RIJNSTREEK 40 jarig jubileum van de heer A.C. Goddijn bij de Rotogravure Scherp AVONDRUST Tweede lustrum van de L.TJ* DINSDAG 17 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN OEN RIJN C.M.C. VIERDE 2e LUSTRUM. De Coöperatieve Melkcentrale (C.M.C.), district Leiden herdacht maandagavond in Hotel „Centraal" te Alphen aan den Rijn haar 10-jarig bestaan. Hoewel op deze avond de vrolijke noot domineerde, was er ook wel een ernstig woord te beluisteren. Hier voor zorgde de heer J. A. Verhaar uit Den Haag, de directeur van het dis trict Leiden. Spr. noemde het een verblijdend feit, dat de C.M.C. thans haar tweede lustrum mag vieren. Het was immers niet zo eenvoudig om de eerste paar jaren door de worstelen. Mede dank zij de goede en hechte samenwer king van de nu meer dan 12.000 le den, beschikt de C.M.C. nu over tal van consumptiebedrijven. In weste lijk Nederland wordt ruim 500 mil joen liter melk per jaar omgezet. De geldomzet beloopt 120 miljoen per jaar. De bijeenkomst, waarbij ook de dames van de leden waren uitgeno digd, was tevoren door de pl.voorz., de heer Jac. Rijlaarsdam, ingeleid met een kort historisch overzicht op rijm. Het gezelschap „De Vrolijke Zwer vers" uit Poeldijk zorgde met een zeer gevarieerd programma voor het fee 'ijk gedeelte van dit tweede lust. umfeest. Tot slot werd een aan tal films gedraaid. POSTDUIVENTENTOONSTELLING IN 'T CENTRUM. De postduivenvereniging De Blauw- band organiseerde een tentoonstel ling voor jonge duiven in de boven zaal van Café-Restaurant ,'t Centrum aan de Wilhelminalaan. Ingezonden werden 180 duiven, welke door de heer A. C. Beguin, keurmeester te Gorkum, aan een be oordeling onderworpen werden. De uitslag hiervan was als volgt: Klasse I doffers 200 km: 1. S. Blauw; 2. A. Ekelschot; 3. H. W. Martens; 4. B. Hogervorst; 5. Jac. Hogenes. Klasse II idem duivinnen: 1. De Vos-Hasselaar; 2. J. Landaal; 3. De Vos-Hasselaar; 4. M. Schellingerhout. Klasse III doffers bonte 200 km: 1 Gebr. De Wit, 2. De Vos-Hasselaar; 3. H. van Vegten. Klasse IV idem duivinnen: 1. K. Vergunst; 2. B. Hogervorst; 3. E. van Egmond. Klasse V doffers 100 km: 1. C. van Ofwegen; 2. H. W. Martens; 3. P. G. Borgers; 4. J. Landaal. POTLOOD en GEEST No. 527. Horizontaal: 1. troep, 5. spoedig, 7. voorvoegsel, 8. zuiver, 10. vuurspuwende berg op Java, 11. van onderen (afk.), 12. gem. in Belg. Lim burg, 13. afgelegen, 14. nalatig, ach teloos, 1'5. jong van sommige dieren, 16. voorstad van Baden-Baden, 17. te genstelling van stad, 18. naschrift (afk.), 19. kooksel, inzonderheid van kool, 21. Euopeaan, 22. liohaamsdeel, 23. ik (Lat.), 24. afgodsbeeld. Verticaal: 1. platvis, 2. voegwoord, 3. laan, 4. dorp in Zeeland, 5. afkor ting van yne, 6. gem. in Groningen, 9. dat is (afk. Lat.), 10. de meerder heid. 11. gem. in Gelderl., 12. rode kleur op de wangen, 13. gedicht, 14. peilstift, 15. eend, 17. het dooien, 19. soort onderwijs (afk.), 20. uitwate ringssluis, 21. ontkenning (Eng.), 22. muzieknoot. Oplossing morgenavond. OPLOSSING No. 526. Horizontaal: 1. tomahawk, 9. pal, 10 lijn, 11, ra, 13. top, 15. Se, 16. adé, 18. eek, 20. Bali, 22. tol, 24. mier, 26. mud, 29. arak. 31. si, 32, om, 34. saai, 36. lef, 37. krem. Verticaal: 2. op, 3. mat, 4. aloë, 5.- al, 6. wijs, 7. knel, 8. krab, 12. Adam, 14 pet, 17. Elia, 19. kom, 21. Iers, 23. lus, 25. raak, 27. dis, 28. Bol, 30. kar, 33. me, 35. i.e. ER is geen Roomser feest te be denken dan het feest van mor gen. Sommige Roomsen hebben bezwaar tegen de naam Roomsen, maar hoeveel bezwaar en critiek men op „Rome" kan hebben, de (oorspronkelijke) scheldnaam Rooms beschouwen wij als een ere-titel. Terecht zegt de volks mond, wanneer het oordeel wordt gevraagd over de nieuwe pastoor: hij is Rooms! Daar is dan bijna al les mee gezegd. De rest: of het een prettige man is of een goed predi kant is van minder belang. Mor gen is het 't feest van St. Petrus' stoel te Rome, de herdenking van het feest, dat Petrus de eerste bis schop van Rome was, Petrus, de Steenrots, „en op deze Steenrots zal Ik Mijn Kerk bouwen". Alleen de Roomse Kerk heeft de rustige zekerheid, dat „de poorten der hel haar niet zullen overweldigen Klasse VI idem duivinnen: 1. H. v. Vegten; 2. J. Landaal; 3. Gebr. de Wit; 4. H. van Vegten; 5. J. Hogeues. Klasse VII doffers 100 km. bonte: 1 C. van Ofwegen; 2. B. Hogervorst; 3 J. Landaal. Klasse VIII idem duivinnen: 1. A. H. Balk; 2. S. Blauw. Klasse IX doffers onbevlogen: 1. A. H. Balk; 2. J. Landaal. Klasse X idem duivinnen: 1. A. Ekelschot. Klasse XI late jonge doffers: 1. B. van Kempen; 2. H. W. Martens; 3. E. van Egmond. Klasse XII idem duivinnen: 1. A. H. Balk; 2. A. Ekelschot. Mooiste doffer tentoonstelling was van Gebr. de Wit en mooiste duivin van A. H. Balk. Mooiste ingezonden koppel duiven van H. van Vegten. Geboren: Jan Pieter zn van Jan de Kievit en Wiillempje Brand; Maai ke Johanna dr van Jan de Kievit en Willempje Brand; Jacoba Joanna dr van Leonardus P. Hoogervorst en Adriana van der Wereld; Johanna dr van Johannes Gelderblom en Jo hanna de Graaf; Johannes Pieter zn van Pieter Har ting en Hendrik je de Heer; Willem Nicolaas zn van Nico- laas Schipaanboord en Willempje Munnik; Joannes Matthaeus Jacobus zn van Johannes A. S. Grevelink en Engelina W. Schers. Ondertrouwd: Joohannes H. van der Vlies 27 j. en Jansje J. de Jong 23 j.; Dirk van der Wel 26 j. en Janna Domburg 23 j.; Marius J. de Bruin 27 j. en Maria van Rijswijk 24 j.; Martinus van der Leede 23 j. en Hen- drika J. Koren 23 j.; Jeen Riedstra 26 j. en Maurina C. Kersbergen 24 j.; Gijsbertus van Deuren 27 j. en Marg- jo Burger 28 j.; Jan Borst 27 j. en Henderina Bliek 25 j. Getrouwd: Gerardus W. van Deu ren en Gretha Cammenga; Jacobus E A. de Wissel en Gerrigje van Dijk; Johan G. Steeman en Johanna A. Overes; Hilbrand Veenema en Aga tha J. Snel. BODEGRAVEN L.T.JOnder leiding van voorzit ter W. Bakker vergaderden de leden van de L.T.J. in het parochiehuis, Deze keer waren ook de dames aan wezig. Ook kapelaan J. Voortwist gaf acte de presence. In zijn ope ningswoord deelde de voorzitter me de, dat er een kaartavond georgani seerd zou worden. De geldelijke op brengst zal besteed worden voor een tenue op het komende zomersport- feest. De waarnemend secretaris las de notulen. Vervolgens kreeg de g.a. het woord. Deze wees op de uitslag van de gehouden enquête, volgens welke 1/3 van de agrarische jongeren kans van slagen heeft. Men moet niet te laat uitkijken naar een ander be roep. Nodig is een dosis doorzettings vermogen om de moeilijke stap naar een geheel ander milieu te doen en vol te houden. De voorzitter dankte de g.a. voor zijn woorden. Van de rondvraag werd een matig gebruik gemaakt. Het slot van de avond be stond uit een gezellig samenzijn. HAZERSWOUDE fGR.l Zondag j.l. heerste er in de Groene- dijlc een feeststemming. De L.T.J. herdacht haar tienjarig bestaan. Dit mocht niet ongemerkt voorbijgaan, want de jongens van onze L.T.J. heb ben in deze jaren hard gewerkt. Wan neer wij de verslagen nagaan vanaf haar oprichting dan zien we een op gang. Pastoor Hennekens richtte de L.T.J. op reeds direct na de oorlog. Bij ge brek aan plaats mochten de jongens hun bijeenkomsten houden in het kleine zaaltje van de pastorie. In 1946 werd het parochiehuis gebouwd zodat de L.T.J. voortaan daar bijeenkwam. De avonden werden gevuld door en kele spelen en een gezellig onder onsje. Langzaam kwam er weer schot in dank zij de leiding van het docesaan bestuur. De avonden waren niet lan- i ger meer alleen gezellig maar ook nuttig en leerzaam. Zij gingen zich bezig houden met zang, muziek en toneel. Zij gingen zich bezinnen op het doel van de L.T.J.: Het geloof dieper te brengen in de harten van deze jonge boeren en tuinders om deze jonge mensen te maken en te vormen tot volwaardige mensen voor kerk en maatschappij. Voor iedere avond werd een programma gemaakt, zodat niemand zich behoefde te ver velen. Met andere afdelingen werden forum-avonden georganiseerd, waar bij dan enkele mannen werden uitge nodigd, waar noch kennis noch er varing ontbrak. Onder leiding van hun aalmoezenier werkten zij aan hun godsdienstige ontwikkeling door nu en dan een of ander onderwerp van het geloof aan te snijden of te behandelen. Ook op cultureel gebied bleven zij niet achter Zij hadden een open oog voor het schone en mooie, wat God aan de mensen heeft gegeven, zij kwamen zover dat ze ieder jaar een avond gaven voor de parochie. Al was ieder onderdeel van zo'n avond niet hele maal volmaakt, iedereen moest zeg gen, dat het een mooie avond was. Onze jongens hebben hun best ge daan, daarom mochten ze nu hun tienjarig bestaan wat groots vieren. De dag begon met een heilige Mis, die opgedragen werd door hun aal moezenier. Onder deze heilige Mis communiceerden alle leden om God te bedanken voor het vele wat Hij hun geschonken heeft en om weer nieuwe weldaden aan hem te mogen vragen. Na de H. Mis trokken allen naar het parochiehuis, waar een feestelijk ont bijt hén wachtte. Ook onze meisjes, die de laatste maanden de jongens geholpen hadden voor het welslagen van deze dag waren aanwezig. Ook zij hadden wel een feestje verdiend want zij hadden in korte tijd meer dan 30 kleine kle dingstukken gebreid en gehaakt, die 's avonds zouden verloot worden. Bo vendien hadden zij verschillende volksdansen ingestudeerd, waarvan het publiek echt zou genieten. Onder het ontbijt werden de geluk wensen van de verschillende oud aalmoezeniers voorgelezen. De huidi ge aalmoezenier feliciteerde de jon gens en meisjes. Hij zette hen aan om dankbaar te zijn jegens God, om alles wat zij aan hun ouders hadden ontvangen te bewaren en verder door te geven. Hij sprak de wens uit dat dezelfde geest van samenwerking mocht blijven heersen. Na het ontbijt werden nog enkele liedjes gezongen, er was een echte feeststemming. 's Avonds om acht uur begon de uitvoering, alleen toegankelijk voor de ouders en enkele genodigden. De voorzitter opende met het L.T.J. ge bed. Daarna werd het L.T.J.-lied ge zongen. Dan trad de voorzitter weer naar voren en memoreerde de up en downs van de L.T.J. in deze tien jaar. Iedereen kreeg de indruk dat er van een bloeiende opgang sprake was. Dan traden de meisjes op met enkele schone volksdansen, keurig verzorgd en netjes uitgevoerd. Ook muziek en zang ontbrak niet, ze wisten de mensen in de muziek mee te slepen, zodat de hele zaal meezong. De tekén- wedstrijd viel ook in de smaak, wat werd er gelachen. De verloting was spannennd, de jongens kregen een centje te pakken en de mensen waren voldaan over de mooie, waardevolle prijzen. Tot slot werd de klucht op gevoerd: „De Leeuwentemmer". Een komisch, humoristisch stuk. Onze jongens en meisjes waren in vorm; Tijs van Wyk, die ieder jaar weer gaarne meespeelt was meester lijk in zijn rol yan burgemeester. Kees de Jong deed het al even goed, we hebben gezien dat onze L.T.J. niet bang behoeft te zyn want hij weet leeuwen te temmen. Ook de andere spelers en speelsters speel den zeer goed; dat belooft iets voor de toekomst. De avond werd gesloten door de aalmoezenier. Hij sprak de ouders even toe en bedankten allen voor hun me dewerking. Voldaan gingen ze naar huis. Maandagavond was de tweede uit voering, die even prettig en succesvol verliep. Het waren mooie dagen voor onze L.T.J. We wensen onze jongens en meisjes toe dat zij op deze wijze nog meer jubilea mogen vieren. HAZERSWOUDE Loop der bevolking. Aanwezig per 1 januari 1955: 3625 m., 3003 vr., 60.28 totaal. Aantal geborenen in 1955: 83 m., 81 vr., 164 tot. Aantal overle denen in 1955: 18 m., 10 vr., 28 tot. Aantal personen, opgenomen in 1955 in het bevolkingsregister 89 m., 101 vr., 190 tot. Aantal personen, afge voerd in 1955 van het bevolkingsreg.: 111 m.r 143 vr, 254 tot. Aanwezig per 1 januari 1956: 3068 m., 3032 vr., 6100 tot. Aantal voltrokken huwelij ken: 58. Aantal ingeschreven echt scheidingen: 1. CE KWAKEL T.A.V.E.N.U. GAF GOEDE UITVOERING T.A.V.E.N.U. heeft in de overvolle zal van Leenders zondagavond een zeer geslaagde uitvoering gegeven. Na opening door de voorzitter werd begonnen met Sant Triphon van Arthur Neij en Le Palais d'India, fantasie van R. Martin. De mars potpourri, Op mars, van W. Ciere volgde hierna, evenals het nummer Ferrie-Ballet van Alyce Delhaye. Vooral dit laatste nummer werd aan dachtig beluisterd en was wel het best gespeelde stuk van deze avond. Het saxephoon-ballet werd eveneens keurig uitgevoerd en het was goed merkbaar, dat het afgelopen jaar ijverig is gestudeerd en dat TAVENU in zijn geheel is vooruit gegaan. Na de finale in somenwerking met de trots van De Kwakel, de drumband, volgde het optreden van een vijftal jeugdige leerlingen, welke een luid applaus in ontvangst mochten nemen. Hierbij was het muzikale gedeelte achter de rug en dankte de voorzitter voor de aandacht, jammer was het dat de bestelde nieuwe instrumenten nog niet waren gearriveerd. Het ge heel stond onder leiding van de diri gent, de heer Honijk. Na de pauze trad op, „De derde slag" uit Katwijk a. d. Rijn met de dol komische klucht „Het hing in de lucht". Er werd danig gelachen en het spel was zeer goed. OJ).I.V.—K.D.O. 0—4. Het is K.D.O. gelukt in de op één na laatste uitwedstrijd de volle winst te beha len. O.D.I.V. wint de toss en kiest voor de wind. Dadelijk neemt het spel een levendig verloop, doch tot doelpunten komt het nog niet. Na 10 minuten spelen opende Jan Sitvast de score en bracht de stand op 10 voor K.D.O. Vijf minuten later was het Jan v. d. Vlugt, de snelle rechts- binen, die de voorsprong vergrote 20. Het spel der tegenstanders was in technisch opzicht beter dan van K.D.O. doch zij maakte hierbij de fout dat het spel over het algemeen te kort gehouden werd, waarvan de verdediging van K.D.O. wist te pro fiteren. Er waren nog vijf minuten voor de rust te spelen, toen Bertus v. Vliet de bal kreeg toegespeeld en de stand op 30 wist te brengen. Met deze veilige voorsprong ging men aan de thee. Na de rust hetzelfde spelbeeld als voor de rust, maar hoe de gastheren ook zwoegden, doelpunten bleven uit. Na 10 minuten was het wederom Ber tus v. Vliet, die kans kreeg om te doelpunten en dit dan ook prompt deed. De stand was 40. Het laatste half uur werd het spel wat'rommelig en gescoord werd er niet meer. KOUDEKERK Loop der bevolking. Op 31 de- ember 1954 woonden in Koudekerk aan den Rijn 1072 mannen en 948 vrouwen, dus tezamen 2020 inwoners. I In de loop var. het jaar 1956 vestigden zich hiei 53 personen, terwijl er 39 gebcoiteaangiften plaats hadden. De vermeerdering bedroeg dus 92 totaal. Dit aantal onderging weer verminde ring door het overlijden van 15 per sonen en het vertrek van 86. De ver mindering bedroeg dus 101, zodat het aantal inwoners in totaal 9 achteruit ging en per 1 januari 1956 2011 be droeg. In het jaar 1955 vonden achttien huwelijken plaats. DE KAAG Jaarfeest zangkoor. Zondag werd het jaarfeest gehouden van het r.k. zangkoor „Laudate Domine". Vanwe ge 't vijf en twintigjarig bestaan had dit feest een bijzonder tintje. Buiten de leden van t' koor waren er nog 18 gasten aanwezig, allen mensen die zich verdienstelijk hadden gemaakt voor het zangkoor. Nadat er 's middags om 4 uur een plechtig lof was geweest, werden de feestelijkheden voortgezet in café- rest. „Kompas". Nadat hier gezellig een kopje thee. en een borreltje werd gedronken, werd overgegaan tot het diner. De avond werd verder opgeluisterd door v. Slingerlandt uit Leiden met accordeon en conferences. Toen 't klokje van gehoorzaamheid sloeg, en dat was om 1 uur, keerde een ieder voldaan huiswaarts. LEIMUIDEN IJsver. Excelsior. In het café van de heer M. Th. Roos te Bilderdam werd de jaarvergadering gehouden van de ijsvereniging. In zijn ope ningswoord sprak de voorzitter de heer J. de Vries een woord van wel kom tot niet minder dan 43 leden. Het jaarverslag en de notulen wer den a- 'eboden door de secretaris, de heer vV. v. Dijk. Tijdens het afge lopen jaar had Excelsior niet veel activiteit behoeven te ontplooien. De heer H. H. v. d. Burg presenteerde het financieel verslag wat zeer gun stig was. Het kassaldo bedroeg 454.56. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer G. Aart man herkozen werd. De bestuurs- plaats van de heer J. du Pau werd in genomen door de heer C. Roos. De gratis verloting was als altijd weer een gezellige verpozing. Voor de rondvraag, die hierop volgde, was veel animo en bier werden de wen sen en plannen met elkaar besproken, zodat eenieder tevreden was met de besluiten en plannen van het be stuur. Na het sluitingswoord van de voorzitter werd er nog geruime tijd gezellig nagekaart. LANfERAAR Kerstviering KAB-jeugd. De kin deren van de KAB-leden waren dit jaar door het KAB-bestuur uitgeno digd voor een kerstviering, die in de plaats kwam voor de andere jaren gebruikelijke St. Nicolaasviering. Het was de waarnemend voorz. van de KAB een buitengewoon genoegen zo'n groot aantal kinderen welkom te mo gen heten op deze middag der kerst viering. Verder werden verwelkomd de geest, adv., pater Ingwerda, be stuur en leden van KAV en KAB en ouders, alsmede zuster Joseph met enige leerlingen van de huishoud school. De kerstviering is door om standigheden wat laat, aldus de voor zitter, maar als wij ons in gedachten weer verplaatsen naar de Advent, de tijd waarin wij ons voorbereiden op de komst van het kerstkindje, dan komen wij wel in de goede stemming voor deze viering. De secretaresse van de KAV, mevr. EgbertsHij dra, vertelde een kerstverhaal getiteld: „het gebroken beeld". Jan Hooger vorst Hz. zong een kerstlied. De meis jes van de huishoudschool speelden vervolgens een kerstspel. Hierin werd de zorg en moeite geschetst van Ma ria en Jozef om een onderdak te zoe ken. Het spel dat gespeeld werd onder regie van zuster Joseph slaagde zeer goed. Na dit toneelspel werden de kin deren getracteerd o.p gevulde koek en repen chocolade. Deze lekkernijen lieten de jongens en meisjes zich goed smaken en een leuk gezicht was het hen ervan te zien smullen. De jonge zanger Jan Hoogervorst zong opnieuw een kerstliedje, 't Is geboren het God delijk Kind. Men luisterde met veel aandacht. Als extra verrassing ver toonde kapelaan Lagerberg 'n filmpje. De waarnemend voorz. sprak een slotwoord. Hij dankte al degenen die hadden meegewerkt aan het welsla gen van deze middag. Spr. hoopte dat deze middag voor de jongens en meisjes, toekomstige leden van de KAB en KAV van waarde mooht zijn voor hun toekomst. Met een medede ling dat de kleur- en tekenplaten spoedig bij de secr. moeten worden ingeleverd, hij deze geslaagde middag sloot. NIEUWKOOP 25 JAAR ONDERWIJZERES. Mej. J. van den Bosch is 25 jaar werkzaam bij het katholiek onder wijs. Ofschoon Nieüwkoopse van ge boorte, heeft zij het overgrote deel van haar loopbaan als onderwijzeres doorgebracht aan de scholen in di verse plaatsen o.a. in Aalsmeer, Ze venhoven, de Meye cn Gouda. Sinds ruim vier jaar is zij thans verbon den aan de katholieke meisjesschool m Nieuwkoop, waar zij met grote toewijding het onderwijs verzorgt in de laagste klassen en jaarlijks de kleintjes voorbereidt op de eerste H. Communie. Wij weten, dat de kinde ren veel houden van haar juffrouw en dat ook de ouders tevreden zijn over de resultaten van haar onder wijs. Vrijdag a.s. zal het dan ook een beetje feest zijn op de meisjesschool, naar we vernemen, en zal juffrouw Van den Bosch wel in de bloemetjes worden gezet. Ook buiten het onderwijs is mej. van den Bosch actief, o.a. als be stuurslid van het Wit-Gele Kruis en in het kader van de katholieke kin deruitzending. HBEUWVEEN Wit-Gele Kruis. In de goed be zets zaal van de heer Leliveld gaf de r.l; one el club „Gezellig Samenzijn" ha..-- 2e uitvoering ten bate van het Wit-Gele Kruis. De heer G. Ran open de de avond. Daarna werd opgevoerd een drama in drie bedrijven „Ver dronken land" door Arie v. d. Lugt. Ook deze keer werd er voortreffelijk gespeeld. Aan het slot sprak de heer Ran woorden van dank tot de spelers en speelsters van de toneelclub. 0UDE-WETERING Kampioenschap Alkemade e.o. Schaken: A. SpaargarenH. Buijs 10; J. SpaargarenCor Zoet 10; J. SpaargarenH. v. Bostelen 10; W. RaaphorstC. Zoet xx; Plh. J. OlijerhoekP. Meijer 10; W. Groe nendijkJ. Meijer 01. Dammen: G. RoestA. van Tol 02; C. VisJ. Hogeboom 2—0; J. GortzakFr. Meijer 20; J. Gortzak G. Roest 11. R0EL0FARENDSVEEN Jaarvergadering „Om Aller Be lang". In café ,,'t Noorden" kwam de kleinhandelarenver. in aardappe len, groenten en fruit, „Om Aller Be lang'" voor haar jaarvergadering bij een. Na lezing der notulen bracht mevr. L. Hoogenboom een keurig ver zorgd jaarverslag uit, dat sprak van de groei der vereniging, alsmede van de vele activiteiten welke binnen de vereniging als ook naar buiten heb ben plaatsgevonden. Penningmeester P. van Zanten ver meldde in zijn financieel verslag een batig saldo van 8.82, terwijl het saldo van de kasmiddelen 239.35 bedroeg. Namens de kascommdssie bracht de heer Th. 1. Amie een voor de penn. waarderend verslag uit. Namens de inkoopcombinatie gaf H. J. v. d. Meer een verslag van het resultaat der ge zamenlijke inkopen in conserven, ta felburen e.d. Vervolgens kwam het a.s. congres op 29 en 30 jan. in 's Hertogenbosch te houden, in be spraking. Tot afgevaardigden naar dit congres werden twee bestuursleden aangewezen. Bij de bestuurverkie- zing zagen de periodiek aftredende bestuursleden P. v. Zanten en L. Hoo genboom zich herkozen. Ook de heer H. F. van Ruiten zag zich herkozen als voorzitter. Hierna volgden enkele mededelingen van meer huishoude lijke aard. De geestelijk adviseur, pastoor S. Ligthart, sprak een kort woordje ter opwekking, en zag in de taak van de kleinhandelaren een Intenties van de Internationale Bidweek De terugkeer van alle „andere schapen" tot de kudde van St. Petrus, de éne Herder. Het doel van de Internationale Bid week is God te smeken om de gena de van bekering voor alle mensen buiten de Kerk. God zou ogenblik kelijk iedereen aan zijn voeten kun nen brengen, zoals dat eertijds ge schiedde met de H. Paulus, maar in Zijn Wijsheid wil hij voor het beke ringswerk afhangen van het gebed en de activiteit van de gelovigen. De bekering van de wereld is een ont zaglijke doch geen onmogelijke taak. Gods genade blijft nooit achterwege, maar wel dikwijls helaas de mede werking van de mensen. En toch is ijveren en zich inzetten voor de christelijke eenheid de plicht en ook het voorrecht van iedere katholiek, in welke positie hij zich bevindt en niet alléén de verplichting van een beperkte groep apostolische zielen. Vooral de leken moeten de opdracht van Christus aan Zijn Kerk, alle mensen te bekeren, ter harte nemen. Zij werken met niet-katholieken, doen zaken met hen, bezoeken de zelfde scholen en universiteiten en leven onder hen. Daardoor verkeren zij in een uiterst gunstige positie om doeltreffend te werken aan veel- be keringen, want ofschoon Christus voorspeld heeft, dat de wereld op ze kere dag „één kudde zou worden on der één Herder," rekent Hij op het gebed, de actie en de ijver van Zijn volgelingen. Zet de eerste stap op de weg van het Apostolaat om zielen te wirmen voor de Kerk door in de Internatio nale Bidweek dagelijks te bidden voor.de aangegeven intentie. zeer mooie taak, n.l. Gods prachtige gaven brengen van de producent naai de consument. Bij de rondvraag werd besloten om gezien de kosten van de propagana-feestavond geen feest- of kaartavond vast te stellen voor de leden zelf. Omtrent de jaarlijkse uit gaansdag kreeg het ingediende voor stel om deze dag op een vroeger tijd stip n.l. meijuni te houden, algehele bijval, terwijl men voor deze dag kan sparen ibij de penningmeester. Voorts zal namens de vereniging een verzoek gericht worden aan het Oranje-comité om de jaarlijkse Oranjefeesten weer te doen houden in tegenstelling tot het laatste jaar, op de dagen zoals het .vroeger was geweest. Na sluiting werd nog een breedvoerige bespre king gewijd aan de nog te 'houden propaganda-feestavonden, waarvoor nog 2 avonden, gezien het zeer grote succes van de eerste avond, werden vastgesteld. Z0ETERW0UDE LEIDERDORP De Instuif. Ook in onze parochie hoorden wij de laatste tijd meerma len spreken over „De Instuif" zonder er iets meer van te weten dan dat dit een bijeenkomst van de jongeren betekende. Het was ook blijkbaar nog een tasten en zoeken naar de goede vorm, welke nu naar wij hopen ge vonden is voor de jongeren boven de 17 jaar, om hun zonder veel franje, prettige ontspanning te geven in een vriendschappelijke sfeer. Aangeslo ten bij „De Instuif" R.K. Jong Ne derland waren de jongeren in hun maandschrift van januari 1956 uit genodigd tot bijwoning van een bij eenkomst in een goede sfeer met ont spanning. Door het voorlopige nog jonge be stuur werden de jongeren som migen nog wat onwenning onder vrolijke muziek begroet, wel niet in zo'n „up to date" zaal, maar toch in de nog steeds bekende ruimte van het parochiehuis. Na een welkomstwoord van kape laan Grijpink en een aanbeveling van de heer Rotteveel tot medewerking aan „Ons Nyassa-plan", uiteengezet in het maandschrift, waarmede voorlo pig niets anders worcl1 bedoeld dan een stukje missiewerk te bevorderen, door het uitzenden van enkele so ciale werkers om de geëmancipeerde jeugd in Nyassa op te vangen. Naast de vrolijke dansen, die nu volgden, was een bijzondere attrac tie op deze avond het optreden van Kastja van Katwijk, een bekend ra dio-artist en cabaretier, die met zijn vrolijke moppen voor aangename ver pozing zorgde. „Pro Ecclesia" in het verschiet Als jongeman van 14 jaar betrad de heer A. C. Goddijn het bedrijf van de Ned. Rotogravure Mij te Leiden. Hedenmorgen werd hij als procura tiehouder van dezelfde maatschappij in de cantine van de maatschappij gehuldigd voor het bijzondere werk dat hij voor het bedrijf gedurende 40 jaren verricht heeft. Na woorden van hulde door de directeur sprak kapelaan C. W. Tho mas de jubilaris toe. Hij deelde hem door een schrijven van de pastoor van de St. Petrusparochie mee, dat de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" spoedig te ver wachten is. In een wijde kring zaten directie en personeelsleden om de jubilaris, echtgenote en verdere familieleden. De eerste, die het woord voerde was de heer J. C. Stafleu, directeur van de N.V., die deze viering een heuge lijk feit noemde, niet alleen voor de 1 gehele bedrijf. De heer Goddijn, de diepdruk-veteraan, heeft niet alleen het verkoop-apparaat uitgebreid, hij heeft ook een helder inzicht getoond in alles wat met de druktechnieken te maken heeft. Ook de kunstzinnige, de culturele zijde van het drukkers vak heeft altijd zijn bijzondere be langstelling gehad. Mede door het devies, dat de heer Goddijn voerde: „de klant is koning", heeft hij het be drijf onschatbare diensten verleend. Met een heilwens voor de toekomst besloot de heer Stafleu zijn loffelijke woorden. Hij overhandigde de heer Goddijn als geschenk van de directie een „Rolleicord" fototoestel. Kapelaan Thomas, die geestelijk adviseur is van de Ned. Katholieke Grafische bond noemde zich de „ge zant van pastoor Vollaerts". Hij las de brief voor, waarvan wij eerder al melding maakten en zei, dat dit jubileum een gerede aanleiding was om de heer Goddijn te onderscheiden voor het werk, dat hij ook voor het katholieke leven in Leiden heeft ver zet. Hij noemde onder meer het K.A.- werk van de heer Goddijn in de St. Petrusparochie. Het verzoek om de jubilaris en familie maar voor hetonderscheiding Pro Ecclesia et Pon tifice, door de pastoor gedaan, werd door de biss.-nop met dusdanige kracht ondersteund, dat zij spoedig te verwachten is. Mr. R. F. C. Baron Bentinck van Schoonheten, feliciteerde namens de raad van commissarissen. Na hem spraken nog de heren F. Hakkaart en A Verhoef, algemeen bedrijfsleider, waarderende woorden, waarin de goede eigenschappen van de heer Goddijn in een scherp licht werden gesteld. Geschenken vergezelden zijn woorden. Ook mevr. Goddijn werd in de hulde betrokken. Tenslotte voerde de jubilaris op ongekunstelde en oprechte wijze het woord. Hij dankte voor alle onver getelijke woorden, toonde zich ont roerd door de onderscheiding en vroeg aan kapelaan Thomas zijn dank aan de pastoor over te brengen. Uiteraard liet hij de kans niet voorbij gaan in zijn speech enige be spiegelende woorden te wijden aan de taak van de bedrijfsgenoten ten aanzien van bedrijf en ten aanzien van de relaties. Vanmiddag werd in „Oe Turk" van half vier tot vijf een druk-bezochtc receptie gehouden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2