Samenwerking goed mogelijk zonder samensmelting ruiming vit oom a dreesm t\\ MAANDAG 16 JANUARI 1956 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 GROTE PARTI) CHARMEUZE Onderjurken ronde hals en schouderbanden malen 40 - 48 extra lage prijs Stoffen DRIE UNIEKE SERIES fantasie, en elfen wollen stoffen - keuze uit diverse vlotte dessins w.o. ruiten, strepen, jacquards etc. 130 cm breed nu voor Crème flanel zeer zware kwaliteit 70 cm breed voor de ongekend lage prijs van Q0 p. meter Lederen dames pantoffels met cosy zool. Keuze ui» div. kleuren Nu slechts Kamgaren heren costuum ontbijtlakens In vele frisse dessins diverse maten. Tijdelijk slechts uitstekende pasvorm Serie I II Dameshandschoenen van fijne angorawol in diverse R!9 A 0 modekleuren van 2,95^ haa* NI Matrasdekken met 4 koperen ringetjes stevige kwaliteit 1 persoons van Z.ZfT' iq Jospe en naturel TWISTED HAniNG - extra sterke vloer bedekking- 91 cm breed Spot* koopje van 3«25"voor 2 persoons van Mi" nu voor CHENILLE BEDSPREIEN aparte kleuren en dessins 1 persoons van Sierkussens prachtige Perzische dessir van 3-6tf"voor 2 persoons van voor TIEN-JARIG BESTAAN VAN DE K.V.P. In het vervolg van zijn rede bij het herdenken van het 10-jarig bestaan van de K.V.P. (het eerste gedeelte werd zaterdag gepubliceerd) zei prof. dr. L. Beel er nog steeds van overtuigd te zijn en deze overtuiging is in de afgelopen periode gerijpt dat in ons volk en ook onder de katholieken gesproken kan worden van mentaliteitsveranderingen, ook waar het geldt de samenwerking op staatkundig gebied. Wij zien hiervan de vruchten. Er is een open gesprek mogelijk, waar dit vroeger uitgesloten scheen; er is groeiende waardering voor elkanders levensovertuiging, er is gemeenschap pelijke arbeid op onderscheiden, ook op staatkundig terrein. Zij, die echter het standpunt innamen, dat dit elkander dichter benaderen, deze grote bereidheid tot praktische samenwerking voor wat het politieke leven aan gaat haar uitdrukking zou dienen te vinden in een opgaan in één bepaalde staatkundige organisatie, hebben zich vergist. Zij hebben de typisch Neder landse verhoudingen, zoals deze geestelijk en sociaal zich in de loop der laatste eeuw hebben ontwikkeld, miskend. Komende tot de vraag of ook in onze dagen er plaats is voor christelijke partijen, dan wel, dat zij als onzuiver element in onze staatkundige ver houdingen dienen te verdwijnen, zeide spr., dat in brede kring aanvaard wordt dat neutraliteit ook in het staatkundig leven uitgesloten is. In de omschrijving van haar wezen en doelstelling wordt kort en duidelijk gezegd: „De Katholieke Volkspartij staat op de grondslag van de beginselen van de natuurlijke zedewet en de goddelijke openbaring, waarbij zij de uitspra ken van het kerkelijk leergezag aanvaardt". In geheel haar beginselprogram is deze gedachte als een zilveren draad verweven. Gij vindt haar in de daarin neergelegde opvatting nopens staat en staatsgezag, kerk en staat, staat en maatschappij, nopens de menselijke waardigheid, het gezin, de maatschappelijke verbanden, nopens de opbouw van een christelijke samenleving, nopens onderwijs en opvoeding enz. Ramen en deuren wijd open Uit het beginselprogram van de P.v. d.A. zeide spr. moeilijk anders te kunnen lezen dan dat alle aktiviteiten uiteindelijk dienen uit te monden in de socialistische gedachte. Dit betekent derhalve, dat in laat ste instantie niet praevaleert de eigen levensovertuiging, niet praeva- leren de zedelijke normen welke naar het oordeel van de leiding der Ne derlandse Volksbeweging voor de ge lovigen dus ook voor de gelovigen in de Partij v. d. Arbeid eisen Gods zijn, aan mens en mensheid gesteld. Dit praevaleren van de socialistische gedachte is tijdens de diskussies, K.V.P.-herdenking „Bemoedigende gebeurtenis" Te Utrecht is zaterdagmiddag het tienjarig bestaan herdadht van de katholieke volkspartij. De voorzitter van de KVP, mr. H. W. van Doorn, verwelkomde in zijn openingswoord o.m. de aartsbisschop van Utrecht, mr. dr. B. J. Alfrink, de katholieke ministers en staatssecre tarissen de voorzitters van de PvdA, de Christelijke Historische Unie en de Anti-Revolutionaire Partij en de le den van de Eerste en Tweede Kamer fractie van der KVP. (De heer Oud was verhinderd wegens ihet leiden van een vergadering elders). De heer Van Doorn zag in de aan wezigheid van de voorzitters van drie andere partijen een merkwaardige doch ook een 'bemoedigende gebeur tenis, en tevens een bewijs, dat de vertegenwoordigde partijen terecht gekwalificeerd worden als behoren de tot de groep der zogenaamde con structieve partijen. Dit in een land, aldus mr. Van Doorn, waarin het bij vaiak stevige politieke strijd toch tel kens weer mogelijk bleek, elkaar te vinden op een basis van redelijkheid, persoonlijk respect voor elkaar en een besliste wil om ieder vanuit zijn eigen beginselen en ideeën het welzijn van het volk te dienen. Minister prof. dr. L. J. M. Beel hield hierna zijn herdenkingsrede. In zijn slotwoord bracht mr. Van Doorn hulde en dank aan de vele me dewerkers van de KVP en wel in het bijzonder aan de professoren Beel en Romme voor hun onvermoeid ijveren in het staatkundige leven. In deze dank en hulde betrok hij voorts een aantal partijfunctionarissen van de KVP. De aartsbisschop van Utrecht, mrg. B. J. Alfrink, sloot deze officiële her denkingsbijeenkomst met het 'bidden van het „Onze Vader". Daarna werd het „Wilhelmus" gezongen. Tijdens een receptie van het KVP- bestuur die hierna volgde, werd de nieuwe propaganda-film van de KVP „De Opdracht" geïntroduceerd, vervaardigd door mr. Jan Derks en Piet van de Ham. De film, maakt in 18 minuten tijds het streven, van de voorafgaande aan de oprichting van de Partij v. d. Arbeid, ook duidelijk als eis naar voren getreden. Een politieke organisatie van ka tholieken is geen kwestie van begin sel in de eigenlijke zin van het woord. Een uit het katholiek-zijn rechtstreeks voortvloeiende verplichting om zich in één elektoraal verband te vereni gen, erkennen wij niet. Wij kennen trouwens geen kerkelijke partij en evenmin een leerstellig program. Maar er zijn heden ten dage rede nen te over, om voort te bouwen op de principiële grondslag, door de voormannen gelegd. Dit betekent al lerminst een isolement. Het eigen milieu, de eigen sfeer, de gezamen lijke en gemeenschappelijke arbeid op het fundament van Christus' leer, hebben zo grote voordelen, dat het onverantwoord mag heten, dit alles prijs te geven. Ramen en deuren open. Ik kan niet aan de indruk ontko men, zo vervolgde spr., dat de vor ming van de Partij van de Arbejd, op de wijze, zoals deze is geschied, het doen voortbestaan der christe lijke partijen eerder heeft bevorderd dan hieraan schade heeft berokkend. En haar struktuur, èn haar doelstel ling, welke laatste door haar interna tionale verbindingen speciaal relief verkrijgt, maken het ook voor hen, die begrip tonen voor vernieuwing van ons party wezen, weinig aantrek kelijk om het vaderhuis te verlaten. Dit zal te minder het geval zijn, naar mate dit vaderhuis én ramen èn deu ren nog wijder zal openzetten voor een gezonde doorstroming van nieu we ideeën, voor een verdere aanpas sing aan zich wijzigende verhoudin gen, en voor een vruchtbaar kontakt met andere groeperingen. Samenwerking mogelijk. Prof. Beel herinnerde eraan, dat ook op sociaal gebied een doorbraak in de voorbije jaren is afgewezen, daarbij opmerkend, dat in de begin- selverklai'ing van de K.A.B. van no vember 1945 o.a. is gezegd: „De his torische opzet en ontwikkelingsgang volgend handhaaft de K.A.B. haar eigen organisatie, al spreekt zij haar bereidheid uit, om met handhaving van eigen beginselen en eigen zelf standigheid samen te werken ter ver wezenlijking barer doeleinden met allen, wier program en gezindheid voldoende waarborgen bieden voor een gezamenlijk streven naar de stof felijke en geestelijke verheffing der Nederlandse arbeiders". Die samenwerking was en blijft mogelijk en kan ook in de toekomst vruchten dragen. Nieuwe fase in de weereld- geschiedenis. Met gespannen aandacht, zo zeide spr. vervolgens o.a., volgen wij in onze dagen de ontwikkeling, welke zich voltrekt in de internationale ver houdingen. Het is zonneklaar, dat wij Op de voorgrond rechï Evert Ver meer en links Ruygers de tweede rij links de heer 'nianus, tweede van rechts de heer Schouten en uiterst rechts oud-minister Teulings. reeds de drempel hebben overschre den van een nieuwe fase der wereld geschiedenis. Richten wij ons oog op West-Europa, met welks toekomst de onze onverbrekelijk verbonden is, dan konstateren wij, alle moeilijkheden ten spijt, een groeiend besef van de noodzaak tot een zeer nauwe samen werking op onderscheiden terrein. Zelfs zover reikend, dat gedacht wordt aan de instelling van een supra-nationale politieke gemeen schap. De evolutie, welke zich in West- Europa voltrekt: de strijd tegen de kommunistische ideologie, zowel als de wijze van benadering van het probleem der minder ontwikkelde ge bieden, zij dwingen tot ernstige be zinning in eigen kring over de prin cipiële waarden, .die hierbij in het geding zijn; over de invloed, welke wij vanuit onze levensbeschouwing op deze wereld van morgen zullen kunnen, ja moeten uitoefenen; over de organisatorische vormen waarin het mogelijk zal zijn de christelijke beginselen uit te dragen; over de in ternationale kontakten, welke ook onzerzijds dienen te worden gelegd en verstevigd. Het is voor een ieder duidelijk, welke een hoogst belang rijke taak hier is weggelegd, ook voor de eigen katholieke staatkundige or ganisatie. Ook in dit licht bezien is het behoud onzer nationale staatkun dige katholieke organisatie ook voor de naaste toekomst plicht. Persoonlijk getuigenis. In een strikt persoonlijk getuigenis aan het slot zijner rede zeide" minister Beel het politieke leven nopit te heb ben gezocht. Ziende naar de verstre ken tien jaren zeide hij, dat desillu sies op staatkundig terrein zijn deel zijn geworden. Maar wie zal het niet zo zijn vergaan? Verrijkt zeide hij zich echter te gevoelen door de vele ervaringen in deze jaren opgedaan. De belangstelling voor het staatkun dig leven, voor de moeilijke situaties, welke zich daarbij voordoen, voor de complexe problemen, die in deze een oplossing vragen, is z.i. in het ka tholieke volksdeel nog steeds te ge ring, Hij degd een dringend beroep op allen, die daartoe op enigerlei wyze in staat zijn een versterking te vormen voor het aandeel in het staat, kundig leven. Hierna gaf spr. als zij overtuiging te kennen, dat een diepgaande gees telijke revolutie, een nieuwe bezie ling der mensheid met een echt chris telijke geest, een nieuw godsdienstig réveil noodzakelijk is. Voorts bepleit te hij de noodzakelijkheid in wereld formaat te leren denken en te han delen. Dit vraagt een doordringing met een christelijke geest. Tenslotte bad prof. Beel Gods ze gen af over onze vorstin en het ko ninklijk gezin, tot wie hij zijn eer biedige hulde deed uitgaan. Weer beelden op de Keukenhof Ook dit jaar zal de Ned. Kunst stichting te A'dam de organisatie van de tentoonstelling van beeldhouw werken op Keukenhof wederom ver zorgen. Deelname staat open voor alle in Nederland gevestigde beeld houwers. Evenals vorig jaar zijn er weer prijzen beschikbaar gesteld. De jury is samengesteld uit mevr. Fri Heill, beeldhouwster te Arnhem; W. Couzijn, beeldhouwer te Amster dam; P. Gregoire, beeldhouwer te Teteringen, K. E. Schuurman, hoofd conservator van het gemeentemu seum te 's Gravenhage en T. M. H. van Waveren, voorzitter van de Stichting Nationale Bloemententoon stelling Keukenhof; als secretaris van de jury treedt op drs. H. L. Swart, directeur van de Nederlandse Kunststichting. Haast met plannen voor mijnen in Peel „Het feit, dat de mijnbouwkundige de hals verrekt om in de toekomst te zien, berust op de ontstellend lange tijd, die nodig is om een nieuw mijn- gebied via exploratie, ontsluiting en voorbereiding tot het produktiesta- dium te brengen. Zo moeten wij ons thans haasten met het ontwerpen van de plannen voor de nieuwe mijnen in ons peelgebied, willen deze tussen 1970 en 1975 steenkool beginnen te leveren. Een nog verziender blik vragen de voorkomens van potentiële delfstof fen, waarvoor thans geen doelmatige concentratie- of verwerkingsmetho den bekend zijn. Moeizaam speur werk gaat dus vooraf aan het ont-( werpen van de installaties, installa ties, d'ie voortdurend groter worden; niet alleen omdat gedurig grotere tonnages erts verwerkt moeten wor den naarmate dit armer wordt, maar tevens omdat de economische opti male capaciteit gestadig toeneemt." Dit zei prof. ir. H. J. de Wijs, se cretaris van de senaat der technische j hogeschool te Delft, in de voordracht, I die hij zaterdagmiddag hield in de buitengewone vergadering in de Wes- terkerk aldaar ter gelegenheid van de 114e gedenkdag der hogeschool. Spr. herinnerde er aan, dat na de oorlog een rij van lijvige pulblikaties verscheen, die elk voor zich een ant woord trachtten te geven op de vraag: hoe lang kunnen wij nog doorgaan met het interen op de voor raad aan delfstoffen, die in de aarde verborgen ligt? Hij wees in dit ver band op een rapport uit 1949 van de United Nations conference on the conservation and utilization of re sources en het Paley-rapport (1952), dat in opdracht van president Tru man werd~ opgesteld en al invloed heeft gehad op de politiek van de V.S. Ook stond spr. stil bij de be langwekkende poging van Las'ky om een toekomstbeeld te ontwerpen, ge heel onafhankelijk van de aange toonde reserves, Aan de beschikbare schattingen van de delfstofreserves voor de wereld kende spr. een gerin ge prognostische waarde toe. Hij meende dat echter wel een vertrou wenwekkende schatting bestaat voor de gemiddelde chemische samenstel ling van de aardkorst, een schat ting, waarin ook de zeldzame elemen ten, radium en europium incluis, zijn opgenomen. MR PORTHE1NE CANDIDAAT TWEEDE KAMER De volkspartij voor vrijheid en democratie heeft zaterdagmiddag een buitengewone vergadering ge houden, ter vaststelling van de kan didatenlijsten voor de verkiezingen van de tweede kamer in juni van dit jaar. Besloten werd, dat in alle kies kringen prof mr P. J. Oud als lijst aanvoerder zal optreden. Vervol gens aanvaardde de vergadering, dat de zittende kamerleden van de V. VJD. in wisselende volgorde op de plaatsen 2 t.m. 9 kandidaat gesteld zullen worden. Op plaats 10 werd in alle kieskringen kandidaat ge steld mr E. H. Toxopeus, advocaat en procureur te Breda en lid van de gemeenteraad te Breda voor de V.V.D. Voorts werd besloten voor de plaatsen 11 t.m. 16 het land in twee groepen te verdelen. Voor de zgn westelijke groep werden op deze plaatsen gezet mr J. de Wilde te Amsterdam, mr F. G. van Dijk te Den Haag, mej mr J. J. Th ten Broecke te Den Haag, de heer C. van der Linden te Rotterdam, mr L. J. R. Ridder van Rappard te Go- rinchem en mr F. Portheine te Leiden. merking te kunnen komen voor ver goeding voor mijn oudste zoon, die i in militaire dienst moet. M'n gezin is 9 kinderen, dus 11 personen. Antwoord: Dan bestaat uw gezin dus nu uit 10 personen en in verband hiermede zou de kostwinnersvergoe- ding 10 x 15.150.bedragen. Stel u in verbinding met de afd. mil. zaken ter gemeentesecretarie. Vraag A. W.: Bij welke vesting hield men in 1580 stand, mede door de grappenmaker Jan van den Corn- put? Antwoord: Bij de vesting Steen- wijk. Johan van den Cornput (1542— 1611) was een verdediger. Hij is over leden te Groningen. Wilt U iets weten? Vraag J. J. v. d. B.: Hoeveel mag mijn gezinsinkomen zijn om in aan Boekbespreking Vijftien ontmoetingen, door L. Aletrino. Uitg. Schel- tema Holkema N.V., Am sterdam. De heer Aletrino, redacteur van het Algemeen Handelsblad, heeft in dit boekje een reeks artikelen ge bundeld over die geestelijke stromin gen in Nederland, welke minder al gemeen bekend zijn. Besproken wor den o.a. Morele Herbewapening, Theosofische Vereniging, Christian Science, Soefi-beweging, Jehova's Getuigen, Zevende Dags-Adventis- ten, Mormonen, Vrijmetselaren en Humanistisch Verbond. Aletrino put zijn kennis over die uiteenlopende stromingen uit de bronnen ervan n.l. gesprekken met voorgangers en de eigen geschriften in die bewegingen. Dat maakt deze beschouwingen zeer waardevol. De schrijver laat zijn persoonlijk oordeel achterwegen. De samenvattingen zijn, zover wij van de buitenzijde kunnen beoordelen, zeer geslaagd. Achter deze schetsen van dikwijls zeer ingewikkelde en onvatbare geestelijke stromingen, moet wel een vracht studie schuilen. 2 Er biedt zich aan een R.K. jongen. 18 jaar. be kend met tuinwerk, liefst intern. Br. onder letter K agent P. Wortman, Rijp- wetering. <2* Gevr. net R.K. meisje, zelfst. kunn. werken, bo ven de 18 jaar. hoog loon, tot 5 uur. Br. onder no. 3708 bur. van dit blad. 2 Twee nette meisjes ge vraagd, leeftijd 15 a 16 jr. Loon volgens C.A.O. plus premie. Aanm. Maredijk 165, Leiden. 6086 2* Gevraagd: inpaksters, magazijnbediende van 16 tot 18 jaar. banketbakkers. Aanm. Oranjegracht 71. Fa. W. van den Wijngaard en Zonen, Leiden. 2* B.z.a. jongeman, 22 jr., in bezit rijbew. BE. Mulo diploma A. van beroep electricien, voor de avond uren. Br. onder no. 3704 bur. van dit blad. 2 Slagerij Pieterse. Dins dag. Woensdag en Don derdag 500 gram rund- en varkensgehakt van 1.60 voor 1,40; 500 gr. rook worst 1,25; 200 gr. smeer- leverworst 0,50. Heren- straat 29. tel. 21838. 2 Dames. Bontjassen, kort. en lang. 6 weken in gebruik, daarna betaalt u vanaf 2.p. w. of in 24 maanden. Onze coupeur komt u ook met onze col lectie aan huis bezoeken. Strikte geheimhouding. Br. no. 5382 bur. van dit blad. 2 Renault 4, prima in orde. 1-17, mooi in lak. aan hec zelfde adres een Remington portable, in prima conditie. Te zien en te bevragen: Nieuwe Riin 60 bij hoek Hooigracht, tel. 22150. 3709 2 Gevr. piano, brandkast enz. Gehele en gedeelte lijke inboedels, zolderop- ruimingen, schilderstuk ken. panelen, kronen, an tiek. kantoor- en winkel- inventarissen. ook huis houdelijke artikelen enz. Juiste adres: W. F. Koore man, Nieuwe Riin 9 t.o. V. en D.. tel. 23261. 2 Ladekastje, bankstel, kasten, enz. prima bad en geyser, grote mahonie hang- of legkasten, mooi ladenkastje met beslag, fraaie secretaire, kronen, open haarden, halbankje, enz. W. F. Kooreman. Nwe Riin 9 t.o. V. en D., telef. 23261. 3707 2 Wij betalen veel geld voor gebruikte goederen zoals radio's, stofzuigers, pick-ups, gram.platen, kof fergram.. electr. motoren, fietsen, brom- en motor fietsen, auto's enz. In- en verkoop. G. van Vliet. Janvossensteeg 34. 2 Suoed. Vertrek. Fridor radiotoestel, als nieuw, 95.Fongers damesrii- wiel met verlichting en pr. banden ƒ40.slee stofzuiger, 125 V.. compl. en prima zuigend ƒ22,50. Alexanderstraat 7. 2 Laat nu uw oude roest- tige teilen, wasketels en emmers opnieuw galvani seren onder gar. Spoedig retour. Vertinnen van melkbussen enz. Fa. A. J. Hartwijk, Nwe Beesten markt 7-9, Leiden, telef. 26627.3701 ADVERTEREN DOET VERKOPEN

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10