Se fieldde (Bott ccvnt Russen willen het Westen voorbij streven ,nd7^gtoeïatie Moskou gaat concurreren Een gigantisch vijfjarenplan op stapel gezet Prijzen van tweedehands auto's zijn in Engeland sterk gedaald Herfstmanoeuvres gaan niet door MAANDAG 16 JANUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13704 directeur: c m. v hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN in vreedzanie Cl t O TTl C Tl 5 Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 t M Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20933, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 I Kernenergie voor vredelievende doeleinden De Sovjet-Unie heeft thans voor de komende vijf jaar openlijk als doel gesteld: het westen bij de ontwikkeling van de industrie, atoom-energie en de landbouw voorbij te streven. Deze uitdaging kwam in de vorm van een vijfjarenplan voor de jaren 1956 tot en met 1960 het zesde sinds Stalin in 1928 de funderingen voor een industriële staat legde. DE MIDDELEN. Rusland wil dit doel bereiken op de eerste plaats door het stellen van „record-normen" voor de industrie, die het wil verwezenlijken door een verbeterde organisatie van de be staande hulpbronnen, versnelde me chanisatie en de automatisering van het productieproces op „grote schaal". Vervolgens wil men een groot nieuw project uitvoeren om atoom energie in elektriciteit om te zetten, om de A-energie voor transportdoel einden te ontwikkelen en een door kernenergie voortgestuwde ijsbreker te bouwen. Volgens waarnemers to nen deze plannen Ruslands vastbeslo tenheid, dat Aitierikanen voorbij te streven bij het aanwenden van kern energie voor vreedzame doeleinden. In 1960 moet de industrie geheel zijn geschoeid op „Amerikaanse" leest. Dat wil zeggen dat men op enorme schaal zal overgaan op automatise ring van industriële procédé's, terwijl er tal van nieuwe fabrieken zullen moeten worden gebouwd. De zware industrie, reeds in hoge mate be voordeeld, zal met 70 pet. worden uitgebreid, die voor de vervaardiging van gebruiksgoederen met 60 pet. Dulles krijgt de wind van voren Het interview, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles aan het weekblad „Life" toestond en waarin hij onthulde, dat de Ver. Staten in twee jaar tijd drie maal aan de rand van de oorlog had den gestaan, heeft heel wat stof doen opwaaien. Niet alleen in Engeland, dat destijds geen voorstander was van uiterstè maatregelen tegen China, maar ook in Amerika zelf. Men verweet Dulles, dat hij als verantwoordelijk staats man het land aan de rand van de oor log bracht, anderen gingen niet zo ver, maar vonden het een blunder, dat Dulles zulke dingen zei, zonder dwingende noodzaak, ofsdhoon hij weten moet, dat daardoor oude twis ten opnieuw werden opgehaald. De „New York Times" zei, dat er een internationale storm was losgebars ten door Dulles, „onverstandige op merkingen", die op zijn minst „een extreem voorbeeld ervan zijn hoe men de diplomatie niet moet bedrijven". Oppositie tegen Poujade Volgens het orgaan van de Franse socialistische partij „Le Populaire" streeft de groep poujadistep er naar, hun leider af te zetten, omdat „deze avonturier de anti-belastingbeweging heeft verwrongen". De. leiders van deze groep, Jean Rauzy en Jean Pujol, hadden zich bij het socialistische hoofdkwartier ver voegd voor overleg. Zij wilden niet uit de beweging treden, maar ijver den slechts voor herstel van het oor spronkelijke karakter van de bewe ging en verwijdering van Poujade en zijn naaste medewerkers, aldus het socialistische blad. Voor een Parijse rechtbank is zater dag een proces tegen Poujade begon nen. Aan Poujade wordt ten laste ge legd, dat hij in verkiezingsredevoe ringen de president van de Nationale Vergadering, Schneiter, heeft bele digd. Nadat Poujade was ondervraagd werd de zitting verdaagd. Indianen op 't oorlogspad Drie Amerikaanse Indianenstam men dreigen zich af te scheiden van de Ver. Staten en lid te worden van de Ver. Naties. Het zijn de Siuslaw, beneden-Umpqua en Coosbay-stam- men, die aan de kust van de staat Oregon leven. Zij verklaren, dat de Amerikaanse regering nooit de 100 miljoen dollar heeft uitbetaald, die fij de stammen schuldig was wegens ket overnemen van grondbezit. Een advocaat van de stammen zei zaterdag in Florence, dat de stammen ongeduldig worden. Als geen regeling wordt getroffen, „zijn wij van plan als soevereine statpn toelating tot de Ver. Naties te vragen", verklaarde hij. Volgens de advocaat is een verdrag dat in 1855 door de stammen is on dertekend, nooit door de Amerikaan se Senaat bekrachtigd. De stammen hebben daarom nooit hun soevereini teit opgegeven. „Wij menen dat deze stammen vrije volken zijn, niet on derworpen aan de Amerikaanse wet ten", zo voegde hij eraan toe. Nieuwe krachtcentrales. Op geweldige schaal zal men over gaan tot het gebruiken van kernener gie voor industriële en andere vrede lievende doeleinden. Er zullen vele atoomkrachtcentrales bij worden ge bouwd. Ook het transport zal van deze energiebron profiteren. Er zal een gigantische ijsbreker worden ge bouwd die door kernenergie zal wor den voortgestuwd. Alleen al deze plannen zullen hon derdduizenden technici en geleerden vergen. Opdat er aan dergelijke men sen geen gebrek zal ontstaan, moeten er tegen eind 1960 twee maal zoveel zijn als nu. Het vijfjarenplan voorziet dan ook in de opleiding van alle tech nici en academisch gevormden die nodig zouden kunnen zijn. Juist dit punt van het plan heeft in het Wes ten bezorgdheid gewekt. Lonen omhoog. Er zullen twee maal zoveel huizen worden gebouwd als in de periode 19511955. De lonen moeten in de komende vijf jaar met dertig proc- cent worden verhoogd. Voor alle Rus sische kinderen zal er tijdens het huidige vijfjarenplan worden ge zorgd voor beter onderwijs. Binnen vijf jaar moet de Russische handels vloot zijn verdriedubbeld. De vissers vloot moet zelfs vier maal zo groot worden. „De Sowjetunie is nu in staat om de grootste industriële mogendheid van de wereld te worden", zo heet het in de tekst van het vijfjarenplan. „Door louter vreedzame economische concurrentie zal Rusland in de kort ste tijd die de historie ooit heeft ge zien, de meest ontwikkelde kaptalis- tische landen inhaler, en voorbij stre ven". De laatste weken is in Engeland een belangrijke teruggang merkbaar in de prijzen van tweedehands auto mobielen. Deze teruggang is in som mige gevallen zelfs aanzienlijk gro ter dan de ieder jaar om deze tijd optredende prijsdaling. Een van de voornaamste factoren, welke tot de sterke teruggang heb ben bijgedragen, is wel de onlangs aangekondigde verkorting van de werkweek bij de Austin- en enkele andere automobielfabrieken. Het is nu eenmaal zo, dat de prijzen van tweedehands automobielen ten nauwste zijn verbonden met de be staande vraag naar nieuwe automo bielen en dus met het produktie- niveau in de automobielindustrie. Daarbij komt nog, dat de jongste ver scherping van de krediet- en huur- koopvoorwaarden in Engeland ook geen gunstige invloed uitoefent. Sneeuwstorm in Japan Men vreest, dat 72 Japanse vissers om het leven zijn gekomen in zware sneeuwstormen, die zaterdag woedden bij het noordelijkste Japanse eiland, Hokkaido. Volgens de Japanse kustwacht staat vast, dat 13 -vissers verdronken zijn. 59 Mannen worden nog vermist. Tien kleine vissersboten zijn in de stor men vergaan, elf werden bescha digd. Huwelijksplechtigheid in Monaco Het burgerlijk zowel als het ker kelijk huwelijk van prins Rainier van Monaco en Grace Kelly zal in Monaco worden voltrokken. Dit is door de secretaris van de prins meegedeeld naar aanleiding van geruchten, dat één der beide plech tigheden in Amerika zou worden ge houden. Daar al deze factoren juist op een moment werkzaam zijn, waarop de prijzen normaal toch reeds op een laagtepunt zijn aangeland, kon de teruggang alleen maar groter wor den. In bepaalde gevallen beliep de daling in de afgelopen maand 40 a 50 voor automobielen, welke niet meer dan 1 jaar oud waren en die nieuw iets meer dan 500 hadden gekost. Aan- en verkoop van tweedehands automobielen zijn intussen allerminst tot stilstand gekomen. De handel schijnt nog steeds voort te gaan met kopen, in de hoop een graantje te kunnen meepikken als de prijzen weer eens gaan aantrekken. Dit is meestal het geval tegen eind febr. begin maart als de seizoenstijging weer een aanvang neemt. Vele autobezitters zijn evenwel momenteel niet geneigd hun auto's te verkopen tegen de geldende lage prijzen; zij wachten liever af hoe de prijzen zich zullen ontwikkelen. Zo als gewoonlijk zijn het vooral de duurdere modellen, waarvoor het ook thans moeilijk is kopers te vinden. Voor een automobiel bijv., welke in juli j.l. voor 1600 nieuw werd kocht is het heden ten dage in En geland vrijwel niet mogelijk een prijs van 850 te bedingen. Het Indonesische kabinet heeft he denmorgen besloten de Indonesiche delegatie, die met Nederland bespre kingen voert, uit Genève terug te roepen. Prof. Romme in Parijs Prof. mr. C. P. M. Romme, fractie leider der K.V.P. in de Tweede Ka mer, verblijft sinds zaterdag in Pa rijs, waar hij besprekingen voert met het Europese comité van actie van Jean Monnet. Doel van deze actie is de totstand koming van een Europese politieke gemeenschap. In verband hiermee was prof. Romme niet aanwezig bij de plechtige viering van het tien-jarig bestaan van de K.V.P. in Utrecht. Weer hoog water in Californië In Noord-Californië hebben zich, na stormen, die met zware regenval ge paard gingen, voor de tweede keer binnen een maand overstromingen voorgedaan. De straten van bijna elke stad in dit gebied staan onder water. Ongeveer duizend personen zijn ge- evacueerd. Men heeft besloten tot de ontrui ming van de stad Yuba, die 3.000 in woners telt en met Kerstmis reeds ernstig van overstromingen te lijden heeft gehad. In de oostelijke kustprovincies van Canada kwamen overstromingen voor ten gevolge van een ongewone dooi. De aangerichte schade wordt voorlo pig geschat op tien miljoen dollar. Rust in Jordanië weergekeerd Nadat de Jordaanse regering vrij dagavond de avondklok in Amman, Jeruzalem en andere steden en de censuur op telegrammen naar het buitenland had opgegeven, had het leven in Jordanië weer zijn normale aanzien hernomen. Men schat dat er ongeveer vijftig doden en gewonden zijn gevallen bij de anti-Westerse relletjes en dat er voor ongeveer anderhalf miljoen gul den schade is aangericht. Inmiddels wordt gemeld, dat onge veer 1.000 Arabieren zaterdag drie gebouwen van de Baptistenzending in het noorden van Jordanië in brand hebben- gestoken. Het ziekenhuis bleef gespaard en er zijn geen slacht offers. Geen extra herhaling voor 60 man De grote jaarlijkse herfstmanoeuvres, die in Duitsland gehouden zouden worden en waaraan 60.000 nederlandse soldaten zouden deelnemen zijn plotseling afgelast. Dit werd dezer dagen op het Nato-hoofdkwartier be kend gemaakt. Enkele weken geleden heeft minister Staf de Kamer mededelingen gedaan over deze manoeuvres, die voor het leger een bijzondere gebeurtenis zouden worden. Het Nederlandse aandeel werd geleverd door de derde en vierde divisie en de legerkorpsonderdelen. Voor vele dienstplichtigen zouden deze oefeningen een extra herhaling van een maand betekenen. De opschorting vindt zijn oorzaak in de vertraging die zich heeft voor gedaan bij de studie over de eventuele nieuwe legerorganisatie, die door de inzet van atomische wapenen noodzakelijk is. Er zijn de laatste tijd enige geheel nieuwe dingen aan het licht getreden waardoor de studies die door de Amerikaanse militairen in het westen in eensgezindheid worden verricht opnieuw begonnen zullen moeten worden. Een der Nederlandse getuigen in proces Jungschlager Sergeant J. Verschoor, een voormalig lid van de Nederlandse militaire missie in Indonesië, legt op deze foto zijn getuigenis af voor Jungslager, voor het hof van Djakarta. Links op de foto de verdedigster mevr. Bouwman, rechts de getuige Manoch. Soldaat Lessie Smith uit Cleveland (r.) deed het enige, wat er nog gedaan kon worden, toen bij een parachutesprong het valscherm van zijn wapen broeder sergeant James Closson niet openging: hij greep de lijnen van de sergeant, toen die langs hem sluisde, op weg naar de dood, en hield die vast. Beiden landden behouden op de aarde. Lessie kreeg er ter plaatse een streep op zijn mouw voor plus de eeuwige dankbaarheid van de sergeant wiens leven hij zo kordaat redde. Eerste prijzen van de S.U.S. 2 In inspirerende tegenwoordigheid van Zijne Hoogheid Miel, I, prins carnaval van Roermond, vergezeld van vorst Louis, van gevolg en hof kapel,, heeft zondagavond notaris A. J. W. Kropman uit Delft voor de KRO-microfoon de voornaamste prij zen bekend gemaakt van de SUS 2; deze eerste trekking zou aanvanke lijk eind januari gehouden worden, doch kon dank zij de snelle verkoop 14 dagen vervroegd worden. Thans volgen nog vier trekkingen. De prijzen, die tijdens de uitzending bekend gemaakt worden, vielen op de volgende nummers: Woonhuis of goederen ter waarde van 20.000: d 396.968; baby-uitzet ter waarde van 300: c 11.987; radio toestel: b 200.161; bromfiets: d 308.146 bontmantel: b 307.575; televisie en antenne-aanleg: b 279.032; naaima chine ter waarde van 734: c 42.381. scooter ter waarde van 1343: d 58.034 Langer vakantie voor bouwbedrijf Nadat onlangs werd besloten de vakantieuitkeringen in het bouwbe drijf te verhogen, zijn de in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf samenwer kende werkgeversorganisaties thans met de werkgeversorganisaties over eengekomen ook de door de regering toegestane verruiming van de secun daire arbeidsvoorwaarden met drie procent van het jaarloon te verlenen. Het is geDleken, dat het in de be doeling ligt de verruiming gedeelte lijk te honoreren door verlenging van de vakantie. De verplichte vakantie week zal reeds dit jaar worden uit gebreid met de daaraan voorafgaande zaterdag en de daarop volgende maandag, met overeenkomstige va kantietoeslag. De rest zal worden be steed ten behoeve van een weduwe pensioen. Het blijft nog zacht Een depressie, die zaterdag ten zuidwesten van Ierland was gelegen, trok via de Noordzee naar de rand staten. Deze storing veroorzaakte zon dag veel wind en wat regen. Een land gelegen, gaf in de afgelopen volgende depressie, zondag bij Schot nacht aanleiding tot wat regen in de noordoostelijke helft van het land. Deze depressie werd vandaag gevolgd door een gebied met opklaringen. Bij IJsland is alweer een storing ver schenen, die in de richting van Zuid- Noorwegen koerst. Daarmede samen hangend wordt voor morgen meer be wolking verwacht met enige regen. De wind blijft uit westelijke richtin gen waaien, zodat de aanvoer van tamelijk zacht lucht voortduurt. HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER WIND Half tot zwaar bewolkt met enige regen of enkele buien. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijke harde of stormachtige wind uit westelijke richtingen. 17 Jan. zon op 8.42, onder 17.02 u.; maan op 10.18, onder 23.27 u. Hoogwaterstanden Dinsdag 17 Jan. voorm. 5.55 uur; nam. 6.05 uur. Het weer in Europa De weerraooorten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw 7 C. STOCKHOLM sneeuw 4 OSLO onbew. —16 KOPENHAGEN licht bew. 1 ABERDEEN onbew. 2 DUBLIN onbew. 2 LONDEN zwaar bew. 3 AMSTERDAM licht bew. 4 BRUSSEL licht bew. 4 PARIJS onbew. 1 BORDEAUX geheel bew. 7 GRENOBLE zwaar bew. 4 NICE onbew. 7 o BERLIJN regen 3 FRANKFORT onbew. 1 MUNCHEN zwaar bew. 4 ZURICH geheel bew. 4 GENEVE zwaar bew. 4 LOCARNO licht bew. 7 WENEN zwaar bew. 6 INNSBRUCK licht bew. 2 ROME geheel bew. 12 Korreltje Alleen kleine potjes worden gauw heet. Reddende greep uit dodende val

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1