DUINSTREEK Scherp AVONDRUST Pater Nieuwenhuysen sprak bij „St. Paschalis" over Humanisme Actie van r.k. organisaties voor Verenigingsgebouw in Warmond Expositie van de Luchtklievers .MAANDAG 16 JANUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 KATWIJK DEN RIJN Vastenavondviering. De r.k. Voet balvereniging K.R.V. organiseerde in samenwerking met de r.k. Handbal vereniging zondagavond in het pa, rochiehuis een vastenavondfeest voor hun donateurs en leden. De voorzitster van Rapiditas opende deze avond. Zij bedankte de donateurs voor hun financiële steun, maar vroeg ook hun morele steun om hun be langstelling eens te tonen op het sportterrein. De gehele avond zijn de la-hspieren in beweging geweest en de beide sportverenigingen kunnen dan ook op een geslaagde avond terugzien. De voorzitter van K.R.V. sloot deze avond met een woord van dank aan de medewerkers. LEIirSCHENOAM FLES VERGIF VERDWENEN. In een volkstuin in de Starrevaart- polder had de heer Lebbin in de grond een fles bespuitingsvergif ver stopt. De fles was afgedekt met een emmer, met wat aarde er over heen. Zaterdagmiddag bleek, dat de emmer en de fles met verglif verdwenen wa ren. Men vreest dat de je-uigd de fles heeft meegenomen. NOORDWIJK Bromfietser gedood Zaterdagavond te 7.15 heeft zich op de provincialeweg, even voorbij de defensiegebouwen in de richting Kat wijk, een ernstige botsing voorge daan tussen een volkswagen en een bromfietser, waarbij de laatste dode lijk werd verwond. De bejaarde heer Pont uit de Jan Evertsenstraat te Katwijk begaf zich op zijn brommer in de richting Noordwijk en maakte hierbij gebruik van het weggedeelte dat bestemd is voor het langzame verkeer. Even voor de defensiegebou wen eindigt deze weg en komt dan op de provinciale weg zodat het ver keer daar de weg moet oversteken. Juist toen de heer P. op dit punt wil de oversteken kwam uit de richting Noordwijk een volkswagen, welke door geheel links uit te halen nog trachtte een aanrijding te voorkomen doch dit lukte niet en met een hevige smak reed de heer P. tegen de auto op. Door de val kreeg de heer P. een zware schedelbasisfractuur en een kaakfractuur. Dr Mulder, die de eer ste hulp verleende, liet het slachtof fer overbrengen naar het Acad. Zie kenhuis waar de heer P. nog dezelfde nacht is overleden. POTLOOD en GEEST No. 526. Horizontaal: 1. strijdbijl der Indianen in N.-Amerika, 9. vast, stevig, 10. linie, 11. deel van de mast, 13. hoogste punt, 15. afkorting van selenium, 16. vaarwel, 18. eikenschors, 20. een der KI. Soenda-eilanden, 22. doortochtgeld, 24. insect, 26. inhouds maat, 29. rijstbrandewijn, 31. muziek noot, 32. voorzetsel, 34. vervelend, 36. moed (Bargoens), 37. dwergvalk. Verticaal: 2. voorzetsel, 3. oud- Spaans zilverstuk, 4. lelieachtig ge was, 5. telwoord, 6. verstandig, 7. verlegenheid (Figuurlijk), 8. schaal dier, 12. eerste mens, 14. hoofddeksel, 17. een der profeten, 19. bakje, 21. uit of betreffende Ierland, 23. lis, 25. ge troffen, 27. spijstafel, 28. Nederl. schilder uit de 17e eeuw, 30. voertuig, 33. voornaamwoord, 35. dat is (afk. Lat.). Oplossing morgenavond. TJET zal niet zo lang meer duren, of de een voor de ander gaat naar bed met een kruik of zon der kruik. Wij verbergen ons voor de nachtelijke koude in het kunst hol van ons huis, in een grot van schapenwol (dat deden in voor historische tijden de mensen ook al) en trekken het lichaam op in de slaaphouding, de houding van het ongeboren kind. En dan komt het heerlijke ogenblik, dat we het bewustzijn verliezen. Er is niets prettigs in, met een hamer bewus teloos te worden geslagen of in een ziekenhuis onder narcose te worden gebracht maar in de vergetelheid van de slaap verdwij nen wij op z'n tijd allen graag. Die dagelijkse pauze, niet alleen in ons werk, maar in ons bestaan want al we slapen zijn we er voor ons zelf niet meer is tot nog toe on verklaarbaar Onbegonnen is het, die toestand van schijndood in te gaan zonder zich in Gods liefde te hebben aanbevolen. „In Uw han den, Heer, beveel ik mijn ziel" aldus het slaapgebed van de Kerk. N00RDWIJKERH0ÜT VROLIJKE MIDDAG VOOR DE BEJAARDEN. In hotel Van der Geest gaf zater dagmiddag de muziekver. „de Harpe Davids" een muziek- en toneeluitvoe ring voor de bejaarden. Deze middag was georganiseerd in samenwerking met het comité „Ouden van dagen". De heer P. v. d. Sleet, lid van het comité, opende de middag met een hartelijk woord van welkom tot de bejaarden. Hij richtte ook een wel komstwoord tot de jongens van het jeugdkorps van de Harpe Davids die de prijzen hadden opgehaald voor de gratis verloting welke tijdens de pau ze zou gehouden worden. Na deze opening traden de jongens van het jeugdkorps op onder de be kwame leiding van de dirigent, de heer G. van der Meulen. De bejaar den waren er verwonderd over, dat deze jeugdige muzikanten zoiets reeds konden presteren. Na het muzikale gedeelte kwam de toneelgroep van de Harpe Davids voor het voetlicht met een blijspel ge titeld: „Deining om de dorpsdokter". Het was een gek geval, dat goed werd gespeeld en waarmede de toeschou wers eens lekker konden lachen al was er af en toe nog een ernstig ge deelte tussendoor. In de pauze werd de gratis verlo ting gehouden en op een heerlijke kop koffie getracteerd De bejaarden wa ren na afloop erg dankbaar voor de fijne middag. Oliebollenactie De oliebollen- bakkerij van de verkenners is een groot succes geworden. De netto op brengst was 200.een pracht be drag om de kas van de verkennerij te spekken. Er is echter om dit be drag te verkrijgen heel wat werk verzet door leidsters, leiders, ver kenners en welpen. Meer dan 4000 oliebollen werden gebakken en moes ten worden thuisbezorgd. St. Elizabeth-Vereniging De collecte welke de dames van de Smt Elizabeth-Vereniging in de kerk heb ben gehouden heeft 689.opge bracht. Weer beroepstoneel De 2e toneel avond in dit seizoen georganiseerd door de Raad van Overleg is thans vastgesteld op 30 januari a.s. Dan zal in de zaal van de gebr. Brama op treden de toneel „Limburg" met het blijspel „Is U misschien haar man?" OEffiSTGEEST De raad heeft in de vergadering van 16 nov. in principe besloten het terrein bij de Laan van Alkemade te bestemmen voor de voetbalsDort. Voor het in orde brengen van dit tij delijk voetbalveld vragen b. en w. een crediet van 10.000,Men gaat er van uit, dat de voorziening is be doeld voor 5 jaren. De bruto jaar lijkse lasten aan rente, afschrijving en onderhoud kunnen dan op 3500 worden gesteld. De aanleg kan vol gens b. en W. alleen doorgang vin den, wanneer de sportverenigingen gezamenlijk 750,aan jaarlijkse huur betalen. Hierin is begrepen een bedrag van 100,per jaar te be talen door de korfbalveren. „Fiks". De vereniging SCO en UDO zullen derhalve dus gezamenlijk een be drag van 650,per jaar aan huur moeten betalen. De raadscommissie voor openbare werken heeft als haar mening te kennen gegeven, dat zij de aanleg van een tijdelijk voetbal veld niet verantwoord acht en dringt aan op verwezenlijking van een definitieve oplossing. De commissie van financiën advi seert het crediet te verlenen. Eén lid is er tegen, omdat de ontwikkeling van de in die omgeving bloeiende hockeysport hiermede wordt geremd. Woningbouw. Op 11 mei 1955 besloot onze raad 9060 m2 grond aan de Wijttenbachweg te verkopen aan de Woningbouwveren. „Buitenlust" voor 14,per m2. Dit besluit werd door Ged. St. op 20 juni goedgekeurd. „Buitenlust", die op deze grond 55 woningen wil bouwen, kan niet uit komen met de exploitatiekosten. Zij kan niet meer geven dan 3,25 per m2. B. en w. stellen nu voor aan de raad hiert te besluiten. Twee leoen der raadscommissies van elke commissie één, kunnen zich op principiële gronden met dit voor stel niet verenigingen. Wat zal de raad besluiten? Commissie huishoudelijke voorlich ting. Onder voorzitterschap van mevr. Smits-Witvliet werd een bij eenkomst gehouden in 't verenigings gebouw. Na de gebruikelijke verwel koming, speciaal mevr. Creighton, gaf zij 't woord aan mevr. Zadoks, lerears van het voorlichtingsbureau van de voedingsraad, die een lezing hield over „Voeding en Gezondheid", waarin zij wees op de goede, minder goede en slechte voeding volgens een gehouden onderzoek bij vrouwen en baby's. STOMPWIJK Vastenavond-uitvoering „Juliana" In de zaal van café „Het Blesse Paard" openden de Juliananisten het programma met de mars „Colonel Bogey", waarna de voorzitter van het R.K. fanfaregezelschap „Juliana" een kort welkomstwoord sprak. De ouver ture „Banditenstreiche" van F. v. Suppé was het volgende nummer. Een keus waarbij de blazers niet te gen de moeilijkheden hadden opge zien en onder leiding van hun diri gent de heer Jansen hun kwaliteiten weer eens bevestigden. Ook het vol gende nummer, een uit 4 delen be staande compositie van A. Dehaye, werd goed uitgevoerd. Na de wals „Mondnacht auf dem Alstèr" van O. Fetras klonk tot slot de mars „Over the Top" van H. Crosby. Het was jammer, dat de muzikanten het nog moeilijker kregen doordat de meestal ieugdiee bezoekers, belust op het bal na, tijdens het spelen de mond niet konden houden. De jeugd, die toch een behoorlijke mate van vrijheid bezit, blijkt nog niet over die mate van fatsoen te beschikken om de hun toegemeten vriiheid naar behoren té gebruiken. Een vriendelijk verzoek om stilte werd pas ingewilligd nadat een 2e verzoek bekrachtigd werd met dreigementen. Het gezelschap „Assortimento" dat ook bij de najaarsuitvoering zijn veelzijdigheid had getoond, verzorgde het 2e gedeelte van de avond met tot slot een bal na. WASSEHAAR GELUKWENSEN EN GESCHENKEN VOOR DR. TEN CATE. Donderdagmiddag promoveerde aan de universiteit van Amsterdam de Wassenaarse huisarts R. S. ten Cate tot doctor in de geneeskunde, op een proefschrift .,De praktijkhulp van de huisarts". Zaterdagmiddag he/bben tal van patiënten en andere belangstel lenden gebruik gemaakt van de in Huize Den Deyl geboden gelegenheid, om de doctor geluik te wensen. Na mens een comité uit de patiënten bood de heer M. L. N. Laurey hem een bandrecorder aan; de begeleidende toe spraak was voor een deel op de band opgenomen. Zeer spontaan hebben de patiënten gereageerd op het initia tief van dit comité-tje. En daaruit is wel duidelijk gebleken hoeveel hoog achting en sympathie er onder de patiënten leeft voor hun huisarts. Be halve de recorder was er namens de kleuter-patiëntjes een öhèque en voor mevrouw ten Cate een bouquet bloe men. Dr. ten Cate was zeer verrast door de geschenken, maar meer nog door de geste van hartelijkheid, waaruit die geschenken voortkwamen. Hij dankte in het bijzonder mevrouw M. RitbergenBarendse, die het initia tief nam tot het vormen van een comité. Vele patiënten kwamen hun huis arts gelukwensen. Ook namens het gemeentebestuur werden felicitaties aangeboden door de burgemeester en de wethouders Hazenberg, Hui- bregtse en Rees van den Ende. Com missaris van politie J. J. Maandag en de gemeente-arts Wafelbakker en een aantal artsen gaven van hun belang stelling blijk. De burgemeester hield een toe spraak, waarin hij niet alleen dr. ten Cate namens het gemeentebestuur ge luk wenste, maar ook getuigde van de waardering voor het werk op sociaal terrein, dat door dr. ten Cate in Was senaar werd en wordt verricht, o.m. als commandant van een medisch team van de BB en als dokter voor de ongevallendienst. U nadert een opgebroken weg Soc. zondagmorgen r.k. melkhandelaren Met extra stoelen onderging het aan tal zitplaatsen in de kapel van „D< Voorzienigheid" gistermorgen een j vlugge uitbreiding, die noodzakelijk werd door de zeer grote opkomst van de „St. Paschalis"-leden voor de So ciale Zondagmorgen van het r.k. Melkverkopersgilde. Tijdens de H. Mis, door de zusters zeer fraai gezongen, werd gepreekt door de geestelijk adviseur, die aan sluitend op het Evangelie, een be schouwing gaf over de vreugde, die Christus ook in het aardse leven wil brengen, een vreugde, die soms zo ver weg schijnt, maar die altijd ge vonden kan worden, wanneer men God wil zien als de Vader, die slechts het beste met zijn kinderen voor heeft. In de foyer van den Burcht wacht te aan langgerijde tafels een smake lijk ontbijt, dat de leden met hun dames goede eer bewezen. Het welkomstwoord van de voor zitter der reigelingscommissie, de heer M. Brouwer, was speciaal gericht tot het dagelijks bestuur van de N.R.K.M. en leidde de toespraak in van de gees telijk adviseur pater H. Nieuwenhuy sen O.F.M., die een beschouwing hield over het Humanisme. „Vooroordelen". Pater Nieuwenhuysen stelde, dat de katholiek uitgaat van het „vooroor deel", dat er een God bestaat, die al les regelt, waardoor alles, wat er op de wereld gebeurt, zin krijgt. Wanneer dit „vooroordeel" losgela ten wordt, krijgt het gehele leven een verkeerde inslag. Het humanisme poogt de huidige ontredderde aarde tot een soort paradijs te maken, waar de mensenrechten geëerbiedigd zul len worden en waar iedereen bekom merd zal zijn over het lot van zijn naaste. Dit lijkt ogenschijnlijk een christelijk ideaal en dit zou het ook zijn, wanneer het God als begin- en eindpunt had. Doordat het echter de mens als uit- Afgevaardigden van de in deze ge meente bestaande verenigingen op kerkelijk-sociaal en cultureel gebied, kwamen in de „Burcht" bijeen ter bespreking van de mogelijkheid om te komen tot de bouw van een r.k. Ver enigingsgebouw. Bij deze bespreking, onder leiding van de heer G. van Elburg, was ook aanwezig de burge meester. In zijn openingswoord wees de heer Van Elburg er op, dat een ieder er van overtuigd is, dat in deze gemeente een zeer dringende behoefte bestaat aan een behoorlijke, moderne zaal voor uitvoeringen en grote bij eenkomsten. Reeds voor de oorlog be stond hieraan grote behoefte en toen reeds heeft men zich met de stichting van een dergelijk gebouw bezig ge houden. Uitvoerig stond spreker stil bij de pogingen, die zijn aangewend* om in deze tot een tastbaar resultaat te komen, pogingen welke echter niet met resultaat werden bekroond. Na de oorlog werd dit probleem op nieuw ter hand genomen met als ge volg, dat in 1953 de gemeenteraad een commissie in het leven riep, welke tot taak kreeg een rapport uit te brengen over een eventueel te stich ten „Dorpshuis". Het eerste plan van deze commissie was gericht op een geheel nieuw gebouw aan de Jan Steenlaan, maar al spoedig bleek dat de hieraan verbonden financiële kon- sekwenties niet aanvaarbaar waren. Een plan van de heer Leenen kon evenmin doorgang vinden als zijnde te kostbaar, terwijl ook de hiervoor bestemde grond door een beslissing van Gedeputeerde Staten niet ge bruikt kon worden. De eigenaar van hotel de Zon, die de beschikking heeft over een zaal, waar thans nog de uit voeringen gegeven worden, wilde wel zijn medewerking verlenen aan de uitbreiding en de modernisering van de huidige zaal, mits de overheid fi nanciële bijstand zou verlenen. Toen met betrekking tot dit laatste object de plannen werden ingediend bij het gemeentebestuur, is daar een ernstige studie van gemaakt. Gedeputeerde Staten hadden tegen dit plan echter ernstige bezwaren, omdat zij van me- Zaterdagmiddag om 4 uur werd in de „Taveerne" aan de Wagenstraat te Lisse de postduivententoonsteliing van de vereniging „De Luchtklievers" geopend door haar voorzitter, de heer v. d. Poel. Spreker verwelkomde alle genodig den en leden, w.o. de heer M. Th. v. Dijk, gemeente-secretaris; de heer J. Zonneveld, directeur van de gas fabriek en de heer II. G. Hendrikse, commissaris van politie te Lisse. De tentoonstelling, aldus spreker, heeft ten doel, om de lange pauze, die er tussen twee vliegseizoenen is, af te wisselen en de leden in staat te stel len op deze wijze elkaar te bekampen en de goede geest, die er onder de leden bestaat nog meer te stimuleren. De vogels werden dit jaar gekeurd op vliegwaarde, hetgeen een nieuwe en zeer nuttige keurmethode betekent in de postduivenwereld en de keur meesters dus onder meer de taak op legt om de kampioenen eruit te halen. Een kort interview met enige lief hebbers bewees wel, dat de beide keurmeesters, de heren Sprengers en Van Leeuwen hierin prachtig slaag den. In totaal werden 317 vogels ingezet en de uitslag was als volgt: Klasse I: 41 doffers, bevlogen tot 500 km.: 1 P. Bersee Jr.; 2 G. Paarde- kooper; 3 Th. Visser; 4 Comb. Schoone 't Horst; 5 W. v. DrieL Klasse H: 51 duivinnen, bevlogen tot 500 km.: 1 A. Zwetsloot; 2 Comb. Schoone'tHorst; 3 J. A. v. Diest; 4 H. D. Meyer; 5 H. Zuiderduin; 6 G. Paardekooper. Klasse III: 28 doffers, bevlogen bo ven 500 km.: 1 G. Paardekooper; 2 Th. Visser; 3 P. Wijnhout. Klasse IV: 16 duivinnen, bevlogen boven 500 km.: 1 Comb. Schoone't Horst; 2 B. C. Reigersberg; 3 G. Paar dekooper; 4 J. A. v. Diest. Klasse V: 59 jonge doffers: 1 G. Paardekooper; 2 J. A. v. Diest; 3 H. D. Meijer; 4 J. A. v. Diést; 5 B. C. Reigersberg. u_„r Klasse VT: 62 jonge duivinnen: 1 A. de Wit; 2 A. Zwetsloot; 3 Th. Visser; 4 Fr. Barnhoorn; 5 H. D. Meijer. Klasse VII: 1 late jonge: 1 P. Ber see Jr. Klasse VIII: 1 late jonge: 1 W. v. Driel. Klasse kweekkoppels: 1 P. Bersee; 2 H. D. Meijer; 3 W. v. Driel; 4 Comb. Schoone't Horst; 5 J. v. d .Poel. Kampioensklasse: 1 G. Paardekoo per; 2 J. v. Diest; 3 J. v. Diest. De verenigings-wisselbeker, welke verleden jaar in het bezit was van W. v. Driel werd dit jaar gewonnen door G. Paardekooper, die in totaal 52 punten behaalde. GESLAAGDE OUDERAVOND VKAJKAJ BEEKBRUG De VKAJ en KAJ Beekbrug gaven zondag in het Verenigingsgebouw een ouderavond. De voorzitter, de heer P. Meeuwissen wees erop, dat het voornaamste deel van 'beide vereni gingen is de geestelijke en culturele vorming van de jongeren. Verleden jaar is de VKAJ officieel toegetreden tot de KAJ op het Soc. Economisch Jeugd-congjes te Eind hoven. De samenwerking tussen beide verenigingen is uitstekend in deze parodhie en vooral ook de samenwer king tussen de KAiBLTJLTM KRJ en VKAJ. Spr. vond het vooral in deze tijd een noodzaak, dat iedere jonge arbeider en ieder jong meisje in een jeugdbeweging georganiseerd is. Vooral door de uitbreiding van de industrie gaan steeds meer jonge mensen in fabrieken e.d. werken. De katholieke jeugdorganisatie zorgt er voor, dat deze mensen „geestelijk gewapend" zijn. Spr. wenst allen een prettige avond. Hierna werd het luchtig toneelspel „Jongens van de koopvaardij" van Rosita Peters opgevoerd, dat bij het publiek zeer in de smaak viel ondanks de zeer jeugdige leeftijd van de mees te spelers en speelsters was het spel toch zeer goed. Tot besluit van deze avond was er nog gelegenheid om een gezellig dansje te maken. Donateursuitvoering KAJ. Zon dagavond gaf de KAJ Lisse-dorp in het KAB-gebouw aan de Schoolstraat haar donateurs-uitvoering. De voorzitter, de heer J. Baak, heette alle aanwezigen hartelijk wel kom en dankte het KAB-bestuur voor zijn medewerking. Spr. noemde de KAJ van Lisse een van de beste ver enigingen uit de omtrek. Er heerst een zeer goede geest en altijd tracht men originele dingen te vinden om de bijeenkomsten zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dat de KAJ in Nederland altijd ac tief is blijkt, volgens spr. weer uit de actie voor een missie-statie in Tan ganyika. In dit gebied worden geen nieuwe missionarissen meer toegela ten en binnen 10 jaar moeten alle aanwezigen buitenlandse missie priesters het land hebben verlaten. Nu wordt getracht binnen deze tijd inlandse priesters op te leiden, die in staat moeten zijn de taak van de thans aanwezige missionarissen over te nemen. Met het oog hierop heeft de KAJ-Nederland besloten om zes jonge leden naar dit gebied uit te zenden om daadwerkelijke steun te kunnen verlenen. De kosten hiervan worden geraamd op 25.000.het geen een respectabel bedrag betekent. Hieruit blijkt, dat er enorme kos ten gemaakt moeten worden. Het is de gewoonte, dat men twee uitvoe ringen per jaar geeft waarvan de kos ten tussen de 500 en 600 gulden lig gen en aangezien de vereniging geen subsidie krijgt, moeten deze kosten voornamelijk door de verloting gedekt v/orden, met het oog hierop wijst spr. op de fraaie prijzen, die hiervoor besahikbaar gesteld zijn. Voorts wenste hij allen een genoegijlke avond. Hierna werd een spannend stuk in drie bedrijven opgevoerd getiteld: „De vluchtelingen" van C. van der Lingen. Het spel, dat onder de uit stekende leiding van mej. A. van der Eist was ingestudeerd, werd heel goed ten tonele gebracht. Het was een spannend stuk met een gezond happy- end. ning waren, dat dit plan een bevoor deling van een particulier inhield. Ondanks een krachtig pleidooi van de burgemeester bij dit college, om hierop alsnog goedkeuring te verkrij gen, bleven Gedeputeerde Staten op hun standpunt staan en gaven zij in overweging met een ander plan te komen, desnoods met verbouwing van de zaal van de heer Papot, maar dan beheerd door een sti hting. Mede een van de oorzaken waarom ook het plan-Papot geen doorgang kon vin den, was een ernstig gebrek aan ruimte, een onoverkomelijk bezwaar voor de verwezenlijking van het plan. Inmiddels is men van Protestantse zij de overgegaan tot stichting van een protestant-christelij k verenigingsge bouw waardoor de oorspronkelijke opzet, voorgestaan door het gemeen tebestuur n.l. het stichten van een verenigingsgebouw van alle gezind ten, is komen te vervallen. Hierdoor zijn de katholieken aangewezen op de stichting van een eigen gebouw. Men meent thans de oplossing gevonden te hebben in de verbouw van de „Burcht" of de bouw van een geheel nieuw gebouw op het daarbij gelegen perceel. Verwacht mag worden, dat hiervoor wel enige financiële steun bij de overheid zal worden gevonden, maar de katholieken zelf zullen in de eerste plaats belangrijk over de brug móeten komen. Voorgesteld werd over te gaan tot benoeming van een voorlopig stich tingsbestuur, dat zal bestaan uit een financiële- en een bouwcommissie. De burgemeester bracht in de eer ste plaats een woord van dank aan de destijds door de raad in het leven geroepen commissie voor het vele werk, dat zij terzake heeft verzet. Hij vindt het jammer, dat men niet is kunnen komen tot de stichting van een gebouw voor alle gezindten. De plaats van de stichting van het ge bouw behoeft zijns inziens niet be perkt te blijven tot de thans genoem de plaatsen; het voorlopig stichtings bestuur kan zonder bezwaar haar ge dachten laten gaan over de gehele gemeente. Evenals tegenover het eer ste plan wil het gemeentebestuur ook alle aandacht wijden aan dit plan en binnen het zeer beperkte raam der mogelijkheden wil het gemeentebe stuur ook dit plan zeer zeker steunen. Het resultaat van deze bijeenkomst was, dat een voorlopig stichtingsbe stuur werd gekozen, waarin zitting hebben bestuursleden van de in deze gemeente gevestigde katholieke or ganisaties, die met de meeste spoed deze belangrijke en urgente zaak ter hand zullen nemen. Gemeenteraad. De raad komt dinsdag a.s. in vergadering bijeen ter behandeling van de navolgende agen. da: Voorstel van b. en w. tot ver koop van twee percelen bouwterrein gelegen in het plan „Leevliet" aan de Sweilandstraat. Voorstel van b. en w. tot wijziging van de bezoldigings- en rangenverordening 1955. Benoe ming van een lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs voor de periode 1 januari 19561 juli 1960. Wijziging der begroting in ver band met de kompensatie uitkering voor het verlagen der personele be lasting. Wijziging der begroting be treffende salariëring van enkele ge meentearbeiders. Regent Huize St. Liduina. Als regent van huize „St. Liduina" is be noemd de heer Chr. Wijtenburg, zulks ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van de heer B. A. Iserief. gangspunt en doei beeft gekozen, wordt het een hoogmoedige zelfver heffing van het mensdom, dat denkt zonder Gods hulp, uit eigen kracht een beeld van God te kunnen zijn, hetgeen dus neerkomt op de zonde van Adam in het paradijs, die God gelijk wilde zijn. Nieuwe structuur Omdat echter het doel van het hu manisme zo schoon en verleidelijk klinkt en omdat de propaganda van dit in een nieuw gewaad gestoken aloude kwaad zo perfect werkt, acht te de geestelijk adviseur het goed, dat katholieken, die zoveel langs de weg timmeren, eniiig inzicht in deze leer hebben, opdat zij op de juiste wijze stelling tegen haar kunnen ne men Na een kopje koffie kreeg de voor zitter van de N.R.K.M., de heer Lam- bermont. het woord, die de sfeer van „St. Paschalis" prees en dit hoopte, dat de komende melksanering in de collegiale verhoudingen, die de melk handel kenmerkt, zou mogen worden Voordat de heer Brouwer met en kele mededelingen over de komende „St. Paschalisfeestavond" deze geani meerde morgen sloot, kreeg voorzitter J. P. v. d. Holst nog het woord, die de volledige medewerking van de le den opriep bij de verwezenlijking van de P.B.O.-gedachte, nu het be drijfschap detailhandel opgericht is en een andere structuur zich van de melkhandel zal gaan meestermaken. Leidenaar maakt studiereis Naar wij vernemen, heeft de we reldgezondheidsorganisatie (W.H.O.) aan dr. H. L. Wolff, conservator van het laboratorium voor tropische hy giëne te Leiden, een „fellowship" ver leend ten behoeve van een studiereis door Afrika. De heer Wolff zal eind januari vertrekken en ongeveer een half jaar wegblijven. Dit „fellowship" van de W.H.O. heeft ten doel, docenten van de tropi sche cursussen voor artsen, die in Leiden, Rotterdam en Amsterdam worden gegeven, in de gelegenheid te stellen met de tropen in contact te blijven. Dr. Wolff zal speciaal aan dacht besteden aan de bestrijding van tuberculose en virusziekten. Hij zal o.a. Egypte, Ethiopië, Kenya, Uganda, de Congo, Frans Equatoriaal Afrika, Frans West Afrika, Nigeria en de Goudkust bezoeken. DIES LEIDSE UNIVERSITEIT De diës-viering van de Leidse universiteit vindt dit jaar plaats op 3, 4, 5, en 8 februari. De oud- alumnicolleges zijn vastgesteld op zaterdag 4 februari. Op de eigenlijke dag van de dies woensdag 8 febru ari wordt de dies-rede nitgesproken door de rector magnificus. Uit het programma lichten wij voorts de bijeenkomst in de Leidse Schouwburg op 3 februari, waar voor oud-alumni, hoogleraren en leden van de wetenschappelijke staf het toneelspel „L'archipel Le noir" van A. Salocrou zal worden opgevoerd. Een herhaling van deze voorstelling vindt de volgende dag plaats. GESLAAGDE CONTACTAVOND L.P.V. „DE OUDE LEIDSE". „Oud Hortuszicht" zag zaterdag avond een invasie van leden van de Leidse Pluimveevereniging „De Oude Leidse" op de contactavond, welke voor de leden met hun dames was belegd. Verscheidene leden uit de omgeving en de besturen van Kat wijk, Noordwijk en Hillegom waren mede aanwezig, welke grote opkomst voor de voorzitter, de heer F. v. d. Mark, aanleiding was tot een harte lijk welkom, terwijl hij de vereniging in de voortdurende belangstelling van de leden aanbeval, want over twee jaar zal het vijftigjarig bestaan ge vierd kunnen worden. Dan moet de oude vereniging, die de laatste jaren erg ingedommeld was, weer een be wijs van de oude kracht kunnen ge ven. Dat kan, aldus de voorzitter, in dien ieder daartoe een steentje bij draagt. In de loop van de avond vond de secretaris, de heer J. Otten, gelegen heid nog eens te wijzen op de hache lijke toestand, waarin de vereniging de laatste jaren verkeerde, zodat men er zelfs aan twijfelde, of zij zou kun nen blijven voortbestaan. Dank zij evenwel het onvermoeid werken van de voorzitter, de heer F. v. d. Mark, schijnt thans de crisis bezworen te zijn en men is door toevloed van nieu we leden de inzinking weer te boven. Maar spr. kan niet nalaten een woord van welgemeende dank te spreken aan het adres van de heer v. d. Mark voor zijn onverdroten arbeid, mede als stuwende kracht :n de pas op.TS- richte Kring „Leiden en Omstreken" en een door hem voorgesteld „lang zal hij leven" werd spontaan door de aanwezigen beantwoord. Het was overigens een bijzonder geslaagde avond voor de L.P.V., dank zij het optreden van de conferencief- humorist, de heer A. W. T. Westgeest uit Noordwijk, die er spoedig in slaagde zijn gehoor mee te krijgen en die zijn originaliteit aller bewon dering afdwong. Tezamen met zijn pianist zorgde hij voor een alleszins geslaagd programma, dat de aanwe zigen vele uren in de beste stemming bijeenhield. Het was een succesvolle avond voor de Oude Leidse, die ongtwijfeld beloften .inhoudt voor de toekomst.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2