S)e Qeidóc(2owlcmt Normenen noodzaak bij de legerleiding Boelganin wil Zuid-Amerikanen helpen Egypte krijgt een nieuwe grondwet De Ver. St. hebben 'n sluitende begroting Kouder DINSDAG 17 JANUARI 195ó 47ste JAARGANG No. 13705 Een begroting zonder I evenwicfrts- Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p, kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.mun. Telefoontjes ƒ1.50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN storingen Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 1 lenige tyd geleden is door de leger leiding een extra diensttijd aan gevraagd voor de Derde Divisie, die voor grote herfstmanoeuvres naar Duitsland zou gaan en daarvoor een speciale training in Nederland moest ondergaan. Voor 7.700 man van deze divisie werd de mogelijkheid gezocht bij de wet een maand extra herha lingsoefening mogelijk te maken. Terwijl dit voorstel nog niet tot wet verheven is, komt het bericht, dat de herfstmanoeuvres in Duitsland niet door zullen gaan. Generaal Kruis schrijft hierover in het Algemeen Dagblad, dat deze afgelasting waar schijnlijk verband houdt met de hoge kosten aan dergelijke manoeuvres verbonden. Wonderlijk mag in dit verband de verklaring van de legerleiding ge noemd worden die mededeelt, dat de aanvrage voor langere (herhalings oefeningen voor de betrokken leden van de Derde Divisie toch gehand haafd blijft, „omdat er wel naar een andere oplossing zal worden gezocht". rve verlenging van de herhalings- U plicht is aangevraagd omdat de grote manoeuvres extra voorbereiding vroegen en niet omdat men twijfelde aan de geoefendheid van de betrok ken onderdelen omdat men anders ook zou kunnen gaan twijfelen aan cie geoefendheid van de andere onder delen, die niet aan deze manoeuvres zouden hebben deelgenomen. 117ij achten een goed getraind leger uiterst belangrijk, maar daarnaast vinden wij het een gevaarlijk ver schijnsel, wanneer de legerleiding het onderste uit de kan wil hebben, en wanneer zij een noodmaatregel de aangevraagde verlenging wan neer de noodzaak hiervan wegge vallen is, toch wil prolongeren. Te weinig dreigt hiei4>ij dan reke ning te worden gehouden met de nieuwe, extra lasten, die hierdoor zonder de aangevoerde noodzaak op een gedeelte van ons volk komen te drukken. WONDERLIJKE WENDINGEN Terwijl iedereen dacht, dat dezer dagen wel een accoord tus sen Nederland en Indonesië zou kun-: nen worden getekend, heeft de rege ring haar delegatie plotseling terug geroepen. Dit was gisteren een grote verrassing, ook voor de Indonesische delegatie zelf. De Indonesiërs zaten in Genève juist in vergadering bij een, toen het bericht van hun terug roeping kwam. De heren keken elkaar stom verbaasd aan en begrepen er niets van. Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat de rege- 0 ring te Djakarta tevens be sloot aparte koeriers naar Genève te zenden om de delegaties nader in te lichten. Deze koeriers worden woensdag in Genève verwacht. Van Nederlandse zijde heeft men zich van commentaar onthouden, om dat deze wending voor Nederland een nog grotere verassing was, waarvan men de draagwijdte niet zo gauw kon overzien. Betekent het besluit tot terugroe ping van de delegaties, dat de con ferentie als mislukt beschouwd moet worden? Dit is geen noodzakelijke conclusie. Mr. Roem 'heeft verklaard, dat de conferentie nog steeds verkeert in het stadium, zoals dat op 7 januari was bereikt, toen de Nederlandse delegatie voor overleg met haar regering naar Nederland terugkeerde. „We hadden toen kunnen tekenen, maar sindsdien zijn er politieke ontwikkelingen in Djakarta opgetreden, die de basis van de delegatie hebben aangetast", aldus Moh. Roem. Formeel is dus de conferentie niet geëindigd, noch afgebroken, want de heren zijn „slechts" teruggeroepen orn inlichtingen te verschaffen en overleg te plegen. Maar iA feite is de delegatie teruggeroepen om redenen van politieke aard. Omwille van de „politieke ontwikkelingen" van de laatste tijd, zoals mr. Roem zei. In Amerika zei men direct: „Daar zit Soekarno achter". De president is weer bezig de coalitie van de tegen woordige regering-Harahap een been tje te lichten. In hoeverre deze Amerikaanse visie juist is, kunnen wij nog niet beoor delen, evenmin als wij kunnen bekij ken, wat nu eigenlijk de bedoeling en de conferentie is van de jongste ontwikkeling te Genève. Verlopig kunnen wij slechts twee dingen vaststellen: Vooreerst, dat het altijd een vreemde conferentie ge weest is daar in Genève, wat we maar zullen schuiven op rekening van de onervarenheid der nieuwe regeerders in Djakarta. En vervolgens, dat wij er niet over zullen treuren als de teruggeroepen heren niet meer terug keren. Want Nederland heeft niet om deze conferentie gevraagd en welk accoord er ook bereikt kan zijn (waar van wij op het ogenblik nog maar bitter weinig weten, want iedereen houdt zijn mond), wij kunnen er moeilijk beter van worden. De tragische klucht „Jungschlager" sleept zich voort Uitbreiding handelsverkeer De Sovjet-Unie is bereid techni sche hulp te verlenen en zo nodig specialisten te sturen om behulp zaam te zijn bij de industrialisatie van Zuid-Amerika. Dit heeft Boel ganin verklaard in antwoord op vragen van het tijdschrift Vision. Boelganin zei dat hij voorstander is het uitbreiden van het handels verkeer en de diplomatieke betrek kingen met Zuid-Amerika. Moskou wil inzendingen sturen naar jaarbeurzen in Zuid-Amerika, met inbegrip van tentoonstellingen over het vredelievend gebruik van de atoomenergie. De Sovjet-Unie kan industriepro- dukten, auto's, landbouwwerktui gen, en complete fabrieksuitrustin- gen leveren in ruil voor landbouw- produkten, mineralen en stamboek vee, verklaarde Boelganin. Ook uit wisseling van toeristen wil Rusland toestaan. De Sovjet-premier gaf zijn ant woorden twee weken geleden, maar zij werden pas gisteren officieel op een persconferentie in Moskou be kendgemaakt. Men zei dat het tijd schrift Vision gepubliceerd wordt in New-York. Poujade breidt klandizie uit Amerika's kunstmaan President Eisenhower heeft het Congres in zijn begrotingsboodschap om 28 millioen dollar extra gevraagd ter financiering van het Amerikaanse program van wetenschappelijk werk in het internationale geofysische jaar 1957'58. Dit extra-bedrag is hoofd zakelijk bestemd voor het kunst maan-project, aldus zegt de presi dent. Pierre Poujade, leider van de be weging tot belastinghervorming in Frankrijk, heeft meegedeeld, dat hij de beweging, die uit kleine zelfstan digen bestaat, heeft uitgebreid tot de boeren, de gesalarieerde werkers en de vrije beroepen. Op een persconferentie zei hij, dat dit is gedaan „omdat onze enige zorg naast de verdediging van onze leden het nationale belang is". De beweging was bereid met elke partij samen te werken, die bepaalde garanties gaf. Zij zou zeker geen sa boterende rol spelen. Missionarissen tot de Ver, Naties Een 70-tal katholieke missionarissen en religieuzen, die in communistisch China gevangen hebben gezeten, heb- De Anno Santo-zender Naar wij vernemen zijn deskun digen van Philips naar Rome ver trokken om de door Nederlandse katholieken geschonken Anno San to-zender van honderd kilowatt in het daarvoor opgerichte gebouw op te stellen en zo spoedig mogelijk ge bruiksklaar te maken. Naast deze krachtige Philips-zender zullen in hetzelfde gebouw nog twee korte- golfzenders van tien kilowatt en een middengolfzender, welke het Vaticaan uit andere landen heeft betrokken, eveneens een plaats vin den. Men mag verwachten, dat waarschijnlijk binnen enkele maan den Radio Vaticana een radio-ap- paratuur in gebruik zal kunnen ne men waarmee zij de gehele wereld kan bestrijken. SCHEEPSONGEVAL IN INDIA. Op de rivier de Godavari bij Moejgi ben de V.N. verzocht een onderzoek4??.J™1- v,an Hyderabad (India), in te stellen naar „het gevangenis-' J regiem en de dwangarbeid" in China, zo wordt in Hongkong vernomen. Er zyn geestelijke uit Canada, Ame. rika, Frankrijk, Spanje, Nederland, Duitsland, België, Italië en Ierland. Sommigen hebben vier jaar in China gevangen gezeten, de anderen korter. De gevangenen, zeggen zij, zijn ver stoken van de „meest elementaire justitiële bescherming". Het Zuidpooionderzoek Een correspondent van de „New York Times", die bij de Amerikaanse Zuidpoolexpeditie in het gebied van McMurdo Sound is, heeft aan zijn blad geschreven, dat de Amerikanen „in snel tempo en met groot risico" een luchtverkenning van het gebied rondom de Znidpool hebben gemaakt. Er werden vier grote vliegtuigen gebruikt, die op negen vluchten meer dan 32.000 km aflegden. De corres pondent meende, lat de voorrang die aan deze luchtverkenning gegeven wordt, een aanwijzing zou kunnen zijn van een Amerikaans voornemen, eventuele aanspraken op het Zuid poolgebied mogelijk te maken. Zij zouden de Russen vóór willen blij ven, die in Knoxland in het Austra lische Zuidpoolgebied geland zijn en daar luchtverkenningen verrichten. Intussen is een vooruitgeschoven groep van de expeditie van het Britse Gemenebest nog bezig met man en macht een weg open te maken voor hun schip, de 949 ton metende „The- ron", door het pakijs van de Wed- dellzee. De „Theron" is nog honder den kilometers van zijn doel, de Vahselbaai, verwijderd. vrijdagnacht een veerboot omgesla gen, waardoor 46 vrouwen verdron ken. De boot vervoerde twee beman ningsleden en 51 vrouwen die van haar werk kwamen. Alleen de twee bemanningsleden en vijf passagiers konden gered wor den. BERICHT OVER AANSTAANDE VERLOVING VAN KONING BOUDEWIJN TEGENGESPROKEN. Welingelichte kringen in Brussel menen, dat een bericht van de Brus selse „Standaard" over de verloving van koning Boudewijn van België met prinses Isabella van Frankrijk, een dochter van de graaf van Parijs, elke grond ontbeert. De graaf en gravin van Parijs zouden op het ogenblik met de prinses in Brussel vertoeven, aldus de „Standaard". In Djakarta gaat het proces tegen de vroegere chef van de Nederlandse Inlichtingendienst in Indonesië, Leon Jungschlager, voort. De zittingen van de rechter in deze zaak staan nu weer in het brandpunt van de internationale belangstelling, doordat momenteel de elf Nederlandse getuigen, die op verzoek van de Neder landse regering voor Jungschlager getuigen, worden gehoord. Op deze foto ziet men hoe luitenant-kolonel L. B. Duitz, een van de elf uit Nederland overgevlogen getuigen en voormalig lid van de Nederlandse militaire missie in Indonesië, de eed aflegt in het gebouw van het districts-gerechtshof te Djakarta. Haai beet in het zand van Vlieland Op het noordzeestrand te Vlieland ter hoogte van kaap Bol is een onge veer zes meter lange haai aange In Juni presidentsverkiezing De egyptische premier Nasser spoeld. Vermoedelijk heeft het dier heeft maandag aan een massa ver een klap van een scheepsschroef ge had, omdat het achterlichaam gebro ken is. De kop en de buikvinnen hebben een lengte van een meter dn de staart vin van 1.20 meter. De meeuwen zijn in groten getale komen opzetten om het dier, dat vrij gaaf was toen het aanspoelde, te ver orberen. Moeder van 7 kinderen met auto tegen boom gadering in Cairo de nieuwe grond wet van Egypte aangeboden, nadat de militaire junta het land nu drie jaar heeft geregeerd. De grondwet wil een „socialis tisch democratisch systeem" invoe ren: een president als staatshoofd en de wetgevende macht in handen van een nationale vergadering met slechts één kamer Een datum voor de verkiezingen i kondigde Nasser niet aan, maar hij Zaterdagavond is de 38-jaxige me- J verklaarde dat op 23 juni een volks vrouw W. Brooijmans de Wit uit St. j stemming gehouden zal worden ter Annaland op de rijksweg tussen Hal steren en Tholen in volle vaart met haar auto tegen een boom gereden. I Zij werd uit de wagen geslingerd en j liep zware verwondingen op. Gister- j morgen is zij in het algemeen burger- j gasthuis te Bergen op Zoom overle- j den. Mevrouw B. was moeder van 7 kinderen. Karl May herleeft in Brabant Dank zij ongekende welvaart President Eisenhower heeft bij het Amerikaanse Congres een begroting voor het boekjaar 1 juli 195630 juni 1957 ingediend, waarin de uitgaven worden geraamd op 65,9 miljard dol lar (ruim 250 miljard gulden). Hoewel dit bedrag de raming van de vorige begroting met rond 1,6 miljard dollar overtreft, is de begroting in even wicht, dank zij „een ongekende na tionale welvaart", aldus Eisenhower. De ontvangsten worden geschat op 66,3 miljard dollar. De president wijst het Amerikaan se volk er echter op, dat het geen be lastingverlaging moet verwachten, zulks in verband met de gestegen uitgaven voor de defensie en met het feit, dat de regering een begin wil maken met de aflossing van de na tionale schuld, ten bedrage van ruim 275 miljard dollar. Het totale bedrag voor steunverle ning aan het buitenland militair, technisch en economisch is vast gesteld op 4,3 miljard dollar tegen 1,2 miljard in 1955/56. Ten behoeve van de programma's voor nationale veiligheid is 42,4 mil jard dollar of 61 procent van het to taal der uitgaven uitgetrokken. Het zwaartepunt zal liggen bij de ont wikkeling van draadloos bestuurde machines en van vliegtuigen die door atoomenergie worden voortbewogen. Vorstelijke studenten voor de Sorbonne te Parijs verkiezing van een president. De kiezers zullen zich dan tegelijk „voor" of „tegen" de nieuwe grond wet uitspreken. De president zal voor een periode van 6 jaar gekozen worden. Hij heeft het recht van oorlogsverkla ring met toestemming van het par lement. Particulier bezit zal niet worden onteigend „behalve in geval van openbaar nut" en met „behoorlij ke" schadevergoeding. De grondwet staat vrijheid van eredienst en persvrijheid toe, „beschermd in het belang van het maatschappelijk welzijn en binnen de voorgeschre ven grenzen". Vastgelegd wordt, dat Egypte een Arabisch land is. De staatsgods dienst is de Islam en de officieële taal het Arabisch. Plannen zijn in gevorderd stadium om de verhalen van de Indianen-fan tasie-schrijver Karl May te doen her leven. Old Shatterhand zit reeds te rillen van opwinding en zijn zilver buks op te poetsen. Winnetou is zich weer aan het oefenen in het uitspre ken van zijn „oef bleke broeder, ik heb gezegd" het trekken van een stalen gezicht en het roken van de vredespijp, die hij enige jaren ge leden door sigaretten verving. De Indianen zijn op het ogenblik werkzaam bij een Frans cirkus. Het is niet bekend of het Apachen, Co- manches of Zwartvoeten zijn. Zij schitteren echter in behendigheden op het gebied van paardrijden, toma- howkwerpen, lassoslingeren en schie ten. Van scalperen hebben zij afge zien. Het Indianenspel zal zich gaan af spelen in midden-Brabant op het landgoed Maorick van de familie Van Lanschot. Men overweegt een honderdtal Ambonezen aan te wer ven voor het gereed maken van het 4.5 hektare grote terrein, het bou wen van wigwams en van onderko mens voor medespelenden en bezoe kers. Wedstrijden in het spoorzoeken, het snijden van totempalen e.d. onder leiding van echte Indianen staan op het voorlopige programma. Deze foto geeft een beeld van de aankomst van prinses Lalla Nezha van Marokko (midden), haar broer Moulay Abdullah (rechts) en de Marokkaanse'minister van onderwijs, Mohammed el Fassy (links) in Parijs, waar de prins en de prinses, zoon en dochter van sultan Sidi Mohammed ben Joessef. hun studies zullen voltooien. De minister maakte de vliegtocht van Rabat, de hoofdstad van Marokko, naar de lichtstad mee. Boven het noordelijk gedeelte vap 'ie Oceaan komt in de hogere lucht lagen een brede zóne voor, waarir fussen IJsland en Groenland wind jnelheden werden gemeten van om streeks 250 km. per uur. Samenhan gend met deze bovenluchtstromec trok eer» depressie, die gisteren bi/" IJsland was gelegen via het noorden van de Noordzee naar Scandinavië. Een volgende storing, die gistermid dag nog nabij Labrador werd aan getroffen, naderde vanmorgen al Schotland. Het ziet er na3r uit, dat deze storing de laatste is van een reeks depressies, die de aanvoer van zachte lucht in stand hielden. Voor morgen overdag wordt in verband met het doordringen van koudere lucht uit het hoge noorden, lagere temperaturen verwacht. Het door dringen van de koudere lucht gaat ge paard met veel wind en enige regen. HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot I woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). iets kouder overdag. j Veranderlijke bewolking met j enkele buien. Iets lagere tempe- raturen overdag. Tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig toenemende wind uit westelijke richtingen. 19 Jan. zon op 8.41, onder 17.05 u.; maan op 10.37, onder Hoogwaterstanden Het weer in Europa De weerrapporten van dinsdagoch tend 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw 7 C. STOCKHOLM sneeuw 7 OSLO half bew. 13 KOPENHAGEN sneeuwbui 2 ABERDEEN onbewolkt 2 DUBLIN licht bew. 4 LONDEN onbewolkt 0 AMSTERDAM onbewolkt 4 BRUSSEL zwaar bew. 4 PARIJS mist 2 BORDEAUX regen 10 GRENOBLE reegn 6 NICE geheel bew. 9 BERLIJN geheel bew. 3 FRANKFORT onbewolkt 0 MüNCHEN onbewolkt 1 ZüRICH geheel bew. 3 GENèVE geheel bew. 4 LOCARNO onbewolkt 3 WENEN onbewolkt 0 INNSBRUCK onbewolkt 7 Korreltje Wie zich eerder zorgen maakt dan nodig is. maakt zich meer zorgen dan nodig is.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1