De Voor-Olympische wedstrijden te Davos Wereldkampioenschappen 1257 voor Nederland? G. Bakker clubkampioen van Docos Rector Boymans en de heer Vlot over jeugdproblemen en sport Rallye Monte Carlo begon met 308 van de 351 deelnemers het Schaakspel a a a a i i èPf 3 Ui A®f ê*fii l 1 r DINSDAG 17 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 HAMAR-TRAINING NIET MEER VOLDOENDE De zes Nederlandse hardrijders maanden, iets wat toen in het buiten- land nog niet gebeurde, maar de Scan- dinaviërs wardft zo verrast, dat de Nederlanders na een vrij korte tijd op het ijs tot wereldpresvjties in staat waren, dat zij deze zomretraining snel hebben overgenomen. Het gevolg daarvan is, dat de/e rijders thans het voordeel hebben van de van onze jongens geleerde conditietraining. Maar zij hebben een langere ijstrai- ning dan wij, en dit laatste kunnen onze rijders op het ogenblik niet in halen. hebben ondei leiding van coach K. Schenk en trainer Holleboom gisteren op de baan van Davos een begin ge maakt met de ijstraining, een voort zetting van de schaatstraining te Ha- mar, maar onder omstandigheden, welke vrijwel dezelfde zijn als die van Misurina, waar de olympische wedstrijden over tien dagen zullen worden gehouden. Het plan om Davos als overgang te nemen van Hamar naar Misurina stond reeds by het begin van de voorbereiding vast. Dat de inzichten van de Nederlandse officials juist waren, blijkt duidelijk uit het feit, dat de gehele internationale schaat senrijderswereld deze week in Davos tezamen is gekomen en niet alleen de Noren, de Russen, de Zweden, de Fin nen, de Tsjechen en de Oostenrijkers hebben de hoge luchtlagen van de Zwitserse wintersportplaats opge zocht, maar ook de Amerikanen en de Japanners. Zo is het elke dag op die prachtige historische baan van de internationale Schlittsohuhklub Da vos een drukte van belang en moeten zelfs bepaalde uren voor de training op de afzonderlijke afstanden worden vastgesteld, wil de organisatie, ove rigens in 'handen van de aan alles denkende ISU-secretaris, Hasler, vlot verlopen. Trainen onder goede omstandig heden Gistermorgen waren de omstandig heden bijzonder gunstig voor de rij ders. De Föhn, die enkele dagen de temperatuur had doen stijgen, terwijl een frisse wind het verblijf op de baan niet bepaald aangenaam maakte, was verdwenen en een heerlijk zonnetje deed de omliggende zwaar besneeuw de bergtoppen glinsteren. Het ijs was door de nachtvorst prachtig glad ge worden. Geen wonder, dat alle hard rijders deze gelegen/heid aangrepen om de schaatsen onder te binden. En zij niet alleen, want op de binnenbaan reden de kunstrijdsters en -rijders on der begeleiding van gezellige muziek hun figuren. De Nederlandse jongens deden het op deze ochtend kalm aan. De orga nisatoren hadden hun trainingsmo gelijkheden moeten regelen, teneinde te voorkomen, dat de liefhebbers el kaar zouden hinderen. Zo was er een half uur voorgeschreven Voor de trai- Plannen voor een kunstijsbaan te Amsterdam In een gesprek met Henny Roos en Klaas Schend waarbij dcre zei''de moeilijkheid t*_-i sprake kwam, sprak de heer Roos de hoop uit, dat de plan nen voor een kunstijsbaan te Amster dam eindelijk werkelijkheid zouden worden. „Dan zou voor ons een groot probleem zijn opgelost", zei hij. „Want bij de voorbereidingen kunnen de jon gens tevens op deze baan trainen, mits deze groot genoeg is, ongeveer 300 meter en behoorlijke bochten heeft voordat zij naar het Noorse centrum gaan. Voor de toekomst is dit van het grootste belang. De Ne derlanders hebben wel de naam, dat zij van nature lange afstandrijders zijn, maar ik ben er zeker van, dat wij met zo'n baan ook prima sprinters kunnen opleiden. Maar daarvoor moe ten wij jongens van 13 en 14 jaar op het ijs laten oefenen. De jongens heb ben wij, maar Houdt Kees Broekman er meer op? Klaas Schenk vervolgde toen: tech nisch kan er nog heel wat verbeterd worden. En met het voorbeeld van de Russen voor ogen wees hij op Robert Merkulov. Deze reed te Davos naast zijn trainer Anikanov, die hem bij elke slag corrigeerde en ook voor deed hoe het moest gebeuren, teneinde zo veel mogelijk profijt uit elke bewe ging te halen. „Kees Broekman heeft plannen om er mee uit te scheiden", vertelde Schenk. „Het is natuurlijk nooit zeker te zeggen of hij bij zijn voornemen blijft, maar als dat zo is, dan zou de KNSB een beroep op hem kunnen doen. Hij woont in Hamar en wat zou mooier zijn dan dat hij bij de training van de jongeren meehelpt en hun wijst en voordoet hoe zij precies ning op de 5000 meter, een half uur moetèn rijden? Hij kan mij prachtig voor de 1500 meter en een half uur i helpen by het corrigeren van de fou- kan dan zijn persoonlijk record ver beteren en op de ranglijst stijgen. Als het weer bestendig blijft, ziet het er naar uit, dat deze wedstrijden prach tige tijden zullen opleveren. Maar, men dient hierbij niet te vergeten, dat ook de rijders van de andere landen moeten acclimatiseren en het is nog niet te voorspellen, hoe dit proces verloopt. De Nederlandse ploeg hoopt deze moeilijkheid op te vangen door des morgens en ook in de avonduren een flinke wandeling te maken, on geveer 20 meter hoger en daar hun conditietraining te doen. Mocht de overgang van klimaat zowel bij onze landgenoten als bij de buitenlandse rijders van invloed zijn op de pres taties bij de voor-olympische wed strijden, dan heeft men er in elk ge val toch mee bereikt, dat de volgende week, in de 200 meter hoger legen Misurina, iedereen aan de ijlere lucht is gewend. De bestuurdefen en commissieleden van de Internationale schaatsenrij dersfederatie zijn vrywel allen te Davos tezamen gekomen, om ver scheiden actuele vraagstukken, zij 't in officieuze zin, aan te snijden. Men wacht in Davos op de inschrijvingen voor de olympische wedstrijden in het hardrijden, welke uit Cortina moeten komen, maar nog steeds niet zijai ge arriveerd. De papieren rompslomp, welke enigszins ouaerwets aandoet en nu eenmaal beh'oort bij de olympische spelen, heeft het organisatie-comité te Cortina blijkbaar voor zware pro blemen gesteld, hetgeen een vlotte afwikkeling van zaken in de weg staat. Gisteren nog heeft de ISU- secretaris Haler zich met een drin gend telegram tot Cortina gewend, waarin nogmaals op spoed wordt aan gedrongen. De Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond, opgericht in 1852, bestaat in 1957 dus 75 jaar. Het bestuur van de KNSB wil dan gaarne ter gelegenheid van dit jubileum het daarheen leiden, dat de wereldkampioenschappen in het hardrijden aan Nederland worden toegewezen, welke dan in Hamar zou den worden gehouden. Het bestuurs lid, de heer H. Roos, zou te Davos be sprekingen voeren met de Noorse of ficials teneinde medewerking op dit punt te verkrijgen. Slagen deze voor besprekingen, dan zal het bestuur van de ISU eerder genegen zijn de wed strijden om de wereldtitel aan ons land te geven. voor de sprint. Bij de eerste periode, waarin ook onze jongens op het ijs stonden, gaf Klaas Schenk order enkele ronden op tijd te rijden. Broekman stelde onmiddellijk een conditie: „niet te snel, Klaas, laten we in de buurt van de 40 sec blijven". Maar zelf was hij een van de eersten, die met een tijd van 33.4 sec de 400 meter reed. Ook de anderen bleven ver beneden de door Kees voorgestel de tijd, zodat gemiddeld de rondetij den tussen de 34 en 35 sec lagen. Maarse noteerde zelfs 3<2.5 sec. Niet alleen conditie, maar ook ijstraining nodig Hoewel het ijs door de felle zon tegen de middag zachter begon te worden, draaide Broekman toch nog zeven ronden achter elkaar met ge middeld 37 sec. Maar daarmee von den de leiders het voldoende voor de eerste morgen en werd het sein ge geven voor de terugtocht naar het hotel, waar de lunch wachtte en de jongens hun middagrust namen. Later op de dag zouden zij immers weer naar de baan gaan om de ijstraining voort te zetten. De andere rijders, die eveneens aan de overgang naar de ijlere lucht moesten wennen, volgden dit voorbeeld. Inmiddels had men ge legenheid genoeg gehad om naar de training van de buitenlandse rijders te kijken. Daarbij was het ons reeds opgevallen, hoe buitengewoon soepel de Russen door de bochten gingen, hoe vast zij op de schaats stonden, hoe gemakkelijk zij draaiden. Op onze vraag aan trainer Holleboom hoe dit mogelijk was, antwoordde hij, dat zy naar zijn mening reeds heel lang op het ijs getraind moeten hebben' .'Ze ker drie tot vier maanden, want an ders kan ik niet verklaren hoe zij tot die soeplesse en beheersing komen". Zijn stem klonk was spijtig en hij voegde er aan toe: „jammer, dat onze jongens daar geen gelegenheid voor hebben. Zij zijn wel in Hamar ge weest, maar van'n constante ijstrai ning zoals hier 't geval zou zijn, komt daar niet veel van. Dit jaar hebben onze rijders ook wel bijzondere pech gehad in Haimar. De weersomstandig heden werkten niet mee. De eerste dagen was het zo kou, 20 tot 30 gra den vorst, dat men na een uurtje op de baan de warmte binnenshuis weer moest opzoeken. Daarna is het een weekje goed geweest, waanvan de jongens onmiddellijk profiteerden en velen van hen hun persoonlijke re cordtijden omlaag brachten. Maar na de wedstrijd Hamer-Holland was het weer mis en sneeuw en mist verhin derden verdere intensieve traning. Bovendien heeft men de baan in Ha mar niet vrij tot zijn beschikking, zodat bij goede omstandigheden deze zo druk wordt bereden, dat, wanneer de jongens op het ijs komen, de boch ten reed zijn uitgereden en 't publiek een intensieve training verhindert. Kortom, constant en serieais oefenen, was niet mogelijk". Dit is destemeer te betreuren, zo verzekerden ons Schenk en Holle boom, omdat in eigen land reeds zo lang aan de conditie is gewerkt. Deze is ook prima in orde maar het ont breekt nog aan voldoende ijstraining. Als wij met vlug, aldus Schenk, an dere maatregelen nemen, zullen wij achterop raken. Enkele jaren geleden stond Nederland mede aan de kop van de internationale schaatsenrijders wereld. En dat kwam omdat wij aan dacht gingen schenken aan de con ditie-training gedurende de zomer- ten van zijn opvolgers. Met Kees als technisch voorbeeld en een ijsbaan voor langdurige training te Amster dam, staan wij binnen enkele jaren v/eer mede aan de top". De wedstrijden te Davos Over de kansen, die onze jongens bij de voor-olympische wedstrijden te Davos maken, wilde Schenk zich niet uitlaten. Op de 500, 1500 en 5000 m. zullen alles zes rijders starten. Voor de 10.000 meter zijn zij ook ingeschre ven, maar het hangt van de organisa toren af hoeveel er'zullen mogen mee rijden. Wel hoopt Schenk, dat Gerard Maarse een kans krijgt op de 10 km. Voor hem is dit niet van belang als voorbereiding voor Cortina, maar men dient hem de gelegenheid te geven om een goede 10.000 meter te rijden. Hij gram. EEN HANDVEST VOOR DE EUROPESE SPORTMAN Te Genève is de commissie van het Europese cultuur centrum bijeen ge weest. die belast was met het maken van een ontwerp voor wat genoemd wordt, „het Europese handvest voor de sportman". Zij besloot voor 15 en 16 mei as., te Genève een conferentie te beleg gen van deskundigen om hierover te be raadslagen. Uitnodigingen zullen worden gezonden aan de nationale olympische comité's in Europa, aan de internationa le sportfederaties, aan het IOC, aan of ficiële sportbureaux van de Europese regeringen en aan de grote internationale jeugdorganisaties. Op deze conferentie zal tevens de vor ming van een permanent Europees sport comité worden bestudeerd, ook staat de eventuele organisatie van een congres voor sportieve opvoedkunde op het pro- K am pioen.s dobbel KrefferHam onttroond door Steenbergen1 'isser Zondag werden voor de 5e maal de tegenvaler voor W. Steenbergen, die wel ZWEMMEN NIEUW NED. RECORD VOOR LENIE DE NIJS In liet overdekte zwembad aan de Ka pelstraat te Hilversum heeft de Robben- zwemster Lenie de Nijs tijdens onder linge wedstrijden met succes een aanval gedaan op het Nederlands record 3 x 100 meter wisselslag persoonlijk. Haar to- taaltijd bed-eeg 4 min. 13 sec. Hiermede bleef bij 4.9 sec. onder het officiële re cord. dat met 4.17.9 sedert 25 oktober 1950 op naam staat van Geertje Wielema, eveneens te Hilversum gemaakt. Mary Kok noteerde 4.14,1 eveneens een betere tijd dus dan het officiële Nederlandse record van Geertje. OLYMPISCHE SPELEN Het bestuur van de Melbourne cricket club, eigenares van de cricket ground die als olympisch stadion zal fungeren, heeft zich bereid verklaard een bedrag van 20.000 Australische ponden (ongeveer 172.000 gulden) extra te betalen aan overwerk, teneinde zekerheid te krijgen, dat de nieuwe grote tribune voor de aan vang van de zomerspelen gereed zal zijn. Vandaag is in een der zalen van Artis te Amsterdam een studiedag over „Jeugd en sport" gehouden, belegd onder auspi ciën van de Nederlandse Jeugd Gemeen schap en in samenwerking met de stich ting voor lichamelijke opvoeding, spel en sport in het jeugdwerk en de com missie sport en spel in het r.k. jeugd werk. In de ochtend van deze studiedag hield de nationale sportadviseur van de Ne derlandse Katholieke Sportbond, rector P. Boymans. een inleiding over het ver schijnsel van de sport in onze samenle ving. De grote massa beleeft op het ogenblik feitelijk een leugenachtige le venshouding, aldus spreker. Niet alleen de zakelijke reclame doet de objectiviteit veelal geweld aan; pers, radio en televi sie doen zeer dikwijls hetzelfde. In deze maatschappij staat ook de jeugd veelal zonder gevormde opinies of overtuigin gen. Ontgoocheld door de volwassenen tracht zij eigen wegen te bewandelen. Hierbij ligt een taa.k van hulp en voor lichting bij de ouderen. Spreker noemde als bijzonder aspect Reg Harris trok zich reeds terug officiële clubkampioenschappen van Do- cos verspeeld. Door de grote deelname moesten er niet minder dan 113 partijen worden gespeeld, voordat de finales een aanvang kpnden nemen. Verschillende mooie partijen waren er te zien en vooral de finale tussen G. Bakker en W. Steenbergen stond op hoog peil. In de poules deden zich geen bij zondere verrassingen.voor. In de tweede ronde verraste H. Legas door de gerou tineerde A. Grimbergen uit te schakelen en A. v. d. Voort benam N. v. Cassel het verder spelen. In de kwart finale maakte G. Friedhof korte metten met de kam pioen van de drie voorafgaande jaren, nl. Th. v. d. Berg, die deze keer zeer matig speelde. G. Bakker won met mi niem verschil 2220, 2119 van de sterk aanvallend spelende A. Visser. C. Kref fer maakte aan alle verdere illusies van H. Lagas radicaal een einde: 2113, 2116. W. Steenbergen won op gemak kelijke wijze van A. v. d. Voort. In de halve finale kwamen tegen el kaar uit C. Kreffer tegen W. Steenber gen en G. Bakker tegen G. Friedhof. C. Kreffer startte zeer goed door di rect al een flinke voorsprong te nemen. Met 1912 leek het erop, dat hij de eer ste game zou gaan winnen, doch W. Steenbergen gaf het nog niet op en met voorzichtig spel wist hij de grote achter stand weg te werken en de game met 2220 te winnen. Schijnbaar gedepri meerd door deze tegenslag verloor C. Kreffer ook de tweede game waardoor W. Steenbergen zich in de finale plaat ste. De andere halve finale gaf een fel aanvallende G. Friedhof te zien tegen de solide verdediging van G. Bakker. Met een 2117. 2113 overwinning plaatste G. Bakker zich in de finale. De finale gaf een strijd te zien tussen de harde en goed geplaatste aanval van W. Steenbergen en de vaste verdediging van G. Bakker. Steenbergens aanval was G. Bakker in de eerste twee games te machtig, want met 2116 21—15 moest hij het onderspit delven. Ook de derde game werd volkomen beheerst door Steenbergen, zodat bij de, stand 1812 de verwachtingen waren, dat hij de titel van clubkampioen zou veroveren. Doch G. Bakker gaf zich nog niet gewonnen en onder grote spanning liep hij gelei delijk de grote achterstand in en wisf deze game met 2119 te winnen. De laatste twee games draaide de aanval van W. Steenbergen niet zo soepel meer terwijl de verdediging van G. Bakker steeds vaster werd, zodat deze laatste deze twee games met 2115 2117 won en zich voor een jaar clubkampioen van Docos mag noemen. Een prachtige pres tatie van G. Bakker heel dicht bij de overwinning was ge weest. Bij het dubbelspel versloegen W. SteenbergenA. Visser in de halve fina le Th. v. d. BergA. v. d. Voort. In de andere halve finale leverde het dubbel G. BakkerP. v. d. Raadt een strijd op leven en dood tegen de kampioenen van vorig jaar Kreffer—Ham. Doch met mi niem verschil moesten zij de eer aan de kampioenen laten. In de finale veroverden W. Steenber- genA. Visser tegen de zich fanatiek verdedigenden KrefferHam de eerste twee games. In de derde game wijzigde het dubbel KrefferHam enigszins zyn t tactiek, nadat ze w?er een grote achter-1 stand hadden opgelopen, zodat ze onder grote spanning deze game met 2422 wisten te winnen. De vierde game even wel was weer voor Steenbergen—Visser, zodat zij de titel van clubkampioen ver overden. In de verliezersronde viel het goede) spel van de junior S. Iterson op. Wan neer hij over wat meer routine had be schikt had hij zeker in de finale van deze verliezersronde gekomen. In de halve finale schakelden J. Ver hoogt mej. A. v. Cassel en H. Hensing mej. T. Heuzen uit. Tot ieders verrassing versloeg H. Hen sing in de finale J. Verhoogt. Aan het einde van deze zeer goed ge slaagde clubkampioenschappen, die vooral tijdens de finale een flinke be langstelling genoten, reikte de algemeen voorzitter van Docos, de heer P. Bieg- straten. met een toepasselijk woord de prijzen uit. Uitslagen van vorige week: Dames: I Docos 1—Netbal 2 82; Docos 2—TNSA 1 82: Docos 3Salam. 6 82. Heren: Docos 3DTS 2 19; Docos 4Netbal 3 1—9; Docos 7—Sett 0—10. Scyllft Vorige week is de 2e helft van de competitie weer begonnen en hierbij boekte Scylla 3 overwinningen uit de 5 gespeelde wedstrijden. De uitslagen waren: DSS 3Scylla 2 3—7; WV 2—Scylla 3 7—3; Scylla 4— Kitno 1 7—3: Scylla 5—Reflex 2 10—0; Scylla 6Sparkler 2 46. Scylla 3 speelde in Voorburg tegen WV 2, waar ze een verrassende neder laag leden van 73. wat wel hoofdzake lijk te wijten was aan de voor de Leidse spelers onbekende snelle tafels. De drie heren wonnen allen één wedstrijd en door het dubbel te verliezen, kwam het op de niet verwachte en sombere uitslag van 37, wat hun zeker weer een plaats naar beneden doet gaan. Leden: De training is op dinsdag- en vrijdagavond. Competitie en training op geweldige zaterdagmiddag. Als men sommige ervaren rijders, die het hele gemeenschappelijke traject zorg vuldig hebben bestudeerd mag geloven, dan wordt deze 26e ralley Monte Carlo de zwaarste van na de oorlog. Bij goed weer zal bijv. het stuk van Parijs naar Chambery al heel wat rijvaardigheid en ook een behoorlijke dosis geluk vergen wil aan de gestelde eisen kunnen vol doen. Bij mist of sneeuw, en gladde we gen wordt de opgaaf zeer veel lastiger. Maar dan begint het bergtraject met een paar venijnige cols pas, en moeten de grootste moeilijkheden overwonnen wor den. Want de organisatoren hebben er dit maal gestreefd naar een rit, die geheel en al het passend karakter heeft voor zo'n groot evenement. Aan het element van strijd hebben ze het volle recht doen wedervaren, en bovendien is de formule zo gekozen, dat de tocht tevens nuttige gevens zal opleveren voor de se- riebouw van wagens. Dit is naar men weet na de oorlog lang niet altijd het geval geweest. Nog niet zo lang geleden dreigde de vermaardste van alle rallyes zijn oude luister en prestige te verliezen, en liep hij zelfs gevaar overvleugeld te worden door een boreling als de Tulpen rallye, waarvan de organisatoren met nieuwe, frisse ideeën kwamen die, in de praktijk gebracht, doorslaande successen werden. Te elfder ure heeft men te Mon te Carlo het roer omgegooid en. profite rend van wat de „concurrentie" had voorgedaan, de formule grondig her zien en de eisen verzwaard. Start verliep overal vlot. In Glasgow was de temperatuur gis termorgen allesbehalve aangenaam maar toch had de start heel wat nieuwsgieri gen op de been gebracht. Alle 73 deel nemers begaven zich op pad Het publiek toonde grote belangstelling. Dat rallye rijders ook nog wel eens verstrooid kun nen zijn, toonden de Ieren Vard en Jol- ley. Aan het ontbijt vergaten ze, dat ze moesten starten, waarna ze met volle monden aan kwamen rennen en te laat vertrokken. Maar hun Jaguar zal de achterstand ongetwijfeld zonder moeite goed maken. In deze groep rijden geen Nederlan ders mee. Overal in Schotland en in het noorden van Engeland lag sneeuw en ijs op de wegen. Alle leden van deze groep zijn op tijd de controle van Stranraer gepasseerd, behalve de Engelsen Wolseley en Hastie, die al bij de start moeilijkheden hadden met een wiel van hun Wolseley. Zware sneeuwval in Schotland De rijders bleken het in Schotland zwaar te stellen hebben gehad met de zware sneeuwval. De oud-wereldkam pioen sprint, Reg Harris, had bovendien zijn Jaguar niet in orde kunnen krijgen. Hij kwam 33 minuten te laat in Barnby Moore, wat hem 330 strafpunten kostte. Kort daarna besloot hij zich uit de ral lye terug te trekken. Een andere Britse equipe, Kenneth Harthell was bij een slippartij tegen een muur gereden. De schade kon echter worden hersteld en het team passeerde nog op tijd de controle. Voor de Glas- gow-groep ging het nu in de richting van Londen. Daarna stond de oversteek per boot naar Boulogne sur Mer op het programma. In Rome zijn dertien van de veertien ingeschreven deelnemers weggevlagd door de heer Monaco, vice-president van de automobielclub van Rome. Twee Fransen lieten verstek gaan. De Mone- gask Louis Chiron, winnaar in 1954, die met Longo in een Lancia rijdt, kreeg een hartelijk applausje toen hij de tocht aan vaardde. Boven Rome en ten zuiden van de eeu wige stad was de lucht bedekt en de temperatuur zeer mild. De wegen ver keerden in goede staat. Van de uit Rome vertrokken equipes deed de bekende coureur Louis Chiron een nare ervaring op. Te Bari deed hij bij de politie aangifte van diefstal. Een onbekende had hem bestolen van een enveloppe met een inhoud van 70.000 Franse franken, 70.000 Italiaanse lires en 15 dollars. Om geen tijd tc verliezen maakte hij er g^en melding van bij de politie te Napels. Uit Parijs waar de start plaats vond op de Place Vendomc. zijn 41 equipes gestart. Tot degenen, die verstek moes ten laten gaan behoorde de Fransman Pollet, nog wel een van de favorieten, die vergeten had zijn clublicentie te la ten vernieuwenHij en zijn ploeg maat Jack Levèque bleven dus noodge dwongen achter. Voor het gedeelte in Frankrijk werd vrij goed weer voor speld. met regenbuien in de Alpen. In Lissabon regende het voortdurend tijdens de startformaliteiten. Van de 63 ingeschreven equipes zijn er 53 vertrok ken. Tot deze groep behoren 30 Franse equipes, 11 Engelse, 2 Portugese, 2 Zwit serse, 1 Belgische en 1 Nederlandse: Gat- sonides in een Standard met Becquart als medebestuurder. Gezien zijn wed strijdervaring en het feit. dat hij de ral lye al eens gewonnen heeft, geldt onze léndgenoot althans wat het contingent Lissabon betreft als favoriet nummer één. Maar de kansen van de Portugees Nunes don Santos, eveneens een ervaren rallyerijder, die met Carlos de Andrade in een Alfa Romeo meedingt, worden ook hoog aangeslagen. Een van de zes damesequipes is die van Anne Patricia Moss, een zuster van Stirling Moss. Zij rijdt met mevr. Joan Johns in een Aus tin. Het bekende Belgische paar Gilber- te ThiririonLisse Renaud heeft" een Renault gekozen. De weerberichten voorspelden stort buien, met beperkt zicht op sommige punten, zwakke wind en een matige temperatuur op het traject in Portugal. Alle deelnemers gingen na 227 km. rij den de Portugese grens over. be halve de equipe van de Spanjaard Luis Lopez Domingo met Panhard, die niet in Elvas kwam opdagen. Later werd ge meld, dat deze ploeg had opgegeven. In Spanje hebben de rijders het niet gemakkelijk gehad op de door hevige regenbuien overspoelde Spaanse wegen. Op weg naar San Sebastian zouden zy de bergpassen sneeuwvrij vinden, zo werd meegedeeld. Met een glimlach na men de deelnemers de hun door de Spaanse automobielclub aangeboden fles sen wijn in ontvangst. „Het duurt nog wel even. voor we er van zullen proe ven", verklaarde Maus Gatsonides, die het met zijn co-equipier, de Fransman Becquart uitstekend maakte in de „Stan dard". „Ik ben* blij, dat er op weg naar San Sebastian geen sneeuw ligt. Dat zal ons in staat stellen, een goede tijd te ma ken". zei de Nederlander. De regen had deze ploeg niet veel gedeerd en van ver moeidheid was nog geen sprake. De equipe Gatsonides verliet als laatste van het contingent, Madrid de Spaanse hoofdstad. Uit Athene zijn zeventien ploegen ver trokken. Bij de start was het prachtig weer. maar uit de bergen in midden Griekenland en west Macedonië werden vorst en mist gemeld. Dc broodkar uit Stockholm. Oslo verwachtte de deelnemers uit Stockholm met een flinke laag sneeuw en een temperatuur van ruim tien gra den onder nul. Een Volkswagen, met de Zweed Oskar Sjostrom aan het stuur, kreeg als eerste een ovatie in ontvangst te nemen. Maar nog opgetogener werd de Noorse favoriet Gunnar Fadum ver welkomd, die vorig jaar tot de winnen de ploeg behoorde en die nu met een an dere co-equipier rijdt: zijn land- en vak genoot Knut Solberg, ook bakker van beroep. De beide mannen hebben hun Sunbeam Talbot de „broodkar" genoemd. Tijdens het uurtje rust, dat de rijders in de Noorse hoofdstad genoten, bekende Fadum. dat hij en zijn collega erg bijge lovig zijn. Ergens hadden ze een zwarte kat over de weg zien springen. „Maar gelukkig", zo voegde hij er aan toe, „ont dekten we nog net, dat het beestje vier witte pootjes had". De wegen in Zweden waren in prima conditie, maar in Noor wegen was het wegdek hier en daar zo glad als een spiegel. -Dat beaamde ook vrolijk lachend de Engelse Sheila van Damm, die een jolige, zelf gebreide Zweedse muts droeg. Ken Wharton rilde van kou, maar hij had woorden van lof over de uitstekende service op velerlei gebied in het noorden. Na hun vertrek uit Oslo wachtte de rallyeridders veel sneeuw op weg naar Kopenhagen. Geen gratis eten. Uit Mlinchcn vertrokken 48 equipes uit acht landen w.o. de Fransman Julio Quinlin. rallye-winnaar 1937. Hij rijdt samen met een broer van de bekende Franse coureur Behra. De Nederlandse ploeg MaaslandSlotemaker had geen bijzonderheden te melden. Alles was in orde en de rijders hoopten, dat de Alfa Romeo hen door de moeilijkheden, die nog zouden komen, heen zou helpen. Hier vertrokken o.m. zes Britse militai ren, o.a. kolonel Crosby, die vertelde, dat hij dit keer niet zo verschrikkelijk veel te eten had meegenomen als vorig jaar. Toen had hij iri Frankrijk, om zijn klim- snelheid tegen een heuvel te vergroten, een heleboel pakjes uit het portier raampje geworpen, in dc armen van de toeschouwers. „Ik heb zo'n idee. dat sommigen van hen dit keer op die plek zullen uitkijken of ze niet weer voor een week leeftocht gratis op de kop kunnen tikken", zei hij lachend. Intussen hebben de organisatoren be kend gemaakt, dat uit de zeven start plaatsen in totaal 308 van de oorspronke lijk 351 ingeschreven equipes zijn ver trokken: Athene 16, Rorne 13, Parijs 41, Lissabon 53, München 48, Stockholm 64 en Glasgow 73. De Tulpen rallye 1956. die van zondag 6 tot en met zaterdag 12 mei verreden wordt, verschilt in grote trekken niet veel van die van het vorig jaar. Het handicap-systeem wordt gehand haafd. Een nieuwe element in de 8e Tul- penrallye is de indeling der deelnemers in twee klassen: een rallye-klasse. waar in hoofdzakelijk gereden wordt voor de bekende plaquettes, en een kampioens klasse. waarvan de resultaten meetellen voor het Europees rallye kampioenschap van de FIA. Gestart wordt te Noordwijk. Brussel, Parijs. Londen. München en Hamburg. Het rallye comité overweegt bovendien nog Milaan en Barcelona aan de lijst van startplaatsen toe te voegen. De gemiddeld 850 km. lange aanloop routes voeren naar Champagnole in de Franse Jura, waar het ongeveer 2500 km. lange gezamenlijke traject naar Noordwijk aan Zee begint. Dit gezamenlijke traject bestaat uit twee delen, gescheiden door een rust van een nacht te Mmite C«rlo, van onze samenleving, dat sterk op de voorgrond treedt, het sportverschijnscl, waarvan wij de negatieve wijze moeten durven zien en afwijzen en de positieve moeten durven zien en accenteren. Rec tor Boymans wees op de kloof, die er dikwijls bestaat tussen de jeugdleiders, die de jeugd begrijpen en de hogere be- stuurderen. die c-nte idealen,hebben, we tenschappelijk diep denken en schoon spreken, doch weinig of niets raken, om dat die voor direct gebruik juist niet het meest aangepaste of noodzakelijke zijn. De vraag of de sport een expressievorm van de moderne mens is kon spreker in zijn algemeenheid ber-m^v,. „Wij moeten geloof en moed hebben om in eigen visie en stijl de sport aan onze mensen te gaan brengen". In de uitwerking hiervan zul len de jeugdbeweging en snortbeweging in diverse opzichten moeten samenwer ken. Men zal zich boven concurrentie- gedachten moeten kunnen st""~". Met als gevolg toenadering en vruchtbaarde re samenwerking tussen jeugdbeweging en sportbeweging, aldus spreker. De heer N. G. Vlot, directeur van de stichting voor lichamelijke opvoeding, spel en sport in het jeugdwerk, die van middag een inleiding hield, zeide, dat de jeugdorganisaties o.m. tot doel hebben mee te helpen aan de persoonlijke ont plooiing der jongeren, zowel lichamelijk als geestelijk, waartoe de volksdans, volkszang, lekespel, handenarbeid en spel als middelen kunnen woren toege past. Moet bij deze middelen niet de sport worden toegevoegd? vroeg spreker zich af. Bij de beantwoording van deze vraag komen tevens de vragen naar vo ren of bij eventuele opneming der sport deze dezelfde vorm moet hebben als in de sportorganisaties en of het mogelijk is eventueel tot een eigen vorm te komen Een communis opinio van alle jeugdor ganisaties ten aanzien van waardering en praktische toepassing van de soort is volgens de heer Vlot niet mogelijk, om dat het sportprobleem in zijn totaliteit niet los te maken is van de levensbe schouwing. Een gezamenlijke bezinning is echter dringend gewenst, ten einde een werkelijk gesprek over de sport en jeugd te kunnen voeren, zo besloot de heer Vlot zijn inleiding. Enige sensatie verwekte de overwin ning van de Nederlandse jeugdkampioen Roessel op de grootmeester Matanovic, tijdens het tournooi te Beverwijk. Deze partij volgt hier: Wit: Matanovic. Zwart: Roessel. Siciliaanse verdediging. 1. e2c4. c7c5; 2. Pgl—f3, Pg8—f6; 3. e4e5! (De zet 2. Pf6 is van Nimzo- witsch afkomstig, S. Sebastiaan 1911, en werd later vaak door Rubinstein ge speeld. Wit kan rustig voort gaan met 3. Pc3 of, zoals met de tekstzet, er op ingaan). 3Pf6—d5; 4. d2—d4 (niet het beste. Met 4. Pc3 had wit er meer uit kunnen halen). 4c5xd4; 5. Ddlxd4, e7e6; 6. c2—c4. Pb8—e6; 7. Dd4—e4. Pd5e7; 8. Lel—d2. Pc7—g6; 9. Pbl— c3, a7a6; 10. Pc3a4 (wit wil de ope ning forceren maar zwart krijgt daar door kans zich los te werken). 10 d7d5; 11. e5xe6 c.p. Lf8xd6; 12. c4c5. Ld6c7; 13. Lfl—c4. Pc6—e5; 14. Pf3xe5. Pg6xe5; 15. Ld2c3. Pe5xc4; 16. De4xc4. Dd8g5; 17. 00. (nogal riskant, gezien de diagonaal van de zwarte raadsheren en de nogal „kale" witte koningsvleugel). 17Lc8d718. f2—f4. Dg5—f5; 19. Tflf2 (er dreigde Ld7b5) Ld7c6; 20. Lc3xg7? (wederom optimistisch het opent de gevaarlijke open lijn tegen de eigen koning). Th8g8; 21. Lg7—e5. Lc7xe5; 22. f4xe5, Df5—h3! (Wit heeft 't er wel naar gemaakt). i X HH f8 ff Jb ABCDEFGH 23. Dc4c2, Ta8d8; 24. Pa4—c3 (de v.- erle wordt haast g teruggehaald naar dc bedreigde veste, maar 't komt I te laat). 24Td8d4; 25. Tal—dl (wit voorziet de debacle niet) 25Lc6x Ig2; 26. Tf2xg2, Tg8xg2ï 27. Dcfixg2, j Td4g4! en wit kon opgeven. Een keurige prestatie van de jeugdige Hollander, maar wit heeft het niet .grootmeesterlijk" aangelegd. TER OPLOS8ING De volgende stelling van de grote Stcinitz. i uit een partij :„3 w? - A 1 f -I C" '«'CÏ >kM ê:./j 1' H" A B C Wit aan zet, wint. •jujm ua m9q *9 •89—flex '90Xi0H S U93XPi '+9^— f, :<ia—lei 'f,3-iPH '.8Bx/,qx '1CI8B fp -f 'm M- r :pmccOT(To

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7