Het kind, beroofd van het P.T.T.- sprookje, voelt zich geen Assepoes op postkantoor BOEKHOUDEN 18de Verjaardag wordt mijlpaal in het leven van prinses Beatrix Betekent opheffing bureau automatisch ontslag van ambtenaar Haags raadslid hekelt plannen van A.N.W.B. met „Clingendaal" DINSDAG 17 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Viering verjaardag H. K. H. prinses Beatrix heeft het voornemen om, in verband met het naderend eindexamen, haar achttien de verjaardag te vieren op een wijze, die weinig afwijkt met hetgeen de laatste jaren gebruikelijk was. De prinses zal op 31 januari als ge woon naar school gaan; in de namid dag zal zij enkele deputaties ontvan gen, terwijl 's avonds de verjaardag viering in de familiekring zal plaats vinden. Op 4 februari a.s. zal de prinses aanzitten aan een diner, dat te harer ere door H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden in het koninklijk paleis te Amsterdam aan de leden der regering en andere hoge autoriteiten wordt aangeboden. H. K. H. prinses Beatrix zal op 7 februari a.s. te 15.30 uur een buiten gewone vergadering van de Raad van State bijwonen in welk college zij krachtens de grondwet na het vervul- Bij gemeenteraadsverkiezingen K.V.P. en protestantse partijen op één lijst In Den Helder ondernemen de ka len van haar 18e jaar van rechts wege zitting heeft. H. M. de Koningin zal deze verga dering voorzitten; ook Z. K. H. de Prins der Nederlanden, die eveneens zitting heeft in de Raad van State, zal deze plechtigheid bijwonen. Op 7 februari zal prinses Beatrix zich met de Koningin en de Prins van 't paleis Lange Voorhout per ge sloten auto rechtstreeks naar 't gebouw van de Raad van State begeven. Na afloop van deze plechtigheid zullen de Koningin, de Prins en de Prinses per auto naar het paleis Lange Voor hout terugkeren, alwaar aan de Prin ses enkele geschenken zullen worden aangeboden. GEEN MANOEUVRES Toch langer dienen Zoals wij gisteren reeds berichtten zullen de grote najaarsmanoeuvres in Duitsland, waaraan zou worden deel genomen door onderdelen van de 3de Divisie, niet doorgaan. Alhoewel het logisch mag worden geacht, dat de aanvrage om extra herhalingstijd voor de betrokken de len der 3de Divisie thans ingetrok ken zou worden, deelt de legerleiding mede, dat daarvan geen sprake is. Voor de vervallen herfstmanoeuvres zal wel een andere oplossing worden gevonden, zo meent de legerleiding. Voor een beschouwing over dit besluit, zie men het hoofdartikel op pagina 1. De centrale raad van beroep te Utrecht behandelde gisteren het be roep van drie technische hoofdamb tenaren, de heren M. J. Engelvaart, F. J. M. Krabbendam en Ph. A. B. Weersma, allen te Den Haag, tegen het hen per 31 december 1954 gegeven ontslag uit 's rijks dienst. Als pleitbezorger van deze ambte naren trad op mr. G. van Klaveren, voorzitter van de raad van arbeid te Arnhem, die de rechtmatigheid van bet ontslag bestreed. De onderhavige tholieken stappen om samen met de maatreêel was n.l. gebaseerd protestants-christelijke groepen een lijst te komen. Aan K.V.P.-zijde is men van mening dat men slechts door toepassing van een versterkt rechts blok in staat zal zijn de huidige ver houdingen in de gemeente-politiek ten gunste van de minderheden te veranderen. Den Haag wordt reactorcentrun Het reaotor centrum Nederland zal zich binnenkort in Den Haag vesti gen. Tot nu toe is het reactor centrum Nederland gehuisvest in het fysisch laboratorium der rijksuniversiteit te Utrecht. Men zal in Den Haag het perceel Soheveningsweg 112 betrekken dat werd aangekocht van het aanne mingsbedrijf v.h. Zwolsman n.v. te Den Haag. Er is nog geen beslising gevallen omtrent de plaats waar de te bou wen kernreactor zal verrijzen. De topografische dienst, heeft een kaart vervaardigd, aan de hand waarvan men de toekomstige, plaats voor de kernrecator zal bepalen. Velé facto ren spelen evenwel bij de plaatskeuze een rol. Gestreefd wordt naar een plaats nabij zee, dit voor het lozen van de afvalstoffen. Loonsverhoging voor bakkersgezellen Het bakkersbedrijf heeft in begin sel besloten de vakantietoeslag voor de bakkersgezellen met 2 pet. te ver hogen en het aantal vakantiedagen met drie uit te breiden (thans zes snipperdagen en 6 aaneengesloten va- op het feit, dat hun functie bij het bureau van de waarnemend gevolmachtigde van de republiek Indonesia, waabbij zij gedetacheerd waren, beëindigd zou zijn door opheffing van genoemde ■bureau. Pleiter betoogde, dat de opheffing van een bepaalde instantie, waarbij een ambtenaar is gedetacheerd, niet de opheffing van de dienstbetrekking impliceert. Het departement van overzeese rijksdelen, waarbij zij oor spronkelijk te werk waren gesteld, heeft op het ogenblik nog een aantal technische ambtenaren in dienst en men had de vrijgekomen ambtenaren na opheffing van het breau in dienst vam het departement kunnen terug doen gaan, zoals b.v. ook gebeurd is met een andere ambtenaar, die is in geschakeld bij de dienst voor Nieuw Guinea. Voorts opperde mr. Van Klaveren bezwaar tegen het aan zijn cliënten Enschede bouwt te snel De primaire woningtoewijzing voor Enschede bedraagt dit jaar 600 wo ningen, terwijl de bouwcapaciteit van de stad de laatste jaren gemiddeld rond de 750 tot 800 woningen heeft belopen. (Dit in tegenstelling met Leiden, waar niet mi- der dan 800 wo ningen tot het volgend jaar moesten blijven wachten). Enschede zal ech ter een belangrvk deel van zijn bouw capaciteit niet kunnen benutten. Uitgeest wacht af Vragen in de Kamer In verband rnet'woningtoewijzings- moeilijkheden in Uitgeest, waarover kantiedagen). Vanwege het perso-1 een dominee zich in een schrijven tot neelstekort zal de uitbreiding van het de Kroon gericht heeft, stelde een aantal vakantiedagen in geld geho noreerd worden (1 pet. van 't loon). Deze loonsverhoging zal voor de consument geen prijsstijging tot ge volg hebben. De hoofdbesturen van de organisa ties moeten het besluit nog goedkeu ren, waarna het zal worden voorge legd .aan het college van Ryksbemid- delaars. Kamerlid onlangs vragen aan de mi nister van Maatschappelijk werk. Deze heeft thans geantwoord, dat de Gedeputeerde Staten van Noord- Holland een onderzoek instellen naar de door de dominee gev/raakte feiten en dat de gemeente Uitgeest aange boden heeft met het doen bezetten der toegewezen woningen te zullen wachten, totdat de uitslag van het on derzoek bekend is. gegeven ontslag met terugwerkende kracht, Een dergelijke maatregel wordt algemeen uit den boze geacht en kan slechts in zeer uitzonderlijke gevallen worden toegepast, in dit ge val waren daartoe z.i. geen termen aanwezig. De contra-pleiter, administrateur, bij het ministerie van binnenlandse za ken, betoogde daarentegen, dat het ontslag wel rechtmatig was, o.m. op grond van het feit, dat de betrok ken ambtenaren niet gedetacheerd waren bij het bureau van de gevol machtigde voor de republiek Indone sia, maar ter beschikking van deze instantie waren gesteld. De centrale raad zal op 6 februari a.s. uitspraak doen. Kind gooide f 3500 in de kachel Een vierjarig zoontje van een fa milie in Witteveen (Dr.) heeft in een TENTOONSTELLING IN BOERHAAVEZALEN LEIDEN Men behoeft heus niet naar een „grijs" verleden terug te grijpen om de tijd te vinden, dat het gehele werk van de P.T.T. voor kinderen een soort duister mysterie was, dat een geschikt onderwerp was voor de meest romantische fantasieën. Het was immers weinig minder dan de avonturen van Klein Duimpje, dat een brief, die je hier in Leiden aan die lieve Opa schreef, alleen door j hem in de bus te gooien helemaal zonder jouw hulp in Monnikendam terecht kwam en dat er op een goe de dag een kistje met vreemde voor werpen bezorgd werd, dat oom Piet in het wonderlijke Batavia voor jou ingepakt had. Nu is er alles voor te zeggen om het kind zijn sprookjes te laten behouden, maar het lastige was, dat het P.T.T.-bedrijf voor ve len hun gehele leven lang een sprook je bleef en dat men zozeer op de goede kabouters bleef vertrouwen, dat men op een goede dag hevig te leurgesteld werd, omdat een brief retoer kwam, alleen omdat men per ongeluk de straatnaam vergeten was. De andere diensten van de P.T.T. zoals b.v. het betalingsverkeer is ook thans voor velen nog een soort zwarte kunst, die je liefst zo min mogelijk moet gebruiken, omdat je het maar niet kunt weten PRETTIGE WAARHEID. Enkele tientallen jaren geleden be gonnen vooruitstrevende onderwijs krachten de sprookjeswereld bij de Gelaarsde Kat af te bakenen en zij besloten het sprookje van de P.T.T. terug te brengen naar het „land van de grote mensen", waar het thuis hoort. Zij vroegen formulieren en voor- onbewaakt ogenblik een bedrag van beelden aan bij de P.T.T., zetten ƒ3500 uit een kast gepakt en in het vuur gegooid. De moeder moest machteloos toezien hoe het vuur de biljetten verteerde. De familie had het bedrag, dat aan een handelsfirma toebehoorde, slechs in bewaring. Lelystad heeft echt kerkgebouw In Lelystad is gistermiddag het eer ste kerkgebouw officieel overgedra gen. Na ae opening door ds. M. D. Gijsman, secretaris van de commissie costelijk-Flevoland van de Ned. Her vormde gemeente, heeft ir. A. P. Min- derhoud, landdrost van het openbaar lichaam der zuidelijke IJsselmeerpol- ders, uit naam van de directie Wie- ring ermeer het kerkje aangeboden r.an het kerkgenootschap. Lelystad, dat slechts door een lan ge dijk met het Veluweland verbon den is, beschikt thans over een echt kerkgebouw, waarin zowel protes tanten als katholieken hun diensten kunnen houden. Tot nu toe moesten katholieken, gereformeerden, doops gezinden en hervormden hun kerk diensten houden in een oude houten barak, die vroeger als kantine dienst deed. De kerkgang was daar verre van ideaal zodat de bewoners met blijd schap kennis namen van de plannen van de directie van de Wieringer meer, om in Lelystad een kerkgebouw te doen verrijzen. Dezer dagen leg den vaklieden de laatste hand aan de bouw van het aardige kerkje dat twee vrij grote zalen bevat: een voor de katholieken en een voor de pro testanten. schema's op het bord en de jeugd leerde de nuchtere waarheid van de weg, die de brief van Opa en het pakje van oom Piet afleggen. De P.T.T. waardeerde dit streven niet alleen, doch besloot in de jaren '30 de school een handje te helpen door een speciaal schoolboekje uit te geven, waarin op bevattelijke wijze de diensten van de P.T.T. uiteengezet werden. Na de oorlog heeft deze P.T.T.- voorlichting grootse vormen aange nomen; er werd door dr. D. 'G. G. v. Ringelenstein, Leonard Roggeveen en Jo Spier een aantrekkelijk studie- 15 mnds-cursus assoc. kl. clubs Kon. Erk. Pitmanschool PLANTSOEN 65 TEL. 26558 (Advertentie) boekje samengesteld, een apart on-kreeg opdracht een plan uit te wer- derwijsboek rolde van de persen, een ken, waar op aantrekkelijke wijze alle bouwplaat vond zijn weg naar de schoolbanken, kortom op de meest prettige wijze kregen de kinderen de beschrijving van een interessant be- drijtf ih de plaats van hun sprookje. DE PRACTUK. De belangstelling voor dit onder- wjjs-materiaal bleek enorm, maar nog steeds bleef de voorlichting theo retisch en als voorlopige laatste scha kel voegde de P.T.T. de practijk aan haar voorlichting toe. De heer C. van Dijk uit Den Haag Orson Welles acteerde niet; het was bittere vjaarheid De pijnlijke berusting op het gelaat van de beroemde acteur Orson Weifes, die hier in New York met verwon dingen aan beide enkels in een ambulance-wagen wordt gehesen, is dit maal echt niet geacteerd. Het moment waarop dit gebeurde was dan ook wel bijzonder ongeschikt. Vorige week brak Welles tijdens de repetities voor de opvoering van het toneelstuk van Shakespeare, „King Lear", in het „New York City Center", waarin hij de hoofdrol vertolkt, bij een val twee beentjes in zijn linker enkel, doch hij bleef optreden. Na de première van het stuk verstuikte hij evenwel achter het toneel zijn rechter enkel, waarna hij wel gedwongen was j rustig te gaan wachten op genezing. Uiteraard moesten de voorstellingen toen worden opceschort. Maar Welles gebleven geld zal moeten financie gaf er vanuit zijn invalidewagen dr amatische lezingen voor in de plaatsI ren. Principe-kwestie Bij de behandeling van de begro ting voor 1956 door de gemeenteraad van 's-Gravenhage is de kwestie van Van de A.N.W.B., die juist wil op komen voor de schoonheid van het land, voor de burger en voor de toe rist had men, volgens andere leden van de Haagse raad mogen verwach- de bebouwing van 't landgoed „Clin- ^en> ^at krijt zou zijn getre- den, toen Clingendael met bebou wing werd bedreigd. S,pr. begreep niet, hoe nu die A.N.W.B. eensklaps de eigen elementaire doeleinden kan loochenen, nu een indivueel profijt van de bestuiurderen en andere func tionarissen, die gaarne op een mooi punt willen resideren, daardoor ge diend lijkt te zullen worden. Spreker vroeg of van de zijde van de gemeen te wel bekendheid is gegeven aan het aanbod, destijds aan de A.N.W.B. ge daan, om een ander gunstig gelegen terrein in het Bezuidenhoutkwartier ter beschikking te stellen. gendael" onder de loupe genomen. Zoals bekend wil de AN.W.B., op uit nodiging van een grondmakelaar, op een gedeelte van dat langdoed een nieuw kantoorcomplex stichten, hoe wel door de Kroon in 1940 was be slist, dat dit terrein dringend nodig was voor recreatie en dat derhalve elke bebouwing van dat terrein dien de te worden geweerd. Ondanks het feit, dat hem bekend was, dat ook het streekplan West- land in voorbereiding is, dat dit ge bied voor de recreatie veilig wilde stellen, heeft die grondmakelaar, die de gemeente te slim af is geweest, het terrein gekocht. VIJF PROVINCIES VRIJ VAN RUNDERTBC. P.T.T.-werkzaamheden in een „be wegelijke" tentoonstelling tot uit drukking kwamen en in 1948 werd deze mobiele tentoonstelling voor het eerst in Den Haag geopend, waar al meteen duizenden kinderen deze imi- tatie-P.T.T. kwamen bezoeken. Gedurende 7 jaren heeft deze ten toonstelling door Nederland getrok ken en vooral in het begin werden op advies van onderwijskrachten vele veranderingen aangebracht, zodat de schepping, die gisteren in de Boer- haavezalen te Leiden een tijdelijk onderdak vond, een zo doeltreffend mogelijk geheel kan worden ge noemd. HUIVERINGSWEKKEND. Op vaak grappige en altijd zeer overzichtelijke wijze wordt de jeug dige bezoeker de gang van de brief in beeld gebracht, waarbij onmiddel lijk de moeilijkheden blijken, wan neer het adres fout, onduidelijk of verkeerd is, w'anneer de postzegel verkeerd geplakt is, of wanneer an dere zonden zijn begaan, waaraan de meest nauwgezette burger zich wel eens schuldig maakt. Via het landelijk verkeer komt men bfj de internationale P.T.T. en op „huiveringswekkende" wijze is in beeld gebracht, welke rampen de P.T.T. kan treffen, wanneer niet aan de voorschriften wordt voldaan. De stand waar het betalingsver keer uiteengezet wordt, is het zorge- kind van de tentoonstelling, waaraan veel gedokterd is. De thans gevonden uitbeelding leek ons gistermiddag zeer verhelderend, I maar we willen niet vooruitlopen op Het is van belang, dat dit aanbod de mening van de Leidse onderwijs- Na vier-en-een-half jaar intensieve bestrijding zijn de provincies Gronin gen, Friesland, Drente, Zeeland en - - - - Limburg vrij van tubrculeus vee. Tot ""raadllid b€waren z° bcslo°' ook bij alle afdelingen en leden be kend wordt, hetgeen nog niet het ge val is. „Wij kunnen dan hopen op een nader beraad in de boezem van de A.N.W.B. en op het effect, dat men „Clingendael" niet langer aan die boezem zal willen koesteren dan in deze zin, dat men zich aan onze zijde wil scharen, om dit buiten 1 november 1955 werden in de zes overige provincies 63.863 rundveebe slagen vrijgemaakt, waarvan ruim 31.000 binnen de daartoe gestelde tijd en ruim 4000 na verloop van de ge stelde termijn. Geheel Nederland telt thans ruim 77.000 tbc-vrije rundveebeslagen. De sanering gaat snel verder. Tot 1 no vember 1955 werden 334.051 reaktie- dieren voor slachtpremie aangebo den. Ten behoeve van dit werk werd een kwartje per 100 kg melk voor het sa neringsfonds geheven, terwijl een deel der gelden uit het z.g. Marshall fonds kwam. In totaal kwam ruim 96 miljoen gulden binnen, waarvan tot 1 november 1955 ruim 59 miljoen werd uitgekeerd. Voor Zeeland bestond een aparte „spoarheffing" van 55 cent per 100 kilogram, die 22.5 miljoen gulden opbracht en waarvan 18.9 miljoen werd uitgekeerd. De heffingen zijn thans vervallen, zodat men het overige saneringswerk onder auspiciën van de gezondheids commissie voor dieren van de Stich ting voor de l andbouw uit het over- Ziekenfondsorganispties stichten federatie De volgende ziekenfondsorganisa ties: centrale bond van onderling be heerde ziekenfondsen, Nederlandse bond van ziekenfondsorganisaties, al gemene ziekenfondsen en het overleg van onderneminigsziekenfondgen, voor heen deel uitmakende van het cen traal overleg van ziekenfondsorgani saties, zijn met ingang van heden ge zamenlijk en tezamen met de federa tie van door verzekerden en mede werkers bestuurde ziekenfondsen overgegaan tot oprichting van het ge meenschappelijk overleg ziekenfonds organisaties (G.O.Z.). Het voorzitterschap wordt geduren de het eerste jaar waargenomen door de heer C. J. van Lienden te Eindho- j kilometer hoog is, of die ruim 5*mi? ven. Als secretaris-penningmeester lioen brieven bevat, is voor de heden- treedt gedurende dezelfde periode op daagse jeugd een bloedwarm bedrijf de heer F. C. Nieuwenhuijzen, arts. zonder sprookje; de romantiek van Het adres van het secretariaat is: Fe- vroeger is omgeruild voor een vaar- deratie V.M.Z., Wilhelminalaan 3, De digheid, die hen niet als Assepoes in Bllt- i het postkantoor doet staan. krachten, die straks hun enquêtefor muliertje in zullen vullen. Tot slot van dit gedeelte krijgt de jeugd de gelegenheid om in een echt postkantoor de zo vers verworven kennis in practijk te brengen. GROTE BELANGSTELLING. Een tweede afdeling zal vooral voor de teChnisch-geschooide jeugd inte ressant zijn, want compleet met origi nele machinatie wordt daar de sluier van de telefoon, radiotelegrafie, -tele fonie en telexdienst gelicht. De tentoonstelling, die gisteravond door de directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. v. d. Toorn in tegen woordigheid van burgemeester jhr. mr. F. H. v. Kinschot geöpend werd, staat al in het middelpunt der be langstelling bij de Leidse scholen. Reeds 4600 leerlingen der hoogste klassen L.O., U.L.O., V.G.L.O. en am bachtsscholen hebben klasgewijze een bezoek aangevraagd en velen zullen ongetwijfeld nog volgen. De P.T.T., die in Nederland per etmaal alleen al aan brieven een sla per verwerkt, die 4 maal de hoogte an de Mont Blanc heeft, of die

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5