee te maken. Een zevental 1 medewerking ingevolge artikel 72 mannen van deze K.A.B.-afdeling, van de Lager Onderwijswet 1920; houden propaganda-feestavond, nog 2 van deze avonden met hetzelfde programma vastgesteld, n.L op maan dag 23 januari en donderdag 9 febr. aanstaande. Schaakklub „Utile Dulci". Voor de onderlinge competitie werd ge speelde de 13e t/m 15e ronde. De uit slagen waren als volgt: 13e ronde: J. C. van der MeerM. Bakker 10; H. W. van SomerenW. Oomen 01; Th. OlijerhoekL. Kop pelaar 10; L. Koppelaar-W. Oomen 1—0. 14, ronde: M. W. van SomerenP. Seip 01; L. Koppelaar-P. G. Oomen 10; Th. OlijerhoekW. Oomen 1-0; J. C. van der MeerJoh. Olijerhoek 0—1; H. Bakker—P. Seip 1—0. P. G. OomenH. Eakker 01. 15e ronde: L. Koppelaar-W. Oomen 01; Th. OlijerhoekH. W. van So meren 10; li. BakkerJoh. Olijer hoek afgebr.; C. van der MeerTh. Olijerhoek 01; L. Koppelaar—P. Siep 01. De deze week gespeelde wedstrijd tussen „Utile Dulci" Roelofarends veen en de Ter Aarse schaakver. „Nooit Gedacht' voor de 3e klasse A van de Leidse Schaakbond eindigde ir< een 3 'A overwinning voor „Utile Dulei". RIJPWETERING De trekking van de verloting van de voetbalclub is een week uit- .gesteld en vindt nu plaats op 27 jan. 's avonds te 8 uur in café Bakker. Kou gevat? Koortsig U voelt U weer "stralend een AKKERTJE (Advertentu W0UBRUGGE Gemeenteraad. De raad komt dinsdag a.s. om 19.30 bijeen. Op de agenda staat o.m.: Subsidie-aanvra gen van: het gemeentebestuur van Alkemade t.b.v. R.K. Lagere Tuin- die hij enkele dagen te voren had aangetroffen waren vol lof, en wan neer men eenmaal de weg naar het retraitehuis heeft gevonden, keert men er zeker regelmatig terug, aldus pater Moonen. Ruim 59 personen namen aan de kaartwedstrijd deel, waarvoor een groot aantal prijzen in de vorm van vlees- en rookwaren beschikbaar ge steld waren. De eerste prijswinnaars waren: 1. L. Wolvers; 2. A. Könst; 3. P. v. Amsterdam; 4. H. v. d. Zwaan; 5. G. Semp. ROELOFARENDSVEEN KRO-revue naar Roelofarendsveen. De bekende KRO-revue „Uitver koop" heeft ook Roelofarendsveen in haar programma opgenomen, en wel op Woensdag 1 februari. Nadere bij zonderheden zuilen nog bekend ge maakt worden. Propaganda-feestavond groentehan- deL Naar wij nog nader vernemen zijn, gezien het grote succes van de op" 5 jan. door de georganiseerde kleinhandel in groenten en fruit ge wijziging van de begroting dienst 1955; vaststelling van een verorde ning op de baatbelasting t.b.v. de Woudsedijk i.v.m. waterleidingaan sluiting. Sociëteit Ouden van Dagen. Nog steeds duurt de belangstelling voor de soos van ouden van dagen onver minderd door. Werden er bij de op richting in het vorig najaar al enke le pessimistische geluiden over do le vensvatbaarheid vernomen, de ani mo bij vele oudjes is zo groot, dat zij weer en wind trotseren om op tijd aanwezig te zijn. De heren vinden hun amusement voornamelijk bij de sjoelbak en de kaartspelen, de da mes doen het met rustige gezel- schapspelen, de traktaties vallen steeds in goede smaak. Mede dank zij spontane giften in nature van en kele ingezetenen en de subsidie van de gemeente, wordt de taak van de organisatoren, de leden van de Plat telandsvrouwen, vergemakkelijkt. Ook nu weer worden de ouden van dagen van alle gezindten van harte welkom geheten, er is voor elk wat wils. Men kan terecht in het wijkge- bouw elke woesdag om de veertien dagen. HAARLEMMERMEER De heer W. Eveleens slaagde te Delft aan de Teohn. Hogeschool voor het ingenieurs-examen scheikundig ingenieur. DE KWAKEL WATERLEIDING DEFECT GERAAKT Bij het leggen van een ondergrond se kabel, voor aansluiting van de nieuwe lichtmasten, hadden de arbei ders het ongeluk de hoofdleiding van de watertoevoer stuk te stoten. Het water spoot met kracht omhoog, zodat met spoed de hoofdkraan werd dicht gedraaid. Onmiddellijk werd het PWN gewaarschuwd, en tot laat in de avond is men bezig geweest het gat te stoppen, om aldus de bewoners van de Boterdijk weer van het onmis bare vocht te voorzien. LEIMUIDEN 10 JAAR GLORIA DEO. ■i^ ^3S 'n Peceml?®r var' het be- Nieuwe verlichting. Sinds enige vrijdingsjaar, toen wijlen pastoor J.jag zijn een aantal werklieden bezig nianPhekend^''S™?ÏÏVT om de k°m var- het dorp van °m £P If u011"! verlichting te voorzien. Zo heeft men kïïijkebüreSomfthertel de £-1het pad in de Noordtoan!aan mes uitgenodigd in de meisjesschool I e™ prachtlge v0r" om met elkaar de mogelijkheid van j Achting gegeven. Ook op het kruispunt zijn 3 nieu we masten geplaatst. Parochie-overzicht. In de paro chie van de H. Johannes Geboorte oprichting te bespreken. Dit plan vond bij de dames een warm enthou siasme en nog diezelfde avond werd besloten tot oprichting. Hiermede ^vuirmrdT^MeWiS ^^2^' t„_ j, nnrioi. irnrriii-m-i deren gedoopt, er werden lu paro- dam^ko^ret'herSi}kertatoS ïrcn "^"tonVrf ISS^eldo^d"" ^vo^r3"5 ,e beoe£enen en tefeieV2Kn 1956 telde de Oogstdankdag der LTB. De afde ling 'LTB St. Amandus heeft dinsdag Ook was het de bedoeling bij een huwelijk van een der congreganis- ten, de huwelijksplechtigheid, in de kerk te besluiten met een lied, wat ook thans nog steeds geschiedt. Men koos de naam Gloria Deo, pastoor Speet virerd geest adv., en het be stuur wérd gevormd door de dames G. Bosman, R. l'Ami, Cl. v. Veen en A Visser. De heer H. van Berkel haar oogstdankdag gehouden. Om half 9 werd een plechtige H. Mis opgedragen, om God dank te zeggen voor de goede gaven^Ln het afgelopen jaar ontvangen. Een groot aantal lan-d- en tuinbouwers woonde deze H. Mis bij en ging ter H. Tafel. Na de H. Mis volgde een gezamenlijk ont- werd bereid gevonden het koor tebijt, waarbij pastoor Versteeg en ka leiden, wat in de eerste maanden geen gemakkelijke taak was. Al spoe dig had deze dirigent geen gelegen heid meer het koor te leiden en kwam men in contact met de tegen woordige directeur, de heer Chr. v. d. Mark, die in deze omgeving be kend staat als een bijzonder begaafd dirigent. Onder zijn bekwame leiding is Gloria Deo een vereniging gewor den die een voorname plaats inneemt in het parochiële leven. Het dameskoor heeft steeds ge tracht het culturele peil in de paro chie te verhogen, en dat zij hierin geslaagd is, bleek op de jaarlijkse uitvoeringen, die ziph steeds in goe de belangstelling mogen verheugen. De eerste jaren werden de uitvoe ringen gegeven alleen door het koor. Hoewel Gloria Deo hiermede pelaan Laan mede aanzaten, hierna werd het woord gevoerd door een lid van hef hoofdbestuur, de heer v. d. Meulen. Na afloop van dit alles bleef men nog gezellig een praatje maken en werd een kaartje gelegd. KATWIJK AAN DEN RIJN Consultatie-bureau. Behalve het consultatiebureau aan de Zeeweg, zal binnenkort ook in Katwijk aan den Rijn een consultatiebureau voor zui gelingen geopend worden. Damnieuws. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden om de H. A. van den Ankerbeker waren als volgt: H. VoorzaatJ. Slootweg 20. H. KlinkenbergJ. Houwer 20. Fr. SpierenburgA. A. Vooys 20. Jac. goed succes boekte, meende men het FrekeJ. Heemskerk 2—0. Am. van publiek iets meer te moeten geven I BeelenJ. Zwaan 02. C. de Winter Ant. Verhoog 02. Ab. van Bee lenG. M. G. Bekse 2—0. Bridgen. De uitslagen van de onderlinge bridgewedstrijd van bridgeclub „De Brug" gehouden hotel „De Roskam", waren als volgt: 1., 2. en 3. De JongHermans, mevr. SaeyR. Agema, echtpaar F. van der valk 22 y. m.p., 4. en 5. Age maVermeulen, van der Plasvan der Plas 18 y, m.p., 6. P. van Paridon A. van Veen 15 y m.p. Bij het korps rijkspolitie is be noemd de wachtmeester G. C. Hunik. LISSE Hengelvereniging „Advendo". Woensdagavond hield de hengelaars- vereniging „Advendo" haar jaarver gadering in de zaal van het café Rij kers aan de Kanaalstraat, onder voor zitterschap van de heer B. Vaneveld. Het verslag van de penningmeester toonde aan inkomsten 455.38, de uit gaven over 1955 waren 148.55, zodat het saldo in kas thans 308.83 be draagt. Hierna werd overgegaan tot de 'be stuursverkiezing. Aftredend waren de heren: B. v. Briemen, P. Eveleens, W. Maarschalk en C. Jansen, die allen' met algemene stemmen werden her kozen. De wisselbeker, die verleden jaar in het bezit was van W. Maarschalk, werd dit jaar gewonnen door A. van Briemen. De leden werd verzocht het klubblad zoi'gvuldig te lezen. Er bestaat n.l. een misverstand over het aanvragen van een peurvergunning. Deze vergunningen dienen de leden vóór 1 februari persoonlijk bij de hen- gelaarsbond in Leiden aan te vragen en bij deze aanvrage een pasfoto in te sluiten. Tevens dient men op te geven, voor welk water men de vergunning heb ben wil. De rondvraag was aanleiding tot enkele interessante discussies. Er werd besloten om dit jaar een jeugd- viswedstrijd te org^tniseren, waaraan vele fraaie prijzen verbonden zullen zijn. N00RDWIJK Kath. Bond voor het Gezin De opkomst voor deze vergadering, ge houden in café Flora, was bevredi gend. De bijeenkomst werd geopend door de heer S. W. Neefjes, die in het bijzonder welkom heette de eerw. Zusters van J.M.J. en de eerste in leider van deze avond rector Regeer uit Voorhout, die als onderwerp had de vorming van gezinskernen of -groepen. Spreker wees er op, dat de jeugdbeweging in de laatste jaren veel goed werk heeft gedaan, maar ook dat hierdoor de basis der opvoe ding „de ouders" voor een groot ge deelte is uitgeschakeld geworden. De fundamentele opvoeding van het kind moet uitgaan van het gezin en de in drukken welke het jonge kind daar opdoet, zullen zeker voor zijn verdere leven beslissend zijn. De ouders heb ben dus op de eerste plaats de vor ming te bewerken van geweten en karakter van het kind. Kerk, school en jeugdbeweging kunnen dan later hierbij een aanvullende taak verrich ten. Het zwaartepunt moet blijven het gezin en daarom juichte spr. toa het streven van de laatste tijd tot het vormen van gezinskernen, waarbij de ouders zich weer gaan bezinnen op de taak hun door God gegeven om de j kinderen op te voeden. I Na deze inleiding, welke met grote aandacht werd gevolgd, deelde de voorz. mede, dat het bestuur de eerste kern in Noordwijk zal uitmaken, ter wijl opgaven voor meerdere kernen gaarne bij het bestuur worden ver wacht. Het tweede gedeelte van deze zeer interessante avond was in handen van drs P. J. Stolker uit Leiden wel ke een inleiding hield over het be grip „Het moderne gezin". Bij zijn in leiding wees hij erop, dat vroeger het gezin een gesloten eenheid was en j deze thans geheel afgebrokkelt is. Door deze vrijheid ontstaat ook de j eenzaamheid in het gezin. Het is daarom de taak van de ouders, on danks de z.g.n. vrijheid, het contact met het kind te bewaren en zich meer aan te passen aan de begrippen van de tegenwoordige tijd. Op deze theo- j rie volgde een aangename en leerza me gedachtenwisseling, welke het effect van deze avond verhoogde. SASSFKHEIM Toneelavond D.V.V. D.V.V. orga niseerde wederom een feestavond voor ha-ar leden in het KSA-gebouw. Ditmaal had men zich verzekerd van de medewerking van de r.k, to neelvereniging „St. Matthias" uit Warmond. Deze vereniging bracht het moderne blijspel „Gelukkige Dwazen". In zijn openingswoord memoreer de de voorzitter de werkzaamheden in hét afgelopen jaar. Het is weer een gunstig jaar geweest, vooral wat het werk voor de speeltuin betreft. Spreker bracht dan ook dank aan al le leden voor hun spontane mede werking en vertrouwde dat dit ook in de toekomst zo moge blijven. Wat het toneelstuk betreft kunnen we alleen maar zeggen, dat er nu pre cies niets inzat. Het was een dwaas spel. Dergelijke stukken is men hier niet gewend. De spelers kweten zich echter voortref felijk van 'hun taak. De manier waar op de verschillende typen, die tot het gezin van de rustende toneelspe ler Arthur Barrymore behoren, wer den uitgebeeld was werkelijk zeer goed. Er gdbeuren de raarste dingen in het huis van deze Arthur, waardoor de meest dwaze gebeurtenissen el kaar opvolgen. Het einde is hetzelfde als in alle andere toneelspelen, n.l. een happy end. Het publiek kon een dergelijk to neelspel ook wel waarderen gezien het applaus dat de spelers te beurt viel. De lieer Hogervorst dankte de spe lers voor het voortreffelijke spel en bood ieder een berinnering aan. Tot slot volgde er een grote verloting waaraan prachtige prijzen waren ver bonden. WASSENAAR Voor het ingenieursexamen scheikundig ingenieur slaagde aan de Techn. Hogeschool te Delft de heer G. Arntz. Z0ETFRMEER Historisch genootschap. Het His torisch Genootschap „Oud-Zoeter- meer" hield in het Spaarbankgebouw een openbare vergadering, waarop de heer G. Kortenbout van der Sluys, conservator van het Rijksmuseum Geologie en Mineralogie te Leiden een inleiding heeft gehouden over het onderwerp: „De bodem waarop U leeft". Op wetenschappelijk verant woorde wijze heeft sor. een uiteen zetting gegeven van de verschillende tijdperken, die we onderscheiden in de ontwikkeling van de aardkorst, alsmede de tijd, die met deze ont wikkeling gemoeid is geweest. Uit voerig stond spr. stil bij de ontwikke ling van de structuur van de bodem van ons land. De invloed van de ijstijden, waarin ons land verkeerd heeft, waarbij ook verschillende steensoorten naar onze streken zijn gevoerd, is duidelijk waarneembaar. Aan de hand van een fraaie serie lichtbeelden, liet spr. duidelijk de structurele veranderingen zien. Dat vanzelfsprekend hierbij ook de be langstelling uiting naar het vinden van aardolie in ons land laat zich horen. Hoewel hierbij wel enige ge heimzinnigheid betracht wordt is het toch wel mogelijk, althans in grote lijnen het proces te volgen. Binnen kort evenwel zal er een rapport ver schijnen, waarin meer openbaarheid zal worden gegeven aan de werk methode en bevindingen van de Aardoliemaatschappij, waardoor ook de wetenschap een duidelijker in zicht zal krijgen over de bouw van de ondergrond in ons land. De rondvraag bood gelegenheid te over om op verschillende onderdelen dieper in te gaan en kennis te nemen van de verschillende theorieën, die er in de loop der tijden ontwikkeld zijn. Een interessante en leerzame avond, die meer bezoek verdiend had.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2