P^isdesH' Ambonezen willen terug naar het onbezette deel van Ceram Onderzoek bij N.V. Commerciële Bank leidde tot arrestaties in Den Haag Diepzee-kanaries die geen natte voeten krijgen Brand en braak te Den Helder MAANDAG 16 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 „GEEN NEDERLANDSE ADVOCAAT NODIG" Keukens vernield als demonstratie Zeventien Ambonezen, die op Oude- kennen hier in Nederland de verdach ten stuk voor stuik en niet de leider", zo zei hij. Telkens wanneer weer een groepje 4.IUTOIlv.fcl,| v vuuc. na het verhoor de rechtszaal verliet, jaarsavond een aantal gezinskeukens I r*eP een Amhonese vrouw de zaal in het woonoord aan de Nadorstwcg j was geheel gevuld met vrienden en te Middelburg vernield hebben, hoor den zaterdagmorgen voor de Middel burgse rechtbank ieder een gevange nisstraf van vier maanden met af trek van voorarrest eisen. De hun toegewezen raadsman, mr. M. A. Terwoert te Middelburg die op het puht stond te gaan pleiten, kreeg daartoe geen gelegenheid, aangezien de leider van de zeventien, de Am bonees H. Marwa, verklaarde dat die mijnheer, tegen wiens persoon dc Ambonezen overigens niets hadden, zich niet met dc zaak had te be moeien, hetgeen reeds in een brief aan de politierechter was medegedeeld. Zij wensten een advocaat, die zich dn New York zou bevinden. Op de vraag van de politierechter wie dat is, werd geantwoord, dat het hoofd bestuur van hun partij, de Partai Na- sional Meluku Selatan, dit uitzoekt. Dit hoofdbestuur ontving al een tele gram vandeze advocaat, die nog niet is aangekomen. De partij heeft het geld voor zijn overtocht, zo werd ver klaard. „Wij wachten wel". Op de vraag van de politierechter, of zij dan zo lang in de gevangenis willen blijven, antwoordden de Am bonezen dit inderdaad te willen, zelfs al zou het een jaar moeten duren. De rechter liet hun ten overvloede via de tolk mededelen, dat hun zaak, die tot 24 januari werd aangehouden, op deze datum in ieder geval zal wor den doorgezet, met of zonder advo caat „U bent zo welsprekend, dat een advocaat het u niet kan verbeteren", zo voegde hij Marwa toe. De Ambonezen, die in groepjes voor de politierechter verschenen, gaven toe de vernielingen te hebben ge pleegd. Zij deden dat in opdracht van de partij. Marwa verklaarde: „Wij horen niet in Nederland thans, hebben dus ook niet met Nederlandse wetten te ma ken. Wij willen terug naar Ceram, dat nog niet -bezet is. Wij hebben dat al medegedeeld aan de Ver. Naties, de Tweede Kamer en het commissa riaat voor de Ambonezenzorg. Het gaat ons helemaal niet om die keu kens op zichzelf; „die worden ge bouwd uit politieke overwegingen om ons te pesten". Vier maanden geëist. De inspecteur Ambonezenzorg, deel de mede, dat hij alleen keukens bouwt in opdracht van de regering. Op de vraag, of hij wilde bemidde len bij terugkeer naar Ceram, wenste hij niet te antwoorden. De officier verklaarde zich niet te zullen verdiepen in de politieke ach tergrond. Dit is hier ook niet terzaike dienende. De Ambonezen zijn aan de Nederlandse wetten onderworpen. Zij geven toe de keuikens te hebben ver nield. Er is gecomplotteerd en de schade ligt boven de 2000,Daar om zullen voorbeeldige straifen moe ten worden opgelegd. Hij eiste daar na vier maanden met aftrek tegen elk der zeventien Ambonezen. Marwa, die voor al zijn kameraden Wilde spreken, kreeg daartoe van de politierechter geen gelegenheid. „Wij Luxemburgs vorstenpaar in Juni naar Nederland Het ministerie van buitenlandse za ken deelt mede: Groothertogin Charlotte van Luxemburg en prins Felix zijn voornemens van 5 tot en met 8 Juni een officieel bezoek te brengen aan H.M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden. vrouwen der Ambonezen 'n strijd kreet, die spontaan onder het opste ken van de rechterarm, met dezelfe kreet werd beantwoord. Speciale politiemaatregelen waren getroffen om eventuele moeilijkheden direct het hoofd te kunnen bieden. Organisatieleven niets voor boeren Volgens de conclusie in het verslag van een onder leden van de chr. boeren- en tuindersbond gehouden enquête is er geen sprake van dat een belangrijk gedeelte van de boe ren enige kennis heeft van de nieuwe organisatie-vormen. Het grootste deel heeft er geen belangstelling voor. We moeten, aldus het verslag, daarom wel wat voorzichtig zijn met de leuze van onderen op. Voorts leert het resultaat van deze enquête dat de voorlichting over de stichting voor de landbouw en het landbouwschap nog onvoldoende is. Hier ligt nog een belangrijke taak voor de vrije organisaties, volgens het verslag. Beleefde inbrekers Terwijl brandweer en politie in de weer waren om de hevige brand te bedwingen, werd ingebroken in het kantoor van Van Gend en Loos, dat op het spoorwegemplacement is gelegen. De brandkast werd opengesneden en een bedrag van ongeveer 10.000- gulden is ont vreemd. Dit is in korte tijd de vier de inbraak waarbij het op een brandkast was gemunt. Bij een ko lenhandelaar werd de safe met be hulp van springstof geopend, bij een kruideniershandel mislukte een dergelijke poging, uit een naast de ze kruidenierszaak gelegen hotel werd in diezelfde nacht een brand kast weggesleept. De directeur van dit hotel heeft dezer dagen de voor hem waardevolle papieren over de post terug ontvangen. Bus tegen boom Drie gewonden Bij het nemen van een scherpe bocht in de Peizerweg te Hoogkerk, kwam zaterdagmorgen een autobus op weg van Peize naar Groningen plotseling voor een tegenligger. Tijdens de uitwijkmanoeuvre ver loor de ohalffeur de macht over zijn stuur en reed tegen een boom. De conductrice en twee vrouwe lijke passagiers liepen zodanige ver wondingen op, dat overbrenging naar het academisch ziekenhuis te Gronin gen noodzakelijk bleek; vele andere passagiers konden ter plaatse verbon den worden. U rookt de lekkerste cigaret Douwe Egberts ir** ZILVER-SHAG (Advertentie! INTENTIE STILLE OMGANG Voor de Stille Omgang, die dit jaar is vastgesteld op de zondagen 4, 11 en 18 maart, heeft de mode rator, deken mgr G. P. J. v.d. Burg, de volgende intentie aanbevolen: Dat alle christenen hun bijdrage voor de wereldvrede leveren door ruzies bij te leggen en beledigingen te vergeven. WENS TWEEDE KAMER Extra beloning bij langer „herhalen" De Tweede Kamer is van mening, dat de 7731 militairen, voor wie minis ter Staf in een wetsontwerp ver lenging van de termijn voor herha lingsoefeningen heeft gevraagd, daar voor een extra tegemoetkoming die nen te krijgen. Vrij algemeen acht de Kamer dit billijk, omdat aan deze dienstplichtigen extra lasten wor den opgelegd. In het verslag, dat de Kamer over het ontwerp heeft uitgebracht, spreekt men de hoop uit dat de regering deze gedaohtengang zal overnemen. Ge vraagd wordt of de regering geneigd is een extra vergqeding, die het ge derfde loon overbrugt, aan betrok kenen te versohaffen en of zij ook de werkgevers tegemoet wil komen. Bouwvakarbeiders in Brabant werkloos Hoewel in Bergen op Zoom steeds een groot woningtekort heerst, is er reeds getuime tijd werkloosheid onder de bouwvakarbeiders. Meer dan 150 werkloze metselaars en timmerlieden staan genoteerd. Van de 1.236 wonin gen, die aan Bergen op Zoom van 1951 af zijn toegewezen, moeten er nog 489 worden geraliseerd, dus "bijna een derde deel. Wel zijn hiervan thans bijna 200 woningen in aanbouw. De oorzaak van de werkloosheid, die ook in andere Brabantse gemeen ten valt waar te nemen, ligt in het - - feit dat het gemeentebestuur te lang, bliciteit geweest in verband met moet wachten op de goedkeuringen het feit, dat de Canadese ïmmigra- - 11fj:1 -u;; tif» antnritpitpn hpn PPn VNIUR VOOT Naar wij vernemen zijn er te Den pleegd zijn, die in de sfeer ligigen van Haag in verband met de liquidatie van de N.V. Commerciële Bank enige arrestaties verricht op last van de of ficier van justitie. Genoemd worden in dit verband: mr. C. van H., de di recteur, een gedelegeerd commissaris en enige personeelszaken, die zich zou den hebben schuldig gemaakt aan frauduleuze handelingen om hun per soonlijke aansprakelijkheid voor het gevoerde wanbeleid te camoufleren. De N.V. Commerciële Bank ging in december 1952 in liquidatie met een tekort van ruim een half millioen. Het onderzoek van de recherche heeft uitgewezen, dat de fondsen van de N.V. op zeer lichtvaardige wijze belegd waren. Bovendien zouden malversaties ge- Eindelijk in Canada Na 3 jaar vertrokken Zaterdagavond is de Amsterdam se metselaar Johan Haster met zijn vrouw Mary en het 2-jarig dich tertje Yvonne van Schiphol naar Canada vertrokken. Zoals bekend is er rond dit gezin nogal wat van de bouwplannen, ingediend bij het ministerie van Wederopbouw en V ol kshuis vestting. DODELIJKE VAL Zaterdagavond vond een 12-jarige jongen zijn 53-jarige stiefvader be wusteloos in een plas bloed liggen in het trapportaal van diens woning aan de Blankenstraat te Amsterdam. De man werd naar het O. L. V. gasthuis overgebracht, waar hij zondagoch tend is overleden. tie autoriteiten hen een visum voor Canada hadden geweigerd omdat mevrouw Haster van Indonesische bloede is. Drie en een half jaar heeft de heer Haster de deuren van de bu reaus van de bevoegde autoriteiten plat gelopen om toestemming tot emigratie te krijgen. Uiteindelijk is het hem toch gelukt en het was ook met een stralend gezicht, dat hij van vrienden en kennissen op Schiphol afscheid nam. Zondag ar riveerde hij in Montreal en ging per trein naar Toronto waar hij om half valsheid in geschrifte en verduiste ring. Uit niets is gebleken, dat de ver dachten uit de malversaties persoon lijk profijt hebben getrokken. Zij ziijn na verhoor voorlopig vrij gelaten. Nader vernemen wij, dat op last van de officier van justitie te 's-Gra- venhage Zaterdag j.l. ook aan een verhoor onderworpen is de presi dent-commissaris van de in likwida- tie zijnde naamloze vennootschap „Commerciële Bank" te 's-Graven- hage, ir. L. J. M. F. Een en ander houdt verband met vermoede ver duisteringen, bij de commerciële bank gepleegd. Destijds bleek name lijk dat een tegoed bij de bank ten name van de algemene exploratie maatschappij niet meer aanwezig was. Het betrof een aandelenpakket, ten name van de algemene explora tie-maatschappij, dat zou aangewend zijn ter dekking van de eigen debet positie der commerciële bank. Ach teraf is deze dekking door de algeme ne exploratie-maatschappij goedge vonden. Ondanks dat hebben de ver horen plaats gehad op vermoeden van verduistering. Mr. van H., de directeur, is in ar rest gehouden, ir. F. is vrijgelaten, op voorwaarde dat hij ter beschikking zal blijven. Het bedrag, waarvan vermoed ou- I wordt, dat het is verduisterd, wordt geschat tussen de 250.000 en 500.000 gulden. Een politie-onderzoek bleek, dat negen in de avond aankwam. Voor de man waarschijnlijk van de trap is lopig trekt Johan Haster met zijn gevallen en met het hoofd tegen een gezin bij hun ouders in, die al ge- schakelkast terecht is gekomen. ruime tijd in Toronto wonen. DODELIJK MIJNONGEVAL Vrijdagavond is de 34-jarige hou wer J. W. C. Driessen uit Heerlen bij het verwijderen van een opstop ping in de wentelkoker in een op braak op de 700,-meter verdieoing van de staatsmijn Emma te Tree beek met het hoofd .bekneld ge raakt tussen losschietend materiaal en de wand van de wentelkoker. Aan de gevolgen van dit onge luk is houwer Driessen ter plaatse overleden; hij was gehuwd en had drie kinderen. Op het eerste gezicht zou men misschien denken, dat de kanaries op deze foto in een luchtbel aan het varen zijn. Hun vreemde kooitje bestaat echter uit een glazen klok, die omgekeerd in het aquarium drijft: ontegen zeggelijk een verrassend effect. Bang voor overstroming behoeven de diertjes niet te zijn, de hoge rand aan de klok garandeert „droge voeten". Kerrie rond Haags Hopje Wat mag en niet Voor de rechtbank van Den Haag is zaterdag gekibbeld over het roem- i ruchte Haagse Hopjes door twee fir- J ma's, die beide menen het ware, on- vervalste Hopje te mogen maken en jverkopen. i Rademakers fabrieken uit Den Haag vertelden via hun verdediger, I dat zij het recept in 1940 gekocht had den van een zekere meneer Brand, die het weer gekocht had, toen de n.v. Nieuwerkerk, die 7 jaren daarvoor failliet was verklaard en het Hopje tot dan t(pe verkocht had. Tot grote gramschap had de firma Frank Rademaker uit Rotterdam, die door de heer Nieuwerkerk na de oor log is opgericht, zich in een circulaire tot Duitse Hopjes-minnenden gewend met de mededeling, dat alleen de Rot terdamse fabriek het onvervalste Hopje maakte. De Haagse fabriek vond, dat djeze circulaire ingetrokken moest worden en eiste een dwangsom van ƒ.5.000. voor iedere dag, dat de Rotterdamse firma in gebreke zou blijven. De advocaat van de Rotterdamse firma vertelde, dat de verkeerde per soon gedagvaard was, dat de heer Nieuwerkerk best het Hopje maken mocht, dat in 1951 al de circulaire in Duitsland verspreid was en dat het een heel ingewikkelde zaak was, die zo maar niet een, twee, drie uitge zocht zou kunnen worden. De rechter, die geduldig naar het Hopjes-debat geluisterd had, vertel de zo spoedig mogelijk uitspraak te zullen doen. K.A.J. naar Afrika En naar Rome Op de zondag gehouden slot-bijeen- komst der studiedagen, die de katho lieke arbeiders jeugdbeweging te Vught heeft gehouden, werd meege deeld dat een aantal kajotters binnen niet al te lange tijd voor twee jaar naar de Afrikaanse missie van Tan ganyika zal vertrekken om er de rooms-katholieke missie aldaar met hun vakkennis van dienst te zijn en om daar tevens mede de grondslag te leggen voor de Afrikaanse organisa tie van de wereld-K.AJ. onder de jonge katholieke Afrikaanse arbei ders. Het tweede punt, wat op deze slot bijeenkomst werd behandeld, was de grote Rome-bedevaart van de wereld- K.A.J. in 1957, waaraan ongeveer 30.000 afgevaardigden van de rooms- katholieke arbeiders jeugdbeweging uit 75 landen over de gehele wereld zullen deelnemen. De stichter van de wereld-K.A.J., mgr. dr. Jos Cardijn uit België, heeft te Vught het kader van de K.A.J. en V.K.A.J. toegesproken en uiteengezet v/at de taak is van de r.k. arbeiders jeugd in de wereld van thans. Namens het Nederlands episcopaat was aanwezig mgr. dr. G. Bannen berg, ere-voorzitter van de Neder landse katholieke jeugdraad, die mee deelde, dat de Nederlandse bisschop pen volgaarne hun instemming met deze Rome-bedevaart willen betui gen. Dronkeman neergestoken Dader in arrest In de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. is te Helmond een 47-jarige on gehuwde grondwerker door zijn kost baas, een 53-jarige gehuwde textiel arbeider, neergestoken. Toen de grondwerker in de nacht beschonken thuiskwam in zijn kost huis aan de Mierloseweg, kreeg hij woorden met de textielarbeider. Bij het hierbij ontstane handgemeen ver wondde de grondwerker met een bierflesje zijn kostbaas aan het hoofd. De man greep een broodmes en stak V orsten vliegtuig Bestelling bij Fokker Bij de Fokkerfabrieken is een Friend ship vliegtuig besteld, dat bestemd is om de Dakota, welke tot nu toe het luchtvervoer voor de Koninklijke fa milie regelde, te vervangen. Dit is de derde „Friendship", dde bij de Fokkerfabrieken besteld is; de twee eerste, bestemd voor de K.L.M., zullen vóór de koninklijke Friendship geleverd worden. DRIE NIEUWE.DEKENATEN IN HET BISDOM ROERMOND. Bij besluit van 13 januari 1956 heeft z.h.exc. mgr. dr. G. H. J. Lem- mens, bisschop van Roermond, drie nieuwe dekenaten opgericht: Heyt- huizen, Tegelen en Thorn. Tot deken zijn benoemd: de zeer- eerw. heer W. G. J. J. Geurts, pas toor te Heythuizen, G. P. A. H. Stoot, pastoor te Tegelen (H Martinus), en A. L. M. H. Tijssen, pastoor te Thorn. CONSERVATOR BISSCHOPPE LIJK MUSEUM HAARLEM Teneinde te voorzien in de vaca- ture van conservator aan het bis schoppelijk museum te Haarlem, ontstaan door de dood van mgr J. Henneman in 1953, is thans be noemd de heer H. van Haaren, in 1930 te Herpen geboren. De heer Van Haaren heeft kunstgeschiede nis gestudeerd aan de katholieke universiteit van Nijmegen, waar hij ook binnenkort examen hoopt te doen. Hij is op het ogenblik als we- tenschanpelijk assistent in de oude en moderne afdeling aan het aarts bisschoppelijk museum te Utrecht verbonden. De benoeming te Haar lem gaat in 1 februari met ingang van welke datum de heer Van Haa ren ook tot directeur is benoemd van museum de Amstelkring (O.L. Heer op solder) te Amsterdam. Ontploffing en brand in R'damse Muzetempel Een doffe knal, gevolgd door een de grondwerker neer; het slachtoffer I vuurgloed deed zaterdagnacht de Rot- moet onmiddellijk dood zijn geweest. Kort na het gebeuren werd de textiel arbeider gearresteerd, hij legde een volledige bekentenis af. 91-JARIGE BROMMER. De vermoedelijk oudste bromfiets berijder van Nederland, de heer M. Mulder te Appingedam, heeft zater dag zijn 91e verjaardag gevierd. On der de velen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden, bevond zich ook zijn 70-jarige zoon G. Mulder uit Usquert, die, om in de „lijn" van Opa Mulder te blijven, „even" op de bromfiets van Usquert naar Appinge dam was gereden, om de verjaardag van zijn vader te .cunnen meemaken. BOERDERIJBRANDEN IN NOVEMBER 1955. ter dams e brandweer naar de 1ste We- nastraat uitrukken, waar in een der zalen van het aldaar gevestigde dans instituut een felle brand was uitge broken. De ontploffing, waardoor de brand haard ontstond, bleek bij het buffet te zijn ontstaan en met twee stralen water en twee nevelspuiten wist de brandweer het vuur meester te wor den. Zij kon echter niet verhinderen, dat de zaal nagenoeg uitbrandde en dat het vuur voor korte tijd de ach ter het instituut gelegen rijwielstal ling aantastte, waart)ij 8 rijwielen werden vernield. De oorzaak is nog onbekend en de politie stelt een onderzoek in- „Prof. Boudewijn" f Rotterdam heeft een van zijn be kendste figuren verloren, nl de 66- In de maand november 1955 zijn jarige B. Mastenbroek, eigenlijk zo- twaalf boerderij branden voorgeko- wel binnen als buiten de stad al- men, waarbij de boerderij totaal werd leen bekend onder de naam „pro- vernield of zwaar werd beschadigd, fessor Boudewijn". In de ergste cri- Drie van deze branden kwamen voorj sisjaren voor de oorlog, toen juist in Groningen, één in Friesland, twee met de bouw van de maastunnel in Gelderland, één in NQord-Holland, j een aanvang was gemaakt, posteer- één ih Noord-Brabant en vier inde hy zich op „de Bult" in het nark, Limburg. I spijkerde prenten over de tunnel- De directe schade door deze bran- j bouw ?an een b°01?? en be<>nn er den aangericht wordt geraamd op »c°lle£e' te geven. Hij deed op dus- 374.500.a'am£e wyze' Ieaereen hem Eén van deze branden werd ver oorzaakt door explosie van butagas, twee door spelen met vuur, één door kortsluiting, één vermoedeijk door 'n ^^ennen soldeerbout, één vermoedelijk door hooibroei, terwijl in zes gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden zijn twee paar den, één varken en 22 koeien omge komen. gauw „de professor" noemde. De bouw van de tunnel werd door hem op de voet gevolgd, hij expliceerde met een zeker gemak en een met te „deskundigheid" kreeg na de voltooiing van de tun nel toestemming om zijn belrijf", zij het met een kleine v iriatie, voort te zetten. Al die jaren heeft hij op deze wijze in zijn onderhoud kunnen voorzien. VEILING VERNIELD' Vrijdagnacht is in Den Helder door een hevige brand het gebouw van de coöperatieve groenteveiling „Den Helder en omstreken", eigen dom van een aantal tuinders, bijna geheel vernield. De brand die ver moedelijk in een opslagplaats van lege kisten is ontstaan, verplaatste zich razendsnel over de gehele vei linggebouw.-De brandweer kon niet anders doen dan de vuurzee tot dit gebouw beperken. Tegen de och tend was men de brand meester maar de nablussing heeft daarna nog enige uren geduurd. De schade aan gebouw en aan kering wordt gedekt, kon nog niet worden vastgesteld, maar benadert de 100.000 gulden. Een gelukkige omstandigheid was dat juist Vrij- dagm'fHag nagenoeg alle aange voerde groente was geveild.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6