Kadi. studentendagen dit jaar voor het eerst na de oorlog in Leiden DUINSTREEK V* 8 D* vierde een royaal en vrolijk feest Tekort aan arbeidskrachten houdt aan in het Bollenvak DINSDAG 17 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Op 27, 28 en 29 januari „Sanctus Augustinus" gastvrouwe Voor het eerst sinds tien jaar ge leden de Leidse R.K.S.V. Sanctus Augustinus zich aansloot bij de Civi- tas Academica en hiermee vrijwillig haar recht op een eigen gezellig- lieidsleven prijsgaf, zullen de katho lieke studentendagen van 27 tot en met 29 januari in Leiden gehouden worden. Er is dit jaar slechts een onderwerp als algemeen thema ge kozen n.l. „La nouvelle theologie". Deze nieuwe richting in het theolo gisch denken zal in enkele bijeen komsten door verscheidene theolo gen van naam belicht worden. Door het prijsgeven van een eigen gezelligheidsleven, waardoor Augus tinus slechts als een vereniging ge handhaafd bleef die zich met de godsdienstig-wetenschappelijke vor ming bezighield, nam zij na de oor log een eenzame plaats in de Unie van katholieke studentenverenigin gen in. Dit leidde zelfs tot uittreden van Sanctus Augustinus uit de Unie. Twee jaar geleden werd de samen werking echter hersteld en het op treden van Leiden als gastheer op de K.S.-dagen bewijst dat de onder linge verstandhouding tussen de stu dentenverenigingen op het ogenblik weinig meer te wensen overlaat. Het doel, dat men op de jaarlijkse bijeenkomst der katholieke studen ten nastreeft, is het versterken van het contact tussen de studenten en het opwekken van belangstelling in brede kring voor de studentenwereld. La nouvelle theologie. „La nouvelle theologie" is een he dendaagse stroming, die de ontevre denheid tot uitdrukking brengt welke er ten opzichte van het vroe gere theologische denken heerst. „La nouvelle theologie" verwijt haar Unie-vergadering op zaterdagmiddag, behandelt dr. B. van Leeuwen o.f.m. de plaats van bijbel en traditie in de nieuwe geloofsbeleving. Zondag middag worden de studentendagen officieel gesloten met een zitting van de Unie in het stedelijk museum De Lakenhal, waarbij prof. drs. J. A. M. "W eterman over geloof en genade in de „nouvelle theologie" zal spreken. Op het programma staan vervol gens een ontvangst door het Leidse gemeentebestuur, sportwedstrijden en enkele festiviteiten die er borg voor staan dat tussen de zwaarwich tige besprekingen door het studenti- kose gemoed zich zal kunnen luchten. 300 deelnemers. Meer dan andere jaren is introduc tie mogelijk, vooral van niet katho lieke medestudenten. Van de 4500 georganiseerde katholieke studenten zullen er naar verwacht wordt 300 aan de K.S.D. deelnemen. Tijdens de studiedagen organiseert boekhandel Coeberg een tentoonstelling over literatuur over de nieuwe theologie in De Lakenhal te Leiden. De ten toonstelling wordt vrijdagmiddag om half drie geopend. De enige moeilijkheid, di de Leidse studenten zullen moeten overwinnen is het huisvestingsprobleem van de 200 gasten. Zij doen een beroep op de inwoners van Leiden om zo mo gelijk een min of meer bescheiden vertrekje af te staan. Opgaven van woonruimte, Rapenburg 24. Vijf zilveren employés onderscheiden „Een bollenveld vol vrolijke gezich ten", was de juiste beschrijving, die Jan de Cler gisteravond in de Stads gehoorzaal van het V. en D-publiek gaï. De employé's van de warenhui zen LeidenAlphen hadden reden met hun feestelijke gezichten naar het toneel op te zien. Het programma bood een keur van artisten. Maar zij waren ook al in een feestelijke stem ming geraakt door de paradijselijke sfeer, die in de gehele Stadszaal tus sen half zeven en half acht geheerst had. Op een rijkelijk van certificaten voorzien programma werden aan toonder croquetten, broodjes, slaat jes en vele andere versnaperingen aangeboden. Het orkest van Gé Ho- voorgangsters van vervreemding te-fenk verzorgde ter bevordering ^van genover de eigentijdse problematiek.1J u_n Zij is bovendien gekenmerkt door de benadrukking van 'n afhankelijkheid t.o.v. historische situatie, eigen tijd, milieu en gangbare wijsbegeerte zon der de verworvenheden der vroegere theologie overboord te gooien. De nouvelle theologie acht het proces van ontwikkeling en aanpassing der theologie noodzakelijk uit aposto lische motieven. Het programma. Op de gemeenschappelijke zitting van de Unie op vrijdagmiddag in het Akademiegebouw zal prof. dr. P. Groot een rede houden over de alge mene karakteristiek der „nouvelle theologie". Zaterdagmorgen 28 jan. houdt H. Haas s.a.m. een inleiding over het missionerend aspect van de „nouvelle theologie". Tijdens de voortzetting van de gezamenlijke de spijssvertering voortreffelijke ball- roommuziek a la Victor Silvester. Tegen half acht beklom de popu laire directeur, de heer C. A. Kerck- hoff, het podium, om zijn medewer kers toe te spreken. „Een avond als deze", zei hij, nadat hij had herinnerd aan de viering van zijn zilveren juibileum, is heel geschikt om de band tussen de personeelsle den, die uiteraard in een groot waren huis niet geregeld met elkaar in con tact komen, te verstevigen. Nadat hij in verband met de ingang van het nieuwe jaar enige bedrijfs- technische opmerkingen had gemaakt, dankte hij de heer Peters, die deze uitstekend samengestelde avond had voorbereid. Zilveren jubilarissen Vervolgens ging hij over tot het uitreiken van de eremedaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan degenen, die in het afge lopen jaar 25 jaar in dienst waren. Het waren: De heren: W. A. te Boekhorst, magazijnmeester; J. F. Duindam, chauffeur, mej. H. F. Out, verkoopchef; de heer W. J. Pison, maatnemer-stoffeerder; mej. H. van Riet, inkoopchef; en de heer G. J. van Spanje, inkoopleider. De heer Van Spanje dankte namens de „onderscheidenen". Tussen de bedrijven door plaatste de heer Gribnau zich voor de micro foon om de directie voor deze avond, die feitelijk, een feestelijke sleep aefhter het jubileum is, te bedanken. Hij stelde een ander feest in het vooruitzicht, het 25-jarige huwelijks feest n.l. van de directeur en echt genote dat in huiselijke kring gevierd zal worden. Een rijke keuze uit Per zische tapijten, het geschenk van het personeel, die door employé's van de firma Perzisch ten tonele werden gebracht, vormden een origineel tus senspel in dit programma. Het programma was uitstekend ver zorgd. Jan de Cler bon'd met zijn vlotte manier van voordragen de nummers aan elkaar en bracht met zijn gitaar verschillende goede be kenden op het toneel, onder wie de familie van Tutten niet onopgemerkt moge blijven. Het topnummer in dit variëté was naar onze smaak Oharles, die met bal en vaten, op een super-kolderach tige manier voortreffelijke staaltjes van jongleerkunst demonstreerde. Noemen wij voorts Francois Rafall met zijn „Danseurs Caractère", die Spaanse en Russische dansen brach ten, Willy Ré, de charmante accor- deoniste, Cabby, Europa's jongste rij- wielartist en de Wama's, de keizers van de lach, die ditmaal een mislukte maar lachwekkende poging deden, „ernstige" opera-muziek te brengen. LEI0SCHENEDAM „Hun kinderen zijn de onze". Dit is de titel van de drie-acter, wel ke door Tom Bouws is geschreven ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de vereniging van de ka tholieke kinderuitzending. Als feest gave aan al degenen, die de vereni ging hebben gesteund heeft het be stuur twee toneelavonden aangebo den waarop het stuk „Hun kinderen zijn de onze" is opgevoerd. Het Leid- sendams dilettanten Tonee] had daar voor zijn belangeloze medewerking verleend. Met vol enthousiasme heb ben de tonelisten zich van hun taak gekweten. Het was over het ge heel genomen geen moeilijke oogave, maar er zaten toch voetangels en klemmen in, welke echter op bevre digende wijze overwonnen werden. Als verdienstelijke soelers mogen genoemd worden Corrie van Heinin gen, Wim Zaat, Minie de Koning. Zonder iets af te doen aan het spel van het verdere gezelschap. Heel interessant was tevens het optreden door de leerlingen van de v.g.l.o. school, die voor de pauze enige stijlvolle beletten uitvoerden. Uitblinkers hierbij waren de meis jes Tettero en het duo Nellie Fran ken en NeBie v. d. Zalm. Maar de algemene waardering ging uit naai de kleuter Tineke van Schie die al leen op het grote toneel, begeleid door pianomuziek een prachtig bal let ten beste gaf. Hartelijk applaus beloonde deze kteine danseres voor wat zij geboden had. De eerw. zus ter Henrica, het hoofd van de kleu terschool, werd in deze waardering betrokken want. d°ze zuster heeft de balletten ingestudeerd. Welvoldaan keerden allen, onder wie pastoor v. d. Kolk en pater Belderok M.S.C. huiswaarts. NP01BW-'Pr*:BwnijT Het gezinscrediet. De heer F. Verstegen, directeur van de gemeen telijke dienst voor kasbeheer en cre- dietwezen te Leiden, zal het gezel schap, waarvoor hij hier in het jeugd huis zijn causerie moest houden, toch wel erg klein gevonden hebben. Slechts een klein deel van degenen, die door het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum waren uitgeno digd, hadden aan de uitnodiging ge hoor gegeven. De inleider constateerde allereerst, kind 34 j. dat het gezinscrediet zowel een zegen als een vloek kan zijn voor degenen, die er gebruik van maken. Bij juist gébruik zal het een zegen zijn voor het gezin, dat door bepaalde bijzon dere omstandigheden in moeilijk heden verkeert of werkelijk niet wachten kan met het aanschaffen van een stuk totdat het geld hiervoor gespaard is. In het eerste geval spre ken de insiders van tnoodcrediet en in het tweede geval van koopcrediet. Bij .lichtvaardig gebruik wordt der gelijk crediet natuurlijk een vloek, daar dan een te groot deel van het inkomen voor aflossing en rente moet worden besteed. Maar juist bij een gemeentelijke dienst als die te Lei den, wordt tegen dit lichtvaardig ge bruik scherp gewaakt. Particuliere financieringsmaatschappijen zijn in het algemeen veel gemakkelijker en rekenen bovendien beduidend meer rente en kosten. Bij een crediet, dat in 1 jaar wordt afgelost, rekent de Leidse dienst slechts 6 y. voor rente en kosten. Elders is dit vaak het dubbele. Daarnaast kent men nog een derde vorm nl. het sociaal cre diet, dat bedoeld is om bepaalde ge zinnen, die normaal niet crqdiet- waardig zijn te achten, te helpen om weer op redelijk niveau te komen. Hier is het risico voor de crediet- gever natuurlijk groter dan normaal, maar een gemeentelijke dienst kan dit risico nemen, omdat de gemeenschap er zelf ook bij gebaat is, indien het experiment slaagt. De heer Verstegen vertelde ook een en ander uit de geschiedenis van het gezinscrediet van pandjeshuis en woekeraar (ster) tot sociale dienst. Daarna lichtte hij zijn uiteenzettingen met talrijke voorbeelden uit de prak tijk toe. Na een korte pauze werden nog enige vragen gesteld en door de heer Verstegen naar genoegen beantwoord. Mevr. v. d. Weijden, presidente van het Centrum opende en sloot de avond. Geboren: Nicolaas Johannes zn van C. J. B. Borcharding en A. W. van Gijlswijk; Franciscus Engelber- tus zn van H. J. van den Berg en C. M. Duivenvoorden; Wilhelmina Jo hanna Maria dr van W. de Winter en W. G. Turk. Ondertrouwd: Leendert van den Berg 38 j. en Maria Johanna Mooije- Getrouwd: G. Ui. Bel 29 j. en C. M. Schenk 27 j.; C. L. J. Smit 23 j. en C. J. Duivenvoorde 21 j. Overleden: A. J. Schikhof 58 j.; M. de Bruijn 44 j.; E. A. A. Meijknecht 56 j., echtg. van M. C. van der Kleij. RIJNSBURG Prijzenoverzicht veiling Flora De export komt nu ook mee op toe ren. Gingen vorige week de eerste zendingen naar Zwitserland, vandaag werden opnieuw heel wat dozen met tulpen naar het land van Wilhelm Teil gestuurd. Ook naar België ging een behoorlijk aantal tulpen, terwijl Engeland ook op de markt was. Naar dit land wordt (i.v.m. de invoerrech ten per kilo) alleen het lichtere goed gestuurd. Een en ander had tot gevolg, dat de prijzen sinds vorige week flink aantrokken. Sonja, Hil- degarda, Krelage's Triumph, Zeno ber, Superba, Imperator en Allard Pierson brachten tussen 1.en 1.25 per bos op. Voor Roose Cop land werd van 1.50 tot 1.90 be taald, voor White Sail tot 1.45 en vom Golden Harvest tot 1.50 per bos. John Gay bracht 1.25 en 1.30 op, Orange Wonder 1.15 tot 1.25 en Preludium 1.35. Roland noteerde 1.60 en 1.70, Olga 1.50 en 160 en White Sail van 1.35 tot 1.50 per bos. Lustige Witwe werd verkocht voor 1.40 tot 1.50. Beste kwaliteit hyacinten zowel de witte als de „gekleurde" bracht tot 26per 100 op. Narcissen ble ven tegen zeer bevredigende priizen van de hand gaan: King Alfred, Gol den Harvest en Cragford tot f 1.per bos, Helios tot 0.80, Scarlet Ele gance tot 0.95 en Early Glory tot 0.85 per bos. Crocussen gingen weinig of niets omhoog in prijs. Voor f 5.per 100 kocht men de beste kwaliteit Remen- brance. Blauwe Druifjes bleven tüs- sen 0.35 en 0.45 per bosje op brengen. WARMOND BLOEMBOLLENCULTUUR HIELD VOORLICHTINGSAVOND Het was een goede gedachte van de afdeling Warmond van Bloem bollencultuur om de leden eens een deskundige voorlichting te doen ge ven ovei' het bemestingsvraagstuk, een vraagstuk, dat de laatste tijd zeer in de belangstelling staat. De heer H. v. d. Voet, die deze bijeenkomst presideerde, riep de zeer vele aan wezigen een hartelijk welkom toe in het bijzonder de leerlingen van de in deze gemeente gevestigde Land- en Tuinbouwschool, waarna hij het woord gaf aan ir. T. P. van Gessel die als onderwerp voor zijn causerie had ge kozen: ..De betekenis van de organi sche besmetting". Spreker wees er op, dat in het algemeen onder besmetting wordt verstaan het toedienen van plantenvoedende stoffen doch hij zou de bodem, die de groei bevorderen. Was vroeger het aanvoeren en ver werken van vuil de aangewezen weg, reeds lang is men tot de overtuiging gekomen dat met toevoeging van an dere stoffen een veel doeltreffender bemesting werd bereikt. Ging men vroeger van de veronderstelling uit dat de plant bemest moest worden, thans is men er gelukkig van over tuigd dat de bodem hoofdzaak is. Met klem wees spreker er op, dat de or ganische bemesting een structuurver betering van de grond geeft hetgeen van enorm belang is. Uitvoerig be sprak hij de verschillende soorten van bemesting als stalmestsoorten en compostsoorten. Voor een organische meststof is het gehalte aan organische stof het belangrijkst en dan blijkt zuiveringsslibcompost het hoogste ge halte te bezitten. Daarnaast is na tuurlijk ook het percentage schade lijke bestandelen, in dit geval van chloor, van betekenis en het zuive ringsslibcompost bevat het laagste ge halte chloor en is daardoor voor alle teelten zonder gevaar te gebruiken. Bij deze compost ligt ook het mag nesium gehalte het hoogste, eveneens van zeer grote betekenis Met grote kennis van zaken gaf ir. van Gessel de vele aanwezigen een duidelijk in zicht van dit belangrijke vraagstuk. In de pauze werd een film vertoond die het bedrijf van de firma Anes van der Perk uit Katwijk a.d. Rijn te zien gaf. Algemeen was men van oor deel, dat door dit bedrijf voor het land-, tuinbouw en bloembollen be drijf grote belangen werden gediend. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan een druk gebruik werd gemaakt en welke vragen tot tevredenheid der stellers werden beantwoord. Een prachtige bloemenfilm besloot deze zeer ge slaagde avond. WASSENAAR R.K. JONGEREN SPEELDEN „IM WEISSEN RöSS'L De toneelgroep, een koortje, een balletgroep en het eigen orkest van de R.K. Jongeren hebben het met el kaar aangedurfd „lm weisse» RössT' in studie te nemen volgens het programma 'n operette-achtig toneel- of een toneelachtige operette en de oprvoering die zondagavond in het goed bezette Verenigingsgebouw ge geven werd, was er het bewijs van, dat deze hoge greep geen misgreep geweest is. Dank zij de maandenlange ernstige voorbereiding orkest en koor onder leiding van Marius de Smits, balletgroep o.l.v. van mej. Mia v. d. Eerden en met Jos Molenkamp als regisseur hébben de aanwezigen een prettige en vrolijke avond gehad. Aan decors en costuums was veel zorg besteed, er werd met animo ge speeld, gezongen en gedanst, de sa menwerking tussen orkest en toneel liet niets te wensen over, kortom deze opvoering werd tot een vlot en kleu rig en vermakelijk geheel. Thea Knijnenburg speelde de rol van de waardin Josefa op loffelijke wijze, vooral wanneer men in aanmer king neemt, dat zij halverwege de voorbereidingstijd inviel. Gerard van der Holst zorgde voor een buitenge woon geslaagde vertolking van Gie- secke, de fabrikant. Co Wagenaar was de professor en Jeanne van Noort als zijn dochter-met-spraakgebrek, lever de een groot aandeel in het succes van deze avond. Ad Hoogeveen oogst te terecht veel bijval voor zijn ver makelijke spel als Sigi Sulzheim. Ook in de kleinere rollen werden goede prestaties geleverd. Jammer ge noeg deed, vooral in het eerste be drijf, een tekort aan rolkennis bij een enkele speler afbreuk aan de onont beerlijke vlotheid/ Daarbij kwam nog de tegenslag, dat souffleur Jan v. d. IJssel in zijm hokje onwel werd. Ondanks dat: de Jongeren hebben met deze opvoering een voortreffe lijke indruk gemaakt, en met de woorden van lof, die de aalmoezenier, kapelaan J. Plantinga aan het slot van de avond aan uitvoerenden en leiding bracht, stemden alle aan wezigen van ganser harte in. Z0ETERMEER R.K. OntwikkelingsclubDe jaar vergadering van de r.k. Ontwikke lingsclub, droeg dit jaar een bijzonder karakter, doordat zij plaats vond in het nieuwe clublokaal en tevens, om dat hiermede het jubileumjaar van de club begon. Plegen jaarvergade ringen doorgaans door een minimaal aantal leden bezocht te worden, bij de r.k. Ontwikkelingsclub kan men ieder jaar weer opnieuw constateren, dat de opkomst zonder meer geweldig is, terwijl deze vergadering toch heel wat uren van de leden vergt. Dit is naast de prima clubgeest, mede te danken aan de prima leiding van voorzitter J. Duinisveld. Het verslag van de secretaris was terecht in ma jeur gestemd. Het afgelopen vereni gingsjaar is prima geweest. Het aan tal leden blijft voortdurend stijgen. Het bezoek aan de clubavonden is goed. De contactavonden, de jaarlijkse familieavond en feestavond zijn hoogtepunten geweest. Ook de pen ningmeester kon goed nieuws mede delen. Het voordelig saldo over het afgelopen jaar bedroeg 423.89. Dit grote bedrag is te danken aan de vooropgezette bedoeling geld te reser veren voor de viering van het eerste lustrum. De opgestelde begroting werd goedgekeurd. Er werd op voor stel van het bestuur besloten, dit jaar Het bollenvak zit nog steeds voor een tekort aan arbeiders. En liet ziet er niet naar uit, dat dit tekort spoedig tot het verleden zal beho ren. Dat zegt U de heer G. F. B. Maas, de directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Lisse. De Zuigkracht der industrieën zal ook in dit jaar niet minder worden. De bollenstreek ligt ook gunstig (of zo men wil: ongunstig; 't is maar net van welke kant U het wilt bekij ken!) Men zit in het stroom vlak tussen Haarlem en Leiden. En het zou bijzonder interessant zijn de cijfers te weten van de aantallen arbeiders, die in Rotterdam of Am sterdam werkzaam zijn. Waarom steeds meer arbeiders naar de steden afvloeien en waar om de werknemers het nu veel ver der van huis zoeken dan vroeger? Wel daar is in de eerste plaats de sterk vergrootte vervoerscapaciteit. En verder heeft de ontwikkeling van de bromfiets aan dit alles niet weinig bijgedragen. De statistieken vertellen liet niet maar als men wist hoeveel werknemers zich op zo'n voertuig verplaatsen, dan zou men zich vermoedelijk sterk verbazen! De bromfiets heeft de mobiliteit van de arbeiders vergroot op een manier, die men tien jaar geleden voor volslagen onmogelijk had ge houden. Arbeidstijden Dat verschillende land- en tuin bouwers het in dé fabrieken gaan prefereren is voor een deel ook te Rijten aan de arbeidstijden. Dus kortere schafttijden in de middag en 's avonds om vijf uur naar huis. De heer Maas achte het niet uitge sloten. dat in de nabije toekomst ook de arbeidstijden in het bollenvak gaat veranderen. Op zeer korte ter mijn zal dit niet gebeuren, maar niettemin is het al verschillende ma len een onderwerp van gesprek ge weest op vergaderingen van land- arbeidersverenigingen. Trouwens: verschillende bedrijven o.m. en kele in Hillegom zijn al overge schakeld naar „fabriekstijden". Voor het overige doet, de mecha nisatie ook zijn invloed gelden in het bollenvak. Behoorde een sor- teermachine vroeger tot een luxe, die alleen dc grote bedrijven zich konden permitteren, thans vindt men zo'n machine in vrijwel elk bedryf. Motorploegjes en fraima- chines zijn ook al bij tientallen in gebruik, terwijl het ploegen aan de kabel ook steeds meer toeneemt. Daar staat tegenover, dat de uit breiding van het bollen-areaal ook weer meer arbeidskrachten zal vra gen. Cijfers Als men zich over de cijfers en de grafieken buigt, dan blijkt dat de cijfers nog nooit zo gunstig heb ben gelegen als thans. Als men de cijfers van 1954 met die van 1955 vergelijkt dan zeggen die meer dan boekdelen. In januari '54 had men 2066 werkzoekenden en in januari 1955 1320; voor de maand februari lagen de cijfers als volgt: 1966 en 863 (een batig saldo dus van 1103 werknemers!), in maart 1282 en 673; in april 1216 en 495; in mei 618 en 111; in juni 265 en 132; in juli 149 en 64; augustus 151 en 83; in september 125 en 74; in okto ber 129 en 86; in november 298 en 118, terwijl de cijfers voor december al bijzonder sprekend zijn: nl. 1598 werkzoekende in 1954 en 467 in 1955. Wat het aantal arbeidsplaatsen aangaat: het gewest Lisse, waaron der ook Katwijk ressorteert, telt er 32.500. De heer Maas vertelde ons nog dat in dit gewest 25% der be volking zijn brood verdient in de land- en tuinbouw; 25% in de nij verheid (industrie en ambacht); 5% in de visserij en 45% in de dien stensector (middenstand, hotels, bol- lenveilingen, de zuivere bollenex- portbedrijven (dus zonder kweke rij) enz.) Industrie Sprekende over de industrieën zei de heer Maas, dat er veel onderhan delingen zijn gevoerd, maar dat er weinig nieuwe vestigingen waren. In Lisse vestigden zich dank zij de relaties van het Arbeidsbureau de Vicon en kortgeleden dc Ro- klefa, terwijl tegenover het ver trek van de Rhenania in Sassen- heim, de vestiging van de D.K.W.- fabriek staat, die binnenkort op volle toeren kan gaan draaien. Omdanks de hoogconjunctuur bleef de belangstelling voor emi gratie vrijgroot. 102 gezinnen met in totaal 204 gezinsleden hadden se- rieuse plannen maar het afgelopen jaar pakten van dit aantal 64 gezin nen met in totaal 113 personen hun koffers en stapten aan boord van een schip of vliegtuig. Hoewel de land- en tuinbouwers onder de emi granten nog steeds de grootste plaats innemen, was het wel op merkelijk dat men steeds meer klei ne middenstanders aantrof onder degenen die hun geluk over de grenzen willen gaan zoeken. ook gedurende de zomermaanden, als er geen clubavonden zijn, contributie te betalen. Wederom werden vier nieuwe leden tot de club toegelaten. Besloten werd een contactavond te houden met de zustervereniging te Pynacker. Nadat enkele reglements wijzigingen waren goedgekeurd, vond de bestuursverkiezing plaats. De periodiek aftredende leden de heren J. Duinisveld, C. Havenaar Sr. en W. Kuiper werden met algemene stem-, men herkozen. Uit het verslag van de bibliothecaris bleek, dat in het afge lopen jaar 250 boekwerken werden uitgeleend, een getal, dat nog te klein is voor een zo grote vereniging. De heer C. Havenaar Jr. werd wederom benoemd als bibliothecaris. Over het besluit van het bestuur om de club avonden in „Ons Genoegen" voortaan te doen plaats vinden, werd wel het een en ander gezegd. Toch hebben hier geen gevoelsargumenten een rol gespeeld. Het oude clublokaal werd zonder meer te klein, terwijl er onvol doende accomodatie was, om tegelijk aan de A.- en B. cursus les te geven. Bovendien wilden de docenten niet langer les geven in de te kleine ruimte Natuurlijk moet men even wennen aan de nieuwe omgeving, maar men kon constateren, dat de leden zich reeds goed thuis voelden in het ruime prettige lokaal. Ook de geestelijk adv., kap. J. Ha mers, onderstreepte het besluit van het bestuur. Spreker wees op het ge vaar van eenzijdige ontwikkeling. De geestelijke ontwikkeling moet gelijke tred houden met de verstandelijke ontwikkeling. Spreker hoopte, dat vooral door de jongeren, in de ko mende tijd, onderwerpen van geeste lijke aard, die wel niet zo eenvoudig zijn, behandeld zullen worden. Het was ai laat toen de zeer geanimeerde vergadering gesloten kon worden. Slechte wedstrijd. Verzwakt door twee invallers moest D.W.O. in een uitwedstrijd de strijd aanbinden tegen de Jagers in Den Haag. Alreeds bij het begin toonde Jagers een duidelijke meerderheid. D.W.O. kroop door het oog van de naald, toen de Jagers on bereikbaar voor de keeper keihard tegen de paal schoten. Enkele minu ten later volgde eenzelfde spelbeeld. Hierna kon D.W.O. zich een beetje loswerken, doch de Jagers zagen kans het eerste doelpunt te scoren. Spoe dig kwam ook het tweede. De rechts back van D.W.O. kreeg een schoen tegen het been en moest de strijd staken. Een derde invaller voltooide het elftal, doch voor zijn komst wist D.W.O. de achterstand te verkleinen. Tot rust bleef de strijd gelijk opgaan. Na rust had D.W.O. de wind mee doch kon er geen winst mee behalen. Tot enkele seconden voor het eind ging de strijd gelijk op, maar toen wisten de Jagers met behulp van drie D.W.O.-ers het derde doelpunt te sco ren. Met deze uitslag kwam het einde van deze aan beide zijden slecht ge speelde wedstrijd. Marktberichten LEIDEN. 17 ian. V^tte varkens. Aangevoerd zijn vandaag 233 vette varkens. De zware noteerden 179 180, lichte 174177, slagersvarkens J 178180. De handel was vlot. Te vens werden nog aangevoerd 2 nuch tere kalveren. 17 jan. Kaas. Aanvoer 45 partijen; le soort f 226—230, 2de* soort 220—225, extra 236. Han del kalm. ROTTERDAM. 17 jan. Vee. To- taalaanvoer 3548 stuks, (weektotaal 5419), vette koeien 800; gebruiksvee 8C1; tbc-vrij 742; vette kalveren 42; graskalveren 158; tbc-vrij 1'55. nuch tere kalveren 985; varkens 143; big gen 184; paarden 106; veulens 2; scha pen en lammeren 298; geiten 29. Notering: vette koeien le kwal. 2.80—3.10; 2e kwal. 2.60—2.80; 3e kwal. 2.402.60; vette kalveren le kwal. 2.50—8.20; 2e kwal. /2.40 2.50; 3e kwal. 2.00—2.30; per kg. geslacht gewicht, gra-.kalveren 450. 350, 250; nuchtere kalveren 68, 60, 48; biggen 52, 45, 40 per stuk; paarden le kwal. f 2.30; 2e kwal. 2.10; 3e kwal. i.90; schapen 140, 110, 90; lammeren 1(25, 100, S0; kalf koeien 1120, 950, 775. melkkoeien 1120, 950, 7-75; varekoeien 800, 700, 600; vaarzen 780, 680, 580; pinken 430, 425, 350 per stuk. Vette koeien: aanvoer iets meer, handel redelijk, prijzen niet hoger dan gisteren, enkele prima's boven note ring; vette kalveren aanvoer even groter, handel levendig, prijzen prijs houdend; graskalveren aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen niet lagere prijzen; nuchtere kalveren aan voer ruimer, handel vlug, prijzen goed prijshoudend; biggen aanvoer groter, handel kalm, prijzen ruim prijshou dend; paarden aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen wat stijver in prijs, schapen aanvoer kor ter, handel stroef, prijzen iets hogere prijzen; lammeren aanvoer korter, handel stroef, prijzen iets hogere prijzen; kalfkoeien ranvoer als vori ge week, handel tamelijk, prijzen con stant; melkkoeien aznvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen con stant. vare koeien aanvoer gewoon, handel goed, prijzen onveranderd; vaarzen aanvoer matig, handel stil, prijzen als vorige week; pinken aan voer matig, handel stil, prijzen als vorige week. R'VEEN, 16 jan. Bloemen. Cy- clamenbloemen 54—73, Fresia's 58 82, Blauwe Druifes 14—26, Tulpen: Krelage 871.10, Hillegarde 11.14 Early Queen 93—1.11, White Sail 91 1.12, Rose Copland 1.341.48. Deme- ter 1 20—1.28, Scarlet Wonder 1.02— 1.13, Piquante 1.25—1.31; Wintergold 1.091.13, Imperator 1.121.14, Crown Imperial 94—1.04, Phitc Pax 1.251.27. Narcissen: Magnificense 546,0 Helios 4852, Golden Har vest 77—83, Early Glory 62—77 per bos. Am. Aners 1849 per stuik. TER AAR, 16 jan. Groente. Wit lof 1 0.350.45, idem 2 0.24—0.34, id stek 0.03—0.24, spruiten 0.30, idem B 0.230.24, rode kool 0.070.08, prei 0.19, glasandijvie 0.48—0.51, idem B 0.32( uien afw. 0.12, kroten 0.05, sja lotten 0.180.25, alles per kg., boe renkool 0.70—1.10 per kist, knolsel derij 0.150.26 per stuk. Appelen: Present van Engeland 0.28. Peren: Brederode 0.36, alles per kg. 'VINKEVEEN, 16 jan. Groente. Andijvie 58 ct., boerenkool 514, Waspeen 14, witlof B 1 39—46, id B II 2536 per kg., selderij 820 cent peh bos.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3